Η "αιώνια παραλίγο" πάλι διαμαρτύρεται
24/11/2015 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η "αιώνια παραλίγο" πάλι διαμαρτύρεται

Για ακόμη μια φορά η Ντόρα απέδειξε ότι είναι άξια κόρη του αρχιαποστάτη Μητσοτάκη αλλά και ότι έχει τεράστιο κόμπλεξ με τον Αντώνη Σαμαρά.

Έξι χρόνια μετά το ηχηρό χαστούκι που της έριξαν πάνω από 800 χιλιάδες Νεοδημοκράτες η κυρία Ντόρα θυμήθηκε να πει ότι οι εσωκομματικές εκλογές του 2009 ίσως ήταν προϊόν νοθείας. Και μάλιστα το είπε με τρόπο που να δημιουργεί βεβαίως πολιτικό σεισμό αλλά και να μην «τσαλακώνεται» η ίδια.

Είπε συγκεκριμένα: Στις εσωκομματικές εκλογές στις οποίες ήταν η ίδια υποψήφια, υπήρξαν "πάρα πολλά προβλήματα". "Το 2009 έπεσαν τα μηχανήματα 4 ώρες, άρα εκείνη την ώρα έγιναν πράματα και θάματα" επισήμανε.

Ερωτηθείσα εάν πιστεύει ότι στο διάστημα αυτό αλλοιώθηκε το αποτέλεσμα, είπε ότι τότε το αποδέχθηκε για δικούς της λόγους και πρόσθεσε: "Πίστεψα εκείνη την ώρα ότι το αποτέλεσμα αυτό μπορεί να μην είναι στα ποσοστά εκείνα, αλλά εν πάση περιπτώσει έπρεπε να το αποδεχτώ και αυτό έπραξα και ουδέποτε το έθεσα σε αμφιβολία. Σήμερα, με την εμπειρία του 2009, ενημέρωσα όλους τους υποψηφίους και τους είπα για να μην ξανασυμβούν αυτά, παρακαλώ πάρα πολύ προσέξτε!"

Επειδή ου γαρ έρχεται μόνον να της θυμίσουμε κάτι της κ. Μπακογιάννη; Τα αποτελέσματα εκείνων των εκλογών ήταν τα εξής: Ο Αντώνης Σαμαράς συγκέντρωσε 386.400 ψήφους που αντιστοιχούν στο 50,66% των ψήφων και η Ντόρα Μπακογιάννη 306.425 ψήφους (ποσοστό 39,72%). Ο Παναγιώτης Ψωμιάδης συγκέντρωσε 78.770 ψήφους, δηλαδή το 10,22%.

Για ποια νοθεία μιλάει η κυρία; Τι νόμισε ότι είναι ο Σαμαράς; Ο πατέρας της που κάτι ήξερε από αυτά; Και για να έχουμε καλό ερώτημα: Ο Σαμαράς που ποτέ δεν έλεγχε το κόμμα, ο Σαμαράς που ήταν πάντα μακριά από τις οικογένειες, ο Σαμαράς που δεν είχε κανένα κομματικό μηχανισμό «έστησε» τα αποτελέσματα;

Καλά η κυρία Ντόρα δεν κατάλαβε ότι τότε την πήρε και την σήκωσε η γνώμη του λαού της Νέας Δημοκρατίας; Δεν έχει καταλάβει τόσα χρόνια που πέρασαν ότι η ΝΔ δεν μπορεί να έχει Μητσοτάκη αρχηγό; Δεν μπορεί άλλο τα «βρόμικα» παιχνίδια που έπαιξε αυτή η οικογένεια στη χώρα και την πατρίδα;

Έξι χρόνια μετά αποφάσισε να πετάξει λάσπη και να αμφισβητήσει τα αποτελέσματα αλλά και να το παίξει ενωτική; Έλεος πια κυρία Ντόρα. Δεν σε θέλει ο λαός. Πάρ' το σόι σου και μπρος. Φτάνει πια να ασχολείται όλος ο κόσμος με τις φαντασιώσεις της. Έχει πρόβλημα με τον Σαμαρά, το έχουμε καταλάβει. Δεν αντέχει την ήττα. Μήπως ήρθε η ώρα να πάρει οριστικά σύνταξη για να τελειώνουμε μια και καλή με την παρουσία της;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. v avatar
    v 24/11/2015 21:17:08

    Από το πρωί έχει βάλει τα φερεφωνά της να λένε τα ίδια Ούτε αφελείς δεν μπορούν να την πιστέψουν.

  2. Τάσος avatar
    Τάσος 24/11/2015 21:24:12

    Ο Σαμαράς (και μεις οι ψηφοφόροι) της προκαλέσαμε ανήκεστο βλάβη. Είναι πια αρμοδιότητα της οικογενείας της και ειδικευμένων γιατρών.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Τάσος 28/11/2015 00:44:05

      Πόσο χαίρομαι που έχω στηρίξει τον άνθρωπο που τέλειωσε την Ντόρα και τον ΓΑΠ. Και αν είχαμε λίγο μυαλό και τον λαϊκισμό των Συριζανέλ αλλά δυστυχώς ο λαϊκισμός θα τελειώσει την Ελλάδα μας...

  3. Ξενοφώντας avatar
    Ξενοφώντας 24/11/2015 21:29:00

    Και βέβαια έγινε νοθεία, π.χ. στο εκλογικό τμήμα Ζωνιανών, ανακοινώθηκαν αποτελέσματα στα οποία ο Αντώνης πήρε μόνον 1 ψήφο, και η Ντόρα πάνω από 500, ενώ στην πραγματικότητα ο Αντώνης είχε λάβει γύρω στις 80...
    Μήπως η Ντόρα θυμάται τι της είπε ο κ. Σιούφας όταν της τηλεφώνησε το βράδυ τ΄'ων εκλογών ΠΡΙΝ ανακοινωθούν τά αποτελέσματα ?
    Επειδή όμως η μονίμως παραπονουμένη ...κόρη αφήνει υπονούμενα για την περιφανή ήττα της, είναι ΗΘΙΚΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ Ο κ. ΣΙΟΥΦΑΣ ΝΑ ΠΑΡΗ ΘΕΣΗ για τά άθλια υπονούμενά της.
    Εάν αυτός δεν το κάνη, ο (κακώς) σιωπών Αντώνης ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Όσο για το 4ωρο τεχνικό πρόβλημα πού υπήρξε, μήπως η Ντόρα θυμάται ότι ΜΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ?
    ΆΡΑ, λέω τώρα εγώ ο ...ελεινός, μήπως το 4ωρο τεχνικό πρόβλημα αποσκοπούσε στην απομάκρυνση των αναπάντεχα πολλών προσελθόντων να ψηφίσουν ?
    Μια και όλοι οι σφυγμομετρητές της κοινής γνώμης, πρό των εκλογών, είχαν αποφανθεί ΟΜΟΦΩΝΩΣ πώς όσο μεγαλύτερη θα είναι η προσέλευση, τόσο καλύτερο θα είναι το αποτέλεσμα για τον Σαμαρά.
    Επαναλαμβάνω προς τον Αντώνη - εάν συνεχίση να σιωπά, θα αρχίση να έχη πρόβλημα (μετά την Παράταξη) και ο ίδιος.
    Παράπονο από έναν διαχρονικό φίλο του αυτό.

  4. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 24/11/2015 21:31:49

    ᾿Απωθημένα ἡ θυγατέρα καί ἔρχοντε στήν ἐπιφάνεια πάλι! ῾Ο τσίπρας νά τήν ἀναγκάση σέ σύνταξη ἀφοῦ ἔχει συμληρώσει τά 62. :) :)

  5. Elena avatar
    Elena 24/11/2015 21:46:55

    Έλεος πλέον με αυτή την γυναίκα ...δεν έχει το θεό της.. Η προσωποποίηση της ίντριγκας , της κακιας και του σκότους ..κατα τα αλλά μιλά για ενότητα και χαμηλούς τόνους .. Εμμονή με τον Σαμαρα

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/11/2015 21:50:24

    Η θυγατέρα δεν φαντασιώνεται απλώς,της έχει μείνει χοντρό απωθημένο οι εκλογές από τη βάση. Γι' αυτήν μόνη αξιόπιστη διαδικασία θα ήταν να ψήφιζαν το σόϊ της και τα βαφτιστήρια του πατέρα της.Που και πάλι δεν θα ήταν σίγουρο αν θα την έβγαζαν...

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 24/11/2015 22:13:59

    Τέτοιους έχει μαζέψει ο Βαγγέλης.
    Η συγκεκρίμενη είναι εκτός όλων των άλλων και μια τεράστια πολιτική φούσκα.Μηδενική αξία, αμπαλαρισμένη με τσιτάτα επικοινωνιολόγων.
    Τώρα έγινε και συνωμοσιολόγος.
    Ξέχασε πως σχεδόν όλοι οι βουλευτές τπ 2009 την υποστήριζαν.Ο δε Πανίκας ήταν λαγός της οικογένειας για να κόψει ψήφους από τον Σαμαρά.
    Μικρής έκτασης νοθεία έγινε.Από τον μηχανισμό της Ντόρας.
    Εν πάση περιπτώσει περαστικά της.

  8. Δρόμος avatar
    Δρόμος 24/11/2015 22:28:51

    Λοιπόν, επειδή έχουμε γίνει όλοι μιά "ωραία" ατμόσφαιρα με αυτά τα ρεζιλίκια που βλέπουμε, προτείνω να παραιτηθούν όλοι οι υποψήφιοι και να ξαναβάλουν υποψηφιότητα Σαμαράς Ντόρα να τελειώνουμε.....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δρόμος 28/11/2015 00:45:42

      Χαχα, αυτό θα άλλαζε το κλίμα άρδην!

  9. ιεραξ avatar
    ιεραξ 24/11/2015 23:07:13

    Η πολιτική ορμονοπληξία σε όλο της το μεγαλείο.....

  10. Διογένης avatar
    Διογένης 24/11/2015 23:18:16

    Δηλαδή ο Σιούφας πού ήταν τότε πρόεδρος της ΚΕΦΕ ήταν του Σαμαρά ρε Ντόρα; Μήπως, λέω μήπως ήταν δικός σου; Άρα μήπως η όποια νοθεία έγινε υπέρ σου και όχι υπέρ του Σαμαρά; Και κάτι άλλο: Μπορείς να μας πεις γιατί ποτέ ο φίλος σου ο Σιούφας δεν έβγαλε τελκά αποτελέσματα; Μήπως διότι είχε κάτι σταλινικά ποσοστά ο Σαμαράς στη Β Αθηνών που δεν περάστηκαν ποτέ στα τελικά; Αιντε τώρα που θα αφήσεις και υπονοούμενα για μια διαδικασία που σχεδόν ηλεγχες!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 28/11/2015 00:46:05

      Ρίξτα Διογένη!

  11. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 25/11/2015 02:04:33

    Να ποιοι ειναι οι διασπαστες της παραταξης,και να τα σκοτεινα σχεδια τους αρχιζουν να εξυφαινονται.Προσεξτε οι υποψηφιοι πλην μεταβατικου που τον στηριζει τις παγιδες που σας ετοιμαζουν.Εκλογη μονο απο την βαση και οχι χειρογραφη.Αν δεν της αρεσει να αποχωρησει δημοκρατικα,και να φτιαξει παλι κομμα με τα παιδια ,τα εγγονια της και την Κοσιωνη να κρατα τα πρακτικα των συνεντευξεων της σαν καλη νυφη.

  12. Νικ avatar
    Νικ 25/11/2015 02:15:53

    Πάντα αναζητά ευθύνες σε λάθος πρόσωπα η Ντόρα!

    Για ποια νοθεία κάνει λόγο;

    Το 2009 υπήρξε η συντριβή της οικογένειας από τον Σαμαρά που δεν προερχόταν και από κανένα τζάκι !

    Ο κόσμος έδειξε την εμπιστοσύνη του στον Αντώνη Σαμαρά και δεν έχασε, αυτό φάνηκε και με το ποσοστό των τελευταίων εκλογών!

    Ο Σαμαράς κέρδισε σε όλα, δεν έχασε ποτέ έφυγε αφήνοντας πίσω του μια χώρα τακτοποιημένη (δέστε που βρισκόμαστε σήμερα) ο κόσμος τον αναζητά πάλι!

    Ναταν ο Σαμαράς λένε....

    Πρέπει για το εθνικό καλό να γυρίσει πίσω, να πάρει την τύχη της χώρας και πάλι στα χέρια του, για να μην καταστραφούμε, ήδη όλες οι τράπεζες αξίζουν μόλις.... 2 δις και οι Έλληνες είναι στα πρόθυρα της καταστροφής!

    Τι περιμένουμε φίλοι μου;
    Το ξαναγράφω και θα το ξαναγράφω,

    Ασφαλώς, το κάλεσμά του....

  13. petros avatar
    petros 25/11/2015 10:05:42

    Τι να πει κανεις!!!!!!!
    Η επιστημη δεν σηκωνει μονο τα χερια ψηλα,αλλα παυει να υπαρχει για τετοιου ειδους φαινομενα.
    Ο Κ Α Λ Υ Τ Ε Ρ Ο Σ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.-
    Υ.Γ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ.

  14. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 25/11/2015 11:02:17

    Η Ντόρα!
    Αχ αυτή η Ντόρα!
    Όλο «πολιτικά τσαλίμια»…. είναι!!!!
    Την 21/11/2010 (και ύστερα από το χαμένο «δαχτυλίδι» από τον μακράν ανώτερο της Αντώνη Σαμαρά), ίδρυσε το δικό της κόμμα την Δημοκρατική Συμμαχία (ΔΗΣΥ).
    Μήπως και γι αυτό φταίει ο Αντώνης Σαμαράς?
    Στις εκλογές της 5ης Μαΐου 2012 έλαβε (παρά τα αισιόδοξα μηνύματα), ποσοστό 2,56% των ψήφων και (έχοντας υπόψη της τα θλιβερά "χαμπέρια" για τις επόμενες εκλογές του Ιουνίου) αποφάσισε να γυρίσει πάλι στα γνωστά «λημέρια», μετανιωμένη και μεταμελημένη για εκείνο το τόλμημα...
    Τώρα αυτό ξεχάστηκε και….. «τραγουδάει» διάφορα....
    Αλλά δε βαριέσαι, Ντόρα είναι αυτή τι να κάνουμε?

  15. ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ avatar
    ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ 25/11/2015 11:59:58

    Κι ενώ όλοι προσπαθούν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα και να ρίξουν τους τόνους εμφανίζεται η κ. Ντόρα να ρίξει με καθυστέρηση 6 ετών μια ακόμα πισώπλατη μαχαιριά. Την ευχαριστούμε. Γιατί μας δικαιώνει για την επιλογή μας στην κάλπη το 2009.

  16. Στελιος avatar
    Στελιος 26/11/2015 15:17:35

    Κυριακος Ντορα καμενα χαρτια.Η ντορα αδικα,ο Κυριακος απο λαθη και βιαστικες κινησεις δικες του.Ομως επειδη αυτη η οικογενεια παντα θα ναι στο πολιτικο προσκηνιο και στο νεοδημοκρατικο....ερχεται ο γιος της και ισως,σε καλυτερη πολιτικη συγκηρια για το τοπο και θα ναι ο καλυτερος,ολων.

  17. ΝΕΦΕΛΗ avatar
    ΝΕΦΕΛΗ 27/11/2015 20:13:38

    Η Ντόρα είναι η μεγαλύτερη π λ η γ ή της παράταξης και κατ' επέκταση της χώρας.
    Στη κυβέρνηση Καραμανλή διαδέχτηκε τον έμπειρο, ικανότατο Μολυβιάτη σε έναν ανασχηματισμό που έδινε την εντύπωση ότι έγινε για να αλλάξει μόνο ο επικεφαλής του ΥΠΕΞ. Δημιούργησε την εντύπωση ότι η ΝΔ της χρώσταγε το ΥΠΕΞ. Μετά την σύνοδο του Βουκουρεστίου με το "περήφανο" όχι στον υιό Μπούς ο ΚΚ την ευχαρίστησε δημοσίως. Δεν κατάλαβα το γιατί. Στα Τίρανα ενώ είχε ενημερώσει τον ΚΚ ότι είναι σύμφωνος ο Μπερίσια για την χάραξη με την Αλβανία της ΑΟΖ με την Ελλάδα, τον παρέσυρε σε ένα ταξίδι που αποδείχτηκε φιάσκο μιάς και τα "γύρισε" ο Μπερίσια. Ο ΚΚ συνέχισε να την εμπιστεύεται. Δεν κατάλαβα το γιατί. Ενώ ο κόσμος βοούσε για το σκάνδαλο Siemens "άνοιξε" την πόρτα στο νούμερο 2 της Siemens να φύγει από τη χώρα με τη δικαιολογία ότι δεν της κοινοποίησε η υπάλληλος το έγγραφο της Interpol. Ο ΚΚ συνέχισε να την εμπιστεύεται. Δεν κατάλαβα το γιατί. Στο μπλοκάκι των ραντεβού της γραμματέας του Χριστοφοράκου το όνομά της ήταν γραμμένο περισσότερο φορές από οποιαδήποτε άλλον. Ο ΚΚ συνέχισε να την εμπιστεύεται δεν κατάλαβα γιατί.
    32.289 ψήφους πήρε στις εκλογές του Ιανουαρίου. Δεν κατάλαβα γιατί.

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΎΩ ΌΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ. ΜΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ

  18. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 28/11/2015 13:32:22

    Μα η καλίτερη απόδειξη της ανύπαρκτης δημοφιλίας της ήρθε όταν δημιούργησε το δικό της κόμμα και πήγε άπατο .Αν δεν την μάζευε πίσω πάλι ο ΑΣ στη ΝΔ θα είχαμε απαλλαγεί από την ενοχλητική παρουσία της και ως βουλευτή . Γιατί και ως βουλευτής δεν κάνει τίποτα χρήσιμο για τον τόπο , είναι συνέχεια μέσα στη ίντριγκα. Η δε αδιάκοπη γκρίνια της είναι ίδιον των ανθρώπων με απωθημένα .FRUSTRATION !!