#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2010 21:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φτάνει που ονειρευτήκαμε την πρόκριση…



Φτάνει που ονειρευτήκαμε την πρόκριση, το τέταρτο ματς, που παλέψαμε μέχρι την τελευταία στιγμή.

Ο Ρεχάγκελ με τη στρατηγική του παρέδωσε δωρεάν μαθήματα τακτικής ποδοσφαίρου. Στην αντιμετώπιση ανώτερης θεωρητικά ομάδας δεν υπάρχει καλύτερος. Γέμισε την περιοχή με ψηλά παιδιά και γιατί ο Τζόρβας δεν έχει έξοδο, ο Παπασταθόπουλος ήταν εξαιρετικός πάνω στον Λιονέλ και όλη η ομάδα έπαιξε στο 110 % των δυνατοτήτων της

Οι αστειότητες ότι οι παίκτες το έχουν ρίξει στην αυτοδιαχείριση και ο Ότο έχει λίγο ξεκουτιάνει αλλά λόγω σεβασμού «οι παίκτες του δίνουν το credit» κατέρρευσαν σαν πύργος στην άμμο . Κι ενώ το σχήμα ήταν λίγο πολύ γνωστό, η χρησιμοποίηση του Σαμαρά ήταν η έκπληξη, του πιο πολυσύνθετου παίκτη αυτής της ομάδας. Τα μακρόσυρτα αχ στην ευκαιρία του, πρέπει να ακούστηκαν μέχρι τη γη της βουβουζέλας.

Η χρησιμοποίηση του Σπυρόπουλου όταν χτύπησε ο Καραγκούνης και του Νίνη όταν βγήκε στα πιτς ο Κατσουράνης και του Πάτσα αντί του Τόρο απέδειξε ότι γνωρίζει άριστα το υλικό που έχει στα χέρια του κι αν η ΕΠΟ του προτείνει νέο συμβόλαιο  το κέρδισε στο γήπεδο.

Πολύ καλύτερη η εικόνα της ομάδας σε αυτό το τουρνουά από το ευρωπαϊκό του 2008. Ο Ρεχάγκελ μας πήγε σε 3 τουρνουά από τα 4 στα χρόνια που κάθεται στον πάγκο και πήρε το ένα!

Ο στόχος είχε τεθεί από τον Αλκέτα το 1994: ένας βαθμός και ένα γκολ. Με 3 βαθμούς και 2 γκολ οι παίκτες υπερκάλυψαν τις προσδοκίες.

Όλα τα λεφτά ήταν η κατσάδα του Κάρα στον Μέσι. Αμάσητος ο Γιώργαρος.

Αφού δε μας βόλευε το Χ στο άλλο ματς τους αφήσαμε να βάλουν δύο γκολ για να μη τους χαλάσουμε την ψυχολογία για τη συνέχεια.

Ταλαιπωρημένοι από το ΔΝΤ είναι οι άνθρωποι.

Πέρασε τελικά η Νότια Κορέα καθώς οι λαϊκοί δημοκράτες της Κορέας έχουν ανάδρομο Ερμή και τους βλέπω να κάνουν αυτοκριτική μέχρι να βγει ο Ρεχάγκελ στη σύνταξη…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/06/2010 21:40:37

    Ρεχαγκελικός είσαι τελικά; Θα τα χαλάσουμε.
    Σαμαράς: Ο πιο πολυσύνθετος παίκτης; Θα με κάνεις να το ρίξω στα ξύδια με αυτά που διαβάζω;
    Μήπως και ο Νίνης είναι ο Έλληνας Μέσσι;
    Παίξαμε όσο μπορούσαμε απέναντι σε μεγαθήρια (πλην όμως αδιάφορα, ότι κι αν σημαίνει αυτό)

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 22/06/2010 21:44:30

      Έχω πάρει γραμμή από τον Ροδινό να στηρίξω τον συμμαθητή του

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 21:46:39

        Μαθητή του εννοείς. Ο Όττο είναι μικρός.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 21:50:13

        Πάλι στο οξυγόνο είναι ο αιώνιος έφηβος;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 21:52:21

        Τον έχουν με κομπρέσες και τζεριατρίξ... Αναμένεται και η Ασλάν από Βουκουρέστι για βοήθεια.

  2. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 22/06/2010 21:58:18

    Προφήτη καλως ήλθες στην παρέα μας. 9 ανασταλτικούς είχε η ομάδα και ο Σαμαράς ήταν μόνος στο μισό γήπεδο. Αυτούς έχουμε ποιους να βάλει. Ο Ροδινός σταμάτησε μετά την επιστράτευση του για τους βαλκανικούς

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 22:02:23

      Κάποτε η εθνική είχε και παίκτες εκτός του λεγόμενου ΠΟΚ. Τώρα; Μόνο αυτούς έχει ολόκληρη Ελλάδα; Ο Φαμπιάνο αν ήταν Έλληνας και δεν έπαιζε σε αθηναϊκή ομάδα, αμφιβάλλω αν θα τον καλούσαν στην εθνική. Στημένη κατάσταση με μάνατζερς, ατζέντηδες κλπ είναι όλη η ιστορία.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 22/06/2010 22:05:18

        Κάποτε ο ¨Αρης δεν είχε 11άδα με ξένους

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 22:20:29

      οδυσσέα, δεν ζητάω ανεδαφικά αποτελέσματα. Νομίζω υπονοείται, έγραψα για "βαρύτητα της αξιοπρεπούς, συνολικά, εμφάνισης", αλλά να το πω κι ευθέως : αυτοί είμαστε, αυτούς έχουμε, τους στηρίζουμε.

      Αλλά δεν θεωρώ σοβαρό ποδοσφαιριστή, ανεξαρτήτως δεινότητας, αυτόν που η εμφάνιση και η στάση του αποπνέει επίδειξη και ματαιοδοξία. Επιτηδευμένα μαλλιά, σκουλαρίκια και μαλ.κίες. Γήπεδο είναι όχι πασαρέλλα. Μπορεί η θεαματικότητα να είναι Trend, επίτρεψέ μου να μην το γουστάρω.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Προφήτης 22/06/2010 22:41:04

        Μην ξεχνάς ότι είναι παιδί και μάλιστα με λυμένα τα υλικά προβλήματα, δεν είναι ο πιτσιρικάς της διπλανής πόρτας

  3. man8os avatar
    man8os 22/06/2010 22:00:00

    Ημασταν ατυχοι!! Μα να γυρισει η Κορεα το παιχνιδι με την Νηγηρια? Και μας πηγαινε τοσο καλα το 0-0!!
    Ατυχια ΑΤΥΧΙΑ!! ατυχια...

  4. τάρας μπούλμπα avatar
    τάρας μπούλμπα 22/06/2010 22:07:10

    Το παλαίψανε τα παιδιά, λιγο ακόμα και θα κρατούσαν την εστία ανέπαφη..Ο Σαμαράς παραλίγο να μας δώσει την πρόκριση

    Δεν πειράζει, το παλαίψανε πολύ, προσωπικά είμαι υπερήφανος για την Εθνική.

    Μπράβο μάγκες, δείξατε ότι εχετε ψυχη

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 22:21:25

    Ο μικρός ήρως δεν είχε και πολλά κέφια, τον βίδωσε κι ο Παπασταθόπουλος...
    Ατυχής η έμπνευση του Ρεχακλή με το Νίνη. Έπρεπε μάλλον να παίξει ο Βωβυγγίδης (νεοελληνιστί Σαλπιγγίδης).
    Τέλος καλό, όλα καλά.

    ΥΓ. Το τι κουταμάρες λέει ο Βερνίκος αυτή στη ΝΕΤ δεν περιγράφεται.

  6. καπελωμα τζι αρ avatar
    καπελωμα τζι αρ 22/06/2010 22:22:04

    Πρώτη φορά το ακούω οτι οι παίκτες το έχουν ρίξει στην αυτοδιαχείριση και ο Ότο έχει λίγο ξεκουτιάνει αλλά λόγω σεβασμού «οι παίκτες του δίνουν το credit».
    Ναι ε?
    Γιατί ακουγόταν κάτι τέτοια άραγε?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ καπελωμα τζι αρ 22/06/2010 22:53:03

      Δεν ακουγόταν απλά. Το έγραψε ο μεγαλύτερος αθλητικογράφος στην πρώτη σε κυκλοφορία αθλητική εφημερίδα

  7. rally monkey avatar
    rally monkey 22/06/2010 22:24:29

    ποτε θα εχουμε ομαδα που θα συνεχιζει να παιζει με την ιδια πειθαρχια ακομα και οταν δεχεται το 1ο γκολ

  8. anonymous avatar
    anonymous 22/06/2010 22:51:29

    Μια χαρά τα πήγαν. Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Με το υλικό που είχαμε πήραμε το μέγιστο.

  9. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 22/06/2010 22:53:21

    Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά παρόλη την καλή μας άμυνα, μπροστά είμαστε εντελώς άδειοι...
    το 2004 είχαμε και κανα δυό επιθετικούς και έναν Τσάρτα που έστελνε την μπάλα συστημένη πολλές φορές.
    Καλώς η κακώς (κακώς λόγω του οτι η Ελλάδα δεν εχει μάλλον υποδομές για παραγωγή ποιοτικών παιχτών) δεν έχουμε πιά αυτή την ποιότητα.

    Και μη ξεχνάμε οτι παίζαμε με μία εκ των δύο κορυφαίων ομάδων του πλανήτη.

    Ας πάρουμε στο μέλλον άλλο ένα euro και θα είμαι τρίς ευχαριστημένος.
    Και τώρα είμαι ευχαριστημένος με το ένα πανευρωπαικό. Άθλος ήταν και τί άθλος!

  10. καπελωμα τζι αρ avatar
    καπελωμα τζι αρ 22/06/2010 23:10:40

    Σωστά τα λέει ο Ευθύμης.
    Τα λεφτά που έχει πάρει ο Ρεχάγκελ τα έχει πάρει άλλος προπονητής στην Ελλάδα?
    Τα παιδιά προσπάθησαν, ο Ρεχάγκελ γιατί το τελευταίο καιρό κάνει σαν να είναι αλλού? Το μισθό του απο εδω δεν τον παίρνει ακόμα?

    • tiramola avatar
      tiramola @ καπελωμα τζι αρ 22/06/2010 23:16:27

      Αφού δεν το είδε το ματς ο Ευθύμης, όση ώρα παιζόταν ποστάριζε για άλλα θέματα...

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/06/2010 23:36:37

    Παραλίγο να πάρω το άρθρο στα σοβαρά. Αλλά γρήγορα μπήκα στο νόημα. Αν διαβαστεί σωστά, έχει μια ειρωνεία που σπάει κόκαλα. Άκου "δωρεάν μαθήματα τακτικής ποδοσφαίρου".... Τον έκανες λιώμα.

  12. Lalakis avatar
    Lalakis 23/06/2010 08:11:31

    αυτος ο Νινις τι μερος του λογου ειναι; Παιρνει και λεφτα για αυτο που κανει; 3 μπαλιες αστοχες και μονος του πατισε τη μπαλλλα. Εγω θα ειμουν πολυ καλυτερος. ειναι και αλβανάκι. οι μαυροι της γαλλιας μας πειραξαν;

  13. Greg avatar
    Greg 23/06/2010 10:40:18

    Μακράν ο καλύτερος Έλληνας παίκτης αυτήν την στιγμή ο Νίνης. Αιφνιδιάστηκε από την ξαφνική αλλαγή και δεν άντεξε το βάρος της αναμέτρησης με τόσο σπουδαία αντίπαλη ομάδα.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Greg 23/06/2010 11:31:11

      μαλλον ειρωνευεσαι, αλλοιώς πάς για εγκλησμό στο δαφνί. Ποιος Νινης βρε κακομοίρη; παρασκευασμα των λαμογιων αθλητικων ρεπορτερ είναι για να βγαλουν φραγκα απ το κασσε του.

  14. Greg avatar
    Greg 23/06/2010 10:44:37

    Υ.Γ.Παρανοϊκός ο συσχετισμός Νίνη με τους μαύρους της Γαλλίας..

  15. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 23/06/2010 11:17:53

    Ρε μην γκρινιάζετε . Τα παιδιά στάθηκαν με αξιοπρέπεια απέναντι από μεγαθήρια κι η τακτική του Ρεχάγκελ ήταν μάθημα ποδοσφαίρου .Ακόμα κι ο Μαραντόνα το κατάλαβε. Δεν είδατε πώς πανηγλυρισε στο τέλος ; Σαν να είχε νικήσει τη Βραζιλία.

  16. Greg avatar
    Greg 23/06/2010 13:43:45

    Η διαφορά ανδρών-γυναικών ως προς την αντίληψή τους για το ποδόσφαιρο, είναι ότι συνήθως (στην Ελλάδα) οι γυναίκες δεν έχουν παίξει ποτέ. Εσύ Λαλάκι για ποιον λόγο δεν μπορείς να αντιληφθείς το ταλέντο του Νίνη, του καλύτερου νέου Έλληνα παίκτη στον δημιουργικό τομέα; Βέβαια, η εξέλιξή του θα εξαρτηθεί από την δουλειά που θα κάνει τα επόμενα χρόνια στην φυσική κατάσταση (δηλαδή στο τρίπτυχο δύναμη, ταχύτητα, αντοχή).

  17. katerinaki avatar
    katerinaki 23/06/2010 16:55:33

    πολυ κακία βγάζεις βρε εσυ Λαλάκη..δεν έχεις ακουσει πως σε αυτόν τον κόσμο υπάρχουν και βορειοηπειρώτες, όσο και να κακίαζεις εσύ και να ζηλευεις υπάρχουν και προκόβουν...ενας από αυτούς είναι και ο Σωτήρης Νίνης..