#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/08/2010 08:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μπασινάς, ο Χαριστέας, ο Χολογουέι και ο Ναπολέων



Στη Γαλλία και  την Αρλ θα συνεχίσoυν την καριέρα τους ο Άγγελος Μπασινάς και ο Άγγελος Χαριστέας, Οι δύο ποδοσφαιριστές ταξιδεύουν για τη Γαλλία και τη Δευτέρα θα περάσουν από ιατρικές εξετάσεις. Δύο παίκτες που δεν βρέθηκε ομάδα να τους προσφέρει  συμβόλαιο στην Ελλάδα, όπου και θεωρούνται τελειωμένοι ποδοσφαιρικά. Ουδείς προφήτης στον τόπο του.

Στη Γαλλία πάλι, και πιο συγκεκριμένα στο Αιάκειο της Κορσικής το 1769 ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου, γεννήθηκε από την άσημη αριστοκρατική οικογένεια  των Μπουαναπάρτε,  ο Ναπολέων, ο μεγαλύτερος στρατηγός όλων των εποχών.

Στην Αγγλία η πρώτη αγωνιστική επεφύλασσε εκπλήξεις, με πιο χαρακτηριστική αυτή της νεοφώτιστης  Μπλάκπουλ που φιλοδώρησε με 4 τη Γουίγκαν, με τον προπονητής της, Ίαν Χολογουέι,  να αναδεικνύεται σε μεγάλο στρατηγό, γιατί πριν το ματς είχε πάρει ο ίδιος την ομάδα του στο μεζέ, λέγοντας ότι θέλει πολύ δρόμο για να φτάσει την Εθνική Ισπανίας. Αποκοίμισε τον αντίπαλο και  τον εκτέλεσε

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-0 Άστον Βίλα-Γουέστ Χαμ 3-0 (15' Nτάουνινγκ, 40' Πετρόφ, 66' Μίλνερ)

Μπλάκμπερν-Έβερτον 1-0 (14' Κάλινιτς)

Μπόλτον-Φούλαμ 0-0 Σάντερλαντ-Μπέρμιγχαμ 2-2 (24' πεν. Μπεντ, 56' αυτ. Καρ - 77' Νταν, 88' Ρίτζιγουελ)

Γουίγκαν-Μπλάκπουλ 0-4 (16' Τέιλορ-Φλέτσερ, 38', 43' Χέργουντ, 75' Μπαπτίστ)

Γουλβς-Στόουκ Σίτι 2-1 (37' Φλέτσερ, 39' Τζόουνς - 55' Φαγιέ)

Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ 6-0 (6', 90' Μαλουντά, 45', 55', 68' Ντρογκμπά, 63' Λάμπαρντ)

Σήμερα  Κυριακή αναμετρώνται η  Λίβερπουλ με την Άρσεναλ στο ντέρμπι της αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Βενγκέρ δείχνουν πιο έτοιμοι και ίσως αξίζει να τους προτιμήσουμε, αν και θεωρητικά αυτά τα ματς ξεκινούν από το Χ

Λίβερπουλ-Άρσεναλ  2 απόδοση 2.70

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 15/08/2010 10:09:28

    Σύντροφε καλημέρα και χρόνια πολλά...καλά όλα αυτά αλλά από που προέκυψε ο Ναπολέων ως ο μεγαλύτερος στρατηγός; έχουμε και έναν τυπάκο που τον λένε Αλέξανδρο Γ'...λέω εγώτώρα...

  2. KM avatar
    KM 15/08/2010 10:48:14

    Ε όχι δακαι «μεγαλύτερος στρατηγός όλων των εποχών» ο Ναπολέων, κόψε κάτι... Τί να πούμε μετά για τον Αλέξανδρο που έφτασε στην Ινδία αήττητος ή για τον Βελισσάριο που πάντα ήταν με την πλάτη στον τοίχο, αφημένος με πέντε φαντάρους κι όμως απελευθέρωσε όλη την Δυτική αυτοκρατορία;

  3. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 15/08/2010 13:25:39

    ο αλέξανδρος δεν αντιμετώπισε κανένα σπουδαίο στρατό. οι πέρσες ήταν διαλυμένοι. κι όταν ήταν στην ακμή τους χρειάστηκαν τον εφιάλτη για να νικήσουν τους 300 του λεωνίδα (+ τους 700 θεσπιείς βεβαίως. 1000 φαντάρους). άσε τις απανωτές ήττες που έφαγαν από τους αθηναίους. της πλάκας λαός και της πλάκας στρατό είχαν πάντα οι πέρσες.
    ο αλέξανδρος, όταν τελικά αντιμετώπισε τον οργανωμένο στρατό των ινδών με τους ελέφαντες οι μακεδόνες τράπηκαν σε φυγή και διαλύθηκε για πάντα ο στρατός τουε. επίσης δεν είχε την διορατικότητα να στραφεί προς τη δύση και να διαλύσει τους ρωμαίους.

    ο κορυφαίος στρατηλάτης είναι ο αννίβας κατά τη γνώμη μου.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ αναρχοδεξιός 16/08/2010 17:39:26

      Άστο δεν το χεις καθόλου κ εκτείθεσαι ανεπανόρθωτα....Έχω πεθάνει απο τα γέλια να σαι καλά...Φαντάζομαι οτι με την ίδια απλουστευμένη λογική σου,ο μεγαλύτερος ηγέτης του κόσμου είναι ο γιωργάκης

  4. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 15/08/2010 15:33:56

    Καλημέρα κύριοι και χρόνια πολλά. Για τον Ναπολέοντα υπάρχει και μια θεωρία στηριζόμενη στο γεγονός ότι σε ελεύθερο θέμα στην Στρατιωτική Ακαδημία έγραψε "η στρατιωτική παίδευσις των Μανιατών" ότι έχει ρίζες και από τη Μάνη: Μπουαναπάρτε=Καλόμερος

  5. mg avatar
    mg 16/08/2010 17:18:42

    Ωραία ιστορία διαβάζει ο αναρχοδεξιός.να μου πεί τους συγγραφείς...
    η μάχη δηλαδή στα Γαυγάμηλα ήταν μούφα και της πλάκας???...και ο Πώρος στην Ινδία διέλυσε τον Αλέξανδρο...???
    Ο Περσικός στρατός δεν ήταν καθόλου της πλάκας και ο Αλέξανδρος στις μάχες που διεξήγαγε ήξερε πολύ καλά την Τέχνη του Πολέμου.Τόσο καλά που οι μάχες του διδάσκονται ακόμα και σήμερα στις στρατιωτικές ακαδημίες.
    Οπως και οι μάχες στον Μαραθώνα και στην Σαλαμίνα.
    Οι δε Πέρσες είχαν σπουδαίο Πολιτισμό σε διάφορα επίπεδα.Μάλιστα ο Αλέξανδρος έκλεψε μυστικά τους για την οργάνωση του αχανούς κράτους των Μακεδόνων.Μετά την Ινδία ο στρατός δεν ήθελε να προχωρήσει άλλο όπως και ο Αλέξανδρος.Ηταν πολύ μεγάλη η βόλτα που κάνανε...
    Οι Πέρσες ηττήθηκαν γιατί δεν είχαν ενότητα, αφού ήταν άθροισμα πολλών φυλών με αντικρουόμενα συμφέροντα.

    • Dimi avatar
      Dimi @ mg 16/08/2010 17:43:54

      @ mg Περισσότερες αναρχοδεξιές σοφιστείες θα βρείτε στη σελίδα 57363 "Ο κόσμος αποδοκιμάζει τα κυβερνητικά στελέχη, όπου τα βρίσκει".

      Αυτός εδώ ο φιλόξενος ιστότοπος, είναι αποδεδειγμένα ανεκτικός.