#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2010 05:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το σαφάρι για το τρόπαιο ξεκινά.



Afrikaners για ένα μήνα λοιπόν.

Το σαφάρι για το τρόπαιο ξεκινά.

32 ομάδες από όλες τις ηπείρους θα παρελάσουν από τις τηλεοράσεις μας.

Η τύχη τους είναι πλέον άμρι α μούγκου (στο χέρι του Θεού).

Προβλέπεται κατανάλωση εκατοντάδων χιλιομέτρων πίτσας και χιλιάδων λίτρων μπύρας. Τα καφέ ετοιμάζουν τα πανιά και τους προτζέκτορες.

Και επειδή αν ρίξεις ένα στοιχηματάκι, το ματς αποκτά άλλο ενδιαφέρον, δίνουμε τις προβλέψεις μας για τα δύο πρώτα παιχνίδια. Μπαίνουμε διερευνητικά στα πρώτα ματς, να δούμε την πραγματική κατάσταση των ομάδων, γιατί από τα φιλικά δεν βγαίνει άκρη

Παρεμπιπτόντως να εκφράσουμε την ευχή να ξεπεραστεί το πρόβλημα ΟΠΑΠ-πρακτόρων για να αθληθεί ο κόσμος χωρίς προβλήματα. Γιατί ειδάλλως κάνουν κι άλλοι τη «μάνα».

Παραδοσιακά λοιπόν οι οικοδεσπότες ανοίγουν το χορό με αντίπαλο το Μεξικό στις 17:00 και Ουρουγουάη-Γαλλία στις 21:30

Βασικό ποντάρισμα η Γαλλία, η οποία αν θέλει να διακριθεί πρέπει να καθαρίσει το ματς αύριο, αλλιώς έμπλεξε.

Τα εναρκτήρια παιχνίδια των Μουντιάλ είναι συνήθως σούπες. Άσε που η ισοπαλία δεν χαλάει κανέναν.

Για τους πιο τολμηρούς υπάρχει και το ακριβές σκορ 0-0 σε ημίχρονο ή τελικό για το Νότιος Αφρική-Μεξικό

Βασικό

Ουρουγουάη v Γαλλία:

Γαλλία απόδοση  2.10

Για ζευγάρωμα

South Africa v Mexico

Ισοπαλία απόδοση 3.10

Απόδοση δυάδας:: 6.51

Τολμηρό

South Africa v Mexico Ακριβές Σκορ Ημιχρόνου 0-0 απόδοση 2.20

Ακριβές σκορ αγώνα 0-0: απόδοση: το ποντάρισμα επί 8

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 11/06/2010 07:05:35

    ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου ΚΑΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην εθνική μας..ενα τσουρμο πλούσιων-αμορφωτων που γλενταει τις επιτυχιες στα σκυλάδικα

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 10:01:01

      λολ

      γιατρέ μου! Πόσο δίκιο έχεις.

      Θραξ Αναρμόδιος

  2. Dimi avatar
    Dimi 11/06/2010 07:23:18

    @ CRAZY DOCTOR

    Φαίνεσθε να είσθε η επιτομή του αθεράπευτου «Ελληναρά» ασθενή.
    Και που σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, πληρώνεσθε ήδη, σε δραχμές!..

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Dimi 11/06/2010 07:28:02

      ριξε μια τουρκοζεϋμπεκια σε κανα σκυλάδικο μετα την πρωτη νικη της εθνικής μας και μη διασπειρεις φημες για δραχμη...

  3. Dimi avatar
    Dimi 11/06/2010 07:36:22

    Tρελλογιατρέ, εάν όντως ο Ιατρικός Σύλλογος έχει τέτοια διαμάντια
    του πληκτρολογίου, ο Ιπποκράτης μπορεί ν’αναπαύεται εν ειρήνη!..

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/06/2010 07:57:58

    CRAZY DOCTOR, είμαι ολόψυχα μαζί σου.
    Γκώσαμε από κατά Σιούφα "εθνικές επιτυχίες" τύπου Γιουροβίζιον και Γιούρο 2004.
    Σε όλα τα άχρηστα (και πολυέξοδα) είμαστε πρώτοι.

    ΚΑΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στα τσόλια τής Εθνικής μας που, σε μια χώρα όπως η Νότια Αφρική με μέσο μισθό 80 ευρώ, πέταξαν 3.000 ευρώ στα κομοδίνα, όπως εσύ κι εγώ αφήνουμε τα κέρματα που έχουμε στις τζέπες μας πάνω στο τραπεζάκι όταν ξεντυνόμαστε το βράδυ για να κοιμηθούμε.

    ΚΑΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και στον κωλογερμαναρά τον Ρεχάγκελ που, 40 χρόνια φούρναρης, δεν μπορεί να πει ούτε μια φράση από αυτές που μαθαίνουν οι τουρίστες τής μιας εβδομάδας στα ελληνικά. Σε τόση εκτίμηση μας έχει, ο παραδόπιστος.

    Φτάνει πια η λογική τού άρτου και των θεαμάτων. Καιρός να αρχίσουμε να συγκεντρωνόμαστε και να εστιάζουμε στα χρήσιμα, όχι στα άχρηστα.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ Στέργιος 11/06/2010 13:28:12

      Τα "άχρηστα" και τα άυλα είναι η πραγματικές αξίες του ανθρώπου. Το γκολ του Χαριστέα, μια πενιά του Μπηθικότση, μια νότα του Βέρντι. Εσύ αν θέλεις, σκάψε έναν τάφο και πέσε μέσα, εγώ θα πάω στην ταβέρνα για μπάλα και ρετσίνα. Το όπιο του λαού δεν είναι το ποδόσφαιρο, είναι η μιζέρια, η μοιρολατρία, η κατάθλιψη που εκκρίνουν ουσίες στις οποίες εθίζεται ο οργανισμός. Και φυσικά θα βγω στο δρόμο να πανηγυρίσω για την εθνική και ποτέ για τη ΝΔ ή για την πτώση του ΦΠΑ. Με εκπροσωπούν τα κυπαρίσια της εθνικής και όχι οι σαπιοκοιλιες της πολιτικής. Περαστικά σου...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ fitsulas 11/06/2010 19:13:04

        Πόσα γκολ θα έβαζε ο Χαριστέας αν έπρεπε να παίζει για την "άυλη" τιμή τής χώρας και όχι για τα εκατομμύρια ευρώ που θα πάρει σε πριμ από τα χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων;

  5. Alex avatar
    Alex 11/06/2010 08:35:00

    Τσ τσ Τσ. Ποσο Λαίκισμο θα υποστουμε σ αυτη τη χωρα Κακη επιτυχια σε οσους βγαζουν χολη και το παιζουν ειδημονες κοινωνιολογοι, πολιτικοι αναλυτες και ψυχολογοι της μαζας!!!!ΚΑΚΗ επιτυχια στους οπαδους της αρνησης και της μιζεριας...

    • Alex avatar
      Alex @ Alex 11/06/2010 08:36:48

      Λυπαμαι γιατι καποιοι εχουν αρχισει επικυνδυνως να ρεπουν προς τον ολοκληρωτισμο και ....φαζιζουν επικυνδυνα

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Alex 11/06/2010 10:05:04

        Η χούντα είχε ένα εύγλωττο σλόγκαν που το άκουγα από το ραδιόφωνο καθημερινά.

        "Κάθε πόλις και στάδιον κάθε χωριό και γυμναστήριον"

        Το ποδόσφαιρο, και τα μαζικά θεάματα γενικά, είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ όπλο. Ηταν πάντα. Από την εποχή του Κολοσαίου της Ρώμης.

        Υπάρχουν άνθρωποι που ξεσηκώθηκαν και κατέβηκαν στην ΑΘήνα να διαμαρτυρηθούν, όχι για την ακρίβεια, το χάλι μας, την βενζίνη, την ληστεία κλπ.

        Αλλά για την ομάδα τους.

        Για την φυλή τους; Το γένος τους; Την χώρα τους;

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 11/06/2010 14:15:43

        Αγαπητε μου αυτοι που κατεβηκαν οι οπαδοι του Ηρακλη συγκεκριμενα ειναι μια ισχνη μειοψηφια που της διδεται μεγαλυτερη σημασια απο οτι πρεπει...το θεμα και το προβληαμα ειναι στη παιδια οσο για το ατυχες παραδειγμα με τη χουντα και το σταδιο δαιμονοποιουν καποιοι το ποδοσφαιρο και το καθε σπορ αντι να σταθουν στο ελλειομα παιδειας....αραγγε το Παγκοσμιο κυπελο φταιει και οι Διεθνεις μας? Η το ελλειμα πιαδειας μασ???? Και αυτοι που βριζουν την εθνικη μας ομαδα ειμαι σιγουρος οτι εκραζαν απο χαρα το 2004.... αρα λαικσμος και υποκρισια....αυτα!!!

  6. Greg avatar
    Greg 11/06/2010 09:43:07

    Παρωχημένα κόμπλεξ. Μπαλίτσα είναι, πλάκα έχει, θέαμα, σε όποιον βέβαια αρέσει. Όπως το καλλιτεχνικό πατινάζ, το τένις, το κουτσό, το κρυφτό, οι ρακέτες στην παραλία..

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Greg 11/06/2010 12:35:30

      Greg, ταξιδευτή, έτσι τόσο απλά και δημοκρατικά!

      Είναι βεβαίως δικαίωμα του καθένα να καταδικάζει το ποδόσφαιρο - ως παίγνιο και ως θέαμα - στο πυρ το εξώτερον: όπιο του λαού, εργαλείο συσκότισης στα χέρια κάθε ολοκληρωτισμού, μέσο μετατόπισης του πραγματικού προβλήματος κι εκτόνωσης της αντίδρασης στην αδικία και την καταπίεση. Και το δικαίωμα αυτό βασίζεται σε δεδομένα που δύσκολα μπορεί ν΄αμφισβητήσει κανείς. Σύμφωνοι!

      Όμως η σκοτεινή και καταγγελτική μονομέρεια αυτής της άποψης μπορεί να ελαφρυνθεί κατ΄αρχάς με τη σχετικοποίηση της "σοβαρότητας" που προϋποθέτει, όπως κανει απλά και κατανοητά παραπάνω ο greg.

      Να προσθέσω εδώ μόνο συνοπτικά (κι αν χρειασθεί θα επεκταθώ, αλλά δε θέλω να κουράσω ούτε τους πεισμένους ούτε τους εισαγγελείς) ότι η μονομέρεια μπορεί να αναιρεθεί και για έναν ακόμη λόγο: αρκεί να σκεφτεί κανείς τη (μαγικά σχεδόν) αντιφατική επενέργεια της ΉΤΤΑΣ τόσο πάνω σε κάθε ολοκληρωτική απόπειρα εκμετάλλευσης, όσο και πάνω στο αρραγές της ταύτισης οπαδού - ομάδας. Καμμιά πολιτική ήττα του κόμματος με το οποίο "ταυτίζεσαι" δεν είναι τόσο απελευθερωτική και διαφωτιστική όσο η ήττα της ομάδας "σου".

      Και το εντυπωσιακό είναι ότι παρ΄όλα αυτά, όπως λέει μια λαϊκή θυμοσοφία που πριν λίγο καιρό μας υπενθύμισε ο Μίκης, "κόμμα μπορεί ν΄αλλάξεις, ομάδα ποτέ". Ίσως να έκρινε εξ ιδίων θα μου πείτε, φεύ όμως, απλώς μετάφερε μια αλήθεια - κοινό τόπο: ότι δε θα πας την άλλη μέρα με το νικητή!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 11/06/2010 12:45:18

        Κάτι ψιλούλια χάσαμε, αλλά το φχαριστήθηκα παίζοντας συνεχώς ... στόπερ, γιατί είχα χάλια φύλλο!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 11/06/2010 13:02:56

        Το ποδόσφαιρο ήταν από την αρχή άθλημα κατ'εξοχήν λαϊκού πολιτισμού. Η κάθε ομάδα δημιουργήθηκε από την ανάγκη μιας παρέας, μιας γειτονιάς ή μιας πόλης για να εκφραστεί αθλητικά. Στα χαρακτηριστικά κάθε συλλόγου, χρώματα, εμβλήματα,τρόπος παιχνιδιού αντικατροπτίζεται η ετερότητα κάθε γειτονιάς ή πόλης. Η απλότητα του παιχνιδιού και το γεγονός ότι μπορούσε να παίξει ο καθένας το έκανε λαοφιλές. Το όπιο την εποχή του Μαρξ δε θεωρούνταν ναρκωτικό που αφιονίζει τον άνθρωπο αλλά αναλγητικό που απαλύνει τον πόνο. Με αυτή την έννοια το ποδόσφαιρο μας χαλαρώνει και ανδύει από μέσα μας την παιδική ανάγκη για παιχνίδι.
        Ο φανατισμός δε σχετίζεται με το άθλημα αλλά με άλλους κοινωικούς παράγοντες.
        Μετά αυτή την περισπούδαστη ανάλυση (ουφ!) τι γίνεται το βράδυ?
        Η Γαλλία τι δσεμευμένη πιθανότητα έχει?

  7. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 11/06/2010 12:41:58

    Μικρέ Οδυσσέα, μη μου πεις ότι μίκρυνες και επισήμως για να γλιτώσεις το ... ξύλο, μιας και τα πράγματα άρχισαν στοιχηματικά να σοβαρεύουν!

    Στα σοβαρά τώρα: πόσο δίνει το συνδυασμένο: (ισοπαλία ημίχρονο + under) ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 11/06/2010 13:12:53

      Mικρός Οδυσσέας,

      αλλά ατρόμητος!
      Μας έχει ταράξει στις προβλέψεις!
      Μάλλον θα τον βοηθάει ο Strange Attractor, που ως γνωστόν, είχε διατελέσει βοηθός της Πυθίας στο Μαντείο των Δελφών!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 11/06/2010 13:19:54

        Κατάλαβα, κρατάει το μαύρο ταμείο!

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 11/06/2010 13:30:44

    Ποιος λέει όχι σε ένα παιχνίδι, ποδόσφαιρο ή ότι άλλο, που θα μαζευτούν για να παίξουν φίλοι, γείτονες, συνάδελφοι, συγχωριανοί, συμφοιτητές κλπ;

    Κανείς νομίζω.

    Στην χώρα που έχουμε λιγώτερους δημόσια και ελεύθερα προσβάσιμους αθλητικούς χώρους από ότι αθλητικά έντυπα και εκπομπές, δεν μπορούμε να μιλάμε για αγάπη στον αθλητισμό. Εκτός κιαν δεν βλέπουμε τι γίνεται...

    Και τζόγο αθλητικό και βρωμιά και παιχνίδια στημένα και επιχειρήσεις γύρω από τα "σωματεία"...

    Βλέπω το πρωϊ στο περίπτερο τους μισούς να κοιτάνε μόνο τις αθλητικές και ματώνει η ψυχή μου. Προσπερνάνε τις "πολιτικές" (ο θεός να τις κάνει) εφημερίδες χωρίς ούτε μια ματιά.

    Ποιος κέρδισε; Ο Παναθηναϊκός; Ο Ολυμπιακός; Ο ΠΑΟΚ; Ο Ηρακλής; Η Εθνική μας;

    Οχι κύριοι. Πάντα ένας και μοναδικός είναι ο νικητής με τέτοια φαινόμενα:

    Η Ολιγαρχία.
    Η Ολιγαρχία που μας κυβερνάει. Εξάλλου σ' αυτήν ανήκουν και τα "σωματεία".

    Θραξ Αναρμόδιος

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/06/2010 13:34:19

    Mικρέ Αστυάνακτα Οδυσσέα,

    Εισάγεις καινά δαιμόνια και διαφθείρεις τους νέους!

    Κώνιο!

  10. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 11/06/2010 14:11:50

    Οδυσσέα, χρήσιμη πληροφορία από τα ... υπόγεια του κραταιού "συστήματος": σοβαροί αναλυτές σα το Σωτηρακό προβλέπουν αποκλεισμό της Γαλλίας από τον πρώτο γύρο αλά 2002, με την οικοδέσποινα, που όπως και κάθε γηπεδούχο θα τη σμπρώξουν έτσι κι αλλιώς, στο ρόλο της Σενεγάλης ...

  11. καλα κρασια avatar
    καλα κρασια 11/06/2010 14:29:42

    δεν εχω δει χειροτερη τελετη εναρξης στη ζωη μου

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/06/2010 15:21:42

    Προς: Μικρό Οδυσσέα, Strange Attractor, Αντιαθλητικό και Γιάννη Φαίλτωρ.

    Η συζήτηση ξεκίνησε από ένα αθώο σχόλιο του Αντιαθλητικού. Παρενέβην στη συνέχεια με μια άσκηση για την …αναπαραγωγή των κουνελιών. Και αυτόν ήταν! Η συζήτηση άναψε με τον Μικρό Οδυσσέα, τον Antiathlitiko, τον Strange Attractor, τον Γιάννη Φαίλτωρ, την Αγανάκτηση και άλλους φίλους.
    Να εξηγήσω.

    Ηταν άνοιξη του 1985, όταν ένας νεαρός, με μακρύ ξανθό μαλλί και αραιά γένια σαν σκόρπια διαδήλωση, χτύπησε την πόρτα του διαμερίσματός μου στη Νέα Υόρκη. Φορούσε ένα άσπρο μπλουζάκι, που με γαλάζια γράμματα έγραφε «Magna Grecia» και από κάτω «If you go with a Greek, you cant walk for a week!».

    O Αlessandro, όπως μου συστήθηκε, ήταν Γκρεκάνος, από τον Ακράγαντα. Ούτε Αμερικανός, ούτε Ιταλός, ούτε Ελληνας. Το ξεκαθάρισε: Γκρεκάνος, the real Greek! Μόλις 20 χρονών και έκανε μεταπτυχιακό στο Κολούμπια, double major στη Φιλοσοφία και Foundation of Mathematics και minor στη …Μουσική! Είχε, τελειώσει ως exceptional student, το Λύκειο στα 16!
    Την επόμενη Κυριακή, πήγαμε στη γιαγιά του που έμενε στη Βαβυλώνα του Long Island. H nanny Angellina, με περασμένα τα 80, μιλούσε μόνο γκρεκάνικα. Επαιζε και καταπληκτικό μαντολίνο! Μας φίλεψε με την καλύτερη Sicilian pizza που έχω δοκιμάσει στη ζωή μου!

    Όταν επιστρέψαμε, στη Ν.Υ. ο Alessandro με κάλεσε στο διαμέρισμα του. Το πάτωμα ήταν γεμάτο ..κουκουνάρια. Ο ορισμός της …φοιτητικής ακαταστασίας. Είχε καμιά δεκαριά βάζα με ηλιοτρόπια και στη κουζίνα του ένα ..βουναλάκι ανανάδες! Στο κέντρο του σαλονιού ένας τεράστιος μαυροπίνακας καλυμμένος με κάτι ακολουθίες αριθμών και συμβόλων, που δεν καταλάβαινα λέξη. Ζαλίστηκα, μόνο που τα είδα!

    Όπως μου εξήγησε πάσχιζε να λύσει τις εξισώσεις του Διόφαντου, κάτι θεωρήματα του Fermat και τις ακολουθίες του Fibonacci. Όλα αυτά τα άκουγα για πρώτη φορά στη ζωή μου και για να είμαι ειλικρινής τον κυττούσα σαν ηλίθιος! «Τι βαρεμένο πλάσμα είναι τούτος εδώ;» σκέφτηκα.

    Στη συνέχεια βάλθηκε να μου αναλύει την ακολουθία του Fibonacci και τις ..εφαρμογές που είχε στα κουκουνάρια, τους ανανάδες και τα ηλιοτρόπια. Επέμενε ότι με την ακολουθία αυτή, μπορούσε να προβλέψει ακόμα και τις μακροχρόνιες διακυμάνσεις του χρηματιστηρίου, καθώς επίσης και την αύξηση του πληθυσμού! Το test με τα κουνέλια, το θεωρούσε επιπέδου …δημοτικού. Εφυγα με το κεφάλι κουδούνι και μια τσάντα …ανανάδες! Το δώρο που τον …ανέχθηκα «συνήθως κανένας δεν μ’ αντέχει τόσες ώρες!», μου είπε καθώς έκλεινε την πόρτα.

    Εξαφανίστηκε για μερικές εβδομάδες και ένα πρωϊνό της Κυριακής με παρακάλεσε να πάμε μια βόλτα με ένα Chesna! Δε λές, όχι σε τέτοιες προκλήσεις γιατί δε σου συμβαίνουν κάθε μέρα.

    Ο μπαγάσας μου την έφερε γιατί δεν μου είχε αποκαλύψει ότι θα …πιλοτάριζε ο ίδιος. Το ξανασκέφθηκα, αλλά όταν είδα τον παρακλητικό τόνο στα μάτια του, έσφιξα την καρδιά μου και μπήκα. «Διαθήκη έχεις κάνει;» με ρώτησε όταν με είδε να τρέμω από αγωνία. «Αστειεύομαι έχω 300 ώρες πτήσης!» Πετούσαμε για ένα δίωρο πάνω από κάτι καλλιέργειες με ηλιοτρόπια! Απίθανο θέαμα!

    Λίγους μήνες αργότερα, τυχαία, έπεσε στα χέρια του μια εργασία που έκανα για τις Αμερικανοσοβιετικές Σχέσεις, με βάση τις Θεωρίες των Παιχνίων. Ένα κεφάλαιο αναφερόταν στον Πόλεμο των Αστρων.
    Εντυπωσιάστηκε από το θέμα και προσπάθησε να με πείσει να εντάξω στην εργασία μου ένα παράρτημα, στο οποίο ο ίδιος με βάση την ακολουθία του Fibonacci, μπορούσε να εκτιμήσει, πόσους πυραύλους έπρεπε να κατασκευάσουν οι αμερικανοί για να αντιμετωπίσουν ενδεχόμενη σοβιετική επίθεση στον αέρα! Ισχυριζόταν ότι είχε βρεί και την ακολουθία εκτόξευσης! Βρήκε, πόσους ICBMs είχαν οι Σοβιετικοί, πόσες πυρηνικές κεφαλές και πόσα decoys έφερε ο κάθε πύραυλος, τις τοποθεσίες εκτόξευσης και την αλληλουχία εκτόξευσης! Εκεί που δεν μπορούσε να βρεί λύση ήταν για τους πυραύλους, που έφεραν τα σοβιετικά υποβρύχια, γιατί δεν ήξερε τον χρόνο που μεσολαβούσε από την εκτόξευση μέχρι τη στιγμή που ο πύραυλος θα έφτανε στο απώγειο πριν αρχίσει την κάθοδό του.

    Για να μη πάει η δουλειά του χαράμι, επισκεφθήκαμε τον Καθηγητή που επέβλεπε την εργασία μου, αλλά δεν κατάφερε να τον πείσει! Στεναχωρήθηκα γιατί τον αντιμετώπισε μάλλον ειρωνικά. Ούτε που το πρόσεξε! Δεν κολλούσε σε τέτοια. Και για την εργασία με ρώτησε μόνο τι βαθμό πήρα και αν πέρασα το μάθημα. Τίποτα παραπάνω.

    Υστερα τα χρόνια πέρασαν και χαθήκαμε. Ο Alessandro, πήρε το διδακτορικό από το ΜΙΤ, παράτησε τα μαθηματικά και το Fibonacci και διδάσκει φιλοσοφία!

    Ετσι έμαθα για τον Fibonacci!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 11/06/2010 16:01:05

      Κι εγώ τόσα χρόνια που νόμιζα ότι ήταν το δεξί μπακ της Παναχαϊκής...
      Greeks do it with pizzass
      Greeks are back door bandits
      Take two Greeks and see me in the morning...
      etc.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 11/06/2010 16:04:40

        Να υποθέσω οτι θα ήσασταν συμπαίκτες;

        Ο μικρός Οδυσσέας έχει πλακώσει τις πίτσες και τις μπύρες!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 11/06/2010 17:57:36

      Απίστευτη ιστορία, ένα όμορφο μικρό διήγημα.
      Μου έφτιαξες το απόγευμα!

      Ο πολύτροπος ή έχει εγκλωβιστεί από αναρίθμητο κουνελιών στο υπόγειο ή ετοιμάζεται ψυχολογικά για το βραδυνό ματς!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2010 18:02:00

        Γιάννη,

        Ο Μικρός Οδυσσέας αγνοείται εδώ και ώρες!

        Για τον Alessandro, κάθε συνάντηση μαζί του είναι μια ιστορία!

        Απίστευτο μυαλό!

        Τώρα ασχολείται με κάτι απίστευτα πράγματα για την αρμονία των πλανητών με βάση κάποια κείμενα που αποδίδονται στον Πυθαγόρα!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2010 18:07:46

        Το συντακτικό έκτρωμα "αναρίθμητο κουνελιών" επιστρέφεται στον πνευματικό του ιδιοκτήτη μετά βδελυγμίας και αντικαθίσταται από "αναρίθμητα κουνέλια".

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2010 18:10:41

        Έχει γράψει κανένα βιβλίο που να μπορούμε να διαβάσουμε?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2010 18:16:33

        Δυστυχώς, τίποτα ολοκληρωμένο.
        Ολο λέει ότι θα το κάνει και όλο εγκαταλείπει.
        Το πρόβλημά του είναι ότι βαριέται εύκολα. Δεν μένει σε κάτι για πολύ

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/06/2010 17:31:31

    Ο Μικρός Οδυσσέας
    που είναι;

    Πήγε ταμείο ή κρύβεται;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 11/06/2010 18:00:28

      Μόλις πήγα και έπαιξα άσσο (1) την Ουρουγουάη 45 Ευρώ. Φόρτσα Ουρουγουάη!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 11/06/2010 18:08:03

        Ο μικρός Οδυσσέας
        το εγκρίνει αυτο;
        Γιατί νομίζω οτι παίζει Γαλλία;

  14. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 18:31:53

    Πήγα να πάρω κάτι πούρα, κάτι σαμπάνιες.
    Είπαμε Γαλλία.

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/06/2010 18:35:42

    Καμμιά κριτική για το απογευματινό παιχνίδι από κάποιον που το είδε?
    Απ΄ ότι κατάλαβα ήταν ρεσιτάλ αστοχίας...

  16. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 18:39:41

    Ο strange ή όραμα είδε ή παρεσύρθη από ατούς που λένε ότι θα αποκλεισθεί η Γαλλία

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 11/06/2010 18:58:37

      Έμπνευση. Κάπως έτσι είχα βγάλει περίπου 600 Ε με τη Τουρκία το `08 στο ευρωπαϊκό.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 11/06/2010 19:10:49

        Τότε καλή επιτυχία. Εγώ είμαι ήδη κομπλέ για σήμερα με το Χ 3.10 και το 0-0 στο ημίχρονο 2.20. Τώρα πάω για το παντεσπάνι.
        Γιατί είναι και η δυάδα του 6.51 στη μέση

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 11/06/2010 21:32:01

        Πάπαλα... έφαγα τα μούτρα μου για αρχή.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 11/06/2010 21:58:57

        ήταν ρίσκο, μη μασας. Το ΣΚ θα μαζέψουμε χαρτί

  17. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 18:59:33

    Μιας και μιλάτε για βιβλία, με άρωμα άλγεβρας:
    Απόστολος Δοξιάδης: Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ
    Ντάνι Γκετζ: Το θεώρημα του παπαγάλου
    και ένα βιβλίο που το είχα χρόνια, το είχα παρατήσει 3 φορές αλλά τελικά ήταν καταπληκτικό: Άμρι α μούγκου (στο χέρι του θεού) του αξεπέραστου Μ. Καραγάτση (τοτέμ μου)
    Για όσους δεν γουστάρουν τη μπάλα
    Χορκχάιμερ-Αντόρνο: η διαλεκτική του διαφωτισμού

  18. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 21:57:47

    ο κόουτς θα είναι μαζί σας για τις επόμενες 2 ώρες

  19. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 22:01:58

    Ο ανιαθλητικός είχε την έμπνευση, τα έδωσα εναλλάξ όποιος ακολούθησε 2.85 κ 2.87 not bad

  20. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 22:13:41

    Καλά ο Ροδινός είναι μεγάλος άνθρωπος πήγε για ύπνο, strange που είσαι. Ο αντιααθλητικός θα πήγε να παίξει τα κέρδη στους πεσσούς

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/06/2010 22:25:33

    Τι έγινε Μικρέ Οδυσσέα;
    Πήγαμε Ταμείο;
    Για τον Strange τα έματα νωρίτερα.

  22. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 22:49:51

    Κάτι ψιλά πήραμε.
    Αν παίρναμε και τη Γαλλία θα είμασταν σούπερ

  23. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 22:54:32

    Μου θύμισες διάφορα με τον γκρεκάνο, αλλά επειδή σπούδασα μόνο στην Αθήνα δε θα προβώ σε αντίστοιχες εξιστορήσεις

  24. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 11/06/2010 22:56:16

    Με την άδεια σου Κώστα θα ζητήσω το μέιλ σου από τον φάκτορα. Να δούμε κανά ματς να γελάσουμε

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 11/06/2010 23:06:15

      Μικρέ Οδυσσεύ, το δελτίο γράφει ότι Βραζιλία-Β. Κορέα (το 1 με απόδοση 1.25) έχει πλεονέκτημα!!! (Φ1) Τι σημαίνει αυτό; Γμωρίζεις; Σκέφτομαι να βάλω πολλά.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 11/06/2010 23:18:39

        Ένα γκολ χάντικαπ υπέρ της Κορέας. Κερδίζεις με 2-0, 3-1κτλ. Δεν μ΄αρέσει. Μη βάλεις πολλά. Σταθερά πονταρίσματα. Είναι αρχή ακόμη

  25. μικρός οδυσσέας avatar