Στον τελικό των δύο κόσμων κέρδισε η Γερμανία
14/07/2014 00:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον τελικό των δύο κόσμων κέρδισε η Γερμανία

Για 4η φορά στην ιστορία της (1954, 1974, 1990 οι τρεις προηγούμενες) η Γερμανία στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια, καθώς στον τελικό του 20ού Μουντιάλ, που διεξήχθη στο «Μαρακανά» του Ρίο Ντε Ζανέιρο, επιβλήθηκε με 1-0 της Αργεντινής στην παράταση, χάρις στο γκολ του Μάριο Γκέτσε στο 113΄.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 14/07/2014 01:35:01

    ...ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει! Αρχίζει η πτώση τους...

    • Gotze avatar
      Gotze @ μελιτίνη 14/07/2014 07:06:28

      δεν ξέρεις τι σου γίνεται ....

      • μελιτίνη avatar
        μελιτίνη @ Gotze 14/07/2014 09:50:41

        O Μario GOTZE, που σκόραρε, συγγενής σου είναι;...

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Gotze 14/07/2014 09:51:16

        η συνταυτισή σου με τους γερμανούς είναι τέτοια που υιοθέτησες το όνομα ...γκέτζε; πρέπει να "πληρω΄νεσαι" καλά, εκτός και εαν είσαι γερμανός...

    • regeneration avatar
      regeneration @ μελιτίνη 14/07/2014 07:36:28

      Πιστεύω πως ήταν το κύκνειο άσμα τους.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ regeneration 14/07/2014 10:53:50

        Από πού κι ως πού;

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Επισκέπτης 14/07/2014 11:28:50

          ...στο σχολείο πόσο είχες στην φυσική;

  2. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/07/2014 08:37:11

    Η δύναμη που ασκεί το ποδόσφαιρο επί της πολιτικής στο σημερινό κόσμο, σε μια φωτογραφία: Πούτιν, Ντίλμα Ρουσέλ, Μέρκελ, Γκάουκ και πολλοί άλλοι ισχυροί του κόσμου. Και στη μέση ο Μπλάτερ. http://cdn2.spiegel.de/images/image-724259-galleryV9-ptab.jpg Ο τελικός: Παιχνίδι "αντοχής νεύρων" και προπαντός κυνήγι της τύχης. Πειθαρχημένες και οι 2 ομάδες, με παίχτες που παίζουν σαν σύνολα. Πάει η εποχή που οι βεντέτες όριζαν το άθλημα. Ακόμη και ο Μέσι έπαιζε σαν γρανάζι μιας καλολαδωμένης μηχανής. Νίκησε το πιό τυχερό (και ίσως πιο νεανικό) απο 2 διαφορετικά, αλλά νομίζω ισάξια σύνολα. Μπράβο στα παιδιά και των δύο ομάδων. Έδωσαν το κάτι άλλο, για ένα ποδόσφαιρο πραγματικά ομαδικό άθλημα, που αξίζει να το βλέπεις. Σκληρό, με ιδρώτα, ακόμη και πολύ αίμα, αλλά κυρίως τεχνικό, με σύστημα κια τεχνική. Μεγάλοι παίκτες και πίσω τους 2 μεγάλοι προπονητές - η προπονητική ως υψηλή τέχνη διαχείρισης ανθρώπων.

  3. Jimakos avatar
    Jimakos 14/07/2014 09:26:10

    Επειδή μπάλλα παίζουν οι ποδοσφαιριστές και οχι τα ΑΕΠ των χωρών, για ποιους δύο κόσμους μιλάμε όταν οι Αργεντίνοι ποδοσφαιριστές παίζουν στους μεγαλύτερους ευρωπαικούς συλλόγους με τεράστιες αμοιβές;

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Jimakos 14/07/2014 10:01:31

      έ, και λοιπόν;...έπαψαν να έχουν ταυτότητα;..... το θεωρείς ώς "ορθολογικό" επιχείρημα, το ό,τι παίζουν στην Ευρώπη;...έξ'άλλου,αντιπαθούμε τους Γερμανούς... κι'όχι επειδή μας κάπνισε...!

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ βαγόνι 14/07/2014 10:45:39

        Σωστά, ορθολογισμός είναι να επιχειρηματολογούμε με βάση τις αντιπάθειες...

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Jimakos 14/07/2014 10:54:09

          Καλά του λες. Το σωστό είναι να επιχειρηματολογούμε με βάση τις συμπάθειες, όπως εσύ - ή μάλλον το «Σύνδρομο της Στοκχόλμης». Συνέχισε να τους γυαλίζεις τις αρβύλες.

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 14/07/2014 10:03:17

    το σημαντικότερο; καταρρίφθηκε ο μύθος της υπερδύναμης γερμανίας. αποδεικνύει πως έχασε η βαζιλία στον προηγούμνεο αγώνα τους παρά κέρδισε η γερμανία. η αργεντινή ήταν ισάξια αν όχι καλύτερη αλλά άτυχη. οι γερμανοί εξουδετέρωσαν τον μέσι. από την άλλη, η αργεντινή πρέπει να μάθει να σκοράρει. στα ομαδικά αθλήματα κερδίζει οποιος σκοράρει περισσότερες φορές. όλα τα άλλα είναι φιλολογίες. τέλος, αυτός ο ανεκδιήγητος σπυρόπουλος, μόνο κωλοτούμπες δεν έκανε από την χάρα του για την γερμανία. μας πετούσε που και πού και κανένα αγγλικο έτσι για να ξέρουμε τη θέση μας οι ιθαγενείς. είπε διάφορα όπως το in your face (προφανώς το "κατάμουτρα" ή κάτι ανάλογο έιναι παρωχημένα καθ' ότι...ελληνικά) standing tall(;)...και κάτι άλλο που μου διαφεύγει τώρα. και το πιο ωραίο; ο μύλλερ έχει πόδια...μακρύτερα και απο μανεκέν..! να υποθέσω ομοτάσεις εδώ, όχι ότι είναι κακό, αλλά βρε αδερφε, πες κάτι λογικό και ανδροπρεπές. δεν σχολιάζουμε πόσο μακρυά είναι τα πόδια άλλων ανδρών. αυτά είναι δουλειά των πρωϊνάδικων...ποιός είσαι, τρύφων σαμαράς; ποιός ετερο- (sorry, straight στην πιο σωστή γλώσσα) σχολιάζει για πόδια ενός άλλου άνδρα που "είναι "μακρύτερα και από αυτά ενός μανεκέν; εύλογο ερώτημα...

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Νίκος Αργεάδης 14/07/2014 10:26:55

      Στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο όταν μια χώρα φθάνει σε καμια δεκαριά τελικούς και κατακτάει τους μισους, π.χ Βραζιλία, Γερμανια, τότε ειναι υπερδύναμη.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Jimakos 14/07/2014 10:57:13

        στα μυαλά των αδύναμων και των υποταγμένων είναι υπερδύναμη.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Νίκος Αργεάδης 14/07/2014 13:58:41

      Για ποιά υπερδύναμη μιλάτε;Ποτέ η Γερμανία δεν πόζαρε σαν υπερδύναμη στο ποδόσφαιρο.Ετσι πόζαρε μόνο η Βραζιλία.Και είχε μια βάση έως τώρα. Με βάση τη στατιστική η Βραζιλία ήταν αναμφισβήτητα πρώτη και η Γερμανία σε κόντρα με την Ιταλία για τη δεύτερη θέση παγκοσμίως.Η Αργεντινή ήταν σαφως τέταρτη μετά από αυτές τις τρεις.Μια ματιά στην ιστορία το δείχνει. Αλλά σε αυτό το κύπελλο ανατράπηκαν πολλά.Το 7-1 μέσα στη Βραζιλία αποκαθηλώνει αυτήν από το θρόνο που είχε.Και ο τελικός σπάει μια ακόμη παράδοση - για πρώτη φορά κερδίζει ευρωπαική ομάδα το κύπελλο στην Αμερική.Και μόνο γιαυτό η Γερμανία πια μπορεί να θεωρείται το Νο2 παγκοσμίως χωρίς αμφισβήτηση μπροστά από την Ιταλία.Νο 1 παραμένει η Βραζιλία αλλά πολύ ψαλιδισμένη.

  5. ΘΑΝΑΣΗΣ avatar
    ΘΑΝΑΣΗΣ 14/07/2014 11:02:19

    Πάντως αντιντόπινγκ κοντρόλ στη Γερμανία δεν έγινε ως ώφειλε...

  6. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 14/07/2014 12:01:34

    Κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος η ταύτιση της εθνικής ομάδας της Γερμανίας με την πολιτική που ασκεί το Γερμανικό κράτος στην ΕΕ. Όπως θα ήταν π.χ. λάθος η ταύτιση της δικής μας εθνικής ομάδας με την κατάντια της χώρας μας. Το αν, ενδεχομένως, χρησιμοποιείται η επιτυχία της εθνικής ομάδας της Γερμανίας, επίσημα ή ανεπίσημα, για πολιτικούς ή άλλους λόγους, είναι διαφορετικό ζήτημα. Σε μια εθνική ομάδα μπορούμε, ενδεχομένως, να αποδώσουμε ιδιότητες που έχει ο λαός της -π.χ. η εθνική Γερμανίας είναι πειθαρχημένη και οργανωμένη. [Ούτε κι αυτό όμως πάντοτε: H δική μας Εθνική του 2004 π.χ. ήταν και πειθαρχημένη και οργανωμένη (κυρίως λόγω Ότο), χωρίς αυτά να είναι στοιχεία του λαού μας.] Αλλά, εν πάση περιπτώσει, η όποια "ταύτιση" φτάνει μέχρι εκεί. Οι επιτυχίες στον αθλητισμό, ακόμη και σε επίπεδο εθνικής ομάδας, δεν αντανακλούν την "καλή υγεία" της χώρας, ούτε το αντίστροφο. Τα παραδείγματα αμέτρητα. ΥΓ. Εφαρμογή των παραπάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση: Η εθνική ομάδας της Γερμανίας δεν έδειξε, κατά τη γνώμη μου, σε κανένα σημείο της διοργάνωσης αλαζονεία -παρ' ότι, επίσης κατά τη γνώμη μου, η πολιτική του Γερμανικού κράτους στην ΕΕ είναι αλαζονική.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Καβαλιώτης 14/07/2014 12:15:49

      Οτι και να πεις σε φανατικούς Ταλιμπάν η απάντηση είναι σταθερά η ίδια, Αλαχου Ακμπάρ...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Καβαλιώτης 14/07/2014 12:53:26

      Στο πρώτο ημίχρονο όταν είχαν ήδη βάλει 5 στους αιφνιδιασμένους Βραζιλιάνους και χτυπιόνταν από το κακό τους, φυσώντας και ξεφυσώντας όποτε έχαναν ευκαιρία για το έκτο, τί δείχνει; Δεν δείχνει αλαζονεία και διάθεση διασυρμού του αντιπάλου; (Δεν λέω να σταματήσουν να επιχειρούν για γκολ - αλλά όχι να χτυπιέσαι που δεν κατάφερες να σκοράρεις κόντρα σε πεθαμένους.) Και ναί, η διάθεση απόλυτου εκμηδενισμού των άλλων, όταν οι Γερμανοί βρίσκονται σε θέση ισχύος, είναι γνώρισμα αυτού του λαού.

      • Καβαλιώτης avatar
        Καβαλιώτης @ ΚΜ 14/07/2014 13:23:55

        Κατά τη γνώμη μου, όπως έγραψα και με άλλη ευκαιρία, η Γερμανία μετά το 0-5 φρέναρε. Αν πάντως "φυσάς και ξεφυσάς" επειδή δεν πετυχαίνεις γκολ (δεν το θυμάμαι, αλλά, για να το γράφεις, δεν το αμφισβητώ), η αντίδρασή σου αυτή απευθύνεται, κατά τη γνώμη μου, στον εαυτό σου, επειδή δεν τα κατάφερες, και όχι στον αντίπαλο. Όσον αφορά, λοιπόν, τον αντίπαλο, δεν είδα ούτε χαζο-τακουνάκια, ούτε πασίστες (όλε, όλε) "στη μέση το κορόϊδο", ούτε προκλητικούς πανηγυρισμούς κλπ.. Δεν είδα, δηλ., κανέναν χλευασμό του αντιπάλου. Αλλά, και πέρα από την ομάδα την ίδια -στον κόσμο: ούτε βγήκε κανείς στο δρόμο με καμιά σπονδυλική στήλη, ούτε ήταν Γερμανός εκείνος ο οποίος έδειξε τα επτά δάχτυλά του στην οθόνη. Τέλος πάντων, δεν είχα καμία διάθεση να συνηγορήσω ειδικά υπέρ της Γερμανικής ομάδας. Θεωρώ, απλώς, ότι πρέπει να (προσπαθούμε να) είμαστε αντικειμενικοί, διότι (εκτός όλων των άλλων προφανών πλεονεκτημάτων της αντικειμενικότητας) αποκτούμε, έτσι, και οι ίδιοι (την όποια) αξιοπιστία, όταν τοποθετούμαστε επί σοβαροτέρων θεμάτων σε σχέση με το Μουντιάλ.

  7. Tonia G. avatar
    Tonia G. 14/07/2014 12:21:16

    Η αλήθεια δεν χρειάζεται συνομοσίες... Και η αλήθεια είναι ότι όποιος είδε το Μουντιάλ γνωρίζει ότι η Γερμανία ήταν η πιο σταθερή και ολοκληρωμένη ΟΜΑΔΑ της διοργάνωσης. Απλά και χωρίς να έχει κάτι το εξαιρετικό ΔΙΚΑΙΑ το κατάκτησε. Προσωπικά υποστήριξα την Αργεντινή αλλά είναι άλλο αυτό και κάτι άλλο η αντικειμενική κρίση.

  8. Εγώ avatar
    Εγώ 14/07/2014 12:40:19

    To μόνο πράγμα που απέδειξε ο χθεσινός τελικός στη Βραζιλία είναι ότι στην Ελλάδα η βλακεία είναι ανίκητη. "Αεροψεκασμένοι", "προοδευτικοί", "αριστεροί" του χαβιαριού σήμερα προδικάζουν το ποδοσφαιρικό τέλος της Γερμανίας - μιας νεανικής ομάδας - μόνο και μόνο επειδή δεν τους αρέσει το μνημόνιο. Κύριοι, η διαφορά του μνημονίου με το ποδόσφαιρο είναι αντίστοιχη με τη διαφορά ανάμεσα στη Λούτσα και στην.... Αν δεν μπορείτε να δείτε την μπάλα ως μπάλα, αλλάξτε κανάλι, κάπου θα πετύχετε κάποια τουρκική σαπουνόπερα.

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 14/07/2014 12:53:07

    Το σκορ 7-1 δεν απέδειξε ότι η Γερμανία ήταν καλύτερη. Απέδειξε ότι η Βραζιλία ήταν χειρίστη. Δεν μπορούσε να σταθεί στα πόδια της και η Γερμανία θα μπορούσε και με 10 γκολ να την ισοπεδώσει. Σ’ αυτό το Μουντιάλ, κατά τη γνώμη μου, η Γερμανία κέρδισε τη “χρυσή κούπα" σωστής συμπεριφοράς. Δεν πανηγύρισε ποτέ, για τη πανωλεθρία την οποία η Βραζιλία, στον εαυτό της προκάλεσε. Η Γερμανία, δεν θριαμβολόγησε, αντιθέτως, τη Βραζιλία "Eυχαρίστησε" , και σοφά χαμηλούς τόνους κράτησε. Και μ’ αυτή τη πολιτισμένη, ήπιων τόνων συμπεριφορά της η Γερμανία, κατάφερε και γέμισε το Μαρακανά με "πατριώτες" Βραζιλιάνους οι οποίοι στοιχημάτιζαν και ζητωκραύγαζαν υπέρ των Γερμανών!. Και η ανέκαθεν συμπλεγματική Βραζιλία, (σε ανύποπτο χρόνο γράψαμε για τη περίπτωσή της), δάγκωσε το τυρί. Και τώρα “η αιώνια” υπερόπτης, τα συσσωρευμένα προβλήματα συμπεριφοράς και τακτικής τα οποία η ίδια στον εαυτό της και στον θεσμό Μουντιάλ προκάλεσε, καλείται να επιλύσει. Πρωτίστως, με τις όμορες Αργεντινή και Παραγουάη, των οποίων το φυσικό όριο, είναι οι πλουσιότεροι υδάτινοι πόροι του πλανήτη (1.756m³/second), οι 275 καταρράκτες Ιγκουασού.. Αν η συμπεριφορά της Βραζιλίας δεν υπήρξε προδοτική, πώς αλλιώς άραγε, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί; «Η ναυτία» Μέσσι, έδωσε την εκκωφαντική απάντηση.

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 14/07/2014 13:07:35

    Ο Μέσι αγνώριστος,ο Ιγκουαΐν μακρυά από τον καλό του εαυτό και ο Ντι Μαρία απών,πιστεύω ότι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Γερμανών. Δεν ήταν καλύτεροι οι Γερμανοί,αλλά αν ή Αργεντινή ήταν πλήρης και με τα αστέρια της σε φόρμα(όσο γίνεται μέσα στο κατακαλόκαιρο),το αποτέλεσμα ίσως ήταν διαφορετικό. Πέρα απ' αυτά,προσωπικά δε μ' αρέσει να παρακολουθώ ποδόσφαιρο και να βλέπω πολιτική. Είδα τον αγώνα,κέρδισε μία από τις καλύτερες ομάδες του τουρνουά,τελείωσε. Αν με ρωτούσε κάποιος,προτιμούσα να το πάρει η Ολλανδία.