#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2012 00:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Υποβιβάστηκε» στο Europa League ο Ολυμπιακός



Ο στόχος της  πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ χάθηκε για τον Ολυμπιακό στη Γερμανία, όπου ηττήθηκε από την Σάλκε 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά και τη νίκη της Άρσεναλ επί της Μονπελιέ … υποβιβάζονται στους «32» του Europa League.

Ο Φουχς στο 77’ το τέρμα των νικητών με μακρινό αριστερό διαγώνιο σουτ.

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε την επιθετικότητα άλλων παιχνιδιών, έπαιξε συντηρητικά και μόνο στο τελευταίο τέταρτο αναζήτησε το γκολ και τη νίκη, πληρώνοντας το ρίσκο που πήρε με την είσοδο του Τζεμπούρ

Η έκπληξη στην κατάρτιση της ενδεκάδας από τον Ζαρντίμ ήρθε στο κέντρο της άμυνας, όπου επέλεξε τους «μικρούς», δίνοντας τους την ευκαιρία να αγωνιθούν σε ένα τόσο κρίσιμο ματς. Ο Μανωλάς είχε στο πλάι του τον Σιόβα, με τον Κοντρέρας να μένει στον πάγκο. Ο Κάρολ ήταν στο τέρμα. Ο Τοροσίδης δεξιά, ο Χολέμπας αριστερά και τα δύο ελληνόπουλα στο κέντρο της άμυνας. Οι Μοντέστο, Γκρέκο, Μανιάτης ήταν οι τρεις μέσοι, με τον Κορσικανό να παίζει κοντά στους κεντρικούς αμυντικούς, ενώ οι Αμπντούν και Μασάντο έπαιξαν στα άκρα με κορυφή τον Μήτρογλου.

Ουσιαστικά το σύστημα που ακολούθησε ο Ολυμπιακός ήταν 5-4-1, το οποίο απέδωσε καθώς έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του. Όταν καταστρατηγήθηκε και η ομάδα βγήκε μπροστά, ήλθε και το γκολ της Σάλκε. Ευθύνη για το γκολ από το μακρινό σουτ φέρει και ο Κάρολ, που μάλλον θεώρησε ότι το σουτ πάει άουτ ή τον μπέρδεψε το γκελ και δεν μπόρεσε να εκτιμήσει σωστά τη φάση.

Αναμφίβολα η πρόκριση δεν χάθηκε απόψε, αλλά στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με τη Σάλκε και την εντός έδρας ήττα.

Στα θετικά της φετινής πορείας του Ολυμπιακού στο Champion League δεν είναι τόσο η συνέχιση της ευρωπαϊκής πορείας, όσο το γεγονός ότι κέρδισε παίκτες και μάλιστα Έλληνες. Σιόβας, Μανωλάς και ασφαλώς Μήτρογλου καθιερώθηκαν και αποτελούν το μέλλον της ομάδας

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την Άρσεναλ στο «Γ. Καραϊσκάκης», αν και το κίνητρο της νίκης επί της Άρσεναλ δεν είναι μικρό.

Συνθέσεις:

Σάλκε (Χουμπ Στέφενς): Ούνερσταλ, Παπαδόπουλος, Χέβεντες, Μάτιπ, Φουχς, Τζόουνς, Χόλτμπι (71’ Πούκι), Ντράξλερ (89’ Μπαρνέτα), Νοϊστέντερ, Φαρφάν, Χούντελααρ.


Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Μοντέστο (81’ Ιμπαγάσα), Μανιάτης, Γκρέκο (65’ Φουστέρ), Αμπντούν, Μασάντο, Μήτρογλου (74’ Τζεμπούρ).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 22/11/2012 01:30:33

    Χεχεχε. Μου αρέσει που οι παίκτες του Ολυμπιακού (π.χ. Αμπντούν) πέφτουν συνέχεια. Νομίζουν ότι είναι Ελλάδα με τα τσιράκια τους τους διαιτητές να τους δίνουν πέτσινα πέναλτυ/φάουλ συνέχεια.

    Ά ρε ομάδα της παράγκας που θέλεις και Ευρώπη τρομάρα σου...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Νικόλας 22/11/2012 07:52:43

      Νικόλα τά τραβάει ὁ ὀργανισμός σου τά γαλλικούρια πρωΐ-πρωΐ.

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/11/2012 07:59:10

    Ἄν ἔπεφτε ὁ Κάρολας στό σούτ πού ἔφαγε,ὅπως πέφτει στή φωτογραφία,δέν θά τό 'τρωγε.Τόσο ἀπλά!
    Τελικά ὅμως,εἶναι νόμος,σέ τέτοιο ἐπίπεδο ὅταν χάνεις τόν πρῶτο ἀγώνα καί μάλιστα στήν ἔδρα σου,δέν ἔχεις πολλές ἐλπίδες μετά,ὅσο κι ἄν κυνηγήσεις.Ἐκτός κι ἄν εἶσαι ὁ γίγαντας Παλαφουζοσκαϊκός...

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Κυθήριος 22/11/2012 11:10:05

      Έτσι είναι. Εκτός αν είσαι Παναθηναϊκός και νικάς έξω Πόρτο, Άγιαξ, Σάλκε (με 0-2), Βέρντερ Βρέμης (0-3) και Ίντερ.

      Βέβαια και αν είσαι Ολυμπιακός μπορείς να πανηγυρίζεις για τα πέτσινα πρωταθλήματα της παράγκας, του off-side του Κατσουράνη και του off-side του Πάντελιτς που μέτρησε, του "τι κάνεις ρε Κώστα; τι κάνεις ρε Κώστα;" που μέτρησε, του "Πάμε παιχταρά μου!", της νίκης στα χαρτιά του 2008, των αισχών της Ριζούπολης, του Κοσκωτά, του Κόκκαλη και της Στάζι.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Νικόλας 22/11/2012 12:25:43

        Ξέχασες νά ἀναφέρεις καί τά αἴσχη τῆς χούντας,τῶν Δεκεμβριανῶν καί τοῦ Α'Παγκοσμίου Πολέμου..
        Τά Βαρδινογιαννέϊκα αἴσχη τά θυμᾶσαι,ἤ αὐτά παραγράφονται λόγω παρέλευσης τοῦ αὐτοφώρου;
        Τά τσιμέντα καί οἱ στέγες τοῦ Ὀλ.Σταδίου πού ἔπεφταν τό 2009,πού ξανατράβαγαν τόν Καλατράβα νά τά ξαναστήσει,τά θυμᾶσαι;Ἐκεῖ ντέ πού πετάξατε ἕνα κεράκι ἀπό τούρτα γενεθλίων καί κεῖνο τό ἀφιλότιμο ἔσκασε κι ἔκοψε τό δάχτυλο τῆς κοπελιᾶς.
        Ὅσα σκάρτα καί νά θές νά βγάλεις τό τέταρτο τιμημένο ἀστέρι στή φανέλα,γυαλίζεται γιά νά στρογγυλοκαθίσει ἀνάμεσα στά ἄλλα τρία.

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Κυθήριος 22/11/2012 22:06:05

          Εγώ μιλάω για όσα έχω ζήσει και είδα. Αν είχα ζήσει αίσχη Παναθηναϊκού πιθανότατα θα ντρεπόμουν και θα άλλαζα ομάδα. Αλλά γεννήθηκα Παναθηναϊκός και με έκανε περήφανο η ομάδα αυτή για τους εξής λόγους:

          1) λόγω μπάσκετ (κορυφαία ομάδα που έχω δει στη ζωή μου στην Ευρώπη)

          2) γιατί για μεγάλη ομάδα η διοίκησή της δεν είναι πολύ λαμόγια (αντίθετα με ΟΣΦΠ)

          3) γιατί στο ποδόσφαιρο μας σφάζουν οι διαιτητές όπως και την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ (βλ. οφφσάιντ Κατσουράνη), και στη ζωή μου είμαι συνήθως με τον αδικημένο όταν αυτός αγωνίζεται με πάθος.

          4) γιατί οι οπαδοί της δεν είναι τόσο φανατισμένα χουλιγκάνια όσο του ΟΣΦΠ ή του ΠΑΟΚ

          5) γιατί ιστορικά καμία άλλη ομάδα δεν ήταν τόσο καλή στην Ελλάδα όπως ο Παναθηναϊκός (ημιτελικός Ch. L. με Ρότσα που οι Ολυμπιακοί ούτε στα όνειρά τους δε βλέπουν).

          Όντως στο ποδόσφαιρο μας ευνόησαν κάποιες λίγες φορές οι διαιτητές π.χ. με τον Άρη. Τότε όμως έσκυψα το κεφάλι και δεν υπερηφανεύτηκα για τη νίκη μου όπως κάνετε εσείς, αλλά ζήτησα συγνώμη και ντράπηκα.

          Ολυμπιακός δε θα γινόμουν ποτέ γιατί δε θα μπορούσα να πανηγυρίσω το 2-1 στο Καραισκάκη πρόπερσι. Την επόμενη από ντροπή θα άλλαζα ομάδα και θα γινόμουν π.χ. ΑΕΚ. Αντίθετα οι Ολυμπιακοί όχι μόνο δε λένε ότι έχουν στήσει παράγκα τόσα χρόνια αλλά μετά από την παράγκα εν δράσει (π.χ. με την ΑΕΚ στα χαρτιά ή με το "Πάμε παιχταρά μου" ή με το "Τι κάνεις ρε Κώστα" με ΑΕΚ) περηφανέυονται κιόλας αντί να ντρέπονται.

          Για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι αυτή τη στιγμή η καλύτερη με διαφορά ελληνική ομάδα είναι ο Ολυμπιακός. Το point μου είναι ότι ακόμη και αν δεν ήταν, πάλι θα έπαιρνε πρωτάθλημα κατά 95% λόγω παράγκας. Επίσης ρε Ολυμπιακοί αφού είστε τόσο καλοί και δίκαιοι γιατί σας κράζουν εκτός από τους Παναθηναικούς και οι ΑΕΚτζήδες και τα ΠΑΟΚια; Σας ζηλεύουν; Αν σας ζηλεύουν γιατί δεν κράζουν τόσα χρόνια και τον ΠΑΟ στο μπάσκετ αλλά αντιθέτως μας παραδέχονται ΑΕΚτζήδες, ΠΑΟΚτζήδες, ΑΡΕΙΑνοί μέχρι και μερικοί σοβαροί Ολυμπιακοί (μέχρι πρόπερσι); Αυτοί δε ζηλεύουν; Μήπως ο γυαλός δεν είναι και τόσο στραβός και εσείς αρμενίζετε στραβά;

          • anideos avatar
            anideos @ Νικόλας 23/11/2012 03:50:08

            Φιλτατε τον ησχυρο τον ζηλευουν ολοι γιατι θελουν να ειναι ησχυροι στη θεση τους.
            Απο την ιστορια πηγαζει.
            Οι αδυναμοι λαοι παλια ηταν ολοι αντιρωμαιοι, μετα γιναν αντιαμερικανοι, τωρα ειναι αντιμερκελιστες...
            Δυστυχως ο ΠΑΟ εγβαλε μονος του τα ματια του, η ΑΕΚ ειχε -18 μυωπια, ο ΠΑΟΚ γεννηθηκε γκαβος.
            Παραγκες, ουσιες και οινοπνευματα σας εχουν παρασουρει στην αφανεια.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ anideos 23/11/2012 12:54:38

            Μπα; Και τότε γιατί στο μπάσκετ τόσα χρόνια όλοι θαυμάζανε τον ΠΑΟ και δεν υπήρχε αντιΠαναθηναϊκός ούτε στα χρόνια της αυτοκρατορίας; Γιατί δεν είναι κανείς αντιBarca ή αντιReal; Γιατί μόνο αντιΟλυμπιακοί στο ποδόσφαιρο είναι όλοι; Δηλαδή ρε φίλε δεν καταλαβαίνεις η παράγκα στο ποδόσφαιριο υπέρ του ΟΣΦΠ αποδεδειγμένα υπάρχει; (είπα περιστατικά, μη οφφσάιντ με Πανιώνιο με 2 (!!!) παίκτες μπροστά του ΟΣΦΠ, "Τι κάνεις ρε Κώστα", βόμβα σε φούρνο διαιτητή που έδωσε πέναλτυ στον ΠΑΟΚ, αίσχη ντέρμπυ αιωνίων πρόπερσι κλπ).

            Και γι αυτό σας αντιπαθούν οι άλλοι; Όχι επειδή σας ζηλεύουν. Αποδείξτε ότι είστε καθαροί για 5-10 χρόνια και εγώ μαζί σας θα είμαι. Αλλά όταν βλέπω ότι μόλις κάποιος πάει να σας χτυπήσει δίκαια βάζετε μπρος τη διαιτησία πώς να μη σας κοροϊδεύει όλη η Ελλάδα; Απλά πείτε π.χ. ότι ναι υπάρχει παράγκα, ντρεπόμαστε όταν εμφανίζεται σα σωστοί οπαδοί όπως και εγώ ως Παναθηναικός ντρέπομαι όταν παίρνουμε κάτι πέτσινα πέναλτυ με τον Άρη π.χ.

            Ότι έχετε καλύτερη ομάδα τώρα και δε χρειάζεστε παράγκα φέτος δεν το συζητώ, είναι δεδομένο. Αλλά και να είχε ο ΠΑΟ ή η ΑΕΚ ή ο ΠΑΟΚ καλύτερη ομάδα πάλι πρωτάθλημα θα παίρνατε όπως έγινε τόσες χρονιές λόγω παράγκας. Ενώ στο μπάσκετ μόλις φτιάξατε καλύτερη ομάδα πήρατε πρωτάθλημα. Γι αυτό σας κοροϊδεύουν όλοι ενώ εμάς κανείς δε μας δουλεύει στο μπάσκετ.

          • anideos avatar
            anideos @ Νικόλας 24/11/2012 12:12:09

            Η λογικη λεει εχεις καλη ομαδα τοτε τους ξεβρακωνεις ολους.
            Αυτα με τις παραγκες κλπ ειναι για λα'ι'κη καταναλωση.
            Το πρωταθλημα το παιρνει η ομαδα με τις λιγοτρες απωλειες βαθμων.
            Αν το καταφερεις τοτε τους γραφεις ολους κανονικα.
            Αν ομως πας με πορδες να βαψεις αυγα τοτε θα σου φταινε οι τρυχες...

          • sotos avatar
            sotos @ Νικόλας 24/11/2012 12:43:53

            Λες, "Εγώ μιλάω για όσα έχω ζήσει και είδα.Αν είχα ζήσει αίσχη Παναθηναϊκού πιθανότατα θα ντρεπόμουν και θα άλλαζα ομάδα" , δηλάδή τα "μπουνίδια' του Φιλιππίδη στον Ευθυμιάδη, δεν τα είδες;;;;
            Η μήπως αυτά δεν είναι αίσχη;;;;;
            Αν τα έκανες αυτά στην Ευρώπη, μπορείς να μου πεις πότε θα ξαναέπαιζες...;;;;
            Μπορείς να μου πεις γιά την υπόθεση "Μπουμπλής" από το Αιγάλεω;;;;
            Τουλάχιστον 3 φορές έπρεπε να ήσουν στην Ερασιστεχνική (μην ξεχνάμε και τους Ανδριανόπουλους)!!!!!!!!!
            Γι' αυτό, "put the kot down" και μετά μίλα μας γιά "παράγκες" και λοιπες @α@αριές....
            Και δεν υπάρχει τέλος......"κλεφτοκοτά"!!!!!
            ;)

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Νικόλας 22/11/2012 14:36:44

        Χαχαχα!!! Ρε συ, φέτος τι διπλό έκανες; Πέρυσι; Πρόπερσι;

        • anideos avatar
          anideos @ Γιώργος 23/11/2012 03:44:00

          Ο ΠΑΟ εχει να κανει διπλο απο τοτεπου βγηκαν οι λασπες αλλα τους φαινετε πως ειναι χτες γιατι εβρεξε.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/11/2012 11:55:36

    Ο Κάρολας είχε μπροστά κόσμο και νόμισε ότι πάει έξω.
    Η μπάλα με το διπλό γκέλ άλλαξε ελαφρώς πορεία - κάποιο ελαφρό βουναλάκι, ίσως πιό σγουρό χόρτο...
    Φοβερή μέρα χθές.
    Το γκόλ του Μεξές - ψαλίδι και ψηλοκρεμαστό - ήταν ανεπανάληπτο...
    Και τι παιδί αυτός ο Μάριο Γκέτσε της Ντόρτμουντ. Είναι μόνον 20 χρονών, γεννημένος το 1992.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ο Θείος 22/11/2012 12:44:38

      Δέν ἄπλωσε τά χέρια καθόλου,γιατί πράγματι νόμιζε ὅτι πάει ἔξω.Τί κρίμα,νά εἶσαι ὁ ἤρωας τοῦ ἀγώνα καί νά σέ θυμοῦνται γιά μιά γκέλα-γκόλ.
      Τό γκόλ τοῦ Μεξές,ποίημα,ζήλεψε τόν Ἰμπραΐμοβιτς.

  4. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 23/11/2012 00:44:27

    Είναι φανερό ότι κάποιος άλλος αρμενίζει στραβά...

  5. Γιώργος1 avatar