#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/06/2010 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πώς να εξουδετερώστε τις συζύγους για να δείτε Μουντιάλ



Ο πιο εμπορικός παγκόσμιος θεσμός βρίσκεται προ των πυλών. Η Νότια Αφρική θα φιλοξενήσει τη διοργάνωση που αναμένεται να παρακολουθήσουν δισεκατομμύρια τηλεθεατές σε όλη την υφήλιο.

Ο καθένας μας έχει να θυμάται διάφορα από τις προηγούμενες διοργανώσεις. Κάθε 4 χρόνια γίνεται, συνήθως κάθε νέα διοργάνωση μας βρίσκει σε εντελώς άλλη κατάσταση.

Αλλά προσοχή!

Ο εχθρός καιροφυλακτεί!

Ποιος είναι ο εχθρός του Μουντιάλ;

Οι γυναίκες βέβαια.

Ιδού κάποιες ιδέες για την εξουδετέρωση τους

1. Αν είναι σχέση, δεσμός, επίδεσμος, μικρό το κακό, τάζετε γάμο και ξεμπερδεύετε. Αν το έχετε κάνει σε άλλες 4 διοργανώσεις είναι πρόβλημα. Διαβάστε και τις υπόλοιπες οδηγίες που ισχύουν για τους παντρεμένους

2. Τις συνοδεύετε στο Sex and the City II, κάνοντας το ανταλλαγή με 5 ματς μετά τους ομίλους.

3. Κάντε τις προμήθειες σας με φυσικότητα. «Το βαρελάκι μπύρα μωρό μου έρχεται φθηνότερα». «Κοίτα τι όμορφη που είναι η πάνα του μωρού με τα νουμεράκια στον ποπό» (κυκλοφορούν όντως)

4. Δίνετε την τελευταία πιστωτική με υπόλοιπο αγορών (δεν συνίσταται, είναι λύση δαπανηρή)

5. Τις προτρέπετε να επισκεφτούν θείες, θείους, παλιές συμμαθήτριες

6. Τις στέλνετε με τα παιδιά πρόωρες διακοπές.  «Να πάρουν τον αέρα τους, ξέρεις πόσο ανεβαίνουν αγάπη μου οι ρύποι και τα μικροσωματίδια καλοκαίρι στην Αθήνα;»

7. Τους τάζετε διακοπές στο μέρος που δεν πάτε πεισματικά τα τελευταία 10 χρόνια.

8. Για τους μερακλήδες που έχουν και σχέση και σύζυγο, τα πράγματα είναι ζόρικα. Θα θυσιάσουν κάποια ματς σίγουρα, εκτός αν κάνουν τις συστάσεις και τις αφήσουν να σκοτώνονται.

9. Αφιερώστε τους αυτό το Σαββατοκύριακο. Το επόμενο θα είναι μετά από 40 μέρες

10. Αν βγαίνετε με μοντέλο, θυσιάστε κάποια ματς στους ομίλους. Οι φίλοι σας θα σας κατανοήσουν.

11. Αποπροσανατολίστε τον εχθρό με άλλα θέματα: το αυτοκίνητο που τράκαρε, το πουκάμισο/φαγητό που έκαψε, τον πληθωρισμό, την καταστροφή του κόσμου το 2012. «Θες να χάσω το τελευταίο Μουντιάλ της ανθρωπότητας;»

Πάσα ιδέα δεκτή. Θα σωθεί κόσμος και κοσμάκης.

Και θυμηθείτε: take no prisoners

Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης avatar
    Γιάννης 04/06/2010 08:53:24

    Αυτή η φωτογραφία με πληγώνει!

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Γιάννης 04/06/2010 09:54:15

      Κάνω την αυτοκριτική μου Γιάννη ... Τί ήθελα κι ανέφερα τον αντιπαθέστατο κύριο με τα μπλέ;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ antiathlitikos 04/06/2010 10:02:23

        Ο οποίος μετά το μουντιάλ αυτό εξαφανίστηκε.
        Έχω την εντύπωση ότι μέσα στο σάιτ υπάρχουν κρυπτοϊταλοί μεγάλης ηλικίας...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης 04/06/2010 14:46:32

      Βαρούμ;

  2. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 04/06/2010 10:07:19

    Μια από τις παράπλευρες απώλειες του 2004 υπήρξε δυστυχώς και η αύξηση του ενδιαφέροντος των γυναικών για το ποδόσφαιρο. Ως εκ τούτου για πολλούς σήμερα μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα να αποφύγουν την "από κοινού" θέαση παρά τη μουρμούρα του "δε μου δίνεις σημασία". Επαναστατική μέθοδος αντιμετώπισης: χαλάμε την τηλεόραση και φορτονώμαστε σε φίλους που δεν έχουν παρόμοιες σκοτούρες. Και πιο φτηνά θα μας βγει και θα αναβαθμίσουμε αναγκαστικά τις ανδρικές κοινότητες.

    Εκτός κι αν αντέχετε να εξηγείτε το οφσάιντ ...

    • mara avatar
      mara @ antiathlitikos 04/06/2010 10:58:04

      Δυστυχώς.... για σας, ΝΑΙ!!! Η αύξηση του ενδιαφέροντος μετά το το 2004 αυξήθηκε.
      Παγκόσμια διοργάνωση είναι γιατί να μην την δούμε και εμείς?
      Και ναί λοιπόν, μετά από δεκάδες εξηγήσεις του ανδρός μου, κατάλαβα επιτέλους το οφσάιντ και δεν μου αρέσει καθόλου που υπάρχει.
      Είναι μία μπούρδα!!!
      Θέλω να το καταργήσουν, για να βλέπουμε πιό πολλά γκόλ!!!!

      Υ.Γ.
      Άντε! Γράψτε τίποτα για την εθνική μας. Τί θα κάνει? Πώς θα πάει?
      Για να κάνω την ξύπνια... στον άνδρα μου και στους φίλους μας.

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ mara 04/06/2010 11:43:40

        Αγαπητέ νεοφώτιστη

        Το οφσάιτ είναι σοφός κανόνας. Εξηγούμαι:

        Δεν επιτρέπει στις ομάδες να έχουν εγκατεστημένο μονίμως στην αντίπαλη περιοχή έναν ή περισσότερους παίκτες ("κατασκήνωση" όπως λέγαμε παλιά !) περιμένοντας μια βαθιά μπαλιά. Οι γραμμές άμυνας και επίθεσης έρχονται εγγύτερα, σχετικά, στο κέντρο του γηπέδου. Με αυτόν τον τρόπο, εμμέσως, υπηρετείται η φαντασία στο παιχνίδι.

      • zonitis avatar
        zonitis @ mara 04/06/2010 11:46:43

        Αν παιξει οπως επαιξε στο Winterthur στην Ελβετια, τοτε κλαψεμε μανα κλαψεμε. Οχι 10 που φαγαμε στην Αμερικη, αλλα τοσα θα φαμε. Εκτος κι αν ηταν κολπο του Rehagel για να μην μας παρουν στα σοβαρα οι αντιπαλοι μας.

      • mara avatar
        mara @ mara 04/06/2010 12:02:36

        Α.Κ.
        Ωχ! Τώρα "το΄χασα.." λίγο. Μάλλον θές να πείς ότι, αν καταργηθεί, δεν θα γίνεται ουσιαστικά παιχνίδι.
        Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια να με διαφωτίσεις...

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ mara 04/06/2010 13:34:18

        Χθες γράψαμε
        http://www.antinews.gr/?p=48472

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ mara 04/06/2010 13:40:37

        Αχ , αχ, αχ αυτό το «εκτός θέσης» ...

        Δεν μπορεί να υπάρξει ποδόσφαιρο χωρίς οφσάιντ γιατί έτσι ακυρώνεται a priori η απαίτηση να μη μπορεί ποτέ ένας παίκτης να αποκτά πλεονέκτημα έναντι οιουδήποτε άλλου ποδο-σφαιριστή παρά μόνον δια της υπέρτερης ικανότητάς του στο παίγνιο.

        Αλλά επειδή το ποδόσφαιρο εξελίσσεται και έχει ιστορία, το οφσάιντ λειτούργησε και ως βάση για την ανάπτυξη νέων και πρωτοπόρων συστημάτων προκειμένου ακριβώς να αρθεί ως εμπόδιο και από απαγορευτικό ενός πλεονεκτήματος λόγω αντικανονικής θέσης να καταστεί απαρχή πλεονεκτήματος.

        Το τεχνικό οφσάιντ π.χ. δεν είναι απλώς ένα τέχνασμα – παγίδα στον αντίπαλο αλλά η έναρξη της ανάπτυξης επιθετικών συστημάτων με το κέρδισμα ζωτικού χώρου, την πύκνωση των γραμμών και τη μετατροπή ενός αμυντικού σε επιθετικό.

        Πολύ αμφιβάλω επίσης αν οι πλάγιοι μπακ χωρίς οφσάιντ θα μπορούσαν να αποκτήσουν τη θέση – κλειδί που έχουν σήμερα.

  3. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 04/06/2010 10:08:44

    οσο εσεις θα βλεπετε το μουντιαλ, εμεις οι μη ποδοσφαιρόφιλοι θα κρατάμε συντροφιά στις συζυγους σας.....

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ CRAZY DOCTOR 04/06/2010 10:43:52

      η τζίνα ετών 34, και η μαρία ετών 32 σας περιμένουν....

      Looooool!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ποσα απιδια βανει ο σακος 04/06/2010 15:59:49

        Δίδυμο;

    • ni.kappa avatar
      ni.kappa @ CRAZY DOCTOR 04/06/2010 10:46:42

      χαχα..καλο..

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ CRAZY DOCTOR 04/06/2010 13:48:32

      Αν περιμένεις το Μουντιάλ τρελογιατρέ για να βάλεις πλυντήριο...άστα... πάλι χειροκίνητα θα εργασθείς

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ CRAZY DOCTOR 04/06/2010 13:48:33

      Αν περιμένεις το Μουντιάλ τρελογιατρέ για να βάλεις πλυντήριο...άστα... πάλι χειροκίνητα θα εργασθείς

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/06/2010 16:10:49

        καθε 4 χρονια χαιρομαι και εγω...να μου το κοψετε κι'αυτό?

  4. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 04/06/2010 10:15:07

    Αληθεύει η είδηση οτι η ΔΕΗ κατά την διάρκεια του Μουντιάλ θα κάνει επαναληπτικές 2 ωρες στάσεις εργασίας;

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Πηνελόπη 04/06/2010 10:36:38

      Τώρα εσύ είσαι με τον συγγραφέα της ανάρτησης και σύζυγό σου ή με τους μνηστήρες τύπου τρελογιατρού από πάνω;

      Πάντως αν υποψιαστώ ότι η ΔΕΗ θα φροντίσει έτσι στη μείωση της υπογεννητικότητας εν μέσω Μουντιάλ, θα αναγκαστώ να δω τους αγώνες σε άλλη χώρα χωρίς τέτοια δευτερεύοντα προβληματάκια ...

      • Πηνελόπη avatar
        Πηνελόπη @ antiathlitikos 04/06/2010 11:11:22

        Με κανέναν από τους αναφερθέντες, με άλλον είμαι, αλλά τι να το κάνεις τώρα το καλοκαίρι με τα ανοικτά παραθυρόφυλα, θα ακούμε όλοι θέλουμε δεν θέλουμε, λες και είμαστε υποχρεωμένοι στην κουφαμάρα μερικών και στα πάθη τους.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 04/06/2010 13:46:45

        Έχεις δίκιο Πηνελόπη. Κι από τότε που μας έλειψε "του Διακογιάννη η φωνή" η οποία από μόνη της συνιστούσε ακουστική και αισθητική απόλαυση, δυστυχώς περίσσεψαν οι αγριοφωνάρες και τα δήθεν πάθη.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 04/06/2010 13:53:16

        Ο Οδυσσέας πλάκα πλάκα 20 χρόνια έλειπε 5 Μουντιάλ τα είδε χαλαρά. Να μη σου πω ότι τα έβλεπε ive

      • Πηνελόπη avatar
        Πηνελόπη @ antiathlitikos 04/06/2010 14:23:36

        @antiathlitike

        Εγώ αναφερόμουν σ' αυτούς που επιμένουν να βάζουν την τηλεόραση στο μπαλκόνι, στη διαπασσών και να ουρλιάζουν κάθε τόσο και να ήσυχάζω όποτε αποφασίσουν αυτοί.
        Ηχητική ρύπανση και δεν την αντέχω.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Πηνελόπη 04/06/2010 10:44:29

      Οι στάσεις εργασίας θα γίνονται κατά τη διάρκεια προβολής των σαπουνόπερων του ΜΕΓΚΑ και του ANT1! Μη μασάτε! Οι συνδικαλιστές είναι κι αυτοί ποδοσφαιρόφιλοι.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Γιάννης 04/06/2010 10:48:39

        θα καιγανε τη ΔΕΗ οι χουλιγκανς.

  5. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 04/06/2010 10:42:20

    θα δημιουργηθεί εταιρία που θα σας απαλλάσσει απο τη γυναίκα σας για μικρό χρονικό διάστημα αλλά οι σύζυγοι υποχρεούνται να καταβάλουν το ανάλογο αντίτιμο..

    χα χα χα χα!
    και κερατάς και πλερωτής...
    Τι κάνει ο Έλληνας για να πολεμήσει τη κρίση..

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 04/06/2010 11:28:23

    Tην πας για μπάνιο το πρωϊ μέχρι τις 2.30 που αρχίζει το πρώτο ματς. Μετά είναι ζαλισμένη από τον ήλιο και δεν έχει όρεξη για γκρίνια. Ασε που έκανε και το μπάνιο της και είναι ευχαριστημένη.
    Βράδυ έξω μόνη της δε λέει, γιατί μπορεί να πέσει κέρατο. Υπάρχουν αρκετοί τύποι που θυσιάζουν τη μπάλα και βγαίνουν έξω για καμάκι, ξέροντας ότι κυκλογοφορούν λίγοι άντρες. Οι ξεφτίλες.

  7. qwert avatar
    qwert 04/06/2010 11:38:31

    η φωτο είναι όλα τα λεφτά, νομίζω ο άλλος είναι ο Ζούνιορ, γνωστό επίσης ότι ο Ρόσι και η παρέα του -πέραν της εξαιρετικής τεχνικής τους- είχαν και άλλου είδους "βοήθεια", δύο Ιταλοί δημοσιογράφοι που είχαν αναφέρει κάτι σχετικό, εξαφανίσθηκαν.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ qwert 04/06/2010 11:48:39

      Ο άλλος είναι ο Ζούνιορ.
      Η βοήθεια είχε να κάνει νομίζω με λήψη καρνιτίνης μιας ουσίας που απαγορεύθηκε αργότερα.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Γιάννης 04/06/2010 12:00:56

        Με την άμυνα και το τέρμα που είχε η Βραζιλία τότε, της τα έριχνες και με coca-cola. Λίγη πονηριά ήθελε και η Ιταλία την έχει μπόλικη.
        Καλά άμα ξαναγίνουν τέτοια ματς, το ποστ είναι τελείως άτοπο. Μέχρι που χωρίζεις κιόλας.
        Ξεχάσαμε το πολύ sex ως λύση. Στα ημίχρονα φυσικά.

  8. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 04/06/2010 12:05:54

    Αγαπητοί σχολιαστές,

    Ειδού μία πρόχειρη προσπάθεια εξήγησης για τη λαοφιλία του ποδοσφαίρου έναντι των άλλων αθλημάτων. Ο κάτωθι κατάλογος αποτελείται από λόγους που μπορούν να βρεθούν και σε άλλα αθλήματα, σε κανένα όμως όλα μαζί.

    1) Είναι η εξευγενισμένη εκδοχή της ρωμαϊκής αρένας. Με ό,τι συνδηλώσεις υπονοούνται (μετατόπιση προσοχής κόσμου από τα προβλήματά του, υποσυνείδητη ανάγκη ταύτισης με κάποια ομάδα κτλ.)

    2) Αποτελεί εξευγενισμένη εκδοχή του πολέμου, της μάχης μάλλον, υπηρετώντας με πιο "πολιτισμένο τρόπο" τα άγρια ένστικτα, κυρίως των ανδρών. Συνδέεται επίσης με το αίσθημα-ανάγκη του ανταγωνισμού και της επικράτησης

    3) Στο ποδάσφαιρο ΔΕΝ κερδίζει πάντα ο καλύτερος ! Σε αντίθεση π.χ. με το μπάσκετ

    4) Επιτρέπεται η ισοπαλία. Ασχέτως αν είναι "δίκαιη" ή "άδικη", αφήνει μία γεύση - υπόσχεση - προσδοκία - προσμονή για τη ρεβάνς και την τελική επικράτηση.

    5) Κάθε άθλημα έχει στόχους. Στο ποδόσφαιρο ο κύριος στόχος, η επίτευξη γκολ - πόντου, είναι ΣΠΑΝΙΑ και γι' αυτό αυξάνει τη χαρά της επιτυχίας.

    6) Νομίζω ότι δεν χρείαζεται εξήγηση του σεξουαλικού μηνύματος που εκπέμπεται όταν η μπάλα "καρφώνεται" στα δίχτυα !

    7) Γενικά όσοι περισσότεροι παίκτες υπάρχουν σε μία ομάδα τόσο δυσκολότερο είναι να συντονιστούν, να εκπαιδευτούν και να γίνουν "ένα σώμα" εντός αγωνιστικού χώρου. Γι' αυτό και εκτιμούντια δεόντως οι ομάδες που το καταφέρνουν.

    Κάθε άλλη προσθήκη ή αντίρρηση δεκτή. Αναμένω με ενδιαφέρον.

  9. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 04/06/2010 13:26:43

    Αγαπητέ μου Α.Κ.,

    Το ποδόσφαιρο εκτός από μορφή πολέμου είναι και μια μορφή (λαϊκής;) τέχνης, τόσο ως «περφόρμανς», όσο και ως θέαμα. Στην τέχνη αυτή συμβάλουν:

    Α. Η δυνατότητα να ελέγχεις το τόπι και όταν το κατέχεις (χωρίς όμως να το κατέχεις) όσο και όταν δεν το κατέχεις (όταν δηλαδή κινείσαι ώστε να το υποδεχτείς ή να το διώξεις και όταν το εξακοντίζεις για να δημιουργήσεις για τον άλλον, τον συντεχνίτη σου).

    Β. Η διάταξη πολλών συμπαικτών και αντιπάλων έτσι ώστε να είναι η κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο ανάπτυξη της ομάδας με στόχο να επιτύχει ή να αποτρέψει τον επιμέρους στόχο που είναι το γκολ.

    Γ. Ο συντονισμός 11 διαφορετικών και ανόμοιων μεταξύ τους ατόμων και η διαρκής κίνηση που εξασφαλίζει ελεύθερο χώρο αλλά και αντιστρόφως κλείνει τη δυνατότητα ο αντίπαλος να κινηθεί ελεύθερα.

    Δ. Η βιωματική και νοητική αφομοίωση κανόνων που επιτρέπουν και απαγορεύουν καταστάσεις, κάδρα, επαναλήψεις του ίδιου μοτίβου, αλλά δεν αποκλείουν ποτέ το απρόβλεπτο.

    Ε. Η διαδοχή και εναλλαγή μερών του όλου «έργου» (φάσεις) που από μόνες τους συγκροτούν κι αυτές ένα απολαυστικό όλον.

    ΣΤ. Ενώ στόχος είναι η νίκη, η εντύπωση που αποκομίζει ο θεατής είναι πολύ ευρύτερη: ταυτιζόμενος ή όχι με την ομάδα μπορεί να «βλέπει» πράγματα που υπερβαίνουν τον ίδιο το στόχο και συνιστούν αυτόνομη ανάμνηση.

    Ζ. Υπαρχει ένας παίκτης – εξαίρεση, ο τερματοφύλακας, που μπορεί με τη διαφορετική του κίνηση, ικανότητα και ύφος να ακυρώσει την "τέχνη" όλων των υπολοίπων.

    ΥΓ: Όσο για την πολεμική του διάσταση να συμπληρώσω μόνον ότι ο ποδοσφαιρικός πόλεμος έχει κανόνες οι οποίοι υπό κανονικές μη ... παραγκίσιες συνθήκες ελέγχονται και εφαρμόζονται από έναν «ουδέτερο» και πρέπει να γίνονται σεβαστοί από όλους!

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 04/06/2010 13:46:13

      Είσαι φιλόσοφφος αντιαθλητικέ. Και τα κοράκια μέρος του παιχνιδιού είναι. αυξάνουν το ποσοστό απρόβλεπτης εξέλιξης

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/06/2010 13:56:49

        Ορθότατον! Άσε που μας μαθαίνουν από τα μικράτα μας ότι κάθε "δικαιοσύνη" είναι άδικη.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/06/2010 15:18:00

        Όποιος δεν έχει την εύνοια, πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο. Και από καλός θα γίνει εξαιρετικός

  10. nancy avatar
    nancy 04/06/2010 15:46:14

    Κορίτσια πάρτε όλα τα γυάλινα απο μπροστά τους για τυχόν συναισθηματικές εκρήξεις. Μερικά είναι αναντικατάστατα.

  11. γιαννης avatar
    γιαννης 05/06/2010 15:34:41

    συγνωμη ρε μαγκες, ενδιαφερουσες οι αναλυσεις σας, η τεχνικη λεει του ποδοσφαιρου, οι φιλοσοφικες προεκτασεις του, σφηνα και καποιες αποψεις περι κερατωματος, εγω ομως φοβαμαι πως ειμαι απο αλλο ανεκδοτο. δεν μου κανει κλικ το μουντιαλ ρε παιδι μου. μεσα στη γκλαμουρια και στη χλιδα το βρισκω, καπως υπερβολικη για ενα παιχνιδι. και οχι δηλαδη οτι ειμαι καιτελειως ασχετος. μπαοκι ειμαι κοριτσια, πιο μπαοκι και απο τα μπαοκια. για μας ομως ο παοκ σημαινει πολυ περισσοτερα απο απλως μια ποδοσφαιρικη ομαδα. ας το θεσω ομως λιγο διαφορετικα: εχετε σκεφτει ποτε αν ερχοντουσαν τιποτα εξωγηινοι στη γη και στεκοντουσαν πανω απο κανενα γηπεδο, τι θα λεγανε μεταξυ τους? αντε ρε παμε να φυγουμε απο δω θα λεγανε. παμε σε κανεναν αλλο πλανητη να τη βρουμε. τι δουλεια εχουμε εδω περα με αυτους τους μαλακες. αν ομως στεκοντουσαν πανω απο την τουμπα τι νομιζετε οτι θα κανανε? θα κατεβενανε αμεσως κατω, θα πηγαινανε κατευθειαν στη θυρα 4 και θα φωναζανε ολοι μαζι: "τραλαλα-λαλα-δεν ειμαστε καλα στα μυαλα μας-τραλλαλα...κλπ". γιαυτο λοιπον οπως καταλαβαινετε τι να μας πει εμας το μουντιαλ? ζητημα να βλεπω 3-4 παιχνιδια καθε φορα.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/06/2010 15:49:49

    Ροδινέ, Οδυσσέα, και λοιποί μερακλήδες, σας το συστήνω ανεπιφύλακτα. Πολύ χρήσιμο.
    http://www.marca.com/deporte/futbol/mundial/sudafrica-2010/calendario-english.html