#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2011 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φερνάντο Σάντος κατά Μνημονίου



Μιλώντας στην πορτογαλική τηλεόραση ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδος ποδοσφαίρου, Φερνάντο Σάντος αναφέρθηκε στα φορολογικά μέτρα, στη χώρα μας και ιδιαίτερα για το χαράτσι, μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ.

“Υπάρχουν κάποιοι φόροι που αφορούν όλους, και τους ιδιοκτήτες σπιτιών. Πρόκειται για μια κτηνωδία. Αν δεν πληρώσουν θα διακοπεί το ρεύμα” είπε ενώ τάχθηκε κατά του ΔΝΤ λέγοντας πως “Ο Έλληνας θέλει να μιλήσει, ωστόσο, υπάρχει η σκιά της αύξησης των φόρων, της λιτότητας και της ανεργίας. Τα χειρότερα ήρθαν μετά την εμπλοκή του ΔΝΤ. Έχουν αρχίσει βάναυσες περικοπές, και τίποτα δεν έχει αλλάξει. Η ανεργία έχει αυξηθεί. Οι άνθρωποι πιστεύουν ότι δεν αξίζει να συνεχιστεί αυτό”.

Όταν επίσης ρωτήθηκε για το αν θέλουν οι Έλληνες να φύγουν από το ευρών είπε ότι “το 70% με 75% των Ελλήνων δεν θέλουν η Ελλάδα να αφήσει το ευρώ, επειδή φοβάται ότι τα πράγματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα”, ενώ για το κόμμα, που θα κερδίσει τις επόμενες εκλογές, απάντησε: “η Νέα Δημοκρατία θα κερδίσει σίγουρα"!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/11/2011 18:32:47

    Καί δέν τόν εἶχα σέ πολλή ἐκτίμηση...,ἀλλά εἶδες καμμιά φορά...!

    • Tanas avatar
      Tanas @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/10/2013 11:39:20

      Μη βιάζεσαι
      τη θεσούλα του χτίζει για να μη χάσει τα φράγκα που παίρνει

  2. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 22/11/2011 18:36:18

    Ο Σάντος τα λέει όλα.
    Το χαράτσι είναι ΚΤΗΝΩΔΙΑ!!!
    Από την άλλη ο Σαμαράς, παρακαλάει τον δοτό πρωθυπουργό να λυπηθεί τους πολίτες που δεν έχουν να πληρώσουν το χαράτσι.
    Θα δούμε αν λαός λυπηθεί το πολιτικό σύστημα σε λίγο καιρό...

  3. jkr avatar
    jkr 22/11/2011 21:21:19

    Μερικά πράγματα δεν είναι τυχαία: ένας σοβαρός άνθρωπος, ένας επιτυχημένος επαγγελματίας, αυτάρκης δεν φοβάται να πει την αλήθεια.
    Φιλέλλην!

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 22/11/2011 23:05:37

    Ο Σάντος έχει κληθεί τουλάχιστον άλλες δύο φορές στην ίδια εκπομπή πολιτικής επικαιρότητας («Prós e contras») , ως γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας. Επειδή γνωρίζω πορτογαλικά, με είχε εκπλήξει θετικά, την προηγούμενη φορά που είχε εμφανιστεί.

    Παρότι δεν πολυμιλάει ελληνικά, γνώριζε όλες τις εξελίξεις και παραμέτρους σε βάθος. Μάλιστα, διόρθωνε τους συνομιλητές του, όποτε αυτοί επαναλάμβαναν τα γνωστά λανθασμένα στερεότυπα για τον λαό μας (που κι αυτοί είχαν αφομοιώσει από τα διεθνή μέσα). Και ο λόγος του ήταν περιεκτικός και ευθύς και επικριτικός των αδιεξόδων του μνημονίου.

    Ελπίζω να προβληματίσει λίγο τους ομοεθνείς του. Γιατί η Πορτογαλία δυστυχώς ακολουθεί κι αυτή (με διαφορά λίγων μηνών) τα δικά μας καταστροφικά βήματα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΚΜ 22/11/2011 23:25:14

      Τελικά, χτες δεν ήταν σε αυτή την εκπομπή που ανέφερα (όπου είχε εμφανιστεί τις προηγούμενες φορές) αλλά στο δελτίο ειδήσεων των 20:00 του ιδιωτικού καναλιού TVI. Ο δημοσιογράφος που παίρνει την συνέντευξη (Μαρσέλο Ρέμπελο ντε Σόουζα) ήταν παλιότερα πολιτικός και μάλιστα πρόεδρος του (νυν κυβερνώντος) κεντροδεξιού κόμματος (PSD). Βρήκα τον εξής σύνδεσμο (για όποιον γνωρίζει τη γλώσσα), και βάζω κι εγώ να ακούσω τί λέει. h++p://www.tvi24.iol.pt/aa---videos---economia/grecia-fernando-santos-jornal-das-8-crise-austeridade-agencia-financeira/1300749-5797.html

  5. crisis avatar