#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2012 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Βόμβα" Δ. Γιαννακόπουλου: Αποχωρώ από τον ΠΑΟ!



Σε φορτισμένο συγκινησιακά κλίμα, ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, δήλωσε πως δεν μπορεί να συνεχίσει στην ομάδα, σε έκτακτη συνέντευξη Τύπου στο ΟΑΚΑ το μεσημέρι. Με αφορμή τις οφειλές της ΚΑΕ Παναθηναϊκός στην εφορία από το συμβόλαιο του Μάικ Μπατίστ, που είχαν ως συνέπεια τη σύλληψη του Αμερικανού πάουερ φόργουορντ στο αεροδρόμιο χθες, ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος υποστήριξε πως του παρουσιάστηκαν διαφορετικά οικονομικά στοιχεία της ΚΑΕ, όταν ανέλαβε το καλοκαίρι και μόλις σήμερα έμαθε για τις αληθινές οφειλές, για τις οποίες κατονόμασε ως υπεύθυνο τον θείο του, Θανάση Γιαννακόπουλο: «Ο Ομπράντοβιτς έφυγε εξαιτίας του Θανάση, γιατί του χρωστούσε πάρα πολλούς μισθούς. Για τον ίδιο λόγο έφυγαν και οι παίκτες. Υπάρχουν αποδείξεις... όχι ενδείξεις. Έχω όλα τα χαρτιά και είναι στη διάθεσή σας. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να καλύψω τις "τρύπες" που άφησαν», ξέσπασε σε κλάμματα λέγοντας αυτά τα λόγια ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος.

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος ξεκίνησε λέγοντας: «Δεν είναι ευχάριστο αυτό που έχω να σας πω σήμερα. Θα κάνω μία μικρή αναδρομή: το 1987 η οικογένειά μου ανέλαβε το μπάσκετ του Παναθηναϊκού. Από το 2002 και έκτοτε πέρασε η διαχείριση στο Θανάση (σ.σ. Γιαννακόπουλο). Τα τελευταία δύο χρόνια ψάξαμε να βρούμε αγοραστές, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό. Σε μία δύσκολη οικονομική συγκυρία για τη χώρα αποφάσισα να μπω μπροστά και να κρατήσω το σύλλογο σε όποια κατάσταση μπορούσα. Όταν, λοιπόν, το περασμένο καλοκαίρι ζήτησα από την προηγούμενη διοίκηση να πάρω όλα τα οικονομικά στοιχεία, με κορόιδεψαν οικτρά. Είχα άλλη εικόνα και σήμερα πήρα την πραγματική εικόνα, που δεν είναι αυτή που μου ανέθεσαν»

Και συνέχισε: «Θέλετε να σας πω την αλήθεια; Ο Ομπράντοβιτς έφυγε γιατί ο Θανάσης του χρωστούσε πάρα πολλούς μισθούς. Αυτός είναι και ο λόγος που έφυγαν οι παίκτες αυτό το καλοκαίρι. Υπάρχουν αποδείξεις... όχι ενδείξεις. Έχω όλα τα χαρτιά και είναι στη διάθεσή σας. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να καλύψω τις "τρύπες" που άφησαν. Πολλοί έχετε κάνει ανελέητο πόλεμο προς το πρόσωπό μου και την ΚΑΕ. Πολλοί φίλαθλοι επίσης με κατηγορούν για τη φυγή του Ομπράντοβιτς. Έχω κρατήσει το στόμα μου κλειστό γιατί έτσι κάνεις για την οικογένειά σου. Δεν μιλάς. Στα 38 χρόνια μου είμαι πολύ δυνατός και μπορώ να δεχτώ τα πάντα, αλλά όχι την προδοσία από το ίδιο μου το αίμα. Λυπάμαι, δεν μπορώ να συνεχίσω στον Παναθηναϊκό»,

Στο σημείο αυτό ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος ξέσπασε σε κλάμματα, πριν καταλήξει λέγοντας: «Ας έρθει ο Θανάσης να του κάνω όλες τις μετοχές δώρο. Είμαι έτοιμος να τις παραχωρήσω δωρεάν σε οποιονδήποτε θέλει να αναλάβει την ΚΑΕ. Κι αν δεν βρεθεί κάποιος, είμαι έτοιμος να τις παραχωρήσω στον Ερασιτέχνη Παναθηναϊκό, εκεί όπου ανήκουν». Ο γιος του επί σειρά ετών προέδρου της ΚΑΕ, Παύλου Γιαννακόπουλου, αποχώρησε στη συνέεια χωρίς να δεχθεί ερωτήσεις από τους εκπροσώπους του Τύπου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dim avatar
    dim 07/12/2012 16:51:32

    Το ότι ήτανε και πόσο μάλλον από εδω και πέρα θα είναι η ντροπή της οικογένειας είναι γνωστό σε όλους... Αλλά τα οικογενειακά τους ας τα λύσουν μόνοι τους... Το ότι ήσουνα όμως η ντροπή και του μεγάλου μπασκετικού Παναθηναϊκου ήταν κάτι που μας αφορούσε όλους εμάς, και για αυτό το λόγο από σήμερα μπορώ πλέον να νιώθω και πάλι περήφανος για το μεγάλο μπασκετικό Παναθηναϊκό μας, που οφείλει τα πάντα στο Παύλο και το Θανάση, και που τώρα που φεύγει η ντροπή της οικογένειας απο τα πράγματα, η υπερηφάνεια και η αξιοπρέπεια μπορεί να επιστρέψει στα πρόσωπα όλων των αγνών φιλάθλων του μεγαλύτερου συλλόγου της χώρας μας...

    Η αλητεία, τα πισώπλατα μαχαιρώματα, ο τζόγος, οι κομπίνες, η ένδειξη ασέβειας προς αθλητές και φιλάθλους κλπ κλπ κλπ, δεν έχουν καμία θέση σε έναν τόσο μεγάλο σύλλογο όπως είναι ο Παναθηναϊκός...

    • fantomas avatar
      fantomas @ dim 07/12/2012 17:09:11

      Τι λες ρε φίλε?
      Τι χάπια παίρνεις και τα λες όλα αυτά?
      ή είναι αλήθεια αυτά που λέει ο άνθρωπος αυτός ή είναι ψέματα.
      Τόσο απλά είναι τα πράγματα.
      Αν είναι αλήθεια αυτό σημαίνει ότι ο Θανάσης είναι λαμογιο ή είναι ψέματα και ο άνθρωπος αυτός είναι ένας συκοφάντης που θα πρέπει να λογοδοτήσει στην δικαιοσύνη.
      Όλα τα άλλα που λες είναι φούμαρα για χαζούς.
      Με ξένα κόλλυβα κάνω και εγώ κηδεία!

      • Τρίκαλα 07 avatar
        Τρίκαλα 07 @ fantomas 07/12/2012 19:47:58

        +1.000.000.000

    • klak avatar
      klak @ dim 07/12/2012 23:45:29

      Ι5

      • dim avatar
        dim @ klak 08/12/2012 15:35:08

        Ο Δημητράκης? Συμφωνώ απόλυτα...

  2. YANNIS LIB. avatar
    YANNIS LIB. 07/12/2012 17:03:17

    O Παυλος ελεγε οταν οι ανεγκεφαλοι της εξεδρας φωναζαν ΠΑΥΛΟ ΘΕΕ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΑΕ οτι πως να αγορασεις κατι το οποιο δεν πουλιεται. Τελικα αποδεικνυεται οτι οχι μονο δεν μπορουσαν να αγορασουν την ΠΑΕ αλλα ουτε το μπασκετ δεν μπορουν να κρατησουν. Αυτη ειναι η πικρη αληθεια και τα περι προδοσιας ειναι σταχτη στα ματια των πρασινων φιλαθλων.

  3. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 07/12/2012 17:33:30

    Το παλικάρι χρειάζεται ευρύτερη υποστήριξη για να το πούμε κομψά, μακριά από δημοσιότητες και άλλα τέτοια. Έχει χοντρά θέματα, όσοι τον ξέρουν από παλιά καταλαβαίνουν, οι άλλοι ας βγάλουν τα συμπεράσματά τους από αυτό που βλέπουν. Και ασφαλώς δεν έχει καμία θέση στην οικογένεια του Παναθηναϊκού, πολλώ δεν μάλλον δεν αντιπροσωπεύει ούτε κατ΄ ελάχιστο τις αρχές και τις αξίες του συλλόγου – μάλλον απαξίες απηχεί.

  4. Πουμπλής avatar
    Πουμπλής 07/12/2012 18:13:52

    Εμ βέβαια. Μόλις έλειψαν τα επιπλέον μπικικίνια από την υπερσυνταγογράφηση (..άρα τις στρεβλές πωλήσεις), χάθηκαν και οι ενέσεις ρευστού στις ομάδες με τα εκτός πραγματικότητας μπάτζετς
    Τελικά όλοι αφαίμαζαν τον κρατικό κορβανά, που τον αιμοδοτούσαν οι έλληνες φορολογούμενοι

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 07/12/2012 18:28:08

    Παντα αναρωτιομουν γιατι αυτοι οι τυποι βαζανε απιθανα λεφτα σε ενα αθλημα που ειδικα στην Ελλαδα ειχε μηδενικα εσοδα? Συν οτι το 70% των αγωνων τους, το παιζανε με κατω απο 1.000 θεατες...

    • kouvari avatar
      kouvari @ Μικρασιάτης 08/12/2012 01:21:59

      Επειδη εισαι ασχετος με το αθλημα....και με την οικογενεια και με τον Παναθηναικο....η ομαδα περυσι ειχε 5.000 διαρκειας....!!!
      Δευτερον...ειναι Παναθηναικοι και κανανε την καψουρα τους...και τριτον τα εσοδα δεν ειναι μηδενικα...οπως νομιζεις!!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ kouvari 08/12/2012 23:06:59

        Νεαρε κουβαρι, επαιζα μπασκετ Γ΄Εθνικη στη Β' Νοτου, πριν ο Γκαλης κι ο Γιαννακης σηκωσουν το Ευρωπαικο. Ειμαι σχετικα παλιος μπασκετικος, απο εποχες Κοκολακη, Κοντου, Γκεκου, Μισσα κτλ, και δεν νομιζω οτι εισαι πιο σχετικος απο μενα στο αθλημα.
        Δεν λεω οτι το μπασκετ εχει μηδεν εσοδα, αλλα οταν ο ΠΑΟ εχει μπατζετ οσο μια μετρια ομαδα Τσ Λιγκ και γενικα τεραστια λοιπα εξοδα, και το μπονους για κατακτηση Ευρωλιγκας ειναι καπου 1 χαρτι, και τα τηλεοπτικα της Α1 ειναι αλλο 1 εκατ, τι να λεμε. Αρκει η τρελα? Ισως.
        Καποιοι που αναφερεις, ηταν κοντο-γειτονες μου στο U.K στις αρχες των 90'ς, αν καταλαβες. Επισης τα του ΠΑΟ τα ξερω πολυ πιο καλα απο σενα, για διαφορους λογους. Οποτε, ασε τα ψευτο-οπαδικα. Δεν ειναι οπαδικο το σαιτ..

        • kouvari avatar
          kouvari @ Μικρασιάτης 09/12/2012 00:01:15

          Κανεις λαθος που νομιζεις οτι το παω στο οπαδικο....αλλα το να αποκαλεις την οικογενεια Γιαννακοπουλου "τυπους"...και να αφηνεις να εννοηθει οτι βαζανε λεφτα στην ομαδα μπασκετ για να εξυπηρετησουν αλλους σκοπους ειναι λαθος....!!
          Συγνωμη....βεβαια για το οτι σε αποκαλεσα ασχετο με το μπασκετ...σεβομαι πολυ οτι εχεις παιξει!!!

          Υ.Γ Το οτι υιος εχει κατι θεματα...τι να κανουμε...δεν ειναι ολα κληρονομικα!!!

  6. Σασκα avatar
    Σασκα 08/12/2012 09:46:43

    Για ρωτήστε το παλικάρι για το παιχνίδι ποδοσφαίρου Ξάνθη -Παναθηναϊκός..... κάποτε!!!

  7. joe avatar
    joe 09/12/2012 00:00:33

    Αυτή δυστηχώς ειναι η Αστική τάξη της Ελλάδας, ο νεποτισμός σε συνδιαζμό με τήν αναξιοκρατία μας έφερε σε αυτά τα χάλια δηλ να βλέπουμε ολούς αυτούς τούς μέτριους τύπους παράγοντες σε ομάδες οπως ο ΠΑΟ (βλεπε Πέτρο Κόκαλη -Ρόκο ΟΣΦΠ)
    με μόνο προσόν τήν τσέπη του Μπαμπά και το ύφος χιλίων καρδιναλίων
    Δρόμο παιδιά εχει αυτή η χώρα πολύ δυνατά μυαλά ,οι υπόλοιποι αντε για κανένα στοίχημα να κονομήσετε γιατι το party με τα φάρμακα τελείωσε!