O φασισμός δεν έχει χρώμα
05/11/2015 19:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O φασισμός δεν έχει χρώμα

Όπως πολλές φορές έχουμε επισημάνει, ο φασισμός δεν έχει χρώμα. Κόκκινος είναι, μαύρος είναι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Προσβολή στη Δημοκρατία, χτύπημα στις δημοκρατικές αξίες του τόπου που γέννησε τη Δημοκρατία, καταρράκωση του πολιτικού συστήματος και προτροπή για να γυρίσει η Ελλάδα στις πιο μαύρες σελίδες της ιστορίας της.

Η επίθεση σε βάρος του βουλευτή της ΝΔ Γιώργου Κουμουτσάκου ασφαλώς και δεν έγινε από τις ποντιακές οργανώσεις. Ασφαλώς και οι σοβαροί Πόντιοι που διαμαρτύρονται για τον ανιστόρητο Φίλη δεν έχουν καμιά σχέση.

Πρόκειται για ακροδεξιούς, για φασίστες που δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουν παρά να οδηγήσουν το πολιτικό σύστημα και τη Δημοκρατία εκεί που θέλουν. Η ομάδα των φασιστών που έδρασαν μπροστά στην ελληνική Βουλή είχαν ακάλυπτα τα πρόσωπά τους. Οπότε μπορεί η Δικαιοσύνη να τους βρει και να τους τιμωρήσει. Αλλά το γεγονός και μόνο ότι χωρίς προφυλάξεις, οι εγκληματίες με τα μαύρα και τα ξυρισμένα κεφάλια επιτέθηκαν σε Έλληνες βουλευτές, δείχνει ότι είναι και θρασύτατοι και εγκάθετοι.

Δεν έχει σημασία αν είναι Χρυσαυγίτες ή ότι άλλο. Δεν έχει καμιά σημασία που ανήκουν πολιτικά. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν μπορεί να μένουν ατιμώρητοι αυτοί οι τζάμπα μάγκες που χρησιμοποιούν μια ειρηνική διαδήλωση για να κάνουν τα αίσχη τους.

Σήμερα ήταν ο Κουμουτσάκος, αύριο ίσως είναι κάποιος άλλος βουλευτής από διαφορετικό χρώμα. Πριν λίγο καιρό ξύλο έτρωγαν οι δεξιοί βουλευτές από... αγανακτισμένους αριστερούς. Σήμερα τρώνε από.... Ελληναράδες ακροδεξιούς. Σημεία των καιρών, απλά να θυμίσουμε ότι το κουβάρι της Χρυσής Αυγής άρχισε να ξετυλίγεται όταν αυτά τα φασιστοειδή επιτέθηκαν σε δεξιούς στον Μελιγαλά. Η ιστορία έχει γράψει γι' αυτό, κι αν για τα επεισόδια στο Σύνταγμα ευθύνη έχει η Χρυσή Αυγή θα πληρώσει όπως πρέπει.

Όμως, πέρα από τα ακροδεξιά στοιχεία θα πρέπει να σταθούμε και στον Νίκο Φίλη και την παρέα του. Να θυμίσουμε ότι οι μηνύσεις που έχουν κατατεθεί, κυρίως αυτή του Φαήλου Κρανιδιώτη, ζητά να ερευνηθεί αν υποκινείται μίσος με αυτά που είπε ο ανιστόρητος υπουργός Παιδείας. Η απάντηση ήρθε στο Σύνταγμα. Βεβαίως και υποκινείται μίσος και καλό είναι να προσέχουν όσοι άθλιοι τύποι αμφισβητούν την ιστορία της χώρας και προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες.

Δημιούργημα του ΣΥΡΙΖΑ και ιδίως του Φίλη είναι οι ακρότητες και οι τραμπουκισμοί. Ας μην ξεχνούν αυτοί που κυβερνούν ότι έκαναν τα ίδια σε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ την εποχή που ήταν... αντιμνημονιακοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 05/11/2015 19:46:39

    Οι ... πατριώτες ελληναράδες χτυπούν τους δεξιούς σε συλλαλητήριο για τους πόντιους και κρατάνε το σύριζα στην εξουσία ενώ η ... Αστυνομία έχει αφήσει να πέσει ΤΟ ΞΥΛΟ και δεν έχει κάνει καμία σύλληψη !!!!!
    Είναι μετά παράξενο ότι θα κάνουν ντου οι Τούρκοι παρέα με τους λάθρο και θα ναι ντάλα μεσημέρι;;;;;

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/11/2015 20:14:04

    Αυτή είναι η κατάντια του λαού μας αδέρφια! Άλλος φταίει άλλος την πληρώνει λόγω κομματικού φανατισμού και τύφλωσης! Ενώ έπρεπε να έχει φύγει με ελικόπτερο ο Φίλης τρώει άλλος το ξύλο...

  3. Τάσος avatar
    Τάσος 05/11/2015 20:36:18

    Πως την κατάντησαν την ΟΝΝΕΔ οι Παπαμιμίκοι και οι Ιωαννίδηδες. Θα σας διηγηθώ σκηνή με ΕΝΕΚ και ΟΝΝΕΔίτες το 1983 (Ευάγγελος Αβέρωφ πρόεδρος ΝΔ, Βασ. Μιχαλολιάκος της ΟΝΝΕΔ). Εχουμε βγει για αφισσοκόλληση και πετυχαίνουμε ΕΝΕΚίτες. Το μίσος της χουντοδεξιάς κατά της ΝΔ πάντα ήταν άσβεστο. Ενας καραγκιόζης λοιπόν από αυτούς έβγαλε πιστόλι. Πέσαμε απάνω του και το πιστόλι του το βάλαμε κατά σειρά στην μύτη, στο στόμα, στα αυτιά. Κάπου αλλού δεν του το βάλαμε γιατί μπορεί και να του άρεσε. Σήμερα, αυτοί οι αλητήριοι χτυπάνε βουλευτές της ΝΔ και η ΟΝΝΕΔ κάνει πάρτυ στην Μύκονο

  4. Jim Beam avatar
    Jim Beam 05/11/2015 21:54:53

    Η συνεργασία του ΣΥΡΙΖΑ με την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, επιβεβαιώθηκε ακομα μια φορά !
    Ο Χρύσανθος ειχε δίκαιο για τα δυο άκρα ....

  5. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 05/11/2015 23:42:23

    Το περιστατικό αποδεικνύει ότι ο λαός δεν έπαψε να βρίζει τη Ν.Δ. Ακόμη και σήμερα που ζούμε τον παραλογισμό συριζανελ οι κάφροι πολίτες χρεώνουν τη Ν.Δ. Το συμπέρασμα είναι ότι ή Ν.Δ δεν πρέπει να ψάξει για ψήφους στους δήθεν απογοητευμένους πολίτες που της γύρισαν την πλάτη. Δεν θα παραστήσει ή Ν.Δ τον απατημένο σύζυγο που θα παρακαλέσει τη γυναίκα να επιστρέψει σπίτι. Αν θέλει να γυρίσει να καταλάβει τη μ@@@@@α που κανε και να μετανοήσει. Όσοι υποστηρίζουν το αντίθετο -βλέπε Τζιτζικώστα- δεν ξέρουν πόσο κέρατο θα ξαναφάνε...

  6. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 06/11/2015 01:28:48

    "καταρράκωση του πολιτικού συστήματος"

    του συστήματος σκέτα δεν αρκεί;

  7. airman avatar
    airman 06/11/2015 08:32:52

    Η μία αθλιότητα προκάλεσε τη συγκέντρωση. Εκεί ακολούθησε η άλλη αθλιότητα. Που το παράξενο; Οι άθλιοι έχουν τον τρόπο τους να συμπορεύονται.

  8. γκαγκαρος avatar
    γκαγκαρος 06/11/2015 09:39:20

    Η νδ πληρωνει την ασυλια που εδειξε ολα αυτα τα χρονια στην πεζοδρομιακη αλητεια της σριστερας.Τωρα πλεον εχει εμπεδωθει απο μεγαλα τμηματα του λαου, με συνεπεια τα λιντσαρισματα να γινονται καθε μερα απο οποιονδηποτε.

  9. Βασίλης Ο. avatar
    Βασίλης Ο. 06/11/2015 10:37:31

    Εγώ έχω να θέσω ένα απλό ερώτημα, ο κόσμος που επιτέθηκε στον κύριο Κουμουτσακο για ποιον λίγο. του επιτέθηκε; Βγήκε μήπως να υποστηρίξει τον κ.Φίλη; Βγήκε να τους πει να σταματήσουν; Ή μήπως είναι ένας απ' τους πολιτικούς που μας έφεραν εδώ;
    Φοβάμαι πως δεν ισχύει τίποτα από αυτά και πως η συλλογιστική πορεία του κόσμου ήταν " είναι πολιτικός οι πολιτικοί μας έβαλαν στο μνημόνιο άρα αυτός μας έβαλε στο μνημόνιο"
    Νομίζω πως ήρθε η ώρα ο έλληνας να μορφωθεί, να πάψει να δρα εν βρασμό και κυρίως να έχει διάκριση.

    Υ.Γ μιλώντας για κόσμο δεν εννοώ αυτούς τους 5-10 που πήγαν με στόχο να χτυπήσουν όποιον πολιτικό βγει, αναφέρομαι στον απλό κόσμο που φώναζε συνθήματα στο πρόσωπο ενός πολιτικού χωρίς να ξέρει ποιος είναι.

  10. hank avatar
    hank 06/11/2015 16:53:40

    ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙ.? ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΟΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΙΣ ΤΡΩΝΕ ,ΞΥΛΟ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ,ΞΥΛΟ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΟ -ΒΙΤΣΙ ,ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΤΙΟΥΣ ΧΑΧΑΧΑ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ...ΤΡΑΒΑΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ, ΑΛΩΣΤΕ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΑΣ ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ!!!!

  11. FROUROS avatar
    FROUROS 06/11/2015 18:46:57

    Δεν είναι η πρώτη φορά που ο ΣΥΡΙΖΑ συνεργάζεται με την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.
    Το έκανε:
    1)Στις 25/1/2015 ψηφίζοντας στην ίδια κάλπη για πρόεδρο της Δημοκρατίας με τον ΣΥΡΙΖΑ.
    2)Το έκανε στο Δημοψήφισμα του Ιουνίου.
    3)Το έκανε και χθές στη συγκέντρωση στο Σύνταγμα.
    Τι κάνει "νιάου νιάου" στα κεραμίδια,,
    Τα σκουπίδια της κρίσης(Τσίπρας-καμμένος-μιχαλολιάκος) σε αργαστή συνεργασία.