#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χίλια Χρόνια Ηρακλής!



Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, με πήγαινε ο μπαμπάς μου στο γήπεδο για να δούμε τον Ηρακλή.

Πρόλαβα λοιπόν να δω παίκτες όπως τους Φιτίλη, Κουτρουμπέλη, Μπατάκη, Αϊδινίου, Καλιοτζή, Φανάρα, Γκέσιο, Αντωνίεβιτς, Καλαμπάκα, και άλλους πολλούς. Με αποκορύφωμα βέβαια τον θεϊκό  Βάσια.

Ανέκαθεν ο Ηρακλής, αν και η αρχαιότερη ομάδα τόσο της Θεσσαλονίκης, όσο και της Ελλάδας,  διέθετε ίσως τους λιγότερους φιλάθλους. Αλλά αυτούς που διέθετε, ήταν το κάτι άλλο. Κάτι σαν τους  300 του Λεωνίδα.

Θέλει πολύ κουράγιο άλλωστε, να δηλώνεις Ηρακλής, όταν όλα γύρω σου «μυρίζουν» ΠΑΟΚ…

Σαν μικρή σχετικά ομάδα, χωρίς τη δύναμη της μάζας, ή των κονέ στα σαλόνια της Αθήνας, ο «Γηραιός» ανέκαθεν αδικούνταν.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η περίφημη «υπόθεση των λουλουδιών»,  που σε κανονικές συνθήκες θα είχε στείλει τον Παναθηναϊκό στη Β` Εθνική.

Αντ` αυτού, το 1980 υποβιβάστηκε για ανάλογο «παράπτωμα» ο Ηρακλής. Βέβαια επανήλθε αμέσως, έχοντας σπάσει κάθε ρεκόρ βαθμολογίας, αφού η διαφορά του από τον δεύτερο ήταν, αν θυμάμαι καλά πάνω από 20 πόντους. Και μάλιστα χωρίς να αγωνιστεί ούτε μια φορά ο Βάσια.

Σήμερα βλέπουμε μια από τα ίδια.

Δεν ενόχλησε  τους καθώς πρέπει διοικούντες το ποδόσφαιρό μας ο Κοσκωτάς, ούτε ο Σαλιαρέλλης, ούτε ο Μάκαρος, ούτε ο Μπέος, ούτε το προχθεσινό σόου που θύμιζε Ρουάντα.

Δεν ενόχλησαν τα τεράστια κατά καιρούς οικονομικά σκάνδαλα, οι τεχνητές πτωχεύσεις, οι υπαγωγές… και άλλα πολλά των μεγάλων του άλλοτε ΠΟΚ. Ενόχλησε ο Ηρακλής. Έτσι απλά.

Δεν είχε λέει τις τυπικές προϋποθέσεις, για να αγωνιστεί στο κατά τα άλλα σούπερ αξιόπιστο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ενώ οι υπόλοιπες ΠΑΕ τις έχουν.

Γεια σου ρε Ελλάδα με τα ωραία σου.

Τιμωρώντας τον Ηρακλή λουζόμαστε όλοι στη κολυμβήθρα του Σιλωάμ, και το ποδόσφαιρό μας εξαγνίζεται.

Πίσω ρε Μπάρτσα και σε φάγαμε….

Όπως και νάχει, ο Ηρακλής θα επανέλθει στα «μεγάλα και αξιοπρεπή» σαλόνια με την αξία του. Με το ρόπαλό του, και όχι με τις ύποπτες διασυνδέσεις.

Άλλωστε ας μη ξεχνάμε ότι ο Ηρακλής έζησε και άλλου είδους κατοχές, πέραν αυτών του ΔΝΤ, και των μεγαλοπαραγόντων της Αθήνας.

Γεννήθηκε επί τουρκοκρατίας, που στη Θεσσαλονίκη διήρκεσε μέχρι το 1912.

Για αυτό και ότι και να γίνει, και άσχετα με τις σαχλαμάρες των έφηβων χουλιγκάνων ή τις δολοπλοκίες των κουστουμάτων χουλιγκάνων της Αθήνας, το σύνθημα παραμένει: «Χίλια χρόνια Ηρακλής».

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 06/05/2011 09:49:41

    Σκεφτομουνα σημερα καυγα αχ Γερουλανου και Μπεου.
    Δεν ξερω απο ποδοσφαιρο, αλλα αυτην την συζητηση θα ηθελα να την παρακολουθησω.
    Το τζιτζιφιογκος θα ηταν απλα κοπλιμεντο.

  2. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 06/05/2011 09:52:59

    Μαζι με τον Ηρακλη θα επρεπε να υποβιβαστουν και καμια 10αρια ομαδες ακομα.
    Αλλα απο αυτο μεχρι την αλητεια, το λαικισμο και την ευκαιρια για μπαχαλο που αρπαξαν απο τα μαλλια καμια 20αρια "παραγοντες", "συνδεσμιτες" και "δημοσιογραφοι", υπαρχει μια αποσταση.

  3. Tonia G avatar
    Tonia G 06/05/2011 10:58:17

    Η διάλυση του "επαγγελματικού αθλητισμού" στη χώρα μας πρέπει να είναι προτεραιότητα μιας σωστής εθνικής κυβέρνησης.
    Το σύστημα απαίτειχε οικτρά καθώς είναι φυτώριο και γιάφκα απατεώνων και συμμοριών διακίνισης μαυρου χρήματος, παράνομου στοιχήματος, δημιουργίας ομάδων οργανωμένου εγκλήματος, εμπορίου ανθρώπων, εκβιασμών, φτιαχτών αγώνων. Μπλεγμένοι είναι όλοι μικροί - μεγάλοι στο σύστημα αυτό.
    Μεγαλό αφεντικό βεβαίως είναι πάντα ο χρηματοδότης...
    ΟΠΑΠ, ΟΤΕ, COSMOTE, ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ, βαλτε και μερικές ακόμη εταιρείες του ίδιου ύφους.
    Μην αναρωτιέστε τι φταίει λοιπόν σε ένα σύστημα... Κοιτάξτε μόνο ποιος πληρώνει και θα καταλάβετε.
    Στη χώρα μας ο "ερασιτεχνικός αθλητισμός" έγινε με ντόπα και ο επαγγελματικός με τους δημόσιους νταβατζήδες και τους μπράβους τους...
    Μόνη λύση η διάλυση και η οργάνωση μέσω σχολείων (σχολικές ομάδες) και περιφερειών (μια ομάδα ανά περιφέρεια στην Α' Εθνική (κλειστό πρωτάθλημα χωρίς υποβιβασμό) και 1 ομάδα ανά νομό (περιφερειακή ενότητα) για την Β & Γ Εθνικη). ΄Το χρήμα που δίνει το κράτος στις Προεδράρες με τις Πουράκλες και τα γομάρια να τα δώσει στην οργάνωση ενός καλού αξιοπρεπούς Ελληνικού ποδοσφαίρου οργανωμένο από τις Περιφερειακές Αυτοδιοικήσεις.
    Για να μη ξαναπάει κρατικό χρήμα στη τσέπη κάθε αλήτη για να το παίζει "σπουδάιος Πρόεδρος"!

  4. siakkas avatar
    siakkas 06/05/2011 11:00:01

    + 1000 μπράβο! για το άρθρο σου @ Strange Attractor
    Ο Ηρακλής του Βάσια, του Παπαϊωάνου, Ξανθόπουλου ήταν η ομάδα κλασικού ποδοσφαιρικού χορού της Θεσσαλονίκης

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/05/2011 11:06:55

    Προσυπογράφω Strange.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 14:13:15

      Αφιερωμένο εξαιρετικά για τους γευσιγνώστες του καλού ποδοσφαίρου:
      h__p://www.youtube.com/watch?v=PczYAs3vpA8&feature=related

  6. danaos avatar
    danaos 06/05/2011 11:41:21

    Ήταν ντροπή αυτή η απόφαση!Αλλά ποιος να ντραπεί; Ο Πανιώνιος έπαιζε χωρίς ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα ολόκληρο δεύτερο γύρο και δεν άνοιξε μύτη!Και η παράγκα καλά κρατεί!

  7. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 06/05/2011 11:41:37

    Strange έχουμε ακριβώς τα ίδια βιώματα. Μόνο να διορθώσω, εξακολουθώ να πιστεύω πως ο Ηρακλής είχε πολύ κόσμο, θυμάμαι 30άρια στο γήπεδο και δεν ήταν όλοι ουδέτεροι λόγω Βάσια. Ποτέ δεν πείστηκα πως ο Ηρακλής έχει πολύ λιγότερο κόσμο από τον Αρη. Του κόλλησε όμως η ρετσινιά των 300 του λεωνίδα. Ισως επειδή το γήπεδο είναι μεγάλο και ακόμη και με 15.000 μέσα (πολύ συχνά είχε τόσο κόσμο) φαινόταν ψιλοάδειο. Ενώ στο χαριλάου έδειχνε τίγκα.

    Επιπλέον ο Αρης κατάφερε να κρατήσει συσπειρωμένο τον κόσμο του λόγω μπάσκετ ενώ στον Ηρακλή ο κόσμος απομακρύνθηκε σιγά σιγά. Προσωπικά έκοψα πριν 8-9 χρόνια, δεν έχω ξαναπατήσει, δεν ανέχομαι να δω ούτε στιγμιότυπο από ελληνικό γήπεδο, πρέπει να έχω ρεκόρ στο ζάπινγκ μόλις πέσω πάνω σε φάση από αστέρα τρίπολης-αεκ ή θρύλου-οφη.

    Στον Ηρακλή μαζεύτηκε ο κόσμος, συσπειρώθηκε λόγω του βόλει τα τελευταία χρόνια και θα θυμάσαι σίγουρα πως έγιναν τρομερές μετακινήσεις στο εξωτερικό. Και μιλάμε για ένα σπορ τρίτης διαλογής (από άποψη δημοτικότητας).

    Οπως και να' χει πάντως, η πρότασή του: "Δεν είχε λέει τις τυπικές προϋποθέσεις, για να αγωνιστεί στο κατά τα άλλα σούπερ αξιόπιστο ελληνικό πρωτάθλημα" τα λέει όλα. Δεν χρειάζεται να προσθέσει κανείς ούτε λέξη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Βούρδουλας 06/05/2011 13:53:55

      Συμφωνώ. Άλλωστε ο Ηρακλής κατείχε το ρεκόρ εισιτηρίων μέχρι που έγινε το ΟΑΚΑ.
      Εξάλλου, προσωπικά έχω βρεθεί πολλές φορές σε τίγκα Καυταντζόγλειο, με χωρητικότητα τότε 50.000 + (αν βάλεις και τους όρθιους).

  8. Κρης avatar
    Κρης 06/05/2011 12:53:09

    μπορει να ειμαι κρητικος , αλλα απο μικρος γουσταρα αυτη την ομαδα
    με τους μουρατους , μαλιαδες και πολυ στ@ρ χιδιστες παικτες ( τοτε )
    τους χεβυμεταλάδες οπως τους αναφέρανε .
    Βασια, Κωφιδη, Βακαλοπουλο, Θ.Δημοπουλο, κι ενα Νορβηγο παιχταρα τον Ζουντμπυ, καί άλλοι θα ειναι αλλα δεν θυμαμαι.

  9. astefan avatar
    astefan 06/05/2011 12:55:19

    Υποβιβασμός στην Α΄ Ερασιτεχνική Κατηγορία όλων των ομάδων ποδοσφαίρου, μπάσκετ και βόλεϊ, τώρα.

    Κατάργηση κάθε είδους οικονομικής, ή άλλης, ενίσχυσης, προς όλες τις ομάδες, από την πολιτεία και τον ΟΠΑΠ, τώρα.

    Επιστροφή του Σταδίου Καραϊσκάκη, με όλα τα καταστήματά του, στην Ολυμπιακή Επιτροπή, τώρα.

  10. th.pr avatar
    th.pr 06/05/2011 13:04:48

    Τι περιμενεις απο εναν ξεφτιλισμενο και διεφθαρμενο λαο σαν τον ελληνικο;
    Παιρνουν τα οπλα προκειμένου να υπερασπιστουν την ομαδα τους, υπερχρεωμενες ανωνυμες εταιρειες δηλαδη, και αφύνονται στο καναπε να ρημαζει η χωρα τους.
    Πνεετε τα λοισθια ελληνες, και δε σας λυπαμαι καθολου......

  11. drakos avatar
    drakos 06/05/2011 13:16:28

    http://4.bp.blogspot.com/-qlrRXwJtmW4/TcGnXgbag1I/AAAAAAAACQM/VaTF6X9f2T8/s1600/skopia.jpg
    Καμαρώστε τα μαλακισμένα του ΗΡΑΚΛΗ !!!

    • Dr3D avatar
      Dr3D @ drakos 06/05/2011 20:18:00

      Πραγματικά ενιωσα πολυ ασχημα να βλεπω μια αγαπητη ομάδα (είμαι φίλαθλος του ΠΑΟΚ) να πεφτει στη Β' εθνικη για εξωαγωνιστικους λόγους ενώ τόσα χρόνια καμία μα καμία άλλη ομάδα δεν έπεσε. Θα μου πείτε οτι κάποτε πρεπει να ξεκινησει αυτη η περιβοητη εξυγειανση ... οκ θα συμφωνησω .. παρολα αυτά μου κάθεται στο λαιμό που αυτη η εξυγειανση ξεκινησε απο τον ΗΡΑΚΛΗ.

      Όσο δικιο κι αν εχουν οι φιλοι του Ηρακλη το χάνουν με τετοιες ενέργειες. Τι δουλεια εχει η ΠΑΡΑΝΟΜΗ σημαια των σκοπιων να σηκωνεται στο γήπεδο απο Ελληνες?? Με ποιο σκεπτικό λένε οι Ελληνες πως θα πανε να παιξουν στο σκοπιανο πρωταθλημα?? Με τι μυαλό εμπλεξαν τα ποδοσφαιρικά με τα πολιτικα παιχνιδια των γυφτογειτόνων μας?? Μάλλον δεν ειμαστε με τα καλά μας!!!

      Θα βγουν και θα πουν : μη δινετε σημασία σε 30 ανεγκεφαλα πρεζόνια!

      Κι εγω λέω οι υπολοιποι οι γνωστικοί που ηταν ? Τι σκεφτονταν? Οι υπόλοιποι μάλλον είναι χειρότεροι απο τα 30 ανεγκεφαλα. Πολύ χειρότεροι!!!

      Και εις ανώτερα!

  12. filistor avatar
    filistor 06/05/2011 13:28:43

    Διαβάστε για την Ιστορία του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, τις εθνικές υπηρεσίες που πρόσφερε σε δύσκολους καιρούς και την Ε.Π.Ο. που έκρινε ότι μόνο ο φάκελος του Ηρακλή δεν ήταν πλήρης και ότι μόνο αυτός έπρεπε να απολέσει στα χαρτιά ότι κέρδισε εντός αγωνιστικών χώρων

    http://www.istorikathemata.com/2011/05/blog-post_05.html

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/05/2011 13:51:50

    Δείτε κι αυτό:
    h__p://www.antinews.gr/2010/01/29/32715/

  14. AGERIS avatar
    AGERIS 06/05/2011 15:38:40

    ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ

  15. ΠΑΟΚ avatar
    ΠΑΟΚ 06/05/2011 17:17:37

    Καλά πάθατε και πέσατε στη Β΄ επειδη είστε αχάριστοι!
    Πέρσι βγήκαμε στους δρόμους και σας κρατήσαμε στην Α΄ εθνική και εσείς σαν ανταπόδοση απαγάγατε έναν φίλαθλό μας.
    Τώρα στη Β΄και μην ξεχνάτε οτι ο θεός συγχωρεί, ο λαός του ΠΑΟΚ τιμωρεί.
    Άντε γεια αχάριστοι...

  16. Hercules! avatar
    Hercules! 06/05/2011 19:20:04

    Μπραβο για το αρθρο! Επιφυλλασσομαι μονο για τον ογκο των οπαδων του Ηρακλη μας! Ειναι ο κοιμωμενος γιγαντας που τοσα χρονια δε βρεθηκε η αφορμη για να ξυπνησει. Βεβαια το Αρχαιοελληνικο ρητο "ουκ εν τω πολλω το ευ" ταιριαζει σε ολη την ιστορια μας και επιβεβαιωνει οτι η ποιοτητα και η αξια ποτε δεν εξαρτηθηκε απο τα "μεγαλα νουμερα". Αποδειξη ο στοκος παοκτσης πιο πανω. Πειτε του οτι ειναι πολυ μικρος για να πιασει τον Ηρακλη στο στομα του. Επισης για να λυθουν οι αποριες οσων βιαστηκαν να αναθεματισουν τους οργανωμενους οπαδους που ζητησαν γηπεδο με τουρκικο ονομα πως:
    1ον Ειναι ενας τροπος να τραβηξουν την προσοχη αφου στη σημερινη Ελλαδα σε προσεχουν μονον οταν εκχυδαϊζεις η προκαλεις με τα λεγομενα σου. Να ξερετε οτι οι Ηρακλειδεις ειναι οι τελευταιοι ανθρωποι που θα δεχτουν τουρκικο ονομα στη Θεσσαλονικη. Οσοι γνωριζουν στοιχειωδως Ιστορια θα καταλαβουν, για τους αλλους δε με νοιαζει
    2ον Στις δημοτικες εκλογες εβγαλαν πανηγυρικα τον Μπουταρη ο οποιος ειχε ανοιχτα δεσμευτει για την ονοματοδοσια δρομου στον κεμαλ Ατατουρκ οποτε μοκο!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Hercules! 08/05/2011 02:28:57

      Το οτι "οι ανθρωποι του Ηρακλη ειναι οι τελευταιοι που μπλα μπλα μπλα και μετα θα παρουν πρωτοι αυτοι το καρυοφυλι ν'ανεβουν στα βουνα να πολεμησουν τον Τουρκο και το Σκοπιανο", ας το δουμε με δηλωση το νομου 105. Μετα κανετε οτι θελετε. Ας μιλατε και για εξωγηινους αλλοιως κομμενες οι μαλ... και ο εμπαιγμος με τα εθνικα μας συμβολα.

  17. Romios avatar
    Romios 06/05/2011 23:50:06

    Το μήνυμα με την σημαία είναι προς τους πολιτικούς.
    Κανείς νοήμων άνθρωπος δεν συμφωνεί με αυτήν την ενέργεια. όπως δεν πιστεύω κανείς από τους αναρτήσαντες την σημαία είναι λιγότερο πατριώτες από οποιονδήποτε.
    Ήταν μία έκρηξη της στιγμής. Σε αυτούς που δεν αντέδρασαν, πρέπει να σκεφτούμε την ψυχική κατάσταση που έχουν εξ αιτίας της άδικης, κατά την γνώμη τους, απόφασης, ή πολιτική αυτής της κυβέρνησης που σε όλα σχεδλον είναι αρνητική. Όλα μαζί συσσωρευμένα λένε: Κύριοι της κυβέρνησης, με τις άδικες γενικά αποφάσεις σας, πολιτικές, οικονομικές, αθλητισμού κ.λ.π. κ.λ.π. είμαστε ικανοί γιά πράγματα που δεν μπορεί να βάλει ο νους σας.
    Απαράδεκτη η ανάρτηση της σημαίας. Ποιός μπορεί να μπει στην θέση αυτού του "ανόητου"; Διότι περί στιγμιαίας ανοησίας πρόκειται.
    Μήπως αυτά που έλεγε και έκανε ο πρωθυπουργός γιά τους Έλληνες είχε μικρότερη βαρύτητα;
    Γιατί έναν οπαδό να τον κρίνουμε τόσο αυστηρά ενώ γιά τον πρωθυπουργό δεν μιλάει κανένας;

    • Dr3D avatar
      Dr3D @ Romios 07/05/2011 13:15:51

      Για τον ΓΑΠ εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει εναν ανθρωπο να πει μια καλη κουβεντα ειτε πρασινος ειτε μπλε ειτε κοκκινος ειτε εμπριμε... απλα οι μπλε θεωρουν οτι είναι ο μονος υπαιτιος για την κατασταση μας, οι κοκκινοι και οι εμπριμε οτι είναι συνυπευθυνος με τους μπλε προδοτες, ενω οι πράσινοι θεωρουν οτι για όλα φταινε οι μπλε προδοτες και επομενως δεν μπορεί να κανει τιποτα για να φερει στα ισα το καραβι.... αυτο ομως ειναι αλλο θέμα.

      Επισης πριν το συμβαν της παρανομης σημαιας (και οχι της νομιμης) ολος ο κοσμος μιλουσε με συμπαθεια για τον Ηρακλη. Μετά άκουσα μόνο δικαιολογιες για εκρηξη της στιγμης λογω της αδικιας και πολλές μπαρουφες.

      Οποιος δεν μπορει να ελεγξει τον εαυτο του ας χτυπησει το κεφαλι του στον τοιχο, ή να βαλει φωτια το σπιτι του και να παει να ζήσει εκτός συνόρων με τους γυφτογείτονες... Δεν εχει καμια δουλεια με την εξωτερικη πολιτικη της χωρας.

      Χάσατε το ηθικο πλεονεκτημα!! Κρίμα...

  18. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 08/05/2011 02:38:39

    "Γεννήθηκε επί τουρκοκρατίας, που στη Θεσσαλονίκη διήρκεσε μέχρι το 1912."

    Τοτε υπηρχαν δωρητες που δωριζαν Νοσοκομεια, θεατρα, βιβλιοθηκες και γηπεδα και μαλιστα τα πρωτα οχι στα Βαλκανια αλλα σε αυτη τη μερια τηε Ευρωπης. Ποια Ισπανια και Πορτογαλια, ουτε καν Ιταλια και εβλεπες μια Θεσσαλονικη που κατα τα αλλα θα απορουσε κανεις αν θα ξαναγινωταν ποτε Ελληνικη και φτανει στα 1912 να εχει γηπεδο παγκοσμιων προδιαγραφων και ποδοσφαιρικη ομαδα!
    Αλλα τοτε ο πλανητης μας ειχε ακομη Ελληνες εστω και της διασπορας! Τωρα δεν ξερω τι στο δια... εχει.

  19. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 28/05/2011 14:54:20

    Κυριακή μεσημέρι. Λέει ο νεαρός στην κοπελλιά του. -Πάμε Καυταντζόγλειο? Παίζει ο Ηρακλής. Κι εκείνη του απαντά. -Ατιμούτσικο,πάλι να με ξεμοναχιάσεις θέλεις?