#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2012 23:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο χειρότερό της παιχνίδι, η Εθνική κέρδισε



Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου πήρε τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη στην Μπρατισλάβα, νικώντας τη Σλοβακία με ο-1.

Όχι μόνο τη νίκη, αλλά ούτε καν την ισοπαλία δεν άξιζε η Ελλάδα στη σημερινή βραδιά. Οι Σλοβάκοι έχασαν αρκετές μεγάλες ευκαιρίες, αλλά η Εθνική πήρε το ματς με γκολ -του σκόρερ των μεγάλων "διπλών" -Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 63΄. Το γκολ ήταν κόντρα στη ροή του αγώνα καθώς οι Σλοβάκοι πίεζαν πολύ στις αρχές του δεύτερου μέρους και στο μισάωρο που απέμεινε, οι διεθνείς με μαζική άμυνα και μπόλικη τύχη κράτησαν το αποτέλεσμα δικαιώνοντας τον τεχνικό της εθνικής Γερμανίας Γιόακιμ Λεβ και τη ρήση του πως οι Έλληνες είναι καλλιτέχνες της επιβίωσης,

Η εμφάνιση θύμισε προ 2004 εποχές, όπου αμυντικά το πατροπαράδοτο «ταμπούρι» ήταν στις δόξες του και επιθετικά παίζαμε με καταπληκτικές καμινάδες. Κορυφαίοι οι Καρνέζης και Σιόβας που αποχώρησε με θλάση. Η θεά τύχη μας χαμογέλασε σε όλες τις ευκαιρίες των Σλοβάκων και  ιδίως στο σουτ του Μπρεζνάνικ στο τέλος που βρήκε στο δοκάρι.
Κακή εμφάνιση για την Ελλάδα, που πέφτει σε χειμερία νάρκη. Επόμενη υποχρέωση τον ερχόμενο Μάρτιο και το ματς στη Βοσνία.  Το ματς εκείνο θα είναι κομβικό  για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας. Ασφαλώς οι απουσίες λόγω τραυματισμών και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος επηρέασαν την ομάδα, αλλά υπήρχαν στιγμές που η εικόνα της ήταν τραγική. Κακές οι επιλογές του Σάντος τόσο σε πρόσωπα, όσο και στο σύστημα που ακολούθησε.

Χρειάζονται πολλά να αλλάξουν σε αυτή την ομάδα, όχι μόνο για να πάρει την πρόκριση, αλλά και για να έχει αξιοπρεπή παρουσία στη Βραζιλία, αν τελικά πάει. Γιατί ο Θεός θα ελεήσει και τους υπόλοιπους  κάποια στιγμή…

Η βαθμολογία

1. Βοσνία / Ερζεγοβίνη 10 (13-2)

2. Ελλάδα 10 (5-1)

3. Σλοβακία 7 (5-3)

4. Λιθουανία 4 (3-3)

5. Λετονία 3 (5-11)

6. Λιχτενστάιν 0 (1-14)

Η επόμενη (5η) αγωνιστική

Βοσνία / Ερζεγοβίνη-Ελλάδα
Σλοβακία-Λιθουανία
Λιχτενστάιν-Λετονία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alex23 avatar
    alex23 16/10/2012 23:42:38

    στο κεντρο ειχαμε μια τριπλετα παιχτων, που σε τετοιες καιρικες και γηπεδικες συνθηκες και απεναντι σε μια ομαδα που κατεβαζε μπαλα και πρεσαρε οταν δεν την ειχε, δεν εστριβε αν δεν εβγαζε πρωτα φλας..
    και με τον σαμαρα απομονωμενο και σε μετρια κατασταση και τον σαντος να κανει ακομα μια φορα αστοχες επιλογες παιχτων για τις αναγκες ενος αγωνα, μονο απο τυχη δεν δεχτηκαμε γκολ και νικησαμε σκοραρωντας στην μονη φαση που παιχτης μας βρεθηκε με την μπαλα μπροστα στο τερμα..

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ alex23 17/10/2012 00:12:14

      Θέλει και τύχη,δεν γίνεται αλλιώς.
      Πάλι καθάρισε ο Σάλπι το παόκι..
      Τα σημαντικότερα γκολ στην Ιστορία της Εθνικής έχει,όχι τα πιο πολλά αλλά τα πιο σημαντικά.

  2. alexei avatar
    alexei 16/10/2012 23:43:13

    τετοια κανουμε και θα μας διωξουν απο το ευρω!

  3. adidrust avatar
    adidrust 17/10/2012 00:54:19

    μπήκε ο Μήτρογλου, τράβηξε ένα-δύο Σλοβάκους, βρήκε τον χώρο του ο Σάλπι και σκόραρε...τόσο απλά.

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/10/2012 07:31:35

    Τι κρίμα, ακόμα και σ΄αυτές τις καταστάσεις , ο οπαδισμός και η καφρίλα να υπερέχει!
    Η κατάρα του Ελληνισμού!

    • Ποντομέδων avatar
      Ποντομέδων @ ΝΤΙΝΟΣ 17/10/2012 12:43:02

      Είμαι Παναθηναΐκός και δηλώνω ότι ότι είναι ...εγκληματικό λάθος να μην είναι ο Μήτρογλου πρώτη επιλογή στην επίθεση της Εθνικής μας (τουλάχιστον αυτή τη χρονική στιγμή).

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ Ποντομέδων 17/10/2012 14:44:20

        Συμφωνώ σε όλα

  5. Πανος avatar
    Πανος 17/10/2012 09:00:48

    Οι 3 βαθμοι μπηκαν στο τσουβαλακι και το 2014 στη Βραζιλια δεν θα θυμαται κανενας πως παιξαμε απεναντι στη Σλοβακια

    • kiwi avatar
      kiwi @ Πανος 17/10/2012 15:44:04

      Ναι, απλά αν δεν δούμε πώς θα παίξουμε καλύτερα, σίγουρα δεν θα προλαβαίνουμε (στη Βραζιλία) να θυμηθούμε τη χτεσινή εμφάνιση. Γιατί θα πρέπει να μετράμε τα γκολ που θα πέφτουν βροχή!
      Και πού καιρός, για να θυμασαι. Κάτι σαν το μουντιαλ των ΗΠΑ με το 10-0 (συνολικά).

      Καλοί οι 3 βαθμοί, αλλά καλό είναι να παίξεις και λίγη μπάλα κάποτε ....

  6. takis400 avatar
    takis400 17/10/2012 15:02:41

    βρε παληκαρια,αυτη η τυχη ποσο κραταει για να ξερω?1-2-3-5-10 αγωνες?γιατι απο οτι θυμαμαι κλεινουμε 10ετια με τετοια τυχερα αποτελεσματα,λεω,μηπως λεω εχουμε και τοοοσο δα ικανοτητα σαν ομαδα.
    ΥΓ.Οσοι θελουν νεο αιμα στην ομαδα,ας κοιταξουν πως ανεβηκε η ομαδα με την εισοδο του γεροκαραγκουνη,στη θεση του ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥ για 70 λεπτα νινη.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/10/2012 15:12:32

    Τέτοια τύχη, μόνον στο ποδόσφαιρο υπάρχει...
    Με κορώνα θα χάναμε, με γράμματα (τραβηγμένη) ισοπαλία, αλλά το νόμισμα ευτυχώς στάθηκε όρθιο...

    • Samurai avatar
      Samurai @ Ο Θείος 17/10/2012 15:29:41

      Οι Σουηδοί ήταν πιο τυχεροί Θείο !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Samurai 17/10/2012 15:46:16

        Αυτό να λέγεται !
        Απο 4-0 μέχρι το 65 λεπτό, 4-4 !!!
        Πανέμορφο μάτς, άγρια ομορφιά.
        Και πέρα από την τύχη, είδα απώλεια αυτοσυγκέντρωσης (ίσως και κούραση) στην μέση γραμμή των Γερμανών: Ο Schweinsteiger γύριζε πίσω να μαρκάρει, οι Kroos und Özil, άν και πανέξυπνοι παίκτες, δεν ακολουθούσαν, δεν υπήρχε ευθεία γραμμή μπροστά στα μπάκ. Ο Σβάινι χειρονομούσε έντονα, αλλά ματαίως.
        Μάλλον τον Εζίλ τον έχει "υπερφορτώσει" με χιλιόμετρα η Ρεάλ: Τα κάνει όλα, και μαρκάρει πίσω, και τρέχει πίσω από τον Ρονάλντο, και σεντράρει από πολύ άκρη και βγαίνει ενίοτε σαν κρυφός σέντερ φόρ. "Ελβετικός σουγιάς" μεν, αλλά η κόπωση κόπωση.
        Ουφ, προπονητές γίναμε όλοι...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Ο Θείος 17/10/2012 21:44:11

          Θεῖε,βλέπω καί γνώσεις εἰδικές περί ποδοσφαίρου!
          Πραγματικά πολυτάλαντος καί ἀξιοπρόσεκτος!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κυθήριος 18/10/2012 11:31:24

            Προπονώ πότε-πότε μια παιδική ομάδα.
            Αλλά δεν ειμαι τυραννικός σαν τον Μουρίνιο...
            Τον καημένο τον Εζίλ και τον νεοαποκτηθέντα Μόντριτς τους βάζει να καλύπτουν τα 2/3 του γηπέδου...
            Έπαιζα μέσος στα νιάτα μου και ξέρω τι "τρέξιμο" είναι.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Ο Θείος 18/10/2012 13:06:42

            Καλημέρα,ἐγῶ γνωρίζω τήν ἀγωνία τοῦ τελευταίου πρίν τά δίχτυα,ἔπαιζα τερματοφύλακας,στό νησί,μήν φανταστεῖς τίποτα παραπάνω.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κυθήριος 18/10/2012 16:42:53

            Τυχερέ, "έβλεπες" όλο το γήπεδο. Κι "έβαζες φωνές" στους συμπαίκτες.
            Του λόγου μου "τα άκουγα"...

          • Ποντομέδων avatar
            Ποντομέδων @ Ο Θείος 18/10/2012 15:19:11

            Θείε, θα με συγχωρήσεις, αν σου πω ότι οι ποδοσφαιρικές σου απόψεις είναι πιο σαφείς και πιο καίριες, από αυτές του πολιτικού σκηνικού ;
            Πάντως, η ευρυμάθεια ..αναγνωρίζεται !

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ποντομέδων 18/10/2012 16:41:11

            Για το πρώτο δεν αμφιβάλλω...
            Έχω το γνώθι σαυτόν.

          • Ποντομέδων avatar
            Ποντομέδων @ Ο Θείος 18/10/2012 19:38:13

            Είσαι ωραίος , τελικά, σε "πάω" πολύ !

  8. άσχετος avatar
    άσχετος 18/10/2012 11:16:49

    για να έχει περισσότερες επιλογές ο προπονητής της εθνικής πρέπει όλες οι ομάδες να χρησιμοποιούν τα ταλέντα που διαθέτουν και ειδικά ο Ολυμπιακός. να πάψουν πια οι δημοσιογράφοι και τα ΜΜΕ να παρουσιάζουν τα παγκόσμια αζήτητα ως φοβερές μεταγραφές και να κάνουν αισχρή κριτική για τους Έλληνες ποδοσφαιριστές, το σίγουρο είναι ότι δεν βλέπουμε καλό θέαμα με όλα αυτά τα εισαγόμενα ταλέντα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.