#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 23:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"'Ετσι γ......αυτοί που σας χρωστάνε" (!!!)



Αυτό ήταν το σύνθημα που δονούσε πριν από λίγο το γήπεδο Καραϊσκάκη όπου ο αγώνας Ολυμπιακός - Ντόρτμουντ έληξε 3-1.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως...



Κατά τα άλλα ήταν μια μεγάλη βραδιά στο Καραϊσκάκη η αποψινή. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης με μια μεγαλειώδη νίκη με 3-1 επί της πρωταθλήτριας Γερμανίας, Μπορούσια Ντόρτμουντ και πλέον πάει στη Βεστφαλία για το επόμενο βήμα. Ο Τζιμπούρ πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο Τσάμπιονς Λιγκ και οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά της Ντόρτμουντ έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη. Με νέα πρόσωπα και εκπλήξεις ο Ερνέστο Βαλβέρδε ο οποίος χρησιμοποιεί τους Xολέμπας και Μαρκάνο για πρώτη φορά μαζί στην αριστερή πτέρυγα. Ειδικότερα, κάτω από τα δοκάρια τοποθέτησε τον Κοστάντσο,την αμυντική τετράδα συνέθεσαν οι Μοντέστο, Παπαδόπουλος. Μέλμπεργκ, Μαρκάνο. Οι Μακούν- Ορμπάιθ ήταν το δίδυμο των αμυντικών μέσων, με τον Αριέλ Ιμπαγάσα σε ρόλο οργανωτή. Ο Κέβιν Μιραλάς στα δεξιά, ο Χολέμπας αριστερά και στην κορυφή της επίθεσης ο Ράφικ Τζιμπούρ.

Το σκάουτινγκ ήταν ξεκάθαρο: το κεντρικό  αμυντικό δίδυμο Σούμποτιτς – Χούμπελς των Γερμανών είναι δυσκίνητο και το πιάνει εύκολα «θαλασσοταραχή». Αφού πρώτα ο Ολυμπιακός γλίτωσε το σοκ με το άστοχο πλασέ του Καγκάβα, δημιουργία του δαιμονιώδους ρυθμού των Γερμανών στα πρώτα λεπτά «χτύπησε» στο 8', εξαιρετική σέντρα του Μαρκάνο, ο Χολέμπας πήδηξε πιο ψηλά από τους αμυντικούς, και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 13' σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Λεβαντόφσκι λόγω οφσάιντ, ωστόσο αμυντικά και στο κέντρο ο Ολυμπιακός εμφάνιζε προβλήματα.. Έτσι, στο 26' ο Γκέτσε εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του άξονα των «ερυθρόλευκων» χωρίς εμπόδιο έφτασε στην περιοχή, έδωσε στον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός βλέποντας ισοφάρισε σε 1-1.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός διορθώθηκε, αποφάσισε να επιτεθεί οργανωμένα και αφού κράτησε την Ντόρτμουντ πίσω άρχισε να απειλεί..Στο  37' ο Ολυμπιακός βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ. Σέντρα του Ιμπαγάσα, ο Μιραλάς μπήκε σφήνα, αλλά η προβολή του κατέληξε άουτ. Στο 39' όμως ο Τζιμπούρ έδειξε την κλάση του. Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Αλγερινού, άφησε «αγάλματα» τους αμυντικούς της Ντόρτμουντ και με δυνατό σουτ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αν ήταν και πιο τυχερός στο 43' ο Ολυμπιακός θα είχε «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, αφού το γυριστό σουτ έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός της επανάληψης  ήταν βελτιωμένος σαφώς, οι γραμμές είχαν την σωστή απόσταση μεταξύ τους και οι αλληλοκαλύψεις «εγκλώβισαν» τους Γκέτσε, Λεβαντόφσκι. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ρίσκαραν, έδιναν χώρο στη Ντόρτμουντ, ωστόσο έδειχναν πως έλεγχαν το ματς. Ο Βαλβέρδε έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στο κέντρο, πέρασε στο 73' τον Μανιάτη στη θέση του Μακούν και ο Γάλλος πέρασε στο κέντρο «κλειδώνοντας» έτσι τη μεσαία γραμμή των Γερμανών. Το «Καραϊσκάκη» όμως σηκώθηκε στο πόδι στο 78', ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε άψογα το φάουλ από τα αριστερά, ο Μοντέστο αυτή τη φορά δεν αστόχησε και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1 μέσα σε πραγματικό παραλήρημα/

Ο Ράφικ Τζιμπούρ ήταν μακράν ο καλύτερος και δίκαια αποθεώθηκε. Εξαιρετικός ο Αλγερινός, όπως και ο  Χολέμπας, ο οποίος αγωνίστηκε αριστερό εξτρέμ, όπως έπαιζε στη Γερμανία. Ο Μοντέστο ήταν πολύ καλός ως δεξί μπακ χωρίς πολλές προωθήσεις, ο Ιμπαγάσα σταθερή αξία, ο Μιραλάς με διάθεση αλλά επιπόλαιος. Μέλμπεργκ και Αβραάμ εμπνέουν εμπιστοσύνη. Ο Μακούν ήταν βαρύς κι ασήκωτος. Αν δεν φόραγε πιο μεγάλο νούμερο παπούτσι θέλει δουλειά στη φυσική κατάσταση. Ζήτημα υπάρχει με τον Κονστάντσο.  Δεν εμπνέει σιγουριά, έχει πάρα πολύ άγχος, ίσως και λίγη αρθρίτιδα. Για να πρωταγωνιστήσει στα ευρωπαϊκά σαλόνια ο Ολυμπιακός μάλλον θέλει ενίσχυση στη θέση του τερματοφύλακα.

Η άμεση επίπτωση του ματς, ασφαλώς θα είναι η άμεση εκταμίευση της 6ης, της 7ης και της 8ης δόσης προς τη χώρα μας, μήπως και δείξει οίκτο στο επόμενο ματς ο Ολυμπιακός και κερδίσει απλά μόνο με 0-1…

Μ.Ο.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕ 3 ΑΓΩΝΕΣ

1) Άρσεναλ 7

2) Μαρσέιγ 6

3)Ολυμπιακός 3

4) Ντόρτμουντ 1

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (4Η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1 Νοεμβρίου)

Άρσεναλ-Μαρσέιγ

Ντόρτμουντ-Ολυμπιακός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ekam79 avatar
    ekam79 19/10/2011 23:53:37

    Βάλτε όλο το δάνειο στον ...
    έτσι μαμάνε αυτοί που σας χρωστάνε ...


    Το θέλω σύνθημα αύριο στο Σύνταγμα !

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/10/2011 00:00:46

    η τιμημένη αντεπίθεση εναντίον της Γερμανίας ξεκινά από το Γαύρο; Μάλιστα, να τα βλέπουν αυτά κάτι λιγούρια του ΠΑΟ..

    • Zanetta avatar
      Zanetta @ ΝΙΚΟΛΑΣ 20/10/2011 00:47:44

      Εμείς βάλαμε την... βαζελίνη!!!!!!!

    • The Saint avatar
      The Saint @ ΝΙΚΟΛΑΣ 20/10/2011 00:49:41

      Ο Παναθηναικός αγαπητέ μου τους τα έχει "σφυρίξει" τα ελληνικά, ουκ ολίγες φορές και μέσα στο σπίτι τους μάλιστα...
      Ερχεστε δεύτεροι, αλλά και έστω και έτσι καλά τους κάνατε, και την κατάλληλη ώρα...
      Οσο γιά εμάς τους Ελληνες, καλά θα κάνουν οι "γερμαναράδες" να μετρήσουν που έχει φτάσει ο "πάτος" των γυναικών τους μετα τις διακοπές τους στην Ελλάδα (εδώ και πολλά καλοκαίρια "βόγλικα")

      Και να μην ξεχνούν ότι τη δεκαετία του '80, οι γυναίκες τους ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΗΚΑΝ εντελώς, όταν στο Ηράκλειο της Κρήτης, ΔΙΑΔΗΛΩΝΑΝ με πλακάτ που έγραφαν "We want sex!" επειδή οι γνωστοί δασύτριχοι και καδενάτοι Ελληναράδες loveboys είχαν ρίξει άγκυρα λόγo AIDS...
      Ρε ούστ! ΒΑΡΒΑΡΟΙ!

  3. sertis avatar
    sertis 20/10/2011 00:04:06

    αν και βάζελος βαμμένος σήμερα το ευχαριστηθηκα......ειλικρινά...και το σλυνθημα ευφυέστατο....η χαρά μου σήμερα ηταν σαν να επαιζε η εθνική

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ sertis 20/10/2011 00:14:29

      Σωστά...ακόμα και τον Ολυμπιακό έπρεπε να τον υποστηρίξουμε σήμερα...

    • Παντελής avatar
      Παντελής @ sertis 20/10/2011 00:23:58

      και εγώ... :))

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ sertis 20/10/2011 00:24:33

      Τι να κάνουμε! Όλα για την πατρίδα φίλε μου!!!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ sertis 20/10/2011 00:34:49

      Kαι εγώ Παοκτζής και αντιολυμπιακός, αλλά σήμερα τους παραδέχθηκα..

      Η φώτο κάνει και για το νέο εξώφυλλο στο Γερμανικό Μπιλτ...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Φακ Κωστας 20/10/2011 01:16:16

        Ποτέ μου δεν υποστήριξα τον Ολυμπιακό αλλά σήμερα το
        φχαριστήθηκα.
        Το σύνθημα είναι όλα τα λεφτά!

      • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
        Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Φακ Κωστας 20/10/2011 01:23:27

        Και εγώ ΠΑΟΚτσής , Θεσσαλονικιός και αντιολυμπιακός αλλά για πρώτη φορά στη ζωή μου χάρηκα που κέρδισε ο γαύρος,αυτούς τους παλιογερμαναράδες.

        Και το σύνθημα φοβερό και να ηχεί απ'όλον τον κόσμο αύριο στο Σύνταγμα.

  4. android avatar
    android 20/10/2011 00:09:19

    Έκτακτη τηλεφωνική επικοινωνία Μέρκελ - Παπανδρέου. Οι εξελίξεις έχουν πάρει μορφή χιονοστιβάδας. Εε ρε γραφικότητα...

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/10/2011 00:19:30

    Απίστευτο σύνθημα, μπράβο! Αν και δεν είμαι γαύρος, τους παραδέχομαι!

  6. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 20/10/2011 00:32:23

    Μέρκελ ...βιόλα ο θρύλος πανω απ` όλα.

  7. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 20/10/2011 00:37:40

    AΠΑΡΑΔΕΚΤΟ , ΠΡΟΚΛΗΚΤΙΚΟ και εν τω αμα δηλωτικο της ποδοσφαιρικης και οχι μονο κουλτουρας αυτης της Χωρας.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ αν.βορινος 20/10/2011 11:38:38

      Ρε δεν πα να δεις αν έρχομαι...

  8. babayaro avatar
    babayaro 20/10/2011 00:49:40

    οταν ακομη και τα μαστουρωμενα(και ανεργα επισης) της θυρας 7 πολιτικοποιουνται,τοτε το νερο ειναι ηδη στο αυλακι...

    • Justice avatar
      Justice @ babayaro 20/10/2011 01:03:17

      Πλέον και ψυχοφάρμακα να παίρνεις δεν τους αντέχεις.
      Το καταπληκτικό είναι πως τα συνθήματα το φώναζε όλο το γήπεδο.

  9. Ταραχή avatar
    Ταραχή 20/10/2011 00:53:25

    Μπράβο στους φίλους του Ολυμπιακού για το σύνθημα αλλά και για την νίκη της ομάδας τους.

  10. aurora3363 avatar
    aurora3363 20/10/2011 00:55:18

    ασε μας βρε βορινε με την κουλτουρ ΣΟΥ...εσεις μας φαγατε οι κουλτουριαραιοι!!!

  11. Jimakos avatar
    Jimakos 20/10/2011 01:46:02

    Τωρα μαλιστα, τους καναμε τα μουτρα κρεας! Περιγελος πανευρωπαικος εχουμε γινει κι εμεις κυνηγαμε γερμανικα φαντασματα.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Jimakos 20/10/2011 11:39:33

      Όχι και γερμανικά φαντάσματα... και όχι και περίγελος, χαλάρωσε λίγο. Έτσι δείχνουν τα ΜΜΕ...

  12. Κώστας avatar
    Κώστας 20/10/2011 01:58:13

    Eίμαι φανατικός και από πεποίθηση αντιολυμπιακός.
    Αλλά σήμερα τους βγάζω το καπέλο.
    Ευρηματικό και εύστοχο.
    Η πολιτική του μεταμόρφωση: "Δεν παίρνουμε άλλα δημοσιονομικά περιοσριστικά μέτρα. Ως εδώ. Αν σας αρέσει. Δεν θα πεθάνει ο ελληνικός λαός για τις τράπεζές σας. Θα πληρώσουμε όταν μπορούμε. Αμα θέλετε. Αλλιώς υπάρχει και το κανόνι. Αλά Σαμψών..."

  13. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 20/10/2011 02:03:35

    Βάζελος και εγώ με τα ίδια συναισθήματα!!!!!!!!! Άντε και διπλό μέσα στη Γερμανία και να είναι και η ξεφτιλισμένη η Μέρκελ στο γήπεδο...

  14. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 20/10/2011 02:43:31

    Έδωσαν και απάντηση στο Focus (για το δάχτυλο τής Αφροδίτης τής Μήλου) οι γάβροι:

    "Βάλτε όλο
    το δάχτυλο στον κ#λο"...

  15. anideos avatar
    anideos 20/10/2011 02:57:57

    We want sex not souvlaki!!!

  16. demetrio avatar
    demetrio 20/10/2011 03:00:11

    ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΝ ΚΟΚΚΑΛΗ ΣΤΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ, ΚΑΙ ΤΗ SIEMENS ΧΟΡΗΓΟ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΟΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΙ..

  17. km avatar
    km 20/10/2011 04:54:53

    ΞΕΚΟΛΑΑΑΑΑΑ...............

  18. πάμε στοίχημα avatar
    πάμε στοίχημα 20/10/2011 04:56:27

    Μπράβο για τα συνθήματα ότι ομάδα και αν είσαι.

  19. netos avatar
    netos 20/10/2011 07:37:57

    Το πόσοι Έλληνες παίκτες έπαιζαν στην ομάδα απασχολεί κανέναν ?

    • fantomas avatar
      fantomas @ netos 20/10/2011 08:07:52

      Kαι την Κυριακη αν κερδισουμε τον αγωνα δεν θα τον κερδισουμε με Ελληνα........... διοτι δεν εχουμε ελληνα αρχηγο, αμερικανο αρχηγο εχουμε !!!
      Με Γαλλο θα τον κερδισουμε τον αγωνα της Κυριακης ........... εαν τον κερδισουμε !!!

    • Steliosmd avatar
      Steliosmd @ netos 20/10/2011 08:46:06

      Ελα ντε ..πες τα ...τα Ελληνοπουλα του Πειραια εδωσαν την απαντηση τους..χαχαχα

  20. zame avatar
    zame 20/10/2011 11:11:20

    ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ απο εναν ακομα βαζελο.
    αλλα αυτο το (Το πόσοι Έλληνες παίκτες έπαιζαν στην ομάδα..)
    ειναι παρα πολυ σοβαρο θεμα..

  21. Johnnie avatar
    Johnnie 20/10/2011 11:12:21

    Αν και δεν ξέρω ακριβώς ποιος χρωστάει τα περισσότερα και σε ποιόν, συνυπογράφω το σύνθημα με Παναθηναϊκά αισθήματα..

  22. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 20/10/2011 11:24:18

    πολυ ωραίο σύνθημα ...με τα λεφτά του μαρινάκη και 10 ξένους παίκτες

  23. χρηστος avatar
    χρηστος 20/10/2011 11:54:09

    Τά τιμημένα νιάτα τής Ελλάδας, τά περήφανα Ελληνόπουλα, τά αγνά γεννήματα αυτής τής αγνής πατρίδας, Κοστάντσος, Ορμπάιθης, Χολέμπας, Ιμπαγάσας, Μοδέστος, Μελμπέργκης, Μιραλάς, Μαρκάνος, Τζιμπούρης, Μακούνας, Παντελίδης, υπό τίς οδηγίες τού πανάξιου Ελληνα πατριώτη καί προπονητή καί δάσκαλου καί εμψυχωτή Βαλβέρδου, απέδειξαν γιά άλλη μιά φορά σ' όλη τήν Οικουμένη, τή σιδερένια θέληση τού Εθνους, τή δύναμη τής Ελληνικής ψυχής καί τό μεγαλείο τού Εθνικού φρονήματος, απέναντι σέ οποιονδήποτε ξένο επιβουλεύεται αυτή τήν πτωχή πλήν τίμια πατρίδα, κατατροπώνοντας (σέ πρώτη φάση) τούς Γερμανούς εισβολείς.
    (Καί έρχεται η σειρά τών ΑγγλοΓάλλων).
    Τιμή καί Δόξα. Ζήτω.

    • TED avatar
      TED @ χρηστος 20/10/2011 12:25:44

      Φίλε έγραψες!
      Δεν αντέχω, στο κλέβω.

    • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
      ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ χρηστος 20/10/2011 14:57:35

      Επίτρεψέ μου μία παρατήρηση: Το θέμα τής ανάρτησης δεν ήταν πόσοι ξένοι έπαιζαν χτες στην 11-άδα του Ολυμπιακού, αλλά πώς ένοιωθαν και τι φώναζαν 30.000 Έλληνες. Καταλαβαίνεις τη διαφορά.

  24. xriteo avatar
    xriteo 20/10/2011 15:32:41

    Ενω σχολιαζουμε τα συνθηματα ορισμενοι ανυπαρκτοι πουθεναδες εμενουν στην κακομοιρια τους να λενε ποσοι ελληνες παιζουν στον Ολυμπιακο.Σαλαμ αλεκουμ!!!!!!!Αγαπουλες.

  25. DELOS avatar
    DELOS 20/10/2011 20:47:45

    ΤΟ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΦΡΟΣΥΝΘΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΓΗΠΕΔΙΚΗ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ , ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΛΑΦΡΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ.
    ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ?
    ΗΜΑΡΤΟΝ....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ DELOS 20/10/2011 23:09:21

      Κατά την ταπεινή μου γνώμη, σημαίνει ότι ακόμη και τα υβριστικά συνθήματα σε ποδοσφαιρικό αγώνα, λειτουργούν ενωτικά κι όχι διχαστικά (απέναντι σε κοινό εχθρό ) για κάποιους Έλληνες...

  26. Ίωνας avatar
    Ίωνας 21/10/2011 09:26:46

    Καλό, ομολογουμένως, το σύνθημα των γαύρων, αλλά τα χθεσινοβραδυνά συνθήματα των οπαδών του ΠΑΟΚ ήταν πρωτοπορειακά και κατευθύνονταν εναντίον του πραγματικού αντιπάλου. Ένα τεράστιο μπράβο στους ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ!!!!!!!

  27. seirios avatar
    seirios 21/10/2011 14:28:44

    ετσι ειμαστε εμεις οι γαυροι.. σε μια νυχτα ενωσαμε τους ελληνες ( αντιολυμπιακους).. lol...