Υπάρχει σωτηρία για τη Νέα Δημοκρατία;
28/12/2015 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπάρχει σωτηρία για τη Νέα Δημοκρατία;

«Τι να ψηφίσω στις 10 του Γενάρη; Γιατί να πάω στις κάλπες της Νέας Δημοκρατίας; Τι θα αλλάξει στο κόμμα μου; Μεϊμαράκης και Μητσοτάκης είναι μια από τα ίδια; Μοιάζουν με… κακό κρητικό ανέκδοτο; Η ΝΔ διαλύεται, ο Τσίπρας κυριαρχεί, γιατί να τους στηρίξω αν δεν υπάρχει ελπίδα να αλλάξει κάτι;».

Είναι ορισμένες από τις φράσεις που χρησιμοποιούν στις κουβέντες που γίνονται στα γιορτινά τραπέζια, αλλά και στο διαδίκτυο οι Νεοδημοκράτες. Πλήρης απογοήτευση για τις εξελίξεις, για το κόμμα που έχει πάρει την κάτω βόλτα, για τους υποψήφιους που κοντράρονται για την αρχηγία, για τις προοπτικές που έχει η κεντροδεξιά να ανακάμψει και να οδηγήσει τη χώρα σε… εκτός αριστερής ψευτιάς δρόμους. Είναι πράγματι δύσκολο για τους βέρους δεξιούς, για τους παραδοσιακούς ψηφοφόρους της συντηρητικής παράταξης να καθορίσουν τη στάση τους, παρά το γεγονός ότι οι εκλογές της 10ης Ιανουαρίου είναι καθοριστικές για τις πολιτικές εξελίξεις γενικότερα.

Είναι αλήθεια, απ’ ότι έχουμε δει μέχρι τώρα ότι ο Β. Μεϊμαράκης πάει στις εκλογές με μόνο επιχείρημα ότι είναι… ο εκλεκτός του Κ. Καραμανλή. «Ψηφίστε, με στηρίζει ο ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας», φωνάζει και με τον τρόπο αυτό διεκδικεί την αρχηγία σε ένα κόμμα που αντί να γίνεται σύγχρονο πάει όλο και πιο πίσω, μένει όλο και πιο πίσω από τις ραγδαίες πολιτικές διεργασίες. Ο Μεϊμαράκης πάει να κερδίσει τις εκλογές απλά και μόνο γιατί πουλάει τον καραμανλισμό του και τίποτε άλλο. Ένα άδειο πουκάμισο. Για τα κρίσιμα ζητήματα δεν μιλά, φοβάται τα ντιμπέιτ, βγαίνει μόνο για να βρίσει και δεν διαμορφώνει μια συγκεκριμένη γραμμή για το που θα πάει η παράταξη την επόμενη ημέρα.

Από την άλλη, ο Κ. Μητσοτάκης, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι, διαμορφώνει μια συγκεκριμένη πολιτική ατζέντα. Έχει μια γραμμή και την ακολουθεί, δεν διστάζει να συγκρουστεί και μιλά ξεκάθαρα για το πώς θέλει τη ΝΔ. Επαναλαμβάνουμε: Είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Πήγε να ψηφίσει για το σύμφωνο συμβίωσης, μίλησε για μια ενωμένη Νέα Δημοκρατία χωρίς αποκλεισμούς, δεξιών ή κεντρώων, ξεκαθάρισε πώς θα αλλάξει το κόμμα και πώς μπορεί να κερδίσει τον ΣΥΡΙΖΑ, άνοιξε θέμα ποινικών και πολιτικών ευθυνών για τον ανεκδιήγητο Βαρουφάκη, επιτίθεται στον Τσίπρα όπου βρεθεί και όπου σταθεί, απέκλεισε την συνεργασία μαζί του για συγκεκριμένους λόγους.

Δεν ξέρουμε αν όλα αυτά τα πιστεύει ή απλά είναι κουβέντες που λέγονται προεκλογικά και θα ξεχαστούν στη συνέχεια. Μπορεί να είναι κι έτσι, τουλάχιστον λέει πράγματα που μπορούν να ξεκουνήσουν τους Νεοδημοκράτες και να τους βγάλουν από τον καναπέ τους. Και ουσιαστικά λέει σε όλους ότι «δεν είμαστε ίδιοι με τους Συριζαίους». Σε αντίθεση με τον Μεϊμαράκη και πολλούς υποστηρικτές του που αφήνουν διάπλατα τις πόρτες για συνεργασίες.

Το ερώτημα, λοιπόν, που πρέπει να τίθεται από τους Νεοδημοκράτες έτσι όπως έφτασαν τα πράγματα είναι ένα: «Θέλουμε συνεργασία με αυτούς που ασελγούν σε βάρος της πατρίδας; Θέλουμε να γίνουμε κολαούζοι της Αριστεράς που τόσα χρόνια κοροϊδεύαμε»;

Αυτό είναι το μοναδικό θέμα που πρέπει να κοιτάξουν οι ψηφοφόροι. Αν εντός της ΝΔ, και στα δύο στρατόπεδα των αντιπάλων, υπάρχουν στελέχη που ονειρεύονται ανίερες συμμαχίες με τον Τσίπρα ας βγουν να το δηλώσουν ξεκάθαρα. Και θα πάρουν την απάντησή τους. Αν κάποιοι θέλουν να γίνουν κυβέρνηση με αυτούς τους απίθανους τύπους που επί ένα χρόνο καταστρέφουν την Ελλάδα πρέπει να αποδοκιμαστούν. Αν υπάρχουν προδότες της δεξιάς παράταξης πρέπει να «μαυριστούν», ασχέτως ποιοι είναι, πόσα χρόνια έχουν στο κόμμα, τι έχουν προσφέρει και άλλα τέτοια κοινότυπα. Εδώ παίζεται η επιβίωση της κεντροδεξιάς και με άλματα στα αριστερά το μόνο που θα καταφέρουν κάποιοι είναι να διατηρήσουν για χρόνια τον Τσίπρα στην εξουσία. Δεν αξίζει τέτοια κατάντια στη Νέα Δημοκρατία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 28/12/2015 01:25:13

    Ε οχι και το μητσοτακέικο....

  2. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 28/12/2015 01:31:07

    Τετοια καταντια ασφαλως δεν αξιζει στη ΝΔ,ομως οι ιδιοι την καταντησαν ετσι στο περιθωριο επιτηδες.Ο Βουδας της Ραφηνας θελει να κυβερνα απο το παρασκηνιο,η Ντορα στο προσκηνιο καιγεται για εξουσια και για να σκασει τον ΑΣ λες κι εκεινος ασχολειται ακομα μαζι της.Ο Μειμαρ στον κοσμο του,εχει πιστεψει οτι θα γινει πρωθυπουργος,ο Κυριακος γονος του Μητσοτακεικου,κοντρα στην εξερευνητρια ομως με την στηριξη του πατερα καμαρωνει σαν παγωνι ως μονη ελπιδα για την παραταξη μετα τον αποκλεισμο των αλλων δυο συνυποψηφιων του.Και στην ακρη αποπαιδο ο νεοδημοκρατης παρακολουθει το εργο χωρις τιτλο και ηθοποιους πρωτης γραμμης,αλλα μονο με κομπαρσους κακης ποιοτητος.Γιατι μενουν ακομη απραγοι θα ελεγε καποιος που βλεπει τις εξελιξεις.Ισως να περιμενουν τα γεγονοτα που θα εξελιχθουν μετα την 10 Ιανουαριου ,γιατι τοτε οποιος τολμησει να στηριξει η να συγκυβερνησει με τον συριζα τον περιμενει η πολιτικη αγχονη.Μεχρι εδω και μη παρεκει.Αν συμβει το μοιραιο ολοι συσσωμοι σε νεους αγωνες,σε αλλο κομμα με αλλο αρχηγο,με νεα ιδεολογια,χωρις βαριδια του παρελθοντος, χωρις βαρωνους και πριγκιπες,χωρις ιδιοκτητες της πολυκατοικιας,διχως σκιες παλιες που στοιχειωνουν το μελλον.Σας περιμενουμε ,εσεις αποφασιστε ποιο δρομο θα διαλεξετε ,αν ειναι σωστος ακολουθουμε ,αν δεν ειναι αντιο σας.

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 28/12/2015 01:35:14

    Είναι προφανής η λύση Κυριάκου για 2 κυρίως λόγους
    Α) όσο απογοητευμένος κι αν είμαι για το μέλλον των παιδικών ψυχών που θα εγκλωβιστούν στο σύμφωνο συμβίωσης αν υπάρχει ισχυρός Άδωνις ίσως υπάρχει και ελπίδα ενώ με παράταση
    ΣΥΡΙΖΑ δεν υπάρχει ελπίδα για τίποτα το φυσιολογικό
    Β) όσο κεντρώος κι αν είναι συνειδητοποιεί ότι ανήκει σε κεντροδεξιό κόμμα κι ίσως είναι αρκετά έξυπνος να διαχειριστεί άτομα προς όφελός του

    ΥΓ προσωπικά δεν ξέρω αν τελικά πάω να ψηφίσω. Ακόμα δεν βγήκε πρόεδρος και μας πέταξε στο καναβάτσο. Πάντως σίγουρα δεν θα ψηφίσω Βαγγέλη...

  4. Σπύρος, Γ.Κ. avatar
    Σπύρος, Γ.Κ. 28/12/2015 07:05:24

    Ε, ναί! Σιγά που δεν θα ήταν.........κενό!

  5. George N avatar
    George N 28/12/2015 07:47:31

    Ο Μητσοτάκης εκφράζει το φιλελεύθερο που είναι η μια συνιστώσα ενός συντηρητικού κόμματος. Δεν αρκεί όμως. Πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι ένα τέτοιο κόμμα δεν μπορεί να στέκεται σε ένα πόδι. Χρειάζεται να εκφραστεί και η παραδοσιακή δεξιά ατζέντα δηλαδή το απαντήσει πειστικά στα θέματα Αμυνας-Ασφάλειας-Μεταναστευτικής πολιτικής. Με λίγα λόγια χρειάζεται κάτι σαν τον Γεωργιάδη δίπλα του. Από την άλλη ο Μειμαράκης εκφράζει την ΝΔ του 2004-2009. Ένα πιο λάιτ Πασόκ που μπορεί να συναντηθεί με το νέο Πασόκ που προσπαθεί να γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ. Εξ ορισμού όμως (μετά την χρεοκοπία) τα Πασόκ είναι καταδικασμένα να απογοητεύουν μια και η φοβερή ιδέα να χρεωθούν τα παιδιά και τα εγγόνια για τα δικά μας έξοδα δεν μπορεί να συνεχιστεί. Μια και αυτή η πόρτα έκλεισε κατάμουτρα το 2010 η ανάγκη θα ανοίξει μια νέα. Αυτή της παραγωγής πλούτου. Νομοτελειακά το πράγμα πάει εκεί και προφανώς αυτή η ανάγκη θα εκφραστεί αργά ή γρήγορα από πολιτικές δυνάμεις. Το αν η ΝΔ μείνει να κοιτάει αποσβολωμένη την κλειστή πόρτα ή αν αυτή θα ανοίξει μια άλλη μένει να το δούμε...η αλήθεια όμως είναι ότι με το εγκεφαλικό που έπαθε με το να γίνει Πασοκ οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές.

  6. Παράξενος avatar
    Παράξενος 28/12/2015 09:19:00

    Σωτηρία για τη ΝΔ δε νομίζω ότι υπάρχει, όπως δε νομίζω ότι υπάρχει και για την Ελλάδα. Όμως θεωρώ λάθος να είναι κάποιος αδιάφορος ως προς το αν θα βγει ο α ή ο β αρχηγός σε ένα χώρο για τον οποίο υποτίθεται ότι ενδιαφέρεται, αφού είναι αδύνατο ο α και ο β να είναι ίδιοι.
    Στην περίπτωση της ΝΔ, ο Μητσοτάκης είναι προτιμότερος του Μεϊμαράκη. Είναι αρκετά καλός για να νικήσει τον Τσίπρα; Όχι αλλά σε αυτό δε φταίει μόνο ο ίδιος. Και ο Καποδίστριας ή ο Περικλής να κατέβαιναν στις εκλογές η σημερινή ελλαδική κοινωνία θα τους καταψήφιζε για να μη χάσει το βόλεμά της (το υλικό αλλά κυρίως το πνευματικό).

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/12/2015 10:48:31

    H αμηχανία που υπάρχει στους οπαδούς της ονομασθείσης "λαικής δεξιάς" τώρα που ανακάλυψαν ότι μοιάζουν με τη μεταλλαγμένη μετακομμουνιστική αριστερά είναι εμφανής.Αλήθεια,γιατί να μη συνεργασθούν οι καραμανλικοί με τους συριζαίους όπως κάνει ο Καμμένος άλλωστε ως πρωτοπόρος;Σε τι διαφέρουν στην οικονομική πολιτική;Μιλάμε πάντα για τον σύριζα που έχει αποδεχθει την παραμονή στην ευρωζώνη και όχι για κάποιο άλλο λαφαζανικό σύριζα.Σε τίποτα.
    Και στην πολιτικη δεν καθορίζονται οι συμμαχίες και οι συνεργασίες από το σύμφωνο συμβίωσης ή από ένα πόλεμο που έγινε πριν 70 χρόνια αλλά από την οικονομική κατεύθυνση του σήμερα.
    Ούτε βέβαια στην εξωτερική πολιτική διαφέρουν : Μένουμε Ευρώπη αλλά με ερωτηματικό.

  8. λαέρτης avatar
    λαέρτης 28/12/2015 12:52:47

    Γιατί όπως αποδεικνύεται περίτρανα και στην σύμπραξη Σανέλ δεν μπορεί να τα βρει ο εθνομηδενιστής με τον πατριώτη όπως κι ο θιασώτης της ελεύθερης οικονομίας με τον θιασώτη της κρατικίστικης οικονομίας. Τόσο απλά. Η αγαπάς το έθνος σου ή το μισείς και το πολεμάς. Και τα 2 αν τα κάνει ο ίδιος αποτελεί διαγνωστικό σημείο της σχιζοφρένειας.

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 28/12/2015 12:54:01

    @ψυχραιμία. Επιμένεις στις υπεραπλουστεύσεις και στις διαστρεβλώσεις εννοιών. Εμείς οι της λαϊκής δεξιάς δεν είμαστε της λαϊκιστικής δεξιάς. Δεν είμαστε με τον Καραμανλή. Είμαστε με το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα, το κατεξοχήν δεξιό-συντηρητικό κόμμα της ευρωπαϊκής ηπείρου. Είμαστε δηλαδή με τον Σαμαρά. Ένας σχολιαστής του δικού σου μορφωτικού επιπέδου αποκλείεται να κάνει αυτές τις διαστρεβλώσεις και υπεραπλουστεύσεις κατά λάθος.

  10. Διογένης avatar
    Διογένης 28/12/2015 12:57:47

    @Παράξενος δεν είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ. Π.χ. ο Σαμαράς λίγο από τον πολιτικό χαμαιλεοντισμό του Τσίπρα να είχε στη φαρέτρα του, θα είχε καταφέρει να εκλεγεί όταν έπρεπε με 40%+ και θα είχε κυριαρχήσει πολιτικά. Βέβαια, δεν ξέρουμε τι πήγε στραβά τότε (Νοέμβριος 2011), τι πιέσεις υπήρξαν και από ποιους. Δες με πόση χάρη έκανε την κωλοτούμπα ο Τσίπρας και πόσο του στοίχισε του Σαμαρά η δική του μεταστροφή (Μάιος 2012).

    Για το τώρα δεν είμαι σίγουρος, από τη στιγμή που απέτυχε να κρατήσει την εξουσία ο Σαμαράς (με τόσο αντίξοες συνθήκες το 2012-2014 και πολύ την κράτησε, σχεδόν θαύμα) και με δεδομένο ότι η μόνη εναλλακτική στον Τσίπρα παραμένει η πολιτική Σαμαρά, ίσως να έχεις δίκιο. Όμως ποτέ μια κατάσταση στην πολιτική δεν είναι στατική, είναι πάντοτε δυναμική. Αν θέλουμε να καλλιεργήσουμε λύσεις, πρέπει να συλλάβουμε ορθά τη δυναμική των πραγμάτων.

  11. Vassilis avatar
    Vassilis 28/12/2015 15:05:51

    Υπάρχει σωτηρία για τη Νέα Δημοκρατία;

    Μονο εαν αναλαβει την υποθεση ο Σαμαρας η ΝΔ θα εχει συνεχεια. Σε οποια αλλη περιπτωση θα εχει τα ποσοστα που ειχε και η ΤΕΛΕΙΑ.

    Τοσο ο Κυριακος οσο και ο Βαγγελας....ειναι μικροι για να βαλουν την Ελλαδα ξανα σε πορεια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Vassilis 29/12/2015 20:04:48

      ΄+1

  12. Eva avatar
    Eva 28/12/2015 17:06:18

    Οι κυριοι της ΝΔ η θα την σωσουν η να σκεφτουν πως θα σωθουν οι ιδιοι.

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/12/2015 17:15:15

    @Ψυχραιμία, σε μια συνεργασία πάντοτε ελλοχεύει ο κίνδυνος της αφομοίωσης ή το λιγότερο,της ταύτισης της μιάς πλευράς με τις θέσεις της άλλης,συνήθως της ισχυρότερης. Εσύ δεν διαβλέπεις ή δεν φοβάσαι ένα τέτοιο ενδεχόμενο; Και αν δεν το φοβάσαι,θεωρείς ότι μας συμφέρει;

  14. george patra avatar
    george patra 29/12/2015 18:14:42

    Στις εκλογές του Σεπτέμβρη οι άνδρες ψήφισαν στα ίδια περίπου ποσοστά Νέα Δημοκρατία (29%) και ΣΥΡΙΖΑ (28%) βάσει αρκετών αναλύσεων, ενώ οι Ελληνίδες ψήφισαν 26% ΝΔ και 43 ΣΥΡΙΖΑ. Για ποιο λόγο είχαμε αυτή τη χαοτική διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών?
    Οι άνδρες στα καφενεία, στις παρέες, στις ταβέρνες κουβεντιάζουν για αθλητικά, για γυναίκες και για πολιτική. Αντίθετα οι γυναίκες σπάνια θα συζητήσουν για πολιτική. Στις εκλογές η πλειοψηφία των γυναικών ψηφίζει ΟΧΙ με πολιτικά κριτήρια αλλά με ΓΥΝΑΙΚΙΑ!
    Μιλούσα με γνωστές μου και μου έλεγαν ότι ο Τσίπρας είναι νέος και ωραίος ενώ ο Μεϊμαράκης είναι γέρος και μοιάζει με τσοπάνη με τη μουστάκα του! Μεταξύ Τσίπρα και Μεϊμαράκη οι γυναίκες διάλεξαν τον πρώτο.
    Όλα αυτά τα γνωρίζουν στον ΣΥΡΙΖΑ, ότι λόγω προφίλ ο Μεϊμαράκης είναι εύκολος αντίπαλος. Γι'αυτό και τον προτιμούν. Εδώ στην Πάτρα πήγαν ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ και ψήφισαν το Βαγγέλη.
    Μπορεί ο Κυριάκος να ανήκει στο Μητσοτακέικο, να ψήφισε το σύμφωνο συμβίωσης αλλά με αυτόν θα νικήσουμε πιο εύκολα τον Τσίπρα. Με τη βοήθεια του Άδωνι - αλλά και με την παρουσία του σε αυριανή κυβέρνηση, ο Κυριάκος Μητσοτάκης είναι η προτιμότερη λύση.

  15. Ted avatar
    Ted 30/12/2015 00:48:29

    Υπάρχει κάποιος που πιστεύει πραγματικά ότι ο Κυριάκος μπορεί αφενός να εκπροσωπήσει τον μέσο ΝΔκράτη και αφετέρου να κερδίσει κόσμο εκτός ΝΔ ;
    Πως θα το κάνει αυτό ;
    Ποιο θα είναι το σλόγκαν του στις επόμενες εκλογές : Με τον Κυριάκο ;
    Και ο κόσμος θα τσιμπήσει ; Θα τσιμπήσει ο κόσμος ότι κάτι νέο, ενώ κυριαρχεί παντού η αριστερή προπαγάνδα ;

    Αυτά απλά ΔΕΝ γίνονται
    Ρίξτε μία ματιά στην αποδοχή που έχει ο Κυριάκος στην κοινωνία
    Κτυπήστε στο google την λέξη Κυριάκος και θα δείτε τι βγάζει η αναζήτηση

    Το μόνο που θα καταφέρει ο Κυριάκος θα είναι να προκαλέσει την δημιουργία ενός νέου κόμματος, στα δεξιά της ΝΔ

  16. makedon avatar
    makedon 30/12/2015 01:17:05

    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Θα συμφωνήσω με την άποψη του συνελληνα δεξιού αγωνιστή. Η Ν.Δ είναι ένα πτώμα που πλέον όχι απλά μυρίζει έντονα αλλά μολύνει όποιον ασχολείται μαζί της. Νεοδημοκρατης είμαι και εγώ και ντρέπομαι για την κατάντια της ΝΔ. Περισσότερο όμως ντρέπομαι για τους νεοδημοκρατες που συμπεριφερθηκαν ως προβατάκια μπροστά στον τσοπάνη από την στιγμή που ο Καραμανλής και κάποια φίδια δήλωσαν πως στηρίζουν μειμαρακη. Μετά από πολλές συζητήσεις μεταξύ μας αποφασίσαμε πολλά παιδιά της νεολαίας και κυρίως η πτέρυγα της πατριωτικης δεξιάς την αποχώρηση μας από την Ν.Δ. Πλέον δεν έχουμε κανένα κοινό με αυτήν την παράταξη και πολύ περισσότερο με τους ψηφοφόρους της. Επίσης δεν ανεχόμαστε από κάποιους πρώην ""δεξιούς ""και νυν θιασώτες του κέντρου (το ότι κέντρο στην Ελλάδα μετά την μεταπολιτευση δεν υπάρχει δεν λέει κάτι προφανώς) να πουλάνε καραμανλισμο για να επιβιώσουν ξεχνώντας πως η πατρίδα διαλύεται την ώρα που το ""εθνικό κεφάλαιο ""-χαχαχαχα, εθνικό κεφάλαιο, χαχαχαχα, πόσο γλυψειματιες είναι κάποιοι θεέ μου, απολαμβάνει τις διακοπές του στην Ιταλία. Και οι νεοδημοκρατες που έχουν γονατίσει από τους φόρους και την χούντα του ρουσφετιου ,βλέπε ελληνικό δημόσιο, να σκυβουν το κεφάλι στον σουλτανο της Ραφήνας!!! Τελικά η λύση είναι μία. Νέο κόμμα άμεσα. Παράταξη ξεκάθαρα δεξιά, ξεκάθαρα φιλελευθερης κατεύθυνσης, ξεκάθαρα πατριωτικης ιδεολογίας. Χωρίς βαρωνους, χωρίς τζάκια χωρίς νταβατζήδες. Εμείς κάνουμε την αρχή. Εσείς θα συνεχίσετε να σκυβετε το κεφάλι στους πάσης φύσεως γλειφτες και προδότες της φιλελευθερης ιδεολογίας;;;

  17. Mari Karmirw avatar
    Mari Karmirw 30/12/2015 07:40:24

    Οι κλειστες , τυπου Κικής και Κοκούς, επιλογες θριαμβευουν στις Παγκοσμιοποιημενες Μερες μας, ως υστατη ευκαιρια «διασωσης»!
    Κι ακομα καλλιτερα, ως κατατεμαχισμενα «κομματικά» πτωματα!
    Ή Καμινη ή Γαβριλη!
    Η Δεξξα η Τσιπ(ρ)ας!
    Η Οχι ή Ναι!
    Η Μειμαρακης ή Μητσοτακης!

    Το καλλιτερο συμβολαιο υποταγης στην Παγκοσμιοποιηση, με Μονομαχο την Αμερικη, ειναι η αριστεραντζα της εθνικης αποδομησης , της μαγαρας, της εμμισθης αλλα και εθελοντικης δουλόφρονης Ελληνοβασίας!

    Ως Τ.Ι.Ν.Α!
    "Thare Is No Alternative!"

    Τι ψηφισαν και τί άλλο επεπέλεξαν οι …οργισμενοι, παρα τον «τενεκε» που θα έλυνε ολα τα προβληματα των Αμερικανων και των πατρωνων τους στην περιοχη;
    Θα έφερνε αντιρηση ο Τσουπρας στο …Μακεδονικο;
    Στο Αιγαιο;
    στην Θρακη;
    στην Κυπρο;
    στα θεματα ορυκτου πλουτου,
    στην εθνικη κυριαρχια και εδαφικη ακεραιοτητα;
    στο ξαρματωμα της Ελλαδας;
    στην βίαιη εποικηση της;
    θα φρόντιζε ο ηγετης των ...καταληψεων να καλυψει την ελληνικοτητα των παιδιων μας;;
    θα προάασπιζε την γλωσσα, την κληρονομια της;
    Θα εβλεπε με επιλογες τον Φίλη, Την Σία και τον Λιάκο, στον Ομηρο, στον Σωκρατη,τον Αριστοτελη, τον Περικλη, στους τραγικους, στον Αριστοφανη, στον Παρθενωνα, στον Ερμη του Πραξιτελους, στον ιερο χωρο του Κεραμικου, τις ριζες των παιδιων της;
    Θα προσπαθούσε ποτέ, με την Παιδεια, να ενσωματωσει τα στρατα κατοχης, τους Εποικιστες, που απολυτως συνειδητα επιβαλουν οι "μισθωτοι των ΜΚΟ" , στην χωρα μας;

    Πού θα συμβαλει η πανταχου παρουσα σε καθε ελληνοκτονα δραση, χρυσοπληρωμενη, Αριστεραντζικη συνΜωρια, που "ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ ΠΟΤΕ(!;!;)", -για να γελασουμε μεχρι δακρυων,-ωστε να λυθει με αξιοπρεπεια και αισθηση του "ανηκειν ", καθε εθνικο θεμα;

    Κι απ την αλλη, ως ετερη δεσμια επιλογη η ...Κοκό, το Ταγμα των φοβικων ενοχικων, λογω ...κληρονομικότητας ΜωρωΔεξξων!
    Ολο το σουργέλιο που εκπροσωπηθηκε στα ψηφοδελτια της ευρωβουλης, των αυτοδιοικητικων, των δυο φετινών βουλευτικων εκλογικων αναμετρησεων. Συν το αθλιο δημοψηφισμα, στο οποιο, μαζι με τον ...Καμινη και τον ... Βερεμη ως ηγετων του "ΝΑΙ", κληθηκαν εννοες ανθρωποι με αρχες να επιλέξουν και να νομιμοποιησουν!
    Ολο το σουργέλιο, για να …εκπροσωπηθει ο Ελληνας Πατριωτης που εχυσε αιμα να αναστηθει ο τοπος του, να μεινει Ελληνας στην συνειδηση το παιδι του, στην γλωσσα, στα ηθη και στα εθιμα! Αυτος που Εζησε σκλαβια αιωνων με την ταυτοτητα, την γλωσσα του και την πίστη του ΕΔΩ σ αυτόν τον τόπο για να τον λενε κι απο πανω και ραγιά!