#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2010 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνεχίζεται το Μουντιάλ με 3 αναμετρήσεις



Ολλανδία-Δανία, Ιαπωνία-Καμερούν, Ιταλία-Παραγουάη.

Και τα 3 ματς έχουν ξεκάθαρα φαβορί αλλά καθώς είναι πρώτος αγώνας όλων, οι εκπλήξεις ελλοχεύουν, οι τερματοφύλακες επίσης. Τους φταίει λέει η καινούργια μπάλα. Και γιατί δεν έκατσες χρυσέ μου να προπονηθείς; Εγώ να πληρώνω την ατζαμοσύνη σου;

Προτείνω τη διενέργεια προκαταρκτικής, εξεταστικής και προανακριτής εξέτασης στη Βουλή των Κοινοτήτων για τον απίθανο επίγονο του Πέρεζ.. Και ευθύνες να μην προκύψουν θα ακούει επί ένα μήνα τις αγορεύσεις του Κιλτίδη στη Βουλή. Υποχρέωση του στο τέλος είναι να μας στείλει την πολιτική πλατφόρμα σε Αγγλικά, Ελληνικά και Σουαχίλι. Αν δεν τα καταφέρει θα σφουγγαρίσει με μπατονέτα το Αβέρωφ και θα μας δώσει τις διαστάσεις του με μονάδα μέτρησης τα σπίρτα

Σφήνα εγχώρια αθλητικά, καθώς ο ΠΑΟΚ ξηγιέται Μπερέτα και ο Ολυμπιακός Λίνεν, ενώ 23 χρόνια ακριβώς πέρασαν από τότε που ο Νικόλαος Γεωργαλής οδήγησε την Εθνική μπάσκετ στην κορυφή της Ευρώπης.



Η Αγγλία την πάτησε και εμείς μαζί της, αλλά τι περιμένεις από τερματοφύλακα που τον λένε Πράσινο (Green). Η Σερβία είχε τα χάλια της και ένα στόπερ που μικρός έπαιζε μπακότερμα. Διασωθήκαμε λόγω Αργενινής και σήμερα πάμε κόντρα στο ρεύμα, στα λιοντάρια του Καμερούν και στον αντιαθλητικό καθώς θεωρούμε ότι δεν θα ξεπεράσουν το εμπόδιο της Ιαπωνίας σε ένα ματς που προβλέπουμε και λίγα γκολ. Δεν ακουμπάμε Ολλανδία και γιατί λείπει ο Ρόμπεν και με τους Ιταλούς μπορεί να ασχοληθούμε  στο live bet



Βασικό

Ιαπωνία- Καμερούν under απόδοση 1.50

Τολμηρό

Ιαπωνία- Καμερούν Χ απόδοση 3.25

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Giorgos avatar
    Giorgos 14/06/2010 13:00:41

    Δηλαδή αν το όνομα του τερματοφύλακα ήταν Red θα το έπιανε;
    Στην Αγγλία χάσαμε και το over και αυτό ήταν έκπληξη.

  2. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 14/06/2010 16:37:38

    Αντιαθλητικέ η προσέγγιση του ματς ήταν σωστή

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 14/06/2010 16:40:45

      Μικρέ Οδυσσέα,

      Ασε τις προσεγγίσεις, το αποτέλεσμα τι έγινε;

      Πιάνουμε τίποτα ή θα τρέχουμε καλοκαιριάτικα να σου εγγυόμαστε τα δάνεια;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 18:16:14

        Πιάσαμε το under χάσαμε το Χ
        To βράδυ FORZA ITALIA με απόδοση στο 2.05
        Μη σε νοιάζει έχω πρόσωπο, αλλά το υπόγειο μη το νοικιάσεις!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 18:27:13

        Είδες τα HONDA επιτάχυνση?
        Για το βράδυ προβλέπω ένα Χ από εδώ μέχρι το Κάλλιαρι!
        Πάρε και κανένα βιβλίο για διάβασμα. Θα σου χρειαστεί στην υπόγα! Εκτός κι αν σου φτάνουν τα ΜΠΛΕΚ του Ροδινού!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 18:29:08

        Ποια Μπλεκ Γιάννη μου; Τα άπαντα του Κοέλιο έχει σου λέει

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 18:32:59

        Και τα .. άπαντα του John Grisham, αν ενδιαφέρεσαι!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 18:33:51

        Αφού τα διαβάσεις όλα, μετά θα σου βάλει και εξετάσεις!
        Γι' αυτό κοίτα δώσε κανένα σίγουρο μπας και γλυτώσεις. Αλλιώς θα κανονίσουμε με τον Strange και τον αντιαθλητικό τη μεγάλη απόδραση!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 18:39:25

        Το έχουνε φορτώσει Γιάννη το Χ για το βράδυ και ακόμη περισσότερο το under.
        Επιμένω ΙΤΑΛΙΑ και σπεύδω να τοποθετηθώ και στο over

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 14/06/2010 19:03:06

        Η αλήθεια είναι ότι στις πρεμιέρες στα δύο τελευταία μουντιάλ έχει νίκες με 2-0.

  3. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 14/06/2010 18:56:15

    A time to kill?
    Έλα και τρόμαξα ότι θα πεις και για Αλιέντε

  4. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 14/06/2010 18:57:42

    Ο τράκτορας έχει εμφανισθεί σήμερα;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 14/06/2010 20:23:20

      Αν πόνταρες σε Ιταλία, σε βλέπω με τον Ροδινό να ψάχνεις για ταξί στις σαβάννες της Ζάμπια....

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/06/2010 20:22:11

    Venceremos Paraguanos por la Victoria !!!
    Τη πάτησα με την Ουρουγουάη. Μάλλον Παραγουάη, μού έλεγε η φωνή μέσα στο κεφάλι μου προχθές.

    • man8os avatar
      man8os @ Strange Attractor 14/06/2010 20:23:19

      Εχει 1 ιμιχρονο ακομα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ man8os 14/06/2010 20:23:51

        Σωστά, πρέπει να διπλασιάσουμε τα τέρματα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 14/06/2010 21:35:24

      Εγώ που δεν ακούω τον εαυτό μου:"Ελλοχεύουν εκπλήξεις" έγραφα το πρωί

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 14/06/2010 21:48:56

        Οδεύεις όλο και πιο βαθειά στο υπόγειο...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 14/06/2010 22:14:19

      Η φωνή μέσα σου έλεγε strange why....
      Μη σε νοιάζει ετοιμάζουμε μεγάλη δουλειά : εισαγωγή βουβουζέλες

      Και ο νικητής της αποψινής βραδιάς: ΦΑΙΛΤΩΡ μακράν

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 14/06/2010 22:20:44

        Αύριο ξημερώνει μια καινούργια μέρα...
        Έρρωσθε καί ευδαιμονείτε.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 14/06/2010 22:46:15

        Τι έγινε Μικρέ Οδυσσέα;

        Πάλι πέσαμε έξω στις προβλέψεις;
        Η σημερινή σου άσκηση

        Η ιστορία ενός Μαθητευόμενου Μάγου

        "Σε μια φυλή Ινδιάνων, πέθανε ξαφνικά ο Μέγας Μάγος της Φυλής και τον διαδέχθηκε ο μαθητευόμενος νεαρός βοηθός του. Στη φυλή έπεσε μεγάλη ανησυχία για το μέλλον. Περνούσαν οι μέρες και επειδή ο μικρός δεν έκανε τίποτα, η καχυποψία μεγάλωνε. Οι παλαιότεροι άρχισαν να ψάχνουν για καινούργιο Μάγο.

        Ο μικρός, μες την ανασφάλειά του, θυμήθηκε μια συμβουλή του απελθόντος Μάγου που έλεγε ότι επειδή η διοίκηση είναι δύσκολο πράγμα και οι διοικούμενοι εύκολα δυσανασχετούν, να τους κρατάς πάντα πολύ απασχολημένους. Ετσι δε θα βρίσκουν καιρό να σε αμφισβητούν. Την επόμενη μέρα ο νεαρός, τόλμησε και κάλεσε προσκλητήριο της φυλής.

        Ετρεξαν, όλοι από περιέργεια περισσότερο, να τον ακούσουν. Θα ήταν και η πρώτη ομιλία του. Ο νεαρός έτρεμε ολόκληρος, όταν ήρθε η ώρα να μιλήσει και τελικά τραυλίζοντας, μπόρεσε να πει ότι επικοινώνησε μαζί του το Πνεύμα του Μεγάλου Μάγου και του είπε ότι ο ερχόμενος χειμώνας θα ήταν πολύ βαρύς για αυτό έπρεπε να ανέβουν στα βουνά να μαζέψουν ξύλα!

        Αν και ήταν Ιούνιος μήνας , στο άκουσμα και μόνο του πνεύματος του Μεγάλου Μάγου, η φυλή την επόμενη μέρα, ξεκίνησε για το μεγάλο Βουνό. Μια βδομάδα έκοβαν δέντρα, γύρισαν πίσω κατάκοποι. Για δυο βδομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους και κοιμόταν συνέχεια. Ο μαθητευόμενος μάγος, ηρέμησε προσωρινά.

        Επειδή, όμως, προχωρούσε το Καλοκαίρι και ο καιρός γινόταν ζεστός, άρχισαν πάλι τις αμφιβολίες. Ο νεαρός τους ξαναμάζεψε, είτε ότι επικοινώνησε εκ νέου το Πνεύμα του Μεγάλου Μάγου, ότι ο ερχόμενος χειμώνας θα ήταν βαρύτατος και ξαναπήγαν στο βουνό, για ξύλα.

        Κουτσά στραβά, ο νεαρός, έβγαλε και τον Ιούλιο, αλλά δεν είχε καμιά νέα ιδέα . Χώρια που είχε και αμφιβολίες για τον χειμώνα. Ετσι, αποφάσισε να πάει στην πόλη που απλώνονταν κάτω από το βουνό και να ρωτήσει τα χλωμά πρόσωπα, τι προβλέπουν για το χειμώνα.

        Πήγε, λοιπόν, και βρήκε τον τοπικό μετεωρολόγο και τον ρώτησε τι καιρό θα κάνει το χειμώνα. Εκείνος, χωρίς να το σκεφτεί του απάντησε. «Θα έχουμε το χειρότερο χειμώνα των τελευταίων 100 ετών!».

        Ο νεαρός Μάγος ηρέμησε. Η καρδιά του πήγε στη θέση της. Ηταν, όμως, περίεργος και ήθελε να μάθει την τεχνική τους. «Και πώς το ξέρετε από τώρα;» ρώτησε.
        Ο επιστήμονας χαμογέλασε και έδειξε προς το χωριό των Ινδιάνων. «Δε βλέπεις τους Ινδιάνους; Εχουν ξεπατωθεί να κουβαλάνε ξύλα!»

        Ο Μικρός Οδυσσέας, να βγάλει τα συμπεράσματα

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ μικρός οδυσσέας 15/06/2010 08:16:28

        Καλημέρα! Πανωλεθρία χθες ταξιδευτή μου. Ο Φαίλτωρ ήρεμος και ψύχραιμος μας κουνάει το μαντήλι από το Κάλιαρι ... Στοιχηματικά μοιραίο στάθηκε χθες το 39΄: γκολ ο Honda, γκολ και η γιουβεντίνικη "άμυνα".

        Μεγάλη απογοήτευση οι Ιταλιάνοι. Χωρίς Πίρλο δεν έχουν προσωπικότητα και οι Ζαμπρότα-Καναβάρο μου θυμίζουν Ελ Σιντ ... Τί να κάνει ο κακομοίρης ο Μαρτσέλο; Μη ξεχνάμε βεβαίως ότι το ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας δεν ήταν ποτέ το ισχυρό στοιχείο των Ιταλών. Πάντα με τους μεγάλους και ξεκινώντας από πίσω ηταν καλύτεροι. Ίδωμεν!

        Ακόμη μεγαλύτερη απογοήτευση η παρέα του Ετό. Τπτ απολύτως. Κι επειδή έχω κι εγώ τα "κολλήματά" μου με τους ανά την υφήλιο Όθωνες, να πω ότι ο Λεγκέν άλλη δουλειά ξέρει: να φτιάχνει ομάδες from scratch. Με έτοιμους παίκτες επιδεικνύει απροσμέτρητη αμηχανία. Αλλά επειδή δεν παίζει ποτέ κανένας μόνος του να παρατηρήσω απλώς συμπληρωματικά, ότι η διαφορά ταχύτητας των Ιαπώνων έναντι των Αφρικανών ήταν αντίστοιχη με εκείνη ανάμεσα σε Τζιόλη και Παρκ ...

        Για να δούμε το σουηδικό μέρος της Αφρικανικής ένωσης σήμερα ...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 15/06/2010 08:24:23

        Αντιαθλητικέ καλημέρα!
        Πρέπει να καταστρώσουμε σχέδιο απόδρασης του μικρού ταξιδευτή από το υπόγειο του Ροδινού. Βλέπω να περνάει όλο το καλοκαίρι εκεί κάθιδιρος, διαβάζοντας Κοέλιο. Εκτός αν σήμερα μπορεί να πάρει το αίμα του πίσω.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ μικρός οδυσσέας 15/06/2010 08:29:50

        Κι επειδή έχω δηλώσει εξ αρχής αλληλέγγυος, όσον καιρό θα το καταστρώνουμε λέω να μεταφράσω ένα - δύο κείμενα από ένα υπέροχο βιβλίο (γερμανικής επιμέλειας) για τα μεγάλα Δεκάρια, νάχει ο έγκλειστος και μια εναλλακτική εκεί στα έγκατα ...

  6. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 15/06/2010 08:44:25

    Ευχαριστούμε Κώστα, που μας θύμησες την απολαυστική ιστορία του μαθητευόμενου μάγου.

    Αν επικεντρώσουμε στην εργασιοθεραπεία ως τέχνασμα για να μην προλαβαίνουν οι άνθρωποι να σκέφτονται το κακό, είμαστε νομίζω σε καλό δρόμο: πολλές προβλέψεις, αλληλοσυμπληρούμενες, οπότε κάτι θα κάτσει κι είμαστε ασφαλείς.

    Αν αντίθετα προσηλωθούμε στην κατ΄αντιστροφή παρατηρητική «μαθητεία» του επιστήμονα έχουμε πρόβλημα, γιατί μας λείπουν οι Ινδιάνοι. Ιδανικός για το ρόλο φαίνεται να είναι μέχρι σήμερα ο strange, που δεν τόχει πάρει όμως πολύ στα σοβαρά αν κρίνω από το lapsus του λατινοαμερικάνικου ονείρου του ...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 15/06/2010 08:49:54

      Μικρέ Οδυσσέα,

      Ακόμα αναμένω τα συμπεράσματα της ιστορίας του Μαθητευόμενου Μάγου.