#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2010 06:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβλέψεις για το στοίχημα στο Μουντιάλ



Καθώς πολλοί σπεύδουν να τοποθετήσουν τα ευρώ τους στον νικητή του Μουντιάλ αλλά και στον πρώτο σκόρερ, να καταθέσουμε την άποψη μας:

Στα τελευταία 12 Μουντιάλ (από το 1962 και μετά)  το τρόπαιο κατακτά εναλλάξ μία χώρα από την Ευρώπη (σύνολο 6 )και μία εκ των Βραζιλία, Αργεντινή (σύνολο 6).

Το 1/3 από τα Μουντιάλ αυτά, σύνολο 4, τα κατακτά η Βραζιλία

Όταν το παγκόσμιο κύπελλο διοργανώνεται στην Ευρώπη, το κατακτά ευρωπαϊκή ομάδα (μετά το 1958 που το πήρε η Βραζιλία στη Σουηδία).

Όταν διοργανώνεται στην Λατινική  Αμερική (1962, 1970,1978, 1986) οι πρωταθλητές είναι Βραζιλιάνοι ή Αργεντινοί.

Όταν διοργανώνεται εκτός Ευρώπης ή Λατινικής Αμερικής, το κατακτά η Βραζιλία (1994, 2002)

Λαμβάνοντας υπόψη ένα αρχέγονο αξίωμα των προβλέψεων, ότι η πρόβλεψη ισούται με την προηγούμενη παρατήρηση, προτείνουμε Βραζιλία, σε απόδοση 5,5

Επίσης σημαντική είναι η παράδοση των γηπεδούχων (1966, 1974, 1878, 1998). Στη συγκεκριμένη περίπτωση οι γηπεδούχοι δεν έχουν τα φόντα να φθάσουν στην κατάκτηση. Μήπως όμως μπορούν οι πρώην αποικιοκράτες Άγγλοι;

Δεύτερη επιλογή λοιπόν,  Αγγλία με απόδοση 8

Δεν προτιμούμε την Αργεντινή, λόγω αινιγματικού προπονητή. Η Ισπανία έχει εξαιρετική ομάδα αλλά η απόδοση (5) δεν είναι καθόλου ικανοποιητική.

Το ποντάρισμα  στην ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο είναι δύσκολο να επιβεβαιωθεί αλλά  έχει στοιχηματική αξία καθώς:

Ποντάρεις για παράδειγμα 100 ευρώ στην Αργεντινή που τη βρίσκεις σε απόδοση 7,5, δηλαδή περιμένεις 750 ευρώ. Η Αργεντινή πάει καλά και φθάνει πχ στον τελικό με την Αγγλία.

Πριν τον τελικό η απόδοση για την κατάκτηση του θεσμού της Αργεντινής έχει πέσει στο 1,40  αλλά η Αγγλία δίνεται στο 2,5. Στο σημείο αυτό ο συντηρητικός παίκτης κάνει το λεγόμενο «σπάσιμο». Δηλαδή ποντάρει πχ 300 ευρώ στην Αγγλία.

Έτσι οδηγείται σε μια κατάσταση  win-win γιατί έχει ποντάρει συνολικά 100+300=400 ευρώ και αναμένει αν κερδίσει η Αργεντινή 100 * 7,5 = 750 ή

αν κερδίσει η Αγγλία  300 * 2,5 = 750

Αυτό για όσους βολεύονται με τα σίγουρα 350. Οι υπόλοιποι μπορούν να ρισκάρουν περιμένοντας για τα 650.

Καλή περίπτωση για ποντάρισμα και  «σπάσιμο», από τα ημιτελικά πχ δείχνει και η Ολλανδία με απόδοση 10



Δυσκολότερη ακόμη είναι η πρόβλεψη για τον πρώτο σκόρερ, καθώς αυτός μπορεί να προκύψει και από ομάδα που δεν θα προχωρήσει πολύ αλλά θα φορτώσει κάποιο βράδυ με γκολ δίχτυα αδυνάμων.

Ο Βίγια είναι το φαβορί, ο Μέσι μπορεί να είναι το πρόσωπο του τουρνουά, ο Ρούνεϊ είναι στα ντουζένια του, ο Φαμπιάνο μπορεί να βγει αν η Βραζιλία το πάρει, αλλά η επιλογή μας  λόγω ομίλου και πιθανής διασταύρωσης της Ολλανδίας (θεωρούμε ότι θα φθάσει τουλάχιστον στους «8») είναι ο Ρόμπι Φαν Πέρσι σε απόδοση 13.





Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 09/06/2010 06:47:58

    αυτές οι αποδοσεις που λες είναι στο ελληνικό παμε στοιχημα;

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Lalakis 09/06/2010 08:47:13

      Οι αποδόσεις είναι με μικρές αποκλίσεις παρόμοιες. Οι συγκεκριμένες είναι από το ιντερνετ

  2. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 09/06/2010 09:41:02

    Αν και δεν έχω παίξει ποτέ στοίχημα από τότε που σταμάτησα το ... αλήστου μνήμης "γιάντες", υποκλίνομαι αγαπητέ ταξιδευτή!

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 09/06/2010 10:56:04

      Συμφωνείς με τις εκτιμήσεις ή τον τρόπο σκέψης;
      Να έχω κάποιον παρέα όταν θα με βαράνε (χαχαχα)
      Μην παίξετε πολλά κύριοι!!!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 11:14:43

        Κατ΄αρχάς με τον τρόπο σκέψης. Οι στοιχηματικές εκτιμήσεις δε με πολυενδιαφέρουν (όπως καταλαβαίνεις από την εγκατάλειψη και του ... «γιάντες»), αλλά για λόγους αρχής προθύμως και μαζοχιστικώς εκφράζω την αλληλεγγύη μου στο ενδεχόμενο ξύλο.

        Η καθαρά ποδοσφαιρική μου εκτίμηση είναι ότι δεδομένης της κατάστασης των παικτών κυρίως των μεγάλων ομάδων (ατελείωτοι αγώνες σε πρωταθλήματα και διεθνείς διοργανώσεις) μεγάλο ρόλο θα παίξουν οι προπονητές. Και δυστυχώς προπονητές διαθέτουν μόνον δύο ομάδες: Αγγλία και Ιταλία.

        Με την Αγγλία συμπαρατάσσονται η τέως έδρα, όπως επισημαίνεις κι εσύ, και η … ακολουθία Fibonacci (αδύνατο να παρουσιάσω τη σχετική τρέλλα εδώ). Αν δε το πάρουν φέτος νομίζω ότι δε θα τα καταφέρουν για όσο καιρό ακόμη ζω ...

        Με την Ιταλία σχεδόν τίποτε! Αλλά ο Λίπι μπορεί να κάνει τη διαφορά, υπογραμμίζοντας με έμφαση και την προαναγγελθείσα αποχώρησή του – και μου είναι και συμπαθής αντίθετα με τον Φάμπιο, αλλά αυτό μάλλον δε μετράει.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 11:55:07

        Fibonacci δεν είναι η ακολουθία που ο επόμενος αριθμός είναι το αποτέλεσμα των δύο προηγούμενων. Για λέγε, για λέγε με ιντριγκάρισες

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 11:57:40

        Ο Φιμπονατσις αυτός δεν επαιζε μπακ στον Φωστήρα το 1988;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 11:58:49

        Ο Οδυσσέας να λύσει το πρόβλημα, υπό την επίβλεψη του Αντιαθλητικού!

        Η «Aκολουθία του Fibonacci», βρίσκεται παντού στη φύση, όπως για παράδειγμα στους ανανάδες, τα κουκουνάρια, τα ηλιοτρόπια κ.λ.π..

        Σύμφωνα με ορισμένους ειδικούς, ακόμη και στη διακύμανση των τιμών του χρηματιστηρίου!

        Test:
        Σ’ έναν αποκλεισμένο χώρο και υπό ιδανικές περιστάσεις., βάζεις ένα ζευγάρι κουνέλια.

        Τα κουνέλια αυτά αναπαράγονται με ρυθμό ένα νέο ζευγάρι τον μήνα!

        Κάθε νέο ζευγάρι, μπορεί να αναπαραχθεί μετά από δυό μήνες και αναπαράγεται με τον ίδιο ρυθμό.

        To ερώτημα:
        Πόσα ζευγάρια κουνελιών έχουν παραχθεί σ’ ένα χρόνο από το αρχικό ζεύγος;

        Το κοινό δε δίνει βοήθειες σήμερα!

        Επίσης ο Strange, αν παρακολουθεί,μπορεί να συμμετάσχει μετά τις 3.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:04:51

        Ναι ταξιδευτή, το άθροισμα των δύο προηγουμένων: 0,1,2,3,5,8,13,21, 34,55,89, 144, ... Η δεύτερη ιδιότητά της είναι ότι η παράγωγη ακολουθία των πηλίκων δύο διαδοχικών αριθμών της αρχικής ακολουθίας τείνει προ τον αριθμό
        0,61803398 ...

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:05:46

        μηπως τελικα δεν ηταν μπακ; μηπως ήταν εξτρεμ;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:10:42

        O Fibonacci μήπως έπαιζε στην Κάλλιαρι?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:15:10

        Όρεξη που έχετε μεσημεριάτικα


        Η ακολουθία αριθμών στην οποία ο κάθε αριθμός είναι ίσος με το άθροισμα των δύο προηγούμενων είναι γνωστή ώς ακολουθία Fibonacci: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, ... (κάθε αριθμός είναι ίσος με το άθροισμα των δύο προηγούμενων).

        Επιπλέον, ο λόγος δύο διαδοχικών αριθμών της ακολουθίας τείνει προς την αποκαλούμενη Χρυσή Τομή, ή Χρυσή αναλογία, ή Αριθμό φ =1.618033989. Ο αντίστροφος της Χρυσής Τομής 1/φ= 0.618033989, με αποτέλεσμα να ισχύει: 1/φ=φ-1.

        Ένα ορθογώνιο τετράπλευρο του οποίου ο λόγος των πλευρών είναι ίσος με 1/φ ονομάζεται Χρυσό Ορθογώνιο.

        Η ακολουθία Fibonacci παράγεται από τη σχέση f(1) = f(2) = 1 , f(n+1) = f(n) + f(n-1), και απαντάται συχνά σε πολλούς τομείς των μαθηματικών και των άλλων επιστημών. Είναι όμως σημαντικό και το πόσο συχνά συναντάται στη φύση, σε μοτίβα όπως τα λουλούδια ή τα φύλλα των φυτών.

  3. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:24:53

    Και από όλα αυτά πως βγαίνει Αγγλία για το 2010;
    Βραζιλία + Ιταλία =Αγγλία; Ισπανία πάει καλύτερα
    2002+2006=4016/1966=2,038 τυχαίο δεν νομίζω
    Με άφησε ο Ροδινός μετεξεταστέο @#$&^%

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:39:44

      ΟΔΥΣΣΕΑ Μη μασάς

      Παρακαλείται ο κος Ροδινός όπως παραθέσει σύντομη και περιεκτική απόδειξη του τελευταίου θεωρήματος του Fermat, ήτοι:

      "Αν ένας ακέραιος n είναι μεγαλύτερος του 2, τότε η xn + yn = zn δεν έχει λύση, όπου x, y, και z θετικοί ακέραιοι".
      (όπου n είναι εκθέτης της αντίστοιχης μεταβλητής)

      Χρόνος απεριόριστος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/06/2010 12:50:48

        Σύντμηση του επιθέτου μου με αυτό της συζύγου με αρχαιοπρεπή εμφάνιση!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/06/2010 13:15:59

        Φαίλτωρ,

        Χαλάς το concept του site:

        Εδώ έχουμε τον Οδυσσέα να λύνει τα προβλήματα υπό την επίβλεψη του Αντιαθλητικού.

        Δεν ήρθες τώρα εσύ να αλλάξει τη τάξη των πραγμάτων!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/06/2010 13:20:44

        Μα ένα απλό προβληματάκι έθεσα!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/06/2010 13:26:45

        Nαι από κάτι τέτοια μικρά, παίρνουν ...θάρρος τα μειράκια!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/06/2010 13:34:30

        Για την ιστορία
        Ο Φερμά διατύπωσε το θεώρημα αυτό ως σημείωση στο βιβλίο Αριθμητικά του Διόφαντου δίπλα στο Πυθαγόρειο θεώρημα. Εκεί έγραψε ότι γνωρίζει μια καταπληκτική απόδειξη, αλλά δε του φτάνει ο χώρος για να την γράψει...

        Το θεώρημα αποδείχθηκε από τους μαθηματικούς Wiles και Taylor to 1994

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 09/06/2010 12:29:45

    Συγγνώμην ρε παιδιά αλλά με τις business του Blatter θα ασχολούμαστε τώρα,
    αρκετά ασχοληθήκαμε πιτσιρικάδες...

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Αγανάκτηση 09/06/2010 12:31:22

      Είμεθα πάντα παιδιά αγανάκτηση

  5. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/06/2010 12:34:09

    Ἐνας Ἄγγλος φίλος μαθηματικός,μοῦ εἶχε πῆ πώς ὁ Fibonacci,πλήρωσε τό Βατικανό,ἔτσι πῆρε τό χειρόγραφο τοῦ ἀρχαἰου Ἕλληνα μαθηματικοῦ ὀνόματι Δ.....καί τό παρουσίασε γιά δική του ἐργασία.Δυστυχῶς μοῦ διαφεύγει τό ὄνομα.Τό ἀρχικό θυμᾶμαι μόνο.Γνωρίζει κανείς;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kὀριννα 09/06/2010 13:09:01

      Διόφαντος!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 09/06/2010 21:58:54

      Εμένα μου είπαν κάποιοι πως μόλις ο Άρμστρογκ πάτησε το πόδι του στη σελήνη, κλώτσισε ένα παρατημένο μπουκάλι ρετσίνα Μαλαματίνα, που υπήρχε εκεί από πιο παλιά. Το επιβεβαίωσε και ο Λιακό.

      • fitsulas avatar
        fitsulas @ Strange Attractor 09/06/2010 22:04:28

        Του Σκούρα παραγωγή ήταν η "προσελήνωση". Οπότε κάποιος Έλληνας θα ήταν εκεί, οπερατέρ ή σκηνογράφος, για να παρατήσει τη ρετσίνα.

  6. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:38:19

    Ο φιβονάτσης έπαιζε έξω φρενών λαλακη.
    Η Αγγλία βγάζει λεξάριθμο 28 δηλαδή 2+8=10 δηλαδή 2010
    Το 1966 που το πήρε βγάζει 22 δηλαδή 4.
    Έχουν περάσει 44 χρόνια από τότε 2010-1966.
    2 τεσσάρια δλδ, άρα 2 κύπελλα
    και δεν έχουν σφίξει και οι ζέστες...

  7. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 09/06/2010 12:41:29

    Λιακόπουλος...

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Αγανάκτηση 09/06/2010 12:44:54

      χαχαχαχαχα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αγανάκτηση 09/06/2010 22:16:54

      Ή ακόμη καλύτερα, μπορεί και ο Φιμπονάτσης να ήταν Έλληνας, από τα κάτω Σούρμενα.

  8. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 09/06/2010 12:42:59

    Οδυσσέα, πλάκα έκανα, αλλά να που βγήκε κάτι προκλητικό ...
    Ροδινέ, η F βγάζει 374!

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 09/06/2010 12:46:21

      Δλδ 14 Κρόιφ, κρυφοΟλλανδός ο Ροδινός

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 09/06/2010 13:06:28

      Άιώνιος θαυμαστής των Κροϊφ, Χουλσόφ,Χάαν, Μιούρεν, Βαν Νταϊκ, Κρόλ,Ρεπ και Ρέζεμπρικ!

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ antiathlitikos 09/06/2010 13:38:32

      Φοβάμαι βέβαια ότι τα ζευγάρια που ανπαράχθησαν σ΄ένα χρόνο από το αρχικό βγάζουν λεξάριθμο 10. (Οδυσσέα είπες να μη το αποκαλύψουμε ακόμη, αλλά είχα προλάβει να δώσω λάθος απάντηση.) Όλα τα καλά 10άρια στην πίατα λοιπόν - μαζί κι ο Γιόχαν κι ας φορούσε το 14.

  9. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:43:09

    Μην πει κανείς τη λύση για τα κουνέλια. Το ΄χω

  10. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 12:47:53

    Κάποιος βαρεμένος νομίζω το έλυσε αυτό. Άσχετο: το φαίλτωρ από που προκύπτει;

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/06/2010 12:53:10

    Καλά ὅταν πιάνετε κουβέντα γιά ποδόσφαιρο τό μυαλό σας κατεβαίνει στά πόδια σας.
    Ἡ ἀπάντησί σου ὅμως ἦταν ἔξυπνη.

  12. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 13:01:56

    Είσαι σίγουρη ότι ήταν αρχαίος; της ελληνιστικής περιόδου και παίζεται γιατί από άλγεβρα οι αρχαίοι χωρίς την ανακάλυψη του 0 δεν πολυέπαιξαν μπάλα.
    Εκτός αν είναι ο χάιλαντερ ροΔινός

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/06/2010 13:18:52

    Δέν γνωρίζω.Ἴσως ἄν θυμόμουν τό ὄνομα.
    Γέλασα μέ τήν πολύ ἔξυπνη ποδοσφαιρική σου ἀπάντησι.

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/06/2010 13:30:12

    Οδυσσέα,

    Ποιό ήταν το αντικείμενο της συνάντησης Κόκκαλη - Μπόμπολα;

  15. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 13:54:22

    Ήμουν παρών στη συνάντηση, ακόμη δεν είναι τίποτα ανακοινώσιμο. Μήπως μπει στα media ο Σόκρατες ή ο Μπόμπολας στη μπάλα;
    Κάτσε να λύσω τα κουνέλια, Το αρχικό ζεύγος αναπαράγεται κάθε μήνα ή μετά
    από δύο μήνες όπως τα νέα ζευγάρια κύριε, κύριε

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 13:57:29

      Είπαμε δεν έχει βοήθεια!

  16. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 13:59:06

    128 κουνέλια δηλαδή 64 ζευγάρια και δώστε μου την ύλη για το Σεπτέμβρη κύριε, κύριε

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:06:17

      Κρατήστε μακριά από τους τερματοφύλακες τον Φιμπονάτσι και την ακολουθία του. Προς θεού! Όχι πνιγμένα κουνέλια στη Ν. Αφρική.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Sic transit gloria mundi 09/06/2010 14:11:39

        Oδυσσέα,

        Ποιός ποδοσφαιριστής επωνομαζόταν και "κούνελος"!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 10/06/2010 09:40:38

        Κούνελος, ο Παπαεμμανουήλ, στην ΑΕΚ.
        Όταν είσαι επιθετικός, κούνελος είναι τιμητικός τίτλος.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:09:34

      Αχ κουνελάκι, κουνελάκι, ξύλο που θα το φάς!

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:15:32

      Παπαεμμανουήλ αλλά αντέγραψα κύριε κύριε

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:16:54

        Άμα αντιγράφεις για τα απλά για τα δύσκολα τι θα κάνουμε;

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:37:04

        Τα δύσκολα στον ΓΑΠ, είναι γεννημένος για αυτά

  17. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 09/06/2010 14:04:12

    Τα ζευγάρια που θα βρίσκονται στο δωμάτιο στο τέλος του χρόνου αντιστοιχούν με τον δωδέκατο αριθμό της ακολουθίας = 144. Άρα τα αναπαραχθέντα ζεύγη είναι 144-1=143.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 09/06/2010 14:10:34

      Δεν ξεκινάμε από το 0 αλλά πό το 1 . 233-1=232 λέω τώρα

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:18:04

        Να συντονιστούμε λοιπόν. Αν τον πρώτο μήνα γεννήσει το πρώτο ζευγάρι, έχουμε ήδη 2 στο δωμάτιο. Μήπως λοιπόν πρέπει να ξεκινήσουμε από το 2 (λέω κι εγώ τώρα) οπότε πάμε για 377-1.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:26:51

        an=a(n-1) + a(n-2)

  18. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/06/2010 14:06:46

    O μαθητής και ο επιβλέπων μπορείτε να συντονιστείτε!
    Από την πολλή ανάλυση,βαρέσατε διάλυση!
    Θα μας πάρουν στην πλάκα οι καραδοκούντες αντίπαλοι!
    Και οι green newcomers!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 09/06/2010 16:25:06

      Ροδινέ, ο Πελέ θα παίξει φέτος ή είναι τραυματίας;
      Λέω να βάλω κάτι δραχμές που έχω στην άκρη από το εφάπαξ μου.

  19. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:18:25

    Άντε να πάει μπροστά η εκπαίδευση στη χώρα. Που είναι ο κ. καθηγητής;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:19:56

      Ξέρει κανένα καθηγητή που να ...δουλεύει;

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:23:40

      Όπως διαπιστώνεις ο συντονισμός μας υπήρξε απόλυτος: 16:18 κι οι δύο. Κι άσε το Ροδινό να ψάχνει καθηγητές που δουλεύουν. Προτείνω λοιπόν (και με βάση τους οιωνούς σου) να ποντάρουμε στο 376!

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 09/06/2010 14:24:46

        Μέσα, το κλείνουμε εκεί

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 09/06/2010 14:26:36

        Έγινε! Πάω τώρα με την άδεια και του κυρίου, κυρίου να μάθω στο γιό μου Fibonacci!

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 09/06/2010 14:30:28

        Πάμε να φύγουμε θα βάλει κι άλλα..

  20. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:23:14

    Λοιπόν θα κανονίσουμε να δούμε ένα ματς στο Μουντιάλ. Ο φάκτορας θα γκρινιάζει που αργήσαμε, ο αντιαθλητικός θα φιλοφοφεί με τον Φαίλτωρ και τον strange κι εγώ στο πρώτο ημίχρονο δίνω στοχαστικές ανελίξεις με καθηγητή τον χαιλάντερ και στο δεύτερο αρχαία ποδοσφαιρική ιστορία σε πολυτονικό με επιβλέπουσα την Κόριννα

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 09/06/2010 14:27:35

      Μέσα!

  21. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 09/06/2010 14:28:53

    Τα κουνέλια θα είναι 4096 ζευγάρια στο τέλος του έτους. Ακολουθία a(n)=2^n.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 09/06/2010 14:47:56

      Λαθος, δεν είδα ότι τα κουνέλια γενοβολούν μετά δίμηνο. Ξεκουτιάσματα... Fibonachi και 377 τα κουνελοζεύγαρα.

  22. aris53m avatar
    aris53m 09/06/2010 16:45:52

    ποια αγγλία μωρε? η

    Ελλάς (Ελλήνων χριστιανών καθολικώς διαματυρομένων)

    θα κερδίσει. γιούρϊααααα :)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ aris53m 09/06/2010 22:41:39

      Πάντως πέρα από πλάκα βλέπω πολλούς, κυρίως νεαρούς, που έχουν παρασυρθεί από το ευρωκύπελλο του 2004 και νομίζουν ειλικρινά πως η Ελλάδα θα προκριθεί μέχρι και στον τελικό!!! Τι έγινε ρε παιδιά; Μόνο εγώ θυμάμαι τις παραδοσιακές 7αρες ή τη πανωλεθρία όταν πήγαμε μια και μόνη φορά στο μουντιάλ το 94; Ο "Ήταν μια οδυνηρή ήττα" προπονητής, ξέχασα το όνομά του,νομίζω ο Αρχοντίδης, ήταν στη φαντασία μου και μόνο;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 09/06/2010 22:49:11

        Παναγούλιας. ¨οταν ανεβάσει ο φάκτωρ ένα κειμενάκι με 10 video από προηγούμενα μουντιάλ δες το νο 1 με καντήλια του Αλκέτα στα αποδυτήρια.
        Τον κόσμο τον πιάνει εθνικός παροξυσμός. ¨Ενα γκολ και ένα βαθμό που έλεγε ο Αλκέτας να είμαστε κύριοι

  23. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 09/06/2010 17:03:42

    Κύριε Ροδινέ, με μία πρώτη εκτίμηση, αν καταφέρουμε να δημιουργήσουμε τις ιδανικές συνθήκες της άσκησης,σε ένα χρόνο θα έχουμε ξεχρεώσει την Ελλάδα πουλώντας κουνέλια!

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/06/2010 21:30:45

    Οδυσσέα, σήμερα το απόγευμα έπαιξα 105 Ε την Αργεντινή 1/6 και άλλα 105 Ε την Αγγλία 1/7. Κάνε μου μια ανάλυση αν θέλεις για το τι να περιμένω.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 09/06/2010 22:17:40

      Καλως τον. Το φαβορί έπαιξες. Για μένα η Αργεντινή χάνει λόγω Ντιέγκο.
      Πολύ καλή τοποθέτηση γιατί διασταυρώνονται μόνο στον τελικό αν δεν κάνω λάθος.
      Εϊναι η σειρά των Λατίνων φέτος. Μόνο οι Άγγλοι μπορούν να τους σπάσουν.
      ο νονός Ροδινός που είναι;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 09/06/2010 22:25:08

        Θα βγάλω κανένα φράγκο; και άσε τις αναλύσεις.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 09/06/2010 22:26:47

        Πολύ πιθανόν.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 09/06/2010 22:31:34

        Strange,
        Σε παρακαλώ προσοχή πως μιλάς στο βαφτιστήρι.
        Οχι ειρωνίες και αγριάδες.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 09/06/2010 22:33:09

        Μήπως είναι ο Πανούτσος;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 09/06/2010 22:36:56

        Καλά strange φοβερό κοπλιμέντο. ¨Εχω τρία κοινά με τον Πανούτσο. ϊδια Ομάδα, ίδια μηχανή και περιττά κιλα

  25. ΠΑΥΛΟΣ avatar
    ΠΑΥΛΟΣ 09/06/2010 21:52:15

    τελικος ειναι Αργεντινη-Ολλανδια με νικητρια την Αργεντινη 3-1 σκορ,η Ελλαδα θα φτασει μεχρι την οκταδα,καλη επιτυχια ΕΛΛΑΔΑ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΑΥΛΟΣ 09/06/2010 22:28:36

      Εδώ έφτασε στο φεγγάρι (βλ. Μαλαματίνα) δεν θα φτάσει στην 8άδα; Θα παίξει και ο Φιμπονάτσης;

  26. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 09/06/2010 22:28:40

    Ο Ροδινός καμία πρόβλεψη για τον νικητή. Και έχει δει και όλα τα Μουντιάλ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 09/06/2010 22:30:59

      Τα πρώτα δεν τα είδε, δούκευε σκληρά. Άρχισε να βλέπει μουντιάλ τη δεκαετία του `50, όταν είχε πλέον ελεύθερο χρόνο λόγω σύνταξης.

  27. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/06/2010 22:35:56

    Το Μουντιάλ θα το πάρει η Ισπανία!
    Εχει ...γάτο προπονητή!
    Δεν το έχει κατακτήσει ποτέ!