#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/02/2012 19:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρόι Κάρολ: ο νέος ήρωας του μεγάλου λιμανιού



Την ποδοσφαιρική επικαιρότητα απασχολεί τις τελευταίες ημέρες ο νέος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Ο συγχωριανός του Όσκαρ Γουάιλντ (από το Ένισκιλεν της Β. Ιρλανδίας) Ρόι Κάρολ, έκανε την πιο γρήγορη απόσβεση μεταγραφής στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο Μέγιερι πήγαινε σχετικά καλά,  είχε βρει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο μέχρι που αποβλήθηκε στο εκτός έδρας ματς με την Ρουμπίν. Πέναλτι και αποβολή με το σκορ στο 0-1 υπέρ του Ολυμπιακού. Θερμοκρασία-15 βαθμοί Κελσίου και ο Κάρολ σηκώνεται από τον πάγκο, κρύος αλλά έτοιμος να αλλάξει τη φθίνουσα πορεία της καριέρας του.
O Κάρολ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε ούτε επαφή με τη μπάλα φορώντας τη φανέλα του Ολυμπιακού. Η πρώτη του επαφή ήταν εκείνη που βούτηξε αριστερά και έβγαλε το πέναλτι φέρνοντας το μεγάλο διπλό στο λιμάνι. Πολλοί είπαν ότι ήταν τυχερός, «διάλεξε γωνία» και άλλα φληναφήματα.

Έπρεπε να γίνει κι ο επαναληπτικός για να υποκλιθούν όλοι στο σπάνιο ταλέντο του Ρόι. Δεν κατέβασε απλά ρολά. Έπαιξε από το πρώτο λεπτό με απίστευτο οίστρο, με την έπαρση μεγάλου γκολκίπερ,με  τη βεβαιότητα ότι «σήμερα δεν μαζεύω την μπάλα από τα δίχτυα». Έπεφτε κι έβγαζε την μπάλα από τα πόδια των επιθετικών χωρίς να κάνει πέναλτι, τα έπιανε όλα μέχρι και ένα σουτ από το μισό μέτρο. Εκεί συνάντησε τη θλάση αλλά συνέχισε ως το τέλος,  γνωρίζοντας ότι ο μικρός στον πάκο δεν θα μπορούσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Τελευταία και πιο μεγάλη απόκρουση η κεφαλιά προς το «γάμα» της εστίας. Εκτινάσσεται όσο μπορεί και αποκρούει, η μπάλα πάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ρόι τη «σβήνει» με το εξωτερικό της παλάμης και την μπλοκάρει με το άλλο χέρι, μη δίνοντας την ευκαιρία στους επιθετικούς, να επωφεληθούν από την επαναφορά.

Αποτελεί αξίωμα στο ποδόσφαιρο ότι οι μεγάλες ομάδες χτίζονται πάνω σε ένα μεγάλο τερματοφύλακα. Όποιος δεν το πιστεύει αυτό, δεν έχει δει τη Βραζιλία του ’82, με δέκα υπέροχους σολίστες και έναν φαλακρό «τροχονόμο» κάτω από το τέρμα...

Όταν έγινε η μεταγραφή του Κάρολ στον ΟΦΗ η μεγαλύτερη μερίδα του τύπου χλεύασε την επιλογή, γράφοντας για τα προβλήματα του Ρόι με τον αλκοολισμό και το τυχερά παίγνια  και όχι για την πενταετία που πέρασε έστω και ως αναπληρωματικός στην Μάντσεστερ Γιουναίντετ. Ένας παίκτης που έχει περάσει από Χαλ, Γουίγκαν, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Γουέστ Χάμ , Ρέιντζερς ,Ντέρμπι Κάουντι πριν πάει στη Δανία και την Οντένσε,  άξιζε ίσως μεγαλύτερης προσοχής. Άλλωστε είναι ελάχιστοι οι παίκτες που αγωνίζονται στο ελληνικό πρωτάθλημα με παρόμοιο βιογραφικό.

Ο ΟΦΗ ανέλαβε το ρίσκο να πάρει ένα τερματοφύλακα που είχε να παίξει ένα χρόνο μπάλα και βρισκόταν στο σπίτι του ψάχνοντας μέσω αγγελίας να ξαναβρεί την θέση του στο ποδοσφαιρικό στερέωμα. Το έμπειρο ποδοσφαρικό μάτι του Νίκου Μαχλά είδε τη μεγάλη ευκαιρία και ήταν αυτός που με την επιμονή του έφερε τον Κάρολ στην Ελλάδα. Ο Μαχλάς σεβάστηκε τον Κάρολ και ο 34χρονος τερματοφύλακας το μεγάλο ταλέντο του.

Μεγάλη συμμετοχή στη στροφή της καριέρας του Ρόι, έχει κι ο Κοστάντσο, που με τόσο άγχος δεν θα μπορούσε ποτέ να παίξει στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες βγήκαν στην αγορά για να ψωνίσουν τερματοφύλακα. Οδηγός το 2-2 στο Ολυμπιακός-Όφη είχε λάμψει ο Κάρολ, αφού είχε νικηθεί μόνο με δεύτερες προσπάθειες μετά από εξαιρετικές αποκρούσεις. Στο ίδιο ματς ο Κονστάνσο είχε αποδείξει σε όλους, πόσο ομορφότερο θα ήταν το ποδόσφαιρο χωρίς τερματοφύλακες.

Με τη βοήθεια της τύχης λοιπόν ο Κάρολ από τα αζήτητα, βρέθηκε στα νοκ-άουτ ματς του Europa League. Δεν επέτρεψε στη Ρούμπιν ούτε καν να διεκδικήσει την πρόκριση.

Ο Ρόι Κάρολ ξεπέρασε ακόμη και τους ήρωες των ποδοσφαιρικών comics της δεκαετίας του ’80. Βγαλμένος από τις σελίδες του Μπλεκ, μας θύμισε τον «Τερματοφύλακα Γιατρό" Μπεν Λίπερ.

Οι πραγματικές βεντέτες παίζουν για την ομάδα, για την εξέδρα, για πάρτη τους. Ο Ρόι έδωσε σε όλους μας ένα σπάνιο μάθημα. Μας θύμισε ότι το μυστικό στις δύσκολες στιγμές είναι να μη συμβιβαζόμαστε ποτέ με την ήττα, με την αποτυχία, με τη μιζέρια,  με το δήθεν «πεπρωμένο». Ο μεγαλύτερος εχθρός είναι πάντα ο (κακός) εαυτός μας...

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/02/2012 19:25:33

    Μόνο και μόνο επειδή είναι Ιρλανδός..μόνο και μόνο γιατί διάβαζα Μπλεκ..άντε και γιατί είμαι καταδεκτική.....δε βαριέσαι, καλός ήταν..

  2. tak avatar
    tak 25/02/2012 19:48:02

    Έδωσες και μια χαρά στον πρόεδρο!

  3. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 25/02/2012 19:58:37

    Ήρωας, πράγματι! Όχι μόνο του Ολυμπιακού όμως αλλά και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: h__/www.youtube.com/watch?v=pVP-HgbkBKk

    Μα τα χίλια ελάφια χωρίς κέρατα, που θα ΄λεγε και ο Μπλεκ!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Τιγράνης 25/02/2012 20:14:31

      Μα τους χίλιους κεραυνούς, κι εσύ;;;;;;;;;;;;;

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ ΕΥΑ 25/02/2012 20:30:01

        Ε-ν-ν-ο-ε-ί-τ-α-ι!!!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Τιγράνης 25/02/2012 20:46:53

          Χαίρομαι..με κείνο το αρκουδίσιο γιλεκάκι τελικά γαλουγηθήκαμε πολλοί...!

          • Dee Jay Stelios avatar
            Dee Jay Stelios @ ΕΥΑ 26/02/2012 11:29:48

            Εγώ ήξερα ότι τα κοριτσάκια διαβάζανε Μανίνα και Σούπερ Κατερίνα.Μωρέ μπράβο στη φίλη μου την Εύα,αγοροκόριτσο μας βγήκε!Ο καλός μου φίλος Δαναός εκτός από γάβρος μας προέκυψε και βαψομαλλιάς?Πάει χάλασε ο κόσμος......

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Dee Jay Stelios 26/02/2012 12:58:45

            Καλημέρα και χρόνια πολλά Στέλιο! οι ήρωες στα κόμικ αυτά ήταν πιο...όμορφοι και δυνατοί γι' αυτό τους προτιμούσα, χαχα! Ο Δαναός δε, καμία σχέση με τα γαυράκια...είναι με τον Άρη και..γουστάρει!
            ΥΓ: Τι λες, εμείς θα κερδίσουμε την άλλη εβδομάδα στο Καζάν;

          • Dee Jay Stelios avatar
            Dee Jay Stelios @ ΕΥΑ 27/02/2012 21:48:03

            Ελπίζω για το διπλό αλλά το ποδόσφαιρο και το πρωτάθλημα με καίει.Πάντως νομίζω ότι ο καλός μας Δαναός είναι και λίγο γαβράκος ή αντιβάζελος μάλλον.....

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Dee Jay Stelios 26/02/2012 14:03:57

            Και επειδή Στέλιο, αλήθεια πού χάθηκες, τα πρωτότυπα πάντα είναι καλύτερα άκου:www.youtube.com/watch?v=-C_mMCgrgFE&feature=related

          • Dee Jay Stelios avatar
            Dee Jay Stelios @ Δαναός 27/02/2012 18:56:14

            Γεια χαρά φίλε μου Δαναέ,δεν σας ξεχνάω αλλά η ζωή μερικές φορές φέρνει δυσκολίες και έλλειψη χρόνου,θα ξαναβρώ τα πατήματα μου και θα επανέλθω.Εχω και εγω κάτι καλό και για τους δύο σας
            http://www.youtube.com/watch?v=CIJfdVPACyw&feature=BFa&list=FLBbROYNaUdSTbiGY4eKgc_Q&lf=plpp_video
            Καλή σαρακοστή

          • Dee Jay Stelios avatar
            Dee Jay Stelios @ Δαναός 27/02/2012 19:00:48

            Και εναλλακτικά αυτή η θείκή φωνή
            http://www.youtube.com/watch?v=vocQcRscAbI

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΕΥΑ 25/02/2012 20:31:36

        Ο Δαναός μάλιστα είχε και ποδάγρα κάποτε, σαν τον καθηγητή Μυστήριο!!!!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Strange Attractor 25/02/2012 20:35:47

          Τότε που σου έριξα την κλωτσιά ε παππούλη;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Strange Attractor 25/02/2012 20:37:24

          SA..Ο καθηγητής Μυστήριος έβαφε και το μαλλί του...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ ΕΥΑ 25/02/2012 20:46:37

            Ναι κιτρινόμαυρο!

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 25/02/2012 20:01:26

    Τροχονόμος;

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Δαναός 25/02/2012 20:04:28

      Τροχαίο αυτοπροσώπως!

  5. Δαναός avatar
    Δαναός 25/02/2012 20:06:30

    Με αλκοτέστ στο κόκκινο!

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 26/02/2012 12:05:53

      Μόνο "κόκκινους" έχει Δαναέ ο Πρόεδρος κοντά του;

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2012 20:53:32

    Ο Δαναός είναι γνωστός βαψομαλλιάς στο... Τσοτύλι, όπου πάει συχνά για θεραπεία οξυγόνου.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Strange Attractor 25/02/2012 20:58:50

      Μάλιστα, έχει παρατηρηθεί μια κρίση ανάμεσα στα ζευγάρια, αφού οι γηραιές Τσοτυλιώτισσες, ωθούν τους συζύγους τους να μιμηθούν το μοντέλο-Δαναός...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΥΑ 26/02/2012 17:09:19

        Τους ωθούν σε ξυλοδαρμούς δηλαδή;
        Σαδιστικές τάσεις..
        Παίζει και λίγο δέρμα..λίγο βούρδουλας..

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 25/02/2012 21:07:29

    Ὢ, τί οἲστρος μεγαλοψυχίας,ἀκόμη μεγαλύτερη ἡ χαρά μας έπειδή θάφτηκε καί τό τσεκούρι...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 25/02/2012 21:39:49

      Φευ!!!!!!!!!ούτε εγώ δε με αναγνωρίζω Κυθήριε!
      ΥΓ: Το τσεκούρι θα παραμείνει θαμμένο για όλη τη Μ. Σαρακοστή..Βάζελος Εύα μίλησε..

  8. Y. avatar
    Y. 25/02/2012 21:14:49

    Μπράβο Μ.Ο!!! Ο Διακογιάννης του αντινιους
    (...λες Β. Ιρλανδία. Αν ξέρεις, Ούλστερ ή Καθολικός?)

  9. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 25/02/2012 22:20:14

    Ἒ τσι,νηστεία,ἀγάπη καί συνδιαλλαγή.
    (ἒ,ἂν θέλετε,τή νηστεία ἐσεῖς τή συνεχίζετε καί μετά τό Πάσχα).

  10. ιωάννης33 avatar
    ιωάννης33 26/02/2012 06:59:31

    είναι κακό να χτίζεις στην άμμο παλάτια..
    Κράτα μικρό καλάθι Πειραιώτη!!

  11. Δαναός avatar
    Δαναός 26/02/2012 13:48:04

    Βρε tak, το αλκοτέστ χτύπησε κόκκινο!