#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2010 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΠΑΟΚ περαίωσε, ΑΕΚ και Άρης ελέγχονται



Με τον Βλάνταν Ίβιτς να είναι και πάλι ο λυτρωτής,  ο ΠΑΟΚ επέβαλε το νόμο της Τούμπας κερδίζοντας τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 1-0 (λόγω περαίωσης) και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Η πρώτη του νίκη στο θεσμό τον ανέβασε σε στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου. Το γκολ του Ίβιτς «ξύπνησε» τον «Δικέφαλο» και όλη την Τούμπα. Εκτός από τη νίκη κόντρα στην Ντιναμό ο ΠΑΟΚ πήρε και ψυχολογία για το el classico  της Σαλονίκης την Κυριακή.

Η ΑΕΚ πάλεψε απέναντι σε μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μεγάλα πράγματα στην Ευρώπη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-0, η ΑΕΚ μείωση αλλά η άδικη αποβολή και πέναλτι δεν της έδωσε το δικαίωμα να ζητήσει κάτι περισσότερο. Έφυγε αξιοπρεπής τελικά από το γήπεδο με το τελικό 4-2.

Ο Άρης επίσης έκανε καλή εμφάνιση αλλά δεν τα κατάφερε να φύγει με τον ένα πόντο από τη Νορβηγία. Έχασε με 2-1 παρά το γεγονός ότι απάντησε γρήγορα στο γκολ της Ρόζενμπουργκ..

Πάντως ΑΕΚ και Άρης διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση. Το ενδιαφέρον και των τριών ομάδων επιστρέφει στο πρωτάθλημα. Οι δύο έχουν ντέρμπι μεταξύ τους και η ΑΕΚ θέλει το τρίποντο κόντρα στην Ξάνθη, που θα της δώσει αέρα βαθμολογικό και ψυχολογικό.

«Ψήνεται» και το θέμα του προπονητή, όπου πιθανόν μέσα στο Σαββατοκύριακο να μάθουμε τον εκλεκτό, ο οποίος θα πιάσει δουλειά από Δευτέρα.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/10/2010 14:03:19

    Ο ΠΑΟΚ χτες νίκησε μια πάρα πολύ τεχνική και γρήγορη ομάδα κυρίως γιατί επέστρεψε στην τακτική του Σάντος. (φήμες λένε ότι οι εμπειρότεροι παίκτες σε κουβέντα με τον Δερμιτζάκη προβληματίστηκαν μήπως θα πρεπε η ομάδα να οπισθοχωρήσει λίγο στις γραμμές της).
    Δεν ξανοίχτηκε πάρα πολύ επιθετικά πέραν των πρώτων δεκαλέπτων στα δυο ημίχρονα. Μετά το γκολ περιορίστηκε πίσω από τη γραμμή του κέντρου και έκλεινε τους διαδρόμους με παγίδες και double team(τo 2-0 θα ερχόταν πολύ εύκολα αν οι επιθετικοί μας ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι).
    Αυτό που έμαθε να κάνει καλά δλδ τα τελευταία 2 χρόνια οπότε και το «1 γκόλ= νίκη» ήρθε φυσιολογικά.
    Με εξαίρεση 2 ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο η Ντιναμό δεν απείλησε την εστία του ΠΑΟΚ.

    Βελτιωμένος ο Ελ Ζαρ έδειξε κάποια στοιχεία του παιχνιδιού του και είναι ηλίου φαεινότερο ότι θα βοηθήσει πάρα πολύ επιθετικά όταν εγκλιματιστεί πλήρως στην ομάδα.
    Χεσμένος στα βρακιά του ήταν ο πιτσιρικάς ο Σακελαρίου αλλά τα πήγε αρκετά καλά για πρώτη εμφάνιση και μάλιστα σε τόσο δυνατό παιχνίδι.
    Ομοίως και ο Ζουέλα (εμένα με αρέσει αυτός) που αντικατέστησε τον Τσιρίλο ο οποίος χτες ήταν καλός.
    Θεός ο Κοντρέρας πίσω…ούτε νεφελίμ δεν περνούσε από δίπλα του.
    Κάτι μου λέει ότι ο Βιερίνια δεν πρέπει να παίζει αριστερά. Η απόδοσή του είναι πάντα υποδεέστερη από εκείνη την πλευρά. Μέχρι να επιστρέψει για τα καλά ο Κριστιάνο (που εγώ τον περιμένω πως και πως) θα πρέπει οι υπόλοιπες θέσεις στην επίθεση να καλύπτονται με τον Άντρε ακλόνητο στην δεξιά πτέρυγα.
    Ή να αλλάξει σιγά σιγά σε 4-4-2 ή να κάνει υπομονή μέχρι να μπορέσουν οι επιθετικοί του να εναλλάσονται και στις 3 θέσεις της επίθεσης.
    Ο Ίβιτς μπορεί κάλιστα να παίξει τη θέση του Γκαρσία είτε σε 4-4-2 είτε στο παρόν σύστημα με τον Ελ Ζαρ πίσω από τον φορ. Ο Γκαρσία χρειάζεται «ανάσες» και του Ίβιτς του κάνει καλό να παίρνει τη μπάλα με μέτωπο και όχι με πλάτη στην επίθεση (και αντίπαλο κολημένο πάνω του).
    Μοναδικό που με εκνεύρισε ήταν κάποια δείγματα ατομισμού στις ενέργειες των Ζαρ-Βιερίνια-Μούσλι. Ο πρώτος δικαιολογείται ακόμα λόγω ενθουσιασμού. Οι άλλοι δύο όχι. Ειδικά 2 αντεπιθέσεις που τις έκοψε ο Μούσλι από καθαρή μλκ που έπρεπε να πασάρει πολύ νωρίτερα.

    Τέλος καλό, όλα καλά.

    Πάμε την Κυριακή να κερδίσουμε τον Άρη να μπει καλά και ο Οκτώβριος.

    Υ.Γ. Όποιος μαντέψει την αμυντική διάταξη του ΠΑΟΚ την Κυριακή τον κερνάω ένα Τούμπα Λίμπρε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ tsilivithras 01/10/2010 14:06:33

      Μου άρεσε η Δυναμό Ζάγκρεμπ. Πολύ νεαρή, γρήγορη, δεμένη, "ομάδα". Με την πείρα που θ' αποκτήσουν, ίσως φέρνει προς "Άρσεναλ των Βαλκανίων".

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Ο Θείος 01/10/2010 14:14:20

        Όντως Θείο.
        Εγώ χάρηκα όταν είδα τον Δερμιτζάκη να βλέπει το ματς για "μισό-0" και τα σκυλιά δεμένα πίσω γιατί εκτός του ότι παίζαμε χωρίς τα βασικά μας μπακ, οι κροάτες ήταν ταχύτατοι σε σκέψη και ενέργεια.
        Επιβεβαιώθηκε ο Βαχίντ που φοβήθηκε την απειρία των παικτών του και φάνηκε μετά το γκολ που φάγανε.

        Πραγματικά πολυ δυνατή ομάδα.
        Κι αυτός ο Σαμίρ...τι παιχτούρα!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 01/10/2010 14:17:44

      Ο Χαλίλοτζις φαίνεται ότι είναι πολύ καλός προπονητής. Τα σαϊνια εδώ στο Νεφελλάντα πως και δεν τον πήρανε χαμπάρι? Δεν έχει μάνατζερ για τα κονέ ή μήπως είναι ακριβός?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 14:25:21

        Τον θέλανε, τον είχαν στα υπόψη, πέρισυ ή πρόοπερσι, ο Πατέρας ή ο Κόκκαλης (δεν θυμάμαι καλά). Μάλλον δεν τα βρήκανε. Όντως πολύ καλός προπονητής, και έχουν "φυτώριο" οι Vukovi. Και καλούς σκάουτερς εκτός Ευρώπης.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 14:25:23

        No manager, no "μπαξίσι"...

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 01/10/2010 14:45:32

      Μου επιτρέπεις μερικές παρατηρήσεις;Φιλικά πάντα,σεβαστές όλες οι απόψεις.....Πλέον μπορώ να πώ με βεβαιότητα οτι ο ΠΑΟΚ δεν έχει καθόλου ανάπτυξη,δεν υπάρχει σχέδιο μου θυμίζει ομάδα αλάνας με τον Ελ ζαρ,τον Μουσλι κ τον Βιερίνια να κάνουν διαγωνισμό ποιός θα κρατήσει περισσότερο τη μπάλα.Λυπάμαι αυτό δεν είναι ποδόσφαιρο...Ο Τσιρίλο μπορεί να πάει πορτιέρης στα μαγαζιά του Βιολίδη,αλλά ποδοσφαιριστής δεν είναι.Αργός,χάνει τον παίχτη του,πετάει τη μπάλα στα πουλιά,δεν μπορεί να πασάρει.Τα ακριβώς αντίθετα είναι ο Κοντρέρας που για μένα είναι η επιτομή του αμυντικού,ψύχραιμος δεν πανικοβάλλεται,εγκεφαλικός παίχτης,ευφυής,γρήγορος στα πρώτα μέτρα,κατευθύνει μαεστρικά την άμυνα κ αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στο χτεσινό παιχνίδι που η αμυντική τετράδα πρώτη φορά έπαιξε μαζί.....Ο Βιερίνια δεν είναι παίχτης να χαραμίζεται στον ασβέστη,εκεί εξατμίζεται,πρέπει να παίζει στον άξονα στη θέση του Ίβιτς,είναι μπουκαδόρος,έχει καλά πόδια και παίζει πάντα με μέτωπο στην εστία.Αυτό το ανέκδοτο με τον απατεώνα τον Ίβιτς πρέπει να τελειώσει,ο άνθρωπος κοροιδεύει.Δεν τρέχει,δεν έχει δυνάμεις,τον σώζει η σερβικη κουτοπονηράδα του,βάζει γκολ με τη μύτη κ γίνεται ήρωας,όμως έτσι δεν προχωράς...Ούτε φυσικά αυτός ο παίχτης μπορεί να παίξει στη θέση του Γκαρσία ώς αμυντικό χαφ,θα γελάνε και οι πέτρες....Ο ΠΑΟΚ θέλει τουλάχιστον 4 παίχτες ενδεκάδας στις μεταγραφές,οπωσδήποτε προπονητή που να έχει εμπειρία και να ξέρει να φτιάχνει ομάδες(που σαι ρε Άγγελε).....Όσο για τους 4 που θα παίξουν πίσω με τον Ρούλη νομίζω αυτοί που τελείωσαν το χτεσινό ματς τα πήγαν καλά...Επίσης δώστε μια ευκαιρία στον Αθανασιάδη,όχι άλλο βύσμα Παπάζογλου,υπάρχει και ένας Σέρβος στη β' ομάδα αρκετά καλός

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 01/10/2010 15:26:32

        Ιάκωβε

        Ας τα πάρουμε από την ανάποδη.
        Συμφωνώ 100% με Αθανασιάδη.
        Διαφωνώ με Αναστασιάδη…ΝΑΙ σε προπονητή που ξέρει να φτιάχνει ομάδες αλλά πήρες προπονητή νέο και άπειρο και οφείλεις να τον στηρίξεις όπως στήριξες και τον Σάντος. Καλώς ή κακώς τις απώλειες που θα σου φέρει πρέπει να τις υποστείς. Ομάδα έτοιμη του δωσες και ζήτησες διαχείριση…άστον να το κάνει.
        Ίβιτς…ναι και όχι.
        Ναι = είναι πονηρός, αργός και εκνευριστικός ώρες-ώρες.
        Όχι = παρά όλα αυτά είναι ο μόνος μαζί με τον Γκαρσία που βλέπει γήπεδο και έχει σωστή μεταβίβαση και βγάζει μπαλιές πάρε-βάλε. Συν, είτε από κωλοφαρδία είτε από ικανότητα σκοράρει και δίνει βαθμούς.
        Την θέση του Γκαρσία την παίζει άνετα καθώς ξεκίνησε ως 6αρι, είναι αργός και βαρύς όπως ο Γκαρσία, έχει την πάσα και το «σηκωμένο κεφάλι» και μετά το ματς με τις Σέρρες έγινε ηλίου φαεινότερο ότι πρέπει να πάρει μέτρα προς τα πίσω όταν τον πιέζουν. Εδώ ολόκληρη Μίλαν κρατάει τον Πίρλο στα 6ρια για να χει τεχνίτη παίκτη καβάντζα «από πίσω».
        Βιερίνια…αρκετό ταλέντο για να παίξει όλες τις θέσεις της επίθεσης αλλά υπερβολικά γρήγορος για το «10»…αν το δεκάρι τρέχει πιο γρήγορα από τα εξτρέμ ποιος θα τον ακολουθεί στις κόντρες;; Όχι…για μένα εκεί θέλουμε κάποιον σαν τον Ίβιτς στο λίγο πιο γρήγορο+ευέλικτο.
        Για Κοντρέρας δεν χρειάζεται να πω…Τσιρίλο συμφωνώ επίσης. Ο Ζουέλα ελπίζω να μπορέσει να βοηθήσει ΚΑΙ στο «6» όσο τον θυμάμαι από την Ξάνθη τουλάχιστον.
        Για μένα αμαρτία να παίζουν Σαβίνηδες/Τσιρίλοι στον ΠΑΟΚ και να χάνετε ο Μελλίσης ένας Θεός ξέρει που (που έπαιζε και 2 θέσεις καθαρές το παιδί).
        Συμφωνώ για μεταγραφές…ένα 6αρι, ένα σέντερ φορ γκολτζή, ένα 10αρι κι ένα δεύτερο κοντό/κοντρολαρισμένο σέντερ μπακ.

        Η τακτική του ΠΑΟΚ ήταν αυτή του Σάντος. Σκληρή άμυνα με πίεση ψηλά και αντεπιθέσεις. Όση περισσότερη ποιότητα θα προσέθετε στην ομάδα τόσο περισσότερο θα «επέτρεπε» στο σύστημα να «ανοίξει».
        Αυτό που έδειξε ο ΠΑΟΚ μετά τη Φενέρ είναι η διαφορετική προσέγγιση (που θεωρήθηκε ως επιθετικότητα) του Δερμιτζάκη.
        Από τις Σέρρες έγινε τραγικά φανερό ότι αν πιέσεις τον ΠΑΟΚ ψηλά και βάλεις παίκτη πάνω στον Ίβιτς τον καθάρισες. Ο Δερμιτζάκης λόγω απειρίας προφανώς άργησε να το αντιληφθεί και επέτρεψε σε 4 ματς να τον αντιμετωπίσουν με τον ίδιο τρόπο χωρίς να βρει λύση.
        Νομίζω ότι κατάλαβε ότι με ταχύτητα και ταλέντο μπροστά δεν μπορεί να ακολουθήσει ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ με 2 πολύ βαριά χαφ κι έναν Βιτόλο εντελώς άμπαλο που αρνείται να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή..
        Ελπίζω ότι έγινε κατανοητό το ότι πρέπει να «μαζευτούμε» λίγο…και στην πορεία βλέπουμε.

        Ιάκωβε χτες είπες για τον Ζαγοράκη κάτι που άσχετα αν διαφωνώ θα ήθελα να μου πεις γιατί χρησιμοποίησες εκείνες τις εκφράσεις.

        Αν θέλεις βέβαια…

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Μαύρος Ιάκωβος 01/10/2010 18:44:12

        Τσιληβήθρας βλέπω ξέρεις μπάλα,είσαι η εξαίρεση ανάμεσα στους οπαδούς μας,γιατί όποτε πάω γήπεδο κινδυνεύω να χάσω τα μαλλιά μου μ' αυτά που ακούω και είμαι μικρός ακόμα,είναι κρίμα.....Θυμήσου πότε έκανε ο Βιερίνια τα καλύτερα παιχνίδια του....Όταν έπαιζε πίσω ή κοντά στον επιθετικό,λόγω έκρηξης ''τα είχε'' τα λίγα μέτρα και συνέδεε άριστα το κέντρο με την επίθεση.Είναι αμαρτία τέτοιος παίχτης με ποιότητα κ έφεση στο γκολ να παίζει στη γραμμή κ να βγάζει σέντρες για το κεφάλι του άμπαλου Παπάζογλου,έτσι όπως παίζει ο ΠΑΟΚ ταιριάζει απόλυτα στο ρόλο της αιχμής του δόρατος στα χαφ(κυριολεκτικά δόρυ,σχηματικά εννοώ αν δείς τη διάταξη απο ψηλά έτσι μοιάζει)...Ο Πίρλο ναι έχει αυτό το ρόλο μόνο που είναι οχταράκι με κύριο ρόλο τη δημιουργία...Σε μας όπως σωστα λές ο Βιτόλο δεν μπορεί να πασάρει στο 1 μέτρο,άσε που δεν φημίζεται για την εξυπνάδα του.Αν παίξει ζευγάρι με τον Ίβιτς θα μας βάλουν στα δίχυα,ο Σέρβος δεν είναι μαχητής,ούτε τρέχει,ούτε είναι γρήγορος.Γρήγορος δεν είναι ούτε ο Γκαρσία είναι όμως δυνατός κ τσαμπουκάς,ο βλάνταν φοβάται κ την σκιά του.....
        Όσο για το Ζαγορ,δεν μου άρεσε ο τρόπος που έφυγε πέρυσι στα δύσκολα κ επέστρεψε στα εύκολα,αυτό μου λέει πολλά για το ήθος του...Γιατί ο αρχηγός δεν εγκαταλείπει ποτέ τη μάχη,ούτε πηδάει πρώτος απο το καράβι...Επίσης δεν μου αρέσουν πολλά άτομα του περιβάλλοντος της διοίκησης καθώς και τα κολλητιλίκια με οργανωμένους οπαδούς και συγκεκριμένους δημοσιογράφους που το παίζουν κράτος εν κράτει και πουλάνε πρόλογο στον κόσμο

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 01/10/2010 19:33:53

        Ιάκωβε

        Τι να σου πω…Παίκτες σαν τον Βιερίνια είναι για τις πτέρυγες ειδικά σήμερα που όλο και περισσότεροι παίζουν κάποια παραλλαγή του 4-5-1/4-3-3.
        Γρήγορος, τεχνίτης και αμφίπλευρος…και θα τον χαραμίσουμε στο κέντρο;;;
        Ίσως αν είχαμε κάποιον ΑΝΑΛΟΓΟ στο «10» να το βλεπες διαφορετικά.
        Ίσως αν είχαμε ένα φορ σαν τον Τζιμπούρ ή τον Σκόκο να φαινόταν περισσότερο η αξία του στην πτέρυγα. Μένω πάντως σε αυτό που είπα πριν. Στο «10» θέλεις ένα έξυπνο ευέλικτο ΠΑΣΑΔΟΡΟ όχι τον πιο γρήγορο μπουκαδόρο σου.
        Ίσως έχεις ένα δίκιο για την αγωνιστικότητα του Ίβιτς στο «6»…απλά το σκέφτηκα από τη στιγμή που έφυγε ο γάλλος και χαφ Μπαλάφας δεν υπάρχει…οπότεεε….
        Θεωρώ ότι τεχνικά και ηλικιακά πλέον μπορεί ο Βλάνταν να παίξει και μερικά μέτρα πιο πίσω ΜΕ ΒΙΤΟΛΟ πάντα φυσικά δίπλα του.
        Ο Παπάζογλου δούλεψε πάρα πολύ και φέτος θα φανεί αν το παιδί μπορεί έστω και λίγο παραπάνω από ότι έχει δείξει. Άλλωστε το σύστημα με 1 φορ δεν βολεύει ούτε αυτόν ούτε τον Σάλπι ούτε τον Ζλάταν. Κανένας τους δεν έχει την ποιότητα που να σταθεί μόνος του μπροστά. Πάντως κόστος για τον ΠΑΟΚ δεν έχει ο Σάκης…και λίγο να ανεβάσει την αξία του πάλι κέρδος είναι.
        Εύχομαι να δούμε σύστημα με 2 επιθετικούς μπροστά και Βιερίνια-Κριστιάνο στα άκρα αλλά θα πρέπει να γονιμοποιήσουμε τον Βιτόλο με τον Γκαρσία και ότι βγει να το διπλασιάσουμε και να το βάλουμε στο κέντρο!!!!

        Καταλαβαίνω αυτό που λες για τον Ζαγοράκη και εν μέρει συμφωνώ.
        Του δίνω μερικά ελαφρυντικά καθότι άπειρος ως παράγοντας ακόμα και επειδή έχει νοικοκυρέψει τον σύλλογο σε βαθμό που η λειτουργία του πραγματικά θυμίζει ποδοσφαιρική ομάδα και όχι το κωλοχανείο των τελευταίων 15 ετών.

        Με απασχολεί ο Κουτσιανικούλης…δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάει εκτός κι αν δεχτούμε ότι είναι μια ποδοσφαιρική «απάτη» που φορτωθήκαμε από έπαρση ή από μανατζεριλίκια.
        Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αφήσαμε τον Γιακουμή να συνεχίσει στον Αγροτικό και του κόψαμε τη φόρα που είχε το παιδί. Μόνη εξήγηση είναι ότι ο Κρέσιτς θα πωληθεί εντός της σεζόν.
        Θέλω να στηρίξουμε Δερμιτζάκη πραγματικά και όχι σε κάθε στραβή οι κάγκουρες να θυμούνται τον Σάντος που οι ίδιοι έβριζαν πέρσυ.Θα προτιμούσα κάποιον άλλο, αλλά αφού τον πήραν τον άνθρωπο ας τον αφήσουν να κάνει δουλειά και να του βάζουν πλάτες όσο μπορούν.

        Μ’αρέσει να μιλάω για μπάλα κι ας κάνω λάθος. Καμμιά φορά παρασύρομαι λόγω νευρικότητας αλλά γενικά μ αρέσει να «βλέπω» το παιχνίδι της ομάδας μου εκτός από απλά να την παρακολουθώ.

        Cheers

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 01/10/2010 19:37:55

        LoL όχι Σκόκο...Μπλάνκο εννοούσα...

  2. ZARKO avatar
    ZARKO 01/10/2010 15:18:40

    Για να μην νομίζετε ότι κρύβομαι όταν χάνουμε.
    Τζάμπα ήττα χθες. Χωρίς λόγο και αιτία. Αν δεν πάρεις βαθμό από ομάδα με κεντρικό αμυντικό τον Μπιάρσμιρ από ποια ομάδα θα πάρεις;
    Υστέρησαν πολύ άτομα στον άξονα που είναι κατά 90% θετικοί στο παιχνίδι τους (Γκιάρο, Πρίττας). Ο Βανγκέλι ήταν χθες αποκαρδιωτικός και εκτός από τα λάθη που έκανε αμυντικά στερούσε και δυνατότητες ανάπτυξης στην επίθεση. Αυτός ο Κάλβο πρέπει να χει ψυχολογικά προβλήματα, ή να τα απέκτησε πρόσφατα όταν μετέβη στην Ισπανία για ''προσωπικούς'' του λόγους και έμεινε 2 βδομάδες!!
    Τέλος πάντων, ο γέγονε, γέγονε. Πάμε τώρα στην Τούμπα να ξορκίσουμε την κατάρα της τελευταίας 10ετίας. Πάντως φαίνεται ότι μερικοί στον ΑΡΗ δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στο δίπορτο Ελλάδας-Ευρώπης.

    Υ.Γ. Όποιος είδε τα ματς του ΑΡΗ στο μπάσκετ με Περιστέρι και Ακαντέμικ πρόσεξε ότι αυτός ο Τάκερ ομοιάζει ολίγον και ως προς την κορμοστασιά και την κινησιολογία του με τον Τσάρλς Μπάρκλεϋ ή μόνο εγώ το παρατήρησα;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ZARKO 01/10/2010 16:44:00

      ΖΑΡΚΟ

      Αν ο Κούπερ βρει ποιοι 4 θα παίξουν στην άμυνα του ΠΑΟΚ την Κυριακή έχει το μισό παιχνίδι.
      Αν τους βρεις εσύ σε κερνάω ένα Τούμπα Λίμπρε πάνω στην Λαμπράκη στα γυράδικα αρκεί να φοράς t-shirt "γίνε Άρης να γουστάρεις"...

      Εκτός από ΠΑΟ και ΟΣΦΠ (και λίγο ΑΕΚ) άλλη ομάδα δεν μπορεί να διαχειριστεί διπλά παιχνίδια.
      Απώλειες θα υπάρξουν για τις ομάδες μας εξαιτίας του europa league και της επιθυμίας για διάκριση.
      "Ευτυχώς" για όλους έχουμε άλλη μια χρονιά play off κι εκεί είναι που μετράει η προσπάθεια.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 01/10/2010 17:52:08

        Μπάντοβιτς, Καπετανόπουλος στα άκρα και Κουλακιώτης και Κολομπούρδας. Έπεσα μέσα;

        Θα έρθω στη Λαμπράκη με μπλούζα ''γίνε ΑΡΗΣ να γουστάρεις'' αρκεί να ανταποδώσεις την επίσκεψη στο BEER FC φορώντας μπλουζάκι ''Πάοκ και ας μύγα μήσω ποτέ''...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 01/10/2010 18:33:21

        XAXAXAAXAXAXAXAXAXA...

        Guess we're not gonna be buying each other drinks any time soon...

        xaxaxaxaxaxaxaxaxa...nice!!!

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/10/2010 16:14:31

    Kύττα σε λούκι μας έχει βάλλει ο Μικρός Οδυσσέας.
    Να διαβάζω αθλητικές αναλύσεις που τις είχα ξεγράψει καιρό.
    Τσιλιβίθρα και Ιάκωβε χαραμίζεσθε.
    Για τον Μικρό Οδυσσέα τα έχω πεί πολλές φορές.

    Ο factor,

    με τόσα ταλέντα εδώ πρέπει να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο να ανοίξει και ένα αθλητικό site!

    Θέλω τον Strange Attractor να γράφει την ιστορία του γηραιού σε συνέχεια!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Κώστας Ροδινός 01/10/2010 17:03:02

      "Θέλω τον Strange Attractor να γράφει την ιστορία του γηραιού σε συνέχεια!"

      Να ένα βιβλίο ιστορίας που θα ήταν ιδιαίτερα φιλικό προς το περιβάλλον...

      Chapter 1

      Χατζηπαναγής!!!!!!

      ....

      THE END


      LOL ROFL LMAO etc etc...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ tsilivithras 01/10/2010 18:49:47

        Εκτός από τον Χατζηπαναγή τον βλέπω να γράφει για τον Χαλιαμπάλια, τον Μπατάκη,τον Φανάρα, τον Γκέτσιο. Οταν είναι μικροί, τους πήγαινε για μπουγάτσα στην παραλιακή.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 01/10/2010 18:59:00

        Να μας πει για τα Λουλούδια του Ματζαβελάκη στο Νικολούδη και στο Χαλαμπάλια. Αυτά θέλει το πόπολο.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ tsilivithras 01/10/2010 19:01:09

        Μην τον φέρνεις σε δύσκολη θέση τώρα.
        Αφού ο Strange παρήγγειλε την ανθοδέσμη.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 01/10/2010 19:10:31

        Να μας πει τουλάχιστον για τον Περτσινίδη και τον Πέλιο και για την επάρατο που έριξε τον Γηραιό στη Β Εθνική.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ tsilivithras 01/10/2010 19:18:54

        Σφίγγα ο Strange!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ tsilivithras 01/10/2010 19:26:22

        Αθλητικό ιστορικό σάιτ. Με την επικαιρότητα λίγη επαφή θα υπάρχει

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 01/10/2010 19:36:30

        Ναι βρε...και πάνω δεξιά θα έχει για έμβλημα τους παππούδες του muppet show...!!!!

        ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...

        Παναγιά μου γλωσσοφάγοι...!!!!

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 20:05:04

    Εσύ tsili αναλαμβάνεις να μας πεις για το Ρήγα της Παναχαικής, το 3-5 και πως κοτζάμ ΠΑΟΚ έχασε ολόκληρο πρωτάθλημα μέσα στην Τούμπα από τον ευπατρίδη Γουλανδρή!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/10/2010 20:45:19

      Για τις σακούλες με τα λεφτά που ξεχάστηκαν στο περίπτερο και παραλίγο να χαθούν;;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 01/10/2010 20:51:07

        Και που ο Ρήγας πήρε ένα σεβαστό ποσό απ'τη βαλίτσα και πήγε και το' παιξε στα ζάρια!
        Δεν υπάρχουν αυτά ρε! Πουθενά!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 01/10/2010 21:06:41

        Κι όμως υπάρχουν...

        h**p://paokoxyro.blogspot.com/2008/04/photo-n461.html

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 01/10/2010 21:21:59

        Όχι ρε. Σκευωρία είναι.
        Από τη φαντασία του τα έβγαλε ο άνθρωπος (χα,χα,χα)

        Η φωτό με Κούδα και Κρόιφ, όλα τα λεφτά.