#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2011 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 6-0 !!!



Χάθηκε η μπάλα στο Καραϊσκάκη. 6-0  Ολυμπιακός εναντίον ΑΕΚ σε μια βραδιά βγαλμένη μέσα από τα πιο τρελά όνειρα των «άρρωστων» οπαδών του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πάθος και με δύο στημένες φάσεις το σκορ έγινε 2-0 μόλις στο 7ο λεπτό από τα γκολ των Τζιμπούρ, Μέλμπεργκ. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πίεζε  ψηλά δυσχεραίνοντας την κυκλοφορία της Ένωσης, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι  να βγαίνουν συνεχώς μπροστά και να απειλούν με τρίτο γκολ. Αυτό ήρθε στο 20' από τον Φουστέρ μετά το λάθος του Σάχα και την ασσίστ του Τζεμπούρ,  μέσα σε παραλήρημα.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Γκερέιρο με τον Λυμπερόπουλο ενώ λίγα λεπτά μετά έγινε και η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού, με τον Ουρτάδο αντί του Ιμπαγάσα. Ο Τζεμπούρ  πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ στο 61' με σουτ  εντός περιοχής για το 4-0, η Ένωση ήταν απούσα από το γήπεδο και μετά το σκορ απογειώθηκε, Στο 68' ο Τζιμπούρ με ατομική προσπάθεια έκανε το 5-0, ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Μίτσελ με τον Μπερνς και αμέσως μετά ήρθε και το 6-0 με σουτ του Χολέμπας. Ο Βαλβέρδε αντικατέστησε τον Τζιμπούρ με τον Ρόμενταλ, και τον Μιραλάς με τον Πάντελιτς, ενώ στις εξέδρες είχε στηθεί ένα πάρτι άνευ προηγουμένου.  Η νικήτρια της μάχης της  Τούμπας για το Κύπελλο μεσοβδόμαδα, ΑΕΚ, ήταν κουρασμένη σωματικά και ψυχικά, συν το γεγονός των πολλών απουσιών που την επηρέασαν.

«Πρωτάθλημα ξανά»(http://www.antinews.gr/2010/08/21/58305/) γράφαμε στις 21 Αυγούστου για τον Ολυμπιακό με αφορμή και την προσθήκη του Πάντελιτς και ο στόχος της διοίκησης του Ολυμπιακού επετεύχθη. Η επένδυση που έγινε το καλοκαίρι, έδωσε στην ομάδα το πρωτάθλημα και τη συμμετοχή στους ομίλους του Champions League το Σεπτέμβρη. Το πρώτο πρωτάθλημα στη καριέρα του Ιμπαγάσα, που μάλλον ήταν ο κορυφαίος της σεζόν. Μοντέστο, Μιραλάς, Αβραάμ, Μέλμπεργκ, Φουστέρ ήταν εξαιρετικοί σήμερα αλλά και σε όλο το πρωτάθλημα μαζί με τους  Τοροσίδης και Ραούλ Μπράβο που δεν αγωνίστηκαν σήμερα.

Και βέβαια μεγάλη δικαίωση για τον Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος κατακτά το 2ο πρωτάθλημα του σε δύο σεζόν στην Ελλάδα. Οι «ειδικοί» είχαν σπεύσει να αποφανθούν ότι δεν κάνει για τα ντέρμπι…

Στα υπόλοιπα ματς, ο ΠΑΟ κέρδισε 2-1 την Κέρκυρα, Λάρισα-Εργοτέλης 3-3, Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 2-2, Ηρακλής-Πανιώνιος 1-1, Καβάλα-Ολ. Βόλου 0-1, Άρης-Πανσερραϊκός 3-1, Ξάνθη-Τρίπολη 1-0. Ο χαμένος στην υπόθεση σωτηρία είναι ο Αστέρας Τρίπολης, αν και τίποτα δεν έχει κριθεί.

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. G.S avatar
    G.S 20/03/2011 22:52:29

    Σύμφωνα με την ανάλυση του κ. Βασιλάκη στο Σκαϊ Gol, θα έπρεπε να είχε αποβληθεί με κόκκινη ο Μιραλάς μετά ο Ιμπαγάσα οπότε τα υπόλοιπα δεν μετράνε. Ευτυχώς που δεν μπήκε και η επίσημη ΑΕΚ στην παραφιλολογία.
    Για να δούμε αύριο.

  2. farmakotriftis avatar
    farmakotriftis 20/03/2011 23:38:12

    και λιγα ητανε!!!!!

  3. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 21/03/2011 04:39:29

    Τό τελευταίο πράγμα πού μέ απασχόλησε καί πού μέ απασχολεί είναι τό ποδόσφαιρο. Όμως δέν μπορώ διαβάζοντας τά ονόματα, Τζιμπούρ, Μέλμπεργκ, Βαλβέρδε, Φουστέρ, Σάχα, Τζεμπούρ, Χιμένεθ, Γκερέιρο, Ουρτάδο, Ιμπαγάσα, Μίτσελ, Μπερνς, Χολέμπας, Ρόμενταλ, Μιραλάς, Πάντελιτς, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Ραούλ Μπράβο καί ποιός ξέρει καί πόσοι άλλοι, παρά νά απορήσω καί νά διερωτηθώ. Είναι δυνατόν, τό ποδόσφαιρο στήν χώρα μας νά εξακολουθεί νά λέγεται Ελληνικό;

  4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 21/03/2011 07:40:03

    Μόνο αυτή η ταλαίπωρη φανέλλα έγραφε "Α.Ε.Κ."...Σκιά της ιστορίας της, ανύπαρκτη σε κάθε επίπεδο,χριεάζεται θεραπεία "σοκ" για να ξανασταθεί στα πόδια της.Σε κάθε περίπτωση, πανάξια η νίκη-θρίμαβος του Ο.Σ.Φ.Π. ο οποίος δίκαια στέφθηκε πρωταθλητής.

  5. fantomas avatar
    fantomas 21/03/2011 08:14:05

    που ειναι ο Τιγρης οεο ?

  6. irida avatar
    irida 21/03/2011 08:50:08

    Την "πρ'οβλεψη" για το πρωτάθλημα του Ολυμπιακού την κάνατε τυχαία ή είχατε γνώση παρασκηνίου;Τετοια πρωταθλήματα σαν το ελληνικό είναι για φτύσιμο. Φυσικά όταν η ομάδα η μία δεν υπάρχει στο γήπεδο δε σημαίνει πως η άλλη ομάδα είναι δυνατή κι ικανή. Να το χαίρεται ο γαύρος κι αυτό το..πέτσινο πρωτάθλημα. Σε αυτή τη χώρα όλα είναι πέτσινα. Αυτό γιατί να αποτελεί εξαίρεση; Ευτυχώς υπάρχει κι η Ευρώπη να φανεί η αξία των γαύρων. Θα λάμψουν περίτρανα εκεί. Είναι βέβαιο!!

    • corfiot avatar
      corfiot @ irida 21/03/2011 09:46:18

      Οπως ελαμψε φετος ο ΠΑΟ δηλαδη;

  7. irida avatar
    irida 21/03/2011 10:26:59

    Μάλλον έτσι!!Πάτο!! Ακου φίλε μου, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν επιχειρηματίες να επενδύσουν έξυπνα στο ποδόσφαιρο.Η νοοτροπία που καλλιέργησαν θα γυρίσει μπούμερανγκ. Το πότε είναι το θέμα. Οι νοήμονες άνθρωποι απέχουν από αυτά.Τελείως.Κι άμα θελουν να δουν μπάλα βλέπουν ξένα πρωταθλήματα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ irida 21/03/2011 11:14:59

      "Άμα θελουν να δουν μπάλα, βλέπουν ξένα πρωταθλήματα".
      Όποιος αγαπά πραγματικά το ποδόσφαιρο, αυτό κάνει.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 11:12:07

    Η νύχτα των πνιγμένων κουνελιών. Στο Ελληνικό πρωτάθλημα, σπάνιο είναι να βρίσκονται τόσα πολλά στο ίδιο πλεχτό. Αλλού (Ισπανία, Γερμανία, Αγγλία), συνηθίζεται αρκετά.
    Αλλά εκεί είναι πραγματικά πρωταθλήματα. Εδώ είναι κυρίως εφοπλιστές, πετρελαιάδες και λοιποί τσάτσοι πού τα έχουν κάνει μήτσι για να πιάσουν τους λοιπούς πτωχούς συγγενείς κώτσους.
    H Super League θυμίζει την (ιδωτική και δημόσια) οικονομία μας: Λίγοι αλλά ισχυροί ποντάρουν στην καταστροφή των πολλών και αδύνατων.

  9. argyros avatar
    argyros 21/03/2011 14:52:49

    Ας πούμε ότι το κέρδισε δίκαια.
    Καλά η αλλοίωση αποτελεσματος στο ντέρμπυ. .. Οι βαθμοί κερδήθηκαν στην επαρχία, όχι πάντα δίκαια...
    Έτσι όπως ταχει καταφέρει ο Ολυμπιακός ούτε τα δίκαια πρωταθλήματα δεν μπορεί να χαίρεται... Χαρά στον αριθμό 13 !!! ή 5-6;

  10. xriteo avatar
    xriteo 21/03/2011 17:22:45

    Eπειδη απο οτι διαβαζω εδω μεσα το κλαμα των μονιμων δευτεροτριτων παει συννεφο σας αποκαλυπτω δηλωση που θα κανει εντος ημερων ο Μαρινακης.1)Απο την νεα σεζον ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα ξεκιναει το πρωταθλημα με -10 βαθμους 2)Τα ντερμπυ θα τα σφυριζουν εκ περιτροπης οι ζαγορακης ,αδαμιδης,και οποιος τελος παντων ειναι ο προεδρος του πολυμετοχικου.

    • Αθηναίος avatar
      Αθηναίος @ xriteo 21/03/2011 20:17:31

      Ξέχασες τον Καλόπουλο.

  11. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 21/03/2011 18:23:18

    " σε μια βραδιά βγαλμένη μέσα από τα πιο τρελά όνειρα των «άρρωστων» οπαδών του."
    Σκεφτηκατε μηπως καποιος απ αυτους τους "αρρωστους" σας διαβαζει
    αγαπητε κι αρρωστησει πραγματικα επειδη υπαρχουν κι αλλοι που τον ξεπερνουν;

  12. blue nile avatar
    blue nile 21/03/2011 18:32:31

    Eκτακτο ανακοινωθέν.

    Βαρυσήμαντη δήλωση του τερματοφύλακα της ένωσης Σαχα στα αποδυτήρια αμέσως μετά την λήξη του ντέρμπυ. Είπε: Μαζί τα φάγαμε...

  13. xriteo avatar
    xriteo 21/03/2011 21:34:50

    Αληθεια ειναι.Το ειπε οταν τον στραβοκοιταγαν οι συμπαικτες του.Ελεγχεται ακομη ως ανακριβες οτι ο Μανωλας μετεβη στο Ιατρικο κεντρο για μαγνητικη στους μεσοσπονδυλιους δισκους.Υποπτοι οι επιθετικοι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.Ο Αδαμιδης ζητησε την απελαση του Τζιμπουρ.ΕΓΚΥΡΟ!!!!!