Μητσοτακοποίηση της Ν.Δ.
02/02/2016 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μητσοτακοποίηση της Ν.Δ.

«H καλή ημέρα φαίνεται από το πρωί» σύμφωνα με τη λαϊκή ρήση και στη Νέα Δημοκρατία προκύπτει ότι η νέα της ηγεσία δεν έκανε αρχή με το… δεξί, καθώς οι πρώτες της κινήσεις ήδη προκαλούν μεγάλες αντιδράσεις.

Στη Λεωφόρου Συγγρού, με εντολή του νέου προέδρου της Ν.Δ. Κυριάκου Μητσοτάκη, έχει ξεκινήσει κύμα εκκαθαρίσεων σε όλα τα πόστα και όσα γνώριζε κανείς για το κόμμα αλλάζουν άρδην σε σημείο που προκαλούνται μεγάλες συζητήσεις για τα πρόσωπα που τοποθετούνται σε διάφορες θέσεις.

«Τοποθετήθηκαν πρόσωπα που νομίζουν ότι ήρθαν σε εταιρία. Δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ξέραμε για τα κόμματα», λένε παλαιά και έμπειρα στελέχη που θεωρούν ότι η συγκρότηση των οργάνων γίνεται με κριτήρια που δεν είναι συμβατά με τη λειτουργία ενός κομματικού οργανισμού με τέσσερις δεκαετίες ιστορία.

Ένα άλλο ανησυχητικό για πολλούς στοιχείο, είναι η πλήρης μετάλλαξη που επιχειρείται στο κόμμα, όπου γίνεται επέλαση «μητσοτακικών», αλλά και πολλών στελεχών που είχαν ακολουθήσει την Ντόρα Μπακογιάννη στη Δημοκρατική Συμμαχία.

Γκρίνιες ακούγονται και για επιλογές του αντιπροέδρου του κόμματος Κωστή Χατζηδάκη και αφορούν την κατάρτιση του κυβερνητικού προγράμματος της Ν.Δ., αλλά και τις αλλαγές που θα πρέπει να γίνουν στο καταστατικό του κόμματος.

Μ.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LaM avatar
    LaM02/02/2016 17:03:19

    "«Τοποθετήθηκαν πρόσωπα που νομίζουν ότι ήρθαν σε εταιρία. Δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ξέραμε για τα κόμματα»,"

    Και γιατι ειναι κακό αυτό....??? Μπορει να εχουν μάθει διαφορετικά οι κομματαρχες αλλα δεν πειραζει, θα μάθουν αν μπορουν λόγω ηλικίας. Αν όχι στα σπίτια τους.

  2. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης02/02/2016 18:00:07

    Αλλαγες πρεπει φυσικα να γινουν ,αλλα εκει που χρειαζεται,οχι αλλαγη για την αλλαγη.Οσο γι αυτους που ειχαν ακολουθησει την ΚΥΡΙΑ στην αποτυχουσα συμμαχια της,αληθεια σας εντυπωσιαζει που τους κουβαλησε?Μα ΄που ζειτε ολοι σας,σε αλλο πλανητη?Δυστυχως θα δουμε πολλα στη συνεχεια,η παραταξη θα μεταλλαχθει και αλλοιμονο σε οποιον αντιδρασει,η τιμωρια θα πεσει επι της κεφαλης του με ταχυτητα φωτος.Τι νομιζατε βρε ατυχοι νεοδημοκρατες οτι θα διαψευσθει η παροιμια οτι '' Ο ΛΥΚΟΣ ΤΡΙΧΑ ΑΛΛΑΖΕΙ,ΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ''.Περαστικα μας και βοηθεια μας, αφου ειμαστε ανικανοι να κρατησουμε τον αρχηγο μεσα απ τα σπλαχνα της παραταξης,τον φυγανε κακην κακως ,και τωρα εισχωρησαν οι σωγαμπροι!!!!!

  3. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης02/02/2016 20:42:11

    Αγαπητό Antinews

    Γιατί βιάζεσαι να κατακρίνεις;
    Υποψιάζομαι ότι και οι προηγούμενοι πρόεδροι το ίδιο έκαναν.
    Αν οι υπάρχοντες 'ηταν τόσο καλοί γιατί έγιναν αυτά που έγιναν στο κόμμα;
    Καλλίτερα να περιμένουμε και να στηρίζουμε τον εκάστοτε πρόεδρο

    (εκ πεποιθήσεως ... αντιμητσοτακικός)

  4. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή02/02/2016 21:17:34

    ". . . αλλά και πολλών στελεχών που είχαν ακολουθήσει την Ντόρα Μπακογιάννη στη Δημοκρατική Συμμαχία."

    Τό εἶχα γρὰψει, "Τὸ αἷμα νερὸ δὲν γὶνεται"!!!! Οὔτε ἴσχυε μεταξύ δύο κακῶν (βαγγὲλας vs κυριάκος).

    Περιμὲνω πρωτοβουλὶες ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!!

  5. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ02/02/2016 21:29:47

    Το πιο ενοχλητικό στον μητσοτακισμό -αν υιοθετήσουμε τον όρο- είναι το θέμα της συναίνεσης. Θυμάμαι επί Κ.Μητσοτάκη στο υπουργείο στο οποίο εργαζόμουν , η οδηγία της ΝΔ ήταν να μην είμαστε επ΄ουδενί, επιθετικοί και ρεβανσιστές προς τους πασοκους. Αν κάνει μια τέτοια πολιτική ο Κυριάκος, λυπάμαι αλλά μια από τα ίδια της αδελφής του θα εισπράξει. Και μαζί μ΄αυτόν κι εμείς.

    Σχετικά δε με τον "δεξιό αγωνιστή" πιστεύω ότι υπονοεί ως αρχηγό τον Σαμαρά και όχι τον βαρύμαγκα της παράταξης και χατζηαβάτη του Αλέξη.

    Πάντως, Κυριάκο, αν διαβάζεις αυτά που γράφονται σ΄αυτό εδώ το φόρουμ, πρέπει να γίνεις αξιωματική αντιπολίτευση επιτέλους στον Τσίπρα, και μάλιστα με Α κεφαλαίο.
    Οπως επί Σαμαρά. Μέχρι στιγμής ο μόνος που κάνει δυναμική αντιπολίτευση είναι ο καθόλα άψογος και κατηρτισμένος πολιτικά, Αδωνις Γεωργιάδης.

    • Απλά τα πράγματα. avatar
      Απλά τα πράγματα.@ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ03/02/2016 00:27:47

      Μήπως θυμάσαι και ότι όταν ο Κυριάκος ήταν υπουργός ΣΥΓκυβερνουσαμε με το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου?

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ@ Απλά τα πράγματα.03/02/2016 19:07:46

        Αναφορικά με πιο θέμα, μου υπενθυμίζεις κάτι γνωστό;

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ@ Απλά τα πράγματα.03/02/2016 19:09:54

        Επανέρχομαι. Δικό μου λάθος. Ως Κ. Μητσοτάκη εννοούσα τον πρεσβύτερο Κώστα και τις εκλογές του 1990.

  6. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ02/02/2016 21:39:24

    Αγαπητοί γιατί εκπλήττεσθε;Ο Κυριάκος ουδέποτε προσποιήθηκε και θα έπρεπε να γνωρίζατε τι επιλέξατε.

  7. Φιλελεύθερος αντικρατιστής. avatar
    Φιλελεύθερος αντικρατιστής.02/02/2016 22:04:00

    Εξαιρετικές μου ακούγονται οι αλλαγές αυτές!
    Οχι αλλοι κρατικοδίαιτοι κομματάρχες που τους νοιάζει μονο ποσες αργομισθίες θα εξασφαλίσουν για φιλους και συγγενεις στο γκουβέρνο.
    Ζουμε στο 2016, αλλαξτε μυαλά ή κάνε στην άκρη.

  8. Διογένης avatar
    Διογένης02/02/2016 22:18:19

    Εντάξει, το ότι θα είχαμε μητσοτακοποίηση της ΝΔ το περιμέναμε. Το γνωρίζαμε. Το αποδεχθήκαμε ως "αναγκαίο κακό" για να μην πάρει το κόμμα ο Καραμανλής και το κάνει τσόντα του Τσίπρα.

    Αλλά το θέμα είναι τι κάνουμε.

    Ο Κυριάκος δεν πρέπει να ξεχάσει ότι εξελέγη ως ανάχωμα στον Τσίπρα κόντρα στον "ιδιοκτήτη" Καραμανλή. Ο λαός της ΝΔ τον ψήφισε ακόμη και μέσα στις Σέρρες για να αναχαιτίσει την τσιπροποίηση της ΝΔ. Αν αρχίσουμε τις "συναινέσεις" και μάλιστα εκεί που η κυβέρνηση είναι βαριά υπόλογη (προσφυγικό), τότε δεν υπάρχει περίπτωση να κοντράρει σωστά τον Τσίπρα.

    Κακό δικό του: Θα δημιουργηθεί πάλι κενό, που θα χρειάζεται εκπροσώπηση. Και θα βρεθεί, να είναι σίγουρος.

  9. tt avatar
    tt02/02/2016 22:36:01

    FDP στη Γερμανία , Lib Dems στην Βρετανία και η μοίρα τους, ειναι σαφής προειδοποίηση .
    .
    .
    Υπάρχουν 4 κεντροαριστερά κομματα στη βουλη, Δεξιό μας λείπει.

  10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ02/02/2016 22:40:09

    Καλύτερα να δούμε τα βιογραφικά των ανθρώπων που τοποθετούνται και μετά να βάλουμε ταμπέλες.

  11. Τζανής avatar
    Τζανής02/02/2016 23:18:42

    Το κόμμα πρέπει να αλλάξει σε όλα.
    Γι' αυτό ψηφίστηκε ο Κυριάκος και όχι να είναι μια από τα ίδια.

  12. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM02/02/2016 23:20:44

    Δεν εχει σημασία εαν πάρουν όλες τις καρέκλες οι άνθρωποι του ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ και του Παπαμιμίκου ....
    Το θέμα ειναι εαν υπάρχει μέλλον στην ΝΔ ή θα κλείσει την πόρτα ο Κυριακος ?

  13. Απλά τα πράγματα. avatar
    Απλά τα πράγματα.02/02/2016 23:35:53

    Μια χαρά μου ακούγονται αυτές οι αλλαγές!
    Ότι ακριβώς χρειαζόμαστε, όχι άλλους μαυρογιαλούρους. Ανθρώπους που μπορούν να λειτουργήσουν στον 21ο αιώνα θέλουμε και να δώσουν λύσεις στα προβλήματα της χώρας.

  14. Φιλελεύθερος αντικρατιστής. avatar
    Φιλελεύθερος αντικρατιστής.03/02/2016 00:31:11

    Αλήθεια, ποιες στελεχάρες απομακρύνονται από τα πόστα τους?
    Τι απόδοση είχαν?
    Τι προοπτικές βελτίωσης?
    Για πείτε να γελάσουμε...

  15. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ avatar
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ03/02/2016 19:20:01

    Κυριάκο γιαυτό σε ψηφίσαμε.
    Για να τα αλλάξεις όλα.
    Έξω η σκουριά, η μπόχα και η καμαρίλα.
    Όσο πιό γρήγορα, τόσο το καλύτερο.
    Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιό δύσκολα θα γίνονται οι αλλαγές.