#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2011 09:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παναθηναϊκός Αραβικός Όμιλος;



Για καταρχήν συμφωνία μπορούμε πλέον να μιλάμε μεταξύ Γιάννη Βαρδινογιάννη και Σουλτάν μπιν Νασέρ μπιν Ραχμάν Αμπντούλ Αλ Σαούντ για την αγοραπωλησία του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών (54,7%) της ΠΑΕ Παναθηναϊκός.  Από όσα διαρρέουν και οι δύο πλευρές, ο Τζίγκερ αποδέχθηκε τους τρεις από τους τέσσερις όρους που είχε θέσει ο πρίγκιπας.

Για την ακρίβεια, αποδέχεται να υπάρξει οικονομικός έλεγχος της ΠΑΕ, ο οποίος θα είναι εξαιρετικά σύντομος και επομένως μέχρι την 4η Νοεμβρίου, ημερομηνία που είναι προγραμματισμένη η Γενική Συνέλευση, θα έχει ολοκληρωθεί Επίσης, κάνει δεκτό το αίτημα του Αλ Σαούντ να του δοθούν αντίγραφα των πρακτικών από την τελευταία γενική συνέλευση, ενώ σε ό,τι αφορά την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, συμφωνεί πως μπορεί να υπάρξει χρονικό περιθώριο τριών και όχι δύο ημερών για την καταβολή των 15 εκατ. ευρώ.

«Ο χρόνος μέχρι την 4η Νοεμβρίου είναι αρκετός για έλεγχο», υποστηρίζει η πλευρά Τζίγκερ, που ζητεί το πρωτότυπο πληρεξούσιο του Σαουδάραβα. Η ένσταση, που όμως δεν δείχνει ικανή να χαλάσει το deal, αφορά την αντικατάσταση των μελών του Δ.Σ. Η πλευρά Βαρδινογιάννη προτείνει να προγραμματιστεί αλλαγή των μελών του Δ.Σ συγχρόνως με την κατάθεση των 15.000.000 Ευρώ. Άλλωστε, με την καταβολή των χρημάτων ο Αλ Σαούντ γίνεται το απόλυτο αφεντικό.

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για μια εξέλιξη που γεμίζει ελπίδες τους οπαδούς του ΠΑΟ. Η ομάδα θα βγει από το μακροχρόνιο διοικητικό «πόλεμο» και με τα λεφτά του Αλ Σαούντ και τις κατάλληλες ενισχύσεις στο ρόστερ, να ξαναγίνει ανταγωνιστική σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Πολύ σημαντική είναι η διάθεση του να επενδύσει 150 εκατομμύρια για το γήπεδο στον Βοτανικό. Αν τελικά ολοκληρωθεί το deal, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γράψουν οι επαΐοντες, που χλεύαζαν την πρόταση από την Αραβία και αμφισβητούσαν το πρόσωπο του επενδυτή…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 22/10/2011 10:12:01

    Ξέρω δεκάδες κορίτσια που έμειναν στο ράφι περιμένοντας τον....Πρίγκιπα.

  2. Πητ avatar
    Πητ 22/10/2011 10:13:47

    Θα φάει ψωμί πολύς κόσμος αν έρθει τελικά ο Άραβας. Μάνατζερ, PRιστες, βίζιτες, μπουζούκια, πολιτικοί, αστυνομικοί, μπράβοι, μεσίτες. Θα λαδώσει το άντερο μας. Θα ζήσουμε μέρες του '04.

  3. adidrust avatar
    adidrust 22/10/2011 10:28:15

    και όλοι από την Μέκκα με φανέλα Warzycha, ζήτω λένε ο Παναραβικός...

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/10/2011 10:32:27

    Δε γίνεται να μας αφήσει την ''προίκα'' του και να φύγει;...μάλλον όχι...

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 22/10/2011 10:57:15

    Άντε με το καλό να χτίσει κ´το τζαμί δίπλα στο γήπεδο στον Βοτανικό ερε γλέντια θα πηξουμε στους αβαπτιστους

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 22/10/2011 11:08:57

    Ρε παιδιά η κοροιδία της αρκούδας είναι ,για να μήν πάνε οι μετοχές στο Βγενόπουλο!

    Αλλα έχουμε πιό σοβαρά προβλήματα απο 22 μαντράχαλους που κλωτσάνε μια μπάλα ,δε νομίζετε?

  7. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 22/10/2011 11:12:08

    Όταν για τον ΠΑΟΚ ενδιαφερόντουσαν επενδυτές Έλληνες από Κωνσταντινούπολη ή την Ρωσία ο Γερουλάνος για να εμποδίσει και να δημιουργήσει πρόσχωμα μιλούσε για ένα νόμο που απαγορεύει άτομα ξένης ιθαγένειας να είναι μεγαλομέτοχοι Α.Ε. Τώρα λέει να αλλάξει ο νόμος κατά το δοκούν:

    Αντιγράφω από το fcpaok.gr:

    Απίστευτο και όμως αληθινό! Αλλάζουν νόμοι του ελληνικού κράτους (ποιου;;) για χάρη του... Βλάση Τσάκα...Άλλη μια φαρσοκωμωδία θα παιχτεί μπροστά στα μάτια του ελληνικού λαού, αφού ο Υπουργός Πολιτισμού, Παύλος Γερουλάνος, υποστήριξε με δηλώσεις του πως ο νόμος περί ιθαγένειας για ιδιοκτήτες των ΠΑΕ είναι ξεπερασμένος και πρέπει να αλλάξει! Όλως τυχαίως, η απόφαση αυτή του Γερουλάνου, έρχεται σε μια περίοδο που για την αγορά του Παναθηναϊκού "ενδιαφέρονται" ξένες εταιρίες! Γιατί ρε Γερουλάνε, δεν έλεγες να αλλάξει ο νόμος και πριν 1 χρόνο και πριν 6 μήνες; Ξέρεις αν ήταν λιγότερο ή περισσότερο "παπάδες" από τον Τσάκα και την Petit Chateau;; Ή μήπως οι αμερικάνικοι επενδυτικοί όμιλοι που ενδιαφέρονται για τον ΠΑΟ ήταν μέλη της ΠΑΛΕΦΙΠ από παιδιά και δεν το ξέρουμε;; Την ώρα που οι δήθεν πολιτικοί προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι ο νόμος που ισχύει είναι "για το καλό και την προστασία των ομάδων από λαμόγια", αλλά και για "αποτροπή ξεπλύματος χρήματος", κάνουν κωλοτούμπα, αφού πήραν εντολές από τον πανίσχυρο Βάζελο, σε ένα timing που δείχνει για άλλη μια φορά, πόσο ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ είστε όλοι σας! Νύχτα θα φύγετε από την Βουλή και με ελικοπτεράκι, να το ξέρετε! Τις καληνύχτες μας.....

    • km avatar
      km @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 22/10/2011 11:39:48

      ΣΩΣΤΟΣ ΦΙΛΕ.....

    • NIK THE GREEK avatar
      NIK THE GREEK @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 22/10/2011 12:56:30

      Εσεις να τα βλεπετε αυτα Παοκια που μου κανατε την Τουμπα κλαδικη του Πατσοκ.

      • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
        Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ NIK THE GREEK 22/10/2011 13:43:12

        Όλες οι ομάδες ήταν κλαδικές του Μπατσόκ, γιατί όσες ομάδες είχαν δεξιούς προέδρους , αυτούς τους έφαγε το μαύρο σκοτάδι.

        Ξεχνάς τα πέτρινα χρόνια του Ολυμπιακού τη δεκαετία του '80 και τα χρυσά χρόνια του Θείου μετά?

  8. dikigoros 7 avatar
    dikigoros 7 22/10/2011 11:39:06

    Μην τσιμπάτε. Δεν συμφωνουν ΠΑΟ-Πρίγκηπας σε οικονομικό, νομικό έλεγχο, δεν τα έχουν βρει στον τρόπο καταβολής χρημάτων, και ακόμη δεν έχει φτάσει καν το πρωτότυπο πληρεξούσιο. Η υποτιθέμενη εγγυητική είναι κατεβασμένη από το internet χωρίς υπογραφές, και γενικώς ποτέ δεν επένδυσε Άραβας στην Ελλάδα. Άσε που δεν θα έβαζε ως εκπρόσωπο τον σερβιτόρο στο ξενοδοχείο που κάνει διακοπές. η Υπόθεση έφτασε στο ¨δια ταύτα¨, κοινώς show me the money. Για αυτό και τώρα θα στραβώσει, και ορδές αφηνιασμένων παναθηναικών θα κυνηγουν τον Τσάκα.

  9. zame avatar
    zame 22/10/2011 12:19:43

    o νομος που απαγορεύει άτομα ξένης ιθαγένειας να είναι μεγαλομέτοχοι Α.Ε εχει αλαξει εδω και καιρο (στις 18 Απριλίου 2011 ) ..ξεκινωντας απο την ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ (αρθρο 14.του καταστατικού της αναγράφονται τα παρακάτω: «Δεν δικαιούνται να ασκήσωσι τα δικαιώματα μετόχων εν Γενικαίς Συνελεύσεσιν ούτε αυτοπροσώπως, ούτε δι΄ αντιπροσώπου οι εξής: α) Οι μη έχοντες την Ελληνικήν υπηκοότητα. β) …γ)…δ)…» περισ.εδω.http://filologos10.wordpress.com/2011/10/15/%cf%80%ce%bf%ce%b9%ce%bf%ce%b9-%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%b1-%ce%b5%ce%bb%ce%b5%ce%b3%cf%87%ce%bf%cf%85%ce%bd-%cf%84%ce%b7%ce%bd-%cf%84%cf%81%ce%b1%cf%80%ce%b5%ce%b6%ce%b1-%cf%84%ce%b7%cf%83/

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ zame 22/10/2011 13:35:47

      Το λινκ που δίνεις δεν βεβαιώνει αυτό που υποστηρίζεις.

      Επίσης άλλο μέτοχος και άλλο μεγαλομέτοχος πλειοψηφικού πακέτου.

  10. android avatar
    android 22/10/2011 13:34:14

    από greenwebfans.com

    1. ΤΙ ΠΟΥΛΑΕΙ/ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ/ΧΑΡΙΖΕΙ/ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ Ο ΤΖΙΓΓΕΡ;

    Απ: Η οικογένεια Βαρδινογιάννη ΠΟΥΛΑΕΙ ένα real estate project σε επενδυτές! Αυτό του Βοτανικού.

    ΔΗΛΑΔΗ: Ελάτε να πάρετε ΔΩΡΕΑΝ τις μετοχές του Παναθηναικού ώστε να αποκτήσετε μια επένδυση real estate. Βάζετε τα λέφτα για το γήπεδο σαν εταιρία και εισπράτετε τα νόμιμα (και ακόμα παραπάνω) από την επένδυση αυτή και φυσικά ΠΑΝΤΑ μέσω του Παναθηναϊκού!

    Το τίμημα είναι να αποκτηθούν οι μετοχές του ΠΑΟ και να χρηματοδοτηθεί και η ομάδα για κάποιο διαστημα εως ότου να υπογραφούν οι συμβάσεις που θα δεσμεύουν τον ΠΑΟ να πληρώνει κερατιάτικα για 200 χρόνια τούρκικα.

    Μετά έχει ο Θεός, υπάρχει το financial fair play, υπάρχει η οικονομική κρίση που “μας αναγκάζει να αφήσουμε την ομάδα σε εγχώριους επενδυτές/φίλαθλους” κλπ κλπ αλλά στο μεταξύ οι συμβάσεις θα έχουν υπογραφεί, το γήπεδο θα έχει (αν όχι γίνει) δρομολογηθεί και οι “αποσβέσεις” θα τρέχουν.

    2. ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΟΙ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΔΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ “ΚΟΛΠΟ”;

    Απ: Θέτουν σε λειτουργία το ευρύτερο πρότζεκτ του Ελαιώνα μέσω του οποίου και με όχημα το γήπεδο έχουν να ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΦΡΑΓΚΑ. Είτε απ’ευθείας είτε εμμέσως με τις διάφορες στρατηγικές συμφωνίες με ΜΠΟΜΠΟΛΑ και ΒΩΒΟ

    3. ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΑ;

    Απ: Γιατί αυτοί που θα έρθουν να ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ για να φτιάξουν το γήπεδο ΟΣΟ και αποικιοκρατικές συμβάσεις να κάνουν με την ΠΑΕ, για να πάρουν τα λεφτά τους ΠΡΕΠΕΙ Η ΠΑΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΑΦΟΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΕΤΗΣΙΩΣ! και επειδη η ΠΑΕ σαν εταιρία απευθύνεται στην εγχώρια αγορά και ΜΟΝΟ από Έλληνες μπορεί να προσδοκά ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ έσοδα… ε την σήμερον ήμερα ότι και να σου τάξουν πρέπει να είσαι ΚΟΡΟΪΔΟ να πιστέψεις ότι τα εγγυημένα έσοδα μπορεί και να γίνουν πραγματικότητα! Δεν πα να φέρεις 30 Σισέ άμα είναι να πληρώσεις στον Μπόμπολα το γήπεδο 4φορές πάνω ωσάν να ήταν δημόσιο έργο τα λεφτά δεν θα βγούν ποτέ!!!!

    4. ΓΙΑΤΙ (ΛΕΜΕ ΟΤΙ) Ο ΤΖΙΓΓΕΡ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΤΡΙΚ ΜΕ ΤΣΑΚΕΣ, ΠΡΙΓΚΗΠΕΣ ΚΛΠ;

    Απ: Γιατί αυτή τη στιγμή νομικά δεν γίνεται να χτιστεί γήπεδο! Λείπει το προεδρικό διάταγμα που πρέπει να συνταχθεί, να πάει στο ΣτΕ για έγκριση και μετά να είναι νόμιμο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στην διπλή ανάπλαση!

    Άρα αυτή τη στιγμή το real estate project που προσπαθεί να πουλήσει η Οικογένεια νομικά δεν υφίσταται!

  11. zame avatar
    zame 22/10/2011 14:07:58

    !

  12. Nikos avatar
    Nikos 22/10/2011 14:56:13

    Τα πρώτα σχόλια σε αυτό το άρθρο είναι τόσο κομπλεξικά πού είτε κολλημένοι γαύροι τα έγραψαν είτε ντεμέκ νεοδημοκράτες που φοβούνται τον εξισλαμισμό του έθνους. Είστε για πολλά γέλια παλικάρια και δεσποινίδες

  13. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 22/10/2011 16:24:14

    Θυμάμαι όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Έβερτον και τον Ερυθρό Αστέρα και μπήκε στο Γουέμπλεϋ. Το τριφύλλι φορούσαν δικηγόροι, γιατροί, ελεύθεροι επαγγελματίες και εργαζόμενοι της Αθήνας. Ένοιωσα εθνικά υπερήφανος!
    Με τις προσδοκώμενες επιτυχίες της αφρολατινοσλαυϊκής ενδεκάδας του Άραβα μπαρμπαπετρέλαια λέτε να το ξανανοιώσω;

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/10/2011 16:30:31

    Γεια σου προοδευτικέ Νίκο...
    ΥΓ: Κομπλεξική κυρία..όχι κομπλεξική δεσποινίς....

    • Nikos avatar