#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2011 23:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φέρτε μας τη Γερμανία !




Μια τρελή - τρελή ομάδα η Εθνική. Εκεί που λες ότι ξόφλησε, κάτι γίνεται, οι παίκτες επιστρατεύουν το πάθος τους, τις τελευταίες φυσικές τους δυνάμεις και ανατρέπουν τα πάντα. Μια μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας και η Εθνική. Χρυσή αλλαγή ο (ταπεινός) Φωτάκης, που με μια φωτοβολίδα άνοιξε διάπλατα το δρόμο της μεγάλης πρόκρισης.

Αναλυτικά: Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο νωθροί και το πλήρωσαν. Ο Ταρκαμάτζε εκτέλεσε φάουλ από μακριά και χωρίς να βρει κανείς την μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον τερματοφύλακα της Παλέρμο να παρακολουθεί την πορεία της και να μην αντιδρά. Το 1-0 αφύπνισε τους διεθνείς οι οποίοι βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκαν τέσσερις φορές κοντά στο 1-1, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ειδικά στις φάσεις των 28' και 39' οι Κατσουράνης, Γκέκας και Σπυρόπουλος αντίστοιχα δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν

Από την στιγμή που δεν ήρθε η ισοφάριση στο ημίχρονο, το άγχος άρχισε να κάνει την εμφάνισή του από το ξεκίνημα της επανάληψης. Τα πρώτα ευχάριστα νέα ήρθαν στο 70' όταν ο Ταρκαμάντζε λόγω τραυματισμού αποχώρησε με την Γεωργία να συνεχίζει με δέκα παίκτες, καθώς ο Κετσπάγια είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές του. Με έναν παίκτη περισσότερο η Εθνική βγήκε μπροστά και διεκδίκησε την ισοφάριση με τον Ρεβισβίλι να διώχνει στο 78' το σουτ του Φωτάκη.

Εκεί που όλα έδειχναν μπαράζ για την Εθνική μέσα σε έξι λεπτά έγινε η ολική ανατροπή και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ετοιμάζεται να δώσει για τέταρτη φορά  στην ιστορία του και τρίτη συνεχόμενη (!!!) το παρών σε τελική φάση Euro.
Η αρχή έγινε στο 79' όταν ο Φωτάκης με ένα πολύ δυνατό σουτ και αφού η μπάλα βρήκε και το κεφάλι του Καλάντζε, έκανε το 1-1, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην Εθνική. Δεν αρκέστηκαν στο Χ οι παίκτες του Σάντος, κράτησαν μπάλα και με ψυχολογία ανεβασμένη συνέχιζαν να επιτίθενται Στο 85’ μετά από οργανωμένη επίθεση ο Κατσουράνης αντί να τελειώσει τη φάση έβγαλε ωραία μπαλιά στον Χαριστέα, και αυτός  με εξαιρετικό πλασέ έκανε το ονειρικό 1-2.

Έκλεισε έτσι με τον καλύτερο τρόπο η φάση των προκριματικών με την Εθνική να έχει την ευκαιρία στην Ουκρανία να μας μοιράσει κι άλλα χαμόγελα. Κι έχει γούστο στα τελικά να βρεθεί στο δρόμο μας η Γερμανία…

Γεωργία (Κετσπάγια): Ρεβισβίλι, Κάσια, Αμισουλασβίλι, Χιζανισβίλι, Καλάτζε, Κανκάβα (42' λ.τρ. Λομπιανίτζε), Κομπιασβίλι, Γκριγκαλασβίλι (51' Ιασβίλι), Ταργκαμάτζε, Μιτσεντλίζε (65' Γκουρούλι), Μαρτσβαλάτζε.

Ελλάδα (Σάντος): Τζόρβας, Βύντρα, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Σπυρόπουλος, Τζιόλης (56' Φωτάκης), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (68' Αθανασιάδης), Χαριστέας, Γκέκας.

M.O.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μαρικα avatar
    μαρικα 11/10/2011 23:32:36

    Ε Λ Λ Α Δ Α Ρ Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 23:34:16

    Αφού έβαλε γκολ πάλι ο Χαριστέας εγώ παραδίδω τα όπλα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 23:37:14

      Κλασικό γκολ, κλασική αξία...

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/10/2011 23:36:16

    Υπέροχο απέραντο γαλάζιο!
    ΥΓ: ''Μια μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας και η Εθνική''πολύ ωραίο, προφητικό ίσως...

    • The Saint avatar
      The Saint @ ΕΥΑ 11/10/2011 23:43:33

      Εγω δεν θα το έλεγα αγαπητή Ευα...
      Βλέπεις την ομάδα ποδοσφαίρου την μανατζάρει ο Σάντος...
      Γιά κάνε τις συγκρίσεις σου με τον ΓΑΠ...

      σ.σ. Αν ο ΓΑΠ ήταν προπονητής στην Εθνική δεν θα ξαναβλέπαμε όχι euro, αλλά ουτε κάν θα ξαναπαίζαμε σε επιπεδο εθνικών ομάδων... ΟΥΣΤ!

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ The Saint 11/10/2011 23:47:57

        Και ο βενιζέλος ως προφήτης δικαιώθηκε που μίλησε για επιστροφή στο 2004

      • Κατ.Κατ. avatar
        Κατ.Κατ. @ The Saint 12/10/2011 01:17:35

        Άγιε, ήταν αρκετό καιρο έξω πάλι καλα το παλικάρι. Μην είσαι άδικος.

      • Chris Theocharis avatar
        Chris Theocharis @ The Saint 12/10/2011 08:50:22

        Ε, μην πας μακριά, η Εθνική τον Σάντος, όλοι μας σύντομα εισαγόμενους "υπουργούς"... αναρωτιέμαι αν θα πανηγυρίζουμε όμως την "ανατροπή".

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ The Saint 12/10/2011 10:21:54

        Το πιο πιθανό είναι να κάναν απεργία

  4. The Saint avatar
    The Saint 11/10/2011 23:48:22

    Πάντως έπρεπε να μείνουν οι άλλοι με δέκα...
    Αυτό δεν μας κολακεύει και τόσο...
    Επίσης αν και βάζελος, πρ΄πεει να πώ στον Σάντος, αυτόν τον ΑΧΡΗΣΤΟ, ΑΜΠΑΛΟ, και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο Σπυρόπουλο, να μην τον ξανακαλέσει...
    Δεν μπορεί το παληκάρι....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ The Saint 12/10/2011 00:09:20

      Τώρα εγώ που τον συμπαθώ, είμαι προκατειλημμένη; καλός μου φάνηκε...

      • danaos avatar
        danaos @ ΕΥΑ 12/10/2011 00:55:51

        Καλός για τον πάγκο!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ danaos 12/10/2011 01:10:30

          Ξενυχτάς coach; αύριο δε θα έχεις κουράγιο ούτε για σφύριγμα!

      • Κατ.Κατ. avatar
        Κατ.Κατ. @ ΕΥΑ 12/10/2011 01:22:40

        Όχι, είσαι στο σωστό δρόμο......

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κατ.Κατ. 12/10/2011 06:48:56

          Έτσι νομίζω...(είδες; λιτές, απλές δηλώσεις..μην ξαναεκτεθώ!)

  5. Ευα avatar
    Ευα 12/10/2011 00:00:24

    "ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ, ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ..." ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΕΦΡΑΙΝ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ;;;
    ΕΤΣΙ, ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ, Σ'ΟΛΑ!!!!!
    "ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!!!!.......Σ'ΟΛΑ!!!!!!!!!!!! :-)))

  6. xriteo avatar
    xriteo 12/10/2011 00:14:05

    Αφου με Κατσουροκαραγκουνηδες παμε Euro,τοτε τοτε θαρρος αδελφια!!!Υπαρχει σωτηρια!!!!

  7. jkr avatar
    jkr 12/10/2011 00:56:55

    Ναι, σε χαλάει ο πρωταθλητής Ευρώπης με τους άνδρες και δευτεραθλητής με τις ελπίδες Καραγκούνης, 3 φορές στους 8 της Ευρώπης κ.ο.κ.

  8. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 12/10/2011 01:44:09

    Οι Ελληνες Μπορουν

  9. Χρήστος avatar
    Χρήστος 12/10/2011 02:27:53

    Θα φάω πολύ βρίσιμο αλλά δεν πειράζει:

    Η εμπειρία, τουλάχιστον στην μπάλα, δείχνει: Ο Έλληνας θέλει τον Γερμανό του (αθάνετε Όθωνα) ή ίσως τον Πορτογάλλο του (monsieur Santos)

    Πάντως με ΓΑΠ στον πάγκο...έχουμε όλοι εμπειρία τι θα γίνει...

    • Γιώργος Βλάχος avatar
      Γιώργος Βλάχος @ Χρήστος 12/10/2011 11:17:43

      Η ηγεσία σε όλα τα επίπεδα είναι καθοριστικός παράγων αγαπητέ.

  10. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 12/10/2011 07:31:54

    Οι Έλληνες μπορούν, Ένα είναι το προβλημά μας οτί αυτοί που θέλουν να λέγονται ηγέτες (ΓΑΠ, ΜΠΕΝΥ, ΠΑΠ και τα άλλα τα παιδιά) και μας κυβερνούν ειναι πολύ λίγοι σε αξία και προσόντα.

  11. Xara Kapsanaki avatar
    Xara Kapsanaki 12/10/2011 08:05:27

    Ο αετός κι α πληγωθεί, πάλι αετός λογάται
    και ψοφισμένο το θεριό, να δει κανείς φοβάται ... ;)

  12. Tonia G avatar
    Tonia G 12/10/2011 12:41:48

    Αν δεν ήμουν απο δω, αυτήν την ομάδα δεν θα την έβλεπα ούτε ξάπλα στο νοσοκομείο με κώμα!!!
    Χαρήκαμε βέβαια πολύ, αλλά από ποδόσφαιρο......... μάλλον πιγκπογκ!

  13. gianni avatar
    gianni 12/10/2011 16:33:03

    Ναι ναι φερτε μας την Γερμανια να καθαρισομε με 6 γκολακια στο πλεκτο μας για να συνελθουμε .
    Καθε μερα Κετσπαγια νομιζετε εχει το μενου?