#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2010 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Υπουργείο θερινής βροχής



Αφού έφαγα για 5η ή 6η φορά βροχή πάνω στη μηχανή, προτείνω το Υπουργείο….& κλιματικής αλλαγής, να μετονομασθεί σε θερινής βροχής, αν και έτσι όπως πάει το πράγμα «κυβερνητικής αλλαγής» θα ήταν πιο επίκαιρο.

Το ξεκατίνιασμα στην Αγγλία δεν φαίνεται να έχει τελειωμό, καθώς πριν την έναρξη του τουρνουά ο Κόουλ φέρεται να έστειλε το εξής μήνυμα στους φίλους του:

«Μισώ την Αγγλία και τον γαμ***νο κόσμο της!!»

Εντωμεταξύ, ήλθε η μέρα που ο Μικρός Οδυσσέας δικαιώνεται, καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης και ο Κίκε Φλόρες, θέλουν τον Γιώργο Σαμαρά στο ισπανικό πρωτάθλημα!

Να εκμεταλλευτούμε το σημερινό ρεπό για να δούμε τη συνολική εικόνα του τουρνουά στη Νότιο Αφρική και με ποιες πιθανότητες διεκδικούν οι 5 μεγάλοι το τρόπαιο, γιατί Ουρουγουάη, Γκάνα και Παραγουάη έχουν ήδη ξεπεράσει τις προσδοκίες και το ταβάνι τους είναι οι «4». Μία θα πάει σίγουρα από το ζευγάρι Ουρουγουάη-Γκάνα.

Το πολύ μεγάλο παιχνίδι είναι το Βραζιλία-Ολλανδία. Κάθε πρόβλεψη είναι αδύνατη σε αυτό το ζευγάρι, πλην της εκτίμησής μας ότι ο νικητής θα πάρει το Μουντιάλ.

Γιατί θα παίξει με τον νικητή Ουρουγουάη-Γκάνα και θα βρει  στον τελικό μία εκ των Ισπανία, Αργεντινή ή Γερμανία, οι οποίες θα έχουν φαγωθεί μεταξύ τους και ο φιναλίστ θα έχει απώλειες και περισσότερη κούραση..

Δηλαδή στο σενάριο που λέει ότι το ζευγάρι του τελικού είναι Βραζιλία-Αργεντινή, η Αργεντινή θα φθάσει μέσα από αχαρτογράφητα ναρκοπέδια Γερμανών και Ισπανών.

Αλλά δεν βλέπω τελικό  Βραζιλία-Αργεντινή:

Τα καλύτερα παιχνίδια είναι αυτά που δεν έγιναν ποτέ.





Ίσως η Βραζιλία να είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από τους Ολλανδούς και θα τις δώσουμε ένα πολύ ελαφρύ προβάδισμα.

Με αυτά τα δεδομένα τα ζευγάρια στους 4  προβλέπουμε να είναι τα εξής:

Γκάνα- Βραζιλία

Γερμανία-Ισπανία



Στο Γερμανία-Αργεντινή η αίσθηση μας είναι ότι τα πάντσερ θα περάσουν και θα βρουν απέναντι τους Ισπανούς, τους μοναδικούς που  μπορούν να τους στερήσουν τον τελικό, αλλά αν περάσουν την Αργεντινή δεν χάνουν τον τελικό. Η Γκάνα είναι πιο αθλητική ομάδα από την Ουρουγουάη, η οποία έχει και πρόβλημα στον τερματοφύλακα.

Άρα ως το πιθανότερο ζευγάρι τελικού εμφανίζεται το Βραζιλία-Γερμανία.

Η εκτίμηση μας αυτή είναι η ίδια http://www.antinews.gr/?p=49104

όπου δίναμε πρώτο φαβορί  τη Βραζιλία, όχι από πείσμα αλλά γιατί δεν βλέπουμε ποιος μπορεί να της το στερήσει, πλην ίσως των Ολλανδών.

Για τους βιαστικούς, το τουρνουά θα το κατακτήσει:

Με μία λέξη: Βραζιλία

Με δύο λέξεις :Βραζιλία ή Ολλανδία



Περιμένω τις απόψεις φραξιονιστών, αντιαθλητικών και λοιπών παραγόντων του δημοσίου βίου .



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 01/07/2010 11:44:19

    εσυ δεν εισαι που μας ανεβαζες παικταρα τον σαμαρα; ε καπος ετσι ειναι και η βραζιλια.
    Ο Νινης ειναι μιπος και αυτος παικταρας; όπως η Ολανδια; χε χε χε

  2. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/07/2010 11:56:21

    Ας ελπίσουμε ότι ο τελικός θα είναι Βραζιλία-Αργεντινή, εαν υποψιαστώ κανένα Ολλανδία-Γερμανία να πάει να πνιγεί ο Μπλάτερ και η φίφα του...

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 12:06:29

    Τα ματς Βραζιλίας Ολλανδίας είναι κατά κανόνα αμφίρροπα και εντυπωσιακά.
    Η Βραζιλία έχει πάρα πολύ καλή αμυντική λειτουργία και αυτό είναι το μεγάλο της όπλο. Γι'αυτό το λόγο και εξαιτίας και της μικρής παράδοσης που έχει στα τελευταία μουντιάλ με την Ολλανδία έχει προβάδισμα. Η τετράδα Μαϊκόν, Λούσιο, Ζουάν και Μπαστός επικουρούμενη από τους Ζιλμπέρτο Σίλβα και Ραμίρεζ δείχνει πολύ ισχυρή αμυντικά. Η απώλεια όμως του Ραμίρεζ είναι σημαντική γιατί με αυτόν Η Βραζιλία γίνεται πιο γρήγορη. Ο Κακά συνεχίζει τις μέτριες εμφανίσεις της χρονιάς.
    Η Ολλανδία δείχνει σε καλή κατάσταση. Θα πρέπει να κάνει όμως κάτι παραπάνω, δείχνοντας προσωπικότητα για να περάσει. Τα μεγάλα ματς φτιάχνουν τους μεγάλους παίχτες. Όποιος από τους δύο περάσει θα πάει τελικό.
    Η Γερμανία με έχει εντυπωσιάσει όχι τόσο για το φινετσάτο ποδόσφαιρο αλλά γιατί πάιζει όμορφα, με μυαλό και είναι η πιο δουλεμένη ομάδα του τουρνουά.
    Την Αργεντινή δεν την βλέπω καλά αν η άμυνά της δε λειτουργήσει σωστά. Αν είχε πάρει ο Ντιέγκο τους Καμπιάσο και Ζανέτι θα ήταν το πρώτο φαβορί. Επίσης πρέπει να βάλει το Μέσσι να παίζει κοντά στην περιοχή με κόντρα πόδι και όχι να παίρνει τη μπάλα από τη σέντρα γιατί κουράζεται διανύοντας αποσταση 60 70 μέτρων.
    Η Ισπανία έχει πολύ καλή ομάδα αλλά μένει να δούμε τις δυνάμεις της και την ψυχολογία της σε πραγματικά μεγάλα ματς. Μην ξεχνάμε ότι η βάση της είναι η Μπαρτσελόνα η οποία είχε εξαντλητική χρονιά. Ατού της η φόρμα του Βίγια και η ομοιογένεια της ομάδας. Ο αγαπημένος μου Ινιέστα δε μου δείχνει σταθερότητα στην απόδοσή του ενώ ο Τόρρες είναι πνευματικά εκτός τουρνουά.
    Προβλέπω τελικό Βραζιλία-Γερμανία εκτός αν ο Μέσσι αποφασίσει ότι εκτός από μεγάλος μπαλαδόρος πρέπει να γίνει και μεγάλη προσωπικότητα παίρνοντας την ομάδα του από το χέρι όπως έκανε κάποτε ο προπονητής του.


    ΥΓ. Νομίζω ότι ο Ρομπίνιο προχτές μετά το τρίτο γκόλ υψώνοντας τα χέρια προς τον ουρανό ψέλιζε: Strange...Strange...!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 12:52:52

      Ο Ρομπίνιο είναι μια απάτη. 'Έτσι απλά. Το ίδιο και ο πολύς Κριστιάν Ρονάλντο.
      Όπως απάτη θεωρώ και τον Μπέκαμ, που αν ήταν άσχημος δεν θα τον έπαιρνε ούτε Ο Βύζας Μεγάρων. Προϊόντα μάρκετιγκ.
      Τελικά παρόλη την ανορθογραφία του ο Λαλάκης ξεχωρίζει τα ποδοσφαιρικά ταλέντα. Οι υπόλοιποι που θέλετε τον Νίνη και τον Σαμαρά ως παικταράδες, μασάτε μάλλον από τις παπαριές των δεκάδων καφρίστικων αθλητικών φυλλάδων, που κάνουν τη νύχτα μέρα για να πουλήσουν (και το καταφέρνουν καλά).

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 13:00:51

      Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, για το Ρομπίνιο συμφωνώ. Αν ήταν πραγματικά μεγάλος παίκτης θα έπαιζε και σε μεγάλη ομάδα. Απλά όταν οι Βραζιλιάνοι παίζουν μαζί αλλάζει όλη τους η διάθεση. Γι'αυτό και φαίνεται σπουδαιότερος απ' ότι είναι.
      Περιμένω εναγωνίως να δω το χαρακτήρα του Μέσσι σε ένα τόσο μεγάλο τουρνουά και σε ένα μεγάλο ματς. Οι μεγάλοι παίχτες έμειναν μεγάλοι στην ιστορία από τα μουντιάλ και όχι από τα Champions League.
      Η πάσα του Ντιέγκο στο Μπουρουσάγα το '86 ήταν τέτοιο δείγμα!

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/07/2010 12:10:52

    Μόνο οι φραξιονιστές έχουν δικαίωμα να ομιλούν για αθλητικά δηλαδή;

    Εμείς οι σεχταριστές θα σε κατηγορήσουμε για οπορτουνισμό

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/07/2010 16:00:07

      Παράλειψη: και οι σεχταριστές έχουν λόγο. Ελπίζω να πρόλαβα πριν το θέμα πάει στην ΚΕ

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 16:29:21

        Θα το βάλω ζήτημα στα όργανα του κόμματος. Λεπίδι μου μυρίζει, και αίμα με μυρωδιά από θυμάρι...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 17:12:03

        Μόνο ο Ροδινός με τις υψηλές γνωριμίες του μπορεί να με σώσει.
        Ο φάκτορας ετοιμάζει ήδη τον τίτλο:
        "Διεγράφη ο στοιχηματάκιας: το κόμμα εδειξε την πυγμή του"

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 17:19:41

        Οι Εφοροι απεφάνθησαν:

        "Ο Μικρός Οδυσσέας είναι ακλόνητος σαν βράχος μπρός το κύμα!

        Κανένας δεν τον απειλεί και από κανέναν δεν κινδεύει."


        Υ.Γ. Αν κάποιοι άλλα σχεδιάζουν στα σκοτεινά θα τους αναλάβει η Κρυπτεία.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 17:21:06

        Η αντεπανάσταση των στοιχημάτων θα συντριβεί.

        Να ζήσει 1000 χρόνια ο (πρόεδρος?) φακτορ

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 19:18:57

        αλώβητε (χαχαχα) σε βλέπω να αλλάζεις nick γιατί η αντεπανάσταση των αθλητικών έχει λαϊκό έρισμα και ερωτήσεις τύπου "ποιος είναι ο Κόουλ" και "έχει και το ποδόσφαιρο Σαμαρά" είναι κλασσικές προβοκάτσιες από ξένα και θρακιώτικα κέντρα εξουσίας και δεν πτοούν τον αγώνα των αναγνωστών για σπορ, άρτο και θεάματα...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 19:44:01

        @μικρός οδυσσέας

        "ξένα και θρακιώτικα κέντρα εξουσίας και δεν πτοούν τον αγώνα των αναγνωστών για σπορ, άρτο και θεάματα"

        lol

        Αν έως τώρα εκ παραδρομής και σοβαρής εκ μέρους μου παραλείψεως δεν έχω δηλώσει μέγας θαυμαστής του πνεύματός σας (παρότι ποδοσφαιρικώς αντίθετοι), να το πράξω με μεγάλη μου ευχαρίστη τώρα.

        Νάστε καλά παλληκάρια.

        Θραξ Αναρμόδιος

        ΥΓ. Σοβαρά τώρα, αυτός ο Κόουλ που έκανε την δήλωση είναι και Αγγλος;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/07/2010 17:27:18

      Με πρόλαβες και σε κατηγόρησα άδικα ως Μπέρια. Ανακαλώ και τα σέβη μου κύριε Αντιβασιλεύ της πόλης -κράτος Πάρτης!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 17:38:18

        Ο Σουσλώφ από το Λαϊκό Επιτροπάτο απεφάνθη. Αθώος! Παραδίδεσαι ως λευκή περιστερά για να συνεχιστεί η επανάσταση του στοιχήματος!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 17:38:59

        Ελελελεύ!

        Υ.Γ. μπροστά από το αντιβασιλεύ δεν βάζουμε ποτέ το "κύριος"
        Πλεονασμός.

        Υ.Γ. Οταν την αποφράδα εκείνη ημέρα οι Σπαρτιάτες κατέλαβαν την Αθήνα,νεανίας τις, έμπλεος χαράς και αγαλλίασης, έσπευσε πάνοπλος να αναγγείλει το χαρμόσυνο εις του Εφόρους.

        "Οι Αθηναίοι ητήθησαν", είπε περιχαρής και περήφανος.

        "Αρκούσε το "ηττήθησαν", τον μάλωσαν οι Εφοροι για τη βιασύνη, που τον οδήγησε σε λεκτική αστοχία!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 01/07/2010 17:40:25

        Μόλις τελείωσαμε και με τον Αντρόποφ!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/07/2010 21:10:38

      Ρεβιζιονιστές, σεχταριστές, κρυπτομοναρχικοί λεχρίτες αντεπαναστάτες, όργανα του διεθνούς σιωνισμού, σας φτύνω πατόκορφα. Η Αργεντινή προώρισται να ζήσει και θα ζήσει!!! Θλιβερά ενεργούμενα της αντεπανάστασης.
      Αντιαθλητικέ, ζω γιθα στη στιγμή που θα σε δω κρεμασμένο ανάποδα να εκλιπαρείς για έλεος.Μίζερε μίσθαρνε του διεθνούς ποδοσφαιρικού κατεστημένου. Ζήτω ο Νίνης... και άλλα 48 ανέκδοτα!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 01/07/2010 21:15:03

        Παρέλειψες το "φονιάδες των λαών"

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Strange Attractor 02/07/2010 08:18:18

        Κυττάζοντας τον κόσμο ανάποδα, μου ξανάρχονται στιγμές του 86 και αναθαρρώ: βλέπω τον Σίλτον να καταφέρει τη δέουσα καρατιά στο χέρι του Θεού και τη μπάλα να φεύγει αράουτ. Βλέπω την Αγγλική άμυνα να παίζει κορόϊδο με το Ντιέγκο, που αποχωρεί από το γήπεδο ζαλισμένος. Βλέπω τον Μπαρνς να πλασσάρει τον Πουμπίντο από 40 μέτρα και να δίνει την πρόκριση στους Άγγλους. Διαπιστώνω ότι το όνειρό μου να δω τον Καρλ-Χάιντς να σημειώνει το 3-2 στον τελικό ήταν απάτη γιατί αυτός ο τελικός ποτέ δεν έγινε ...

        Και καταλαβαίνω επιτέλους γιατί δε μέτρησε το γκολ του Λάμπαρντ φέτος: σ΄εκείνον τον μεγάλο τελικό του 86 Αγγλία – Γερμανία, 20 χρόνια μετά το Γουέμπλεϋ, ο Λίνεκερ είχε δοκάρι που μέτρησε σα το μοναδικό γκόλ που έδωσε το δεύτερο «άξιο» και «καθαρό» μουντιάλ στους Άγγλους.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 02/07/2010 08:27:38

        Ναι. Είχε το Γουόντλ και το Μπάρνς στον πάγκο και έπαιζε ο παιχταράς Τρέβορ Στήβεν!
        Αλλά στην άμυνα δέσποζε ο αειθαλής βράχος Τέρρυ Μπούτσερ!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Strange Attractor 02/07/2010 08:34:00

        Ναι, και παραλίγο να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι! Λίγο βαρύς αλλά καντάρια το τόπι.

        Η μεγάλη τραγωδία των Άγγλων - που συνεχίζεται - είναι ότι δε μπόρεσαν ποτέ να έχουν ένα μεγάλο δεκάρι. Όταν τα γήπεδα ήταν ακόμη βούρκοι και οι παίκτες παίζανε με μπότες πάνω από τον αστράγαλο, ο μόνος χώρος για να παίξεις μπάλα ήτανε τα άκρα, γι αυτό και τα αγγλικά 7 τάρια (και τα 11 άρια) ήταν πάντα αξιόλογα: ακόμη κι ο σελέμπριτι Ντέιβιντ μπορούσε να ζαλίσει τον strange εκεί πέρα και να τον κάνει να προσκυνάει.

        Κι όταν επιτέλους εμφανίστηκε ο Χοντλ, ο Ρόμπσον τον έβαζε στην εθνική να παίζει αμυντικό χαφ! Είναι τρελλοί αυτοί οι νησιώτες, έτσι κι αλλιώς ...

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 12:22:50

    Τελικό Ολλανδίας-Γερμανίας αρνούμαι να δω. Θα πάω για μπάνιο!

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2010 12:25:02

    Όποιος θέλει ας το πάρει, αρκεί νάναι ο Μέσσι!

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2010 12:36:07

    Μουντιάλ! Η αφρόκρεμα του παγκόσμιου ποδοσφαίρου! Η θρησκεία της Στρογγυλής Θεάς στη μεγαλύτερη πλανητική ιεροτελεστία της! Η ώρα που οι γυναίκες, απελπισμένες, αναρωτιούνται (για πολλοστή φορά) "τι τους πιάνει και κοιτάζουν εκστατικοί είκοσι δύο τρελούς που κυνηγάνε μια μπάλα;"! Όντως, κρανίου τόπι! Ένας ειρηνικός πόλεμος των εθνικισμών! Ένα ανθρώπινο σκάκι με είκοσι δύο ζωντανά πιόνια να μετακινούνται, να συνδυάζονται, να συγκρούονται αριστοτεχνικά στον χλοοτάπητα του γηπέδου, με τελικό σκοπό τα αντίπαλα δίχτυα! Η ικανοποίηση όταν ένας αμυντικός, με χειρουργική επέμβαση, καταδικάζει σε αποτυχία μια καλοστημένη επίθεση του "εχθρού"! Η έκσταση όταν ένας επιθετικός "παίρνει φαλάγγι" την αντίπαλη άμυνα και βάζει το γκολ-έργο τέχνης από μια απίστευτη γωνία! Η οργή όταν ένας βρώμικος παίκτης κλαδεύει κάποιον αντίπαλο, όταν ο διαιτητής βγάζει μια λανθασμένη και συχνά καθοριστική απόφαση! Τα συσπασμένα από το άγχος πρόσωπα των προπονητών στα στρατηγεία των πάγκων τους! Η ένταση και η αγωνία των αρσενικών που παλεύουν, σε υψηλής αισθητικής gros plans και slow motion! Η απόλαυση να βλέπεις ωραιοπαθείς παίκτες σαν τον Σαμαρά (ωραίος σαν Έλλ… κομμωτής) να τρέχει σαν άγριο άλογο με τη χαίτη να ανεμίζει περήφανα στον αέρα και η μπάλα αλλού για αλλού! Η αγωνία της παράτασης και του μαρτυρίου των πέναλτυ! Ο θαυμασμός για τις μεγάλες δυνάμεις, αλλά και η κρυφή, ζηλόφθονη επιθυμία να τις δεις να αποκλείονται ταπεινωτικά από κάποιον μικρό! Είμασταν όλοι Καμερούν κάποτε. Η απογοήτευση όταν συχνά διαπιστώνεις ότι στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος (όπως και στη ζωή, άλλωστε)!… Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, μια μεγάλη αρσενική γιορτή της αδρεναλίνης, που θα αδυνατούν αιωνίως να κατανοήσουν οι γυναίκες!… "Αγάπη μου, μη βάζεις άδικα τα δαντελωτά σου εσώρουχα… Απόψε θα δω τον αγώνα Γερμανία-Αργεντινή"!… Ζήτω ο Μέσσι! Ποιός Νίνης και κουραφέξαλα...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/07/2010 12:36:48

    Οι πράσινοι κλιματοπαπαγάλοι, τώρα λένε ότι και η ψύξη είναι συνέπεια της θέρμανσης, και σιγά σιγά θα καταργήσουν το "θέρμανση" και θα λένε "αλλαγή", δια παν ενδεχόμενο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 01/07/2010 12:47:12

      "Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα 'δω...", (Ρέη Μπράντμπερυ).

      "Αν ο Διάβολος νομίζει ότι μπορεί να κάνει τον άνθρωπο χειρότερο, είναι πολύ
      γελασμένος!", (Καρλ Κράους).

      Οι "ειδικοί" έχουν ανακαλύψει ότι στο παρελθόν συνέβησαν 5 μεγάλες μαζικές
      εξαφανίσεις ειδών και ότι πάμε για την έκτη, που θα έχει την ιδιαιτερότητα
      να έχει προκληθεί από ένα έμβιο είδος: τον άνθρωπο. Εκτιμώ ότι οι 4 βασικές
      αιτίες της, προς την κατεύθυνση των οποίων δεν γίνεται απολύτως ΚΑΜΙΑ
      προσπάθεια, είναι οι εξής:

      1) Αλματώδης αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού. Την εποχή του Χριστού ήμασταν 200 εκατομμύρια, το 1800 φτάσαμε το 1 δισ., σήμερα είμαστε 7 δισ. καισύντομα πάμε για τα 10! Καμία χώρα δεν αποφασίζει τον έλεγχο των γεννήσεων,προφανώς στο όνομα της... ελευθερίας και των ανθρώπινων δικαιωμάτων! (Η Κίνα
      μάλιστα, του 1,5 δισ., τις απελευθερώνει!).

      2) Συνεχής αυτοματοποίηση της παραγωγής. Κι ενώ η αύξηση του πληθυσμού απαιτεί νέες θέσεις εργασίας, ο πρωτογενής και ο δευτερογενής τομέας της οικονομίας αυτοματοποιούνται συνεχώς! Πόσους μπορεί να απασχολήσει ο τριτογενής τομέας παροχής υπηρεσιών;!

      3) Παγκόσμια δικτατορία των πολυεθνικών και των Τραπεζών. Στην ουσία η ανθρωπότητα έχει ήδη υποδουλωθεί στις ακόρεστες κερδοσκοπικές και καταστροφικές ορέξεις τους, δίχως ελπίδα απελευθέρωσης (δεδομένου ότι όλοι οι πολιτικάντηδες του πλανήτη είναι πιόνια τους)!

      4) Καταστροφή του περιβάλλοντος. Όλα τα ανωτέρω έχουν ως αποτέλεσμα την ιλιγγιώδη καταστροφή του περιβάλλοντος, από τους πλούσιους για να κερδίσουν ακόμη περισσότερα, και από τους φτωχούς για να επιβιώσουν!

      Όλες αυτές οι άκρως παρανοϊκές συμπεριφορές δεν αφήνουν καμιά αμφιβολία για το γεγονός ότι μας περιμένει ένα εφιαλτικό σενάριο Αποκάλυψης, που θα έχουμε προκαλέσει εμείς οι ίδιοι! Όλες οι υπόλοιπες αναλύσεις είναι υποκεφάλαια αυτού του θεμελιώδους κεφαλαίου που λέγεται "ανθρώπινη παράνοια"!

      Αυτό δεν είναι ο homo sapiens, αυτό είναι ο homo sapios!!!!...

      "Έξω και μέσα στον άνθρωπο υπάρχει το ΑΛΛΟ του Κόσμου. Δώστε του όποιο όνομα σας αρέσει: αόρατο ή κακόβουλο Θεό, τυφλή μοίρα, προσταγές της Κόλασης,κτηνώδη λύσσα του αίματός μας. Αυτό το ΑΛΛΟ μας περιγελά και μας περιπαίζει,μας στήνει καρτέρι στα σταυροδρόμια και μας αφανίζει...", (Τζορτζ Στάινερ).

  9. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 01/07/2010 13:10:57

    Υπάρχουν οι προβλέψεις, υπάρχουν οι επιθυμίες και υπάρχει και η σκληρή πραγματικότητα – που δεν είναι βέβαια και τόσο δα σκληρή για τα ακριβοπληρωμένα αστέρια που στο ζόρικο νότιο ημισφαίριο έχουν χάσει πολλήν από τη λάμψη τους.

    Οι προβλέψεις των ειδικών έδειχναν, βάσει δυνατοτήτων, φαβορί για τον τελικό Βραζιλία και Ισπανία. Με βάση την εξέλιξη μετά την πρώτη μέρα και την υπέρβαση του ελβετικού σοκ – που απέτρεψε κι έναν πρόωρο αγώνα μεταξύ τους – έχω την εντύπωση πως αυτό δεν έχει αλλάξει.

    Οι ομάδες που διέψευσαν μέχρι στιγμής με την απόδοσή τους τους ειδήμονες είναι η Γκάνα, η παρέα του Φορλάν (που θα αλληλοεξοντωθούν) και αυτοί που τελικά – κατά Λίνεκερ – το παίρνουν (που θα αποκλειστούν όμως κατά τη γνώμη μου αν όχι από τους Αργεντίνους, σίγουρα από τους Σπανιόλους που τους 'έχουν").

    Η πιο πλήρης ομάδα είναι κατά τη γνώμη μου η Ισπανία. Έγραψα και χθες ότι: «αγωνιστικά η Ισπανία, παρά τη μεγάλη μου επιφύλαξη για τις ικανότητες του Ντελ Μπόσκε, είναι η μόνη ομάδα του μουντιάλ που άλλαξε διάταξη και σύστημα. Το αλα μπάρτσα passing game της φάνηκε στο πρώτο παιχνίδι ότι έπασχε στα ... αμυντικά άκρα, ιδιαίτερα αριστερά. Η τοποθέτηση του Βίγια αριστερά, όπου από πίσω ο Καπτεβίγια είναι λίγος επιθετικά και η μετακίνηση του Ινιέστα στη φυσική του θέση, άλλαξε την εικόνα. Βελτιώθηκε εντυπωσιακά και ο Ράμος που καλύπτει όλη τη δεξιά πλευρά με βοήθειες, βρήκε και ο παίκτης – κλειδί (Τσάβι) τη θέση του και το ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας έγινε ασφυκτικό. Αν ήταν και ο Τόρες σε στοιχειωδώς καλή κατάσταση η ομάδα θα ήταν ακτύπητη.»

    Η πιο απρόβλεπτη μη – ομάδα είναι αυτή του Ντιέγκο. Αν ο Μέσι παίξει έτσι όπως τον φαντάζεται ο strange ή αν ο Μαραντόνα αφήσει τα κουλά και παίξει με δύο αμυντικά χαφ (ακόμα και με το γιο της μάγισας εκεί), έχει κάποιες ελπίδες.

    Η πιο σβηστή ομάδα μέχρι τώρα μου μοιάζει η Ολλανδία, αλλά, τώρα που θα πρέπει να γκαζώσουν, ξέρω επίσης ότι το πολύχρονο κόμπλεξ τους σε μεγάλους αγώνες δε το ξεπερνάνε εύκολα. Τα πάντα θα εξαρτηθούν από τις αντοχές του εύθραυστου Ρόμπεν. Και δεν ξέρω αν οι Βραζιλιάνοι θα τον «σεβαστούν» όπως έκαναν με τον Ζιζου που τους ξευτέλισε το 2006.

    Η προσωπική μου επιθυμία για τον τελικό είναι "φυσικά" η κοινότοπη επιθυμία όλων: Αργεντινή – Βραζιλία μέσα στη ζούγκλα της βουβουζέλας.

    Αλλά επειδή η βουβουζέλα είναι ανίκητη, ο ρεαλισμός με τα δεδομένα του άλλα δείχνει, ο Γκάρυ δε μπορεί νάχει πάντα δίκιο και η δεύτερη κατά σειρά επιθυμία μου είναι τελείως έκκεντρη, πάμε για τελικό Ολλανδία – Ισπανία που επίσης δεν έχουμε δει, για να σπάσουν και όλες οι παραδόσεις.

  10. undercover gpr avatar
    undercover gpr 01/07/2010 13:19:53

    Μπάσκετ και πάλι μπάσκετ :)

    Οδυσέα , έρχεται και μούντο από Σεπτέμβρη (κι εκεί εμείς θα είμστε η Βραζιλία) προετοιμάσου καταλλήλως.

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 13:26:39

    Εμένα γιατί αυτός ο Ντελ Μπόσκε μου θυμίζει έντονα τον κυρ Σταύρο Διαμαντόπουλο.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 13:57:22

      Επιστημονικά νέα.

      Λύθηκε το γαλαξιακό μυστήριο ενός λαμπρού πράσινου τέρατος.

      Επιστήμονες έχουν καταλήξει σε μια πιθανή εξήγηση για ένα περίεργο τεράστιο σχήμα, σαν τέρας, από λαμπρό νέφος αερίου πράσινου χρώματος, που επιπλέει στον διαγαλαξιακό χώρο.
      Αυτό που το κάνει εκπληκτικό είναι το ασυνήθιστο σχήμα του – μια τερατώδης πράσινη άμορφη μάζα με μια τεράστια κεντρική τρύπα, μήκους 16 χιλιάδες έτη φωτός περίπου.
      Αν και πρόκειται για ένα αντικείμενο γαλαξιακής κλίμακας, είναι σαφές ότι δεν είναι γαλαξίας, διότι δεν περιέχει αστέρια.
      Οι φασματικές αναλύσεις του επιβεβαίωσαν ότι είναι ένας γιγάντιο νέφος αερίου.
      Όμως οι αστρονόμοι δεν μπορούσαν να εξηγήσουν γιατί είχε ένα ασυνήθιστα φωτεινό πράσινο χρώμα.
      Ομάδα επιστημόνων μελέτησε την περιοχή αυτή του σύμπαντος, σε διάφορα μήκη κύματος και βρήκε ότι, όπως και πολλοί άλλοι γαλαξίες, το παράξενο αυτό αντικείμενο περιέχει μια υπερβαρέα μαύρη τρύπα στο κέντρο του.
      Η πτώση της γύρω ύλης στην μαύρη τρύπα παράγει έναν κώνο ακτινοβολίας η οποία ιονίζει το αέριο στο μυστηριώδες νέφος που το αναγκάζει αποκτήσει μια πράσινη λάμψη

      Μετά τη λύση αυτού του προβλήματος η ομάδα των επιστημόνων αυτών κλήθηκε τάχιστα στη χώρα μας για να δώσει εξήγηση στην εμφάνιση από τον περασμένο Οκτώβριο του δικού μας πράσινου τέρατος και να προτείνει τρόπους για την αντιμετώπισή του. Οι επιστήμονες αφού τρομοκρατήθηκαν αρχικά, θεώρησαν ότι πριν από τον Οκτώβριο το τέρας ήταν κυανού χρώματος και μικρότερου μεγέθους. Απορρόφησε όμως τεράστια ποσότητα μικρών στοιχειωδών σωματιδίων που ονομάζονται "p - κοψοχερίνια" γι'αυτό και άλλαξε χρώμα και μέγεθος. Για την αντιμετώπισή του πρότειναν ως μόνη λύση τη διαδικασία εξαϋλώσεως πριν εξαθλιωθούμε όλοι. Επειδή όμως δεν υπάρχει διαθέσιμη τεχνολογία παραγωγής αντισωματιδίων σε ανθρώπινη κλίμακα πρότειναν τη δημιουργία διαστημικού σταθμού με το όνομα ΠΕΛΑΣΓΟΣ και τη μετοίκησή μας εκεί μέχρι νεωτέρας!

      Αλήθεια που βρίσκεται ο Κος Καθηγητής?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 17:24:58

        Τώρα που τον χρειαζόμαστε ποιεί την νήσσαν. Η δαμόκλειος σαπ΄θη της διαγραφής κρέμεται πάνω από το κεφάλι του μικρού του φίλου κι αυτός κάνει το κορόιδο.
        Αντί να βρει τον ΓΓ της Πολιτικής Επιτροπής που υπάγεται στην Εκτελεστική Γραμματεία, πριν το τριμελές όργανο εισηγηθεί στην Ολομέλεια την αποπομπή μου για οπορτουνισμό!
        Ο Μπέρια!!!

  12. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 01/07/2010 13:49:45

    Ισπανία. Η πιο πλήρης ομάδα με τον καλύτερο επιθετικό του κόσμου.

    Βραζιλία. Η δεύτερη πιο πλήρης ομάδα με την καλύτερη άμυνα (ποιος να το λεγε!)

    Αργεντινή. Η πιο αδούλευτη, αλλά με τους καλύτερους επιθετικούς και τον καλύτερο παίχτη του κόσμου.

    Γερμανία. Η πιο δουλεμένη, πιο φρέσκια και πιο χαρούμενη ομάδα.

    Ολλανδία. Η δεύτερη πιο δουλεμένη ομάδα με τους καλύτερους μεσοπιθετικούς.

    Στο δια ταύτα.

    Ολλανδία Βραζιλία 1-1.
    Αν σκοράρει η Ολλανδία στην παράταση (όπου θα είναι καλύτερη) περνάει αυτή
    Αλλιώς περνά η Βραζιλία στα πέναλντυ.

    Ουρουγουάη-Γκάνα. 1-0. Κυνικά.

    Γερμανία-Αργεντινή.
    3-2 στην κανονική διάρκεια.
    ή 2-2 και 4-2 στην παράταση. Το καλύτερο ματς της δεκαετίας.

    Ισπανία-Παραγουάη 2-0.

    Ημιτελικοί
    Βραζιλία-Ουρουγουάη.1-1.Στα πέναλτυ η ουρουγουάη
    ή
    Ολλανδία-Ουρουγουάη.2-1

    Γερμανία-Ισπανία 3-1. Μεγάλο ματς.

    Τελικός
    Γερμανία-Ουρουγουάη 3-0
    ή
    Γερμανία-Ολλανδία 1-2. Με ανατροπή

    Στο περίπου αυτά

    Θα χει πολύ ενδιαφέρον

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ CHEMICAL YOUTH 01/07/2010 16:49:12

      Παρακαλώ να ανακαλέσεις για το ..."πιο χαρούμενη ομάδα η Γερμανία" ...

      Κινδυνεύεις να παρεξηγηθεις και να δημιουργήσεις επεισόδιο

      Αν θες να ανακαλέσεις παντως η συνταγή είναι γνωστή από πρώην υπουργό και νυν αντιπρόεδρο. Απλά θα πεις "εκφραζω τη λύπη μου για οσα ειπα περι Γερμανιας"

  13. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 01/07/2010 14:11:10

    Ο Κόουλ τι είναι; Αγγλος;

    Εχετε και στο ποδόσφαιρο Σαμαρά;

    (lol)

    Θραξ Αναρμόδιος

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2010 16:31:24

    Αν δεν υπήρχε ο Νίνης, τα λαμόγια ατζέντηδες θα έπρεπε να τον εφεύρουν...

  15. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/07/2010 16:59:12

    Η έλλειψη στη Βραζιλία φέτος μεγάλων σουπερσταρ-γκολτζήδων και η ανάδειξη στην ομάδα εργατικών παιχτών που κάνουν τίμια δουλειά στην άμυνα προδίδει υποβόσκοντα Σταχανοβισμό στην νέα Βραζιλία υπό τον Λούλα; Για ερευνήστε το :)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/07/2010 21:12:12

      Η βραζιλία είνα για τα μπάζα, απλά.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 01/07/2010 21:15:56

        Όταν θα σηκώνει το κατσαρόλι ο Λούσιο και μικρός μάγος θα κλαίει περίλυπος στην αγκαλιά του Ντιεγκίτο φωνάζοντας por qué, por qué, τότε να σε δω!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 01/07/2010 21:16:31

        θέλω Ισπανία Ολλανδία στο τελικό και τον Βραζιλία Αργεντινή στα μικρά...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 01/07/2010 21:18:16

        Μίσθαρνα όργανα του διεθνούς σιωνισμού.Ούστ!!!!
        Μέσσι ρε και ξερό ψωμί! Ντιέγκο και μπομπότα!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 01/07/2010 21:21:19

        χαχα οι Ισπανοί καθάρισαν Ιερά με τον σιωνισμό ...
        Ντιέγκο και κόκα
        Μέσσι και πατατάκια είναι το σύνθημα
        Ζήτω οι ορίτζιναλ σενιορίτες από τις ιμιτασιόν...θα πληρώσουν τη κλοπή του ΜΕΧΙΚΟ

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 21:22:47

    Το πρόβλημα της ημέρας
    (Μια προσφορά των ΙΕΚ ντε Ροδινύ)

    Κατέφθασαν τα προημιτελικά του Μουντιάλ και ο Κώστας, ο Οδυσσέας, ο Strange και ο Αντιαθλητικός αποφάσισαν να το γιορτάσουν παρακλουθώντας τον αγώνα Αργεντινή-Γερμανία και τρώγοντας πίτσα. Για να περάσουν πιο ευχάριστα την ώρα, ο Κώστας τους έβαλε ένα πρόβλημα που είχε σχέση με το τεμαχισμό της πίτσας (αν και από μικροί μάθαμε να μην παίζουμε με το φαγητό).
    Το πρόβλημα είχε ως εξής:
    Αν κόψουμε την πίτσα έτσι ώστε η κάθε κοψιά :
    • να μην περνάει από το σημείο τομής των προηγούμενων κοψιμάτων
    • να τέμνει όλες τις προηγούμενες κοψιές
    • να μην περνάει από τα σημεία τομής οποιασδήποτε κοψιάς και της περιφέρειας της πίτσας

    Πόσα κομμάτια θα γίνει η πίτσα μετά από ν κοψιές ?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2010 21:26:54

      μία ο καθένας ...αν και εγώ για σουβλάκια παίζω...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:32:25

        Την πίτσα θα την πάρει όλη ο Μικρός Οδυσσέας!

        Καθότι τα μικρά παιδιά είναι απαιτητικά και τα θέλουν όλα!

        Επομένως, το πρόβλημα πρέπει να τεθεί με άλλους συνδαιτημόνες!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:34:05

        Καλά, θα βάλω στο πρόβλημα δύο πίτσες και μία δώρο για τον ταξιδευτή.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:36:25

        Δηλαδή, ο Μικρός Οδυσσέας θα πάρει μια ολόκληρη πίτσα και κομμάτια απ΄ την άλλη;

        Οι πίτσες θα είναι μικρές,οικογενειακές ή Xlarge;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:37:41

        Μεγάλες βέβαια! Λεφτά υπάρχουν!
        Και συμπλήρωμα τρία δίπιτα σουβλάκια για τον Ιθαγενή.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:39:26

        Ωχ!
        Οταν ακούω ότι λεφτά υπάρχουν, προβλέπω ότι ο Μικρός Οδυσσέας θα τη βγάλει με το σουσάμι απ΄τα κουλούρια!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:44:24

        Αλήθεια, που να ταξιδεύει? Ποιά Καλυψώ τον μάγεψε?

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:45:19

        Πως και πότε φτάσατε τώρα από το ποδόσφαιρο στις πίτσες...
        Σας έχασα (λολ)

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:48:26

        Με το ποδόσφαιρο, ως γνωστόν, καταναλώνεις ενέργεια, οπότε πεινάς, οπότε πλακώνεις τις πίτσες!
        As simple as that!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/07/2010 21:51:28

        και χρησιμοποιείς μπύρα ως καταλύτη για την υποβοήθηση της αντίδρασης δημιουργίας ενέργειας...

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/07/2010 08:54:51

      Κύττα Γιάννη, επειδή ο Κώστας θα τρέχει στον Όλυμπο και δε θα προλάβει, ο ταξιδευτής θα ασχολείται με το live betting για το ενοίκιο του υπογείου και με τα σουβλάκια του Ιθαγενή, τις πίτσες θα τις φάειιο strange, που, υποψιαζόμενος την πανωλεθρία του μικρού του ήρωα θα με έχει ήδη κρεμάσει ανάποδα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 02/07/2010 09:03:52

        Kαλά σοβαρολογείς

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 02/07/2010 09:05:51

        Μήπως κάνει δίαιτα ο τράκτορας;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 02/07/2010 09:06:55

        Συνεχίζω:
        Ο strange με χοληστερίνη 900, τριγλυκερίδια 1500, πίεση 25,ζάχαρο 50 θα φάει τόσες πίτσες;

        Πάτε να τον ξεκάνετε το φίλο μου!

        Ο Strange τρώει μόνο σούσι και βραστά λαχανικά.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 02/07/2010 09:13:53

        Από την πιτσαρία με ενημέρωσαν ότι η μία πίτσα αποσύρεται γιατί δεν μπορούν να απορροφήσουν την αύξηση στο ΦΠΑ. Στη θέση της δίνουν γιαουρτάκι με φυσικές στερόλες για την καταπολέμηση των τριγλυκεριδίων. Αν ο Strange παρόλα αυτά δε θέλει το γιαουρτάκι, μπορεί να το πετάξει στην τηλεόραση όταν ο μικρός του ήρωας θα φεύγει με σκυφτό το κεφάλι ηττημένος!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 02/07/2010 09:16:06

        Οπότε για τη σωτηρία του strange πάμε για τα αδιάθετα σε δεύτερη κατανομή; Αλλά τότε χρειαζόμαστε επειγόντως το νέο εκλογικό νόμο που όπως όμως φαίνεται δε θα τον προλάβει ο Ραγκούσης μέχρι αύριο ... Κι είναι κι αυτό το 3% που παίζει το ρόλο του με τους περιορισμούς του κουίζ - που έγιναν ακόμη περισσότεροι με τα γιαουρτάκια του Φαίλτορα ...

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 02/07/2010 09:21:18

        Και πριν μας υποβάλλει σε καμμιά Ιερή Εξέταση η Κόριννα, το "Φαίλτορα" το γράφουμε με "ο" σα τον "τράκτορα";

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 02/07/2010 09:30:28

        Γράφεται με "ω" γιατί ανήκει σε ειδικά τεταρτόκλιτα ονόματα ουσιαστικά που επέζησαν του κατακλυσμού του Δευκαλίωνος!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 02/07/2010 09:33:10

        Εντάξει Φαίλτωρα, δε θα ξαναγίνει!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 02/07/2010 09:36:23

        Εντάξει ταξιδευτή μου! Πες όμως στον τράκτωρα (όπως είδες ο Δευκαλίων μας επιβάλλει τη σωστή ορθογραφία) να μετακινήσει το σχοινί γιατί εκεί που με κρέμασε τις φτάνω ...

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 02/07/2010 09:38:52

        Κύττα, ο strange παίζει σήμερα όπως αύριο ο δικός του: δε χαμπαριάζει από προκλήσεις!

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/07/2010 21:28:27

    Κάλχας, Κασσάνδρα και Τειρεσίας εμίλησαν και είπαν:

    Ισπανία!

    Συμφωνούν επίσης ο Βαλτάσαρ, ο Μελχιόρ και ο Κασπάρ.

    Την ίδια άποψη έχει και ο Μάγος του Οζ!

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/07/2010 05:31:29

    Estamos todos Argentinos!
    Como el Che!!!!
    Venceremos, por la victoria siempre!
    Viva el Messi. Viva el Diego. Viva la mano de Dios...
    Πατήστε απόψε τους φρίτζιδες (με τα πέδιλα και τις κάλτσες) σαν χταπόδια, αδέλφια πτωχευμένοι.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Strange Attractor 02/07/2010 06:29:19

      Γκραν μαχη μεταξι των ντεσπεράντος και της θατσερικιας χολερικιάς χτικιασμένης λεσβίας άνχελα μέρκελ. Ο Νίνις που ειναι; οέοοοο;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 02/07/2010 06:45:42

      Μέσσι! Κράζω τ’ όνομά σου ξαπλωμένος
      στην κορφή του βουνού Έρε,
      Την πιο ψηλή κορφή της νήσου Ύδρας.
      Από δω η θέα εκτείνεται μαγευτική μέχρι των νήσων
      του Σαρωνικού, τη Θήβα,
      Μέχρι κει κάτω, πέρα απ’ τη Μονεβασιά, το τρανό
      Μισίρι,
      Αλλά και μέχρι του Παναμά, της Γκουατεμάλα, της
      Νικαράγκουα, του Οντουράς, της Αϊτής,
      του Σαν Ντομίγκο, της Βολιβίας,
      της Κολομβίας, του Περού, της Βενεζουέλας,
      της Χιλής, της Αργεντινής, της Βραζιλίας,
      Ουρουγουάη, Παραγουάη, του Ισημερινού,
      Ακόμη και του Μεξικού.
      Μ’ ένα σκληρό λιθάρι χαράζω τ’ όνομά σου πάνω στην
      πέτρα, νάρχουνται αργότερα οι ανθρώποι να προσκυνούν.
      Τινάζονται σπίθες καθώς χαράζω ― έτσι είτανε, λεν, ο
      Μέσσι ― και παρακολουθώ
      Το χέρι μου καθώς γράφει, λαμπρό μέσα στον ήλιο.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/07/2010 07:45:49

        ο μικρος οδυσεας θα παθει αποπληξια με αυτα που γραφης. αυτος ειναι με τους γερμανους και τον σαμαρά τον ωραιο που πεζει μπαλλα σαν αγγουρι.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/07/2010 08:23:52

        Eχουμε πεί να μην αντιγράφεις τον Πάμπλο Νερούντα

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/07/2010 08:28:41

        Εγγονόπουλος Κώστα μου! Όπου Μέσσι βάλε Μπολιβάρ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/07/2010 08:41:23

        Ωραίος ως Ελληνας!

        Συνήθως κάνεις περισσότερες παραλλαγές!
        Για αυτό το μυαλό που πήγε στο Νερούντα

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/07/2010 08:34:51

    Aπο τοτε που υπαρχει παγκοσμιο κυπελλο η Βραζιλια εχει χασει απο ΔΥΟ και μονο μη λατινικες ομαδες : την Ουγγαρια του Πουσκας το 1954 και την Ολλανδια του Κροιφ το 1974 δηλαδη απο ομαδες θαυματα.Τελικα αυτες οι ηττες ευνοησαν τους Γερμανους που ειναι σε θεση να νικουν οποιονδηποτε αλλον πλην της Βραζιλιας (και της Ιταλιας).
    Κατα τα αλλα για να φυγει απο τη μεση η Βραζιλια πρεπει να αντιμετωπισει μια πολυ καλη λατινικη ομαδα (νοτιοαμερικανικη,Ιταλια 82,Πορτογαλια 66,Γαλλια 94 και 06).Απλως το ισοζυγιο τεχνικης και σωματικης δυναμης με τους Βορειοευρωπαιους ειναι υπερ των Βραζιλιανων που δεν ειναι σαν τους αλλους Λατινους αλλα εχουν και σωματικα προσοντα.
    Αυτη ειναι η παραδοση και ειναι υπερ της Βραζιλιας.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ ψυχραιμια 02/07/2010 08:44:54

      Ψυχραιμία μου, οι Γάλλοι του Πλατινί (1986) και του μεγάλου αλγερίνου, που πριν δώσει τη μεγαλειώδη παράστασή του στον τελικό με τους Ιταλούς το 2006, τους είχε ξεφτιλίσει. Αν υποψιαστώ πάντως πως φέτος τους περιμένει ο αγαπημένος του Πανούτσου για ν΄αυτοκτονήσουν ομαδικώς πάλι στο Ρίο αλα 1950, τί να κάνω θα το δεχτώ ...

      Αλλά οι Βραζιλιάνοι έχουν συνομωσιολογικά κι ένα μειονέκτημα: το 2014 το μουντιάλ είναι εκεί!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ antiathlitikos 02/07/2010 08:52:59

        Τη Γαλλια τη βαζω στις λατινικες ομαδες.Μπορει να υπαρχουν διαφωνιες αλλα πιστευω οτι το Παρισι ειναι ανεπισημη πρωτευουσα του λατινικου κοσμου σε πολλα επιπεδα.
        Δε διαφωνω οτι η Γαλλια ειναι ιδανικη για να χτυπησει τη Βραζιλια.Σημερα ομως παιζουν με Ολλανδους.Και οπως ειπα απο μη Λατινους εχουν χασει μονο δυο φορες,απο τον Κροιφ και τον Πουσκας.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 02/07/2010 08:54:38

        Μπά! Το 2014 θα αναστηθεί ο Σκιαφίνο και θα το χάσουνε όπως το '50!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ antiathlitikos 02/07/2010 09:13:03

        Εχουν παρει ομως δυο σερι κυπελλα σπαζοντας το ευρωπαικο προνομιο στη Σουηδια το 58 παρ οτι ακολουθουσε η Χιλη του 62.
        Φυσικα για λογους ανταγωνισμου η ΦΙΦΑ δεν θα ηθελε δυο συνεχομενα της Βραζιλιας παλι αλλα να δουμε.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 02/07/2010 09:24:14

        Εκεί νομίζω κάπου (Σουηδία - Χιλή) σταμάτησε να ισχύει και η Fibonacci ...