#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2010 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προπονητή …έχουμε



Βαλβέρδε, Μανθάνο, Χιμένεθ, Κούπερ, Πελεγκρίνι, Ουγιέ και πιθανώς να ξεχνάω ή να μη μπορώ να φανταστώ ποιοί άλλοι πιθανοί και απίθανοι παρελαύνουν καθημερινά από τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων ως μελλοντικοί στόχοι των ανθρώπων του Ολυμπιακού για τη κάλυψη της θέσης του προπονητή .

Το θέμα κύριοι δεν είναι ποίος θα είναι ο επόμενος προπονητής του Ολυμπιακού, γιατί «προπονητή» ο Ολυμπιακός είχε, έχει και θα έχει τον ένα και μοναδικό: Σωκράτη Κόκκαλη.

Το ζητούμενο την τελευταία 20ετία πάντα είναι να βρεθεί  ένας υπάλληλος που θα έχει διττό ρόλο: να κάνει το βοηθό προπονητή και ταυτόχρονα τον εκπρόσωπο τύπου του στις καθιερωμένες πλέον press conference πριν και μετά τα παιχνίδια.

Στις εξαιρετικές δε περιπτώσεις που κάποιος «βοηθός» τολμούσε να ορθώσει ανάστημα εμπρός του, όπως πχ. ο Κάτανετς, το μόνο που πετύχαινε με σιγουριά ήταν να κλείσει ένα ραντεβού με το λογιστήριο της εταιρίας για  να ρυθμίσει το θέμα της αποζημίωσης του, με εξαίρεση τον Σόλιντ που ούτε αυτό δεν κατάφερε, πιθανόν γιατί ούτε τότε δεν ήταν αρκετά νηφάλιος.

Όσο για τους «βοηθούς» που τόλμησαν να κλέψουν λίγη από τη δόξα του «προπονητή», εκτός από την απόλυση τους περίμενε και κάτι χειρότερο: Ένα σχέδιο αποδόμησης τους στα μάτια του τόσο ευκολόπιστου και καλοπροαίρετου γαύρου.  Ο «προπονητής» τους επανέφερε μετά από λίγο στην ομάδα κατά «λαϊκή απαίτηση», χωρίς όμως να προβεί στις απαιτούμενες  διορθωτικές κινήσεις στο έμψυχο δυναμικό. Χαρακτηριστικές ήταν οι περιπτώσεις του Ιωαννίδη στο μπάσκετ, και του Μπάγεβιτς στο ποδόσφαιρο.

Μέλος της τελευταίας κατηγορίας παραλίγο να ήταν και ο Βαλβέρδε.  Ίσως όμως κάποιες συμβουλές «φίλων του» από την Ελλάδα που το είχαν ξαναδεί το έργο να επέτειναν τη διστακτικότητα του χαρακτήρα του και σε συνδυασμό με μια έκλαμψη ευστροφίας, να τον έκαναν να απαντήσει αρνητικά σε μια κατ’ ουσία πρόταση διαπόμπευσής του.

Όσο λοιπόν «προπονητής» του Ολυμπιακού παραμένει ο Σωκράτης Κόκκαλης είναι ανώφελο να ασχολούμαστε με τον πιθανό «βοηθό» που θα προσλάβει, αφού τόσο η τύχη της ομάδας όσο και του «φουκαρά» που θα έρθει είναι προδιαγεγραμμένη.  Έχεί κανείς αντίρρηση;

Totis

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 10/06/2010 11:16:18

    Αλεφαντος και πολυς μας ειναι. Αιντε πια.

  2. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 10/06/2010 11:24:12

    Μαλλον ο Σημιτης πρεπει να γινει προπονητης στην ομαδα του δημοσιου(εχει αναλογη εμπειρια σε αυτη τη θεση),να εξαργυρωσει ρε αδερφε την μεγαλη οκονομικη αναπτυξη που παρειχε στον προεδρο.......χα χα χα

  3. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 10/06/2010 12:04:42

    «Προπονητής; Ο Λεμονής θάναι πάλι, φίλε», είναι το πολυακουσμένο σποτάκι με τη φωνή του «μεγάλου» Τσουκαλά που κυκλοφορεί εδώ και χρόνια.

    Το «πρόβλημα» με τον Κόκκαλη είναι διπλό: πώς καταφέρνει να είναι προπονητής, όπως ορθώς εντοπίζεις φίλε συνονόματε του κορυφαίου πράσινου παλιάτσου των γηπέδων του 70, χωρίς να είναι – γιατί κακά τα ψέμματα ουδέποτε ο «σοφός» Σωκράτης ασχολήθηκε με συνθέσεις, προώθηση παικτών που συμπαθούσε και τέτοια ψωμιάδικα παλαιολιθικά. Άφηνε πάντα τους εκλεκτούς του να κάνουν τη δουλεία τους και επενέβαινε μόνο για να φανατίσει την ομάδα πριν από ντέρμπυ ή να τη συνετίσει μετά από ήττες.

    Το δεύτερο πρόβλημα είναι κοινό ελληνικό και παράδοξο: πώς ενώ όλοι το καταλαβαίνουν (ακόμη και ο Τσουκαλάς) δεν κάνουν τίποτε για να το αλλάξουν.

    Και στις δύο ερωτήσεις η απάντηση είναι κοινή: γιατί ο γαύρος είναι γαλουχημένος τόσα χρόνια μόνο να κερδίζει! Και τώρα που σταμάτησε το σερί και δε φαίνεται (αντίθετα με το 2004) πώς θα συνεχισθεί, ο «λαός» του Ολυμπιακού έχει πια μπουχτήσει στην επιτυχία και τα συνεχόμενα ... Και ο Κόκκαλης έχει απ΄αυτή την άποψη εξασφαλισμένη την ανοχή του, γιατί το επιχείρημά του είναι ένα και μοναδικό: (θα) είστε αχάριστοι.

    ΥΓ: Γι αυτό και φέτος, για να το εμπεδώσει ο κάθε Νικολακόπουλος και ο κάθε χουλιγκάνος άφησε την ομάδα χωρίς παρασκηνιακή στήριξη, ώστε να καταλάβουν όλοι γιατί δε χρειάζεται να είναι ο ίδιος και πραγματικός προπονητής!Του χρόνου που θα τα σπάνε θα φταίει η διαιτησία ...

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/06/2010 16:10:46

    H πρόταση σωτηρίας για τον Ολυμπιακό είναι μία:

    Προπονητής: ο μικρός Οδυσσέας.

    Τεχνικός Διευθυντής: Αντιαθλητικός

    Υπεύθυνος παράγκας: ο Strange Attractor

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 10/06/2010 20:12:40

      Είμαι και κοκαλιάρης...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 10/06/2010 20:26:39

        Θα επιληφθεί του θέματος το Μικρός Οδυσσέας!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 10/06/2010 20:39:41

        Θα πάω ευχαρίστως μαζί με τον Strange!
        Θα..αποκαλυφθεί και το παρδαλό κατσίκι!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 10/06/2010 20:30:45

      Να σου ζήσει το βαφτηστήρι Κώστα.
      Αλλά χωρίς "Περίεργο" πως θα πάει μπροστά η ομάδα?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/06/2010 20:32:39

        Γιάννη μου,
        Το καταλαβαίνω ότι ζηλεύετε, αλλά τι να κάνω;
        Εδωσα καλλύτερη...μίζα!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/06/2010 20:37:24

        Πρόσεξε μη σε καλέσει ο Καμμένος στην εξετασική!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/06/2010 20:37:41

        "εξεταστική"

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/06/2010 20:53:21

        Για κάνε εκκαθάριση στην Ομάδα και ετοίμασε λίστα μεταγραφών και άσε τα στοιχήματα κατά μέρος!
        Μια μικρή συμβουλή: Αυτούς που συμβουλεύεις σε θυμούνται όταν χάνουν, ποτέ όταν κερδίζουν!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/06/2010 21:07:43

        Ποιό είναι το ερώτημα που έθεσες;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 10/06/2010 20:39:28

      Χωρίς budget ούτε κουλουρτζής δεν γίνομαι

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 20:41:46

        Ακόμα δεν πήραμε τη θέση ...αρχίσαμε να βάζουμε όρους;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 20:44:02

        Έτσι κάνουν πάντα οι προπονητές.
        Δεν έχω παίκτες... δεν είμαστε ανταγωνιστικοί...και τα τοιαύτα.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 20:47:05

        Ο Βαλβέρδε ποιο μεγάλη φίρμα είναι δλδ. Και έπαιζε και
        4-5-1.
        Ενώ εγώ 4-2-1-3 μάθε μπαλίτσα αγόρι μου

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 20:52:19

        Με τους παίχτες που θα έχεις φέτος προτείνω το άχαστο 5-3-2 του Ρεχακλή.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 20:54:04

        που να βρεις 2 επιθετικούς 6-3-1 με Ντάρμπι κορυφή

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 20:57:08

        Για αυτό εγώ θα πρότεινα 1-7-3-0
        Χελένιο Χερρέρα, επι το αμυντικότερο!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 20:57:58

        6-3-1 με Ντάρμπι κορυφή που να βρω 2 επιθετικούς

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 21:00:08

        Θα τους βάλω όλους στη γραμμή να μην μπαίνει γκολ. Για την πιθανοθεωρία δεν μου λες τίποτα

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 10/06/2010 21:03:40

        Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όλους:
        h**p://www.youtube.com/watch#!v=E_kiJjMS2K4&feature=related

  5. NEA MAKRI CLUB SINCE
    NEA MAKRI CLUB SINCE ''1998'' 10/06/2010 19:50:18

    To θέμα είναι ότι ο σώκρατες στον ολυμπιακό έχει προσφέρει πάρα πόλλα σε σχέση πάντα με τους προηγούμενους προέδρους που διοίκησαν στο παρελθόν στον σύλλογο . Όμως έχει κερδίσει απο τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Σ.Φ.Π. πάρα πολλά σχεδόν τα ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑ (βλέπε SIEMENS - LOTO - ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ κλπ) απο ότι έχει προσφέρει στην ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ με τις πλάτες πάντα των φιλάθλων μας. Ο σώκρατες πάντα ήθελε να διοικεί εκείνος και οι άλλοι να είναι μαριονέτες γύρω του , κερδίζαμε τα πρωταθλήματα και τα κύπελα και κάθε χρόνο κάναμε υπομονή για να έρθει ένας ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ . Μέχρι την ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ όλα πήγαιναν καλά και αυτό γιατί εκτός του ΠΡΟΕΔΡΟΥ και των καλών μεταγραφών που έκανε ,ο κύριος λόγος ήτανε ότι δημιουργήθηκε το χτίσιμο της όμαδας το 1996 απο έναν ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ που είχε διάρκεια , σχεδόν μία δεκαετία . Το πρόβλημα ξεκινάει απο την στιγμή που μπήκαμε στο ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ ,διότι ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ μας είχε υποσχεθεί ότι η ΟΜΑΣ θα κοστίζει 3 φόρες έπανω απο ότι στοίχισε ολόκληρο το ΓΗΠΕΔΟ . Εμείς κάναμε υπομονή, υπομονή , υπομονή , υπομονή ,υπομονή ........................... και τα χρόνια πέρναγανε και ξαφνικά έναν χρόνο πριν εντελώς ξαφνικά μαθαίνουμε ότι έχουμε χρέη , γιατί ο ΜΙΣΤΕΡ είχε χωρίσει τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΑΣ σε ΤΡΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ( ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΑΕ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΕ - ΘΡΥΛΟΣ ΑΕ). Το πρώτο και το τρίτο κερδοφόρα , Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ όμως σαν εταιρεία ΜΕΣΑ...................
    ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΕΔΡΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΕΔΡΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ, ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΕΔΡΕ ΑΚΟΥ ΚΑΛΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΠΥΡΙΝΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΤΙΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΦΥΓΕΙΣ ΣΑΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ.....

    ΥΓ: ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΡΙΟ...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ NEA MAKRI CLUB SINCE ''1998'' 10/06/2010 20:11:19

      Θα περιμένουμε με ενδιαφέρον!
      Ομως, αυτό με τον ...μικρό Οδυσσέα μην το αποκλείεις!
      Από τον Αλεξανδρή,ο μικρός Οδυσσέας θα είναι καλλύτερος!

  6. vasilis avatar
    vasilis 10/06/2010 21:56:08

    eeeee!!!!ooooo!!! koita pos katantises ton olympiako!!!
    file mou kalo to arthro sou sxolio alla pali sold out tha einai to karaiskaki me mas tous arostous gaurous, kai sti deyteri gela exsilastirto thyma tha einai o alekos!!! ela alekooooooooooo!!!!!

  7. κλεανθης avatar
    κλεανθης 11/06/2010 14:54:02

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσος πολεμος στον ΣΩΚΡΑΤΗ. Αυτος δεν ειναι που μας εβγαλε απο την αφανεια και μας εκανε μεγαλους σε Ελλαδα και Ευρωπη δηλαδη τι θελετε να γυρισουμε σε εποχες Κοσκωτα και Σαλιαρελι. Που ειναι οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΡΕΣ Κ' ΣΙΑ;
    ΥΣ: ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.
    ΣΩΚΡΑΤΗ ΕΣΥ SUPER STAR!!!