#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2012 23:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H δόξα της Ελλάδας και η ντροπή της Ελλάδας



Επιτέλους, ο Παναγιώταρος της Χρυσής Αυγής τα’ βαλε και με κάποιον πιο ισχυρό σε σχέση με τους πεινασμένους μετανάστες. Να φανταστούμε πως όταν θα συναντηθεί πρόσωπο με πρόσωπο με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη ο διεθνής Έλληνας μπασκετμπολίστας θα του… εξηγήσει το όνειρο.

Ο άθλιος αυτός υπερασπιστής της Άρειας φυλής, ο νοσταλγός του ναζισμού και αυτόκλητος τιμωρός, ο ρατσιστής με όλη τη σημασία της λέξης, αποφάσισε να τα βάλει με τον Σχορτσιανίτη. «Δεν είναι Έλληνας» αποφάνθηκε αφού δεν έχει και τους δύο γονείς Έλληνες. Τι να κάνει ο κακόμοιρος ο Σοφοκλής που ο πατέρας του είναι Έλληνας και η μάνα του από την Αφρική, θα πρέπει να ζητά πιστοποιητικό ελληνικότητας από τη Χρυσή Αυγή και προσωπικά από τον Παναγιώταρο. Που απ’ ότι τον κόβουμε από τη φάτσα, μια και μιλάμε για εθνικότητες, μοιάζει με τον Αλβανό φίλο του άλλου βουλευτή, του Μπαρμπαρούση. Λέτε να είναι αδέλφια και ο Παναγιώταρος να μας βγει τελικά… Ελία Παναγιώταρ;

Ο κακόμοιρος ο Σοφοκλής που μεγάλωσε στην Ελλάδα από τον Έλληνα πατέρα και την Αφρικανή μητέρα, που τιμά τα ελληνικά χρώματα και τη σημαία της πατρίδας, που μας χάρισε τόσες χαρές και δόξα, δεν είναι Έλληνας σύμφωνα με το ελληνόμετρο του Παναγιώταρου.

Διαβάστε διάλογο για να καταλάβετε επίπεδο. Κι αυτός ο άνθρωπος θέλει να λέγεται Έλληνας.

- Αν στο κόμμα σας ερχόταν μία Ελληνίδα έγχρωμη ή ένας Έλληνας έγχρωμος που ήταν Έλληνας αλλά ήταν το χρώμα του σκούρο. Θα τον παίρνατε στο κόμμα;

«Τι εννοείτε σκούρο; Ηλιοκαμένος;».

- Να ήταν μαύρος. Χριστιανός ορθόδοξος, ο οποίος είναι Έλληνας με ελληνική ταυτότητα. Ο Σχορτσιανίτης.

«Δεν θεωρούμε ότι ο Σχορτσιανίτης, σύμφωνα με τα πρότυπα της ελληνικής φυλής, είναι Έλληνας. Δεν είναι Έλληνας. Πρέπει να είναι και οι δύο γονείς του Έλληνες και να ανήκουν στην ευρωπαϊκή φυλή. Αυτό θεωρούμε εμείς. Αν θεωρείτε εσείς τον Σχορτσιανίτη Έλληνα, πάρτε τον στο δικό σας κόμμα».

- Είσαστε ρατσιστές ή απλώς πολεμάτε τους λαθραίους όπως λέμε;

«Το να πιστεύεις στη διαφορετικότητα των φυλών δεν είναι κακό πράγμα».

- Με συγχωρείτε, αλλά αυτό είναι το δόγμα της Αρίας Φυλής.

«Προς θεού. Πώς θα γίνει δηλαδή; Πρέπει να είμαστε υπερασπιστές της ράτσας των σκύλων; Δηλαδή, να μην μπερδεύουμε το πεκινουά με το λαμπραντόρ. Εμείς θεωρούμε ότι ο Θεός τα έπλασε έτσι και έτσι πρέπει να παραμείνουν. Τιμή τους και καμάρι τους που είναι μαύροι, κίτρινοι, κόκκινοι. Δε θεωρούμε ότι είναι Έλληνες. Δεν είναι βασικά».

- Εσείς κυνηγάτε τους λαθραίους ή όλους;

«Εμείς δεν τους κυνηγάμε. Εμείς υπερασπιζόμαστε τους Έλληνες. Και υπάρχουν μόνο λαθραίοι καταρχήν. Δεν υπάρχουν νόμιμοι μετανάστες στην Ελλάδα. Είναι ένα μεγάλο ψέμα».

Αυτοί είναι λοιπόν οι Χρυσαγίτες. Σε λίγο θα φτιάξουν και φούρνους για να καίνε τους μη Έλληνες. Και θα μείνουν αυτοί, οι καθαροί που δε μόλυναν το αίμα τους.

Η ντροπή της Ελλάδας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/10/2012 03:05:32

    Το κίνημα νέων της Γαλλίας Génération Identitaire (Γενιά της Ταυτότητας) λέει "100% ταυτότητα, 0% ρατσισμός¨. Επιμένει στο πολτισμικό, όχι στο φυλετιστικό.
    Αλλά εκεί είναι Γαλλία....Ο δικός μας χρυσαυγιτισμός είναι αλλιώς, είναι πούρος φυλετισμός: Ο Παναγιώταρος έχει απέναντί του ένα παιδί με πατέρα Έλληνα, μητέρα Αφρικανή, βαπτισμένο χριστιανό Ορθόδοξο, με ελληνική παιδεία, με χρόνια στην Εθνική μας ομάδα, και σου λέει "δεν είσαι Έλληνας".
    Τι λες ρε φίλε; Πόση ιδεοληψία μπορείς να κουβαλάς; Τί σχέση έχει το παιδί αυτό με τον Νιγηριανό που ήρθε παράνομα εδώ και πουλάει πρέζα στην Πανεπιστημίου ή με τον Πακιστανό μουσουλμάνο;
    Δηλαδή, αν υιοθετήσω από ένα ορφανοτροφείο ένα βρέφος με φυλετικά χαρακτηριστικά Αφρικανού ή Ινδού, και το μεγαλώσω όπως τα φυσικά δικά μου παιδιά, ως Έλληνα και Ορθόδοξο, θα μου πει κανείς ότι το παιδί δεν είναι Έλληνας;
    Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάνω από 1 εκατομμύριο Ορθόδοξοι στην Αφρική, Αφρικανοί Ορθόδοξοι εννοώ (δεν λέω για τους Έλληνες και τους άλλους ευρωπαϊκής καταγωγής Ορθόδοξους που ζουν εκεί), που γνώρισαν την Ορθοδοξία χάρη στους κόπους και την αυτοθυσία ελλήνων ιεραποστόλων. Θα τα ακυρώσουμε όλα αυτά προς χάριν φυλετιστικών ιδεοληψιών; Εγώ δεν είπα να γίνουμε σκούροι ως έθνος, αλλά λίγο μέτρο δεν βλάπτει. Και η ΧΑ τη λέξη αυτή δεν τη γνωρίζει, γενικώς.

    • Dexios avatar
      Dexios @ ΒΙΣ 27/10/2012 16:08:34

      Καλά τα λες, αλλα μετά θα έρθουν οι αριστεροί να σου πούνε ότι τόσα παιδιά γεννήθηκαν εδώ, πήγανε σε Ελληνικό σχολειό, δεν έχουν άλλη πατρίδα κλπ. Και αυτοί Έλληνες; Για μένα όχι βεβαια.
      Έλληνας είναι οποιος έχει Ελληνική καταγωγή. Ο Σοφοκλής την έχει, end of case.

    • Αναρχοδεξιός Εθνοκομμουνιστής avatar
      Αναρχοδεξιός Εθνοκομμουνιστής @ ΒΙΣ 28/10/2012 10:13:28

      Ψεύδεσαι...
      το κίνημα στό οποίον αναφέρεσαι καταγγέλει τόν ρατσισμό εναντίον τών λευκών και διεκδικεί τά χαμένα δικαιώματα της πλειοψηφίας.

  2. The Owl avatar
    The Owl 27/10/2012 03:42:07

    Είμαστε μαζί σου Σοφοκλη. Ο δε παλιό ναζί αν είναι αρσενικο να έρθει να στο πει στα μούτρα χα-χα .

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ The Owl 27/10/2012 17:46:59

      + 10000

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ The Owl 06/11/2012 18:29:25

      ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ ΕΣΚΑΣΕ

  3. ΚΜ avatar
    ΚΜ 27/10/2012 05:21:23

    Παναγιώταρε, είσαι τόσο Έλληνας, όσο κάτι συριζαίοι, και είσαι η απόδειξη ότι η καταγωγή από μόνη της ίσον μηδέν. Ο δε τίτλος της αναρτήσεως, πολύ εύστοχος.

    • θεραπευτης προβληματικων ατομων (συριζαιος) avatar
      θεραπευτης προβληματικων ατομων (συριζαιος) @ ΚΜ 27/10/2012 13:56:12

      KM, εισαι τοσο Ελληνας οσο κι ο Παναγιωταρος.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ ΚΜ 27/10/2012 17:52:36

      Και οι μεν και οι δε δεν παίρνουν από λόγια. Είναι η έκφανση της μαλάκυνσης χωρίς ελαφρυντικά. Χάνει κανείς τα λόγια του με αυτούς τους καθυστερημένους και από τις δύο λοβοτομημένες ιδεολογίες.

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 27/10/2012 08:08:11

    Κάποιος νά πληροφορήσει τόν κ.βουλευτή ἐκτός ἀπό τήν ἐθνικότητα τοῦ Σόφο καί γιά τό πόσα κιλά πάνω κάτω ζυγίζει...

  5. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 27/10/2012 08:52:05

    Οι αρχαίοι μας πρόγονοι το είχαν ξεκαθαρίσει: Έλληνες είναι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας και πολιτισμού. Άρα, είτε είσαι κοντός και μελαχρινός είτε είσαι καστανοξανθός και ψηλός αν διαθέτεις παιδεία ανάλογη, είσαι πολιτογραφημένος, και ζεις στη χώρα μας γιατί το διάλεξες , είσαι κάτοικός της , είσαι Έλληνας. Ο κ. Σχορτσιανίτης είναι Έλληνας.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γεώργιος 27/10/2012 10:52:07

      Κοίτα, επειδή στην αρχαία Ελλάδα τα πράγματα ήταν λίγο πιο πολύπλοκα από ό,τι γράφεις, άστο καλύτερα... Θέλει μεγάλη συζήτηση το πράγμα.
      Να θυμήσω μόνο ότι ο Περικλής "στένεψε" την ιδιότητα του αθηναίου πολίτη και την περιόρισε μόνο στους καταγόμενους και από τους δύο γονείς από την Αθήνα. Δεν λέω φυσικά ότι συμφωνώ, απλά το γράφω για να δείξω την πολυπλοκότητα του πράγματος και τις απλουστεύσεις που κυκλοφορούν μέσω τσιτάτων, ειδικά στο διαδίκτυο. Και υπήρχρε βέβαια το αυτονόητο δικαίωμα της δουλοκτησίας.
      Η έννοια της οικουμενικής ισότητας των ανθρώπων ήταν μόνο σκέψη ορισμένων φιλοσόφων μόνο (ούτε καν του Αριστοτέλη), δεν ήταν μία ιδέα καθολικά αποδεκτή στον αρχαίο ελληνικό κόσμο. Αντίθετα ήταν αποδεκτή, λ.χ., η βρεφοκτονία αμέσως μετά τη γέννηση ή η έκθεση των βρεφών ως μέσο απαλλαγής από τις συνέπειες ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης.
      Εχουμε την τάση να προβάλουμε στην αρχαία Ελλάδα ιδέες που έγιναν καθολικά (;) αποδεκτές μέσω του χριστιανισμού. Το ξέρω ότι ούτε ένας σύγχρονος αντιχριστιανός αριστερός, ούτε ένας αρχαιολάτρης χρυσαυγίτης θα συμφωνούσαν μαζί μου, αλλά μπορώ να σας παραπέμψω και σε πηγές αν θέλετε.

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ ΒΙΣ 27/10/2012 17:59:42

        Σωστός ΒΙΣ. Πολλές μπαρούφες έχουμε ακούσει από τον κάθε αμόρφωτο οπαδό του κάθε γραφικού παπατζή βιβλιοπώλη, πολιτικάντη ή εθνικιστή πατριώτη (της τσέπης του).

  6. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 27/10/2012 09:02:21

    Πρόκειται περί κοινών αλητών. Να τους χαίρονται οι-δήθεν αγανακτισμένοι- υποστηρικτές τους. Αυτοί ευθύνονται που εκστομίζουν τα υποκείμενα τέτοιες ασχήμιες.

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Kώστας ΜΠ 27/10/2012 09:12:48

      Και κάτι ακόμη. 'Οταν ο Σοφοκλής κέρδιζε το 2006 την αμερικανική Dream Team, γράφοντας ιστορία στο παγκόσμιο μπάσκετ, ο χυδαίος βουλευτής έτρωγε σουβλάκια...
      http://www.youtube.com/watch?v=1f_x9obHeOg&feature=related

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ Kώστας ΜΠ 27/10/2012 18:04:09

        Καλόοοο.

  7. giorgos avatar
    giorgos 27/10/2012 09:18:07

    ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΙΤ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΗΝ 25Η ΜΑΡΤΙΟΥ 2010, ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΤΕ;ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΟΤΕ,

    • Dexios avatar
      Dexios @ giorgos 27/10/2012 16:10:17

      Ισχύει το σύνθημα. Και ο Σοφοκλής γεννήθηκε Έλληνας από Έλληνα πατέρα.

    • Greco avatar
      Greco @ giorgos 27/10/2012 19:08:32

      Aυτο σημαινει οτι μεριδα του ελληνικου στρατου εχει σημαντικο προβλημα

  8. Τάκης Μπ. avatar
    Τάκης Μπ. 27/10/2012 09:36:23

    Κύριε βουλευτά του Ελληνικού Κοινοβουλίου.
    Ο Γεώργιος Γεμιστός Πλήθων είχε πει: Έλληνές εσμέν το γένος ως ή τε φωνή και η πάτριος παιδεία μαρτυρεί. Ως Ελληνόφρων, υποθέτω, μέχρι το μεδούλι κατανοείτε, ξανά υποθέτω, ποια είναι τα ουσιώδη γνωρίσματα για να ονομάζεται και να είναι κάποιος Έλληνας. Δεν είναι το χρώμα του, είναι η γλώσσα του και η παιδεία του η πάτριος, μέ ό,τι εμπεριέχει το επίθετο. Ο κ. Σκορτσιανίτης είναι Έλληνας "με τα όλα του".
    Εκεί στη Χρυσή Αυγή, βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας, γιατί φαίνεται ότι προτιμάτε το κώνειο. Οπότε, με πολλή ευχαρίστηση θα σας το προσφέρουν οι Έλληνες.

    • AIK avatar
      AIK @ Τάκης Μπ. 27/10/2012 18:45:56

      Εγκαταλείψαμε τον Ισοκράτη (ειπώθηκε τόσες φορές αυτός ο έρημος ο 50ος στίχος που καταλάβατε επιτέλους ότι δεν λέει τισ βλακείες που θέλουν οι αριστεράτζες ) και αρχίσαμε τώρα τον Γεμιστό;
      Ο Γεμιστός τα έγραψε στον Μανουήλ Παλαιολόγο (πατέρα του Κωνσταντίνου ΙΑ): «Ἕλληνες τό γένος ἐσμέν ὧν ἡγεῖσθε τε καί βασιλεύε­τε, ὡς ἡ τε φωνή καί ἡ πάτριος παιδεία μαρτυρεῖ."
      Του λέει δηλαδή ότι είμαστε Έλληνες (οι υπήκοοί σου) και αυτό το αποδεικνύει (ὡς ἡ τε) ότι μιλάμε Ελληνικά και έχουμε παιδεία Ελλήνων και ΟΧΙ οτι επειδή μιλάμε Ελληνικά και έχουμε Ελληνική παιδεία είμαστε Έλληνες.
      Δε θα βγάλουμε συριζαιο τώρα και τον Γεμιστο

      • Τάκης Μπ. avatar
        Τάκης Μπ. @ AIK 28/10/2012 02:28:34

        Αγαπητή-έ ΑΙΚ
        1.-Κάθε άλλο παρά απορρίπτω τον Ισοκράτη.
        2.-Κάθε άλλο παρά "αριστεράντζα" είμαι, αν υπαίσσεστε κάτι τέτοιο.
        3.- Εν τέλει, ο κ. Σκορτσιανίτης είναι ή δεν είναι Έλληνας, κατά την άποψή σας;
        4. Γιατί συγχέετε το Γεμιστό με τον ΣΥΡΙΖΑ;
        Μη μπερδεύετε τα αντίδια με άλλα χορταρικά..

        • Ταϊγέτη avatar
          Ταϊγέτη @ Τάκης Μπ. 29/10/2012 16:00:22

          Ὁ Σχορτσιανὶτης εἶναι Ἑλληνοκαμερουνέζος,δλδ 50% Ἓλληνας.

          • aixaigis avatar
            aixaigis @ Ταϊγέτη 04/11/2012 17:18:53

            Ταυγέτη μου, σωστά και λογικά μιλάς, τόσο απλό είναι !
            Το ίδιο είχα γράψει και εγώ πρό ημερών.
            Δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι υπάρχουν τα άκρα αλλά υπάρχει και ο δρόμος ...της καμήλας.
            Ούτε ΔΕΝ είναι Ελληνας ο Σχορτσανίτης ούτε ΕΙΝΑΙ...
            Είναι 50% !
            Συγγνώμη, δεν είναι ρατσιστικό να θέλουμε να "καταργήσουμε" το άλλο του μισό ;
            Αραγε τον ρωτήσαμε εάν ο ίδιος το επιθυμεί;;;

  9. ταμπακιώτης avatar
    ταμπακιώτης 27/10/2012 09:38:10

    δυστυχώς,θα βρεθούν ξανά ,άνοες ψηφοφόροι,που θα τους ψηφίσουν,στις επόμενες εκλογες ,όποτε και αν γίνουν.....

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ ταμπακιώτης 27/10/2012 12:57:50

      Και τι πρέπει να ψηφίσουμε, εμείς οι δεξιοί; ΝΔ ή σύριζα; Αριστερά ή ακροαριστερά;

  10. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 27/10/2012 09:40:58

    Αν η μητέρα του Σχορτσιανίτη δεν ήταν Αφρικανή και ήταν ας πούμε αμερικάνα ή ολλανδέζα, θα έλεγε τα ίδια ;

  11. Καλλιόπη avatar
    Καλλιόπη 27/10/2012 10:12:02

    Δηλαδή το παιδί του Μπαρμπαρούση (αν έχει ) δεν είναι Έλληνας; Τι είναι αυτά που πρέπει να ασχολούμαστε κάθε μέρα: Έλεος πια.

  12. Dimitris avatar
    Dimitris 27/10/2012 10:31:48

    Κάνετε ένα λάθος εδω μέσα, κατηγορείτε τον Παναγιώταρο, αλλά όλοι σας βάζετε ενα δικό σας ελληνόμετρο, και κρίνετε τους άλλους, η διαφορά σας με τον Παναγιωταρο είναι ποιον εσείς δεν θεωρείται Έλληνα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Dimitris 27/10/2012 10:54:57

      Πειράζει αν εγώ δεν θεωρώ Έλληνα έναν που δεν αισθάνεται Έλληνας και κινείται διαρκώς εναντίον της χώρας του; Ας πούμε, έναν διεθνιστή ακτιβιστή του Σύριζα, γιατί να τον θεωρήσω Έλληνα, αφού πρώτος αυτός δεν θεωρεί τον εαυτό του ότι ανήκει στο ελληνικό έθνος; Τώρα, αν αυτή η κατηγορία πιάνει μεγάλο μέρος της άκρας Αριστεράς, τι να κάνω, δεν έχω εγώ το πρόβλημα. Αυτοί αποφάσισαν...

      • aristos avatar
        aristos @ ΒΙΣ 27/10/2012 12:26:20

        Αν αυτός δεν θέλει να θεωρεί τον εαυτό του Ελληνα, δεν σου πέφτει εσένα λόγος . Αν όμως αυτός θεωρεί οτι είναι Ελληνας διεθνιστής που εκτός απο τα συμφέροντα των Ελλήνων υποστhρίζει και τα συμφέροντα των φίλων των Ελλήνων που είναι μη Ελληνες, έχει δίκιο και τελικά οι πράξεις του έστω και ακτιβιστικές, είναι υπέρ της Ελλάδος και όχι κατά, όπως εσφαλμένα νομίζεις εσύ. Οι πολιτικοί σου αντίπαλοι είναι πιθανόν και να είναι καλύτεροι και ικανώτεροι απο σένα. Τό σκέφτηκες ποτέ?

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ aristos 27/10/2012 15:35:19

          Καλύτερα το μάθημα "Ο διεθνισμός ως ο νέος πατριωτισμός" να το διδάξεις στον Σύριζα, μπορεί να πιάσει τόπο και να βγάλεις και το κατιτί σου...
          Εγώ είμαι αμόρφωτος, ανεπίδεκτος μαθήσεως και δεν είμαι και πλούσιος, με συγχωρείς.

        • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ aristos 27/10/2012 17:46:08

          Ρωτάει ο ΒΙΣ «Πειράζει αν εγώ δεν θεωρώ Έλληνα έναν που δεν αισθάνεται Έλληνας και κινείται διαρκώς εναντίον της χώρας του;» Τι δεν κατάλαβες Αρίστο; Άριστος όχι στο όνομα αλλά στην ανεξέλεγκτη μπαρουφολογία του Ψείριζα είσαι.

      • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
        ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ ΒΙΣ 27/10/2012 12:52:23

        Επομένως ΒΙΣ είσαι ρατσιστής (εμένα δεν με χαλάνε αυτά που γράφεις) αλλά σύμφωνα με αυτά που ακούμε για το τι είναι ρατσισμός είσαι ρατσιστής και εσύ και εγώ.Αν αύριο πεις ότι δεν σου αρέσουν τα σκυλιά όπως το πάνε το πράγμα θα είσαι πάλι ρατσιστής.Η παγκοσμιοποίηση πλέον δίνει τα πάντα για να γίνουμε αχταρμάς.

  13. Cobalt avatar
    Cobalt 27/10/2012 11:54:20

    Χαλαρώνουν και ανοίγονται τα γατάκια. Έτσι, έτσι..
    Δείξτε τα πραγματικά σας χρώματα μπουμπούκια μου και το θέμα δεν είναι αν, αλλά πόσο ρεζίλι θα γίνετε.

    • JuliusStr88 avatar
      JuliusStr88 @ Cobalt 27/10/2012 15:33:11

      Καλά τραγούδα... Ευσεβείς πόθοι...

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ Cobalt 27/10/2012 17:39:33

      Μόνο γατάκια δεν είναι. Τραμπούκοι της αναταραχής είναι (το ένα άκρο της ) με αντεπιστέλλον όμοιο τους άκρο τους εξ’ ίσου καιροσκόπους και ταραχοποιούς ψειριζαίους.

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/10/2012 15:39:17

    Αν εσείς οι Συριζαίοι (εννοώ του πυρήνα του Σύριζα, δεν λέω όλους αυτούς τους παλαιπασόκους ή τους αφελείς ή τους τυχοδιώκτες που σας ψηφίζουν τελευταία) είστε Έλληνες πατριώτες, να βγείτε και να το πείτε, δεν είναι κακό. Μην ντρέπεστε, δεν θα σας πει κανείς τίποτα!

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/10/2012 15:41:18

    Είμαι εντελώς πολιτικώς μη ορθός και δεν ιδρώνει το αυτί μου. Ειδικά με τα τσιτάτα κάτι αριστερούληδων. Εχω πολλά ράμματα για τη γούνα τους και ξέρω και τους σκελετούς που κρύβουν στη ντουλάπα τους....

  16. Aggelos avatar
    Aggelos 27/10/2012 15:47:08

    αλλο φυλετικα ελληνας αλλο νομικα αλο πολιτισμικα κλπ
    αντι για ελληνας βαλτε γερμανος ρωσος αμερικανος ή τι αλλο

    μην τα μπλεκουμε ολα

    διαφορετικες φυλές ανθρωπων υπαρχουν,,με διαφορετικα χαρακτηριστικα η καθε μια,,και δεν ειναι ολες ισιες και ομοιες,, (βεβαια οι φυλες φτιαχτηκαν απο του που ζουσαν βασικα οποτε ειναι ολα ρευστα και αλλαζουν,,στο καλεσμα της φυσης

    το προβλημα της χρυσης αυγης που ειμαι τελειως κατα δεν ειναι η πιθανη κατωτεροτητα σαν συνολο μιας φυλης

    αλλα γιατι πρεπει την μισουμε και οχι βοηθαμε αγαπαμε?

    και τα σκυλια ειναι κατωτερα απο εμας σαν συνολο ικανοτητων-εχουν καποιες μοναδικες ιδιοτητες βεβαια-

    αλλα γιατι να τα κοπανησουμε γιαυτο,,και οχι να τα βοηθησουμε για να γινουν καλυτερα οπως και μεις?


    ποτε το μισος δεν εχει δικαιολογια..εχω συμπαθω ιδιαιτερως το big sofo ειναι ο αγαπημενος μου ,,ακριβως επειδη ειναι μαυρος και αγριος ευσωμος και ορμητικος,,γοριλας,,μου αρεσει το στυλλ,,και δεν το θεωρω αιτια μισους..


    με αλλα λογια το οτι ειναι ο αλλος διαφορετικος απο εμας δεν σημαινει οτι θα τον μισουμε,,καμια σχεση..

    εδω αγαπαμε και προστατευουμε τα αλλα ειδη ζωης σκυλια γατια και τοσα ζωα,,δεν θα αγαπησουμε εναν αλλον ανθρωπο με λιγες διαφορες απο εμας?

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ Aggelos 27/10/2012 17:22:37

      Μιλάμε για ανθρώπους πάντα. Αν εσύ τους ανθρώπους τους συγκαταλέγεις με γατάκια σκυλάκια και άλλα άκακα ζωάκια δικαίωμα σου. Όμως επειδή δεν πιστεύω ότι κάποια ιδεολογία σε ωθεί για να εκφράζεις τέτοια χύμα άποψη, απλά θα σε συμβούλευα να αλλάξεις αυτό που πίνεις. Βαράει κατακέφαλα μεσημεριάτικα. Προτίμησε το ελληνικό κρασάκι και λίγο, μαζί με ένα γεμάτο πιάτο.

  17. νικος avatar
    νικος 27/10/2012 16:20:26

    Δηλαδη το προτυπο του Ελληνα μπορει να ειναι και ενας Αφρικανος....Μετα μη ρωτατε γιατι σας σκιζει ο Συριζα και η Χ.Α . . .Απο κατι τετοιες μπαρουφες περιμενετε να ανεβασετε τα ποσοστα της ΝΔ?

    Ε δεν ειναι το προτυπο του Ελληνα ενας Αφρικανος...πως να γινει τωρα?
    Και ας παιζει και στην Εθνικη ομαδα...Το παιδι ειναι Αφρικανος ΟΧΙ Ελληνας...

    Δαγκτωτο Χ.Α γιατι και η ΝΔ ,ουρα του Συριζα γινετε...

    • ΟΞΥΣ avatar
      ΟΞΥΣ @ νικος 27/10/2012 17:46:54

      Κι ο βουλευτης του κομματος σου ειναι Αμερικανος, οχι Ελληνας, αφου η μανα του ειναι αμερικανιδα. Για να μη μιλησουμε για τους αλβανους που εχετε μαζεψει και τις μεξικανες συζυγους αλλων.

      Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι.

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ νικος 27/10/2012 17:59:59

      Bρε δεν πα να κόψετε και το λαιμό σας, θα μας απειλήσετε κιόλας πως θα ψηφίσετε Καιάδα και ξέρεις εμείς θα κλάψουμε γοερώς...
      Προδότες είστε, προδότες υμνητές του Χίτλερ θα ψηφίζετε.
      Εδώ ο άλλος γράφει ως Julius Str(eicher) παραπάνω.
      Αποβράσματα.
      Το παιδί είναι Έλληνας και έχει τιμήσει την πατρίδα. Εσείς , ο Μιχαλόλιας, ο Κασιδιάρης, η Ουρανία, ο Ματθαιόπουλος, ο Roberto Chaidi, ο Μπαρμπαρούσης και ο Παναγιώταρος δεν είστε Έλληνες. Τα αποβράσματα δεν έχουν πατρίδα και έθνος. Είναι απλά αποβράσματα.

  18. aixaigis avatar
    aixaigis 27/10/2012 18:22:19

    Αγαπητέ Aggelos, δέν κρίνω τις ιδέεςσου όμως την Γλώσσα την κακοποίησες...
    Καταργήθηκαν τα σημεία στίξης και εσύ ...κατάργησες και τούς τόνους !
    Επιπλέον, λατινικά ερωτηματικά !
    Πού το πάς βρέ φίλε;
    Ελεος !

  19. Greco avatar
    Greco 27/10/2012 19:14:25

    ναι ρε φιλε αμα λαχει το προτυπο ενος ελληνα αν αξιζει και ειναι ικανος ανθρωπος, μπορει να ειναι και ενας αφρικανος

    προσπαθηστε να ανεβειτε λιγο απτο επιπεδο των σκυλισιων ρατσων που βρισκεστε

    • Ποντομέδων avatar
      Ποντομέδων @ Greco 28/10/2012 20:45:44

      Ναι , ρε Greco,
      Ασχέτως πεποιθήσεων, απαλλάσσεσαι !!!!
      Διότι, μπορεί να μην ξέρεις ποιο είναι το πλήκτρο του τόνου, αλλά - γαμώ το φιλότιμό μου- δεν μπορεί να μην ξεχωρίζεις .......πώς μπαίνουν τα κεφαλαία !!!
      Παραείσαι υψηλού επιπέδου !!!!!

  20. Aggelos avatar
    Aggelos 27/10/2012 20:57:13

    πουθενα
    απλα τα εγραψα βιαστικα..

    η πολιτικη ορθοτητα θα μας φαει εδω μεσα..

    ειμαι κατα της χρυσης αυγης αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει η διαφορετικοτητα ανθρωπων και άλλων ζώων

    απλα εγω λεω το αγαπατε αλληλους περαν της διαφορετικοτητας
    ενω η χρυση αυγη μισει τους παντεςπου δεν μιαζουν με ελληνες,,απλα κομπλεξικα ατομα αρρωστα ψυχικα,,αυτο φαινεται αλλωστε

    ο σχορτσιανιτης ειναι μαυρος

    αλλα ηελληνικοτητα ειναι πολυ πιο πολυπλοκη απο τη φυλη απλα..

    και μενα αρεσει ο σχορτσιανιτης ακριβως επειδη ειναι διαφορετικος και μαυρος..

    καθαρη λογικη παιδια,,ας αφησουμε τις ιδεοληψιες και την ηλιθια πολιτικη ρθοτητα εξω..

  21. Dexios avatar
    Dexios 27/10/2012 21:37:56

    Ερώτηση σε όσους την λένε (δικαίως) στον Παναγιώταρο για αυτή την δήλωση.
    Ο Σοφοκλής είναι από Έλληνα γονέα, οποτε έχει Ελληνική καταγωγή. Δεν υπάρχει λοιπόν θέμα.
    Ας υποθέσουμε ότι ήταν αποκλειστικά παιδί μεταναστών (οποτε και φυσικά δεν θα είχε αυτό το ονοματεπώνυμο, ας πούμε ότι λεγόταν Μαμαντού Εν Ντιαγέ) και είχε πάρει την ιθαγένεια επειδή γεννήθηκε εδώ. Θα τον θεωρούσατε Έλληνα;
    Εδώ έχουμε το θεμελιώδες ερώτημα, πέρα από τα τσιτάτα εναντια στην ΧΑ.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Dexios 27/10/2012 23:25:40

      Ἐγῶ φίλε δεξιέ,καθότι ἄρρωστος γαύρος,ἔχω ἕνα θέμα μέ τόν Χολέμπας.Ὁ πατέρας του Ἕλληνας,ἀλλά ὁ Χοσές δέν γεννήθηκε στήν Ἑλλάδα,δέν ξέρει ἑλληνικά,εἶναι κι αὐτή ἡ φάτσα του.Δέν μπορῶ νά τόν πῶ Χολέβα,πῶς νά τό κάνουμε...,νά τόν θεωρήσω Ἕλληνα ἤ ὄχι;

      • Τάκης Μπ. avatar
        Τάκης Μπ. @ Κυθήριος 28/10/2012 02:55:04

        Αν και κιτρινιάρης (φέτος ειδικά έχω γίνει λεμόνι) θα σου απαντήσω. Εγώ δεν τον θεωρώ Έλληνα. Δεν είναι επιλήψιμο αυτό. Ο "Χοσές" έξω γεννήθηκε, έξω μεγάλωσε, τη γλώσσα δε γνωρίζει, τι να σου πει- και πώς- για το Ελύτη, τον Ερωτόκριτο, τον Πλάτωνα , τον Παπαφλέσα, τη Μακεδονία, το αγροτικό πρόβλημα τη Σμύρνη, τον Πόντο, τον πυρρίχιο,τον αντικρυστό, το Χανιώτικο, την Κρήτη! Για τα Ζωνιανά ίσως ξέρει κάτι ....

        • Δεν εχω avatar
          Δεν εχω @ Τάκης Μπ. 30/10/2012 19:48:10

          Αν η Ελληνικότητα κρίνεται απο το ποσοι ξέρουν αυτά που προανέφερες, δύσκολα θα βρείς Έλληνες δυστυχώς :) Ειδικά στην γενιά κάτω των 30. Αυτή είναι η αλήθεια και αν σ'αρέσει. Εδώ δεν ξέρουν τι γιορτάζαμε την Κυριακή.
          Μακριά απο φαύλους κατακερματισμένους κύκλους σάπιων αποτυχημένων ιδεολογιών. Έλληνας, μη-Έλληνας δεν υπάρχει (ξέρω οτι διαφωνείς και μπράβο σου) εγώ όμως το έχω λήξει, και εσυ μείνε να αναρωτιέσαι αν είναι Έλληνας -και πόσο Έλληνας είναι- ο Σχορτιανίτης, ο Μπόμπολας, ο Βενιζέλος, ο Σαμαράς, ο Ρίτσος, εσύ, εγώ...

      • Chris Theocharis avatar
        Chris Theocharis @ Κυθήριος 28/10/2012 10:12:31

        Είπα και σε άλλο post σε κάποιον... τα παιδιά μου είναι Έλληνες μόνο από την πλευρά μου. Τι σημασία έχει αν το άλλο μισό τους είναι από την ευρωπαϊκή φυλή ή την ασιατική ή οποιαδήποτε; Μιλάνε ελληνικά, είναι περήφανα για την καταγωγή τους, ξέρουν την ιστορία και τον πολιτισμό τους και αν τα βάλεις δίπλα με οποιοδήποτε "παραστρατημένο" της Χ.Α. το βάζουν κάτω με Ελύτη, Χατζιδάκι κλπ. Ποιος νοήμων και έχων σώας τας φρένας θα τολμήσει να αμφισβητήσει το τι αισθάνονται όταν σηκώνουν την Ελληνική Σημαία σε τόπους και καιρούς δύσκολους;

        • TARAMAS avatar
          TARAMAS @ Chris Theocharis 29/10/2012 19:20:54

          Κανείς νοήμων. Άπειροι κάφροι.

          • aixaigis avatar
            aixaigis @ TARAMAS 03/11/2012 20:12:06

            Mόνον εσύ βρέ ...Ταραμά είσαι νοήμων !

            (Αχ Σωκράτη, θα στριφογυρίζεις στο μνήμα σου όταν τα μαθήματά σου περί σοφίας και ταπεινότητας πάνε περίπατο...)

  22. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 27/10/2012 23:18:34

    Θα κάνω μια ερώτηση σε όλους τους φίλους που σχολιάζετε εδώ. Αν στα πρότυπα της Αθηναϊκής Πολιτείας ετίθετο σήμερα θέμα εξοστρακισμού κατά του Σχορτσιανίτη και κατά του Παναγιώταρου ταυτόχρονα, πόσα κουβαδάκια όστρακα θα μάζευε ο Σοφοκλής και πόσες νταλίκες θα φέρναμε για να μαζέψουν τα όστρακα για τον Παναγιώταρο; Έλληνας γεννιέσαι αλλά πρέπει και να ακολουθείς το πνεύμα, την παιδεία και τις αρχές του ελληνισμού κ. βουλευτά. Απολαμβάνουν μεγαλύτερη αποδοχή οι έλληνες που κρατάνε υψηλά τις αξίες της ελληνικής φυλής από κάποιους άλλους που τις αγνοούν έστω και αν είναι και βουλευτές.

    • Ταϊγέτη avatar
      Ταϊγέτη @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 29/10/2012 16:09:09

      Στὴν Ἀθηναϊκὴ Πολιτεία,Ἀθηναἰος ἦταν αὐτὸς ποὺ εἶχε καὶ τοὺς δύο γονεῖς Ἀθηναίους.
      Ἄρα, οἱ νταλίκες θὰ ἦταν γιὰ τὰ ὄστρακα τοῦ Σοφοκλῆ.

  23. Αναρχοδεξιός Εθνοκομμουνιστής avatar
    Αναρχοδεξιός Εθνοκομμουνιστής 28/10/2012 10:09:59

    Διόρθωση:
    Παίζετε μέ τά λόγια και τίς εντυπώσεις.
    Τό ένα και μοναδικό κανείς δέν μπορεί νά τό γενικεύει.
    όμως…
    Γιά σκεφτείτε 10000*Σχορτσιανίτες “μαύρους”
    μαζί μέ 10000*Σχορτσιανίτες “κίτρινους”
    και 10000*Σχορτσιανίτες “κόκκινους”
    …τί θα έχει απομείνει;
    Γιά ποιούς Έλληνες θά μιλάμε;
    Το βασικό παιχνίδι του καπιταλισμού είναι η προώθηση του ατομικισμού και ο φραγμός στήν κοινότητα και κοινότητα δέν μπορείς νά έχης παρά μόνον μέ ομοιογένεια..!

  24. lord tanamo avatar
    lord tanamo 28/10/2012 10:35:45

    Θάνατος στο Σοφοκλή λοιπόν που τολμάει να είναι μαύρος.Για τον Μάικλ Τζάκσον δεν έχει ακουστά ;

  25. Λίνα avatar
    Λίνα 28/10/2012 21:09:04

    Οταν τα πρωτόγονα Μίκυ Μάους παριστάνουν την ενσαρκωση και την συνέχεια του πνεύματος της Αρχαίας Ελλάδας, ειναι για γέλια τρανταχτά....η μόνη σχέση με την Ελλάδα ειναι οτι εμπλουτίζουν τους μύθους του Αισώπου: Τα τίποτε που νομίζουν οτι ειναι λιοντάρια.

  26. μαρια νμ avatar
    μαρια νμ 28/10/2012 23:00:20

    Κανείς λογικός άνθρωπος δεν λέει ότι δεν υπάρχουν διαφορές στις εθνότητες και στους πολιτισμούς.Αλλά μόνο οι φασίστες κι οι παρανοικοί παίρνουν τα μέτρα και μετράνε και συγκρίνουν και βγάζουν θεωρίες αρίων φυλών.
    Οι λογικοί άνθρωποι είναι άνθρωποι και συμβιώνουν και σέβονται τους άλλους ανθρώπους.
    Και υπάρχουν και οι πονηροί όπως το κεφάλαιο στη Γερμανία του Χίτλερ που εκμεταλεύτηκε τις θεωρίες των παρανοικών για να εξοντώσει έναν λαό,τους Εβραίους ,με σκοπό να τους πάρει την περιουσία τους για να χρηματοδοτήσει τον επεκτατικό του πόλεμο.Γιαυτό έγινε η εξόντωση των Εβραίων η οποία ντύθηκε το ναζιστικό μανδύα.Το χρήμα τους και τον χρυσό τους θέλανε.

    • Ταϊγέτη avatar
      Ταϊγέτη @ μαρια νμ 29/10/2012 16:13:49

      Ἐγώ λέω μαρία νμ,

      νὰ διαβάσης λίγο David Irving καὶ Maxim Ghilan "How Israel lost i'ts soul".

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Ταϊγέτη 29/10/2012 19:27:49

        David Irving ο γνωστός φιλοναζί; Τι φταίει η κοπέλα;

        ΥΓ Ταϊγέτη είναι γερμανικό όνομα; Γιατί απ όσο ξέρω το ελληνικό είναι Ταϋγέτη.

  27. ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ avatar
    ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ 29/10/2012 00:56:52

    αγαπητέ ΒΙΣ εκ μέρους όλων των Συριζαίων σε διαβεβαιώ οτι είμαστε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ και εμείς δεν θα πουλήσουμε τον Ελληνικό λαο στους Τραπεζίτες όπως οι "δήθεν" Ελληνες που τον κυβέρνησαν ως τώρα. Είμαστε δε πολύ περήφανοι που είμαστε Ελληνες Αριστεροί και δημοκράτες και όχι Ναζιστές και θρασύδειλοι Φασίστες.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ 29/10/2012 14:30:23

      Εσείς οι δήθεν «Έλληνες Πατριώτες» συριζαίοι (όπως όψιμα έγινε χριστιανός ο Καιάδας, έτσι κι εσείς γίνατε πατριώτες!), στη σειρά για σουνέτι! Μάθατε και πετάτε ένα «οι τράπεζες» (λες και τις ΜΚΟ σας, ο φορολογούμενος δεν τις πλήρωνε και τις πληρώνει) και περνιέστε για πατριώτες - αλλά η ισλαμοποίηση-ισλαμοποίηση, δεν σας πειράζει.

  28. Gerorge avatar
    Gerorge 30/10/2012 14:46:09

    Έλληνας είναι όποιος συλλογάται Ελληνικά, 'oπως είπε και ο Ρήγας Φεραίος το 19 αιώνα.

  29. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 30/10/2012 15:46:29

    "ΟΜΑΙΜΟΝ", "ΟΜΟΓΛΩΣΣΟΝ", "ΟΜΟΘΡΗΣΚΟΝ" και "ΟΜΟΤΡΟΠΟΝ". Κατά το πρόκριμα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς αγώνες. Ναι, δυστυχώς πρόκειται για "προκρούστειο κλίνη", "άφευκτον" ωστόσο. Οποιος επιθυμεί να την δοκιμάσει προκειμένου να ονομάζεται Ελλην, δεν έχει, τουλάχιστον, να φοβηθεί το περίσσευμα. Μόνο το έλλειμμα.

    • aixaigis avatar
      aixaigis @ Θεόδωρος 02/11/2012 19:23:08

      Θεόδωρε, απλά τέλειος ! Τα είπες ολα.