#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2010 08:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο…



Τη χθεσινή ιστορία οι μπασκετικοί θα τη λένε στα εγγόνια τους. Ούτε ο πιο ευφάνταστος σεναριογράφος δεν θα μπορούσε να το σκεφτεί. Είναι ένα μείγμα ρεαλισμού και ιδιωτείας του ανθρωπίνου είδους.

Ας ξετυλίξουμε το κουβάρι:

Η Εθνική μας παίζει για να χάσει και τα καταφέρνει αν και οι Ρώσοι να χάσουν ήθελαν. απλά στο β΄ημίχρονο αποφασίζει να παίξει δυνατά,απέναντι στους νωθρούς δικούς μας, φθάνει σε διψήφιες διαφορές, αλλά οι δικοί μας το μαζεύουν το ματς σοτυς 4 πόντους. Ο Μπλατ ωρύεται εναντίον της Εθνικής μας σκεπτόμενος την Ισπανία. Εμείς ακονίζουμε τα νύχια μας για τους πελάτες Γάλλους.

Οι Γάλλοι όμως αποφασίζουν ότι θέλουν τους Ρώσους για αντιπάλους στους 16 κι όχι εμάς και έτσι μας στέλνουν πάνω στους Ισπανούς. Τι να πεις. Ο πελάτης έχει πάντα δίκο.

Όμως οι ...κουτόφραγκοι αντί να χάσουν απλά από τη Νέα Ζηλανδία χάνουν με 12 πόντους, κάνοντας ένα ανέλπιστο δώρο στους Ρώσους, αφού τους στέλνουν πάνω στη Νέα Ζηλανδία (κατέλαβαν την 3η θέση).

Οι Γάλλοι μένουν 4οι και αυτοκτονούν αφού παίζουν με τους οικοδεσπότες Τούρκους! Χαμένοι και οι Τούρκοι αφού είχαν στο νου τους τη Νέα Ζηλανδία. Μήπως ο Τάνιεβιτς ήξερε το έργο και για αυτό άρχισε στη μουρμούρα τον Μπουρούση;

Κι έτσι μείναμε με την Ισπανία στη διασταύρωση, που θέλαμε να αποφύγουμε. Ο σημερινός μας κόπος θα ανταμειφθεί αν περάσουμε τους Ισπανούς καθώς μετά θα βρούμε τα φιλαράκια μας τους... Σέρβους και όχι τους Αμερικάνους.

Θα προσπαθήσουμε να συνοψίσουμε όλα τα διδάγματα από αυτή τη χιτσκοκική βραδιά:

1. Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο
2  Όσοι είναι τίμιοι έστω και βαρυγκομώντας, κάποια στιγμή ανταμείβονται, έστω από ...καραμπόλα
3. Πάντα νομίζεις ότι εσύ διαλέγεις, ενώ στην πραγματικότητα σε έχει διαλέξει ο άλλος
4  Πάντα υπάρχει κάποιος πιο έξυπνος από σένα, ή τουλάχιστον έτσι νομίζει, αλλά το κύριο συμπέρασμα είναι ότι
5. ¨Ενα πράγμα είναι ανίκητο: η ανθρώπινη βλακεία

Η FIBA σίγουρα θα αλλάξει τον τρόπο διεξαγωγής του Μουντομπάσκετ, γιατί οι ομάδες το έφθασαν στα όρια του γελοιοποιώντας το.
Έγινε της κακομοίρας !!!

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. netos avatar
    netos 03/09/2010 08:28:13

    αδύνατοΝ

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/09/2010 08:54:26

    Επί της παρατηρήσεως 5 ο θείος Αλβέρτος έχει δηλώσει ότι
    "Το Σύμπαν και η βλακεία είναι άπειρα. Για το Σύμπαν δεν είμαι τόσο βέβαιος"
    Πάντως έχει πλάκα όλοι να προσπαθούν να χάσουν για τη ματαιότητα ενός μεταλλίου.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/09/2010 10:34:46

      Και το Πουέρτο Ρίκο έπαθε ζημιά. Πάλεψε ωε το τέλος την Τουρκία και το επόμενο απόγευμα χάνει από την Ακτή και μένει εκτός 16άδας

  3. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 03/09/2010 09:38:56

    ...η αγαπημενη ολων των ελληνων

  4. filologos10 avatar
    filologos10 03/09/2010 10:19:22

    Οι εξυπνάδες πληρώνονται!! Δεν μπορώ να καταλάβω οι παίχτες μας δεν σκέφτηκαν αυτήν την πιθανότητα; Αφού οι Γάλλοι έπαιζαν μετά από μας είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν με ποιόν σντίπαλο θα μας έστελναν...
    Πάντως δυστυχώς η ιστορία δείχνει ότι όποιος κάνει επιλογή αντιπάλου πολλές φορές δεν του βγαίνει σε καλό αλλά διασύρεται! Ελπίζω να μην επιβεβαιωθεί με την εθνική μας

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ filologos10 03/09/2010 10:30:28

      Ασφαλώς και τη σκέφτηκαν και αποφάσισαν στους 8 να μην έχουν τις ΗΠΑ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ filologos10 03/09/2010 10:39:58

      Επειδή το σύστημα της διοργάνωσης είναι αυτό που είναι, δεν είναι δυνατόν κάποιες ομάδες να μη σκέφτονται με αυτό τον τρόπο. Μόνο οι Αμερικάνοι και οι πλήρεις Ισπανοί έχουν την πολυτέλεια της "μη επιλογής" αντιπάλου.
      Ότι και να γινόταν, θα υπήρχε κριτική. Στη μία περίπτωση θα τους έλεγαν ηλήθιους που πηγαν και έπεσαν με τα θηρία.
      Το ζήτημα είναι να παίζεις σύμφωνα με τις δυνατότητές σου και να προσπαθείς για το καλύτερο.
      Αν κερδίσουμε την Ισπανία, όλα θα ξεχαστούν. Αν χάσουμε τότε θα συνεχίσει εντονότερα η πραγματική επίσημη αγαπημένη μας, η γκρίνια. Μέχρι την άλλη Κυριακή...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/09/2010 10:45:18

        Ακριβώς έτσι. Όλοι ήθελαν να αποφύγουν τις ΗΠΑ στους 16 και 8

      • S.T. avatar
        S.T. @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/09/2010 11:28:45

        Όταν βρίσκεσαι σε αυτό το επίπεδο, αργά ή γρήγορα θα κληθείς να αντιμετωπίσεις έναν μεγάλο αντίπαλο, για να δικαιολογήσεις την παρουσία σου.

        Όταν πας για μετάλλιο, δεν χωράν δικαιολογίες αποφυγής. Τους κοιτάς όλους στα μάτια με έναν σκοπό: τη νίκη!

        Η Ισπανία δεν είναι ανίκητη: έχασε 2 φορές, αλλά και στο παρελθόν που ήταν "ανίκητη" κόντεψε να χάσει από εμάς μέσα στην έδρα της (ας είναι καλά η διαιτησία και η αδράνειά μας στα τελευταία λεπτά).

        Οι ΗΠΑ προβλημάτισαν με την Τυνησία στο πρώτο ημίχρονο (το ματς πήγαινε πόντο-πόντο σε κάποια σημεία), και ο Σιζέφσκι σε προς στιγμήν αγχώθηκε. Μήπως παίζει ρόλο και η βαρεμάρα των παικτών;
        Να μην ξεχνάμε επίσης και την Βραζιλία που τους έκανε να περάσουν ένα πολύ δύσκολο βράδυ.

        Συνεπώς η ουσία είναι μία: Να αποδείξουν οι παίκτες μας την πραγματική τους αξία στο παρκέ, και ο Λιθουανός να χαράξει επιτέλους μια σωστή στρατηγική-αγωνιστική τακτική στην ομάδα.

        Η εποχή "Δενδρινού" της ηττοπάθειας και της μοιρολατρείας έχει παρέλθει προ πολλού.

        Η ομάδα είναι πολύ δυνατή: το ξέρουν και το ξέρουμε.

  5. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 03/09/2010 10:27:32

    δεν μας ειπε κανεις τι εγινε στο ημιχρονο με την τουρκια? με ενα καλαθι διαφορα....οταν βγηκαμε η αστοχια πηγε συννεφο... δοθηκε εντολη να προσκηνυσουμε τα μεμετια...κανεις δεν μιλαει για αυτο...ντροπη σε ολους τους εμπλεκομενους....σιχαθηκα για παντα...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ γιαννης αγιαννης 04/09/2010 01:00:23

      για δώσε καμιά έμπνευση στο στοίχημα

  6. rs avatar
    rs 03/09/2010 10:29:58

    με τί ασχολείστε ρε παιδιά; Δεν αξίζει τον κόπο!

  7. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 03/09/2010 10:45:32

    "Όμως οι …κουτόφραγκοι αντί να χάσουν απλά από τη Νέα Ζηλανδία χάνουν με 12 πόντους, κάνοντας ένα ανέλπιστο δώρο στους Ρώσους, αφού τους στέλνουν πάνω στη Νέα Ζηλανδία (κατέλαβαν την 3η θέση)."

    Όπως ακούστηκε και σε κάποιο αθλητικό ραδιόφωνο χτες βράδυ:
    Οι all blacks (Ν. Ζηλανδία) και οι all βλάξ (Γαλλία) !!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης_Άλιμος 03/09/2010 11:27:22

      χαχαχα. Καλό.
      Γάτες οι Γάλλοι Πουαρό

  8. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 03/09/2010 11:32:56

    Γιατί είστε τόσο σίγουροι ότι οι Γάλλοι δεν θέλαν να βγουν τέταρτοι. Αποφεύγουν τις ΗΠΑ στους 8. Και οι Ρώσοι είναι πολύ χειρότεροι από τους οικοδεσπότες Τούρκους?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ CHEMICAL YOUTH 03/09/2010 11:39:30

      Για τον τρόπο που πήγε η διαφορά στο +12 και γιατί η Τουρκία και λόγω έδρας είναι καλύτερη από τους Ρώσους. Θα είναι μεγάλη έκπληξη να αποκλεισθούν οι Τούρκοι στους 16. Βασικά οι Γάλλοι ήθελαν να αποφύγουν εμάς στους 16. Δεν μας έχουν και το ξέρουν.
      Τώρα αν είδαν τόσο μακριά και επέλεξαν Τουρκία, είναι ένα σενάριο.
      Οι θέσεις 5-8 σε ένα Μουντομπάσκετ είναι συμπαθητικές για τους περισσότερους. Αποτυχία το 5-8 είναι για τις ΗΠΑ, την Ισπανία, οτυς γηπεδούχους, άντε και την Αργεντινή

    • S.T. avatar
      S.T. @ CHEMICAL YOUTH 03/09/2010 11:40:41

      Έχουν κερδίσει Ισπανία, ας μην το ξεχνάμε...

  9. Greg avatar
    Greg 03/09/2010 12:24:36

    Στο παιχνίδι με τους τούρκους έλλειψαν από την εθνική δίψα-αυτοπεποίθηση-ισχυρό κίνητρο σε σχέση με τους περιορισμένων επιτυχιών αντιπάλους. Ίσως, με την Ισπανία -που είναι πιο χορτασμένη- να έχουν την ευκαιρία να δείξουν ότι δεν είναι πελάτες. Δύσκολο βέβαια έως και αδύνατο.

  10. yannis avatar
    yannis 03/09/2010 14:57:36

    Μια χαρά εξέλιξη έγινε.Πρόγραμμα πρόκληση.Ουσιαστικά όλοι οι φιλόδοξοι ευρωπαίοι(πλην Λιθουανίας)απέφυγαν τους αμερικανούς.Αν νικήσουμε την χειρότερη Ισπανία της τελευταίας πενταετίας ,πάμε σε νικητή Σερβίας-Κροατίας ,ημιτελικό με Τουρκία και τελικό με ΗΠΑ.Αναλόγως και οι υπόλοιποι ευρωπαίοι ανταγωνιστές μας.Ιδού η ρόδος λοιπόν.Θα τα τα καταφέρει η ντεφορμέ Εθνική μας σε αυτό το άτυπο ευρωμπάσκετ;Μακάρι αλλά δύσκολο

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ yannis 04/09/2010 01:02:46

      Αφού δεν βγήκαμε πρώτοι, πήραμε τον...κοντινότερο δρόμο για τα μεταλλια

  11. antiochos avatar
    antiochos 03/09/2010 15:10:14

    Συμπερασμα:Οταν αποφασισεις να γινεις κερατας,να ξερεις οτι θα εισαι και δαρμενος.
    ΟΠΟΤΕ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ.

  12. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 03/09/2010 16:11:04

    Εντάξει η εθνική δεν τα έδωσε όλα,αλλά το να μιλάει κ να το παίζει μάγκας ο Μπλάτ κ παρθενούλα πάει πολύ.Όλοι ξέρουμε για το ρωσικό μπάσκετ,τα στημένα παιχνίδια κ τον ''κύριο'' μπλατ.Όπως κ ο Τάνιεβιτς που η ανύπαρκτη ομαδούλα του έχει σφάξει όλες τις ομάδες,έτσι για να χαίρεται κ ο Φον αγκαλιά με τον Αχμέτ,ας μάθει να σέβεται.Η εθνική πιστεύω δεν τραβάει,έχει πληγεί απο το μίσος ΟΣΦΠ-ΠΑΟ που καλλιεργούν οι φυλλάδες κ δυστυχώς επηρεάζει κ τους παίχτες.Ελπίζω να παίξουν καλά με την Ισπανία πρώτον για να μην αδικήσουν το μεγάλο ταλέντο τους κ δεύτερον για να βουλώσουν το στόμα των προπονητάκων κ των λοιπών γελοίων που χύνουν δηλητήριο κατά της εθνικής