#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2010 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο δρόμος του τρίτου, ή ο τρίτος δρόμος για την Εθνική



Ο σημερινός αγώνας (18:30) απέναντι στη φιλότιμη πλην όμως αδύναμη Ακτή Ξαβιερίου (συγγνώμη Ελεφαντοστού)  προσφέρεται για επίσημη προπόνηση πριν το ματς της Πέμπτης με τη Ρωσία και τη γνωστοποίηση του αντιπάλου στην Κωνσταντινούπολη.

Και εδώ μπαίνει το δίλημμα: ΗΠΑ στους 8 ή στον τελικό;

Γιατί  αν η Εθνική νικήσει τη Ρωσία τερματίζει δεύτερη στον όμιλο της, θα αντιμετωπίσει στους «16» πιθανότατα την Ισπανία κι εφόσον ξορκίσει τον κακό της δαίμονα στα προημιτελικά θα πρέπει να επαναλάβει τον άθλο του 2006 και να αποκλείσει τις ΗΠΑ. Αν τα ,καταφέρει κα ιμε τις ΗΠΑ στα ημιτελικά πέφει σε Γαλλία ή Λιθουανία και στον τελικό ξανά πάνω στους Τούρκους ή στην Αργεντινή (υπό την προϋπόθεση ότι προχωρούν τα λογικά φαβορί)

Ενώ αν η Εθνική ηττηθεί την Πέμπτη πέφτει πάνω σε Λιθουανία ή Γαλλία στους «16» και στους «8» πιθανότατα δίνει ραντεβού με την Αργεντινή, η οποία της είχε φράξει το δρόμο προς τα μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και του 2008, συνεχίζει με Τουρκία και παίζει τελικό με τις ΗΠΑ (συνθήκες κανονικής πιέσεως και θερμοκρασίας)

Ποιον από τους δύο δρόμους θα διαλέξει η Εθνική είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς.
Μια λογική προσέγγιση είναι ότι ο μόνος σίγουρος δρόμος είναι η βελτίωση της δικής της απόδοσης, κάτι που αν συμβεί ακόμη και τα εμπόδια της Ισπανίας και των ΗΠΑ δεν θα είναι απροσπέλαστα.
Αν υπήρχε ο Γιαννάκης στον πάγκο δεν υπήρχε περίπτωση να μπόυμε στη λογική να διαλέξουμε αντιπάλους. Δεν το κάναμε το 2004, ενδεχομένως κακώς. Τώρα όμως και με δεδομένες τις αδυναμίες της ομάδας, ας χάσουμε την Πέμπτη καλύτερα.
Ούτε τους Ισπανούς "έχουμε", πολύ περισσότερο τους Αμερικάνους.  Από τον άλλο δρόμο θα βρεθούμε πιο εύκολα στην οκτάδα, που είναι συμπαθητική κι ας μείνεις έξω από τα μετάλλια. Ενώ αν χάσεις από τους Ισπανούς, γυρνάς σπίτι, χωρίς καν να πολεμήσεις με τις ΗΠΑ.
Γι΄αυτό ας μην ζορίσουμε την Πέμπτη τον εικονιζόμενο κύριο Μπλατ (προπονητή της Ρωσίας).
Και να χάσουμε επιστημονικά. Ξέρετε,  θέλουμε τη νίκη και καλά, παλεύουμε αλλά στο τελευταίο λεπτό πουλάμε 2 φορές τη μπάλα...Αρκεί να μη μας τη δίνουν πίσω οι Ρώσοι..

Ο δρόμος του τρίτου ή ο τρίτος δρόμος φαίνεται πιο βατός θεωρητικά, κακά τα ψέματα.

Στην τρίτη επιλογή στοιχήματος από Μουντομπάσκετ και ενώ είμαστε 1-1 , παίζουμε η Εθνική να κερδίσει με λιγότερους από 26 πόντους διαφορά την Ακτή Ελεφαντοστού σε απόδοση 1.90

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lewnidas avatar
    Lewnidas 01/09/2010 13:01:38

    τον δρομο της ομαδας με ιστορια παρον μελλον και αξιοπρεπεια. κερδιζεις και προχωρας.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Lewnidas 01/09/2010 14:16:25

      το πολύ μέχρι τους 8

  2. th.pr avatar
    th.pr 01/09/2010 13:06:05

    Οπως και να το πεις, αν δεν αλλαξει κατι αμεσα, δεν εχουμε τυχη.Είτε ετσι,είτε αλλιώς.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ th.pr 01/09/2010 14:17:15

      Πλάνα ο Γιόνας αυτό αλλάζει άμεσα

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2010 13:34:50

    Η ομάδα φαίνεται να μην είναι σε φόρμα (όπως ο Πρόεδρος Αντώνης που καθαρίζει αργά αλλά σταθερά το τοπίο) από το φιλικό με τη Σερβία και μετά. Γενικά, δεν παίζουμε καλή άμυνα κάτι που αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο του παιχνιδιού της ομάδας. Ο πιο καλός τρόπος γαι να σπάσεις τις ζώνες δεν είναι τα τρίποντα αλλά ο αιφνιδιασμός. Αφού δεν παίζουμε καλή άμυνα και δεν έχουμε αιφνιδιασμούς μοιραία καταλήγουμε σε παιχνίδι πέντε εναντίον πέντε. Εκεί, είμαστε κάπως μονοδιάστατοι στον τρόπο παιχνιδιού.
    Για να κερδίζουμε πρέπει να έχουμε πάνω από 50% στα τρίποντα σε κάθε ματς. Όλα όμως ξεκινούν από την άμυνα.
    Στα χιαστί παιχνίδια, δε φτάνει να επιλέξουμε μόνο εμείς (αν ασπάζεται κανείς αυτή τη θεωρία). Μπορεί να μας επιλέξουν και οι άλλοι. Ελπίζω να μην ακολουθήσουμε τον...τέταρτο δρόμο.
    Δεν παύω πάντως να πιστεύω στο χαρακτήρα της ομάδας ότι κι αν γίνει.

    ΥΓ. Τον Φινλανδό διαιτητή Γιούγκερμπραντ τον θυμάμαι νεαρό στο Μπαρτσελόνα-Άρης 88-89 στο Παλαού Μπλαουγκράνα την περίοδο 87-88. Τότε είχε μαλλιά!

    h--p://www.youtube.com/watch?v=Rg32lQw9Ry4

    ΚΟΥΙΖ:Ποιός ήταν ο μυστακοφόρος πρώτος διαιτητής που φαίνεται στο βιντεάκι?
    (Παρατηρήστε επίσης το θρυλικό σακάκι του ξανθού στο τάιμ άουτ!)

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2010 16:51:02

      Περασμένα μεγαλεία....
      Δυστυχώς

  4. S.T. avatar
    S.T. 01/09/2010 14:16:59

    Ο Γιόνας πρέπει να μάθει ότι μπάσκετ δεν σημαίνει μόνο τρίποντα, σημαίνει:

    επίθεση, αιφνιδιασμός, άμυνα, μπλοκ-άουτ, πειθαρχία,
    σπάσιμο ζώνης, εφαρμογή συστημάτων, αξιοποίηση ψηλών
    στην ρακέτα, και τόσα άλλα που μου διαφεύγουν,
    αλλά πολύ περισσότερο διαφεύγουν του Καζλάουσκας

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ S.T. 01/09/2010 14:28:07

      Λιθουανικό μπάσκετ με έλληνες παίκτες, που παικταράδες είναι αλλά δεν είναι κλασσικοί σουτέρ στυλ Μασιγιάουσκας, Γιασικεβίτσιους, κτλ

      • S.T. avatar
        S.T. @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 14:46:11

        Σωστά!!!

        Στα χνάρια επίσης του Κουρτινάϊτις, Χομίτσιους: οι πρώτοι διδάξαντες....

        Κλασσική λιθουανική σχολή.....

        Λιθουανοποίηση του Ελληνικού μπάσκετ...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 14:56:28

        Σπανουλιόνις, Διαμαντίτσιους, Ζησιάουσκας, Μπουρουσιάϊτης, Περπεράϊσα, Φωτσινάιτις. Ωραία ομάδα!
        (Τη γνώμη μου την έχω αναρτήσει λίγο πιο πριν αλλά για κάποιο λόγο είμαι σε μοντερέϊσον. Εχει και κουίζ)

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 14:59:52

        Γράψατε κάτι εις την αγγλικήν κύριε Φαίλτορα μας και ενεργοποιήθηκε ο μοντερεισονιόμετρο;
        Σχορτσιανίτιους δεν είχαν όμως..

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:04:30

        Ένα βιντεάκι ανάρτησα ο έρμος από τις παλιές καλές μέρες και αφορά τον Γιούγκερμπραντ. Θα δείς...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:14:22

        Καλός άνθρωπος. Γέρασε κι αυτός. Που είναι η ξανθή του κώμη?

      • S.T. avatar
        S.T. @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:16:13

        Μεγάλη μορφή ο Φινλανδός!

        Ποιος μπορεί να ξεχάσει τις "ιστορικές" αδιάβλητες διαιτησίες του;

        Σα να βάζεις Έλληνα διαιτητή να διευθύνει τελικό χόκεϋ επί πάγου

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:19:02

        Επειδή είμαι μοντεραρισμένος, αναρτώ του κουίζ

        Τον Γιούγκερμπραντ τον θυμάμαι νεαρό στο Μπαρτσελόνα-Άρης 88-89 στο Παλαού Μπλαουγκράνα την περίοδο 87-88. Τότε είχε μαλλιά!

        h**p://www.youtube.com/watch?v=Rg32lQw9Ry4

        Ποιός ήταν ο μυστακοφόρος πρώτος διαιτητής που φαίνεται στο βιντεάκι;
        (Παρατηρήστε επίσης το θρυλικό σακάκι του ξανθού στο τάιμ άουτ!)

      • S.T. avatar
        S.T. @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:26:40

        Και φυσικά ο Ζιχ ο Πολωνός, ο οποίος είχε μάθει και τα μπουζούκια της Θεσσαλονίκης, χάρη στον Άρη!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:29:18

        Φιλλέλην, Φιλλέλην!

      • S.T. avatar
        S.T. @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:32:07

        Ο ανθέλλην και φιλέλλην! Αυτός κι αν είναι συνδυασμός!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:39:21

        Συγγνώμη για το ορθογραφικό.
        Να και ένα ενδιαφέρον άρθρο του Συρίγου για το φιλέλληνα διαιτητή:
        h**p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=165402

      • S.T. avatar
        S.T. @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 15:43:30

        Πολύ καλό! Τα λέει όλα....

  5. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 01/09/2010 16:08:32

    Αν βρισκόμουν στη θέση του Καζλάουσκας κ των ελλήνων παιχτών θα έκανα το εξής:Θα καθόμουν να χάσω απο Ακτή Ελεφαντοστούν κ απο Ρωσία.Τι συνέχεια μπορείτε να την καταλάβετε...Λοιδορίες,αφορισμοί,κατακρεούργηση των παιχτών κ του κόουτς,εθνικοί προδότες,κακομαθημένα παλιόπαιδα κ πολλά άλλα που έχω ακούσει να λένε διάφοροι τυχάρπαστοι που δεν ξέρουν την τύφλα τους απο χτές μετά την ήττα απο τα μεμέτια.Θα έβγαινα τέταρτος,στα νοκ άουτ θα πατούσα τη Γαλλία,εν συνεχεία Αργεντινή ή Σερβία κ θα έμπαινα μετάλλια εξευτελίζοντας τους νεοέλληνες ''φιλάθλους'',τους οπαδούς της κωλοτούμπας.Αυτό είνα η απόλυτη ηδονή κ πολύ θα ήθελα κάποιος να το σκεφτεί κ να το υλοποιήσουν...Γιατί σ΄αυτό τον τόπο μηδενίζουμε τις αξίες κ τους ικανούς κ θεοποιούμε τα σκουπίδια κ τις μετριότητες πάρτε παράδειγμα ποιοι μας κυβερνούν.Αυτά τα παιδια κάθε καλοκαίρι θυσιάζουν τις διακοπές τους για να κρατάνε τη σημαία της Ελλάδας ψηλά,να κρατάνε το ελληνικό μπάσκετ μέσα στην τετράδα του κόσμου σε επίπεδο εθνικών ομάδων...Λίγο υπομονή,όπως έλεγε κ ένας ''περίεργος'' μηδένα προ του τέλους μακάριζε

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Μαύρος Ιάκωβος 01/09/2010 16:14:28

      Δεν βγαίνεις 4ος. Έχεις κερδίσει και Κίνα και Πουέρτο Ρϊκο. Θα έχουν και αυτοί 3 ήττες. Ο δρόμος είναι ή Ισπανία ΗΠΑ ή όπως το είπες Λιθουανία ή Γαλλία (θα ξέρουμε σήμερα) και μετά Ρργεντινή.
      Αυτοί που κράζουν δεν ξέρουν ούτε τους ενδιαφέρει το μπάσκετ. ¨Ηθελαν νίκη επί των Τούρκων ας είναι και στο τάβλι

  6. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 01/09/2010 16:09:18

    ST και Φαίλτωρ. Τελικά να χάσουμε από τυος Ρώσους ή όχι?

    • S.T. avatar
      S.T. @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 16:20:30

      Στα πρώτα παιχνίδια έλεγαν ότι το Πουέρτο Ρίκο, είναι η απρόβλεπτη ομάδα στον τρόπο παιχνιδιού της.

      Τώρα βλέπω ότι είμαστε εμείς, που είμαστε ικανοί να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα.

      Η Ρωσία υπό κανονικές συνθήκες είναι στα μέτρα μας (οι 30+ πόντοι στην Κύπρο λένε κάτι), αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους οι παίκτες και ο προπονητής:

      Την τακτική (επιλογή αντιπάλου);
      Την μεγάλη επιστροφή στα καλά παιχνίδια;
      Την εμμονή στο "τριποντικό" παιχνίδι
      Την αλλαγή στρατηγικής;

      Ελπίζω στη νίκη εκτός και αν..... ο Σπανούλης γίνει 3άρι, ο Διαμαντίδης 5άρι και Μπουρούσης 2άρι, οπότε πάλι θα λέμε "Γιατί"

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 16:26:42

      Δίκοπο μαχαίρι.
      Με την Ισπανία έχουμε κακή ψυχολογία λόγω παράδοσης και ασχέτως των αδυναμιών τους νομίζω ότι δεν τους έχουμε.
      Από την άλλη, αν πέσουμε πάνω στους Λιθουανούς, νομίζω ότι επειδή ο Γιόνας τους ξέρει πολύ καλά, έχουμε περισσότερες πιθανότητες. Και τους Γάλλους τους έχουμε ως ψυχολογία.
      Προτιμότερο λοιπόν το δεύτερο σενάριο. Και έχουμε και κάτι χρωστούμενα με την Αργεντινή με την οποία βλέπουμε πολύ ωραίους αγώνες. Αν όμως δε βελτιωθούμε στην άμυνα δε βλέπω φως.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2010 16:31:52

        ΣΥμφωνώ Γιάννο.
        Θα πάρουμε το δρόμο της Λιθουανίας, κάτι μου λέει..
        Αλλιώς φοβάμαι ότι δεν θα προλάβουμε να παίξουμε με τις ΗΠΑ
        ST τον έπαιξε με τόσο ψηλά σχήματα ο Τάνιεβιτς και αυτός επέμενε στους 3 κοντούς, ούτε τον Πρίντεζη 3 δεν έβαλε

      • S.T. avatar
        S.T. @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2010 16:42:21

        Αυτή η εμμονή με τον Πρίντεζη εκτός, είναι όντως αν μη τι άλλο περίεργη.

        Μπας και δεν έβαλε πολλά τρίποντα στην προπόνηση και για αυτό τον απέκλεισε;

        Τους 3 κοντούς τους κράτησε για να τον ¨χτυπήσει" με την ταχύτητα, αλλά όπως φάνηκε μειναμε από βενζίνη...

        Εδώ ήθελε τον μετρ του είδους Γιαννάκη για να βγάλει τσιμεντένια άμυνα

      • S.T. avatar
        S.T. @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2010 16:47:06

        Κοτλέμπα με Ρωσία 69-66, ακόμα δεν το έχω χωνέψει

  7. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 01/09/2010 16:10:19

    Τις τελευταίες ώρες πέφτει ο άσος στο Κίνα-Ρωσία. Μήπως μας σώσουν από το αδιέξοδο οι ομόδοξοι Ρώσοι; ;)

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Αρράκις الراقص 01/09/2010 16:15:58

      Αν μας κερδίσουν βγαίνουν και πάλι 2οι. Ας χάσουν από την Κίνα.
      Παγίδα είναι κατά την ταπεινή μου άποψη

  8. blue nile avatar
    blue nile 01/09/2010 16:29:12

    Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι από την ελληνική ομάδα λείπουν απελπιστικά δύο σοβαρά στοιχεία στο παιχνίδι της.

    1) Λείπει αφάνταστα το καλάθι από μέση απόσταση στα 4-5 μέτρα.
    Δυστυχώς κανείς από τους διεθνείς μας δεν μπορεί ή αν μπορεί δεν έχει μάθει να παίζει με τέτοιο τρόπο. Δηλαδή να ντριπλάρει τον παίχτη που τον μαρκάρει και μετά από αυτή την ντρίπλα να σηκωθεί και να σκοράρει.
    Στην Ελλάδα είχαμε το μάστορα του είδους τον Νίκο το Γκάλη ενώ μετά , ένας παίχτης που δεν συμπαθώ ο Λιαδέλης, μπορούσε να γράψει τέτοιους πόντους.
    Ο πολυθρύλητος Αλβέρτης ήταν πολύ καλός στατικός σουτέρ αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει με jumb stop μετά από ντρίπλα.
    Ο Παπαλουκάς έπαιζε παρόμοιες φάσεις αν και το μυαλό του ήταν πιο πολύ στη διείσδηση και όχι στην εκτέλεση από μέση απόσταση.
    Δε φταίει ο Καζλάουσκας που σουτάρουμε πιο πολλά τρίποντα από δίποντα. Οι παίχτες όπου και να πάρουν τη μπάλα αν νιώσουν λίγο ελεύθεροι κοπανάνε το τρίποντο γιατί δεν θέλουν να χτυπήσουν τη μπάλα στο παρκέ ούτε δύο φορές.
    Αυτό είναι δικαιολογημένο στη περίπτωση του Μπουρούση γιατί είναι τεσσαροπεντάρι αλλά είναι αδικαιολόγητο στην περίπτωση του Φώτση και του Ζήση που χθες είχαν χώρο πολλές φορές και προτίμησαν να τα σπάνε παρά να απειλούν από λίγο πιο κοντά.
    Τέτοιες φάσεις πρέπει να παίζει ο Σπανούλης, να παίζει έναν με έναν με τον προσωπικό του αντίπαλο να κερδίζει λίγο χώρο να πατάει γερά και να εκτελεί από τα 4-5 μέτρα.
    Ο Τάνιεβιτς την έπαθε πέρυσι τη ζημιά από αυτόν και φέτος του παρέταξε μπροστά του ψηλό τείχος με τις αλληλοβοήθειες των ψηλών εξουδετερώνοντας τον.
    Ακόμα και για να είσαι εύστοχος στα τρίποντα πρέπει να μπορείς να έχεις καλή ατομική τεχνική στη ντρίπλα και στη πάσα. Κάτι που το είχαν χθες οι Τούρκοι και έπαιρναν σωστές προσπάθειες.

    2) Η ήττα βέβαια δεν ήρθε μόνο από την επιθετική δυστοκία που έτσι και αλλιώς λίγο πολύ μας χαρακτηρίζει μιας που πάντα δεν είμασταν και οι καλύτεροι επιθετικά.
    Από την άμυνα χάσαμε πιο πολύ χθες.
    Ο Λημνιάτης τα έλεγε σωστά όσο αφορά αυτόν τον τομέα, έχει παίξει στη ζωή του συμπαθητικό μπάσκετ και καταλαβαίνει τι γίνεται.
    Η άμυνα μας δεν είναι πιεστική και δεν ανταποκρίνεται καθόλου σωστά στις αντίπαλες αλλαγές. Άσε που όταν παίζουμε ζώνη έχουμε κάτι τρύπες σαν ελβετικό τυρί
    Περεταίρω δεν έχεις κλεμένες μπαλιές οπότε ούτε εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμό.
    Εδώ εστιάζεται ένα λάθος του Καζλάουσκας που όπως σωστά επισήμανε ο μικρός Οδυσσέας δεν πήρε πέμπτο περιφερειακό...
    Τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι στο μέλλον θα βελτιώσουμε την αμυντική μας αποτελεσματικότητα και θα παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα.

    • S.T. avatar
      S.T. @ blue nile 01/09/2010 16:47:52

      Συνεπώς, υπάρχει πρόβλημα πειθαρχίας...

  9. S.T. avatar
    S.T. 01/09/2010 16:36:05

    Συμφωνώ με τον Γιάννη, η άμυνα και το εύκολο καλάθι στην ρακέτα είναι η μεγάλη μας αδυναμία.

    Κάτι που είναι πολύ παράδοξο να συμβαίνει ειδικά σε αυτούς τους παίκτες που είναι εθισμένοι στις επιτυχίες, στα πολύ καλά και δυνατά παιχνίδια και στις ανατροπές.

    Η αλλαγή στρατηγικής και η αξιοποίηση του ταλέντου των παικτών είναι επιβεβλημένη από τον "συνήθη ύποπτο" Καζλάουσκας

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2010 16:37:18

    Τώρα μου ήρθε στο νου κι ένας άλλος "φιλέλληνας" Λιούμπομιρ Κοτλέμπα! Χειρουργός υψηλής ποιότητας.