#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2011 23:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ραντεβού θανάτου στα Πετράλωνα




Τα  ραντεβού θανάτου των χούλιγκανς συνεχίζονται στο Λεκανοπέδιο. Το βράδυ της Δευτέρας, οπαδοί του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού μετέτρεψαν σε πεδίο μάχης την περιοχή των Πετραλώνων. Το πράγμα έχει ξεφύγει εντελώς…

Οι συμπλοκές έξω από τον σύνδεσμο του «τριφυλλιού» ήταν σφοδρές, καθώς οι μαρτυρίες κάνουν λόγο και για μάχες σώμα με σώμα ανάμεσα στους οπαδούς των «αιωνίων» αντιπάλων. Για αρκετή ώρα αντάλλασαν βόμβες μολότοφ και πέτρες με αποτέλεσμα πολλά αυτοκίνητα να καταστραφούν. Δεν έλειψαν οι τραυματισμοί, καθώς τρία άτομα πήγαν στον Ευαγγελισμό με τραύματα από μαχαίρι. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι οι δύο είναι σοβαρά, καθώς χτυπήθηκαν με το αιχμηρό αντικείμενο στον θώρακα, ενώ ο τρίτος μόλις του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες αποχώρησε. Όμως οπαδοί υπάρχουν και στα γραφεία της ΓΑΔΑ στους Αμπελόκηπους, καθώς υπήρξαν και τρεις προσαγωγές από την αστυνομία.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στάθης avatar
    Στάθης 30/08/2011 00:46:53

    Τα χασικλάκια και τα "ζκια", οι ιδιωτικοί στρατοί των νονών και του υπόκοσμου που λυμαίνονται το ελληνικό ποδόσφαιρο εξασκούνται στην επαναστατική γυμναστική...Αλοίμονο στον απλό κόσμο του τους υπομένει και στους οπαδούς χάσκακες (που θα έλεγε ο Ζουράρις) που αποβλακώνονται πληρώνοντας την Ακατανόμαστη αδρά για να "απολαύσουν" μπάλα (ποιά μπάλα; την χάσαμε προ πολλού...)

  2. Δημητρης avatar
    Δημητρης 30/08/2011 00:50:23

    Μα πόσο χαμηλό IQ πια; Πόσο;

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ Δημητρης 30/08/2011 07:58:14

      Δεν είναι θέμα IQ
      Οι νέοι ψάχνουν για ιδανικά, κάτι το οποίο δε μπορούν να βρούν πουθενά, κι αναγκάζονται να εισχωρήσουν σε αρρωστημένες οπαδικές συμπεριφορές κι "ενώσεις" (ομάδες, κομματικές νεολαίες, συμμορίες) οι οποίες τους μετατρέπουν σε άβουλα βλήματα που εκτοξεύονται κατα βούληση προς τον οποιοδήποτε στόχο.

      • Chris Theocharis avatar
        Chris Theocharis @ βροντόσαυρος 30/08/2011 10:05:04

        Τα ιδανικά θα έπρεπε να τους τα έχουν δώσει πρώτα οι γονείς τους, μην περιμένουμε να τους φυτευθούν στο κεφάλι ξαφνικά. Για κάθε "παραστρατημένο" παιδί που τα σπάει για πλάκα, υπάρχουν άλλα 100 που έχουν πάρει τη ζωή στα σοβαρά, προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα στις δύσκολες μέρες που περνάμε, δεν περιμένουν κάποιον να τους δώσει μασημένη τροφή και σέβονται πρώτα απ' όλα την οικογένεια και έπειτα τη γειτονιά τους, την πόλη τους κλπ.

        • Χαλκιδέος avatar
          Χαλκιδέος @ Chris Theocharis 30/08/2011 13:53:09

          +1000

          Ακριβώς έτσι. Δεν γίναμε όλοι χούλιγκανς ή μπαχαλάκηδες...

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ βροντόσαυρος 31/08/2011 12:07:13

        Δε γνωρίζω εάν οι νέοι αυτοί ψάχνουν για ιδανικά,αυτό που γνωρίζω πολύ καλά είναι ότι στους "χώρους"που τα ψάχνουν δεν πρόκειται να
        τα βρουν ποτέ.
        Ο δε τρόπος που εκδηλώνουν την εξερευνητική τους διάθεση,είναι
        άρρωστος.

  3. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 30/08/2011 12:03:28

    Με τους ηθικούς αυτουργούς που φοράνε γραβάτα και βρίσκονται στα γραφεία των ΠΑΕ θα κάνει τίποτε ο κ. εισαγγελέας;

    • juliet avatar
      juliet @ Κοντη Λιζα 31/08/2011 13:04:46

      Galeano Edwardo:
      ''Καταδικάζεται ο εγκληματίας και όχι ο μηχανισμός που τον κατασκευάζει,όπως καταδικάζεται ο ναρκομανής και όχι ο τρόπος ζωής που δημιουργεί την ανάγκη για χημική παρηγοριά και την απαντοχή της φυγής''.

  4. kostas* avatar
    kostas* 30/08/2011 13:17:02

    εδω γινανε προεδροι στα ερασιτεχνικα σωματεια και η πολιτεια η αστυνομια οι δημοσιογραφοι σφυριζουν αδιαφορα... Μονο πρεζακια δεν ειναι ολοι αυτοι πιστεψτε με και με προσωπικη εμπειρια...Σημερα εκει αυριο φρουρα στην σημαια του Πολυτεχνειου ...μεθαυριο πορτα στη Νομικη σε παρτυ νεολαιας !!! Αληθεις που ολοι τις ξερουμε αλλα φοβομαστε να τις πουμε ! Ενα πρεζακια , αλητες κοφτε τους τα εισητηρια τα γηπεδα κτλ ... και τελειωσε ! Αν ηταν τοσο απλο θα ειχε γινει εδω και χρονια ! το προβλημα δεν ξεκιναει απο το ποδοσφαιρο !

  5. Ignoramus avatar
    Ignoramus 30/08/2011 13:19:30

    τον Μάκαρο τον ψάχνουν ακόμη;

  6. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 30/08/2011 14:06:17

    Οι αθλητικές φυλλάδες,και ειδικά οι οπαδικές,δεν έχουν ευθύνη για αυτό το χάλι το διαχρονικό?Αλλά αφού τις αγοράζουν τα ζώα και τρέχουν σαν τρελαμένοι στα αεροδρόμια να υποδεχτούν τον νέο μεσία που θα τους κάνει να ξεχάσουν τη φτώχεια τους και τη μίζερη ζωή τους,τι ψάχνουμε να βρούμε?Και το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει να ζεί και να βασιλεύει αφού αυτό το κομμάτι της νεολαίας όχι μόνο δεν μπαίνει εμπόδιο στην πολιτική του αλλά όπως είπε και κάποιος αλλος φίλος πιό πάνω είναι χρήσιμο για άλλου είδους καταστάσεις.....

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Dee Jay Stelios 31/08/2011 12:31:02

      Στα γήπεδα βλέπουμε μια μικρογραφία της Ελλάδας.
      Γνωρίζουμε τι γίνεται μέσα στον αγωνιστικό χώρο,και έξω από αυτόν.
      Παρ'ολ'αυτά δεν αλλάζει κάτι προς το καλύτερο.
      Αυτό δε με εκπλήσσει καθόλου.Είναι και αναμενόμενο θα έλεγα.
      Από εκεί που θα περίμενα κάποιες αντιδράσεις είναι από τον κόσμο που υποστηρίζει τις ομάδες.
      Ουσιαστικές αντιδράσεις και όχι καιροσκοπικές.Αντιδράσεις από την πλειοψηφία των οπαδών και όχι από τις ύποπτες μειοψηφίες.
      Τι είδους κρυφές δυνάμεις διαθέτει αυτή η μικροκοινωνία και καταφέρνει πάντα να βίσκεται στο απυρόβλητο;
      Οι περισσότεροι οπαδοί γνωρίζουν ποιοι κινούν τα νήματα του χουλιγκανισμού,
      των στημένων παιχνιδιών,των προδιαγεγραμένων πρωταθλητών.
      Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως συνεχίζουν γνωρίζοντας όλα αυτά, να
      πηγαίνουν στο γήπεδο.
      Βάλτε τώρα στο παζλ και αυτούς που μας κυβερνούν τόσα χρόνια,και θα έχετε
      ένα δείγμα της παράνοιας του Έλληνα.

  7. Steliosmd avatar
    Steliosmd 30/08/2011 16:57:01

    Ακριβως d.j stelios..Οι οπαδικες φυλλαδες εχουν τεραστιο μεριδιο ευθυνης για την αποβλακωση των νεων παιδιων...και φυσικα αυτοι που τις στηριζουν ειναι εγκληματιες και αρχινονοι ...νομιζω λιγο πολυ τους ξερουμε ολοι και οτι , λογω χρηματων και διαφθορας, σε ολα τα επιπεδα, εχουν πληρη ασυλια ...
    Αλλα τωρα τι ψαχνουμε ..το κουτι με τα σπιρτα ...εδω εχουν διαλυθει τα παντα σε αυτην την ερημη πατριδα μας...
    ..και που εισαστε ακομα...

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Steliosmd 31/08/2011 12:31:51

      Εχει χαθεί η μπάλλα φίλε.....

  8. Μάρκος avatar
    Μάρκος 02/09/2011 12:53:40

    Μου αρέσει η "αντικειμενική" μετάδοση της είδησης πάντως. Το ότι χούλιγκανς του Ολυμπιακού πήγαν στα Πετράλωνα κι επιτέθηκαν στον σύνδεσμο του Παναθηναϊκού, στην γενικευμένη προσπάθεια του "όλοι είναι ίδιοι", αποκρύπτεται φυσικά. Όπως στην Παιανία στη δολοφονία του Φιλόπουλου πήγαν 300 μηχανάκια με ροπαλοφόρους, συνοδεία με ΖΗΤΑδες, έτσι και τώρα, κανείς δεν ξέρει τίποτα, και φυσικά η είδηση μεταφέρεται ως "οπαδοί του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού μετέτρεψαν σε πεδίο μάχης την περιοχή των Πετραλώνων. " Φυσικά οι τραυματίες είναι όλοι οπαδοί του Παναθηναϊκου, αλλά κατά τα άλλα, προσέξτε μην χάσετε την....αντικειμενικότητα σας!