#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2010 23:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τη μέρα που οι φραπέδες μαράθηκαν


Σε νέο Γουδί θα καταλήξουμε αν αποτύχουμε, είπε ο Λοβέρδος στα «Πραγματικά Νέα». Κι ενώ το «αν» έδινε και μια περίπτωση επιτυχίας του μνημονιακού-συμβασιακού εγχειρήματος, όταν είδα τα κομμάντα να ανεβαίνουν τη Σκουφά μέρα μεσημέρι, είπα ότι τελειώσαμε. Αν καταληφθεί η Πλατεία Κολωνακίου, το καθεστώς γίνεται στρατοκρατικό και ψάχνουμε τον νέο Ελ Βενιζέλο.

Κι ενώ η ομήγυρη ήταν σίγουρη ότι είναι παναθηναϊκός δάκτυλος, τώρα που ο Βαλβέρδε στρώνει σιγά-σιγά την ομάδα και με Ελλάς, Ελλάς, Κέβιν Μιραλάς (μπλε, μπλε, μπλε, μπλε, μπλε, μπλε πως του παν καλέ τα μπλε του Θρύλου) και αν θα καταλήξω στη Τζια να επιβλέπω τα αντιπροεδρικά αμπέλια, εμφανίστηκαν αστειευόμενοι ο κ. Σκανδαλίδης με τον κ. Πλεύρη και ησύχασαν οι φιλήσυχοι και νομοταγείς οπαδοί του καφέ. Ο αφρός από τους φραπέδες μαράθηκε και οι freddo έγιναν σούπες, αλλά μικρή σημασία είχε.

Το καθεστώς είχε αντέξει άλλη μια Κυριακή, όχι όμως και ο Νιόμπλιας, παρά το ότι ο ΠΑΟ πέρασε σαν σίφουνας από τη λεβεντογέννα Κρήτη (1-4 τον Εργοτέλη) και το γεγονός ότι ο Ηρακλής δεν κατάφερε να νικήσει την Κέρκυρα παραχωρώντας 0-0 στο ματς- σούπα της ημέρας. Η Καβάλα κέρδισε και τον Πανιώνιο 2-1 και ο Μάκης κάλεσε τον Ντούσαν για να αναλάβει. Με τα χάλια των άλλων το χτυπάω το πρωτάθλημα σου λέει. Στην Τρίπολη 1-1 ο Αστέρας με τον Ατρόμητο, καθώς η ομάδα είναι μπερδεμένη με τις θέσεις του Τατούλη για το μνημόνιο και δεν έχει ρυθμό.

Η ΑΕΚ κέρδισε τη Ξάνθη 1-0 και οι Σέρρες τη Λάρισα με το ίδιο σκορ. Ας μην παράγουμε γκολ και θέαμα, μη μας ρίξει καμιά έκτακτη εισφορά ο «τσάρος» της Καραγιώργη Σερβίας θα σκέφτηκαν. Ο οποίος στο ρεπορτάζ-τομή της Real News: «Πως ήταν και πως έγιναν» (οι υπουργοί, στον ένα χρόνο που μας κυβερνούν) βγαίνει ατσαλάκωτος. Ο Λοβέρδος έχει ασπρίσει, μιμούμενος προφανώς τον πρωθυπουργό, η Λούκα και η Άννα έχουν χάσει τη λάμψη τους, ο Βενιζέλος και ο Πάγκαλος έριξαν λίγα κιλά, λόγω άγχους. Συνηθισμένα τα βουνά, σε λίγο παραπάνω χιόνια. Ενώ ο Ραγκούσης απέκτησε λέει ρυτίδες στο «πόδι της χήνας». Προσωπικά δεν με απασχολεί η «χήνα» αλλά πως θα βγάλω το μήνα.

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως όμως, προτείνω την επαναφορά του μέτρου του Θεόδωρου Πάγκαλου για το ύψος της φούστας. Μπορεί οι κοπέλες να είναι λιγότερο θελκτικές, αλλά θα γλιτώσουμε καμιά 500 εμφράγματα ημερησίως και έτσι θα σώσουμε και το ΕΣΥ. Τι να πρωτοκάνει κι ο ασπρισμένος Αντρέας.

Η μέρα τελειώνει με το διπλό του Άρη στην Τούμπα κι έτσι όλα τα μυστήρια και οι παρεξηγήσεις διαλύθηκαν. Ανήμερα του Διονυσίου Αρεο-παγίτου περίμενε ο ΠΑΟΚ να κερδίσει; Ολόκληρο άγημα της Αεροπορίας έσκασε μύτη στη Σκουφά, ενώ ο Πατέρας διαβεβαίωνε τον Νιόμπλια ότι τον πιστεύει και η ΑΕΚ λένε ότι  παίρνει προπονητή τον Χιμένεθ, ο οποίος μοιάζει με ετεροθαλή αδελφό του Ερνέστο.

Τελικά οι Κυριακές έχουν σασπένς…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ZARKO avatar
    ZARKO 03/10/2010 23:32:57

    Θα ήθελα να κάνω λίγο χαβαλέ στον Μαύρο τον Ιάκωβο για τα σημερινά, γιατί ουκ ολίγες φορές έχει στραβώσει το στόμα του, αλλά σέβομαι τον tsilivithras.
    Τέσπα. Σπουδαίο αποτέλεσμα το σημερινό, για ψυχολογικούς, κυρίως, λόγους, αλλά και γιατί πήραμε ένα παραπάνω 3ποντο από πέρυσι, απέναντι σε έναν αντίπαλο που φέτος δεν πατάει καλά είναι η αλήθεια.
    Μακάρι να μη πάρουν τα μυαλά μας αέρα γιατί είμαστε ικανοί για το καλύτερο και το χειρότερο. ΟΛΟΙ ΛΕΣΧΗ...

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ ZARKO 03/10/2010 23:44:17

      Δέχομαι τα πάντα,δεν έχω κανένα πρόβλημα με οτι πείς,εξάλλου αν ανατρέξεις στο ποστ της πέμπτης οτι έχω πεί βγήκε μέχρι κεραίας.Μιλούσα για ανεπάρκεια Δερμιτζάκη,για ανύπαρκτο τσιρίλο κ για Ζαγοράκη που κοροιδεύει...Η κριτική έγινε πριν το ματς για να μην με πείς μετά χριστόν προφήτη,σωστά;Που είδες οτι στραβώνω το στόμα δεν μπορώ να καταλάβω ίσα-ίσα τα χώνω μέχρι κ στο Ζαγόρ,έχεις δεί πολλούς ομοιδεάτες μου να το κάνουν;Εγώ ψηλέ μιλάω για μπάλα,αν έχεις αντίρρηση δεκτή,οτι έχω πεί είναι με επιχειρήματα,άσε που δεν έχω ασχοληθεί με τον Άρη,δεν θυμάμαι τουλάχιστον...Μήπως σε πείραξε το Ρούλης;Δεν νομίζω να στραβώνει κ πολύ το στόμα με αυτό....Δεν σε έχω δεί να μιλάς κ πολύ για μπαλά π.χ. να μας εξηγήσεις τι έκανε ο κούπερ κ πήρε το ματς,πώς παγίδευσε τον Δερμιτζάκη,να μιλήσουμε όμορφα για τακτικές...Τα γραπτά μένουν

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ Μαύρος Ιάκωβος 03/10/2010 23:54:04

        Εμένα η ειδικότητα μου είναι το μπάσκετ φίλτατε. Εκεί να σου αναλύσω ό, τι θέλεις. Για μπάλα μπορώ να μιλάω αόριστα και ανεπιτήδευτα, κρίνοντας κυρίως με το ένστικτό της κερκίδας (αναφορικά με αγωνιστικά πάντα). Το ''Ρούλης'' ενοχλεί σε Μ.Ιάκωβε δεν μπορεί να μη το καταλαβαίνεις.

        Όνειρο είδε ο βασιλιάς της πίστας-προπονητής σας και έβγαλε τον Βιτόλο;;; Δεν βγάζεις αμυντικό χαφ και μάλιστα τον πιο τρεχαλατζή, τη στιγμή που χεις το κέντρο. Ειδικά απέναντι σε μια γρήγορη ομάδα, με ξεκούραστους 2-3 παίκτες (Κόκε, Κάλβο, Ναφτί) από το κέντρο και μπροστά.

        Πάντως επιτέλους οι δικοί μας έπαιξαν μια φορά χωρίς να επηρεάζονται από την κερκίδα και την έδρα. Αυτό ίσως να ήταν το μεγαλύτερο κέρδος για μας, τώρα που το καλοσκέφτομαι.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ZARKO 03/10/2010 23:57:44

      ΖΑΡΚΟ πες ότι γουστάρεις μην μασάς.
      Αν το παρακάνεις θα την ακούσεις μην στενοχωριέσαι (LoL).

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 03/10/2010 23:47:58

    Δεν ξέρω αν ο Κούπερ το πήγε επίτηδες το ματσάκι έτσι ή αν κατά λάθος του βγήκε το διπλό.
    Ο Άρης μέχρι το γκολ ήταν ανύπαρκτος...κυριολεκτικά.
    Στο πρώτο ημίχρονο έπαιζε απέναντι σε δυο ψηλά και βαριά σέντερ μπακ (Τσιρίλο-Μαλεζά) με γιόμες!!!!...
    Αν είναι δυνατόν...
    Τα χαφ του Άρη δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα ούτε για πλάκα.
    Επιπλέον δεν πίεσε τον ΠΑΟΚ πάνω από τό κέντρο, πράγμα που έκαναν όλοι οι αντίπαλοί του από τις Σέρρες και μετά και βγήκαν κερδισμένοι.

    Ο ΠΑΟΚ είχε αρκετό χώρο για να κάνει παιχνίδι με αρκετά καλή κυκλοφορία και υπομονή.Τακτική Σάντος δλδ και υπομονή για "μισό-0".
    Κάνει ένα ηλίθιο φάουλ ο Γκαρσία και ωραίο σουτ-απόκρουση-rebound-γκολ...γεια σας.
    Μετά άνοιξε το παιχνίδι κάπως αλλά έχασε ο ΠΑΟΚ την υπομονή του και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να ισοφαρίσει.
    Ο Άρης έκανε δυο αλλαγές να δώσει ανάσες στο κέντρο του ενώ ο ΠΑΟΚ έβγαλε Βιτόλο (!!!!) κι έβαλε Ελ Ζαρ γυρνώντας σε 4-4-2 με Ίβιτς δίπλα στον Γκαρσία.

    Εκνευριστικός ο διαιτητής με υπερβολικά σφυρίγματα που πάντα είναι υπέρ του φιλοξενούμενου.Κακός δεν ήταν...εκνευριστικός ήταν.
    Η φάση του Βιερίνια είναι textbook πέναλτυ στο Ελλάντα αν και εγώ διαφωνώ κάθετα με την ευκολία με την οποία δίνονται τέτοιες φάσεις.
    Κοντολογίς ο ΟΣΦΠ και ο ΠΑΟ θα το παιρναν ασυζητητί...ο ΠΑΟΚ όχι.
    Όπως και να χει δεν ήταν φάση που έκρινε το ματς.
    Μπορείς να πεις ότι ήταν φιλική διαιτησία για τον Άρη αλλά με τίποτα δεν μπορείς να πεις ότι ανέκοψε τον σοβαρό ΠΑΟΚ από τη νίκη.

    Υ.Γ.
    1)Έφαγε μια κόκκινη ηλίθια ο Τσιρίλο γιατί είναι ηλίθιος άνθρωπος...εντελώς όμως.Στο σημείο που την έφαγε ζημιά δεν έκανε αλλά ακυρώνει τον εαυτό του όταν έχει κάνει 2 πολύ καλές εμφανίσεις σερί μετά από απουσία απο την 11αδα.Προφανώς είναι η σειρά του Ζουέλα και ίσως μας βγει σε καλό να τελειώνουμε με τον Τσιρίλο.
    2)Δεύτερο σερί πολύ καλό ματς για τον Σακελαρίου που έρχεται κυριολεκτικά από το πουθενά και παίζει με Ντιναμό και Άρη μέσα σε φλεγόμενη Τούμπα.
    Δείχνει πολύ καλή τεχνική και πνευμόνια (εκτός από πάθος και ενέργεια) και πολύ καλό αριστερό πόδι.Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να αποδειχτεί ως η αξιόπιστη λύση πίσω από τον Λίνο.
    3)Ο Ελ Ζαρ τεχνικά είναι δεύτερος Βιερίνια.Σε λίγο καιρό θα βγάζει μάτια και ίσως μπορέσει να δώσει ανάσες και στον Ίβιτς σαν δεκάρι (ίσως λέω).
    Αν όντως έχουν κάνει την συμφωνία που είπαν και το καλοκαίρι ο παίκτης μπορέσει να μείνει ανέξοδα για τον ΠΑΟΚ τότε είναι ένα μικρό θαύμα.
    4)Αν υπήρχε ακόμη η περιβόητη Τζούλη στην Καλαποθάκη τότε θα πρεπε να στείλουμε και τα 3 βασικά φορ του ΠΑΟΚ εκεί για ξεχαρμάνιασμα...!!!
    Εκτίθενται όλοι τους επανειλημένα και εκνευρίζουν τον κόσμο αναίτια.
    Κι επειδή Σάλπι και Μούσλι δεν αλλάζουν τότε ο Δερμιτζάκης θα πρέπει να αφαιρέσει χρόνο από τον Παπάζογλου και να δώσει 2-3 ευκαιρίες στον Αθανασιάδη...μήπως αυτό το παιδί μπορεί να παίξει τον μοναχικό κάου-μπόη στην επίθεση τώρα που οι άλλοι δύο βόσκουν χορτάρι.
    Είναι ηλίου φαεινότερο πλέον ότι τα χαφ επηρεάζονται πολύ από την αστοχία/ντεφορμάρισμα των φορ και διστάζουν πολύ στην μεταβίβαση.

    ΖΑΡΚΟ χαλάλι ρε...δεν το άξιζες αλλά το πήρες.Κούπερ είναι αυτός...

  3. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 04/10/2010 10:38:55

    Ο ουδέτερος λέει ότι ένα Χ ίσως ήταν πιο δίκαιο και σίγουρα πιο προσοδοφόρο για μένα. Διεσώθημεν από τας Σέρρας.
    Καλή εβδομάδα κύριοι

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 04/10/2010 10:45:39

      Εθεάθης εχθές στο Κολωνάκι απολαμβάνων μεσημβρινόν καφέ περιβαλλόμενος από νεαρές Ατθίδες. Αληθεύει?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2010 10:53:33

        Πρόκειται περί αθλίας προπαγάνδας εγχώριων και ξένων κέντρων εξουσίας.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2010 10:59:03

        Ατθίδες! Οποία αβρότης! χα χαα!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2010 11:01:20

        Έχομεν αγωγήν αγαπητή μου! Όχι παίζουμε

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2010 14:58:03

        Αν το καλοσκεφθούμε όμως κύριε φίλτατε Φαίλτορα οι Ατθίδες δεν πολυσύχναζαν και στην αγορά. Ή κάνω λάθος?

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2010 11:31:06

    Έχει επισημανθεί ότι η βλακεία δεν έχει όρια, ειδικά στο χώρο του ποδοσφαίρου. Χθές διεξήχθη στην Κύπρο το ντέρμπι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Ομόνοιας το οποίο έληξε με θρίαμβο του ΑΠΟΕΛ 3-0. Ένας ηλίθιος οπαδός της Ομόνοιας άρχισε να καίει την ελληνική σημαία ενώ οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ σε απάντηση άρχισαν να βρίζουν το Χριστόφια.