#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2011 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μεγαλύτερος Έλληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών



Δεν ξέρω αν οι ομάδες είναι «ιδέες». Τραβηγμένο μου ακούγεται. Οι ομάδες είναι πάνω από όλα οι παίκτες. Αυτοί που ιδρώνουν και ματώνουν μέσα στο γήπεδο. Οι παράγοντες, οι προπονητές, οι φίλαθλοι είναι κομπάρσοι. Οι πραγματικοί, οι διαχρονικοί πρωταγωνιστές είναι αυτοί που αποθεώνονται στα γήπεδα.  Οι σταρ είναι αυτοί που φεύγουν μέσα σε καθολική αποδοχή και αποθέωση όπως ο Αντώνης Νικοπολίδης, ο οποίος  «κρέμασε» οριστικά τα γάντια του την προηγούμενη Κυριακή.

Το πλήρωμα του χρόνου έφτασε το βράδυ της Κυριακής των Βαΐων  και ο 40χρονος γκολκίπερ, έκλεισε μια καριέρα βγαλμένη από παραμύθι. Τίποτα δεν έδειχνε ότι θα έφτανε τόσο ψηλά. Το μακρινό  1987 -ο γεννημένος στις 14/1/1971- Αντώνης ξεκίνησε την καριέρα του στην ομάδα της γενέτειράς του, την Αναγέννηση Άρτας.
Τον Ιούνιο του 1989 ο Νικοπολίδης θα γίνει ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού», εκεί όμως έχει να αντιμετωπίσει το «βουνό» Γιόζεφ Βάντσικ. Ο Αντώνης μαθαίνει να έχει κουράγιο και υπομονή. Το ντεμπούτο του θα γίνει τη σεζόν 1989/90 σε ματς που απεδείχθη προφητικό: ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 3-4 στο παλιό «Καραϊσκάκη».Φανέλα βασικού παίρνει ουσιαστικά τη σεζόν 1997/98 αλλά οι κακές γλώσσες ψιθυρίζουν με νόημα ότι «άσπρισε στους πάγκους». Όμως αυτός κλείνει τα αυτιά του, δείχνει σταθερότητα και χρόνο με τον χρόνο γίνεται όλο και καλύτερος. Το 2002 είναι από τους «στυλοβάτες» του Παναθηναϊκού στην καταπληκτική πορεία του «τριφυλλιού» εκείνης της σεζόν, απολαμβάνει πλέον την καθολική εκτίμηση των Ελλήνων φιλάθλων και είναι βασικός στην Εθνική ομάδα.

Κι ενώ όλα είχαν πάρει το δρόμο τους στα τέλη του 2003, τα ρεπορτάζ της εποχής δείχνουν τον έμπειρο τερματοφύλακα να είναι δυσαρεστημένος με το θέμα της υπόθεσης του συμβολαίου του με τον ΠΑΟ. Οι οπαδοί του «τριφυλλιού» τάσσονται αρχικά με το μέρος του, αφού ο Νικοπολίδης είναι ο αρχηγός της ομάδας ο πιο σταθερός σε απόδοση ποδοσφαιριστής και σίγουρα δικαιούται κάτι καλύτερο. Οι ιθύνοντες του ΠΑΟ εκτιμούν ότι στα 33 του, έχει δύο-τρεις το πολύ ακόμη καλές ποδοσφαιρικά χρονιές. Εκείνη τη σεζόν ο Παναθηναϊκός κατακτά το νταμπλ, η φιέστα όμως στη Λεωφόρο θα είναι εφιαλτική για τον 33χρονο τότε γκολκίπερ, αφού αποδοκιμάζεται από περίπου 16.000 φίλους του συλλόγου. Οι φήμες ότι πιάνει λιμάνι οργίαζαν.



Αμέσως μετά είναι τα τελικά τα Πορτογαλίας . Ο Αντώνης Νικοπολίδης είναι από τους κορυφαίους της Εθνικής αν και έχει να αγωνιστεί αρκετούς μήνες. Ο Ρεχάγκελ τον εμπιστεύεται τυφλά και αυτός πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις: στέφεται πρωταθλητής Ευρώπης μαζί με όλη την παλιοπαρέα. Θα γυρίσει στην τρελαμένη Ελλάδα του μαγικού καλοκαιριού του 2004 και θα υπογράψει στον Ολυμπιακό. Θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια του ΟΣΦΠ στον πρώτο αγώνα στο νεόδμητο «Γ. Καραϊσκάκης», και οι κόκκινοι οπαδοί τον υποδέχονται με  το σύνθημα «Αντωνάκη, είσαι τρέλα με την κόκκινη φανέλα». Συμμετέχει σε διαφημιστικές καμπάνιες (ενδεικτικά αναφέρουμε exalco, vodafone, folie-folie), δέχεται πρόταση να παίξει τον ρόλο του ηθοποιού στα «σκετσάκια» . Πλέον είναι ο έλληνας  Τζορτζ Κλούνεϊ.

Με τον Ολυμπιακό θα κατακτήσει συνολικά έξι πρωταθλήματα ενώ είχε ήδη 5 με τον ΠΑΟ, καθώς και δύο ακόμη νταμπλ.
Αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε μία εμφάνιση θα ήταν στο «Εμιρέιτς» κόντρα στην Άρσεναλ: εκείνο το βράδυ ήταν μία ομάδα μόνος του και νικήθηκε μόνο όταν οι παίκτες της Άρσεναλ μπήκαν σχεδόν με τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά το τέλος του αγώνα τον αποθέωσαν οι Αρσέν Βενγκέρ και Ρόμπιν φαν Πέρσι.

Ή ίσως εκείνον το τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ με τα ατελείωτα πέναλτι, όπου βάζοντας το τελευταίο θα δείξει τη φανέλα του στους οπαδούς της ΑΕΚ «για να δουν ότι δεν με λένε Κηπουρό». Ο Αντώνης λίγο καιρό πριν είχε γίνει αντικείμενο χλεύης, καθώς είχε κάνει χρήση  του νόμου, όντας πρωταθλητής Ευρώπης, για πρόσληψη στο Δημόσιο. Η θέση ήταν αυτή του δενδροκηπουρού στο δήμο Κηφισιάς.

Αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε μια σεζόν αυτή είναι η 2007/2008, τότε που έπιανε τα πέναλτι με το τσουβάλι και σχεδόν μόνος του δίνει το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό. Πέρυσι είχε αποφασίσει να αποχωρήσει από την ενεργό δράση, ωστόσο δέχεται πιέσεις από τη διοίκηση της ομάδας  και πείθεται να παραμείνει για έναν ακόμη χρόνο. Κερδίζει ένα ακόμη πρωτάθλημα και φεύγει υπό την αποθέωση 33.000 οπαδών και όλων των συμπαικτών του.

«Ο Παναθηναϊκός με έμαθε πολλά, αλλά τον Ολυμπιακό τον αγάπησα περισσότερο», είπε στην τελευταία του συνέντευξή του. Δεν είχε την αλτικότητα του Σαργκάνη, τον τσαμπουκά του Κελεσίδη, τα σωματικά προσόντα του Βάντσικ, το παιχνίδι εκτός περιοχής του Ατματζίδη, την πληρότητα του Οικονομόπουλου, το φυσικό ταλέντο του «Ελέ». Υπερτερούσε όμως έναντι όλων εγκεφαλικά. Ήταν ο πιο ταπεινός από όλους. Έγινε ο μεγαλύτερος  Έλληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 22/04/2011 09:53:52

    Αυτό είναι..να βγαίνεις στη σύνταξη στα 40 και να έχεις χρόνο να ασχοληθείς με την κηπουρική.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Υψηλάντης 22/04/2011 13:07:42

      χαχαχαχαχα! +100%

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 22/04/2011 10:28:57

    ΜΟ, καλημέρα.
    Απλά...εργάζονταν σκληρά και εγκεφαλικά.

    Καλή Ανάσταση!

  3. aristotelis avatar
    aristotelis 22/04/2011 10:42:39

    Ελεος όχι και ο μεγαλύτερος Ελληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών. Είπαμε τα οπαδικά μας ένστικτα να μην τυφλώνουν την κοινή λογική. Τι σχέση έχει ο Αντωνάκης με τον Νικο Σαργκάνη σε προσωπικότητα, ταλέντο, ουσία...Καλός, δουλευταράς, σεμνός (ειδικά στην περίοδο του Παναθηναικού γιατί μετά έδειξε σημάδια αλαζονείας) αλλά πάνω από όλα ένας τερματοφύλακας μέτριων δυνατοτήτων...σε ένα μέτριο πρωτάθλημα (εδώ μάλλον είμαι επιεικής)

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ aristotelis 22/04/2011 14:02:31

      Μα, και ο Σαργκάνης στον Ολυμπιακό έπαιξε, και στον Παναθηναϊκό. Όπως ο Νικοπολίδης.

      • irida avatar
        irida @ Γιώργος 22/04/2011 14:09:30

        Μόνο που ο Νικοπολίδης φέρθηκε αλαζονικά και, κατά τη γνώμη μου, αντιεπαγγελματικά. Αν σου φταίνε σε κάτι οι υπεύθυνοι δεν σου φταίνε οι οπαδοί μιας ομάδας. Οφείλεις να τους σέβεσαι για να σε σεβαστούν κι αυτοί. Όπως και να χει ήταν καλός αλλά κι υπερεκτιμημένος όπως όλοι οι Έλληνες παίκτες. Φτάνει με τη θεοποίησή τους. Μπάλα παίζουνε, δεν ανακάλυψαν και το φάρμακο για τον καρκίνο!!

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/04/2011 11:01:05

    Σταθερός ναι. Πολλά χρόνια σε υψηλό επίπεδο ναι. Επιτυχημένος από πλευράς τίτλων ναι. Σαργκάνης όχι. Ο Νικόλας βρίσκεται σε άλλο, υψηλότερο, επίπεδο από οποιονδήποτε άλλον Έλληνα τερματοφύλακα σε επίπεδο προσόντων. Παγκόσμια κλάση τερματοφύλακα που απλά δεν μπόρεσε, λόγω αντικειμενικών συνθηκών, να παίξει στο εξωτερικό. Ποιός μπορεί να ξεχάσει το αλησμόνητο ματς με τη Δανία που έπαιζε μόνος εναντίων όλων (Σίμονσεν, Έλκιερ, Άρνεσεν, Λέρμπυ κλπ); Ποιός μπορεί να ξεχάσει τη μνημειώδη απόκρουση, με εκτίναξη και σπάσιμο της μέσης προς τα πίσω, στη σκαστή κεφαλιά του Θαλή Τσιριμώκου σε ματς εναντίον του ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/04/2011 13:00:58

      Βάσει αποτελεσμάτων αφενός θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος και αφετέρου λόγω διάρκειας. Το παιχνίδι στο Έμιρετς ήταν κάτι συγκλονιστικό. Τη χρονιά που έπιανε με το τσουβάλι τα πέναλτι επίσης. Καθώς πολλά τα είδα από κοντά επιτρέψτε μου την υποκειμενική άποψη. Δεκτές όλες οι ενστάσεις ασφαλώς.
      Καλή Ανάσταση σε όλους

  5. The Narrator avatar
    The Narrator 22/04/2011 11:04:45

    Ήμουν έτοιμος να αντιδράσω όταν διάβασα το σχόλιο του aristotelis, ο οποίος με κάλυψε απόλυτα! Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου!!!! Άκου "Ο μεγαλύτερος Έλληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών" !!!!!!!!!!!.....
    Παναθηναϊκός είμαι αλλά δεν θα τον συγκρίνω με δικούς μας (Οικονομόπουλο, Κωνσταντίνου κ.α.) αλλά με "κόκκινους". Αν ο Αντωνάκης ο κηπουρός ήταν "Ο μεγαλύτερος Έλληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών", τότε ο Παναγιώτης Κελεσίδης και ο Νίκος Σαργκάνης ήταν είναι οι μεγαλύτεροι στον πλανήτη...
    Ευτυχώς δεν είμαστε 15 χρονών για να πιστέψουμε τον Μικρό Οδυσσέα.
    Ο Αντώνης Νικοπολίδης ήταν απλά ένας καλός και κυρίως σοβαρός τερματοφύλακας. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Απλά ήταν τυχερός να κάνει καριέρα σε μια περίοδο που το ελληνικό ποδόσφαιρο διέθετε και ακόμη (δυστυχώς) διαθέτει μέτριους έως κακούς τερματοφύλακες. 'Ηταν ο ...μόνοφθαλμος βασιλιάς μες τους τυφλούς. Τι να λέμε τώρα. Εδώ έκανε καριέρα και ακόμη παίζει εθνική αυτό το ...ανέκδοτο των γκολκίπερς ο Χαλκιάς....

  6. dikigoros 7 avatar
    dikigoros 7 22/04/2011 11:18:33

    διόρθωση: 4 νταμπλ με ολυμπιακό και όχι 2 [2005, 2006, 2008, 2009]
    κατα τ'αλλα συμφωνώ 100%

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/04/2011 11:53:34

    Ο Νικολοπιδης διδαξε την Υπομονη και την Αξια του Αθλητη μεσα απο τη δουλεια του και οχι απο τις παρεες του!!!. Μακαρι να ειχαμε και δευτερο Νικοπολιδη στο Ελληνικο ποδοσφαιρο.. αλλα δεν... μοναδικος χαρακτηρας και νορμαλ ανθρωπος.
    Σπανια χαρακτηριστικα.

    ΠΠ

  8. Tassos avatar
    Tassos 22/04/2011 12:06:29

    Ηταν ο μεγαλύτερος όλων των εποχών. Αναγνωρίσιμη φιγούρα (τουλάχιστον) Πανευρωπαϊκώς. Ο Κελεσίδης και ο Σαργκάνης είχαν χρονιές που ήταν τραγικοί. Οι δε Οικονομόπουλος και Κωνσταντίνου επιπέδου ...Βελγίου.

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ Tassos 23/04/2011 00:13:13

      Ως Παναθηναικός θυμάμαι τα πρώτα χρόνια του Νικοπολίδη όντας βασικός πλέον μετά την αποχώρηση του Βάντσικ...εκεί να δεις τραγικές χρονιές...:) Σταθεροποιήθηκε σε ένα καλό επίπεδο μετά το 2002 όπου βελτίωσε και τις εξόδους του. Αυτή την χρονιά έγινε και η σπουδαία πορεία του Παναθηναικού στο champions league.... Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πλέον είχε μπροστά του και μια από τις καλύτερες αμυντικές γραμμές όλων των εποχών με ηγέτη της τον μεγάλο Χένρικσεν, δεξιά τον Φύσσα, αριστερά τον Γιούρκα στην καλυτερη περίοδο του και στο κέντρο μαζί με τον Χένρικσεν τον Κυριάκο. Τέλος πάντων, αν και Παναθηναικός ο Σαργκάνης ήταν πολλές- πολλές κλάσεις ανώτερος του Νικοπολίδη...Καμία σχέση. Τον Οικονομόπουλο δεν τον πρόλαβα και πολύ...ούτε και τον Κελεσίδη οπότε ευλόγως δεν έχω άποψη. Είπαμε καλός ο Αντωνάκης αλλά μέχρι εκεί.

  9. ο ξένος avatar
    ο ξένος 22/04/2011 12:34:54

    Το ταλέντο του Νικοπολίδη ήταν ότι κάθε φάση την έκανε περιπέτεια. Και το πιο απλό ασήμαντο σουτ, το απέκρουε με υπερένταση και υπερπροσπάθεια, δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι αποσοβούσε σίγουρο γκολ. Φάσεις που ένας "μεγάλος" τερματοφύλακας, θα τις έβγαζε μονότονα, σαν να μην είχαν γίνει ποτέ, ο Νικοπολίδης τις έκανε φάσεις του αγώνα να τις βλέπεις σε ριπλέι. Μέτριος αθλητής, καλός ίσως για δεύτερος ή τρίτος τερματοφύλακας σε μια κανονική ομάδα της Ευρώπης, αλλά στο ελληνικό πρωτάθλημα-παιδική χαρά με τον Νίνι-Μέσι, ο καθένας μπορεί να χαρακτηρίζεται "μεγάλος".

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ο ξένος 22/04/2011 14:05:51

      Οι ξένοι έχουν αντίθετη γνώμη με σένα.

  10. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 22/04/2011 13:35:29

    Ο Μεγαλύτερος Έλληνας τερματοφύλακας !
    Αυτό τα λέει όλα

  11. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/04/2011 14:04:58

    Μάθε να γράφεις ελληνικά πρώτα, μας τύφλωσες με αυτήν την αηδία τα greeklish(άκου λέξη...).

  12. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 22/04/2011 15:29:52

    Tιμη στο μελος Αντωνη.
    Υπηρετησε τον ΟΣΦΠ απ τα εικοσι
    μεχρι τα σαραντα του.

  13. cornelsen avatar
    cornelsen 22/04/2011 15:59:24

    Φυσικά και είναι υπερβολή να λέμε "Ο μεγαλύτερος Έλληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών" για τον Νικοπολίδη. Και το λέω χωρίς ίχνος εμπάθειας για τον άνθρωπο. Εξάλλου είναι πάρα πολύ δύσκολο να συγκρίνεις ονόματα τερματοφυλάκων όπως Πεντζαρόπουλος, Οικονομόπουλος, Χρηστίδης, Σαργκάνης (και τόσοι άλλοι) για να βγάλεις τον Νο1 όλων των εποχών.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ cornelsen 22/04/2011 18:03:55

      Μανταλόζης!
      Φεστέρης!
      Αρβανίτης!!!
      Παπαφλωράτος!
      Οικονομόπουλος!
      Κελεσίδης!
      Σαργκάνης!
      Στεργιούδας!
      Υπήρξαν πολλοί μεγάλοι πορτιέρο. Πλην του πρώτου, τους πρόλαβα όλους. Τι να λέμε;
      Προσωπικά, τον γόη Νικοπολίδη τον κατατάσσω ίσως μέσα στους 15-20. Δάτς όλ.
      Σόρρυ Οδυσσεύ.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 22/04/2011 19:08:56

        Είπαμε οι γνώμες είναι υποκειμενικές. Άσε που για τους παλιότερους πέφτει κι ένα πέπλο μύθου.
        Άλλο το ταλέντο (η δυνατότητα) κι άλλο πως εξελίχθηκε η ικανότητα κάποιων.
        Ωραία η λίστα σου πάντως. Βάλε επίσης Πουπάκη Ατματζίδη και αν και δεν ήταν Έλληνας Φορτούλα

      • Y. avatar
        Y. @ Strange Attractor 23/04/2011 01:22:53

        ...ξέχασες υον Καραπατή

      • +ημίτονο avatar
        +ημίτονο @ Strange Attractor 17/05/2011 19:34:38

        Φίλε Strange Attractor πολύ σωστά αναφέρεις μεγάλους τερματοφύλακες. Απλά θα ήθελα να επισημάνω και τους :
        Πεντζαρόπουλο
        Τσανακτσή
        Θεοδωρίδη
        Βαλλιάνο
        Καραπατή
        Βέβαια για μένα οι κορυφαίοι είναι οι ΜΑΝΤΑΛΟΖΗΣ - ΠΕΝΤΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ και δεν νομίζω η Ελλάδα να ξαναβγάλοι τέτοιες τερματοφυλακάρες.

  14. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 22/04/2011 16:01:33

    Ο ΠΙΟ ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ !

  15. zame avatar
    zame 22/04/2011 16:58:36

    eeεεεεεεεε... οχι και ολων των εποχων. οι εποχες δεν ειχανε στην διαθεση τους την ιδια τεχνολογια στην μεταδοση των αγωνων...

  16. somebody, somewhere, sometime... avatar
    somebody, somewhere, sometime... 22/04/2011 17:30:06

    O πιο επιτυχημένος, ναι. Ο μεγαλύτερος όμως όχι.
    Όπως ο πιο επιτυχημένος στο κόσμο ολόκληρο είναι ο Κασίγιας που έχει κατακτήσει όλα τα τρόπαια (Ευρωπαικό, Δηπειρωτικο, Σούπερ καπ Ευρώπης, EURO, Μουντιάλ, Πρωτάθλημα, Κύπελλο) αλλά ο μεγαλύτερος είναι ο Λεβ Γιασίν, ότι και να γίνει...

  17. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 22/04/2011 18:44:29

    Μικρός Οδυσσέας: Tα παραλές για τον Νικοπολίδη.

    Παρετεινε την καριερα του οσο περισσότερο μπορουσε για να εξασφαλιστει για τα γηρατειά.

    Τα τελευταία 6-7 χρονια ηταν εξαιρετικα αστθης και επιρρεπής σε λάθος. Για θυμίσου το Ελλάδα -Τουρκία 1-4, για θυμίσου τα αυτογκόλ που δεχθηκε, για θυμίσου την δυσκαμψία του σε πολλές φάσεις....

    Στο Καλαμαριά -Ολυμπιακός 1-2, ειχε φάει γελοιοδέστατο γκόλ (απο τα πολλά που δέχθηκε) που άλλον τερματοφύλακα θα τον ειχε τελειωσει ο Ολυμπιακός πριν λήξει το παιχνιδι.

    Θα ειχε σταματησει νωρίτερα το ποδόσφαιρο εαν δεν τον λιβάνιζε ο κόκκινος οπαδικός τύπος και δεν τον εξυμνουσαν οι κόλακες.

  18. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 22/04/2011 18:46:06

    Επιπλέον.... ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ οταν εκανε έξοδο ΗΤΑΝ για ΚΛΑΜΑΤΑ.

  19. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 22/04/2011 18:55:30

    Οχι δεν είναι ο Νικοπολίδης ο καλύτερος τερματφύλακας όλων των εποχών συγκαταλέγεται στους κορυφαίους, μην είμαστε αμετροεπείς.

  20. Striker avatar
    Striker 22/04/2011 19:15:10

    Εξαιρετικά ευφυής τερματοφύλακας με σπάνια αίσθηση του χώρου, διάβαζε τις φάσεις και τις τελείωνε χωρίς πολλές θεαματικές αποκρούσεις. Εκπληκτικός στο κράτημα της μπάλας αλλά και στις πάσες με τα πόδια, πολύ δυνατός αλλά και ευλύγιστος, χαρισματικός στην καθοδήγηση της άμυνας. Ο τέλειος τερματοφύλακας για το κλειστό ποδόσφαιρο του 21ου αιώνα γι' αυτό ας μην τον συγκρίνουμε με άλλους άλλων εποχών.
    Μικρέ Οδυσσέα προσυπογράφω.

  21. Pilot avatar
    Pilot 22/04/2011 20:02:03

    Η τυχη βοηθαει τους τολμηρους και τους ικανους!

  22. jkr avatar
    jkr 22/04/2011 21:16:31

    "Έγινε ο μεγαλύτερος Έλληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών."
    1ον: αφήστε με να αγιάσω...
    2ον: ο Νικοπολίδης είναι ο 2ος μεγαλύτερος τερματοφύλακας όλων των εποχών...
    3ον: ο πρώτος λόγω αντίστοιχης διάρκειας, επιτυχιών μεγάλων για την εποχή του και απίστευτων ικανοτήτων και σωματότυπου ήταν ο Οικονομόπουλος, δεν πήρε Εuro, αλλά έκανε απίστευτα ρεκόρ, 1100 λεπτά απαραβίαστη εστία, 0-0 στο Μαρακανά 1973, κράτησε το 2-0 στο Γουέμπλεϋ αντί για 5-0, έδωσε αήττητο πρωτάθλημα στον ΠΑΟ το 1964, σε ματς με 9 παίκτες με την ΑΕΚ μόνος του κράτησε το 2-2 κι από τότε τον είπαν "πουλί"..., έπιανε το 1/3 πέναλτυ, ΒΑΣΙΚΟΣ στην Εθνική επί 10ετία, περισσότερο από τον Νικοπολίδη και με μεγαλύτερο ανταγωνισμό στη θέση του.
    4ον: τρίτος πολύ κοντά στον Νικοπολίδη, ο Σαργκάνης, και είναι από κάτω διότι δεν είχε διάρκεια, ούτε καν δεκαετία, στον Ολυμπιακό πήγε 1981 και το 1991 ήταν στον Αθηναϊκό, μεγάλα ρεφλέξ, αλλά έπεσε γρήγορα και τον είχε εκθέσει ο Σαραβάκος ουκ ολίγες φορές.
    5ον: Κωνσταντίνου, Κελεσίδης ήταν ένα επίπεδο πιο κάτω από τους 3 και λόγω ύψους.

    Ο Αντώνης Νικοπολίδης μετά τα 28-29 και με τις παραστάσεις του CL με μεγάλους αντιπάλους του ΠΑΟ ωρίμασε και έφθασε το 2004 να συμβάλλει ιδίως στον τελικό τα μέγιστα για να πάρουμε το Euro...
    γι αυτό παίζει για τη 2η θέση, γι αυτό κύριε Μικρέ Οδυσσέα, φωτογραφία του με την Εθνική θα ήταν πιο αντιπροσωπευτική.

    • aristotelis avatar
      aristotelis @ jkr 23/04/2011 00:16:13

      Μην ξεχνάς ότι ο Σαργκάνης έπαιξει και πριν το 1981 σε Καστοριά με σπουδαία ματς...

  23. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 22/04/2011 22:31:37

    H αληθεια ειναι οτι ο Μικρός Οδυσσέας
    ανετα βγαζει μεροκαματο σε ΦΩΣ,ΓΑΥΡΟ κλπ
    σοβαρα εντυπα.
    Τουλαχιστον να γραφει τους λογους ενος Σαββα
    Θεοδωριδη η ενος Μαρινακη.

  24. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 23/04/2011 00:24:48

    Αντιπαθώ το σημερινό ποδόσφαιρο, αλλά έχοντας δει τον "ερασιτέχνη" Οικονομόπουλο να παίζει Πανευρωπαϊκό με ματωμένο επίδεσμο στο κεφάλι θα ρίξω και μιά άλλη ποιοτική παράμετρο στη συζήτηση: Την ΑΘΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, το πνεύμα του "ευ αγωνίζεσθαι". Εκεί ο Οικονομόπουλος μεσουράνησε και είναι ο Πρώτος στην εκτίμησή μου.

  25. Y. avatar
    Y. 23/04/2011 01:26:56

    Σωστός, για το πουλί!

  26. Αστος avatar
    Αστος 23/04/2011 05:28:58

    Δεν ξερω τον κυριο τι κανει σαν τερματοφυλακας αλλα το γκαζον του δημου δεν εχει ξανατυχει τετοιας περιποιησης. Το ειδε η Γιαννα-ολυμπιακα ακινητα- και εχει πρηξει απο τοτε τον δημαρχο να της τον στειλει σπιτι να της "κουρεψει και το δικο της το γκαζον".

  27. aristotelis avatar
    aristotelis 23/04/2011 09:01:55

    Πάντως αν επιμένεις να ισχυρίζεσαι ότι ο Νικοπολίδης είναι ο κορυφαίος έλληνας τερματοφύλακας όλων των εποχών...τι πρέπει να πουν οι Πολωνοί για τον Γιόζεφ....Κάνε σύγκριση Βάντσικ με Νικοπολίδη και κατάλαβε την διαφορά. Και σε αυτήν την σύγκριση παρέμβαλε τον Σαργκάνη. Στους αναφέρω αυτούς τους τρεις γιατί έχουν παίξει και ταυτόχρονα ενώ Βάντζικ και Νικοπολίδης ήταν και στην ίδια ομάδα. Φαντάσου έπαιζε βασικός πλέον ο Νικοπολίδης στην καλύτερη του ηλικία γύρω στα 28 με 29 και όλοι αναπολούσαμε τον Γιόζεφ.
    Τότε θα διαπιστώσεις ποια είναι η αξία του καθενός, ποιο το ταλέντο, πως εξελίχθηκε αυτό το ταλέντο (όπως σωστά λες) και πως εντέλει μπορούμε να τον κατατάξουμε. Σε καμία περίπτωση ένας οποιοσδήποτε αθλητής μέτριων δυνατοτήτων δεν μπορεί να γίνει κορυφαίος. Μπορεί να γίνει καλός, πολύ καλός ακόμα αλλά κορυφαίος ποτέ!!!

  28. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 23/04/2011 10:11:40

    ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΚΘΕΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ. ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ.
    ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΙ ΤΡΕΜΑΜΕ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΤΟΥ.
    ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟ,ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ,ΒΑΝΤΣΙΚ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΟΣΦΠ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΛΕΩ ΠΑΡΑΓΚΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΕΝΑΛΤΥ ΚΑΙ ΦΑΟΥΛ ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΚΤΙΝΑΞΗ
    ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΑΠΛΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΣΩΣΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΜΠΑΛΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ. ΕΝΑΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

  29. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 23/04/2011 10:38:45

    Τα φιλογαβρικά έντυπα τον προέβαλαν επειδή προερχόταν από τον Παναθηναικό και επειδή αλαξοπίστησε. Ήταν μια ρεβάνς από την Πανάθα για τους Γαλάκο,Αποστολάκη, Κυράστα οι οποίοι έγιναν Παναθηναικοί (εκτός από τον Αποστολάκη που ήταν πάντα).

  30. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 23/04/2011 11:14:45

    Τιποτένιος σαν χαρακτήρας-πολύ εύκολα προσπερνάς την ιστορία με την κηπουρική, όντας εκατομυριούχος προσπάθησε να πάρει τη θέση κάποιου που σίγουρα είχε ανάγκη τη θέση-μέτριος τερματοφύλακας και αμνήμωνας όταν σε παίχνιδι με την άθλια ομάδα του λιμανιού έτρωγε τις πέτρες σωρηδόν, το '89 αν θυμάμαι καλά.Για τις αθλιότητες του αφεντικού του που τόσα χρόνια εκλεβε το ιδρώτα των παναθηναικών και των αεκτζήδων δεν είχε να πεί τίποτα?Ας αν είναι καλά τα πατσαβούρια που λέγονται Πρωταθλητής και Γαύρος(του 'εγκυρου' οικονομολόγου Α.Πίκουλα ) που το τίποτα το κάνουν μαγικό......

  31. A.M. avatar
    A.M. 24/04/2011 23:23:28

    Νίκος Σαργκάνης.

    Μετά προσθέστε όποιο όνομα θέλετε και με όποια σειρά θέλετε.

    Α .. μην ξεχάσω.
    Είμαι από γεννήσεως άχρι θανάτου ΑΕΚάρα και ως εκ τούτου η άποψή μου πιο αντικειμενική από των γάβρων και των βάζελων λόγω ...ουδετερότητας.

    Χριστός Ανέστη!

  32. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 24/04/2011 23:57:38

    Δεν ξερω αν υπηρξε ο καλυτερος γιατι δεν προλαβα τον Σαργκανη και τους λοιπους που αναφερετε. Να παρατηρησω ομως οτι ηταν ο τερματοφυλακας του Euro και σε 1-2 ματς (ειδικα στον τελικο) απεδειξε οτι δεν ηταν τυχαια στο πρωτο σκαλι. Αλλωστε ψηφιστηκε ο καλυτερος τερματοφυλακας της διοργανωσης αναμεσα σε ονοματα οπως ο Τσεχ και ο Μπαρτεζ. Ως γαυρος επισης να πω οτι μας εδωσε 1-2 πρωταθληματα που κριθηκαν στο φινις με πολλα ματς που τα σωσε μονος του με τις επεμβασεις του. Στις τελευταιες χρονιες ειχε σκαμπανεβασματα με πολυ καλα ματς (το 2-0 με την Αρσεναλ οπου οι διαιτητες σπρωχναν την μπαλα στα διχτυα γιατι δεν γινοταν αλλιως) και πολυ κακα ματς (βλεπε εθνικη Ελλαδος -τουρκια). Στο ματς με την Αρσεναλ να πω επισης οτι τον παραδεχτηκε και ο Βενγκερ.

    Βλεπω πολλους βαζελους να σταζουν χολη στα παραπανω σχολια επειδη τον θεωρουν προδοτη. Ξυδακι. Οταν τον κανετε να φαινεται ως μια απλη αλλαγη του Βαντσικ, ή ενας φανφαρονος σε στυλ Τοχουρογλου (ελεος) τοτε δειχνετε και την αντικειμενικοτητα σας. Πονεσε πολυ που ενας παιχτης που βιωσε την Ριζουπολη, αλλαξοπιστησε και εγινε σημαια των αντιπαλων. Καταρριπτεται ετσι και μια ακομα εποποιια κλαψας, απο τις πολλες ιστοριες-δικαιολογιες που λενε οι Ελληνες οταν τρωνε το τσουρεκι. Αν ο Σαργκανης ηταν καλυτερος δεν ξερω. Αλλα να βγαζετε τον πλεον πολυνικη τερματοφυλακα ολων των εποχων σαπιο, τοτε αυτο μαλλον κατι λεει για την αντικειμενικη σας κριση. Οσο και για τα σχολια περι κηπουρικης, ρωτηστε τα ινδαλματα σας ποσοι απο αυτους εχουν κονομησει αδειες προποτζιδικων απο την πολιτεια και μετα μιληστε και για τον Αντωνη.

    Αλλωστε υπηρξε ο μονος που κατα καιρους εβγαινε και με δηλωσεις του στεκοταν εναντια στον αφελληνισμο του ελληνικου πρωταθληματος. Αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες θα μου πειτε, μεσα απο τα πρασινα γυαλια ο Βαντσικ που επαιζε εναντια σε Βαμβακουλες και Νεντιδιδες φαινοταν καλυτερος.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Κωνσταντινος 27/04/2011 14:18:03

      Ελα σε καταλάβαμε μη ντρέπεσαι να το πεις,ο Μπέος είσαι.....

  33. Ι1 avatar
    Ι1 25/04/2011 02:39:16

    @@ μεγάλος.

  34. ΜΑΝΤΑΛΩΖΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ avatar
    ΜΑΝΤΑΛΩΖΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 30/04/2011 13:45:38

    Eνημερωτικά για να μαθαίνουν οι μικρότεροι και ίσως να ξαναθυμούνται οι μεγαλύτεροι.Η Ελλάδα τα τελευταία 60 χρόνια έβγαλε πολύ, πολύ μεγάλους τερματοφύλακες.Δεν θα ξεκινήσω από τον Στάθη Μανταλόζη (ο επονομαζόμενος "Αγριόγατος") πατέρας μου βλέπεις και ορισμένοι θα νομίζουν ότι ευλογώ τα γένια μου - και ας τον ζήτησε το 1955 για μεταγραφή η μεγάλη Real Mαδρίτης του Πούσκας και των υπολοίπων παικταράδων εκείνης της εποχής - αλλά θα ξεκινήσω από τον μεγάλο τερματοφύλακα του Πανιωνίου,τον συγχωρεμένο τον Νίκο Πεντζαρόπουλο(τον "ήρωα του Τάμπερε") που μαζί με τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου αποτέλεσαν το καλύτερο δίδυμο τερματοφυλάκων στην εθνική Ελλαδος. Επίσης να αναφέρω τον Στάθη Τσανακτσή του Απόλλωνα, τον Κώστα Καραπατή του Ολυμπιακού, τον Κώστα Βαλλιάνο του Εθνικού, τον Τάκη Οικονομόπουλο του Παναθηναϊκού(τον επονομαζόμενο¨"Πουλί"), τον Σάββα Θεοδωρίδη του Ολυμπιακού και ας με συγχωρέσουν αν μου διέφυγαν κάποια ονόματα. Το σίγουρο όμως είναι ένα : ότι το Ελληνικό ποδοσφαιρο στα μεταπολεμικά χρόνια έβγαλε πολύ μεγάλους τερματοφύλακες, ονόματα που ακούγοντάς τα κάποιος του προκαλούν δέος. Αυτά τα ολίγα.

    • τριανταφυλλου γιωργος avatar
      τριανταφυλλου γιωργος @ ΜΑΝΤΑΛΩΖΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 10/01/2013 19:30:53

      σαργκανης-οικονομοπουλος-ελευθεροπουλος ...για μενα. πολυ τον θεοποιησαν στον ολυμπιακο τον αντωνη λογω της πρωην ομαδας του. ο ελευθεροπουλος αν ετρωγε τις φαβες που εχει φαει ο αντωνης στον οσφπ θα τον κρεμαγαν οι κοκινοι στο πασσαλιμανι αλα του χρεωσαν το θεμα με την βουλαινα και την εκανε για αλες πολιτιες. αλιως θα ηταν αναφησβητητα ο πρωτος. [παρσαλης]

  35. spyros avatar
    spyros 05/06/2013 23:28:25

    siga to termatofylaka o oikonomopoulos enai o kalyteros olon ton epoxon stin ellada!!