#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2013 21:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΠΑΟ για τίτλο!



 

Το 2-0 στην τελική σειρά των πλέι οφ έκανε ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας ξανά με 63-52 τον Ολυμπιακό, στο ΟΑΚΑ αυτή τη φορά. Οι πράσινοι θέλουν ακόμη μία νίκη για να στεφθούν πρωταθλητές. Σε πολύ δύσκολη θέση οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι θα πρέπει να αναποδογυρίσουν τη σειρά, κάτι που φαίνεται αδύνατο βάσει της αγωνιστικής τους συμπεριφοράς.

Με προσήλωση στην άμυνα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ούκιτς στην επίθεση, ο ΠΑΟ επανέλαβε το παιχνίδι του ΣΕΦ, αν και ο Ολυμπιακός ήλεγξε το παιχνίδι από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι τις αρχές του τρίτου.  Με συνολικά 21 πόντους στο β΄ ημίχρονο στην επίθεση δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις από το ματς.

Πολύ τακτική στο ματς με τον Πεδουλάκη να επιμένει στο αρχικό του σχέδιο και να δικαιώνεται, ακόμη κι όταν ο Κατσίβελης που έμενε αφύλακτος έβαλε δύο τρίποντα. Ο Ολυμπιακός έτρεξε στο πρώτο μέρος και γύρισε το ματς από το 8-0 γρήγορα,όμως  πήγε σε κοντρόλ ρυθμό στο δεύτερο, με οικτρά αποτελέσματα.

Η άμυνα των Πειραιωτών άφησε τον Διαμαντίδη να πετύχει ένα σημαντικό τρίποντο (58-50), 3.30΄πριν το τέλος και ουσιαστικά κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν αντοχή να διεκδικήσουν το ματς και έτσι ηττήθηκαν με 63-52.

Ο ΠΑΟ δείχνει να θέλει το πρωτάθλημα πολύ περισσότερο και για αυτό είναι αγκαλιά με τον τίτλο. Οι Πειραιώτες έχουν μείνει στο θρίαμβο του Λονδίνου πνευματικά, δεν είναι συγκεντρωμένοι και έχουν χάσει καθαρά και τα δύο ματς, στα οποία μόλις και μετά βίας πέρασαν τους 50 πόντους.

Ο ΠΑΟ έχει το πάνω χέρι με τρία ματς μπολ, ακόμη κι αν χάσει την Τετάρτη στο ΣΕΦ, όπου και θα διεξαχθεί το τρίτο ματς της σειράς.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 9, Κάρι 8, Ματσιούλις 2, Ούκιτς 17 (4 τρ), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Γκιστ 5, Γκουίν 3

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 3, Άντιτς 7, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 8

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/06/2013 22:04:42

    Τούς ρεμπεσκέδες.

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 09/06/2013 22:05:36

    Μη το γρουσουζεύεις ρε antinews! Ας το πάρουμε πρώτα και μετά γράψε ότι θες!

  3. android avatar
    android 09/06/2013 22:23:14

    "No dope no hope" όπως έλεγε και ένα πανό σήμερα...

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 09/06/2013 22:24:01

    Ψιλοχάλια ο Ολυμπιακός, καλούτσικος ο Παναθηναϊκός, αλλά όταν ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού μαζί με τρεις οπαδούς πηγαίνουν στο ημίχρονο στα αποδυτήρια και απειλούν τον διαιτητή, και βλέποντας στο δεύτερο ημίχρονο τους διαιτητές να μην δίνουν φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού, να μην μετράνε κανονικό καλάθι-φάουλ του Χάινς, να δίνουν ανόητη τεχνική ποινή σε Άντιτς κλπ, τότε αρχίζεις να αναρωτιέσαι λίγο... Όλα είναι γραμμένα στο φύλλο αγώνα...

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Γιώργος 10/06/2013 12:18:29

      Του Χαινς από σκέτο καλάθι το αναβαθμίσατε σε καλάθι-φάουλ & φάουλ που δώθηκε στο Σπανούλη στην επόμενη φάση. Όλο μαζί ένα πράγμα 5-6 πόντους υποτίθεται, για να υποστηριχθεί το σενάριο της διαιτητικής αδικιάς κτλ. Ποιός είναι περισσότερο ανόητος, ο διαιτητής που έδωσε την Τεχνική ή ο Άντιτς που του είπε "δωσε φάουλ ρε __ούστη"; Ο ίδιος Άντις που έριξε κουτουλιά στον περασμένο αγώνα και ΔΕΝ αποβλήθηκε. Άμα αρχίζεις να αναρωτιέσαι, να αναρωτιέσαι για ΟΛΑ όμως κι οχι επιλεκτικά!

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Jimakos 10/06/2013 13:15:10

        Ήταν ή δεν ήταν καλάθι αυτό του Χάινς; Ήταν τόσο σίγουροι ότι δεν ήταν; Καλύτερα να "παραβούν" τον νόμο και να δουν το instant replay παρά να αδικήσουν μια ομάδα! Ήταν φάουλ πάνω στον Άντιτς (που κακώς αντέδρασε υπερβολικά αλλά και κακώς δόθηκε τεχνική ποινή και όχι προειδοποίηση), όταν έκανε το κάρφωμα; Ναι, ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο πρώτο ματς και δίκαια έχασε. Δικαιότατα! Στο δεύτερο ματς ήταν ελάχιστα καλύτερος, αλλά και πάλι, γενικά, κακός και άψυχος. Αλλά ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλη ομάδα και δεν χρειάζεται κανένα φαλτσοσφύριγμα σε καίρια σημεία του παιχνιδιού, ούτε βέβαια έναν πρόεδρο που κάνει χειρονομίες (π.χ. στην τάπα του Λάσμε) και μαγκιές με τρεις οπαδούς στο ημίχρονο στα αποδυτήρια των διαιτητών (λογικά θα τιμωρηθεί με διετή αποκλεισμό). Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και στα δυο ματς, είχε έναν απίθανο Ούκιτς και έναν τυχερό στα τρίποντα Μπράμος, οπότε τα "διαιτητικά λάθη" είναι αχρείαστα. Επίσης θα έπρεπε να δουν (μιας και αναφέρεις την ψόφια κουτουλιά του Άντιτς), την τρικλοποδιά του Ματσιούλις στον Παπανικολάου στο τέλος του πρώτου ματς...

        • Jimakos avatar
          Jimakos @ Γιώργος 10/06/2013 14:13:18

          Με βάση τον κανονισμό που ισχύει για τα συγκεκριμένα παιχνίδια, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το instant replay στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα, παρά μόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα της κάθε περιόδου. Δεν είναι επιλογή των διαιτητών να κάνουν χρήση όποτε θέλουν. Φυσικά σαν επιχείρημα βολεύει, μιας και στις εγχώριες διοργανώσεις μπορεί να λέει ο καθένας οτι θέλει... Και γιατί θα πρέπει να να του κάνει προειδοποίηση και όχι τεχνική ποινή; Επειδή βολεύει την ομάδα σου κι εσένα σαν οπαδό της; Νόμος είναι το δίκιο της ομάδας μας! Όσο για το συνονόματο που κάνει τα γνωστά φραστικά καραγκιοζιλίκια, είναι χαρακτηριστικό προιόν της ελληνικής κοινωνίας και του εκπαιδευτικού μας συστήματος, αμόρφωτος με λεφτά από το μπαμπά του.

          • Γιώργος avatar
            Γιώργος @ Jimakos 10/06/2013 16:43:08

            Το καλάθι αν ήταν ή όχι αβαβα βλέπω...

          • Jimakos avatar
            Jimakos @ Γιώργος 10/06/2013 17:19:24

            Τι αβαβά ρε φίλε, καλαθάρα ήταν, αλλά γι αυτό έχασε ο Ολυμπιακός; Επειδή δεν μέτρησε;

          • Γιώργος avatar
            Γιώργος @ Jimakos 10/06/2013 19:40:23

            Όχι δεν έχασε γι'αυτό, έχασε και από τρία προηγούμενα φάουλ που του έγιναν και δεν δόθηκαν και από δυο προηγούμενα φάουλ που δόθηκαν υπέρ του Παναθηναϊκού και δεν ήταν (όλα αυτά τέλη τρίτης και τέταρτης περιόδου, μετά την διακοπή του ημιχρόνου δηλαδή... πριν την διακοπή 50-50 ήταν). Και το μπάσκετ είναι παιχνίδι ψυχολογίας και λεπτομερειών... Άλλο τρία λεπτά πριν την λήξη να είσαι πίσω 4 πόντους και άλλο 10... Τέλος πάντων, άστο να πάει στο παλιάμπελο, άκρη δεν βγάζεις, το ποδόσφαιρο με τον Μαρινάκη είναι βρόμικο, το μπάσκετ με τους Γιαννακόπουλους πεντακάθαρο... Γνωστή ιστορία...

          • Jimakos avatar
            Jimakos @ Γιώργος 10/06/2013 22:57:45

            Στο ημίχρονο τους έβρισε και τους απείλησε και σαν αποτέλεσμα οι γκρι έπαψαν να σφυράνε 50-50, αλλά στο φύλο αγώνα τον έδωσαν κανονικά! Δεν βρίσκεις οτι υπάρχει ένα τεράστιο κενό λογικής;

  5. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 10/06/2013 05:46:35

    Καληνύχτα μπερτομεάκια!!!

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 10/06/2013 07:48:09

    Ο ΠΑΟ είναι ο πραγματικός αυτοκράτορας όσον αφορά το μπάσκετ.Δεν χρειάζεται τέτοιες ενέργεις που του μειώνουν την ''μαγκιά'' και την αξία

  7. leak avatar
    leak 10/06/2013 10:51:22

    Όταν χάνει ο Ολυμπιακός από τον Παναθηναϊκό, ειδικά όταν ο πρώτος είναι το φαβορί (πλέον δεν μας κανει εντύπωση), νιώθω ότι καταρρέει το διεφραρμένο δημόσιο, άπειρη απόλαυση όπως τότε με το χαμηλό ποσοστό του πασοκ.

    Ό,τι και να κάνετε, ό,τι και να λέτε, πάντα θα βλέπετε την πλάτη του Παναθηναϊκού. Και είναι ύβρις (με την αρχαιοελληνική έννοια) να συγκρίνετε τον Διαμαντίδη με τον Σπανούλη (δώστε τον στην Μπάρτσα να ησυχάσετε..)

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ leak 10/06/2013 13:53:47

      Ναί ἀλλά τουλάχιστον παρηγοροῦμαστε μέ κάτι ἄλλα κυπελλάκια πολύ μικρῆς ἀξίας,ὅπως τό Εὐρωπαϊκό.
      Ἐσᾶς στό ποδόσφαιρο πώς νά σᾶς παρηγορήσουμε πού δέν εἶστε ἄξιοι οὔτε γιά τό TEA CUP;

      • leak avatar
        leak @ Κυθήριος 10/06/2013 18:52:02

        Πιες το χθεσινό φαρμάκι στην ευρωπαϊκή σου κούπα. Ο Παναθηναϊκός έχει ολόκληρο σερβιτσιο από αυτές.
        Για τον Σπανούλη δεν συμφωνείς? Δεν είναι υπερεκτιμημένος?

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ leak 10/06/2013 22:22:53

          Γιά μᾶς φίλε μου μιά χαρά εἶναι,γιατί,τή δουλειά του δέν τή κάνει;

  8. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 10/06/2013 15:01:12

    Όταν άκουσα τον Δ.Γ. να ζητάει αντι-τοπιγκ θυμήθηκα τον Βεγγο στην ταινία "Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης" όταν δούλευε φαρμακοποιός (φαρμακοτρίφτης)....
    Κάποια στιγμή έμεινε άνεργος !