#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2012 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Θρύλος της Πόλης



 

Αν «αποσυνδέσεις» την Ελλάδα, σίγουρα θα μείνει και μια μπάλα μπάσκετ…

 

Η ομάδα  του Ολυμπιακού προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 της Ευρωλίγκας, όπου την Κυριακή  τον περιμένει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ρώσοι  κέρδισαν νωρίτερα τον Παναθηναϊκό 66-64 με αρκετή τύχη αλλά και εύνοια σε κρίσιμες φάσεις από τους διαιτητές.  Έτσι δεν θα έχουμε ελληνικό τελικό, κάτι που θα ήταν το δικαιότερο βάσει της σημερινής απόδοσης των 4 φιναλίστ.

 

Με οδηγό τον Ντούσαν Ίβκοβιτς, τον αρχηγό Σπανούλη πρώτο βιολί στην επίθεση , αλλά και τους Ντόρσεϊ,  Πρίντεζη, Παπανικολάου άξιους συμπαραστάτες, άμυνα μπετόν και αθλητικό θράσος κατατρόπωσε τα «θηρία» των Καταλανών. Οι «ερυθρόλευκοι» απέδειξαν για πολλοστή φορά φέτος πως τίποτα δεν είναι αδύνατο για αυτή την ομάδα, που χτίστηκε με χαμηλό μπάτζετ, πρόσθεσε δύο Αμερικανούς στο στυλ της ομάδας που χτιζόταν και τα αποτελέσματα δικαίωσαν τη διοίκηση.

 

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Αλλά χωρίς να μπορέσει να χτίσει διαφορά, η οποία κυμαινόταν από 2-7 πόντους. Στο 36’ το σκορ ήταν 58-56, ο Βασίλης Σπανούλης επιχείρησε τρίποντο, αλλά αστόχησε, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν επιθετικό ριμπάουντ και τότε ήταν η σειρά του Γιώργου Πρίντεζη να επιχειρήσει πίσω από τα 6.75. Ο Έλληνας φόργουορντ δεν λάθεψε και έτσι το σκορ έγινε 61-56. Ένα τρίποντο-μαχαιριά στην καρδιά της Μπαρτσελόνα που θύμισε εκείνο που είχε βάλει ο «Πριντ» στην Ιταλία κόντρα στην Σιένα στο πρώτο ματς των πλέι οφ της φετινής Ευρωλίγκας.

 

Στο 63-61 ο Σπανούλης από τα οκτώ μέτρα έβαλε ουσιαστικά τέλος στη σεμνή τελετή. Στο διάστημα που απέμενε, ο Ολυμπιακός για να χάσει θα έπρεπε να «αυτοκτονήσει». Δίκαιη η επικράτηση του Ολυμπιακού δήλωσε ο Πασκουάλ.

 

Οι περίπου 2500 φίλοι του Ολυμπιακού ενίσχυσαν  την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς και υπερκάλυψαν εκείνους της Μπαρτσελόνα. Την Κυριακή στον μεγάλο τελικό κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναμένεται να είναι σχεδόν οι διπλάσιοι. Πολύ όμορφες εικόνες εκτυλίχθηκαν στην Πόλη, με τους οπαδούς των δύο ελληνικών ομάδων να φωτογραφίζονται παρέα, πριν ντην έναρξη των ημιτελικών

 

Δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64

 

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 2, Άντιτς 4, Σπανούλης 21 (4), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 4, Σλούκας 2, Λο 4.

 

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 4, Ναβάρο 18 (2τριπ, 5λαθ), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 8, Ουάλας, Ίνγκλες, Ν’ Ντονγκ, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ, Έιντσον, Μάικλ 4.

 

Μ.Ο.


ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/05/2012 00:28:21

    Ήταν πολύ άδικο το αποτέλεσμα για τον ΠΑΟ..κρίμα
    Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, εύχομαι πραγματικά να τους γονατίσει στον τελικό...

  2. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 12/05/2012 00:36:31

    Στο μπάσκετ δεν συγκρίνεται με κανέναν ο ΠΑΟ.Εχει δημιουργήσει μια πραγματική αυτοκρατορία

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Ιωάννης33 12/05/2012 01:41:50

      Τι σχέση έχει αυτό; Πες και ένα μπράβο. Αμάν πια!

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ Γιώργος 12/05/2012 15:04:17

        Μπράβο.

  3. anideos avatar
    anideos 12/05/2012 01:39:54

    Θρυλαρααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Παμε να παρουμε το αιμα του ΠΑΟ πισω απ τα κορακια
    κι απ τους Ρωσους.
    Σφαγη το ΠΑΟ ΤΣΣΚ.
    Ο θρυλος κυριαρχος σε ολο το παιχνιδι.
    Οι Ελληνες οταν θελουν μπορουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/05/2012 09:00:03

    Γιατί ἐμένα κάτι μοῦ λέει ὃτι δέν θά ἂφηναν μέ τίποτα νά πᾶνε καί οἱ δύο ἑλληνικές ὀμάδες στόν τελικό...;

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 12/05/2012 09:00:30

    Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό

  6. partyman avatar
    partyman 12/05/2012 10:07:29

    μπράβο στον ολυμπιακό! μακάρι να το σηκώσει μέσα στην Πόλη!!
    έπαιξε φανταστικά!

    αναφορικά στην διατησία, ήταν ξεκάθαρο ότι υπήρχε γραμμή να ΜΗΝ περάσουν στον τελικό και οι δύο ομάδες μας!
    φανταστείτε την εικόνα, τελικός στην Κων/πολη με ελληνικές σημαίες σε όλο το γήπεδο..

    έτσι "έβγαλαν" τον Παναθηναικό από την μέση (μιας και έπαιζε πρώτος)..
    αν δεν τα κατάφερναν, θα το έκαναν στον Ολυμπιακό..

    είδα την μετάδοση με αγγλικό σχολιασμό, ακόμα και από εκεί το καταλάβαινες ότι είχε πέσει το σύνθημα να "αδειάσουν" την μία -τουλάχιστον- απο τις δύο ομάδες μας..

    • Eugene_DeLacroix avatar
      Eugene_DeLacroix @ partyman 13/05/2012 06:02:14

      Ο,τι να ναι

  7. KA avatar
    KA 12/05/2012 11:35:08

    Έχοντας παίξει μπάσκετ για αρκετά χρόνια, κατ' αρχάς χαίρομαι αφάνταστα για τη θέση που έχει πάρει το άθλημα στην ελλάδα. Και δίκαια, απόλυτα δίκαια.

    Κρίμα που δεν έχουμε έναν ελληνικό τελικό μέσα στην Πόλη. Πολύ κρίμα!

    Σε σχέση όμως με το θέμα της ανάρτησης, και χωρίς να θέλω να μειώσω τη συνεισφορά κανενός άλλου, ένα όνομα "παιζει" πάνω από οτιδήποτε άλλο: ΝΤΟΥΣΑΝ ΙΒΚΟΒΙΤΣ! Ασύλληπτη κλάση, τεράστια προσωπικότητα (τον γνώρισα την εποχή που είχε περάσει από τον Πανιώνιο) με μεγάλη διάρκεια και φοβερή προσφορά ΚΑΙ στο ελληνικό μπάσκετ.

    Δεν είμαι οπαδός του Ολυμπιακού (και είναι βλακώδες να αναγκάζεται κανείς να διευκρινίσει τέτοια πράγματα σε αυτό το επίπεδο) αλλα θέλω να τον δώ να σηκώνει το τρόπαιο! Έχοντας καθοδηγήσει μία ομάδα με χαμηλό προϋπολογισμό και έλληνες πιτσιρικάδες! Είθε να τα καταφέρουν!

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ KA 12/05/2012 15:07:15

      Θα έχουμε μέσα στην Πόλη έναν Χριστιανορθόδοξο τελικό.!!!
      Και αυτό σημειολογικό είναι.

      • Eugene_DeLacroix avatar
        Eugene_DeLacroix @ Ιωάννης33 13/05/2012 06:03:09

        χαρηκες?