Ποιος είναι ο γρηγορότερος του πλανήτη;
06/04/2014 09:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος είναι ο γρηγορότερος του πλανήτη;

Η μόνη περίπτωση να χάσει ένα τσιτάχ από τον άνθρωπο είναι να ...φάει τον τελευταίο δρομέα της κούρσας και να κάτσει για χώνεψη

Αναρωτηθήκατε ποτέ ποιος θα ήταν ο νικητής σε ένα αγώνα ανάμεσα στον ταχύτερο άνθρωπο του κόσμου και το γρηγορότερο αιλουροειδές του πλανήτη;

Το National Geographic με την ευκαιρία της Εβδομάδας της «Μεγάλης Γάτας» έκανε το πείραμα οργανώνοντας μια εικονική κούρσα ανάμεσα στον Γιουσέιν Μπολτ και ένα τσιτάχ.

Επέλεξαν τον τελικό των 100μ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2009 όπου ο Τζαμαϊκανός σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ και ιδού τα αποτελέσματα. ξεκινώντας ταυτόχρονα το άγριο τετράποδο τερμάτισε 4 ολόκληρα δευτερόλεπτα μπροστά από τον ταχύτερο άνθρωπο του πλανήτη.

Το αποτέλεσμα θα κρινόταν στο φωτο φινις και θα είχαμε ισοπαλία αν ο τσιτάχ ξεκινούσε όταν ο Μπολτ είχε φτάσει στα 60μ. Με λίγα λόγια μέσα σε 40 μέτρα τον είχε φτάσει και είχαν πέσει μαζί στη γραμμή τερματισμού.

Η μόνη περίπτωση να χάσει το αιλουροειδές από τον άνθρωπο είναι να ...φάει τον τελευταίο δρομέα της κούρσας και να κάτσει για χώνεψη

Παρακολουθήστε το σχετικό βίντεο και θα πειστείτε<

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/04/2014 10:31:10

    Και ο άνθρωπος ίσως να έτρεχε έτσι αν το φαγητό του έτρεχε.Ή θα το έπιανε ή θα πέθαινε απο την πείνα

  2. iconology2009 avatar
    iconology2009 06/04/2014 17:12:57

    Ζώα φτιαγμένα για θαυμασμό και, για όσους από μας είμαστε γατόφιλοι, για αγάπη. Προφανώς είναι προικισμένα πλάσματα όχι μόνο με υψηλό IQ-αν νοείται τέτοιος όρος για τα ζώα-αλλά και με έξυπνο μηχανισμό, όπως τόσο παραστατικά έδειξε το φιλμάκι. Αν έχεις ιστούς φτιαγμένους για να τρέχουν θάταν ασυγχώρητη ασέβεια προς τη φύση να μην τους χρησιμοποιείς όπως σού έχει επιβληθεί. Πάντως αν ήταν να με φάει κάποιο ζώο θα προτιμούσα νάναι σίγουρα ένα τσίτα-εκτός κι αν είχε εκδηλώσει έμπρακτα τέτοιο ενδιαφέρον η γάτα μου!

    • Θρίαμβος avatar
      Θρίαμβος @ iconology2009 07/04/2014 22:42:59

      Τα σκουλήκια πάντως περιμένουν υπομονετικά, χωρίς φανφάρες και είναι πάντα αυτά που τρων στο τέλος...

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ Θρίαμβος 08/04/2014 10:21:17

        Σιγά την έκπληξη! Το θέμα είναι να σε φάει κάποιος ανυπόμονος. Όχι κάποιος που τούρχεται το φαΐ στο πιάτο αλλά κάποιος που το κυνηγάει και το τρώει ολόφρεσκο και ζουμερό. Γι'αυτό το τσίτα θάναι τσίτα και θα τρέχει σαν το φως ενώ το σκουλήκι θα το τρώει μια ζωή το σκοτάδι στην υπόγα της γης. Εκεί είναι η μαγκιά.

  3. γιωργος avatar
    γιωργος 07/04/2014 09:14:16

    θα χάσει σίγουρα ο άνθρωπος, γιατί παίζει εκτός έδρας τη ρεβάνς θα την πάρει σε αγώνα 1500 μέτρων δεν λέμε για μαραθώνιο.... εκεί το τσιτάχ δεν τερματίσει καν! κάθε ζώο είναι διαφορετικό, αλλού κερδίζει, αλλού χάνει

  4. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 07/04/2014 15:32:33

    "Η μόνη περίπτωση να χάσει ένα τσιτάχ από τον άνθρωπο είναι να ...φάει τον τελευταίο δρομέα της κούρσας και να κάτσει για χώνεψη" Mε αυτά που θα έχει πάρει ακόμη και ο τελευταίος δρομέας, το βλέπω το τσιτάχ να μας αφήνει χρόνους.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Άπαντα Επιστάμενος 07/04/2014 16:19:14

      Aν έτρωγε τον πρώτο,θα έμενε επί τόπου.

  5. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 07/04/2014 15:56:43

    Επειδή έψαξα το θέμα λίγο περισσότερο, οι ερευνητές είδαν ότι το τσιτάχ δεν έχει απλά μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά έχει σχεδόν τριπλάσια ταχύτητα από τον κάθε περίεργο μπολτ. Το πιο γρήγορο που έχει τρέξει ο μπολτ (και γενικά ο άνθρωπος) είναι με 44,72 χλμ/ώρα ενώ το στιτάχ φτάνει τα 120 χλμ/ώρα!!!!!!!! Επομένως, γιατί ο ταλαίπωρος συγκρίνεται με το πιο γρήγορο ζώο στον πλανήτη; Ακόμη και το λιοντάρι με τα 300 κιλά του έχει ταχύτητα σχεδόν 85χλ/ώρα, είναι δηλαδή τερατωδώς πιο γρήγορο από τον μπολτ.
    Α! Και δεν μιλάμε για ένα άτομο σε πληθυσμό 7 δις, όλα τα λιοντάρια τρέχουν έτσι! κι εγώ ο ανόητος νόμιζα κάποτε ότι είμαι πιο γρήγορος από το λυκόσκυλό μου στις μεγάλες αποστάσεις επειδή είχαμε τρέξει 25 χλμ μαζί και το σκυλί κουράστηκε. Ξέχασα να σας πω ότι το έκανα αυτό με 36 βαθμούς κελσίου κάποιο καλοκαίρι κι ενώ είχα κάνει μπανιο νωρίτερα. Όταν επανέλαβα το ίδιο πράγμα τον χειμώνα, το πρωί τρέξαμε τα χιλιόμετρα μας με τον σκύλο, και 1 ώρα μετά το σκυλί ήθελε ξανά βόλτα! http://www.games-hellas.gr/?p=2741 http://iatropedia.gr/articles/read/2402 http://en.wikipedia.org/wiki/Footspeed

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/04/2014 22:43:59

    Αίλουροι σε άλλα αθλήματα: Διαγωνισμός άλματος εις ύψος γάτας (της συνήθους οικιακής) http://laughingsquid.com/slow-motion-of-a-cat-repeatedly-jumping-to-great-heights-for-its-toy/ Υπάρχουν 2 παραλλαγές του αγωνίσματος με αντίστοιχους κανονισμούς: Άνευ φοράς και μετά φοράς. Άν θυμάμαι καλά, το τρέχον παγκ. ρεκόρ άνευ φοράς είναι 3,40. Μετά φοράς γύρω στα 4,50.