#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2012 14:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος εποχής, επίσημα, για την οικογένεια Βαρδινογιάννη στον ΠΑΟ



Ιστορική ημέρα για τον Παναθηναϊκό, καθώς μετά από 33 χρόνια στα χέρια της οικογένειας Βαρδινογιάννη η ΠΑΕ πέρασε στην ιδιοκτησία της «Παναθηναϊκής Συμμαχίας». Συγκεκριμένα η διαδικασία της μεταβίβασης του 54.7% των μετοχών ολοκληρώθηκε σήμερα, στα γραφεία της ΠΑΕ, με την υπογραφή των σχετικών εγγράφων από τους νομικούς συμβούλους του Γιάννη Βαρδινογιάννη και του Γιάννη Αλαφούζου. Η «Παναθηναϊκή Συμμαχία» αναλαμβάνει τα ηνία του συλλόγου και θα προσπαθήσει να την οδηγήσει μακριά από τα οικονομικά προβλήματα. «Έχουμε μεγάλη ευθύνη γιατί από σήμερα ο ΠΑΟ ανήκει στους οπαδούς του». Με τα λόγια αυτά ο Γιάννης Αλαφούζος σχολίασε τη μεταβίβαση των μετοχών της ΠΑΕ και συνέχισε:

«Ευχαριστώ όλο τον κόσμο, όλους τους παράγοντες για τη στήριξη που έκαναν δυνατή την μεταβίβαση των μετοχών. Το σωματείο αντιπροσωπεύει τους οπαδούς. Θέλω να επισημάνω ότι εάν δεν είχαν υπάρξει οι προηγούμενοι μέτοχοι και οι οπαδοί του δεν θα είχαμε τον ΠΑΟ. Όταν άρχισε η προσπάθεια και με τον κ. Καμάρα αρχίσαμε στις συσκέψεις ήρθαμε σε αδιέξοδο. Σκεφτήκαμε ότι ο μόνος δρόμος είναι ο κόσμος του. Δεν είναι δυνατόν να μην έχουμε τη δύναμη και τη θέληση εμείς οι οπαδοί του να ξακανάνουμε τον ΠΑΟ μια πολύ μεγάλη ομάδα. Ευχαριστώ όλους, που έχουν συμμετάσχει και ειδικά αυτούς που έχουν δώσει 20 ευρώ γιατί είναι δεδομένο ότι το έχουν κάνει από το υστέρημά τους».

Στη συνέχεια ο κ. Αλαφούζος μίλησε για τα πλάνα της «Συμμαχίας»: «Πρέπει να μάθουμε από τις ζημιές που έγιναν πέρυσι. Πρέπει να συζητήσουμε τώρα που θα πάει ο ΠΑΟ και ν' αρχίσουμε το χτίσιμο για έναν νέο Παναθηναϊκό. Ευχαριστούμε τους παίκτες και τον προπονητή που δέχθηκαν να καθυστερήσουν οι πληρωμές τους. Έχουμε μεγάλη ευθύνη γιατί από εδώ και πέρα ο ΠΑΟ ανήκει στους οπαδούς του».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/07/2012 15:21:15

    Ὁ ΠΑΟ θά ἀνήκει στούς ὀπαδούς του;
    Νά γιατί δέν θά 'χει ὀμάδα οὒτε καί φέτος...
    Πάντως,γιά ἐμᾶς τούς ταλαίπωρους εἶναι μιά σημαντική μέρα ἡ σημερινή,ἐπιτέλους θά φύγει ἀπό τή μέση ἡ λαίλαπα τοῦ Βαρδινογιαννισμοῦ νά δοῦμε κι ἐμεῖς μιά ἄσπρη μέρα...
    Καί μιά ἀπορία:γιά τά οἰκονομικά ἀναλαμβάνει ἡ ''Παναθηναϊκή Συμμαχία'',γιά κανένα πρωταθληματάκι πιά συμμαχία θά βάλει μπρός...;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος 19/07/2012 20:42:09

      Αυτο το Παναθηναικη Συμμαχια, μου θυμιζει λιγο απο ... Δημοκρατικη Συμμαχια της Ντορας. (Εμεις στην ΑΕΚ δεν εχουμε τετοια προβληματα, αφου θα πεσουμε κατηγορια σιγουρα)

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μικρασιάτης 19/07/2012 22:20:23

        Δέν θά πέσετε κατηγορία,ἀλλά θά εἶναι ἄσχημο γιά τήν ἱστορία τῆς ΑΕΚ νά βολοδέρνει στή μέση τῆς βαθμολογίας.
        Ὅσο γιά τόν Παναθηναϊκό,τῶρα τοῦ ταιριάζει καί τό Πολυμετοχική Συμμαχία...

  2. android avatar
    android 18/07/2012 15:47:36

    Γιατί σαν φίλος του Παναθηναϊκού δεν μου αρέσει η ιστορία "λαϊκής βάσης"
    α) Δεν φαίνεται να προχωράει η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου. Οι μέτοχοι είναι αμέτοχοι και αφήνουν τον Αλ Αφούζ να παίζει μπάλα ότι δήθεν είναι καλοθελητής για να σώσει τον Παναθηναϊκό (χωρίς λεφτά βεβαίως)
    β) Αυτή τη στιγμή πληρώνει ο κόσμος. Τα λεφτά αυτή τη στιγμή δεν είναι αρκετά ούτε για το συμβόλαιο του Βύντρα.
    γ) Αν το όλο εγχείρημα αποτύχει κανείς δεν θα έχει ευθύνη. Θα τη χρεωθεί ο κόσμος που δεν έδειξε την "αγάπη του" και δεν στάθηκε αρωγός.
    δ) Αν η ΠΑΕ στο τέλος της σεζόν χρεοκοπήσει (έχει πάρει αρκετά δάνεια κυρίως επι ΙΒΒ) κανείς δεν θα έχει την ευθύνη για να πληρώσει το μάρμαρο. Πάλι ο κόσμος.
    ε) Η αβάντα απο τα ΜΜΕ του συστήματος με βάζει απο μόνη της σε υποψίες
    στ) Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι οτι ο ΙΒΒ δεν είναι ξεκάθαρο για το αν θα αναλάβει τις ευθύνες που θα προκύψουν απο ΓΗΠΕΛ κλπ όπως η κατεδάφιση της Λεοφόρου χωρίς κανέναν αντάλλαγμα. Δεν ξέρουμε ακόμα καλά καλά ποιες είναι οι πιθανές επιπτώσεις που θα προκύψουν.

  3. avanti avatar
    avanti 18/07/2012 17:29:09

    Αλαφούζος στο ποδόσφαιρο, Αλαφούζος στα ΜΜΕ, Αλαφούζος στην ναυτιλία, άντε και Αλαφούζος στα Τρίκαλα .................. (κατά το Σαράφης..... στα Τρίκαλα που έλεγε και η παλιά διαφήμηση).
    Κρίμα φίλε μου από το κακό στο χειρώτερο η ομαδάρα μας.

  4. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 18/07/2012 17:56:15

    Όχι μόνον κατέστρεψαν την ομάδα, αλλά η "οικογένεια", θα παραμείνει στο απυρόβλητο όπως επίσης και τα μαύρα οικονομικά στοιχεία της "επιτυχημένης" περιόδου της.

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/07/2012 12:13:35

    Παναθηναϊκός δεν είμαι, αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι με Βαρδινογιάννηδες δεν αντιμετώπιζε προβλήματα επιβίωσης όπως αντιμετωπίζει σήμερα;;; Αυτοί που έδιωξαν την "λαίλαπα Βαρδινογιάννη" έχουν κάποια καλύτερη λύση να προσφέρουν;
    Τα περί "λαίκής βάσης" σαν ιδέα δεν είναι καθόλου άσχημα αλλά στις σημερινές συνθήκες δύσκολα. Και βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι με τέτοιου είδους συμμετοχικές διαδικασίες δεν τα πάμε καθόλου καλά στην Ελλάδα. Είμαστε δικαιολογημένα - πολύ καχύποπτοι. Με 100.000 ανώνυμους Παναθηναϊκούς που θα έβαζαν από 200 ευρώ πιθανώς και να γινόταν δουλειά. Με 100.000 ανώνυμους Παναθηναικούς και τον όποιο Αλαφούζο... δύσκολα.