#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 11:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΠΑΟ έχασε, σήμερα παίζουν οι άλλοι τρείς


Πολύ κακός ο Παναθηναϊκός έχασε άνετα από την Κοπεγχάγη, ο προπονητής της οποίας Σολμπάκεν το έριξε και στο καλαμπαλίκι λέγοντας ότι «τώρα μας φοβάται και η Μπάρτσα.

Ο ΠΑΟ ήταν σχετικά καλός μέχρι ο Τζόρβας να κάνει την έξοδο της συμφοράς. Μετά και την τοποθέτηση του στο 2ο γκολ, αναρωτιόμαστε σε ποιο γκολ φταίει περισσότερο. Αυτός που δικαιώνεται είναι ο Σάντος που στην Εθνική τον έχει βασικό στον πάγκο. Πρόσωπο του παιχνιδιού ο Ν ΄Ντόι, πρώην πράσινος και σκόρερ του πρώτου γκολ. Αν ο Νιόμπλιας ακούσει ένα τρίξιμο, ας μη δώσει σημασία, από την καρέκλα του είναι.

Το κερασάκι στην τούρτα ήλθε με την κόκκινη του Ζιλμπέρτο. Αν ένας παίκτης με τόσες παραστάσεις κάνει τέτοιες ανοησίες τι περιμένεις από τους υπόλοιπους.

Κατά τα λοιπά η Μπαρτσελόνα ήλθε 1-1 με τη Ρούμπιν Καζάν και κάνει τη ζωή του ΠΑΟ στον όμιλο κόλαση. Η Ίντερ διέλυσε τη Βέρντερ 4-0 , η Τότεναμ χαράκωσε την Τβέντε 4-1, οι Ρέιντζερς νίκησαν 1-0 την Μπουρσασπότ και η Σάλκε 2-0 τη Μπενφίκα.. Η Λυών ήλθε 1-3 στο Ισραήλ με τη Χάποελ Τελ Αβίβ ενώ η  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το τρίποντο στο 85¨από τη Βαλένθια (0-1)

Σήμερα όμως είναι μια καινούρια ημέρα, ημέρα Europa League, με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται την Ντιναμό Ζαγκρεμπ, την ΑΕΚ να παίζει με τη Ζενίτ στη Ρωσία και τον Άρη με την Ρόζενμπουργκ στη Νορβηγία. Επικίνδυνες για όλους οι αποστολές, μακάρι να επαναλάβουν τον θρίαμβο της 1ης αγωνιστικής.

Στο στοίχημα με 3/5 χθες πήραμε πίσω τα λεφτά μας. Σήμερα μία επιλογή που δείχνει στερεή. Η Μάντσεστερ Σίτυ κερδίζει τη Γιουβέντους στην έδρα της.

Μάντσεστερ Σίτυ-Γιουβέντους 1 απόδοση 1.65

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 30/09/2010 11:43:06

    Εμ τα λέμε για τον Τζόρβα αλλά οι Παναθηναικοί επιμένουν.
    Κλασσική περίπτωση μανατζερο-medio-προβεβλημένου αθλητή.
    Ούτε για αναπληρωματικός του Σηφάκη δεν κάνει.
    Ευκαιρία να παίξει κι ο Ντάνυ λίγο.

    Το λάθος του Σίλβα είναι κλασσική περίπτωση κακής συνήθειας εξ αιτίας της ελληνικής διαιτησίας...ότι βλέπαμε από τον ΟΣΦΠ τόσα χρόνια στην ευρώπη κινδυνεύει να το πάθει ο Πατερικό ΠΑΟ.

    Κατά τα άλλα αν είδε κανείς τακτική ανάπτυξη και σχέδιο του Νιόμπλια να μας το πει κι εμάς.
    Αγαπητέ Djibril ο Σάλπι που έτρεχε χιλιόμετρα για να σε καλύψει και να σου βγάζει μπαλιές εντός περιοχής την κοπάνησε.Κάτσε τώρα να κάνεις κουμάντο με τον ντεμέκ ποδοσφαιριστή Λέτο ο οποίος αγγίζει τα όρια της προσβολής στο παίξιμό του.

    Καραγκούνη φτάνει ρε άνθρωπε...φτάνει...δλδ ούτε για γέλια δεν είσαι πλέον.

    Ο ΠΑΟ κυριολεκτικά "κλωτσάει" έναν πολύ βολικό όμιλο.

  2. salut moi le platan avatar
    salut moi le platan 30/09/2010 11:50:58

    Πέτυχαν τα βουντού των γάβρων. Πρώτος - πρώτος ο μικρός Οδυσσέας που έδινε χτες στάνταρ άσο τον ΠΑΟ! Αίσχος!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ salut moi le platan 30/09/2010 12:32:58

      Όχι μόνο έδινε αλλά και έπαιξε κιόλας. Σώσαμε τον κουβά με Τότεναμ, Ίντερ και Ρέιντζερς.
      Δεν χρειάζονται βουντού με τέτοια ομάδα. Πιο αργή και από τον Επιτάφιο είναι
      Μεγάλε έχεις το καλύτερο nick ever...

      • salut moi le platan avatar
        salut moi le platan @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 12:41:50

        Εγώ έπαιξα τα σκορ 1-2, 2-3 και ευτυχώς 0-2...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 12:43:37

        Πλάκα κάνεις. Αν δεν κάνεις για πες σήμερα τι παίζεις

      • salut moi le platan avatar
        salut moi le platan @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 12:54:13

        Είχα να παίξω από το Μπαρτσελόνα - ΠΑΟ. Εκεί έχασα το σκορ εξαιτίας του γκολ του Γκοβού... Βλέπω μονο ΠΑΟ. Στο επόμενο παιχνίδι θα μιλήσω πριν τον αγώνα.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:01:52

        Οκ . Τότε λύσε μου την απορία γιατί όχι mon platan?

      • salut moi le platan avatar
        salut moi le platan @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:06:48

        Πρόκειται προφανώς για την "απόδοση" στα γαλλικά του "Χαιρέτα μου τον πλάτανο".
        Το "mon platan" παραπέμπει στο "πλάτανό μου", ενώ το "le platan" στο "τον πλάτανο"

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:10:13

        χαχαχα Μεγάλε μου έφτιαξες τη μέρα. Να ΄σαι καλά...

      • salut moi le platan avatar
        salut moi le platan @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:14:40

        Με GAP και IMF πρέπει να κάνουμε και λίγη πλάκα γιατί θα μας τρελάνουν...

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:15:22

        Ο Τζόρβας το πάιζει και καλά γκόμενος στυλ Σαμαρά. Από μπάλα όμως, τροχονόμος. Τουλάχιστον ο κηπουρός έπιανε και κανένα σουτ που και που.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/09/2010 12:00:54

    Μη τα ρίχνουμε όλα στο Τζόρβα. Λάθος η έξοδος στο πρώτο, αλλά όταν η ομάδα "παίζει", μπορεί και "γυρίζει" ένα μάτς.
    Το κέντρο δεν μπορούσε να μαρκάρει, ούτε να κάνει κίνηση χωρίς τη μπάλλα. Αργά αντανακλαστικά ή "βάρος" στα πόδια; Κακή φυσική κατάσταση μάλλον. Ίσως και υποτίμησαν τον αντίπαλο και μπήκαν χαλαροί στο γήπεδο.

    • mrk avatar
      mrk @ Ο Θείος 30/09/2010 12:52:32

      mhpws tha mporousate na mou dinate to email tou danaos?
      h to diko sas? apo olous pou diavazw mou aresoun perissotero oi sxoliasmoi sas.euxaristw

  4. nic avatar
    nic 30/09/2010 12:22:18

    Kατι κουρασμενα παλικαρια...

  5. Greco avatar
    Greco 30/09/2010 12:27:01

    προπονητη δεν εχουν
    τερμα δεν εχουν
    αμυνα δεν εχουν
    ρεζερβες δεν εχουν

    που πας ρε παναθα?

    κατι ακουγα για marcelo lippi συζητουσαν κατι βαζελοι οτι ειναι ελευθερος

  6. Maya avatar
    Maya 30/09/2010 12:30:17

    Ντάξ Μικρέ Οδυσσέα, είπαμε να σαι γάβρος, αλλά μην το παρακάνεις στην αντικειμενικότητα...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Maya 30/09/2010 12:38:57

      Οκ το παραδέχομαι. Στους φίλους μου Παναθηναϊκούς δεν λέω ακριβώς αυτά . Αλλά τα εν οίκω μη εν δήμω

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Maya 30/09/2010 12:45:52

      Με τους Μάγια δεν έχεις κάποια σχέση?
      Δεν είναι χαζοαστείο θα καταλάβεις σε λίγο σε μια σατυρική ανάρτηση

    • Maya avatar
      Maya @ Maya 30/09/2010 13:35:09

      Οκ, επειδή εγώ λέω τα ίδια παντού:

      1. Κάτω τα χέρια από τον Τζόρβα που σας έχει μπει στο μάτι επειδή έχει ψυχή Παναθηναϊκού και όχι "κηπουρού". Είχε μια κακή βραδιά αλλά δεν φταίει αυτός για τα παραδοσιακά κενά στην άμυνα που ο ΝΝ τα έκανε ακόμα πιο διαγαλαξιακά.

      2. Διώξαν τα καμάρια των αποδυτηρίων και οι δημοσιοπράκτορες τον Ολλανδό γιατί δεν τους έκανε κουπεπέ κι άφησαν το καλό παιδί αλλά κατά τ' άλλα ηττοπαθή ΝΝ του ΄80 να στέλνει τον Σίλβα για χόρτα προκειμένου να κάνει περίπατο ο Κατσουράνης και να πονάν τα μάτια μας. Τουλάχιστον τώρα δεν έχουμε τσατσιές...

      3. Ούτε μια κουβέντα από τις φυλλάδες για το ποιοτικό χάος που χωρίζει τον κόσμο του Παναθηναϊκού από τον κόσμο του εθνικού προμηθευτή.

      4. Χωρίς άμυνα, χωρίς προπονητή και χωρίς έδρα πού πας.

      5. Όχι άλλο μουντιάλ, όχι άλλη Εθνική τα 9/10 της οποίας αποτελούνται από παίκτες του Παναθηναϊκού. Αφελληνισμός της ομάδας ΤΩΡΑ!

      6. Να μπει σε αεροπλάνο ο Τεν Κάτε και να ρθει ΧΤΕΣ.

      7. Τζίγκερ οι κατάρες σου δεν θα πιάσουν τόπο, σταμάτα τα βουντού.


      Αυτά... και χαιρετίσματα στον κομιστή...


      ΥΓ: Δε σου λέω, με έχεις τσαντίσει τώρα.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Maya 30/09/2010 13:54:36

        Δηλαδή αν είχα βάλει ειρωνικό τίτλο, αν δούλευα την ομάδα θα ήσουν ικανοποιημένη? Μια ήττα ήταν δεν ήπθε και το τέλος του κόσμου.
        Θέλει αλλαγές πολλές η ομάδα. Τό επιχείρημα του Μουντιάλ ως εδώ. Ο Μέσσι δεν έπαιξε Μουντιάλ? Ο Σβαινστάιγκερ όργωσε το γήπεδο προχθές και πήρε μόνος του τη Βασιλεία.
        Ο Τεν Κάτε είναι όντως πολύ καλός προπονητής. Όπως ήταν και ο Μουνιόθ. Αλλά τους διώξατε.
        Με τον κομιστή δεν έχω κάποια σχέση δυστυχώς, άρα δεν μπορώ να μεταφέρω τους χαιρετισμούς σου.
        Και μη σκας. Θα τα φτιάξει όλα ο φάδερ (σοβαρολογώ)

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 30/09/2010 17:47:24

        Μια ήττα από μια ομάδα που έχει το μισο μπάτζετ μέσα στο οακα και έναν Καραγκούνη να δηλώνει ότι "ναι, πριν 2 χρόνια μπορούσαμε να κάνουμε την ανατροπή, τώρα είναι αλλιώς και μας νοιάζει μόνο ο Εργοτέλης", την στιγμή που δεν έχεις κάνει ούτε ΕΝΑ καλό παιχνίδι ακόμα, και δεν έρχεται ο Αρμαγεδδών? Χωρίς τον Σισέ με τέτοιες εμπνεύσεις, μηδέν αυτοματισμούς και ψυχολογία στα υπόγεια δεν κερδίζεις ούτε την Κέρκυρα.

        Πατέρας-Βγενό πρέπει να αναγνωρίσουν ότι αυτοκτόνησαν διώχνοντας τον Τεν Κάτε. Έβαλε τις βάσεις, όσο πρόλαβε, με το καλημέρα παραλίγο στους 8, και τώρα ο ΝΝ αποδομεί ό,τι πήρε. Με το ζόρι φτάσαμε στο νταμπλ την τελευταία στιγμή, μέχρι και ο Άρης στον τελικό έδειχνε ότι μας παίζει στα ίσια.
        Ο καλός προπονητής φαίνεται στην προετοιμασία και ο ΝΝ είναι ακόμα στην δεκαετία του '80. Οι δε δηλώσεις του από χτες δείχνουν ότι είναι τελείως εκτός πραγματικότητας.

        Συγκρίνεις τον Μέσσι με ποιον? Φέρε μου έναν τέτοιο, κάνε μια προετοιμασία για χορτάρι και όχι για πίστα στα μπουζούκια και το ξαναβλέπουμε. Ή μήπως δεν είναι ειδικά από την αρχή της σεζόν τελείως ανύπαρκτος ο Κατσουράνης? Μέχρι να ρθει ο Μέσσι πάντως, προτεραιότητες Ευρώπη και πρωτάθλημα. Όχι άλλη Εθνική. Ένα-δυο παίχτες και πολύ είναι, όχι 12 διεθνείς!

        Προφανώς και δεν σε έχω να έχεις σχέση με τον κομιστή, αστειεύομαι, μην το παίρνεις προσωπικά, για το μη-παναθηναϊκό της ανάλυσης το είπα όχι τον χαρακτήρα.
        Στεναχωρήθηκα πάντως όταν πρωτοδιάβασα ότι είσαι ολυμπιακός ακριβώς επειδή σε έχω για ιδιαίτερης ευφυΐας άτομο. :/

        Έφυγε ο πρώτος σοβαρός προπονητής που ήρθε στο Ελλάντα τα τελευταία χρόνια, και το πραγματικό γιατί ακόμα δεν το έχουμε παραδεχτεί. Λάθος του Πατέρα, το πρώτο βήμα όμως για την όποια πρόοδο είναι να αναγνωρίζουμε τα λάθη. Οι μεγάλοι προπονητές θέλουν χρόνο για να χτίσουν μια ομάδα, ο κόσμος πίεζε για τίτλους και θέαμα, και τώρα το πληρώνουμε.
        Φυσικά σε όλο αυτό συνέβαλε και ο ψυχολογικός πόλεμος των δημοσιοκάφρων, το θέμα όμως είναι γιατί να πρέπει να υποκύπτεις.

        Αυτή η ομάδα θυμίζει σε πολλά την ΝΔ...

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Maya 30/09/2010 22:52:38

        Μάγια, τι ανάλυση θες όταν ο Νιόμπλιας΄λέει δεν βγήκαμε στο β΄. Να ψάχνω ενόχους, προδότες κτλ. Άλλωστε ως παλιά αναγνώστρια ξέρεις το στυλ των αθλητικών των αντινέων.
        Το ποσόσφαιρο είναι 11 εναντίον 11 και η τύχη παίζει το ρόλο της. Αν έμπαινε στην αρχή το σουτ του Σισσέ άλλα θα λέγαμε σήμερα.
        Το πιο ανησυχητικό ήταν η μη αντίδραση μετά το πρώτο γκολ. Μη θεοποιείς τον Τεν Κάτε. Το αντικείμενο το ήξερε αλλά ήταν προβληματικός στις σχέσεις του με τος παίκτες,
        Ο Μέσσι ήταν ίσως κακό παράδειγμα. Οι μισοί παίκτες του Τσουλού έχουν παίξει Μουντιάλ, είναι φθηνή δικαιολογία.
        25 χρονών παιδιά πρέπει να το στίβουν το τόπι.
        Και συγγνώμη που σε στενοχώρησα επειδή είμαι Ολυμπιακός. Δεν το ήθελα (χαχαχαχα)

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 01/10/2010 03:46:28

        Πώς να μην τον θεοποιώ; Ήταν ο μόνος που φώναζε "τόσα λεφτά παίρνετε, κάντε τουλάχιστον τα βασικά", χώρια που δεχόταν καθημερινό πόλεμο από μμε και πάντα τους αντιμετώπιζε στα ίσια.
        Τι θα πει ήταν προβληματικός με τους παίχτες? Ποιους παίχτες? Αν δουλεύουν με τέτοια λογική ας πάνε να παίξουν τις κουμπάρες. Αλλά εδώ είναι θέμα πολύχρονης πάθησης που λέγεται "διοίκηση". (Αλήθεια η ΝΕΤ γιατί την επόμενη μέρα έπαιξε τη μισή δήλωση Πατέρα και "ξέχασε" να παίξει το βασικό της μέρος?)

        Το να μένουν στην ομάδα μόνο και μόνο για να γεμίζει με κάμπριο η παραλιακή από κάποιες ντίβες που θέλουν να πηγαίνουν Αφρική, την ώρα που δεν κάνουν τα στοιχειώδη όπως το να παίρνουν τα πόδια τους, δεν σημαίνει ότι πρέπει να διώχνεις τον προπονητή.
        Εσύ που τα ξέρεις καλύτερα, πες μου, πού αλλού γίνονται αυτά?

  7. bromoskylo avatar
    bromoskylo 30/09/2010 12:35:41

    Πατεροβγενόπουλε πούλα!

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 12:43:51

    Οδυσσεύ, εγώ φέρνω τη σφουγγαρίστρα. Φέρε εσύ τον κουβά να κάνουμε φασίνα!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 12:51:06

      Για αυτό παίζουμε 5 ματς Φαιλτόριους. Διασπορά κινδύνου. Με 2 ή 3 αναλόγως αποδόσεων είσαι στα λεφτά σου.
      Μετεξεταστέος...
      Στον Ροδινό με τον κηδεμόνα σου για ανάρμοστη συμπεριφορά στον Μάστερ οφ Ντισάστερ του στοιχήματος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 12:55:38

        Καλά ντε. Δεν είπαμε και τίποτις.
        Μετανοώ!
        Για αυτοτιμωρία θα δω σήμερα ΟΛΟ το ματς της ΑΕΚ!

        Έχουμε και κάτι χρωστούμενες αποκαλύψεις από χτές αλλά με πιέζουν αφόρητα να σιωπήσω!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:06:17

        Η τιμωρία σου θα είναι να μας ενημερώνεις live για την εξέλιξη όλων των ματς του Γιουρόπα Λιγκ. Μόνο 24 είναι

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:13:31

        Τώρα στα γεράματα θα γίνω Κώστας Μότσης?

  9. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 30/09/2010 13:36:21

    Και το κοίζ της ημέρας το οποίο απευθύνεται μόνο σε κυρίες:
    Τζόρβας ή Σαμαράς?
    Οι κύριοι μπορούν να σχολιάσουν αλλά η ψήφος τους δεν θα προσμετρηθεί.

  10. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 30/09/2010 13:37:33

    Οι γκέϊδες μπορούν να έχουν άποψη;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Εν Πλώ 30/09/2010 13:46:21

      Θα μετράει διπλή η ψήφος τους

  11. nasos avatar
    nasos 30/09/2010 13:47:08

    http://www.youtube.com/watch?v=NxqQ8Yd51-A&feature=player_embedded

    • nai avatar
      nai @ nasos 30/09/2010 18:44:33

      ΝΑΣΕ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΑΧ

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/09/2010 14:08:51

    Μικρέ Οδυσσέα και Φαίλτωρ,

    Είδα χθές το παιχνδιδάκι παρέα με παλιά δόξα του ελληνικού ποδοσφαίρου (ενημερώνω τον Strange Attractor επειδή ξεχνάει τελευταία οτι ο Πεντζαρόπουλος έχει πεθάνει)

    Νομίζω ότι έχουν ενδιαφέρουν οι παρατηρήσεις του.

    1. Ο Τζόρβας είναι ένας μέτριος τερματοφύλακας. Το χειρότερο δεν είναι αυτό. Πολλοί μέτριοι τερματοφύλακες έκαναν καρριέρα. Το πρόβλημα με τον Τζόρβα είναι ότι δέχεται γκόλ που παραλύουν την άμυνα και την ομάδα.

    2. Μετά το πρώτο γκόλ θεωρούσε δεδομένη την ήττα του ΠΑΟ και φοβόταν τον διασυρμό.

    3. Διασπίστωσε οτι η ομάδα έκανε κακή προετοιμασία.

    4. Αυτός ο Ζιλμπέρτο, αυτός ο Κατσουράνης και αυτός ο Καραγκούνης δεν έχουν θέση στον ΠΑΟ.

    5. Για τον Σισέ,νομίζω ότι τα έγραψε κάποιος φίλος παραπάνω. Χωρίς βοήθειες από τα πλάγια θα αναλίσκεται σε σούτ έξω από την περιοχή.

    6. Εντυπωσιάστηκε από τον Πλεσίς

    7. Για τον Νόμπλια είπε πράγματα που δεν γράφονται. Το ζουμί: παρέλαβε πέρυσι μια ομάδα γυμνασμένη από τον Τεν Κάτε,έκανε διαχείριση, βρήκε τους άλλους σκοτωμένους,του έκατσαν και κάποια αποτελέσματα.

    Και εσείς οι άλλοι, μη βαρατε τον Μικρό Οδυσσέα!
    Απλώς μην ....ακολουθείτε τις συμβουλές του!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 30/09/2010 14:31:23

      ή να τις ακολουθούν εις το ακέραιο για να μην πηγαίνουν κουβά. Κλαίει όλη η στοιχηματική Ευρώπη για την ήττα του ΠΑΟ. Είχε παιχθεί πολύ ο άσσος.
      Κοίτα Κώστα όλοι οι παλαίμαχοι θεωρούν εαυτούς τους μόνους ικανούς για να αναλάβουν την ομάδα.
      Πριν δυο χρόνια ο Τεν Κάτε είχε κάνει 2 ήττες στην αρχή και μετά πήγε τρένο. Ας μη βιαζόμαστε.Έλειψε κι ο Γκοβού Και ο Τζόρβας δεν είναι για πέταμα. Στα καλά του δεν τρώει σουτ. Στις εξόδους θέλει πολύ μα πάρα πολύ δουλειά. Προσωπικά μου αρέσει κι ο Μαρίνος. Ωραίο δεξί μπακ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 30/09/2010 14:42:34

      Πέρα από τα συλληπητήρια τηλεγραφήματα, ας δούμε μερικές πικρές αλήθειες.
      Το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν φτιάχνει πια τερματοφύλακες (όπως και παίχτες άλλωστε). Ας μη φτάσουμε στην εποχή του Πεντζαρόπουλου και του Μανταλόζη. Αν θεωρήσουμε ότι ο καλύτερος της τελευταίας δεκαπενταετίας είναι ο Νικοπολίδης, η σύγκριση με τον Σαργκάνη ας πούμε είναι αποκαρδιωτική.
      Η τριάδα Καραγκούνη, Κατσουράνη, Ζιλμπέρτο κάνει αυτή τη στιγμή μόνο για αγώνα βετεράνων. Οι βετεράνοι βέβαια, όπως ο φίλος σου, έχουν παλαιόθεν τη συνήθεια να παίζουν εσαεί, ασχέτως των φυσικών τους δυνάμεων. Κι αν τους βγάλει κάνεις, διαμρτύρονται μλεσω των κολλητών τους δημοσιογράφων!
      Αποκαρδιωτική είναι η η παρουσία του άλλοτε ελπιδοφόρου Νίνη. Πάσχει από έλλειψη προσωπικότητας. Οι παλαιότεροι Παναθηναϊκοί ίσως θυμάστε ότι μόλις πρωτοέπαιξε ο Δομάζος σε ηλικία 17 ετών στην πρώτη ομάδα, δεν ξαναβγήκε!

      ΥΓ1. Τον Οδυσσέα τον αγαπάμε γι'αυτό τον πειράζουμε καμιά φορά.
      ΥΓ2. Ανακαλύφθηκε το παρακάτω βίντεο όπου ο Ροδινός με τον Strange διασχίζουν την Αμερική με μοτοσυκλέτα το 1969!. Δεν ξέρω ποιός είναι ποιός, ούτε και τον τρίτο της παρέας (χα, χα, χα)
      h**p://www.youtube.com/watch?v=uygNtTB2Urc

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 14:49:53

        Άσε τις αγάπες και να προβείς στις αποκαλύψεις. και μην ξεχνάς την τιμωρία σου

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 14:50:26

        Δες το βίντεο!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 15:26:07

        Ο καλύτερος τερματοφύλακας της νέας γενιάς στο ποδόσφαιρο ήταν μακράν ο Ατματζίδης.
        Ο Νικοπολίδης ήταν μια καλή μετριότητα που έκανε καλή καριέρα με αρκετή δουλειά και υπομονή σε αντίθεση με το ταλέντο του Ελευθερόπουλου που σκορπίστηκε σε έναν αλαζονικό κι επιπόλαιο χαρακτήρα.
        Ο Τζόρβας δεν θα γίνει ποτέ καλός βασικός.Είναι μια μετριότητα και μάλλον "τεμπέλικη" γιατί φαίνεται να αρέσκεται σε όλο αυτό το "παίζω-σε-μεγάλη-ομάδα-και-οι-γκόμενες-με-γουσταρουν" παιχνιδάκι.

        Ο Νίνης -αν δεν αλλάξει κάτι στον τρόπο αντιμετώπισής του- θα εξαφανισθεί σε μια μετριότητα μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια.Είναι θύμα των Καραγκουνηδο-Κατσουράνηδων (καθότι θα πρεπε να μην βγαίνει καν από την 11αδα και όχι να δοκιμάζεται σε διαφορετικούς ρόλους), των μανατζαρέων και των media στην χώρα μας που αδιαφορώντας παντελώς για την ουσία του αθλήματος βαμπιρίζουν εις βάρος νέων ταλέντων.
        Μυαλά φουσκώνουν και η όρεξη για δουλειά πάει περίπατο όταν ένα νέο παιδί ΧΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΟΝΙΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ στην ομάδα του υπνωτίζεται ακούγοντας για Μάντσεστερ και Μίλαν και μλκς καμαρωτές.
        Σπυρόπουλος και Μαρίνος είναι καλοί παίκτες αλλά πρέπει να πάιξουν δίπλα σε έμπειρους αμυντικούς...ποιος Μπουμσονγκ και ποιος Σαριέγκι;;;
        Ο ΠΑΟΚ κέρδισε το Μαλεζά μόνο από την παρουσία του Κοντρέρας δίπλα του.
        Ο Αβραάμ φάινεται 2 φορές καλύτερος από ότι πραγματικά είναι με τον Μέλμπεργκ δίπλα του.
        Δείτε τα 2 παιχνίδια του Παπασταθο μετά την μεταγραφή του στη Μίλα....

        Τι να λέμε τώρα...

        Δεν φεύγει ο Νιόμπλιας πριν το ματς με τον ΟΣΦΠ.
        Δες τον Πατέρα...θέλω να γίνω Κόκκαλης στη θέση του Κόκκαλη...τα ίδια θα περάσει και ο ΠΑΟ όπως και ο ΟΣΦΠ και ότι λίγη αξιοπρέπεια είχε στην ευρώπη θα την χάσει κι αυτήν.

        Το είχα ξαναγράψει...Ντουγκλάο-Νασούτι έπρεπε να τους έχει πάρει ο ΠΑΟ την επομένη του πρωταθλήματος...και να δινε άλλο μισό χαρτί το μάνατζερ του Γκαλάς και τελείωνε η υπόθεση.
        Αλλά είπαμε...θέλει ο φάδερ να πάρει πρωταθλήματα με νταηλίκι να φαίνεται αυτός και όχι σοβαροί προπονητές και σωστοί παίκτες.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 15:42:02

        tsili

        Με πατάς στον κάλο με τον Ατματζίδη (του τα έχω χώσει live πάμπολες φορές αφού κάποια εποχή τα έτρωγε όρθιος), αλλά τελικά μάλλον έχεις δίκιο. Από τους τωρινούς είναι πολύ καλύτερος.

        Ο Στέφανος Δουσάν σέλωσε χτές το άλογο και περιμένει...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 15:54:22

        @ Γιάννης Φαίλτωρ

        Ε μα τι να λέμε τώρα...
        Ο Άτμα καταρχήν ήξερε μπάλα!!!Ήταν εξυπνότατος, είχε έξοδο και με νταηλίκι κουμαντάριζε την άμυνά του.
        Ντάξει τα τρωγε κι αυτός αλλά ο γκολκήπερ είναι πάντα εκτεθειμένος.Ουδείς τέλειος άλλωστε.

        Προφανώς φταίνε οι προπονητές που βγάζουν "τερματοφύλακες" και όχο GOALKEEPER!!!

        Έβλεπα τον Στεκέλενμπουργκ στα ματς με ΠΑΟΚ και στα δυο ματς του C.L. κι έλεγα ότι με θυμίζει λίιιιιγο (μην τρελαθούμε κιόλας) από Σμάιχελ.Αντίληψη, σπιρτάδα, έκρηξη...κι ας είναι "βαρύ" κορμί.

        Γι αυτό μ' αρέσει ο Σηφάκης...έχει καλό κορμί και σπιρτάδα στην κίνηση και την αντίληψη και ελπίζω να τον βοηθήσει η παρουσία του Κούπερ όσο περισσότερο γίνεται γιατί δεύτερον πίσω του ΔΕΝ ΕΧΕΙ η εθνική για την ώρα.

        Περιττό να πω ότι ο Φερνάντεζ (με I.Q. βησιγότθου) είναι καλύτερος του Τζόρβα.

  13. corfiot avatar
    corfiot 30/09/2010 14:33:32

    Το ταξίδι συνεχίζεται.Να εισται καλά αδέλφια,σε αυτους τους δύσκολους καιρούς
    μας φτιάχνεται την ημέρα

  14. panatha avatar
    panatha 30/09/2010 16:20:18

    Πουλα Πατερααααααααα!
    Για να γελασουμε και λιγο ρε παιδια.
    Δεν μπορω να φανταστω τι θα εκαναν χθες στο σταδιο 2 με 3 χιλιαδες παιδακια
    στο πεταλο χθες αν ηταν στο τιμονι ακομα ο "τρισκαταρατος " Τζιγγερ.
    Δυστυχως η Παναθα μπηκε στον αστερισμο του παραλογου.

  15. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/09/2010 18:03:55

    ΑΛΘΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΗΤΤΟΠΑΘΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ.ΝΙΚΟ ΝΙΟΠΛΙΑ ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ. Ο ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΠΟΝΟΥΣΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΣΕ ΕΚΑΝΕ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΩΤΑ ΣΑΝ ΠΑΙΚΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ.
    ΟΣΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΠΟΥ ΛΟΙΔΩΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥΣ. ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ. ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΜΑΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΩΝΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΒΑΖΕΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΚΟΛ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΚΟΛ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΚΑΛΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΛΠΙΚΑ Η ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ 10.

  16. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/09/2010 18:03:55

    ΑΛΘΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΗΤΤΟΠΑΘΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ.ΝΙΚΟ ΝΙΟΠΛΙΑ ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ. Ο ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΠΟΝΟΥΣΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΣΕ ΕΚΑΝΕ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΩΤΑ ΣΑΝ ΠΑΙΚΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ.
    ΟΣΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΠΟΥ ΛΟΙΔΩΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥΣ. ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ. ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΜΑΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΩΝΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΒΑΖΕΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΚΟΛ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΚΟΛ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΚΑΛΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΛΠΙΚΑ Η ΚΑΝΙΝΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ 10.

    • nai avatar
      nai @ Ανώνυμος 30/09/2010 18:41:31

      ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΗΣΜΩΝΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΔΡΑΜΑΜΙΝΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΠΙΝΑΝ ΜΕ ΤΟ BLISTER ΟΙ ΒΑΖΕΛΟΥΑ-ΛΟΥΑ....ΕΛΕΟΣ...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΕΠΑΝΑΛΥΠΤΙΚΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΑΣ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΙΑ 3 ΤΕΜΑΧΙΑ....ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΑΤΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΣΕΝΤΡΑ 7 ΦΟΡΕΣ....ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΩΡΑ.....ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΔΕΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΑΤΣΑΚΙ...

  17. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/09/2010 18:07:45

    ΕΠΕΔΡΑΣΕ Ο ΔΑΙΜΩΝ ΤΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΓΙΆΥΤΟ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΑΘΑΣ ΜΑΣ.

    ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΗΤΤΟΠΑΘΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ.ΝΙΚΟ ΝΙΟΠΛΙΑ, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ. Ο ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΠΟΝΟΥΣΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ, Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΣΕ ΕΚΑΝΕ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΩΤΑ ΣΑΝ ΠΑΙΚΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ.
    ΟΣΟ ΓΙ’ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΟΙΔΩΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥΣ. ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ. ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΜΑΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΩΝΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΒΑΖΕΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΚΟΛ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΚΟΛ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ 40 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΛΠΙΚΑ Η ΚΑΝΙΝΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ 10.

  18. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 30/09/2010 20:31:21

    Ας λυπηθεί ο θεός την ΑΕΚ πραγματικά στεναχωριέμαι να την βλέπω τόσα χρόνια να βασανίζεται,λυπάμαι αν και δεν είμαι αεκτσής....Χωρίς διοίκηση,χωρίς προπονητή,χωρίς παίχτες,με κόσμο αποστασιοποιημένο που αδιαφορεί....Βλέπω το ματς με τη Ζενιτ κ στο 13' είναι ήδη 2-0.....Πως καταντήσανε την ΑΕΚ έτσι

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 30/09/2010 20:48:25

      Ιάκωβε μήπως να σε θυμίσω τα άρθρα 44 και τα "δεν πληρώνω ΦΠΑ του Ντέμη";;

      Ούτε εμένα μ αρέσει αυτή η εικόνα σε ευρωπαικό ματς αλλά όχι να τους λυπηθώ κιόλας.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 30/09/2010 21:00:20

        Ναι φίλε μου το ξέρω,η ομάδα όμως τι να φταίει που ασελγούν πάνω της λαμόγια;Μην ξεχνάς και εμείς τι έχουμε περάσει και συνεχίζουμε να ταλαιπωρούμαστε(Είμαι απο τους ελάχιστους ίσως παοκτσήδες που σιχαίνομαι τον Ζαγοράκη κ τον θεωρώ ελάχιστο για τον ΠΑΟΚ,δεν πάει να πάρει το πρωτάθλημα δεν τον χωνεύω τον μισθοφόρο)

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Μαύρος Ιάκωβος 30/09/2010 20:51:36

      Εκεί που έγινε το 2-1 και η ομάδα είχε στρώσει λίγο, έδρασε ο ευρωπαίος κόραξ. Και πέναλτι και αποβολή και 3-1. Όπου φτωχός και η μοίρα του φίλε μου. Το μέλλον σκοτεινό. Ημών των Ενωσιτὠν μας μένουν πια μόνο αναμνήσεις...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 20:59:48

        Πολύ άδικη φάση...εντελώς ανάποδα την έδωσε.
        Κρίμα, πάνω που γυρνούσε η ΑΕΚ.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/09/2010 21:49:30

        Το ψιλοσώνουμε το θέμα (τρόπος του λέγειν). Γιατί δεν απεβλήθη ο Ρώσος τερματοφύλαξ?
        Απορίες που' χω τέτοια ώρα.
        Ελπίζω τα καρντάσια να τα πάνε καλύτερα και να κερδίσουνε.

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 30/09/2010 21:19:55

    ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ

    HAΠΟΔΙΔΡΑΣΚΙΝΔΡΑ
    Ένας παίκτης κλείνει τα μάτια του και οι άλλοι τρέχουν να κρυφτούν σε ορισμένο χρόνο .Ο παίκτης ανοίγει τα μάτια του και ψάχνει να τους βρει. Κάθε φορά που βρίσκει έναν, πρέπει να προλάβει να τρέξει πρώτος στη θέση του, αλλιώς χάνει.

    ΑΣΚΩΛΙΑΣΜΟΣ
    Παιχνίδι της αρχαιότητας αλλά και σημερινό .
    Στην αρχαιότητα το παιχνίδι αυτό ήταν ένα είδος ακροβασίας και παιζόταν κατά κύριο λόγο στις γιορτές του Διονύσου: Οι παίκτες ανέβαιναν με το ένα πόδι πάνω σε ένα φουσκωμένο ασκί αλειμμένο με λάδι και ο καθένας φανέρωνε την επιδεξιότητά του στην ισορροπία και στην ευλυγισία . Τις περισσότερες φορές ο παίκτης έπεφτε κάτω, πράγμα που διασκέδαζε τους άλλους παίκτες, οι οποίοι αδιαφορούσαν για το αν θα γελούσαν το ίδιο και οι άλλοι μʼ αυτούς, όταν σε λίγο που θ’ ανέβαιναν κι΄ αυτοί στο λαδωμένο ασκί θα πάθαιναν τα ίδια .

    Το παιχνίδι αυτό παίζεται και σήμερα στην Ήπειρο με την ονομασία <>.

    Παραλλαγές του παιχνιδιού:
    Ένας παίκτης πηδώντας στο ένα πόδι καταδιώκει τους άλλους παίκτες που τρέχουν και με τα δύο πόδια ή μόνο με το ένα πόδι. Στις περιοχές όπου παίζεται έχει τις ιδιαίτερες ονομασίες του: Κουτσαλωνάκι, κουτσοκαλόγερος.

    ΓΙΟ-ΓΙΟ
    Οι παίκτες σκαλίζουν στο ξύλο δυο δίσκους που ενώνονται στο κέντρο με έναν κυλινδρικό άξονα, πάνω στον οποίο στερεώνουν την αρχή μιας κλωστής την οποία στη συνέχεια τυλίγουν γύρω-γύρω . Το γιο-γιο είναι έτοιμο. Το αφήνουν να πέσει και η κλωστή ξετυλίγεται ,ενώ με μια κίνηση του χεριού ξαναμαζεύεται γύρω από τον άξονα. Έπειτα, το αφήνουν πάλι να πέσει και ξανά από την αρχή.

    Η ΣΚΑΠΕΡΔΑ
    Οι παίκτες καρφώνουν στο χώμα ένα δοκάρι που στο μέσο του έχει μια τρύπα από όπου περνούν ένα σκοινί. Στις δύο άκρες του, δένεται από ένας παίκτης, έτσι ώστε ο ένας να μην κοιτά τον άλλο, και προσπαθούν τραβώντας με δύναμη, να φέρουν ο ένας τον άλλον κοντά στη δοκό. Το παιχνίδι αυτό παίζεται και με ισάριθμους σε κάθε πλευρά παίκτες
    (διελκυστίνδα).

    ΑΠΟΡΡΑΞΙΣ
    Οι παίκτες κτυπούν τη μπάλα με δύναμη στο έδαφος ώστε να αναπηδήσει. Έπειτα την πιάνουν και την ξανακτυπούν. Όποιος παίκτης πετύχει τα πιο πολλά κτυπήματα κερδίζει . Άλλοτε πάλι πετούν τη μπάλα στον τοίχο και πρέπει να την πιάσουν πριν πέσει στο έδαφος. Το παιχνίδι αυτό μπορούν να παίζουν μόνοι τους ή ανά δυο.

    ΕΙΣ ΩΜΙΛΛΑΝ
    Οι «μεγάλοι» της παρέας έπαιζαν το εις ώμιλλαν, τις ομάδες. Είχαν χαράξει έναν κύκλο στο χώμα και προσπαθούσαν, σημαδεύοντας από ένα ορισμένο σημείο, να στείλουν τον αστράγαλο τους μέσα στον κύκλο. Είχαν ορίσει από πριν ότι ο καθένας είχε δέκα βολές. Ο νικητής σχεδίαζε το κύκλο, αποφάσιζε τη διάμετρο, καθώς και το σημείο βολής.

    Η ΙΥΓΞ
    Ανάμεσα στα παιχνίδια που προτιμούν τα παιδιά, είναι η Ίυγξ. Σε ένα ξύλινο συνήθως τροχίσκο ανοίγουν δυο τρύπες, περνούν διπλή κλώστη και αφού την περιστρέψουν, μια τραβούν και μια χαλαρώνουν. Ο ήχος που παράγεται θυμίζει ένα πουλί, την ίυγγα, δηλαδή την μυρμηγκοφάγο, από το οποίο πήρε και το όνομα του το παιχνίδι. Λένε μάλιστα πως ανάλογα με τον ήχο μπορούν να κάνουν διάφορες προβλέψεις.

    Κάλαμον περιβήναι
    Τι παιχνίδια κάναμε με το αμαξάκι αυτό! Άλλοτε με τη φαντασία μας γινόμασταν ταξιδιώτες και πηγαίναμε σε πόλεις μακρινές και άλλοτε πολεμιστές πάνω στο «άρμα» δίναμε μάχες με φανταστικούς εχθρούς. Πολλές φορές βάζαμε τα αγαπημένα μας σκυλιά να τραβούν και όταν αυτά κουράζονταν ή δεν είχαν όρεξη πια για παιχνίδι, το σέρνανε μόνοι τους. Ο Φίλων, μάλιστα, κρατούσε και ένα ραβδί και φώναζε, όπως οι αμαξάδες στα άλογα, να τρέξουνε πιο γρήγορα. Μια και ακόμα αυτοί δεν είχαν το δικό τους αμαξάκι, συχνά κουβαλούσαν ένα καλάμι και έκαναν πως κάλπαζαν πάνω στο άλογο τους. «Κάλαμον περιβήναι» το ονομάζουμε εμείς αυτό το παιχνίδι. Λένε, μάλιστα, πως ο βασιλιάς της Σπάρτης, Αγησίλαος, διασκέδαζε με τα εγγόνια του καβαλικεύοντας και αυτός ένα καλάμι.

    ΤΡΟΧΟΣ
    Οι τροχοί είναι συνήθως χάλκινοι και υπάρχουν μεγαλύτεροι και μικρότεροι. Η διάμετρος τους κυμαίνεται ανάμεσα στα 80 και 130 εκατοστά. Ο τροχός δεν είναι όμως μόνο παιχνίδι. Τον χρησιμοποιούσαν και στις παλαίστρες, όπου γυμνάζονταν οι νέοι. Ο Ιπποκράτης μάλιστα, ο φημισμένος γιατρός, στο βιβλίο του «Περί Διαίτης», τον συστήνει σε όσους θέλουν να κρατηθούν σε καλή φυσική κατάσταση.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ η Dimi 30/09/2010 21:44:37

      Να είσαι καλά Dimi με τις πινελιές σου.
      Δεν πιστεύω ο ΓΑΠ να εκστόμισε τα περί Μεσογειακής δίαιτας ορμώμενος από το βιβλίο του Ιπποκράτη?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ η Dimi 30/09/2010 21:53:53

      Ζωγραφίζεις Dimi, σε ευχαριστώ που χαλάς το χρόνο σου για να μας επιμορφώσεις. Δεν μου είπες όμως Τζόρβας ή Σαμαράς (ο ποδοσφαιριστής)

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 30/09/2010 21:22:15

    ΑΣΚΩΛΙΑΣΜΟΣ

    Το παιχνίδι αυτό παίζεται και σήμερα στην Ήπειρο με την ονομασία "Ασκί" .

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ η Dimi 30/09/2010 21:38:47

      Dimi
      here's one from the future:

      Γίνεται πυρηνικός όλεθρος εξαιτίας του ΓΑΠ.

      Ένα μήνα μετά την ολοκληρωτική καταστροφή κάπου σε μια ερημωμένη γειτονιά της Ελλάδας δυο φίλοι που τους είχε πάρει ο ύπνος στα υπόγεια μιας δημόσιας υπηρεσίας βγαίνουν στην επιφάνεια και δεν βρίσκουν κανέναν.
      Προκειμένου να περάσει η ώρα τους βάζουν τα μπουφάν τους κάτω για δοκάρια και παίζουν μπάλα με το κράνος ενός ΜΑΤ-ατζή.