#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2013 06:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα παιδιά της Εθνικής Μπάσκετ... ωραίοι ως αρχαίοι Έλληνες



Σε δύο μέρες η Εθνική Μπάσκετ, η επίσημη αγαπημένη που μας έχει χαρίσει τόσες επιτυχίες, ρίχνεται στη μάχη του Ευρωμπάσκετ με πολλές πιθανότητες να φέρει ένα μετάλλιο. Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δούμε τις μάχες των παιδιών της Εθνικής και να καμαρώσουμε για μια σημαντική επιτυχία.

Πολλούς ξένισε η επιλογή του προπονητή, του Ιταλού Τρινκιέρι. Είπαν άλλωστε: Δεν είχαμε Ελληνες να αναλάβουν την Εθνική; Μπορεί να έχουν και δίκιο, αλλά το αποτέλεσμα θα κρίνει και τον προπονητή. Προς το παρόν, αυτό που εντυπωσιάζει από τον Ιταλό είναι η θέλησή του να γίνει «Ελληνας». Από την πρώτη μέρα κάνει μαθήματα Ελληνικών και θέλει πολύ να μάθει να σκέφτεται όπως οι Ελληνες. Και δείχνει να θέλει να βγάλει το ψωμί του με αξιοπρέπεια. Εντύπωση, πάντως, έκανε μια συνέντευξη που έδωσε στην οποία δίνει για κάθε έναν παίκτη της ομάδας το όνομα ενός αρχαίου ήρωα, αποδεικνύοντας ότι έχει μελετήσει πολύ τη μυθολογία. Λίγο το μπέρδεψε στο τέλος με τον Εκτορα αλλά χαλάλι του.

Η επιλογή των ηρώων έχει πράγματι εξαιρετικό ενδιαφέρον:

«Ο Σπανούλης δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Αχιλλέα. Είναι ο ηγέτης μας. Ο πρώτος μεταξύ των πρώτων και ηγείται όλων. Και με τη σοφία του Οδυσσέα, οι αντίπαλοι δεν θα βρουν την αχίλλειο πτέρνα του. Ποιος είναι ο Οδυσσέας; Μα ο Ζήσης. Είναι πολυμήχανος, παίζει με το μυαλό, μπορεί να τον εμπιστευτείς», ήταν τα πρώτα λόγια του Ιταλού coach.

Ο Τρινκιέρι συνέχισε λέγοντας πως: «Ποιος σκότωσε τον Μινώταυρο; Ο Θησέας; Αυτός είναι ο Φώτσης. Ικανός για όλα. Ο Αντώνης θα μπορούσε να παρομοιαστεί με όλους τους ήρωες της αρχαίας ελληνικής ιστορίας! Τον Μπουρούση θα τον έλεγα Ίκαρο. Είναι ενθουσιώδεις, μαχητής, δεν φοβάται. Με τη βοήθεια του Καββαδά, που λόγω σωματοδομής είναι ο δικός του πελώριος Αίαντας, ο Μπουρούσης θα προστατέψει τα "φτερά" του. Θα μπορούσε να είναι και ο Άτλας, αλλά με μαγεύει η ιστορία του Ίκαρου».

Ο ομοσπονδιακός προπονητής συμπλήρωσε: «Ίσως φανεί υπερβολή, αλλά τον Μαυροκεφαλίδη θα τον έλεγα Ηρακλή. Δεν έχει τη δύναμή του, όμως έχει προσόντα που τον καθιστούν ικανό να κάνει πράγματα που μοιάζουν σαν άθλοι. Για τον Πρίντεζη θα προτιμούσα τον από μηχανής θεό, αφού μπορεί να έρθει από το πουθενά και να σώσει με οποιονδήποτε τρόπο την κατάσταση. Ο Σλούκας είναι ο Πάτροκλος. Σπουδαίος παίκτης, με άγνοια κινδύνου και alter ego του Σπανούλη σε Ολυμπιακό και Εθνική. Περσέας, ο Περπέρογλου, γιατί μπορεί να φέρει εις πέρας δύσκολες αποστολές. Ο Μπράμος Ιάσονας, ο οποίος εκτός των άλλων  θεωρείται πως ανακάλυψε τη Λουμπλιάνα! Ο Παπανικολάου, ως σπουδαίος που είναι, είναι ο Έκτορας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fevgwpali avatar
    fevgwpali 03/09/2013 06:59:05

    ο ακενατούμπο;

    • Έλλην avatar
      Έλλην @ fevgwpali 03/09/2013 15:37:13

      O καζαμπουμπου;

    • Έλλην avatar
      Έλλην @ fevgwpali 03/09/2013 15:37:13

      O καζαμπουμπου;

  2. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 03/09/2013 08:10:34

    Μπράβο στον Ιταλό .

  3. lewnidas avatar
    lewnidas 03/09/2013 10:23:22

    ειναι εκπληκτικα διαβασμενος ο ιταλογεννημενος αμερικανο-κροατης (αν εχω καταλαβει καλα) μιλαει 3 γλωσσες και προσπαθει να μαθει ελληνικα. εκπληκτικη περιπτωση για τους δημοσιογραφους. μενει να δουμε τι θα κανει στο γηπεδο. εχει παρει ενα τεραστιο ρισκο κατεβαινωντας με 3 γκαρντ. Το μπασκετακι μας κραταει στον αφρο (μαζι με το πολο) ετσι για να θυμομαστε οτι δεν ειμαστε οι αχρηστοι που εχουν βαλθει φιλοι και εχθροι να μας πεισουν?

  4. Τρελλά ΕνθουσιασμένΗ avatar
    Τρελλά ΕνθουσιασμένΗ 03/09/2013 11:26:02

    Εδώ ταιριάζει το ''ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ''. Καλή μας επιτυχία.

  5. je ne regrette rien avatar
    je ne regrette rien 03/09/2013 12:49:46

    Ψηφίζω με ενθουσιασμό τον Ιταλό προπονητή μας , απ'όσα διάβασα γι'αυτόν είναι σοβαρός, υπεύθυνος και με σεβασμό γιά την πατρίδα μας και τον πολιτισμό της !
    Μέχρι φιλοσοφημένο θα τόν έλεγα.
    Μένει να είναι και...καλός προπονητής και ποιός μας πιάνει !!!
    Εάν δέ, μαζί με τούς αρχαίους ήρωες-παίκτες , έχουμε και την 12άδα των Θεών μαζί μας , το χρυσό το έχουμε στο τσεπάκι !

    • Samurai avatar
      Samurai @ je ne regrette rien 03/09/2013 19:20:46

      Έκτορας;

      • je ne regrette rien avatar
        je ne regrette rien @ Samurai 03/09/2013 21:16:57

        Δεν τ'όξερες Samurai ; ίδια γλώσσα, ίδια θρησκεία...
        ενδοοικογενειακή διαμάχη.Γεωγραφική η διαφορά.
        Οι μεν ανατολικά του Αιγαίου...οι δε δυτικά του Αιγαίου...

        • Samurai avatar
          Samurai @ je ne regrette rien 04/09/2013 22:06:16

          Tι μαθαίνει κανείς..

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ je ne regrette rien 03/09/2013 20:16:47

      Μηδένα πρό τοῦ τέλους μακάριζε,ἀγαπητή je ne regrette rien,γιά κανέναν,εἰδικά στόν ὀμαδικό ἀθλητισμό..

      • je ne regrette rien avatar
        je ne regrette rien @ Κυθήριος 03/09/2013 23:03:20

        μά δεν "μακάρισα" κανέναν ...πρό τού τέλους !
        Απλά είπα " εάν" και "εάν" και "εάν " τότε θά...
        δηλαδή εάν υπάρξουν όλες αυτές οι προυποθέσεις...
        Αλλο είναι αυτό αγαπητέ Κυθήριε !
        Εξ'άλλου αυτά τα παιδιά μάς έχουν συνηθίσει σε μεγάλες χαρές !

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ je ne regrette rien 04/09/2013 06:26:42

          Καλημέρα,ὁ...μακαρισμός πήγαινε στήν τελευταία φράση γιά τό χρυσό μετάλιο καί τόν προπονητή.
          Δέν εἶδα στό σχόλιό σου πολλά ἐάν,ἀντιθέτως,καταγράφεις καλόπιστους χαρακτηρισμούς ὅπως σοβαρός,ὑπεύθυνος καί φιλοσοφημένος καί ἐπειδή σέ τέτοιου ὑψηλοῦ ἐπιπέδου διοργανώσεις μετράει πρῶτα τό νά εἶναι καλός προπονητής ὅπως κι ἐσύ τό λές,γι' αὐτό ἀπλά ἐπισημαίνω,ἄς περιμένουμε λίγο.Ἐξάλλου,πόσοι προπονητές ἦρθαν ἐν μέσω διθυράμβων καί ἔφυγαν κυνηγημένοι...
          Ὅσο γιά τούς παίκτες,γιά μένα ἀποτελοῦν ἐγγύηση γιά μιά καλή θέση στή κατάταξη.

  6. B.K.Σιάπκα avatar
    B.K.Σιάπκα 03/09/2013 19:59:53

    O Έκτορας ως Τρώας ήταν ομόγλωσσος και ομόθρησκος των Ελλήνων πολιορκητών της πόλης του.
    Περί ομόαιμης σύγκρουσης η σύρραξη, σίγα το νέο για τη φάρα μας.....

  7. je ne regrette rien avatar
    je ne regrette rien 05/09/2013 18:10:11

    ε, τώρα αγαπητέ @ Κυθήριε θα το κουράσουμε τόσο πολύ ;
    Τον θεωρώ λοιπόν υπεύθυνο και φιλοσοφημένο ΛΟΓΩ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ του και έπειτα έβαλα 2 "αν" (βασικά όμως!)
    1ον Μένει να είναι ΚΑΙ καλός προπονητής...
    2ον Μένει να έχουμε και την συμπαράσταση των ...12 Θεών !
    Εσύ τι λές; Μακαρίζω πρό του τέλους ;
    Φιλικά