#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2013 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πρώτο τρόπαιο στον Παναθηναϊκό



(Ανανεωμένο) Τραυματισμοί παικτών, άγριο ξύλο, διακοπή, εκκένωση του γηπέδου. To πολύπαθο ελληνικό μπάσκετ έζησε ακόμη μία βραδιά ντροπής. Οι επονομαζόμενοι και «ανεγκέφαλοι» έκαναν για ακόμη μία φορά το κομμάτι τους  και δεν άφησαν να διεξαχθεί ένας τελικός αντάξιος της ποιότητας των δύο ομάδων.

Οι 900+900 οπαδοί που πήραν εισιτήρια από τις ομάδες τους έκαναν το ματς ροντέο. Η ΕΟΚ θα πρέπει είτε να λάβει μέτρα για το θεσμό, είτε να τον καταργήσει. Μόνο ως ανέκδοτο ακούγονται οι στόχοι της προσέλκυσης φιλάθλων, αλλά και σοβαρών επενδυτών στο άθλημα.

Μία φωτοβολίδα πέτυχε στο κεφάλι έναν παίκτη (Χάινς) στη συνέχεια και δευτερόλεπτα έπειτα τη διακοπή ένα αιχμηρό αντικείμενο τραυμάτισε στον αριστερό ώμο ακόμη ένα παίκτη ( Μπράμος), ο χαμός οδήγησε στην εκκένωση, αλλά με την επανέναρξη μέχρι κι οι διαπιστευμένοι θεατές δεν έχασαν την ευκαιρία να αναλωθούν σε χειρονομίες και συνθήματα...

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός είναι δίκαια Κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, καθώς ήταν καλύτερος σε όλο το 40λεπτο και επικράτησε του Ολυμπιακού με 81-78.
Κορυφαίοι των «πρασίνων» ήταν ο Διαμαντίδης, ο Ούκιτς και ο ψύχραιμος Λάσμε των τελευταίων λεπτών, ενώ για τον Ολυμπιακό που προσπέρασε μόλις μία φορά στο σκορ στα 40 λεπτά, μοιραίος αλλά και κακός ήταν ο Βασίλης Σπανούλης και καλύτεροι οι Άντιτς, Λο και Χάινς.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 30-41, 53-62, 78-81
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8 (6ρ., 2κλ., 2λ.), Λο 15 (6/8δίπ., 1/1τρίπ., 2ασ.), Άντιτς 17 (4/6τρίπ., 8ρ., 2λ.), Σπανούλης 12 (2/4δίπ., 2/6τρίπ., 2/2β., 7ασ., 4λ.), Περπέρογλου 2 (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 3ασ., 2λ.), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10 (2/6τρίπ., 2λ.), Παπανικολάου 2 (0/4τρίπ.), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6 (1/2τρίπ., 2λ.)
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6 (4λ.), Μπράμος (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 2ασ.), Σκορδίλης, Ματσιούλις 3 (1/3τρίπ.), Καπόνο 8 (4/5δίπ., 0/1τρίπ.), Ούκιτς 18 (4/10δίπ., 3/4τρίπ., 1/1β., 4ρ., 1ασ., 2λ.), Λάσμε 16 (6/8δίπ., 4/5β., 6ρ., 4κοψ., 2λ.), Τσαρτσαρής (0/1δίπ., 0/2τρίπ.), Διαμαντίδης 19 (2/4δίπ., 1/5τρίπ., 12/12β., 8ρ., 7ασ., 2κλ., 3λ.), Γκιστ 11 (2/4τρίπ., 5ρ., 3κλ., 3λ.), Μπανκς (0/1τρίπ., 2λ.)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 10/02/2013 19:07:24

    Υπάρχει ηθικός αυτουργός συγκεκριμένα για το σημερινό.
    Είχε δηλώσει πως αυτός έχει εφεύρει την αλητεία ...

    • Αγρινίου Νικόδημος avatar
      Αγρινίου Νικόδημος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 10/02/2013 19:27:48

      +1000!!!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΠΙΛΟΤΟΣ 10/02/2013 22:48:44

      Έχουν προηγηθεί οι πρωταγωνιστές της Ριζούπολης.
      Υπεύθυνοι είναι όλοι τους. Και πρώτιστα το κράτος που τους ανέχεται.

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Μανιάτης 11/02/2013 11:07:24

        Ας μην το πάμε έτσι !
        Συμψηφισμός στα θύματα δε γίνεται !!!
        ΝΤΡΟΠΗ για το άθλημα και την Ελλάδα

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Μανιάτης 11/02/2013 11:11:13

        Διαφωνώ μόνο ως προς το συμψηφισμό. Κατά τα άλλα +1 !

  2. eva avatar
    eva 10/02/2013 21:43:19

    Η παρακμη του εθνους μας δυστυχως, ειναι παντου.....ποσο ακομη θα το αντεχουμε.....ντοπη σε ολους μας! Στους δραστες βεβαιως, αλλα, και σε ολους εμας που παθητικα ανεχομαστε........αισχος.....!!!!!!

  3. kouvari avatar
    kouvari 11/02/2013 01:17:55

    Πρωτα απο ολα ειμαι αντιολυμπιακος και μετα Παναθηναικος....!!
    Αυτο ομως πρεπει να σταματησει....!!!
    Ειναι ενας απο τους κυριους λογους που εφυγαν ο Ομπραντοβιτς και ο Ιβκοβιτς....!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ kouvari 11/02/2013 09:04:51

      Δέν γίνεται νά σταματήσει φίλε μου,ἀκριβῶς γι' αὐτό τό λόγο!
      Διότι ὅλοι αὐτοί εἶναι πρῶτα ἀντι-κάτι ἄλλο καί ὕστερα ἡ ὀμάδα πού ὑ ποστηρίζουν....

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 11/02/2013 08:48:01

    To '88 αν θυμαμαι καλα βρεθηκα τελειως τυχαια σε ματς μεταξυ Χονβεντ-Παναθηναϊκου στη Βουδαπεστη. Εκανε μαλιστα πολυ κρυο και θυμαμαι που ενας Ελληνας φιλαθλος φωναζε στο Βλαχο συνεχεια: βγαλε Βλαχο το καλσον, καθε φορα που τρωγαμε γκολ [φαγαμε 5!] γιατι φορουσε οντως μαυρο καλσον για προστασια απο το κρυο.
    Επειδη οι φορες που εχω βρεθει σε γηπεδο μετρουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου, παρακολουθησα με προσοχη τη διαδικασια εποπτειας του γηπεδου. Εμας του Ελληνες μας ειχαν απομονωσει σε μια συγκεκριμενη κερκιδα με διαχωριστικα καγκελα παντου.Μεταξυ αγωνιστικου χωρου και κερκιδων υπηρχε ολογυρα του γηπεδου ενας δακτυλιος 4-5 μετρων, οπου ειχαν παραταχθει αστυνομικοι που ο καθενας κρατουσε το λουρι ενος πελωριου λυκοσκυλου που με καθε ιαχη εβρυχατο, ηταν δε αστυνομικοι και σκυλοι, με γυρισμενη τη πλατη στο γηπεδο και στραμενοι προς τους φιλαθλους καθ ολη τη διαρκεια του αγωνα.Περιττο να πω οτι οι περισσοτεροι ηταν μπροστα απο τη κερκιδα με τους Ελληνες που επειδη χαναμε κιολας δεν υπηρχαν ....αλαλαγμοι.
    Οι Ουγγαρεζοι απαθεις σε καθε φαση. Ποιος ξερει τι ειχαν ακουσει για μας και πως τους ειχαν προειδοποιησει. Παντως η υποδειγματικη ταξη μου εκανε μεγαλη εντυπωση, ακομα το θυμαμαι. Ισως τωρα λεω επειδη ειμασταν και στα χρονια του σιδηρου παραπετασματος.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ρηνα 11/02/2013 08:53:41

      βεβαια για τη ρεβανς στην οποια εγινε ...μαγικη ανατροπη και προκριθηκε ο παο, ακουστηκαν διαφορα παραξενα...

  5. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 11/02/2013 18:27:21

    Ακόμα τσούζει, ε?