Ο Λαλάκης ξαναχτύπησε
19/12/2015 18:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Λαλάκης ξαναχτύπησε

Θα τα μάθατε. Ο Λαλάκης ξαναχτύπησε και με κείμενό του επιτίθεται στους Μουρούτηδες, του Λαζαρήδηδες και τους λοιπούς… Καλαματιανούς. Χωρίς να κατονομάζει τον Σαμαρά τον υβρίζει, χωρίς να έχει το θάρρος να πει τι είναι, τι πρεσβεύει και που το πάει τελικά, χρησιμοποιεί ύβρεις όπως τσογλανοπαρέα, ακροδεξιοί, γουρούνια, βλαμμένοι.

Άμεσος στόχος ο Άδωνις, κρυφός πόθος να πλήξει τον Σαμαρά και κάθε αντίπαλο του αγαπημένου του πολιτικού Αλέξη Τσίπρα. Και το απίστευτο: Χρησιμοποιώντας έναν μύθο εμφανίζει όλους τους άλλους ως κόρακες που κράζουν, εαυτόν ως ένα σπουργιτάκι αδύναμο, τίμιο, καλόβολο που θα μπορούσε να κελαηδήσει και να τους βάλει όλους στη θέση τους. Ακόμη και το γουρούνι που κάνει τον κριτή αλλά δεν είναι και τόσο αντικειμενικό.

Πόσο συγκινητική ιστορία μας πουλάει ο εθνικός μας διασκεδαστής. Πόσο μας κίνησε το ενδιαφέρον ένας από τους Μήτσους. Όχι ο «πάμε πλατεία», όχι αυτός που σατίριζε τη «Γιάννα», όχι ο «μπάτσος» που τώρα θέλουν να καταργήσουν στον ΣΥΡΙΖΑ. Όχι ο Μήτσος που έκανε την τρελή κομμώτρια. Αλλά ο Μήτσος που έλεγε « αει χάσου ανθρωπάκι».

Ένα ανθρωπάκι είναι ο Λάκης που όμως αποδείχθηκε έξυπνος. Ξέρετε γιατί; Γιατί είχε την διορατικότητα να μυρίζεται το χρήμα και την εξουσία. Και χρησιμοποιούσε το ταλέντο του για να διασκεδάζει τους έχοντες και χρήμα και δύναμη. Όταν ο βλάχος από τη Λάρισα μπήκε στην αυλή της Μιμής το έκανε γιατί μυρίστηκε το χρήμα και την εξουσία. Ο ίδιος που το έπαιζε… κουλός για να μην πάει στρατό έγινε αίφνης φίλος του μεγάλου Ανδρέα και της Μιμής. Και ήταν ο ίδιος που έβγαλε χρήμα με ουρά διασκεδάζοντας τον εσμό των Βορείων προαστίων που πήγαινε βόλτα με κότερα γεμάτα άσπρη σκόνη, μοντέλα, πόρνες πολυτελείας, άνδρες και γυναίκες. Ο Λάκης πάντα εκεί να διασκεδάζει τον κόσμο. Να λέει αστειάκια και να γελάνε οι λεφτάδες. Σαν τους κλόουν που φέρνει ο μπαμπάς στα πάρτι για να γελάσουν τα παιδάκια.

Αλλά και πάλι δεν του έφταναν τα τόσα χρήματα. Ήθελε περισσότερα. Έγινε τηλε-ευαγγελιστής. Με αμφιβόλου ποιότητας χιούμορ στα όρια της προσβολής έκανε νούμερα τηλεθέασης χτυπώντας πότε τη Ντενίση, πότε τον Πρέκα, πότε τραγουδιάρες και νούμερα β’ κατηγορίας. Η τζάμπα διασκέδαση πάντα πρέπει να είναι και εύπεπτη. Μέσα από τα ανεκδοτάκια και το χιούμορ του Λάκη που κάποιοι το ανήγαγαν σε μέγα πολιτιστικό γεγονός γεννήθηκε ο… Αριστοφάνης της Αριστεράς. Και κάπου εκεί έγινε το deal με τον ΣΥΡΙΖΑ. Αντί να κάνει ο Τσίπρας δηλώσεις και καταγγελίες στην τηλεόραση έβαλε μπροστά τον αριστερό κονφερανσιέ. Και κάπως έτσι κύλησαν τα πράγματα όμορφα, ο Τσίπρας έγινε πρωθυπουργός, ο Λαλάκης από τη Λάρισα έγινε μέλος της παρέας του Ολάντ, ο Κάρολος Κουν και ο Αριστοφάνης σκίζουν τα ρούχα τους με τον πολιτισμό της χώρας.

Και τώρα τι καλύτερο για τον ΣΥΡΙΖΑ από το να προκαλέσει τη διάλυση της ΝΔ. Ο Λαλάκης ξανά στην πρώτη γραμμή πουλάει ευαισθησία, δημοκρατικότητα, αριστερή διαφάνεια και σεβασμό στον συνάνθρωπο που πλήττεται.

Συγκίνηση, λίγο κλάμα για τον δύσμοιρο Έλληνα που περνά δύσκολα αλλά ελπίζει στην Αριστερά που του πουλάει φούμαρα. Κάθε αντίθετη φωνή πρέπει να πνιγεί. Κάθε άλλος που ξεμπροστιάζει το κόλπο της Αριστεράς είναι απλά ένας… κόρακας. Και ο κακόμοιρος ο Λαζόπουλος το σπουργιτάκι που του βάζουν δόκανα οι ακροδεξιοί, ο Σαμαράς, ο Βορίδης, ο Άδωνις ή όποιος άλλος δεν θέλει να καταντήσει η χώρα δεκανίκι του ανίκανου πρωθυπουργού.

Ε λοιπόν σ’ αυτήν την ισοπέδωση ο κόσμος πρέπει να πει «αει χάσου σπουργιτάκι. Τσου ρε Λάκη με τις ανοησίες σου. Σε πήραμε χαμπάρι. Με γεμάτες τσέπες, μπουκωμένο στόμα, διαπλεκόμενες παρέες και βρόμικο παρελθόν δεν έχεις μέλλον. Ένας τζάμπα διασκεδαστής θα είσαι, ένας τηλεκλόουν που δεν θα γίνεις ποτέ σημαντικός. Ένα ασήμαντο… «πληρωμένο πιστόλι».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 19/12/2015 18:52:24

    ο Λαζόπουλος μάλλον μιλάει για τον εαυτό του όσο για τις χούντες κ.λπ. δεν νομίζω να υπάρχει πιο φασιστοειδές από το λαζόπουλο ιδιαίτερα στο θέατρο και το πως ασκεί σάτιρα μονομερώς άρα δεν μπορεί να κριθεί ως γελωτοποιός διότι σατιρικός δεν είναι, παρά μόνο σαν προπαγανδιστής και μάλιστα σε σχέση με την ιδιαιτερότητά του ???

  2. V avatar
    V 19/12/2015 19:26:05

    ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ "ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ" ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΟΥΣ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΝΑ ΕΠΕΣΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟ

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/12/2015 19:43:19

    H επίθεση κατά της Ντενίση και του Πρέκα είχε ιδεολογικά αίτια.

  4. Δρόμος avatar
    Δρόμος 19/12/2015 19:59:33

    Μώρε τον έτσουξε για τα καλά η όλη φάση, αλλιώς δεν εξηγείται τέτοια χολή.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δρόμος 20/12/2015 13:02:37

      +1000

  5. Επαρχιώτης avatar
    Επαρχιώτης 19/12/2015 20:03:31

    Στο πρόσωπο του Λαζόπουλου......βλέπεις την παρακμιακή Ελλάδα της γενιάς του πολυτεχνείου και της μεταπολίτευσης του Α. Παπανδρέου. Δυστυχώς το κοινό χειροκροτεί ακόμη από κάτω.....

  6. ΦΡΟΥΡΟΣ avatar
    ΦΡΟΥΡΟΣ 19/12/2015 20:35:12

    Μ΄αυτά τα ... αστεία μπορείτε ακόμα και να γελάσετε, είπε ο ο Τσίπρας ως άλλος Κιμ γιονκουν (έτσι δεν λέγεται ο δκτάτορας της Β. Κορέας;).

  7. dνν avatar
    dνν 19/12/2015 20:38:07

    ο προπαγανδιστης , κακοκεφος και αγχωμενος, προσπαθει να συνηθισει τον καινουργιο εαυτο του χωρις σκαλπ που απωλεσε οταν δειλιασε και κρυφτηκε στο καμαρινι

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ dνν 20/12/2015 13:02:50

      Χαχα! Καλό!

  8. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 19/12/2015 20:49:14

    Νομίζω ότι κακώς ασχολούμαστε τόσο. Δημοσιότητα επιδιώκει .Αγνοήστε τον .Είναι η καλίτερη τιμωρία

  9. deltaplus avatar
    deltaplus 19/12/2015 20:59:23

    Με την μονη διαφορα οτι ο λακης ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ:1)το κορακι ειναι ο ιδιος,2)το γουρουνι ειναι οι συν αυτο και ολος ο μηχανισμος του που επι χρονια ΠΕΤΑΝΕ ΛΑΣΠΗ την μεθοδο της λασπης αυτοι την εφευρεσανε.και 3) Ο ΑΔΩΝΙΣ δεν ειναι το σπουργιτι ΑΛΛΑ ....ΑΕΤΟΣ που καταβροχθιζει κορακια και γατακια τυπου λακη.

  10. tt avatar
    tt 19/12/2015 21:50:27

    Έτσι, οι φυγόστρατοι, οι τρελοί με δίπλωμα και σφραγίδα του κράτους, οι καημενούληδες με 3 εκατομμύρια έξω ο καθένας, οι προπαγανδιστές των τράφικερ, μιλάνε για τον ...λαό και κατηγορούν τον Γεωργιάδη , που πήρε το μαγαζί του πατέρα του ανήλικος, που είναι μια ζωή στην βιοπάλη, που του έκαψαν το μαγαζί οι ...δημοκράτες 17 φορές , για ...άκρο.

    Αυτό μας αξίζει, ο πάτος.

    Όσο δεχόμαστε τους αριστερούς εμπρησμούς και φόνους με μολότωφ ως ...δημοκρατία και τον δεξιό λόγο τον θεωρούμε απαγορευμένο, όσο μας λένε ότι το να έχουν μια πατρίδα κάπου κι οι Έλληνες είναι ...ακροδεξιά, θα τρώμε την σκ...όνη τους και θα λέμε ευχαριστώ.

    ΑΔΩΝΙ, Άδωνι μόνο, ώστε όση Ελλάδα απομείνει να έχει νόημα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ tt 20/12/2015 13:03:20

      Πέστα αδερφέ!

  11. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 20/12/2015 01:44:37

    Τα χαμερπή, εμετικά σχόλια του μικροπρεπούς "Λαλάκη", του διασκεδαστή και γελωτοποιού του αυτοκράτορα, με το βλαχομπαρόκ υφάκι του δήθεν κατατρεγμένου με τις γεμάτες στέπες, περιέχει ανεξίτηλους ονειδισμούς κατά των προσώπων κατά των οποίων στρέφεται, που δείχνουν πανικό και γύμνια επιχειρημάτων του, δεν συνιστούν αλληγορία ούτε σάτιρα με επιτρεπόμενο ονειδισμό και ονειροφαντασία, αλλά εσκεμμένη βάναυση προσβολή με επίταση του δόλου κάθε υγιώς σκεπτόμενου νεοδημοκράτη, με χαρακτηρισμούς βαριάς και ανεπούλωτης συκοφαντήσεως όλης της ιστορικής διαδρομής της Νέας Δημοκρατίας, σαν να είναι σε διαρκή διατεταγμένη υπηρεσία ως μέγιστος αυλοκόλακας της αριστερής δυσωδίας. Θλιβερό πρόσωπο, που βγάζει τόση κακία όση δεν μπορεί ανθρώπινος νους να διανοηθεί ότι υπάρχει..........

  12. amarilis avatar
    amarilis 20/12/2015 02:34:39

    Άρχισε τις ύβρεις, γιατί ξέμεινε από επιχειρήματα, υποσχέσεις και "αστεία". Αυτό λέγεται κατάντημα. Αλίμονο σε όλους αυτούς που πίστεψαν τη "σάτιρά" του, παραπλανήθηκαν και στήριξαν τους σημερινούς κυβερνώντες, υπογράφοντας έτσι πολλοί εξ αυτών την καταδίκη τους.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ amarilis 20/12/2015 13:03:50

      Φωνάζει ο κλέφτης με άλλα λόγια.

  13. δημης avatar
    δημης 20/12/2015 13:33:02

    "Ο Λαλάκης ξαναχτύπησε"
    ΤΟ ΜΑΘΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΙΣ .....(ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΦΥΓΕ Ο ΠΟΝΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΣΟΝ;;;;;;;;;)
    Υπάλληλος ..(ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ...)ΤΟυ.... ΠΑΣΟΚ ....... ΤΟΥ ....ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ΤΩΡΑ....
    Γιατί άραγε "διαφημίζουμε" .... το ΙΕΚ-ΤΕΕ . ΚΝΕ ;;;;;;
    Μιάς και προμηθεύει ΠΡΟΘΥΜΑ ΣΤΛΕΧΗ -ΣΤΕΛΕΧΑΡΕΣ ...ΣΕ όλα τα αφεντικά και τα κόματα.......που με τον καιρό και με το κατάλληλο ΒΑΨΙΜΟ παίζουν τον ..".ρολάκο" τους... σαν καλοί ηθοποιοί...

  14. Mari Karmirw avatar
    Mari Karmirw 22/12/2015 23:30:17

    Ενα μυθο θα σας πωωωώ!
    ΠωΠωΠω πω πω πω πω!
    Ητανε που λες μεγαλο καραβανι για Ινδια
    και ο σκυλος ΛαΛακης ηταν στην συνοδεια!
    ετρεχε, εγλυφε καμηλες καμηλιερηδες με χαρι,
    κι εκατουραγε ν αφησει της βρωμιας του το σημαδι …
    Μαυρος ο σκυλος κι ασκημος
    οχι στο χρωμα οχι!
    στα ματια του τα σκοτεινα,
    στη μοβορια, στην οψι!
    Κι αν το φυλαει το μαντρι
    μ´ ολα τα γιδια μεσα,
    οταν θα πανε για σφαγη
    ο «φυλακας» θα ειναι εκει
    με μια γλωσσαρα ναααά!
    να γλύφει τα αφεντικα
    τους αλλους να γαυγιζει!
    Τ αφεντικα που παν μπροστα
    και πισω τους οι σκυλοι!