#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/10/2011 00:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Euro χωρίς Ελλάδα δεν υπάρχει…




Ένα –έστω μικρό- χαμόγελο μας χάρισαν απόψε οι διεθνείς της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου. Οι υπερόπτες Κροάτες ήταν βέβαιοι ότι δεν θα χάσουν μέσα στο κατάμεστο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»  και θα έπαιρναν αυτοί το απόλυτο πλεονέκτημα για την απευθείας πρόκριση. Λογάριασαν χωρίς να λάβουν υπόψη τους, ότι ήλθαν σε μια χώρα υπό χρεοκοπία και ταπεινωμένη σε κάθε επίπεδο.

Η Εθνική απάντησε στο γήπεδο με το πειστικό 2-0, έκοψε το μισό «εισιτήριο» για τα τελικά του Euro το ερχόμενο καλοκαίρι σε Ουκρανία και Πολωνία. Οι Σαμαράς και Γκέκας έστειλαν στα ουράνια το «Καραϊσκάκη» και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να ψάχνει απλά έναν πόντο στη Γεωργία την ερχόμενη Τρίτη για να πάει στο τέταρτο Euro –και τρίτο συνεχόμενο-της ιστορίας του.

Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς  ιδιαίτερες συγκινήσεις ως το 70΄. Τότε σε μια φάση διαρκείας στα καρέ των Κροατών, η μπάλα έφτασε στο αριστερό πόδι του Σαμαρά, πριν αναπαυθεί στα δίχτυα. Εννέα λεπτά αργότερα ο Γκέκας, που επανήλθε στην ομάδα, με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή.

Στα αξιοσημείωτα ο τραυματισμός του Τοροσίδη πριν το ημίχρονο και η παρουσία του Χαριστέα στην αποστολή. Ο παμπόνηρος Σάντος θέλει με την παρουσία του «ευρωσκόρερ» να μαζέψει τις «παραφωνίες» στα αποδυτήρια. Ο Πορτογάλος ασφαλώς και πιστώνεται τη δημιουργία μιας ομάδας πειθαρχημένης, σοβαρής, ψυχωμένης.
Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

1. Ελλάδα 21 (12-4)
2. Κροατία 19 (16-7)
3. Ισραήλ 13 (11-11)
4. Λετονία 11 (9-10)
5. Γεωργία 10 (6-7)
6. Μάλτα 1 (4-19

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Τζόρβας, Ζαραδούκας, Α. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης (44' λ.τ. Βύντρα), Κατσουράνης, Τζιόλης (62' Φωτάκης), Καραγκούνης (88' Μάκος), Σαμαράς, Γκέκας, Σαλπιγγίδης

Στον πάγκο: Χιώτης, Κονέ, Χαριστέας, Αθανασιάδης

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σλάβεν Μπίλιτς): Πλετίκοσα, Στρίνιτς, Σίμουνιτς, Λόβρεν, Τσόρλουκα (74' λ.τ. Βίντα), Βουκόγιεβιτς, Μόντριτς, Μάντζουκιτς, Κράνιτσαρ, Γέλαβιτς (61' Κάλινιτς), Εντουάρντο (52' Πέρισιτς)

Στον πάγκο: Σούμπασιτς, Ράκιτιτς, Σίλντεφελντ, Ντουίμοβιτς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πρόμαχος avatar
    Πρόμαχος 08/10/2011 01:18:27

    Ετσι-ετσι.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/10/2011 01:21:35

    Σαμαράς το πρώτο γκολ της Εθνικής...οιωνός!
    ΥΓ: Στο Τουρκία-Γερμανία, δεν ξέρω ποια θέλω περισσότερο να χάσει...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 08/10/2011 01:30:21

      eva: την ιδια ακριβως εκανα κι εγω!!!!!! Τυχαιο;;;;;;;......δεν νομιζω...!!!!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΕΥΑ 08/10/2011 01:30:52

        .....σκεψη.....

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΕΥΑ 08/10/2011 01:33:02

          Αυτό θα πει ελληνική ταύτιση Eva!!!!!

          • danaos avatar
            danaos @ ΕΥΑ 08/10/2011 09:03:52

            Η μια να γράφει το nick της με μικρά για να σας ξεχωρίζουμε!

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ danaos 08/10/2011 11:06:41

            Διχασμένες προσωπικότητες!

          • Ευα avatar
            Ευα @ ΕΥΑ 08/10/2011 15:43:28

            ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟ!!!!!!

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ευα 09/10/2011 00:12:29

            Ο καταραμένος όφις θα είναι πάνω στη μηλιά,ή στα καφάσια κορίτσια;

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Ευα 09/10/2011 14:09:05

            Μακεδόνα άσχετο, αλλά τα εισαγωγικά σε μια λέξη μπορεί και να μπαίνουν αν κρατήσεις πατημένο το shift και χτυπήσεις και το πλήκτρο που βρίσκεται δεξιά του τόνου...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ ΕΥΑ 08/10/2011 01:38:45

      Το καλυτερο θα ήταν να είχε έρθει "Χ' (λόγω στοιχήματος)

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ ΕΥΑ 08/10/2011 09:48:52

      ..Πάντα υπάρχει ένας Σαμαράς που "καθαρίζει" για όλους. Ας ελπίσουμε οτι θα γίνει καί στο πολιτικό σκηνικό!

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/10/2011 11:24:37

    Θα συνεννοηθούμε με την Eva να βάλουμε φωτογραφία..στη μία να φαίνεται μια μηλιά και στην άλλη 2 καφάσια μήλα...

  4. ikaros avatar
    ikaros 08/10/2011 14:51:07

    Τι κοινό έχει η Εθνική, το euro και η ΝΔ?
    Απάντηση: Όποτε παίζει η Εθνική στο euro κυβέρνηση είναι η ΝΔ...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ikaros 08/10/2011 16:04:12

      +1000000000000
      και την euro vision!