Καλώς ήρθατε στην κόλαση που στήνουν οι Ευρωπαίοι με τη βοήθεια της Αριστεράς
26/10/2015 07:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλώς ήρθατε στην κόλαση που στήνουν οι Ευρωπαίοι με τη βοήθεια της Αριστεράς

Σε εξέλιξη βρίσκεται ένα οργανωμένο σχέδιο των Ευρωπαίων, και κυρίως του «φίλου» Γιούνκερ και των Γερμανών, για τη δημιουργία μια φτωχοποιημένης Ελλάδας η οποία θα είναι υποχρεωμένη να γίνει και επισήμως «αποθήκη ψυχών». Χιλιάδων προσφύγων που δεν θα μειωθούν τα επόμενα χρόνια, αντιθέτως θα αυξάνονται όσο η Μέση Ανατολή θα φλέγεται.

Η κυβέρνηση της Αριστεράς άραγε είναι μέσα στο παιχνίδι; Είναι μέρος του στημένου σχεδίου που έχει εκπονηθεί στα κλειστά γραφεία των Βρυξελλών και του Βερολίνου; Είναι εντελώς ανόητοι που δεν καταλαβαίνουν ούτε τι τους γίνεται;

Το σενάριο για την Ελλάδα που ονειρεύονται κάποιοι και έχουν συμμάχους τους «πρόθυμους ηλίθιους» της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ – ψεκασμένων έχει δύο σκέλη:

1.Το πρώτο είναι η μετατροπής της χώρας σε ένα φτωχό μέρος αντίστοιχο της Βουλγαρίας ή της Ρουμανίας, πλήρης βαλκανοποίηση δηλαδή της Ελλάδας. Ένα 90%-95% του ελληνικού λαού θα είναι πλήρως φτωχοποιημένο, με μισθούς και συντάξεις πείνας, με τον κόσμο να είναι πλήρως εξαρτημένος από το δημόσιο, από τους πολιτευτές, από ρουσφέτια και λαμογιές για να βγάζει κανένα μεροκάματο και να ζει όπως μπορεί να ζει. Ο… ταξικός πόλεμος που έχει ξεκινήσει ο Τσίπρας στοχεύει στην ασφυκτική πίεση των μεσαίων στρωμάτων, αυτών που βγάζουν λίγα χρήματα παραπάνω δουλεύοντας 15 και 20 ώρες. Όχι κατ’ ανάγκη ύποπτων χρημάτων, αλλά εισοδημάτων από σκληρή εργασία, από ικανότητες, από δεξιότητες και από διαρκή προσπάθεια για βελτίωση των συνθηκών ζωής τους. Όχι, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν κάνει ό,τι μπορεί για να αυξήσει τα εισοδήματα των φτωχών κοινωνικών στρωμάτων. Θα συρρικνώσει τους άλλους για να γίνουν όλοι ίδιοι, κανείς να μην ξεχωρίζει. Το υπόλοιπο 5%-10% είναι μερικές χιλιάδες οικογένειες που ακόμη και σήμερα κυριαρχούν στην Ελλάδα. Κάποιες θα χαθούν για να έρθουν άλλες που θα στήσουν ένα νέο κατεστημένο που θα περνά καλά, θα στέλνει τα παιδιά στα ιδιωτικά με ΦΠΑ 50%, θα βγαίνει έξω και θα διασκεδάζει, θα ξοδεύει σε ταξίδια στο εξωτερικό και θα έχει τους υπόλοιπους στην υπηρεσία τους. Οι υπόλοιποι θα βγάζουν το μεροκαματάκι ως σερβιτόροι, δάσκαλοι για τα ιδιαίτερα των παιδιών τους, νταντάδες, υπηρέτριες κ.λπ. και όλα αυτά βεβαίως με μισθούς σκλάβων και λογική «σκάσε και δούλευε». Αυτό είναι το πρώτο σκέλος της Ελλάδας που ονειρεύεται η Αριστερά και ένα σχέδιο που η ίδια εκπόνησε, συμφώνησαν οι Ευρωπαίοι και υλοποιείται. Το ζητούν οι ξένοι διακαώς, βρήκαν τους «πρόθυμους ηλίθιους», τους εμμονοληπτικούς και ιδεοληπτικούς αριστερούς και παίζουν μπάλα άνετα με τον κόσμο να κοιτάζει σαν χαμένος.

2.Το δεύτερο σκέλος το βλέπουμε να είναι σε εξέλιξη τώρα. Η Σύνοδος Κορυφής για το μεταναστευτικό αποδεικνύει ότι συμβαίνει για εμάς χωρίς εμάς και παρά την παρουσία του Τσίπρα στις Βρυξέλλες που αμφιβάλλουμε αν καταλαβαίνει και τι γίνεται. Οι Ευρωπαίοι αποδεικνύουν ότι έχουν σχέδιο με θύμα την Ελλάδα από το γεγονός ότι δεν κάλεσαν την Τουρκία. Από εκεί που γίνεται δηλαδή η διακίνηση των προσφύγων, εκεί όπου είναι ο παράδεισος των δουλεμπόρων και δισεκατομμύρια είναι τα έσοδα. Κι όμως, οι Βρυξέλλες δεν κάλεσαν τους Τούρκους, η Άνγκελα πήγε την προηγούμενη εβδομάδα και τους έδωσε τα πάντα ενώ ο Ερντογάν κοιμάται ήσυχος γιατί άλλα κορόιδα πληρώνουν το χάος. Οι Ευρωπαίοι προωθούν τη δημιουργία ενός «Γκουαντάναμο» στην Ελλάδα, τη φτωχή Ελλάδα που θα της δώσουν ένα ξεροκόμματο για να στήσει στρατόπεδα με χιλιάδες πρόσφυγες που δεν θα βοηθήσει και πολύ αν σκεφτεί κανείς ότι καθημερινά καταφτάνουν χιλιάδες αθώες ψυχές από τα τουρκικά παράλια.

Στη λογική «σκάσε και κολύμπα», οι ξένοι θα δημιουργήσουν μια χώρα απολύτως ελεγχόμενη από αυτούς, φτωχή, κατεστραμμένη, χωρίς κοινωνικές και πολιτικές δομές που θα είναι και η «αποθήκη ψυχών» της Ευρώπης.

Αυτό είναι το μέλλον της Ελλάδας, το βλέπετε; Είναι μπροστά μας και μας κλείνει το μάτι. Καλώς ήρθατε στην κόλαση που στήνουν οι Ευρωπαίοι με τη βοήθεια της Αριστεράς που είτε δεν καταλαβαίνει τι της γίνεται είτε δεν θέλει γιατί έτσι περνά μια χαρά στην εξουσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. petros avatar
    petros 26/10/2015 08:05:07

    ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ!!!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!

  2. petros avatar
    petros 26/10/2015 08:05:40

    ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ!!!!!!!

    • Petit Nicolas avatar
      Petit Nicolas @ petros 26/10/2015 12:58:13

      Η φθινοπωρινή σύναξη των αχρήστων σε απαρτία!

  3. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 26/10/2015 08:20:57

    Το ακόμα πιο επικίνδυνο και άκρως ύποπτο, είναι οτι δεν ακούγεται καμιά φωνή διαμαρτυρίας ούτε διαμορφώνεται κλίμα αντίστασης ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΟΑΡΙΣΤΕΡΑ. Οι πολίτες τεχνηέντως πνίγονται στα συνεχόμενα κύματα των προβλημάτων επιβίωσης, ώστε να μην συνειδητοποιούν το μέγεθος της ολικής καταστροφής που επιχειρείται. Πόλεμος εναντίον του Ελληνισμού διεξάγεται, σε όλα τα μέτωπα και παντίοις τρόποις.
    ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΟΡΘΩΣΕΙ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΑΜΕΣΑ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΖΑΛΙΣΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΣΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΚΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΩΣ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟ. Τα μεγάλα λόγια εκ του ασφαλούς είναι πολύ ωραία, αλλά όταν η πατρίδα σε χρειάζεται και πρέπει να την υπερασπιστείς πέφτοντας μέσα στη φωτιά και γενόμενος άκρως ''αντιπαθής'' στους εχθρούς που φορούν προβιά φίλων, τότε μετριέται ο λόγος και το μπόϊ σου. Όταν η επιλογή σου έχει κόστος. Για να δούμε...... Υπάρχει ΕΛΛΗΝΑΣ πολιτικός που πάνω απ΄ την ...καριέρα του, τον ενδιαφέρει η χώρα; Για την ώρα, σιωπή.

  4. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 26/10/2015 08:54:36

    Πολύ σωστά τα λέτε. Και επειδή δεν μπορεί να μας σώσει ο Τσίπρας, εμείς τί κάνουμε? Βγαίνουμε ανοιχτά πλέον κόντρα στούς Ευρωκράτες, τα μνημόνια και κυρίως τόν Γούνκερ και τους Γερμανούς και απαιτούμε εδω και τώρα έξοδο της Ελλάδος απο τα μνημόνια και το σχέδιο φτωχοποίησης και εν ανάγκη, αν οι Ευρωκράτες επιμένουν στο σχέδιό τους, έξοδο και απο το Ευρώ?

  5. Jim Beam avatar
    Jim Beam 26/10/2015 09:05:10

    Το πραγματικό σχέδιο του ΤΣΙΠΡΑ ειναι ο απόλυτος έλεγχος του κράτους. Αυτο φαίνεται απο την επίθεση στη Σαβαιδου, την πρόθεση να εντάξουν τις Τραπεζες στο νέο ταμείο αποκρατικοποιήσεων και την επίθεση στα ΜΜΕ.

    Εαν ελέγχεις το ΣΔΟΕ, τις Τραπεζες και τα ΜΜΕ αναγκάζεις όλο το οικονομικό και κοινωνικό σύστημα της χωρας να υποταχθεί !
    Εαν δε απαλλαγούν απο τους ευρωπαικούς θεσμούς και πλαίσια ακόμα καλύτερα. Πως θα γίνει ? με την επιστροφή στη δραχμή !!!
    Θα πουν το παραμύθι της σκληρής διαπραγμάτευσης και των κακών εταίρων που δεν θελουν να βοηθήσουν .... Και να η πτώχευση και η δραχμή !

    Το όνειρο κάθε ξεπεσμένου κομμουνιστή γινεται πραγματικότητα !
    Έλεγχος του χρήματος, των ΜΜΕ, της επιχειρηματικότητας στην χωρα !
    Το έκανε ο Α. Παπανδρέου αλλά έφτασε το χρέος απο 40% του ΑΕΠ, στο 180% .... Τωρα πρέπει να γίνει το αντίθετο και με τη δραχμή θα γίνει ακομα δυσκολότερη η αποπληρωμή των χρεών !
    Το ερώτημα που μπαίνει πλέον ειναι ποιους συμφέρει αυτή η εξέλιξη ? Εκτελούν εντολές κάποιων συμφερόντων ή απλώς ικανοποιούν τα κόμπλεξ της αριστερής μπουρδολογίας?
    Η κάποιοι γνωρίζοντας την ανικανότητα και την ανεπάρκεια τους, στηρίζουν την κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, περιμένοντας το χάος που θα δημιουργηθεί ?

    Πιστεύω ότι ακομα και στο χειρότερο σενάριο υπάρχει ΕΛΠΙΔΑ, να είμαστε εμείς, οι υγιείς πολιτικά, κοινωνικά και οικονομικά πολίτες που θα ανοικοδομήσουμε την χώρα.
    Ετοιμαστείτε για την πλήρη πολιτική και οικονομική κατάρρευση που έρχεται και κρατήστε δυνάμεις για την ανοικοδόμηση της χωρας !
    Ελπίζω αυτή τη φορά να χτίσουμε ενα κανονικό κράτος, μια κοινωνία βασισμένη στις αξίες και τις παραδόσεις του έθνους μας και να μάθουμε απο τα λάθη του παρελθόντος !

    Ελπίζω στην κατάργηση του ρουσφετιού, στην κατάργηση των μαϊμού συντάξεων, στην κατάργηση της παροχολογίας και στην δημιουργεία μιας υγιούς σχέσης μεταξύ πολιτών και πολιτικών που θα βασίζονται στο αποτέλεσμα και στην βελτίωση των συνθηκών για το σύνολο του πληθυσμού και όχι για τους υμέτερους .....

    ΥΓ. Χρειάζεται ένας ηγέτης που θα εμπνεύσει τον λαό, ένας ηγέτης με αυτοδυναμία και με τον λαό στο πλευρό του να κανει τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις !
    Μονο ο Αντωνης Σαμαρας μου έρχεται στο μυαλό .....

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Jim Beam 27/10/2015 14:02:20

      Κι εγώ αυτά πιστεύω Jim, δυστυχώς.

      Γιαυτό και το άρθρο προδίδει την ανησυχία όλων μας, αλλά δεν το πιάνει το θέμα...

      Αυτοί οι επικίνδυνα ιδεοληπτικοί αν όχι άσχετοι συριζαίοι είναι το θέμα και όσοι είναι πίσω τους και βρίσκονται κυρίως στην Ελλάδα.
      Ο Γιούνκερ γιατί να θέλει ντε και καλά να μας κάνει Ρουμανία και αποθήκη, να κερδίσει τι. Πάντως να μας νταντεύουν και να μας πληρώνουν ενώ μόνοι μας ολοταχώς το πάμε για Ρουμανία και αποθήκη μεταναστών, ναι δεν θα μας την κάνουν τη χάρη. Με αυτήν την έννοια ίσως, να μας σπρώξουν και για εκεί, γιατί να μας το χαλάσουν? Διεθνή συμφέροντα προφανώς υπάρχουν, ας εκλέγαμε πολιτικούς να υπερασπιστούν και τα δικά μας.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Jim Beam 28/10/2015 13:24:06

      To σχέδιο τσίπρα είναι εν τέλει η έξοδος της ελλαδας απο την ευρωπαικη ενωση και το ευρώ.

      θα αναγκάσει το κόσμο να το ζητήσει μόνος του!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/10/2015 10:36:57

    Το μεταναστευτικό το άνοιξε πρώτη η Ελλάδα με την κυβέρνηση συριζανέλ.Δεν ξέρω εάν είναι μέρος σχεδίου αλλά αυτή είναι η χρονικη σειρά των γεγονότων.
    Πρώτα εμφανίσθηκε η Τασία Χριστοδουλοπούλου με τους λαθρομετανάστες που λιάζονται και εξαφανίζονται,κατόπιν οι πιο επίσημοι εκπρόσωποι του κράτους υπουργός Εξωτερικών Κοτζιάς και υπουργός Αμύνης Καμμένος απείλησαν με αποστολή μεταναστών και μάλιστα τζιχαντιστών στην Ευρώπη εάν δεν πάρουν ρύθμιση για το δάνειο και τέλος άνοιξαν τα σύνορα για τον ερχομό χιλιάδων στα νησια΄που στη συνέχεια προωθούνταν προς τα Σκόπια και από εκεί βορείοτερα.
    Μόλις το κύμα διαχύθηκε στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη άρχισαν οι διαμαρτυρίες από όλες τις ενδιάμεσες χώρες μέχρι τη Γερμανία.
    Επομένως αρκετά με τα σχέδια κάποιων κακών που αδικούν την καημένη Ελλάδα.Το πρόβλημα από εδώ ξεκίνησε και βεβαίως Ελλάδα = σύριζα ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ δύο ή και τρεις φορές φέτος.
    Αν υπήρξε κάποιο σχέδιο φορτώματος των λαθρομεταναστών στην υπόλοιπη Ευρώπη αυτό ήταν ελληνικό σχέδιο της ομάδας Τσίπρα - Καμμένου - Κοτζιά - Χριστοδουλοπούλου και σε αυτό φυσικά η Ευρώπη θα αντιδράσει όπως αντέδρασε και στα σχέδια Βαρουφάκη.
    Να προσέχει ο λαός τι ψηφίζει και να μην τα ρίχνει στους ξένους άλλη φορά.Αν και δεν βλέπω κάποια διαμαρτυρία στην Ελλάδα για όσα συμβαίνουν οπότε φαίνεται ότι ο λαός συμφωνεί.Άλλωστε πριν λίγο ξαναψηφίσαμε όχι μόνο με τράπεζες κλειστές αλλά και με τους λαθραίους στα νησιά και ο λαός επιδοκίμασε την εισβολή.Οπότε παιρνει αυτό που του αξίζει.

  7. ΚΑΛΛΙΟΠΗ avatar
    ΚΑΛΛΙΟΠΗ 26/10/2015 11:22:15

    Εντάξει δεχόμαστε ότι ο Τσίπρας δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει ή είναι στημένος. Λύστε μου μία απορία όμως: ο χρυσοπληρωμένος κ. Αβραμόπουλος, ως αρμόδιος Επίτροπος τι κάνει για την προστασία της Ελλάδας; Ούτε αυτός καταλαβαίνει;

  8. Eva avatar
    Eva 26/10/2015 11:29:47

    @ψυχραιμια.
    Για το σχεδιο φορτωματος μεταναστων πρεπει να υπαρξει οργανωμενη αντιδραση. Εγω που θελω να διαμαρτυρηθω και δεν συμφωνω θα κατεβω μονη μου?
    Επισης πρεπει να γινει και ενημερωση στον λαο (που ψηφισε κ ξαναψηφισε.) για το θεμα αυτο. Διαφορετικα συμπεραινουμε οτι ολοι οι υπολοιποι συμφωνουν-και να μη τα ριχνουμε στο λαο που στην πλειοψηφια του δεν γνωριζει τι παιχνιδια παιζονται.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Eva 27/10/2015 14:18:28

      Eva δεν είναι μόνο το να διαμαρτυρηθούμε.
      Αν η πλειοψηφία μας επιλέγει, τόσο ανενημέρωτα όπως λες, αυτούς που ούτε καν ενδιαφέρον για τους πρόσφυγες δεν δείχνουν τελικά, άστους να λιαστούν κλπ, τι να κάνουμε και στους δρόμους να βγούμε. Εντάξει, είναι μια αντίδραση αλλά δεν λύνει το πρόβλημα.

      Εδώ κάθε μέρα πνίγονται, πνίγονται και πνίγονται. Και δεν μιλάει κανείς. Από τους πονόψυχους εννοώ. Και δεν τα βλέπουν οι γύρω μας? Καλοπροαίρετα ρωτώ, πέρα από τα κομματικά.
      Ποιος επικρίνει την κυβέρνηση γιατί άνθρωποι πνίγονται κάθε μέρα εντέλει.
      Ποιος για τις συνθήκες που ζουν. Για τα μέτρα που δεν λαμβάνονται. Για τα μέτρα που λαμβάνονται!
      Ποιος για το φόβο των αντίστοιχων αντιδράσεων που μπορεί να έχουν, λόγω της ανάπτυξης ξενοφοβίας από τεράστια ανεξέλεγκτα κύματα απελπισμένων ανθρώπων και όλοι οι άλλοι προβληματισμοί που βλέπουμε και στην Ευρώπη.
      Κανείς.
      Αν είχαμε αυτά επί ΝΔ, τι θα είχε γίνει! Το Φαρμακονήσι το θυμάστε? Συζητήσεις, άρθρα, κατηγορίες στο λιμενικό. Τώρα είναι Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο.

      Φοβάμαι πρέπει να βγούμε για 40 χρόνια στους δρόμους να λέμε τα σωστά, μπας και ανατρέψουμε τα 40 χρόνια στους δρόμους που αυτοί έλεγαν ό,τι τους κατέβαινε (και πες πες πέρασε).

  9. Μ.Β avatar
    Μ.Β 26/10/2015 12:29:00

    @ Ψυχραιμίας
    Απλοποίηση, σαλαμοποίηση, δαιμονοποίηση, κόμπλεξ, αθεράπευτος μισελληνισμός και ανόητοι εμπαθείς αφορισμοί. Η ασφαλής συνταγή της αλλοφροσύνης!
    Έχασες και την ψυχραιμία και τη σύνεση και το μέτρο. Δεν γίνεται όμως να θολώσεις τα νερά. Οι ένοχοι που ταϊζουν με τη βία τους την ατέρμονη προσφυγική ροή, είναι τ΄αφεντικά που υπηρετείς. Οι ξεμυαλισμένες κυρούλες τύπου Χριστοδουλοπούλου καθώς και οι ορντινάντσες των ιμπεριαλιστών Συριζαίοι, είναι μονάχα αστεία καρτούνς και ασήμαντα πιόνια στην παγκόσμια οικονομικοπολιτική σκακιέρα. Πάνε αλλού να κοροϊδέψεις και να σπείρεις μισαλλόδοξα ζιζάνια. Εδώ πια, σε ξέρουμε. :)

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/10/2015 13:14:55

    @ Μ.Β.

    Εγώ δεν πρόκειται να παίξω το παιγνίδι "κάτω η αριστερά" αλλά όταν η αριστερά γίνεται κυβέρνηση και συγκρούεται με την Ευρώπη που απαντά στα προβλήματα που δημιουργεί τότε πάμε με την αριστερά γιατί είναι η "Ελλάδα" και η εθνική ενότητα πάνω απ όλα και τέτοια γλυκερά.
    Αν έχεις καταλάβει αυτό το παιγνίδι έπαιξε και με το μνημόνιο.Και έπιασε γιατι στη ΝΔ είναι ψαρωμένοι με τα "εθνικά" και φοβούνται μην τους πουν "γερμανοτσολιάδες". Στο πρώτο συνέδριο του ΕΛΚ μετά τις εκλογές βγήκε μια απόφαση που ζητούσε τη συνέχιση του προγράμματος (που ήταν πολύ καλύτερο από αυτό που τελικά πήραμε) και έπεσαν όλοι πάνω στον Σαμαρά για το "ανθελληνικό" ψήφισμα του ΕΛΚ.
    Τώρα φαίνεται ότι ο Μειμαράκης πήρε το μάθημά του και αποφάσισε να γίνει δορυφόρος του Τσίπρα για να μην τον πουν ανθέλληνα.Αρνήθηκε να ψηφίσει το ψήφισμα στο συνέδριο του ΕΛΚ που καταγγέλλει την ελληνική κυβέρνηση ότι αφήνει αφύλακτα τα σύνορα και το παρουσίασε αυτό ως "εθνική στάση".Μόνο που αυτό που αρνήθηκε να ψηφίσει έξω το λέει ο ίδιος μέσα,ότι δηλαδή άνοιξε τα σύνορα η κυβέρνηση.
    Ακουσε λοιπόν : Είτε η κυβέρνηση άνοιξε τα σύνορα και φέρνει μέσα λαθρομετανάστες προκαλώντας πρόβλημα στην Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη και τότε ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΜΕΡΚΕΛ να την καταγγέλλει και να ζητεί περιπολίες με Τούρκους ή στρατόπεδα προσφύγων είτε δεν τα άνοιξε τα σύνορα και όλως τυχαίως πλημμύρισαν τα νησιά φέτος και επομένως κακώς ψέγει η ΝΔ την Τασία ή τους άλλους συριζαίους ότι τα άνοιξαν.
    ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.
    Επ αυτού βέβαια υπάρχουν αδιαμφισβήτητα στοιχεία.


    http://www.dimokratianews.gr/content/52745/o-syriza-ton-metanaston

    Έχει γράψει και ο Φαήλος εδώ και δεν αμφισβητούνται.Το παιγνίδι του Παυλόπουλου που το 2008 δήλωνε ότι ΔΕΝ συμφωνεί με τον Σαρκοζύ για τα αντιμεταναστευτικά μέτρα του και ευχαριστεί τους μετανάστες που μας προτίμησαν και του υπόλοιπου καραμανλικού φιλοσυριζαίικου μπλοκ δεν με ενδιαφέρει.
    Συνοψίζοντας : για 2,5 χρόνια το μεταναστευτικό είχε λυθεί με τον Ξένιο Δία επί πρωθυπουργίας ΣΑΜΑΡΑ.
    Έρχεται ο σύριζα και ανοίγει τα σύνορα ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ
    και το ήξερε αυτό ο ελληνικός λαός γιατί αυτά ο σύριζα τα έλεγε για χρόνια και έδινε μάχες για να ανοίξει τα σύνορα και ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΤΟΥ τον ψήφισε ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ Ο ΛΑΦΑΖΑΝΗΣ ή κάποια άλλη αριστερή τάση,όλοι είναι υπέρ των ανοιχτών συνόρων και αφού απειλήσουν την Ευρώπη με αποστολή τζιχαντιστών οι υπουργοί Αμύνης και Εξωτερικών αρχίζουν να τους στέλνουν.Ακολουθεί χαμός στην Ευρώπη και φθάνουμε στα χθεσινα.Και εσύ τώρα θέλεις να τα βάλω με τους "ιμπεριαλιστές" κλπ για να βγάλω αθώα την κυβερνηση και ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ που επαναλαμβάνω όλη η αριστερά θέλει ανοιχτά σύνορα.Ξέχασέ το από μένα.Δεν ξέρω τι θα κάνουν άλλοι ή η ΝΔ,εγώ θα γράφω την αλήθεια.
    Και η αλήθεια είναι ότι το ζήτημα το δημιούργησε η κυβέρνηση που εξέλεξε ο ελληνικός λαός ΔΥΟ φορές φέτος και σε πλήρη γνώση του για τις θέσεις που είχε στο μεταναστευτικό.
    "

  11. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 26/10/2015 13:39:58

    Όποιος κοιμάται ακόμα τον ύπνο του αφελή μωροπίστευτου ψηφοφόρου, καιρός ν΄ακούσει τις καμπάνες της επερχόμενης καταστροφής. Αν ούτε και στην έσχατη ώρα δεν τολμήσουμε να αντισταθούμε, τότε είμαστε άξιοι της τύχης που μας επιφυλάσσουν οι αδίστακτοι εκμεταλλευτές. Κανείς δεν δικαιούται να παριστάνει τον αμέτοχο τιμητή και να κρύβεται πίσω από την ανικανότητα και την μικρόνοια των ασκούντων την εξουσία. Είμαστε ΟΛΟΙ συνυπεύθυνοι.

  12. Μ.Β avatar
    Μ.Β 26/10/2015 14:19:51

    @ Ψυχραιμίας

    1) Τα θαλάσσια σύνορα δεν ...ανοίγουν, ούτε κλείνουν. Δυστυχώς. ΕΊΝΑΙ ΕΚΕΊ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΡΗΤΑ. Οι προσφυγικές ροές αυξήθηκαν λόγω της κορύφωσης των εχθροπραξιών στις χώρες των φυγάδων και η Μέρκελ (μαζί με τους συνεταίρους της), αρνούμενη να απορροφήσει χωρίς εκλογικές απώλειες τους καρπούς της αλαζονείας και της συνένοχης εμπλοκής της στα Αμερικανικά κόλπα (εκτροφή του τέρατος ISIS, διαφόρων ειδών ...Άνοιξες και υποκινούμενες ''επαναστάσεις'') που αιματοκυλούν τον κόσμο, ρίχνει το φταίξιμο στην Ελλάδα, αντί να επιτεθεί στους Οθωμανούς που σπρώχνουν (με το αζημίωτο) τα ανθρωποκύματα των απελπισμένων στην Ελλάδα. Τους Οθωμανούς τους γλείφει τα ...αυτιά κι εμάς που πάντα ήμασταν εύκαιροι, μας επιτίθεται άδικα, μας λοιδωρεί και προσπαθεί εκβιαστικά να μας μετατρέψει σε μόνιμη αποθήκη δυστυχίας. Τόσο αισχρές αποδεικνύονται οι ..εταίρες. Μας αντιμετωπίζουν χειρότερα και από δούλους.
    2) Η ΝΔ πολύ σωστά ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ που ΔΕΝ αποδέχτηκε το ψήφισμα στο συνέδριο του ΕΛΚ όπου κατηγορούνταν η Ελληνική κυβέρνηση (ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ) ότι ΤΑΧΑ ''αφήνει αφύλακτα τα σύνορα''. ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙ Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΠΑΖΕΙ ΠΛΑΓΙΩΣ ΤΟΥΣ ΟΘΩΜΑΝΟΥΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΙΓΑΙΟ. Η υποκρισία και οι σκοτεινές προθέσεις των εκβιαστών είναι διάφανες και κανείς, ούτε δεξιός ούτε κι αριστερός, δεν έχει το δικαίωμα να συνυπογράψει την καταδίκη της πατρίδας, ούτε και να ανεχτεί με ευκαιριακή μικροκομματική λογική τον αφελληνισμό της.
    3) Τα ''ανοιχτά σύνορα'' που φαντασιώνονται οι διεθνιστές της καρπαζιάς, δεν είναι νοητά, παρά μονάχα αν θα μπορούσαν να ήταν αυτά, ανοικτά σε παγκόσμιο επίπεδο. Άρα, ας μην αναλωνόμαστε λοιπόν σε βολικές σοφιστίες και ανεδαφικές ονειρώξεις, επικίνδυνων αφελών.

    Σου το ξαναλέω.Ο μισελληνισμός σου σε πνίγει, σε προδίδει και σε καθιστά αναξιόπιστο και εμπαθή μπουρδολόγο.
    Πάρτο απόφαση.
    Δεν θα επιτρέψουμε να καταντήσει η Ελλάδα κλωτσοσκούφι των βαρβάρων και σ΄αυτό, θα είμαστε για πρώτη φορά, ΕΝΩΜΕΝΟΙ.

  13. Νικ avatar
    Νικ 26/10/2015 15:27:21

    Νομίζω ότι η παραδοσιακή φωτογραφία του Τσίπρα μαζί με τους ξένους ηγέτες τα λέει όλα.

    Φτωχός συγγενής.

    ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!

    Οι λέξεις είναι περιττές!

  14. Sea Loyalty avatar
    Sea Loyalty 26/10/2015 17:07:39

    Φτάσαμε στο σταυροδρόμι για να αποφασίσουμε που θα πάμε ή ακόμη πρέπει να συντελεστεί η ολική καταστροφή του χωρίου τούτου και να ξαναχτίσουμε στα ερείπια όπως σε όλη την προηγούμενη ιστορία μας? Τελικά τι είναι αυτό που θέλουμε διακαώς, η ενωμένη Ευρώπη ή η Γερμανική Ευρώπη που αποφασίζει και διατάσσει ανάλογα με τα συμφέροντά της? Κανείς δεν γνωρίζει πιά και οι φωνές όλο και μειώνονται ενώ αυξάνεται η ανησυχία από παντού.
    Το σίγουρο είναι ότι με το παρόν πολιτικό προσωπικό στην εξουσία είτε γιατί είναι αδαές και ανίκανο είτε γιατί έχει συμπράξει για διαφόρους λόγους με τους εντολείς άνωθεν μας έχουν ζώσει για τα καλά τα φίδια.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/10/2015 17:15:52

    @ Μ.Β.

    O πόλεμος στην Συρία ξεκίνησε το 2011.Ο ίδιος πόλεμος διεξαγόταν και επί Σαμαρά αλλά οι πρόσφυγες που έρχονταν ήσαν πολύ λιγότεροι.Πόσο λιγότεροι δες το link που έβαλα.
    Πούλα όσο εθνική ενότητα θέλεις,άλλωστε στη ΝΔ αυτό πιάνει.Όχι σε ολους όμως.
    Εθνική ενότητα με αυτούς που πίστευαν ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του και τα υπόλοιπα δεν γίνεται.
    Ούτε είναι στρατιωτική συμμαχία η ΕΕ για να φυλάει τα σύνορα.Μπορεί κάποτε να γίνει ομοσπονδιακό κράτος αλλά τώρα δεν είναι.Κάθε κράτος φυλάει τα δικά του σύνορα και για 2,5 χρόνια από το 2012 έως το 2015 τα ελληνικά φυλάσσονταν καλά.

  16. Μ.Β avatar
    Μ.Β 26/10/2015 20:35:01

    @ Ψυχραιμίας
    Μην παριστάνεις τον αφελή με τις επιφανειακές διαπιστώσεις σου. Δεν αύξησε τις προσφυγικές ροές ο σατανάς..... ο Σύριζας, ο παντελώς ανίκανος σε όλα, που μία βάζει 23% στο βόειο και μία στα Ιδ.Σχολεία, χωρίς να καταφέρνει να μοιράσει 2 γαϊδάρων άχυρα!! Σιγά τον Τιτάνα!
    Το θέμα είναι τεράστιο και πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμο :

    http://www.newsbeast.gr/world/arthro/1966554/entinonte-i-prosfigikes-roes-stin-evropi

    Χαίρομαι που η Εθνική Ενότητα συγκινεί τους Έλληνες δεξιούς και δεν εκπλήσσομαι καθόλου που για εσένα αποτελεί μιά ...δυσκολία, που εύχεσαι να ξεπεραστεί.
    Αυτοί που έλεγαν πως το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του, δεν είναι η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού. Είναι οι σύμμαχοι και οι συνοδοιπόροι σου. Επιφανειακά τους ''πολεμάς'', επί της ουσίας οι στόχοι σας ταυτίζονται. Μαζί είσαστε.
    Η Ε.Ε αν δεν έχει τη διάθεση να υπερασπιστεί από κοινού τα σύνορά της, την πολιτισμική και πολιτιστική της φυσιογνωμία, να το βουλώσει και να μην αποτολμά θρασείς και άδικες κατηγορίες, ούτε εκβιαστικές επιβολές ενάντια στους Έλληνες. Να λουφάξει και να εισπράξει τα αποτελέσματα των επιλογών της, που είναι η αργή και συστηματική Ισλαμοποίηση της Ευρώπης. Όταν σύρεται πίσω απ΄το άρμα των Αμερικανών και συμμετέχει στην απορρύθμιση των ισορροπιών στη Μέση Ανατολή με σκοπό τη συμμετοχή της στο διαμοιρασμό της λείας, να μη ζητάει μετά και τα ρέστα. Έσπειρε ανέμους, θερίζει θύελλες.

  17. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 26/10/2015 21:00:30

    Η επί θύραις προδοσία δημιουργεί συνθήκες που έχουν ξεπεράσει πλέον τους ''καθώς πρέπει'' αστούς πολιτικούς της από δώ πλευράς και ο νοών νοείτω.

  18. Gizzer avatar
    Gizzer 27/10/2015 10:29:08

    Αφού προετοίμασαν τον Έλληνα διαπαιδαγωγώντας τον στον διεθνισμό και στον αντιπατριωτισμό, αφού τον φτωχοποίησαν χρεώνοντάς τον και την ευθύνη γι αυτό, τώρα την πατρίδα του την χαβουζοποιούν με πέμπτη φάλαγγα ισλαμισμού και φύτεμα σκαγιών (επιδοτήσεις ενοικίων) στο μαλακό υπογάστριο των Ελλήνων.
    Κι αν κάποιοι τα βλέπουν μακριά από τον κ@λ@ τους ακόμη όλα αυτά, να μην εφυσηχάζουν. Ο καιρός γαρ εγγύς ,που λέει ο Λιακόπουλος.