#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2013 18:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο τελευταίος δρομέας του Μαραθωνίου



Ένας 78χρονος Αυστραλός με ελληνικό όνομα, ο Ουμπέρτο Γκρέκο, ήταν ο τελευταίος δρομέας που τερμάτισε στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Ο Ουμπέρτο Γκρέκο ξεκίνησε στις 09:15 από την αφετηρία του Μαραθώνα και πέρασε την γραμμή του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο στις 17:23.38 μόλις 7 λεπτά πριν συμπληρωθεί το όριο (17:30)που είχαν θέσει οι διοργανωτές προκειμένου να μετράει επίσημα ο τερματισμός.

Συνολικά χρειάστηκε 8 ώρες 08 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα για να διανύσει τα 42.195 μέτρα της  αυθεντικής διαδρομής του Μαραθωνίου και μιας από τις πιο δύσκολες σε όλο τον κόσμο. Ο 78χρονος δρομέας τερμάτισε υποβασταζόμενος από δικούς του ανθρώπους που είχαν μπει κατά την διάρκεια του αγώνα προκειμένου να τον βοηθήσουν να καταφέρει να φτάσει στον τερματισμό.

Στο Παναθηναικό στάδιο ο κόσμος είχε αποχωρήσει εκείνη την ώρα ωστόσο η υποδοχή που του επιφυλάχτηκε ήταν ιδιαίτερα θερμή. Ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος, δέκα εθελοντές και άλλοι τόσοι...περίεργοι χειροκρότησαν θερμά τον Ουμπέρτο Γκρέκο όταν πέρασε τη γραμμή του τερματισμού αρκετά σαστισμένος από την υπερπροσπάθεια και την συγκίνηση.

Ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ του απένειμε το μετάλλιο του και οι εθελόντριες του Μαραθωνίου του πρόσφεραν λουλούδια.

Ήταν η στιγμή που το νόημα του μαραθωνίου έπαιρνε

σάρκα και οστά αφού αξία έχει ο τερματισμός...

Περίπου 8.000 δρομείς κατάφεραν να τερματίσουν από τους 10.500 που βρέθηκαν στην εκκίνηση του Μαραθώνα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινή avatar
    φωτεινή 11/11/2013 17:12:49

    Η αξία του αθλητισμού δεν μετριέται στα χρυσά τα αργυρά ή τα χάλκινα μετάλλια!
    Μετριέται στο πείσμα, την θέληση, την εστίαση στον στόχο!
    Μετριέται στην ανθρώπινη ζεστασιά και αλληλεγγύη!
    Ευγνώμων που πήρα μέρος σε αυτόν τον αγώνα δίπλα σε τέτοιους ανθρώπους!

    • Hawk avatar
      Hawk @ φωτεινή 12/11/2013 11:25:15

      Μπράβο σας και του χρόνου να είστε υγιής. Ο γιός μου έτρεξε στα 17 τον πρώτο μαραθώνιο με πολύ κόπο, σήμερα θεωρεί ότι είναι ότι πιό σημαντικό έχει κάνει στην ζωή του, διότι όπως είπατε κι εσείς ο μαραθώνιος είναι στόχος, είναι πείσμα και θέληση.

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2013 17:45:17

    συγχαρητήρια σε όλους .πρώτος μου μαραθώνιος τερμάτισα όλα τέλεια.μια μέρα μετά δεν λέει να βγει από το μυαλό μου αυτή η εμπειρία.να είστε καλά όλοι να τα πούμε και του χρόνου.

    • Hawk avatar
      Hawk @ ΓΙΑΝΝΗΣ 12/11/2013 11:19:20

      Συγχαριτήρια και του χρόνου με υγεία. Είμαστε και εμείς εκεί συμπαραστεκόμενοι σε αγαπημένα μας πρόσωπα - μη επαγγελματίες δρομείς - τα τελευταία επτά χρόνια, είναι ένας συγκινητικός αγώνας που μας γεμίζει χαρά και υπερηφάνεια κάθε χρόνο.

  3. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 11/11/2013 19:40:58

    Υπάρχει κάτι το αντιαισθητικό στην εικόνα αυτή των ιδρωμένων παππούδων με τα σορτσάκια. Θα έλεγα ακόμα και νεοταξίτικο. Όταν γερνάει κανείς καλό είναι να στρέφει την προσοχή του στα εγγόνια του, στην Εκκλησία, και στην επικείμενη έξοδο και όχι να παίρνει τα βουνά και τις ραχούλες σε επίδειξη - θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς - εωσφορικού πείσματος ενάντια στον Θεό. Είχαμε κανένα πρόβλημα παλιά που δεν γίνονταν τέτοιοι "μαραθώνιοι" και γιατί προωθούνται διεθνώς τόσο πολύ?

    • Κατερίνα Χλη avatar
      Κατερίνα Χλη @ Μανώλης Πετράκης 11/11/2013 20:54:21

      Νομίζω ότι το σχόλιο σου είναι λίγο άσχετο , μπροστά στην τόσο μεγάλη προσπάθεια που κατέλαβε αυτός ο άνθρωπος και όλοι αυτοί οι μεγάλοι άνθρωποι που έτρεξαν εχθές .

    • Vee avatar
      Vee @ Μανώλης Πετράκης 11/11/2013 23:31:21

      Μανώλη μας έστειλες αδιάβαστους... Σοβαρά μιλάς τώρα ότι δεν έχει αξία η συμμετοχή, των παπούδων, και σε "χαλάει" η θέα των ιδρωμένων;; Δηλαδή πώς στην ευχή θα ήθελες να τρέξει 42 χιλιόμετρα, χωρίς να ιδρώσει; Και τί σχέση έχει η εκκλησία και πράσινα άλογα με το θέμα;

    • Johny avatar
      Johny @ Μανώλης Πετράκης 12/11/2013 07:03:37

      «Kαι εγώ στα γεράματά μου θάθελα να έχω τα κουράγια να αντέχω και να τερματίζω όχι μόνον σωματικούς αλλά και πνευματικούς μαραθώνιους αλλά πού; Εδώ δεν έχω κλείσει τα σαράντα και έχω καταντήσει κοπρόσακος απ' την μούχλα και την τεμπελιά και θα μπορώ στα ογδόντα μου να τερματίζω και πνευματικούς μαραθώνιους;»

      Αναρωτιέμαι μήπως έτσι θα ήταν καλύτερα να μιλάει ένας χριστιανός.
      Ή όχι;

    • Lala avatar
      Lala @ Μανώλης Πετράκης 12/11/2013 08:07:57

      Χριστιανοtroll! Πολυ καλο!

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Μανώλης Πετράκης 12/11/2013 08:35:10

      Μανώλη,

      εύχομαι ο Θεός να φωτίσει το μυαλό σου και τη διαταραγμένη ψυχή σου. Τα λόγια μου δεν έχουν καμία δόση ειρωνίας, όλοι έχουμε την ανάγκη της φώτισης του Θεού, απλά η δική σου περίπτωση εντοπίστηκε αυτήν τη στιγμή. Δε θα σου έλεγα "ντροπή" γιατί ποιος είμαι εγώ που θα κρίνει, θα σε συμβούλευα όμως να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου και να προσέχεις να μην αποτελέσουν στάση ζωής, γιατί τότε θα είσαι για λύπηση.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΦΑΚΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΦΑΚΗΣ @ Μανώλης Πετράκης 12/11/2013 09:53:21

      Εαν δεν ησουν ενα γελοιο τιποτα χωρις οραμα και φιλοδοξιες τι θα ηθελες να ησουν;;; Τσαμπα ο χωρος που πιανεις στην γη.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Μανώλης Πετράκης 12/11/2013 11:20:25

      Εγώ ένα έχω να πω, μας κούφανες!!!

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ Μανώλης Πετράκης 12/11/2013 12:05:09

      Κύριε Μανώλη Πετράκη, δεν είναι η πρώτη φορά που ...πετάτε μία ανόητη παρατήρηση για να ...τραβήξετε την προσοχή. Συγχαρητήρια λοιπόν ο σκοπός επετεύχθη, το χρυσό της φαφλατολογίας δικό σας! :lol:

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 11/11/2013 19:52:34

    O Μαραθώνιος είναι ένα καλό τουριστικό συμβάν, ωστόσο υπήρχε λόγος που οι αρχαίοι δεν τρέχανε τόσο μεγάλες αποστάσεις (όχι για αθλητισμό τουλάχιστον).

    Ο βασικός είναι ότι οι μεγάλες αποστάσεις με μία σχετικά γρήγορη ταχύτητα, καταστρέφουν τον μυικό ιστό, καθιστώντας τελείως άχρηστους τους πολίτες για την άμυνα του κράτους. Οι αρχαίοι όμως χρειάζονταν κάποιον που να μπορεί να κουβαλήσει για ώρα 30 κιλά βάρος και να υπερνικήσει τον εχθρό...

    Αν δείτε ποιοι βγαίνουν πρώτοι στις μεγάλες αποστάσεις και τι σώμα έχουν θα το κατανοήσετε καλύτερα.

    Ένας γνωστός μου χρόνια μαραθωνοδρόμος έκανε λιπομέτρηση. Το πρώτο που το είπαν είναι ότι έχει αφύσικα μικρό βάρος για το ύψος του. Το δεύτερο ότι έχει απρόσμενα μεγάλο ποσοστό λίπους!!! Δεν λέω ότι αυ΄το ισχύει για όλους. Αλλά σίγουρα όσοι αθλητές διακρίνονται στις μικρές αποστάεις έχουν πολύ ωραιότερο σώμα.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/11/2013 20:02:51

    Φωτεινή,ΓΙΑΝΝΗ,συγχαρητήρια καί στούς δυό σας!
    Καί τοῦ χρόνου.

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/11/2013 20:09:49

    Πολύ σωστά! Ὅπως ἐπίσης,κατά τούς ἀγῶνες δρόμου μεγάλων ἀποστάσεων καταπονοῦνται πάρα πολύ καί οἱ ἀρθρώσεις καί ἡ σπονδυλική στήλη.
    Ὅμως ἐγῶ τούς βγάζω τό καπέλο γιά τή θέληση καί τήν ἀντοχή τους!

  7. losnatas avatar
    losnatas 11/11/2013 20:16:42

    μανωλη πετρακη απο που να ξεκινησω?
    απο το οτι πιστευεις οτι οταν ο ανθρωπος σωματικα γερασει πρεπει να ανοιγει το φερετρο και να το κοιταει ή πιο κομψα να προετοιμαζεται για τις εξετασεις?
    εγω που ειμαι ασωτος οταν θα γινω γερακος θα στραφω στην εκκλησια και στα εγγονια μου και θα περασω λοιπον...
    περα απο την πλακα ομως αντιαισθητικο δεν ειναι οι ιδρωμενοι παππουδες με τα σορτσακια(αν ειναι δυνατον να σχολιαζεις ετσι εναν 78 χρονο που καταφερε να κανει την κλασσικη διαδρομη), αλλα αυτοι που χρησιμοποιουν το διαδυκτιο για να λενε εξυπναδες νομιζοντας οτι εχουν την γνωση.
    υσ. οταν λες "παλια που δεν γινονταν τετοιοι μαραθωνιοι" τι ακρινως εννοεις?
    υσ.2 το γιατι προοθουνται διεθνως τοσο πολυ ψαξε το στην ιστορια τους (κοπανε) και οχι σε θεωριες συνωμοσιας μεταξυ εοσφωρου -κυβερνησης-λεσχης μπιτελμπερκ -εβραιων -και εξωγηινων...

  8. George avatar
    George 11/11/2013 21:09:14

    Διορθωστε την ηλικια 83 ετων ειναι καθως μιλησαμε κατα την διαρκεια ατου μαραθωνιου μαζι.
    http://www.youtube.com/watch?v=8ylPaMB-WwQ&feature=youtu.be

  9. Ανδρέας Δασκαλόπουλος avatar
    Ανδρέας Δασκαλόπουλος 11/11/2013 22:16:58

    Συγχαρητήρια Ουμπέρτο! Εύχομαι να έχω τη δύναμη να τερματίσω και γω ένα μαραθώνιο σε αυτή την ηλικία.

  10. Manolis x avatar
    Manolis x 12/11/2013 01:13:52

    Άκου καλά κακομοίρη μου Μανόλη:
    Εκεί που είσαι ήτανε και εκεί που ειναι θα πας !!!!!
    Καλά το ζήτημα του σεβασμού σε ένα ογδόντα χρόνο αυτό για σένα ούτε ψιλά γράμματα δεν ειναι!!!!

  11. Γρηγόρης avatar
    Γρηγόρης 12/11/2013 06:13:28

    Κατ' αρχήν Μανώλη δεν έχεις ιδέα από αθλητισμό, εσύ μεγάλωσες μάλλον με Κυρ'ελέησον πρωί - μεσημέρι - βράδυ. Ο αθλητισμός δεν έχει όριο ηλικίας είναι τρόπος ζωής για κάποιους ανθρώπους "και αυτό πρέπει να καταλάβεις" όπως είναι για σένα να σταυροκοπιέσαι...

  12. Hawk avatar
    Hawk 12/11/2013 11:30:10

    Ο φετινός μαραθώνιος σημείωσε την μεγαλύτερη συμμετοχή όλων των εποχών! πολλά γκρούπ από πολλές χώρες , ακόμη και από εταιρείες. Ακόμη και από την μακρυνή Βραζιλία είχαν έρθει. Μπράβο στους διοργανωτές και να συνεχίσουν την προσπάθεια προώθησης του αγώνα, είμαστε μακρυά από τον αριθμό των 100 χιλιάδων που συμμετέχουν στον μαραθώνιο της Νέας Υόρκης, αλλά τίποτα δεν είναι απίθανο.

  13. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/11/2013 13:20:30

    Αγαπητοι φιλοι του Αntinews μην πετροβολατε ολοι μαζι τον Μανωλη, εκτος απο το αστοχο "αντιαισθητικο" που ειπε στην αρχη, ολα τα αλλα ειναι σωστα, αυτα λεει η Ορθοδοξη εκκλησια μας και ολοι οι Αγιορειτες που γυμναζονται μεχρι τα γεραματα κουβαλωντας ντορβαδες και σκαλιζοντας κηπους αλλα με μια ειδοποιο διαφορα: ο,τι κανουν το κανουν για το ονομα του Χριστου και οχι για καλογυμνασμενο και υγιες σωμα. Αλλωστε οταν αρρωστησουν τουλαχιστον οι παλιοι δεν βγαινουν εξω στον κοσμο για να γιατρευτουν, βασιζονται στη γιατρεια της Παναγιας. Σας ακουω ηδη να μου λετε μα αυτοι ειναι μοναχοι, εχουν δωσει ορκο να ζουν ετσι. Σωστα αλλα το Ευαγγελιο δεν γραφτηκε διαφορετικα για μοναχους και διαφορετικα για λαϊκους. Ολοι μιμηση Χριστου πρεπει να κανουμε σε οποιο μετεριζι βρεθει ο καθενας. Και αν ειμαστε αθλητες απο νεοι καλο ειναι να το κανουμε με Χριστιανικο ηθος, διοτι ο αθλητισμος εχει πολλους πειρασμους, δεν θα το αναλυσω τωρα. Και η παραταση της ζωης δεν ειναι καλο να επιδιωκεται πεισματικα ως αυτοσκοπος αλλα ζωντας συμφωνα με τα προτυπα της υπεροχης θρησκειας μας που τοσο καλα τα εχει κανονισει, ακομα και οι νηστειες ειναι μελετημενες για να μπορει ο Χριστιανος να τις σηκωνει. Οταν η Εκκλησια βροντοφωναζει "εν πασι Χριστος" λιγακι μας κακοφαινεται και ποιουσα το περιβοητον "κατ οικονομιαν" σταματησε κι αυτη να το φωναζει, το λεει μονο σ αυτους που ενδιαφερονται ν ακουσουν. Πως να το πω απλα χωρις να παρεξηγηθω, μονο καλοι ανθρωποι δεν φτανει να ειμαστε, πρεπει να ειμαστε καλοι για τον Χριστο, για να του μοιασουμε, για να μην του προσθεσουμε αλλα καρφια με τη συμπεριφορα μας. Τωρα ποια ειναι αυτα τα καρφια ας το σκεφτει καθενας μονος του. Εγω εμαθα οτι η πολλη ενασχοληση με τον εαυτο μας ειναι ενα καρφακι. Δεν μπορεις ομως να το πετας κατακεφαλα στους ανθρωπους Μανωλη, σιγα σιγα γιατι στους αμαθους ξεσηκωνει θυελλα. Ο "κοσμος" το διαφορετικο θελει να το προσαρμοσει στα μετρα του.Και σημερα βριθει η κοινωνια απο "διαφορετικες" αποψεις.
    Και ο Αγιος Νεστορας καλος αθλητης ηταν αλλα μονο "εν Χριστω" κατετροπωσε τον Λυαιο και εμεινε γνωστος στους αιωνες......Αλλιως θα ηταν ενας απο τους χιλιαδες μονομαχους που εχυσαν το αιμα τους στις Ρωμαϊκες αρενες. Ε, σημερα τρεχουμε Μαραθωνιους, αναστεναζουμε στα γυμναστηρια, ενταξει αλλα δεν ειναι και κατι τοσο σπουδαιο αν παρουσιαστει ενα γερο γονιδιο κι αυτο ο Θεος το δινει σε τελευταια αναλυση.

    • losnatas avatar
      losnatas @ Ρηνα 12/11/2013 20:40:52

      χριστιανο troll?

  14. Δημοσθένης Γ avatar
    Δημοσθένης Γ 12/11/2013 15:16:31

    Last but not least.
    Aυτη η φραση ειναι μια απάντηση στον κυριο με τα αρνητικα σχολια

  15. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/11/2013 18:00:21

    χΑ ΧΑ!

    Έκανε πάταγο ο Μανώλης Πετράκης!

    Τέτοια αντίδραση σε σχόλιο έχω καιρό να δω.

  16. ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ 23/11/2013 20:21:31

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ .
    ΚΑΙ ΜΑΝΩΛΗ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ .ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΓΚΡΕΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΖΟΥΜΕ .
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΦΕΤΟΣ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ
    42ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ 195ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΑ 110 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΖΩ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

  17. ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ 23/11/2013 20:38:15

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΤΡΕΞΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΓΚΡΕΚΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΚΟΙ ΤΟΥ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΝΩΛΗ ,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΓΚΡΕΚΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ ,ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΟΧΕΣ ,ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΗΘΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΥΣ ,ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑΙ ΤΩΡΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΗΔΟΝΗ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ Ο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
    ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ,ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ,ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΟΧΗ ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ,ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΗΔΟΝΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΖΕΡΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ Ή ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΜΙΖΕΡΙΑΖΕΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΜΠΟΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ,ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ .
    ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 2503ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ