H μέγιστη τιμή για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που τίμησε ξανά τη γαλανόλευκη
15/02/2014 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H μέγιστη τιμή για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που τίμησε ξανά τη γαλανόλευκη

Πριν από μερικούς μήνες ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απλά ένα παιδί Νιγηριανών μεταναστών που γεννήθηκε στην Ελλάδα σε συνθήκες απόλυτης φτώχειας. Μεγάλωσε στις γειτονιές της Αθήνας, πήγε στο σχολείο και πήρε ελληνική παιδεία, έγινε ένα καλό παιδί που είχε ταλέντο στο μπάσκετ.

Λίγους μήνες πριν ο Γιαννάκης ο Έλληνας έπαιρνε το εισιτήριο για τον μαγικό κόσμο του NBA και περνούσε την πόρτα του Μαξίμου για να δεχθεί τα συγχαρητήρια του Έλληνα πρωθυπουργού. Που τίμησε ένα 19χρονο παιδί το οποίο προσέφερε στην Ελλάδα όσο λίγοι. Τότε ο Σαμαράς είχε λοιδορηθεί και ο Αντετοκούνμπο είχε δεχθεί ακόμη και ρατσιστικές επιθέσεις. Διότι, έλεγαν, κάτι άθλιοι τύπου με Χρυσαυγίτικη και άκρως φασιστική νοοτροπία ότι δεν μπορεί ένας μαύρος να είναι Έλληνας και να φορά το ελληνικό εθνόσημο. Το ίδιο που είχαν πει και για τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη. Όμως ο μικρός Γιάννης δεν πτοήθηκε, δεν πικράθηκε κι αντιθέτως την Ελλάδα που τον μεγάλωσε την έχει πάντα στην καρδιά του.

Πήγε στο NBA και μόλις άκουσε το όνομά του στις επιλογές σήκωσε την ελληνική σημαία κι εκατομμύρια άνθρωποι είδαν αυτή τη σκηνή. Και κάθε φορά που μιλάει ο Αντετοκούνμπο στάζει μέλι για την πατρίδα του, για τους φίλους του που τον βοήθησαν να φτάσει μέχρι εκεί.

Γιατί τα γράφουμε όλα αυτά; Μα γιατί χθες ο Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος Έλληνας που συμμετείχε στο All Star Weekend, στο κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ του κόσμου. «Giannis Adetokubo from Athens Greece» ακούστηκε από τα μεγάφωνα του σταδίου καθώς 19χρονος γκαρντ-φόργουορντ επελέγη στο «Rising Stars Challenge». Το φινάλε του αγώνα μάλιστα βρήκε την ομάδα του νικήτρια, επικρατώντας εκείνης του Γουέμπερ με 142-136 και τον άσο των Μπακς, τον πιο Έλληνα από πολλούς Έλληνες να έχει αγωνίζεται για 17:11, έχοντας 9 πόντους με 3/3 δίποντα, ¾ βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη.

Σε λίγους μήνες ο Αντετοκούνμπο θα κληθεί πιθανότατα να συμμετάσχει στους αγώνες της Εθνικής στο Μουντιάλ Μπάσκετ. Πάνω απ’ όλα, όμως, τα επόμενα χρόνια όλος ο αθλητικός κόσμος θα λέει ότι ο Γιάννης ο Έλληνας τιμά την πατρίδα που αγάπησε. Μπορεί να μην έχει το χρώμα ή την κοψιά των Ελλήνων, έχει όμως την καρδιά του Έλληνα, το πείσμα για την επιτυχία κόντρα σε κάθε αντιξοότητα.

Και γι’ αυτό αξίζει η μέγιστη τιμή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 15/02/2014 12:39:46

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΓΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.ΣΑΝ ΠΕΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΑΦΛΟΣ ΤΟΥ ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΔΙΑΠΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ,ΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!!!.

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 15/02/2014 13:56:30

    Γιάννη σε αγαπάμε και μας κάνεις περήφανους. Μια από τις λίγες φορές που έκλαψα από Εθνική συγκίνηση ήταν όταν μαζί με τον αδελφό σου σηκώσατε την Ελληνική σημαία στην Αμερική. Σε στιγμή που {απάντηση σε κάθε κακόπιστο) δεν είχατε κανέναν άλλον λόγο να το κάνετε πέραν εκείνου της αγάπης σας για την Πατρίδα σας. Συγχαρητήρια και στον Πρωθυπουργό που έχει εκείνες τις χορδές ευαισθησίας να ξεχωρίζει, ότι αξίζει να σταθεί ένας ηγέτης.







  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/02/2014 15:34:05

    Μπράβο στο παληκαράκι και στους γονείς του που το μεγάλωσαν με αγάπη στην δεύτερη πατρίδα του. Κάποιοι τιμούν τον τόπο που τους αναδεικνύει και τους αναθρέφει. Ευτυχώς. Γιατί από πάμπολλους που ψηφίζουν σύριζα, ΚΚΕ, Δημάρ και Πασόκ είναι πολύ πιο Έλληνας ο Γιάννης. Δυστυχώς...

    • Μάτα Χάρι avatar
      Μάτα Χάρι @ Γεώργιος Τ. 15/02/2014 15:39:18

      ''Γιατί από πάμπολλους που ψηφίζουν σύριζα, ΚΚΕ, Δημάρ και Πασόκ είναι πολύ πιο Έλληνας ο Γιάννης.'' :-) Όποιος ψηφίζει Ν.Δ - Χ.Α - ΑΝΕΛ- Οικολόγους, εντάξει όμως ε; Το παίρνει άμεσα το ...Ελληνοαποδεικτικό. Μπράαααβοοοο.

  4. dim avatar
    dim 15/02/2014 16:08:16

    Η πολιτική της μεγάλης πατριωτικής φιλελεύθερης κεντροδεξιάς παράταξης στο θέμα της ιθαγένειας είναι με τεράστια διαφορά η καλύτερη από όλες... Στο 18ο χρόνο της ηλικίας τους κάποιος, και αφού έχει μετάσχει της ελληνικής παιδείας, θα μπορεί να επιλέξει... Σωστό, ανθρώπινο, πατριωτικό... Ούτε τα καραγκιοζιλίκια των αριστερούληδων δήθεν προοδευτικών, των εθνομηδενιστών και των Ραγκούσηδων, που θέλουν όποιος περνάει και από τη πατρίδα μας να τον κάνουμε και Έλληνα, ούτε και τις ναζιστικες - φαισιστικές - ρατσιστικές απόψεις αυτών που μιλάνε για αίμα - για χρώμα - για dna...

  5. πΔπ avatar
    πΔπ 15/02/2014 17:28:16

    Μπράβο στο παιδί, της Ελληνικής ΠΑΙΔΕΙΑΣ μετέχων!

    • Ελληνικής ΠΑΙΔΕΙΑΣ μετέχων avatar
      Ελληνικής ΠΑΙΔΕΙΑΣ μετέχων @ πΔπ 15/02/2014 18:13:19

      της ποιάς; χαχαχα

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Ελληνικής ΠΑΙΔΕΙΑΣ μετέχων 15/02/2014 19:40:45

        Αγαπητέ μου χαχα, την Ελληνική σημαία την σήκωσε γιατί έτσι ένιωσε και όχι γιατί έτσι του έμαθαν στο "σχολείο". Σ' αυτήν την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ αναφερόταν ο Ισοκράτης και αυτήν έλαβε ο "μαύρος"! Κάνε λίγη προσπάθεια και ίσως να το καταλάβεις ακόμα κι εσύ!

  6. GJ avatar
    GJ 16/02/2014 13:56:59

    Έλληνας είναι αυτός που θέλει και τιμά τη χώρα του με τις πράξεις του ανεξαρτήτως χρώματος. Αντιθέτως δεν είναι Έλληνας (και ας έχει όλα τα φυλετικά χαρακτηριστικά) αυτός που κλέβει και "βιάζει" την χώρα του με κάθε τρόπο. Για αυτό και υπάρχει το ρητό ότι τα "ράσα δεν κάνουν τον παπά".