#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2010 15:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πιο όμορφα γκολ και η ιδανική ενδεκάδα





Το Μουντιάλ του Φορλάν τελείωσε, με ένα παιχνίδι που χάλασε την σχετικά καλή εικόνα του τουρνουά από άποψη θεάματος.

Οι Ολλανδοί μπήκαν για να κλέψουν το ματς, όχι να το πάρουν και από τη στιγμή που οι εξτρέμ της ήταν μονίμως πλάγια μπακ, κάθε ελπίδα για έναν αξέχαστο τελικό είχε χαθεί.

Ατομικά αυτοί που ξεχώρισαν είναι:

Ο MVP όλου του τουρνουά,ο ασυναγώνιστος Forlan-Soflan, καθαριστικό για ευαίσθητα και χρωματιστά, δεν έπιασε μόνο με τους «δερμάτινους» Ολλανδούς.

Οι Τσάβι –Ινιέστα, που νομίζεις ότι γεννήθηκαν προορισμένοι για να παίζουν μαζί. Στα επόμενα προπονητικά σεμινάρια θα διδάσκεται η θέση Τσάβι-Ινιέστα και σαμπουάν και κοντίσιονερ.  Μπόλεκ και Λόλεκ.

Τη χαρά των νιάτων και ένα τεράστιο ταλέντο είδαμε στο πρόσωπο του πιτσιρικά Γερμανού  Μύλερ, ο οποίος  έκτισε το μύθο του όχι μόνο με την εκπληκτική απόδοση του αλλά και με την απουσία του από τον ημιτελικό.



Τα 3 όμορφα γκολ:

1. Τα λόγια είναι περιττά: ο Ντιέγκο του 2010, σε σκαστό ντεμί βολέ:

http://theoriginalwinger.com/2010-07-10-diego-forlans-goal-against-germany-2010-world-cup

2. Το φαρμακερό αριστερό του Φαν Μπρόκχολστ:

http://www.youtube.com/watch?v=muL78cNKusE

3. Από τη γωνία που το βάζει ο Μαϊκόν, μπαίνει γκολ κάθε γκολ κάθε 4 Ολυμπιάδες:

http://www.youtube.com/watch?v=injPTdkDjCE

Και η ιδανική ενδεκάδα:



1. Κασίγιας: πριν τον τελικό, ήταν ο επικρατέστερος, μετά τον τελικό είναι ο μόνος για τη θέση. Ούτε από ιδιότροπες μπάλες καταλαβαίνει, ούτε από Ρόμπεν.

2. Μαϊκόν: ο Σέρχιο Ράμος δεν έβαλε γκολ στον τελικό για να του κλέψει τη θέση κι έτσι ο μέσος της Ίντερ παραμένει ότι καλύτερο είδαμε σε δεξί μπακ (όπως το εννοούν οι Βραζιλιάνοι)

3. Ο Καπτεβίγια ήταν σταθερότατος, αλλά τη θέση τη δίνουμε στον Φαν Μπρόκχολστ, γιατί παρά τα 35 χρόνια του έπαιζε σαν έφηβος, έβαλε  και το γκολ-ποίημα  κατά της Ουρουγουάης, είναι και κοντοσειρά…καταλαβαίνετε.

4. Μελτεζάχερ: Η επιτομή του στόππερ, ο Γερμανός ήταν σχεδόν αλάνθαστος

5. Πουγιόλ: Ο αφάνας Καταλανός, εκτός από μεγάλος παίκτης είναι και παμπόνηρος. Το …μισό φάουλ που κάνει στον Ρόμπεν εκτός περιοχής, αποτρέπει το γκολ γιατί ο Ολλανδός χάνει μισό δευτερόλεπτο για να ξαναβρεί την ισορροπία του. Καθάρισε και με τους Γερμανούς, άψογος.

6. Σβαινστάιγκερ: όσοι τον θεωρούσαν άμπαλο πρέπει να άλλαξαν γνώμη, όχι μόνο από τη διπλή προσποίηση και μισό γκολ στον Κλόζε κατά της Αργεντινής, αλλά από τη συνολική του παρουσία και το πόδι διαβήτη. Και εξαιρετικά στημένα από ένα παίκτη προικισμένο.

7. Μπροστά από τον Γερμανό παίζουν οι διόσκουροι. Τσάβι και Ινιέστα.. Ο Τσάβι έκανε ένα καταπληκτικό τουρνουά, δεν «κρύφτηκε» ποτέ και οδήγησε μια ομάδα με προβληματική επίθεση στον τίτλο.

8. Ινιέστα: το «κακό» του παιχνίδι ήταν ο τελικός, αλλά έβαλε το τόπι στη θέση του στο 116΄ και κλείδωσε τη θέση στην ενδεκάδα, αφήνοντας στην απέξω τον Σνάιντερ, που δεν έκανε καλό τελικό.

9. Βίγια: στη Μπαρτσελόνα τρίβουν τα χέρια τους. Και δεύτερος επιθετικός και φορ, πρωτοβουλίες, κίνηση, τρίπλα, σκοράρισμα. Δούλεψε και για τον κάκιστο Τόρες.

10. Ο ένας και μοναδικός, ο τρισμέγιστος, φωτοδότης,  τιτάνας και υπέρλαμπρος Ντιέγκο Φορλάν. Μήπως η Ατλέτικο είναι μικρή πλέον για τα κυβικά του;

11. Ο Ρόμπεν, παρότι ερχόταν από τραυματισμό, οδήγησε την Ολλανδία στον τελικό και λίγο έλειψε να πάρει το κατσαρόλι, αλλά έπεσε πάνω στον τρομερό Κασίγιας, θα τιμωρηθεί για την αστοχία του πηγαίνοντας στον πάγκο και την θέση του στην ιδανική ενδεκάδα θα πάρει ο εξαίρετος Μύλλερ..

Καθώς οι μεγάλες ομάδες ετοιμάζονται από τώρα για το Μουντιάλ του 2014 στη Βραζιλία, έτσι κι εμείς, θέτουμε στόχο να γράφουμε τα κείμενα από το Ρίο…





Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/07/2010 15:43:05

    Δεν μπορώ να θυμηθώ, σε σπουδαίο ματς, άλλον που να το 'στειλε μέσα με βολέ στην κίνηση και σκαστό. Συνήθως σκοτώνουν περιστέρι.
    Viva Diego

    • qwert avatar
      qwert @ Προφήτης 12/07/2010 18:06:51

      Κι όμως: Χρήστος Δημόπουλος Γιούβε-Παο 3-2 (1987), το 1-2 μετά από φάουλ του Γεωργαμλή.

  2. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 12/07/2010 15:49:25

    Ωραία η φωτο με τον ΝτεΓιογκ. Ο εγγλέζος θυμίζει διαιτητή σε αγώνα kick'n'box. Έτοιμος να του δώσει πόντους. Χα-χαα-χα!

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 15:50:55

    Ολλανδία. Μια Βασίλισσα χωρίς στέμμα

    Ήταν στα τέλη της δεκαετίας του 60 όταν στα ευρωπαϊκά γήπεδα έκανε την εμφάνισή του ένα ψιλόλιγνο παιδί με τρέξιμο ελαφιού. Η χαίτη του ανέμιζε καθώς ξεχυνόταν στην αντίπαλη περιοχή. Βλέποντάς τον ήξερες ότι αυτό το παλληκαράκι ήταν διαφορετικό από τα άλλα. Ο τρόπος που υποδεχόταν τη μπάλα, ο τρόπος που πάσαρε, η πλαστικές του κινήσεις τον έκαναν να ξεχωρίζει. Θαρρείς πως ήταν κάποιος χάρτινος ήρωας από τα παιδικά κόμικ που ρουφούσαν τότε τα παιδία. Κι αυτός ο ήρωας ζωντάνεψε και τον έβλεπες ξαφνικά μπροστά σου. Το όνομά του Γιόχαν Κρόϊφ!
    Πάνω του χτίστηκε ο θρύλος του Άγιαξ και της εθνικής Ολλανδίας της δεκαετίας του 70. Και τι συμπαίκτες: Νέεσκενς, Χάαν, Κρολ, Φαν Χάνενγκεμ, Ρεπ, Ρέεζεμπρικ! Ποδόσφαιρο φίνο, τεχνικό, με εναλλαγές θέσεων, εφαρμογή του τεχνικού οφσάιντ, πίεση ψηλά, εκμετάλλευση των κενών χώρων. Χάρμα! Ουσιαστικά ήταν ένα ευφάνταστο κατενάτσιο με υψηλά ποσοστά κατοχής της μπάλας, αλλά ήταν τόσο όμορφα παιγμένο που άρεσε σε όλους.
    Κι’ όμως αυτή η ομάδα δεν κατόρθωσε να στεφτεί Παγκόσμια πρωταθλήτρια. Το 74 πέφτοντας πάνω στη Γερμανία του Μπεκεμπαόυερ δεν κατόρθωσε να αποβάλλει το σύνδρομο μειονεξίας έναντι των Γερμανών και ηττήθηκε. Το 78, χωρίς τον Κρόϊφ, ένα δοκάρι του Ρέεζεμπρικ λίγο πριν τη λήξη του τελικού με την Αργεντινή δεν την οδήγησε στη στέψη (γλυτώνοντας μάλλον τα χειρότερα από τους στρατιώτες του Βιντέλα).
    Σβήνοντας αυτή η ομάδα άφησε μια παρακαταθήκη στους επόμενους και έχτισε μια παράδοση. Με το Ρίνους Μίχελς για δεύτερη φορά στον πάγκο κατάφεραν να κατακτήσουν το Ευρωπαϊκό Κύπελλο το 88 όπου ανέτειλε το άστρο δύο πολύ σπουδαίων παικτών του Γκούλιτ και του Φαν Μπάστεν. Όμως το παγκόσμιο κύπελλο ήταν άπιαστο όνειρο. Έφτασαν κοντά το 98 αλλά έπεσαν στα πέναλτι από τη Βραζιλία.
    Η φετινή ομάδα ήταν πολύ καλή και ίσως η πληρέστερη που είχαν τα τελευταία χρόνια. Στον τελικό αδίκησαν τον εαυτό τους και την παράδοσή τους με τον τρόπο που έπαιξαν. Ο ρόλος του κλεφτοκοτά δεν αρμόζει σε ομάδες όπως η Ολλανδία. Ούτε το ξυλίκι τους ταιριάζει. Αρνήθηκαν την παράδοσή τους και το πλήρωσαν. Ίσως να μην κέρδιζαν αλλά σίγουρα θα κέρδιζαν θαυμαστές και φίλους. Το 2014 φαντάζει ήδη πολύ μακρινό γι’ αυτούς

    ΥΓ. Ο αγαπημένος μου παίκτης ο Ινιέστα καθάρισε πάλι. Πριν χρόνια όταν έλεγα σε κάποιους φίλους γι’ αυτόν με λοιδορούσαν. Χτες με δικαίωσε. Το παλληκάρι ξέρει καντάρια μπάλα, είναι πανέξυπνος και έχει και ενεργούς διδύμους γεννητικούς αδένες!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 16:47:55

      Έτσι ακριβώς. Τους έφαγε ηη σκοπιμότητα. Αν έχεις για καλύτερο παίκτη το τσοπανόσκυλο Φαν Μπόμελ, τι περιμένεις
      Αττράκτορα εμφανίσου. Θα βάλω αλλαγή τον Μέσι

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 16:52:05

    Ο Αττράκτορας βρίσκεται υπό διωγμό από διάφορους θρησκευάμενους. Του σύστησα να εξομολογηθεί τις αμαρτίες του στο σοφό γέροντα - Ροδινό να αλαφρώσει η ψυχή του!

  5. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 16:57:44

    Εγώ τον θέλω μια βδομάδα αγκαζέ για να εξομολογηθώ τα βασικά.
    Να κοιτάξει το πρόγραμμα του

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 18:09:34

      «Είπατε τώ βασιλεί, χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβην, ου μάντιδα δάφνην, ουδέ παγάν λαλέουσαν.
      Απέσβετο και το λάλον ύδωρ»,

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 22:45:34

        Και συ τέκνον Βρούτε?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 22:51:00

        Τι Βρούτος φίλε μου. Έγινε και Πυθία τώρα και δίνει χρησμούς!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 22:53:18

        Να μη το πα΄ρω προσωπικά λες?
        Γενικά αναφέρεται?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:07:00

        Μικρέ Οδυσσέα,

        Φοίβος είναι ο Απόλλωνας.
        Οχι αυτός, τα άσματα του οποίου έμαθα ότι άδεις λικνιζόμενος, διατελών εν ευωχία.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:12:25

        Αυτό το ρητό δεν είναι απάντηση σε αυτόν που είναι συνέχεια της Αλεξάνδρας?
        Αν και οι πενιές δεν με αφήνουν ασυγκίνητο, τρόπον τινά
        Πάλι εσωτερική πληροφόρηση έπαιξε έτσι?

  6. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 22:58:28

    Άρθρο του Χρήστου Σωτηρακόπουλου, που είδα τώρα, και κλείνω το θέμα Ολλανδία:

    Αουτσάιντερ μόνο στις αποδόσεις

    11/7/2010 11:57


    Ολλανδία και Ισπανία, δίκαια έφτασαν μέχρι τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Είναι οι δυο καλύτερες ομάδες του τουρνουά και θα φέρουν το τρόπαιο για πρώτη φορά στην Ευρώπη από διοργάνωση, η οποία δεν διεξάγεται στην ήπειρό μας.

    Η εικόνα των δυο ομάδων, δεν μπορεί να μην οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δίκαια έφτασαν μέχρι τον τελικό. Ολλανδία και Ισπανία κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο την τελευταία αναμέτρηση της διοργάνωσης, αποδίδοντας σε γενικές γραμμές το καλύτερο ποδόσφαιρο και αφού σημείωσαν η κάθε μια, από μια μεγάλη πρόκριση. Μεγαλύτερη βέβαια αυτή της Ολλανδίας, η οποία από τη στιγμή που έβγαλε εκτός θεσμού, το μεγάλο φαβορί Βραζιλία, έχει κάθε λόγο να πιστεύει ότι δεν είναι τόσο μεγάλο αουτσάιντερ απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

    Η Ολλανδία φτάνει στον τελικό έχοντας μόνο νίκες, επίτευγμα που μόνο απαρατήρητο δεν μπορεί να περάσει. Τόσο στα προκριματικά για το δρόμο στη Ν.Αφρική όσο και στην τελική φάση, η ομάδα του Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ, νίκησε κάθε αντίπαλό της σε αντίθεση με την Ισπανία, η οποία ξεκίνησε με ήττα. Στη νίκη του 90λεπτου αλλά και την κατάκτηση του τροπαίου, παίρνω Ολλανδία, η οποία δεν είναι τόσο μεγάλο αουτσάιντερ στον αγωνιστικό χώρο όσο δείχνουν οι αποδόσεις, οι οποίες έχουν ανέβει κοντά στο 3.50.

    Πρόταση
    Ολλανδία-Ισπανία 1 (3.60)
    Ολλανδία κατάκτηση (2.40)

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:01:51

      Αυτά παθαίνουν όσοι αγνοούν τις προφητείες...!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:05:03

        Γιάννη μου, άν κάνει κόμμα κι η Ντόρα έως 31/9 ο Ροδινός είναι ο νέος Νοστράδαμος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:09:41

        Είπαμε η κυρία δεν κάνει κόμμα. Period!
        Πάει για περιφερειάρχης Κρήτης και αυτό είναι κειδωμένο στα πρακτορεία. Αν κάνει κόμμα, θα αρχίσω να συγγράφω ως τιμωρία ποιητικό έπος με τίτλο ΝΤΟΡΙΑΔΑ με 20000 στίχους!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:14:31

        Γιάννη,
        Καλύτερα να αρχίσεις την συγγραφή!
        Εμαθα, απο έγκυρη πηγή, ότι δέχθηκε πρόταση ο Μικρός Οδυσσέας να αναλάβει υπεύθυνος εκλογικών εκτιμήσεων και προβλέψεων. Εδωσε μια απάντηση ήξεις αφίξεις.

        Οι φήμες λένε.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:20:12

        Κρύβε λόγια. Αναλαμβάνω μετά τις διακοπές.
        The limit is the sky

      • man8os avatar
        man8os @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:22:14

        Πριονισε καρεκλες 3
        καταραστηκε 300
        μα η Ιθακη ηταν μακρυα,
        εφαγε ντολμαδακια.

  7. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:05:49

    30/9 άντε σου δίνω και τη 1/10

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:10:42

      Γενναιόψυχε!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:16:36

        έχουμε θέμα εγώ λέω ότι δεν κάνει τώρα κόμμα και είδες κάνει φόρουμ και βλέπομεν

  8. man8os avatar
    man8os 12/07/2010 23:14:06

    Τελικα το χταποδι επιβιωσε...

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:19:12

    Ω μούσα των ποιητών!
    Δώσε μου δύναμη και σφρίγος
    Να τραγουδήσω για τη Κόρη
    Που απ'τη γενιά του Ιδομενέα στέκει εκεί
    Στ΄άπαρτα ψηλά βουνά της Κρήτης...

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:21:16

    Σύντομο μάθημα Ιστορίας για τον Μικρό Οδυσσέα.
    Ο χρησμός αυτός υποτίθεται ότι είναι ο τελευταίος του Μαντείου όταν ο Φιλόσοφος και Εξαιρετικός στρατηγός Αυτοκράτωρ Ιουλιανός (τον οποίο δυστυχώς έχουμε διδαχθεί να λέμε παραβάτη) επεχείρησε να ανασυστήσει τον αρχαίο Ελληνικό κόσμο. Επεσαν οι χριστιανοί και τον κατασπάραξαν.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:23:11

      Σας είπα φίλτατε η συνέχεια της Αλεξάνδρας. Αλλά είσθε ΒΠ που να γνωρίζετε τους δρόμους του Κέντρου

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:26:20

        Ούτε ΒΠ ούτε ΝΠ, ούτε ΔΠ!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:26:32

        Νονέ το 'ηνίοχος" σου αρέσει για nick?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:29:11

        Ως Ηνίοχος των Δελφών;

        Νοt bat at all!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:37:46

        Ο Λουκιανός?

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:26:56

      Ο «χρησμός» εφευρέθηκε και καταγράφηκε από τον Βυζαντινό χρονογράφο Γεώργιο Κεδρηνό τον 11ο αιώνα, δηλαδή 700 χρόνια αργότερα.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:30:54

        Επί Κομνηνών? Ο Ροδινός τον έβαλε

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:31:42

        Σωστός!
        Οταν βρείς καιρό, διάβασε το βιβλίο του Michael Curtis Ford για τον Ιουλιανό.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:34:58

        Αυτός δεν έχει γράψει και για την Κάθοδο των Μυρίων?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:36:58

        Και πάλι σωστός!
        Διάβασε και τα έργα του Ιουλιανού.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:39:21

        Έχω και ένα βιβλίο του Τάσου Αθανασιάδη για τον Ιουλιανό αλλά δεν το έχω πιάσει ακόμα. Το κυκλοφόρησε σε επανέκδοση πρόσφατα ο @#$@#ΔΟΛ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:42:50

        Γιάννη,

        "Ο Βασιλιάς Ηλιος"
        Αν είναι αυτό, είναι πολύ καλό!
        Πάρε όμως από τον Κάκτο, τα έργα του Ιουλιανού.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:47:42

        Ναι αυτό είναι. Του Κάκτου θα εννοείς από τη σειρά της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:48:37

        Γιάννη άσε το Ροδινό και την αρχαιολογία του. Διάβασε michel de grece Ανδρόνικος Α΄Κομνηνός και το γιατί το Βυζάντιο της Αρβελέρ

  11. Wolf avatar
    Wolf 12/07/2010 23:23:26

    Σημερα ενας φιλος απο το Ρεθυμνο, μου μιλησε για τη ...ντροπη τσι Κρητης!!!
    Τυχαιο, που το εκανε σημερα, δε νομιζω.

    Οσο για το χταποδι, ανεπιβεβαιωτες πληροφορίες λένε ότι, το χταποδι το εχουν χωνεψει ηδη οι Γερμανοί και στη θεση του εβαλαν μηχανικο-καμουφλαρισμενο, στο ενυδρειο!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Wolf 12/07/2010 23:25:16

      To έκανε σήμερα γιατί αύριο είναι Τρίτη και 13!

      • Wolf avatar
        Wolf @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:28:14

        Μπα και αυριο, ο φίλος είπε, θα μου πει τη συνεχεια, για τη ντροπη τσι Κρητης!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:38:43

        Wolf,
        Θα έχει πλάκα όταν γίνουν γνωστοί οι ...ιθύνοντες νόες, οι ιδεολογικοί εγκέφαλοι!

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:40:34

    Μικρέ Οδυσσέα,

    Για τον ...Λουκιανό Κελαηδόνη λές;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:50:02

      Ναι τον ¨ελληνα ...Πουγιόλ

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:44:12

    Αντιχριστιανικό ποίημα του Αλεξανδρινού.
    Από τα καλύτερά του. Το έχω αναρτήσει ξανά αλλά δεν πειράζει!

    Εις τα περίχωρα της Αντιοχείας

    Σαστίσαμε στην Αντιόχειαν όταν μάθαμε
    τα νέα καμώματα του Ιουλιανού.

    Ο Απόλλων εξηγήθηκε με λόγου του, στην Δάφνη!
    Χρησμό δεν ήθελε να δώσει (σκοτισθήκαμε!),
    σκοπό δεν τόχε να μιλήσει μαντικώς, αν πρώτα
    δεν καθαρίζονταν το εν Δάφνη τέμενός του.
    Τον ενοχλούσαν, δήλωσεν, οι γειτονεύοντες νεκροί.

    Στην Δάφνη βρίσκονταν τάφοι πολλοί.-
    Ένας απ' τους εκεί ενταφιασμένους
    ήταν ο θαυμαστός, της εκκλησίας μας δόξα,
    ο άγιος, ο καλλίνικος μάρτυς Βαβύλας.

    Αυτόν αινίττονταν, αυτόν φοβούνταν ο ψευτοθεός.
    Όσο τον ένοιωθε κοντά δεν κόταε
    να βγάλει τους χρησμούς του· τσιμουδιά.
    (Τους τρέμουνε τους μάρτυράς μας οι ψευτοθεοί).

    Ανασκουμπώθηκεν ο ανόσιος Ιουλιανός,
    νεύριασε και ξεφώνιζε: «Σηκώστε, μεταφέρτε τον,
    βγάλτε τον τούτον τον Βαβύλα αμέσως.
    Ακούς εκεί; Ο Απόλλων ενοχλείται.
    Σηκώστε τον, αρπάξτε τον ευθύς.
    Ξεθάψτε τον, πάρτε τον όπου θέτε.
    Βγάλτε τον, διώξτε τον. Παίζουμε τώρα;
    Ο Απόλλων είπε να καθαρισθεί το τέμενος.»

    Το πήραμε, το πήγαμε το άγιο λείψανον αλλού·
    το πήραμε, το πήγαμε εν αγάπη κ' εν τιμή.

    Κι ωραία τωόντι πρόκοψε το τέμενος.
    Δεν άργησε καθόλου, και φωτιά
    μεγάλη κόρωσε: μια φοβερή φωτιά:
    και κάηκε και το τέμενος κι ο Απόλλων.

    Στάχτη το είδωλο· για σάρωμα, με τα σκουπίδια.

    Έσκασε ο Ιουλιανός και διέδοσε -
    τι άλλο θα έκαμνε - πως η φωτιά ήταν βαλτή
    από τους Χριστιανούς εμάς. Ας πάει να λέει.
    Δεν αποδείχθηκε· ας πάει να λέει.
    Το ουσιώδες είναι που έσκασε.

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:49:49

    Ναι, από τη σειρά της Ελληνικής Γραμματείας

  15. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:50:53

    Τα τετράγωνα δίπλα από τα σχόλια υπήρχαν ή βλέπω σκιές?

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:52:41

      Όχι δεν υπήρχαν. Το έχω ξαναπεί. Τι θέλουμε και πιάνουμε στο στόμα μας την Κρητικοπούλα?

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:54:46

    Είναι γιατί ...τετραγωνίζουμε τον κύκλο!

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/07/2010 23:55:49

    Τέλος, εκπομπής για σήμερα.
    Εχουμε και δουλιές!

  18. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:56:44

    Κώστα θα πάρω το βιβλίο του Ford για τις διακοπές κι αν δεν μου αρέσει θα σε παραδώσω στον αναρχοδεξιο!! (χαχαχα)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 23:59:26

      Aυτός μάλλον εσένα κυνηγάει!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 13/07/2010 00:02:56

        Γιατί θα έπαιζε την Ισπανία αλλά με διάβασε και δίστασε.
        Αλλά και να την έπαιζε το 90λεπτο ήρθε Χ, έπρεπε να παίξει κατάκτηση τροπαίου.
        Αλλά λέει επίσης ότι κανονικά η Ολλανδία έπρεπε να νικήσει 3-0.
        Τα χάπια μου και ένα ταξί να φύγω

  19. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:57:17

    Καληνύχτα κύριοι!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 23:59:29

      Καληνύχτα Γιάννο
      Κώστα οήγαινε για ύπνο, άσε τη Ντόρα ήσυχη!

  20. anideos avatar
    anideos 13/07/2010 19:23:49

    φιλε Οδυσσεα ξεχασες και αδικησες μαλλον τον Γουεσλευ Σναιντερ.
    Νομιζω ειναι ο ανθρωπος με τους περισοτερους σκορερ βαθμους της διοργανωσης.
    Στη Ντορα ενα σοφλαν Περικαλω, ερε τι μου θυμησες!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ anideos 13/07/2010 22:37:34

      Δεν το ξέχασα, αυτός ξέχασε τον τελικό. Δεν ήταν καλός εκεί και του έφαγαν τη θέση οι Τσάβι-Ινιέστα, που παίζουν και καλύτερα μαζί.
      Πριν τον τελικό κι αυτός κι ο Ρόμπεν ήταν μέσα.
      Τουε τιμωρώ σιωπηλά αφήνοντας τους στον πάγκο...