#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2010 13:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι NBAers, η γραφειοκρατία και τα ζαρζαβατικά



Σήμερα είναι μέρα γιορτινή για την Εθνική, αφού θα βρεθεί απέναντι στο μεγάλο φαβορί του επερχόμενου Μουντομπάσκετ, τις ΗΠΑ. Ο Γιόνας Καζλάουσκας θα έχει την ευκαιρία να βγάλει τα τελευταία συμπεράσματα πριν την αναχώρηση της ομάδας την Πέμπτη για την Άγκυρα, ενώ οι Έλληνες φίλαθλοι που θα κατακλύσουν το ΟΑΚΑ αναμένεται να δώσουν τη θετική τους ενέργεια στην «επίσημη αγαπημένη» που το Σάββατο ρίχνεται στη μάχη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αντιμετωπίζοντας την Κίνα,  πρώην ομάδα του Καζλάουσκας.

Τα ευχάριστα νέα έχουν να κάνουν με την κατάσταση του Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος συμμετείχε στο χθεσινό διπλό δείχνοντας να ξεπερνά το κάταγμα στο μετακάρπιο. Όλα δείχνουν ότι θα κοπούν οΒασιλειάδης και οι δύο μικροί, Παπανικολάου και Παππάς.

Η ατμόσφαιρα στην Εθνική όμως, επισκιάζεται από την αγωνία για τις αποφάσεις της FIBA όσον αφορά τις μπουνιέςτων παικτών στο φιλικό της Ελλάδας με τη Σερβία. Η ΕΟΚ υποστηρίζει ότι είναι αδύνατο να σταλούν τα απαραίτητα έγγραφα που έχει ζητήσει η FIBA νωρίτερα από την Πέμπτη, καθώς οι εκθέσεις των διαιτητών και οι λοιπές αναφορές έχουν σταλεί στο Υπουργείο Εξωτερικών για να μεταφραστούν επισήμως και η διαδικασία δεν θα έχει ολοκληρωθεί εγκαίρως.
Η ελληνική γραφειοκρατία στην υπηρεσία της ομάδας. Μην ακούσω κανέναν να μιλά για την πάταξη της…

Αν η FIBA-που σε αντίθεση με προηγούμενες αντίστοιχες περιπτώσεις επεισοδίων-επιδείξει τέτοιο… ζήλο να εκδώσει άμεσα απόφαση και τιμωρήσει Έλληνες παίκτες, η ΕΟΚ θα προσφύγει στο CAS με επιχείρημα την κακοδικία (εκδίκαση της υπόθεσης δηλαδή χωρίς την ελληνική «κατάθεση») για να μπλοκάρει την επιβολή των ποινών και να αγωνιστούν όλοι οι παίκτες στο Μουντομπάσκετ.
Παράλληλα, αν η απόφαση της FIBA ληφθεί  την Πέμπτη ή αργότερα, αφότου δηλαδή έχει εκπνεύσει η προθεσμία δήλωσης της δωδεκάδας για κάθε ομάδα, τότε η παγκόσμια ομοσπονδία θα είναι και πάλι έκθετη, αφού θα υποχρεώνει μία ομάδα να κατέβει με 9 παίκτες σε ένα ματς, μιας και  κίνδυνο τιμωρίας διατρέχουν Φώτσης, Τσαρτσαρής και Σχορτσιανίτης, δηλαδή ουσιαστικά χωρίς ψηλούς.

Στο ποδόσφαιρο, οπαδοί του Πανιωνίου έσκαψαν (!!!) τη Νέα Σμύρνη για να μην παίξει εκεί η ΑΕΚ τον επαναληπτικό με τη Νταντί.
Τα ζαρζαβατικά μάλλον θα τα φυτέψουν σήμερα, που  συνεχίζονται οι φοβερές μάχες για την είσοδο στους ομίλους του Champions League. Χθες η Σεβίλλη δεν μας επιβεβαίωσε και πέρασε η Μπράγκα, ενώ στο άλλο σπουδαίο ματς έγινε της …Γένοβας. Μέχρι το 93΄η Σαμπντόρια προκρινόταν με τα σκορ στο 3-0. Οι Γερμανοί έκαναν το 3-1 με τη λήξη και στην παράταση πήραν την πρόκριση με γκολ του Πιζάρο.
Σήμερα βλέπουμε πρόκριση της  Τότεναμ επί των Γιουνγκ Μπόις με 1-0 ή 2-0 και θα προτιμήσουμε το under από τον άσσο που είναι σε πολύ μικρή απόδοση (1.20). Επίσης ο άσσος του Άγιαξ και πρόκριση επί της Δυναμό Κιέβου εμφανίζεται ως δυνατό σημείο.

Τότεναμ v Γιουνγκ Μπόις κάτω από 2,5 γκολ απόδοση 2.62
Αγιαξ v Ντιναμό Κιέβου  1 απόδοση 1.70

Δυάδα απόδοση 4.46

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2010 15:00:52

    Διαβολικός γρίφος, διαγραφή του δημόσιου χρέους (!) και παιχνίδια της λογικής.

    Ένας φιλλεληνικός διεθνής επενδυτικός οίκος και μια επιτροπή του ΔΝΤ κάνουν από μια προσφορά στον πρωθυπουργό της Ελλάδος.
    Ο πρωθυπουργός σε κάθε περίπτωση πρέπει να διατυπώσει μια λογική πρόταση. Το πρόβλημα είναι να αποφασίσουμε ποιά προσφορά είναι η καλύτερη.

    Η προσφορά του επενδυτικού οίκου:
    "Πρόκειται να διατυπώσετε μια πρόταση. Αν η πρόταση είναι αληθής, η χώρα σας θα λάβει ακριβώς 150 δις ευρώ. Αν η πρόταση είναι ψευδής, τότε η χώρα σας θα λάβει είτε λιγότερα από 150 δις ή περισσότερα από 100 δις ευρώ, αλλά όχι ακριβώς 150 δις ευρώ".

    Η προσφορά του ΔΝΤ:
    "Πρόκειται να διατυπώσετε μια πρόταση. Άσχετα από το αν η πρότασή σας είναι ψευδής ή αληθής, η χώρα σας θα λάβει περισσότερα από 150 δις ευρώ".

    Ερώτηση Α:
    Ποια από τις δύο προσφορές είναι η καλύτερη?

    Ερώτηση Β:
    Ποια λογική πρόταση πρέπει να διατυπώσει ο πρωθυπουργός της Ελλάδας και για ποιά προσφορά από τις δύο έτσι ώστε να μηδενιστεί το δημόσιο χρέος?!!

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ. Η πρόταση: "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" αποκλείεται!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2010 15:25:51

      Να σπάσει τη σιωπή του ο Ροδινός που είχε και δάσκαλο στη λογική τον Αριστοτέλη.
      και ο αττράκτορας και ο αντιαθλητικός μου μπορούν να συνεισφέρουν
      Επανέρχομαι...

    • outis avatar
      outis @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2010 18:54:58

      Protasn pros tov epevdytiko oiko: "Dev tha labw oute 150 dis oute 300 dis eyrw." Etsi, o epevdytikos oikos prepei va katabalei 300 dis kai ksexrewvoume.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ outis 25/08/2010 19:15:54

        And the winner is...OUTIS?
        Τέρας ΛΟΓΙΚΗΣ!
        Συγχαρητήρια!


        Τελική Ερώτηση:
        Μπορεί ο GAP να διατυπώσει αυτή την πρόταση?

        PS. Why Greeklish?

      • outis avatar
        outis @ outis 25/08/2010 19:27:50

        Eyxaristw.
        Sorry gia ta Greeklish, alla eimai sto exwteriko kai sto grafeio. Ellnvika exw movo sto spiti.
        Oso gia to GAP, oudev sxoliov. Protimw va mn to skeftomai giati pathaivw katathlipsn.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ outis 25/08/2010 20:29:09

        Από ποια χώρα outis?
        Για να λέω του Ροδινού ότι με διαβάζουν στα εξωτερικά (χαΧα)

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ outis 25/08/2010 20:36:06

        Τι γίνεται ο Πωλ φίλε? Εσύ τον κρύβεις?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ outis 25/08/2010 21:42:39

        Ναι, αλλά ποια πρόταση από τις δύο είναι τελικά η καλύτερη;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ outis 25/08/2010 21:45:26

        Γειά σου Επώνυμε!
        Τι λανθάνει στο ερώτημά σου?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ outis 25/08/2010 21:48:33

        Καλώς τον επώνυμο!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ outis 25/08/2010 21:53:49

        Γειαααα.

        Εννοώ ότι ο outis βρήκε τι πρέπει να πει ο πρωθυπουργός της χώρας και απάντησε έτσι το Β ερώτημα, αλλά ποια είναι η απάντηση στο Α ερώτημα; Ποια δηλαδή είναι η καλύτερη από τις δύο προσφορές;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ outis 25/08/2010 22:03:11

        @ Επώνυμος

        Η απάντηση είναι η εξής: Φαινομενικά η προσφορά ΔΝΤ είναι καλύτερη γιατί είμαστε κερδισμένοι με πάνω από 150δις, αλλά δεν ξέρουμε πόσα ακριβώς. Αντίθετα, η προσφορά των "επενδυτών" σε συνδυασμό με την πρόταση που διατύπωσε ο OUTIS είναι στην πράξη καλύτερη γιατί στο τέλος παίρνουμε πρακτικά ότι ποσό θέλουμε!

        Η αδυναμία της λύσης έγκειται στον ΓΑΠ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ outis 25/08/2010 22:08:05

        Θενκς.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2010 21:22:14

      Πωλ?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 25/08/2010 21:46:53

        Εμείς έχουμε τον Ροδινό για την νικήτρια ομάδα και σε χταπόδι Διαμαντίδη. Αν το βγάλουν το χταπόδι στοιχηματίζω ότι θα πει ΗΠΑ

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 25/08/2010 15:30:14

    "Παρουσία του υφυπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού, Γιώργου Νικητιάδη, του συνεργάτη του σε θέματα αθλητισμού, Περικλή Βασιλάκη, αλλά και του γενικού γραμματέα της ΕΟΚ, Παναγιώτη Τσαγκρώνη, ο Μάικ Σιζεφσκι κι οι παίκτες του βρέθηκαν στο Σύνταγμα κι είδαν από κοντά το μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη.

    Η αποστολή των Αμερικανών ενημερώθηκε για τη σημασία του μνημείου, αν και κάποιοι δεν παρέλειψαν να κάνουν την πλάκα τους με τους Ευζώνους, ενώ δεν έχασαν την ευκαιρία να βγάλουν κι αναμνηστικές φωτογραφίες και να υπογράψουν αυτόγραφα."

    Άρθρο από gazetta.gr

    h**p://www.gazzetta.gr/basket/mundobasket-2010/item/98888-οι-ηπα-στον-άγνωστο-στρατιώτη

    Δλδ...παρουσία ελλήνων αξιωματούχων κάναμε χαβαλέ και πλακίτσα μπροστά από Ελληνικό μνημείο και στα τέτοια μας και οι εύζωνοι και η υπηρεσία και ο σεβασμός απέναντι στα ιερά.

    Δε γ*μείς...νταξ μωρέ χαβαλές να γίνεται ώχου τώραααααα...εδώ πωλείται η χώρα κι εσύ κόλησες στον μαυρούλη που κόλησε τα μούτρα του στη μάπα του εύζωνα.

  3. 11888 avatar
    11888 25/08/2010 15:43:38

    Στα δικα τους μνημεια πρεπει να πηγαινεις με τρεμμαμενα ποδια και το φοβο μην εκστομισεις καμμια μακακια.Εδω χαβαλες και αγιος ο θεος.Βεβαια με το iq ζαρζαβατικου των περισσοτερων αμερικανων μαμοθρεφτων ,δε μου προκαλει εντυπωση η πλακιτσα.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ 11888 25/08/2010 15:53:46

      Φίλε επειδή τους εχω ζήσει σε πληροφορώ ότι είτε έξυπνοι είτε ηλίθιοι καταλαβαίνουν από σεβασμό και στέκονται "σούζα" ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ!!!!

      Κοπρόσκυλα ανθέλληνες τεμπέληδες κομματολεχρίτες...στον δικό σας τον τάφο να έρχονται οι ξένοι να κάνουνε μουτσούνες και χαβαλέ!!!

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2010 21:38:08

    Tο χταπόδι! Αυτό με τα σίγουρα.