#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2010 00:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το γύρισε ο Παναθηναϊκός, Μιραλάς και φουκαράς ο Ολυμπιακός



Στα ντέρμπι κερδίζει ο  πιο παθιασμένος, αυτός με το μεγαλύτερο κίνητρο, αυτός που θα βγάλει ψυχή στο χορτάρι. Οι παίκτες του ΠΑΟ τα είχαν όλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο ξανάρχισαν το πρωτάθλημα από την αρχή και κράτησαν τον Νιόμπλια στη θέση του.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Μιραλάς στο 37΄με μια προσωπική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, που εξέθεσε όλη την άμυνα και τον τερματοφύλακα του ΠΑΟ.

Οι αλλαγές του Νιόπλια στην ανάπαυλα (με Γκαρσία-Μαρίνο στις θέσεις των Γκοβού-Κατσουράνη και αλλαγή του συστήματος σε 4-2-3-1) ήταν το «τελευταίο χαρτί» του Έλληνα τεχνικού.
Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε στο 57', όταν ο Χριστοδουλόπουλος με μια γλυκιά παράλληλη σέντρα βρήκε τον Σισσέ και ο Γάλλος με γυριστή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Το ΟΑΚΑ εξερράγη. Η πίεση των 65.000 φίλων του Παναθηναϊκού έδωσε άλλη ώθηση στα πόδια των παικτών του συλλόγου και πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση Λουίς Γκαρσία και Σισέ έφυγαν ξανά στην επίθεση, με τον τελευταίο να ανατρέπεται από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο μέσα στην περιοχή. Ο Τάσος Κάκος, που διηύθυνε την αναμέτρηση, έδειξε αμέσως τη βούλα του πέναλτι και μαζί την απευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του Ολυμπιακού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σισσέ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Πάρντο.

Ο ΠΑΟ έχοντας πλέον την ψυχολογία στο πλευρό του (και παίκτη παραπάνω στο γήπεδο, μετά την αποβολή του Παπαδόπουλου), δεν θα μπορούσε να χάσει από αυτόν τον Ολυμπιακό, που έκανε το «φουκαρά» στο β μέρος.

Αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Σισσέ, ένας παίκτης τεράστιας κλάσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Πλεσί (66' Σιμάο), Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης (46' Μαρίνος), Χριστοδουλόπουλος, Γκοβού (46' Γκαρσία), Σισέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φουστέρ (82' Ζαϊρί), Φετφατζίδης (65' Μοντέστο), Ριέρα, Μιραλάς (76' Μήτρογλου

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. antonis avatar
    antonis 31/10/2010 01:21:19

    Διαβαζω εδω και πολλη ωρα στο ιντερνετ και ακουω ραδιοφωνα, και θελω να ρωτησω κατι (ολυμπιακος ειμαι):
    Ο Βαλβερδε γιατι εχει τοση ασυλια απο τον Τυπο;;;
    Πιστευω οτι οποιοσδηποτε άλλος προπονητης ηταν σημερα στον παγκο, θα ειχε ακουσει τα εξ' αμαξης. Για τον Βαλβερδε απολυτη σιωπη.
    Μα ποιος ειναι τελος παντων, ο Μουρινιο;

    Το ματς ηταν απο τα χειροτερα ντερμπι που θυμαμαι, απο πλευρας θεαματος εννοω. Σουπα απο τις λιγες...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ antonis 31/10/2010 01:37:04

      Κοίτα Αντώνη, την προηγούμενη φορά είχε πάρει νταμπλ, είχε παίξει 5 ματς μαγικά, στο κουτσάρισμα κολλάει καμιά φορά. Αλλά το πρόβλημα του Ολυμπιακού είναι οι πολλοί ξένοι πρωτόφερτοι, οι οποίοι δεν θα σπάσουν και τα πόδια τους για να κερδίσουν. (μεταξύ μας κι εγώ Ολυμπιακός είμαι, αλλά στο δεύτερο είμασταν χάλια)

      • antonis avatar
        antonis @ Μικρός Οδυσσέας 31/10/2010 01:55:10

        Εγκληματα εκανε σημερα, εγκληματα.
        Ανεστησε τους πεθαμενους...

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Μικρός Οδυσσέας 01/11/2010 17:03:53

        Οδυσσέα, νταμπλ έχει πάρει και ο κάθε πικραμένος προπονητής με την
        φανέλα του ΟΣΦΠ... μέχρι και ο Σουμ έχει πάρει νταμπλε με τον
        ΠΑΟ...Δεν ειναι κριτίριο αυτό στην Ελλάδα πλέον. Σκέψου τους αποκλεισμούς
        από τα Ευρωπαικά κύπελλα που χάρισε απλόχερα ο Βαλβερδης στον ΟΣΦΠ...

  2. stroumfaki avatar
    stroumfaki 31/10/2010 04:09:06

    Ο ΠΑΟ πάντως έπαιξε λές και έπαιζε στο Καραϊσκάκη. Με αντεπιθέσεις ήταν όλες οι φάσεις του. Ο Ολυμπιακός το λάθος του ήταν ότι στο δεύτερο ημίχρονο πήγε να συνεχίσει όπως το πρώτο. Έπρεπε να περιμένει αυτός τον ΠΑΟ να ανέβει, υποχρεωτικά για την ισοφάριση να παίξει αυτός στις αντεπιθέσεις και όχι ο Βάζελος. Ο Ολυμπιακός πάντως, εκτός αποτελέσματος, ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Είναι πιο καινούργια ομάδα. Αλλά τι να το κάνεις.

    ........ Πάντως, ημιχρονο/τελικό έδινε την καλύτερη απόδοση. 22 νομίζω. Βάζεις 100.οοο ευρώ και βγάζεις 22.000.000 ευρώ. Σωστός!

  3. blue nile avatar
    blue nile 31/10/2010 04:36:55

    Τη γνώμη μου την έγραψα και πριν.
    Ανεξαρτήτου σημαρινού αποτελέσματος ο γαύρος θα το σηκώσει.
    Σήμερα απλά ένας στιγμιαίος οίστρος έδωσε τη νίκη στους πράσινους.
    Όμως με οίστρους δεν παίρνεις πρωτάθλημα.

  4. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 31/10/2010 08:41:19

    Κερνάτε καφεδάκι και κονιακάκι γαβράκια? χα χα χα....

  5. δημητρης avatar
    δημητρης 31/10/2010 09:10:00

    GAYROI UA SAS PARHGORHSEI O MANTOYBALOS THN ALLH KYRIAKH. MAZI UA KLAITE! XAXAXAXA

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 31/10/2010 09:50:57

    Μια ζωή, όταν κερδίζει ο ΠΑΟ είναι σούπα τα ντέρμπι κι όταν κερδίζει ο Ολυμπιακός μας ζαλίζουν για τον θρίαμβο του θρύλου καμια 10αρια μέρες.

  7. nai avatar
    nai 31/10/2010 12:33:59

    ποσο πιο πολυ ξεφτυλα μπορει να νοιωθει ενας βαζελος....η ομαδα των καραγκιοζοπαιχτων...ομαδα βουτιχταδων...και θεατρο σκιων...ημουν στο γηπεδο ...ακομα και τα βαζελια γελαγαν με τον κάκο....αισχος για πολλοστη φορα με τα πρασινα αμπαλα......19 ετη χωρις πεναλτυ ο ΘΡΥΛΟΣ....εκτως αυτου με τον ευθυμιαδη ...που ΤΟΝ ΜΑΤΩΣΑΝ...και
    μετα αναστηθηκαν με το ΔΟΥΡΕΙΟ....λυπαμε που δεν μπορουν να χαρουν...γιατι ξερουν την ΑΛΗΘΕΙΑ....παντως ειναι τυχεροι...που ειδαν μονοι τους ποσο ΜΠΑΛΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΤΩΝ ΓΕΛΕΙΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΤΟΥΣ....
    ΠΟΙΟΣ ΒΑΛΒΕΡΔΕ ΘΑ ΑΝΑΧΕΤΙΖΕ ΤΟΝ ΚΑΚΟ?????? ΟΤΙ ΘΕΜΕ ΛΕΜΕ???

    http://www.sport.gr/default.asp?pid=69&vid=33036

    ΑΠΛΑ ΞΑΝΑΔΗΤΕ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ....

    • θΥΡΑ 13 avatar
      θΥΡΑ 13 @ nai 01/11/2010 00:32:56

      klasiko penalti tou vazei ipoula to podi mprosta. ola ta ksena sites akoma kai ta ispanika lene oti einai katharotato penalti

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ nai 01/11/2010 17:07:36

      Ησουν στο γήπεδο... αλλά μάλλον δεν ήσουν στο ίδιο με εμένα και άλλους 65.000. Σε άλλο γήπεδο θα ήσουν και θα φορούσες τα γνωστά κόκκινα γυαλιά.
      Το πέναλτυ ήταν καθαρότατο γιατί εκτός από το άτσαλο σπρώξιμο από πίσω, του πάτησε και το όδη αριστοτεχνικά.

      Δυστυχώς για τους Ολυμπιακούς, οσο αναμασάνε τα περί διαιτησίας κάνουν κακό στην ομάδα τους αντί να κοιτάξουν τα προβλήματά της.

      Εγώ και ολοι οσοι ήταν δίπλα μου στο γήπεδο είδαμε έναν Ολυμπιακό ανώτερο στο πρώτο μέρος.... και πάπαλα... τελος. Καμμία ψυχή μετά. Μετρηστε σουτ και φάσεις.

  8. aristotelis avatar
    aristotelis 31/10/2010 13:07:23

    Καθόσουν μαζί με τον Μαρινάκη...; Μήπως είσασταν μαζί και στο ντου του Κατ-Μαρ στα αποδυτήρια των Ολυμπιακών...;
    Α, επειδή εσύ που βλέπεις μπάλλα για διευκρίνισε μας πόσες φορές στο Α' ημίχρονο (το καλό σας ημίχρονο όπως λέτε) πάτησε την περιοχή του Παναθηναικού παίχτης του γαύρου με την μπάλλα στα πόδια...;

  9. nai avatar
    nai 31/10/2010 14:09:47

    ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΙΣ ΔΡΑΜΑΜΙΝΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΙΣΤΕΡ....

  10. nai avatar
    nai 31/10/2010 14:11:03

    ΝΕΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΒΑΖΕΛΙΚΟΣ..ΝΑ ΚΛΩΤΣΑΣ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΑΜΥΝΤΙΚΟΥ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΑΛΤΥ...ΑΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΓΕΛΕΙΟ..ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΤΕ...ΠΑΩ ΔΕΝ ΠΑΩ....

    • nikappa avatar
      nikappa @ nai 31/10/2010 15:27:45

      Καλα εσυ εχεις πολυ πλακα..

  11. anonymos avatar
    anonymos 31/10/2010 18:15:15

    Kako eisai trela me tin prasini fanela!

  12. panatha avatar
    panatha 31/10/2010 19:58:28

    nai
    Γραφε τετοια λεβεντη μου να γελαμε.
    Εισαι τοσο βλακας οχι γιατι ειδες πραγματα που δεν ειδε κανεις αλλος και τα γραφεις κιολας,αλλα επειδη βριζεις.
    Gayvre σεμνα γιατι ειμαστε σε ξενο αχερωνα.

    • anonymos avatar
      anonymos @ panatha 31/10/2010 20:45:05

      panatha,kapoies omades exoun ma8ei na kerdizoun me ena diko tous idiaitero tropo.kala kaneis kai xairese,alla kalytera na min vrizeis tous allous.

  13. θΥΡΑ 13 avatar
    θΥΡΑ 13 31/10/2010 21:21:31

    entaxei kerdisame mia omadoula tis plakas pou apokleistike apo tous 74 toy europa league. kai ti egine. o nioplias prepei na figei.

  14. panatha avatar
    panatha 31/10/2010 21:46:49

    anonymos
    Δυο λογια χωρις διαθεση για φιλονικιες.
    Α.Δεν εβρισα κανεναν αλλα δεν επιτρεπω σε κανεναν κομπλεξικο να μιλαει απροκλητα για καραγκιοζοπαικτες.Θα παρει την απαντηση που του πρεπει.
    Β.Οι ομαδες που "εχουν μαθει να κερδιζουν με το δικο τους ιδιαιτερο τροπο" ειναι αυτη που επι 13 χρονια καρπουται τα κλοπιμαια.
    "Ο Ολυμπιλαγος και το Αιγαλεω να κερδιζουν και οι αλλοι να πανε να γ........."
    Δεν ακουσες τιποτα τοσα χρονια;Μηπως ελειπες στο εξωτερικο;
    Aν ναι ρωτα το γερο σταζι.
    Γ.Αφου σας αδικησε κι ο Κακος χθες......καληνυχτα.

    • anonymos avatar
      anonymos @ panatha 31/10/2010 23:47:48

      toso poly sas ponane ta 13 xronia pou den vlepete mprosta sas.Ligi sovarotita kanenan den vlaptei.

  15. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 31/10/2010 22:56:32

    Τζιμπριλ Σισσε τον λενε και τα γαυρακια κλαινε

    • Γλίτσας avatar
      Γλίτσας @ Νιόνιος-διονύσης 31/10/2010 23:01:16

      Και εσύ και ο panatha δεν είστε για σοβαρά σάιτ. Άιντε να παγαίνετε εκεί που ξέρετε με τα υπόλοιπα τα 13χρονα τα πειραγμένα να ασχοληθείτε με τις σαχλαμάρες που σας ταίζουν.

      • θΥΡΑ 13 avatar
        θΥΡΑ 13 @ Γλίτσας 01/11/2010 00:30:03

        eno o anonymos kai esi eiste sovaroi