#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2013 15:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα όρια της ανέχειας η κορυφαία αθλήτρια του 2013



Το βράδυ της Δευτέρας παρουσία Υπουργών , προέδρων, αθλητών αλλά και όλης της Ελλάδας μέσα από τους τηλεοπτικούς δέκτες η Κατερίνα Νικολαΐδου αναδείχθηκε ως κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια για την χρονιά που σε λίγο μας αφήνει.

Ακόμη και τώρα πολλοί είναι αυτοί που δεν ξέρουν ότι η πανύψηλη Κατερίνα ανήκει στην Κωπηλασία και κέρδισε τον κορυφαίο τίτλο έχοντας σαρώσει τα πάντα μέσα στο 2013. Πρωταθλήτρια κόσμου στην κατηγορία της (κάτω των 23 ετών), ασημένια πρωταθλήτρια κόσμου στην κατηγορία γυναικών, πρωταθλήτρια Ευρώπης και Μεσογειονίκης.

Μια δίκαιη επικράτηση λοιπόν για την όμορφη Κατερίνα με 1000 ψήφους διαφορά μάλιστα από την δεύτερη υποψήφια των γνωστή πρωταθλήτρια ξιφασκίας Βάσω Βουγιούκα που είχε κερδίσει πέρυσι τον τίτλο.

Η Κατερίνα Νικολαΐδου συγκέντρωσε όλα τα φώτα της δημοσιότητας πάνω της ωστόσο τα πράγματα πίσω από την σκηνή δεν είναι τόσο φωτεινά. Το κορίτσι από την Κατερίνη που έχασε 17 κιλά μέσα σε ένα χρόνο προκειμένου να αλλάξει κατηγορία και να πάει στα ελαφρά βάρη παλεύει με λίγους συμπαίκτες να ξεπεράσει τα πολλά εμπόδια.

                   Δανεικό σκάφος

Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκάφος με το οποίο αγωνίστηκε στις περισσότερες διοργανώσεις ήταν δανεικό αφού ούτε το σωματείο της ούτε η Ομοσπονδία είχαν τα χρήματα (περίπου 10.000 ευρώ) να της το αγοράσουν. Κοντά στα τέλη της χρονιάς βρέθηκαν τα χρήματα και η Κατερίνα έχει πλέον το δικό της σκάφος για να αγωνίζεται και να μην ψάχνει πως θα τρέξει.

Δεν είναι όμως μόνο αυτό. Πολύ σοβαρά οικονομικά προβλήματα αντιμετωπίζει και η πολύτεκνη οικογένειά της που ζει στην πόλη της Πιερίας. Και οι δυο γονείς της είναι εδώ και καιρό άνεργοι και έχοντας εκτός από την Κατερίνα  να συντηρήσουν ακόμη τρία παιδιά η κατάσταση είναι αφόρητη.

Πληροφορίες μάλιστα από το στενό περιβάλλον της οικογένειας μιλούν για σοβαρό πρόβλημα να πληρώσουν ακόμη και τους πάγιους λογαριασμούς .

Την ίδια ώρα η Κατερίνα είναι κλεισμένη σε πολυήμερα κοινόβια στο Σχοινιά με την εθνική ομάδα της κωπηλασίας ενώ όποτε λαμβάνει κάποια οδοιπορικά από την ομοσπονδία της ενισχύει τον οικογενειακό κουμπαρά που έχει...ανοίξει εδώ και καιρό.

Το χειρότερο είναι ότι φως στο τούνελ δεν φαίνεται αφού οι προσπάθειες που έγιναν από τρίτους προκειμένου να ξαναβρούν δουλειά οι γονείς της δείχνουν να πέφτουν στο κενό ενώ και η ίδια η αθλήτρια θα μπορέσει να εξασφαλίσει μια καλύτερη ζωή μόνο αν φέρει μια μεγάλη επιτυχία στους επερχόμενους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο το 2016 .

Μέχρι τότε θα την ζεσταίνουν τα φώτα της σκηνής του ΣΕΦ όπου της απονεμήθηκε ο τίτλος της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο χαζος του χωριου avatar
    Ο χαζος του χωριου 17/12/2013 17:52:19

    Λαμπρο παραδειγμα η Κατερινα για τις ικανοτητες και το φιλοτιμο της Ελληνιδας...

    Η Ελληνικη πολιτεια....στο υψος της...

  2. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 17/12/2013 18:44:59

    Εχουμε καταρρεύσει σαν κράτος και σαν κοινωνία !
    Από την μία ο Λιάπης στον δρόμο της σαπίλας με τζιπάρα, πλαστά χαρτιά και άλλα... πλημμελήματα, από την άλλη η Κατερίνα στον γολγοθά της προσπάθειας, των δυσκολιών και του πρωταθλητισμού ...
    ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ !!!

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/12/2013 18:47:09

    Απο τα καλα του antinews .Παρακαλω να κρατηθει η αναρτηση μεχρις οτου λυθει το βιοποριστικο προβλημα της Κατερινας.Προτεινω να ενταχθει σε ειδικο προγραμμα επιδοτησης της ως ανεργου εκπαιδευομενης για τους Ολυμπιακους αγωνες του 2016 απο τον ΟΑΕΔ {χρηματα των εργαζομενων & εργοδοτων διαχειριζεται εξ 'αλλου } .Τωρα εαν ακουει κανενας Σαλλας της ΠΕΙΡΑΙΩΣ η Κωστοπουλος της ALPHA BANK ιδου πεδιο δοξης λαμπρο να βοηθησουν την Κατερινα .Αξιζει το κοστος και θα τους το ανταποδωσουν ολοι οι καταθετες των με την καταλληλη προβολη της ενεργειας τους .

    • Mariana avatar
      Mariana @ Ραβινος 17/12/2013 19:13:21

      Μα αυτό αντιβαίνει στην ελεύθερη αγορά και στο φιλελευθερισμό. Κοινωνική πολιτική μου βρωμάει.

  4. giorgos avatar
    giorgos 17/12/2013 20:28:18

    success story............

  5. victoria (true) avatar
    victoria (true) 17/12/2013 22:27:55

    Μπράβο στην κοπέλα...

  6. GJ avatar
    GJ 17/12/2013 22:45:56

    ...όχι "κοπέλα", "κοπελάρα"!!!

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/12/2013 08:55:11

    Σε περίοδο κρίσης ακόμα καταστρέφουμε τους νέους μας με τη φούσκα του επαγγελματικού αθλητισμού? Ακόμα ξεφτιλίζουμε την έννοια του αθλητισμού στα πλαίσια ενός ψευδεπίγραφου "πρωταθλητισμού"? Αν κάποιος νέος επιστήμονας είναι στα όρια της ανέχειας και χρειάζεται 10.000 ευρώ για να εξοπλίσει μια μικρή επιχείρηση θα ενθουσιαστούν όλοι το ίδιο? Αλλά ξέχασα, εκεί παίζει και να παραχθεί και λίγο ΑΕΠ, μη χαλάσουμε την παράδοση του να πετάμε τα λεφτά μας.

    • anarcholiberal avatar
      anarcholiberal @ TopGunZ 18/12/2013 09:35:04

      + 100000000000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ TopGunZ 18/12/2013 15:46:33

      Μπράβο φίλε!
      Δεν νομίζω ότι θα έπαυε να λάμπει η περίπτωση της Κατερίνας, αν θυμίζαμε ότι χιλάδες άξιοι Έλληνες εμποδίζονται καθημερινά από το άθλιο επαγγελματικό και κοινωνικό περιβάλλον της χώρας μας, στην προσπάθειά τους να δουν τον μόχθο της ζωής τους να καρποφορεί, προς όφελος και των ίδίων, βέβαια, αλλά και του συνόλου.

    • nikos87 avatar
      nikos87 @ TopGunZ 18/12/2013 21:00:33

      Σωστό. Αρκετα πια με τους επαγγελματίες αθλητές, προπονητές, παράγοντες και τους λιγοστους που πάνε στα στάδια. Σέβομαι και υποστηρίζω τον αθλητισμό, χαίρομαι τα νεα παιδια που γυμνάζονται, αλλά δεν ξερω γιατί κάτι έσπασε μέσα μου τα τελευταία χρόνια και δεν συγκινούμαι με τις αθλητικές ή ποδοσφαιρικές επιτυχίες. Σίγουρα η κοπέλα είναι καλή αθλήτρια αλλά προτιμώ να βοηθηθούν κάποιοι άποροι αριστούχοι φοιτητές και κάποιοι νεαροί που γύρισαν στα άδεια ορεινά χωριά τους και προσπαθούν να τα αναστήσουν ξανά με νέες καλλιεργειες, οργανωμένη κτηνοτροφία και με αγάπη στο περιβάλλον.

  8. Νικος Κανακης avatar
    Νικος Κανακης 20/12/2013 13:01:12

    Ας περιμενει λοιπον και αυτη μαζι με εμας τους λοιπους την αναπτυξη...