#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2013 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι φλόγες φέρνουν ανακαίνιση



Μέχρι τον Πειραιά έφτασαν οι φλόγες από τους πυρσούς της «Αγια Σοφιάς» και όπως λένε πολλοί τώρα τελευταία ο Ευάγγελος έχει αρχίσει να αισθάνεται άβολα. Όχι ότι ο Δημήτρης θα του αμφισβητήσει τα πρωταθλήματα, αυτό αν γίνει θα αργήσει. Αυτό που δεν μπορεί να χωνέψει είναι ότι μια άλλη ελληνική ομάδα θα έχει καλύτερο γήπεδο από τον Ολυμπιακό. Πόσο μάλλον όταν ο ιδιοκτήτης θα είναι ο Τίγρης με τον οποίο τα μέτωπα ...εκτός ποδοσφαίρου και εντός θαλάσσης είναι πολλά . Λέτε να δούμε καμιά ανακαίνιση;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 14/11/2013 10:53:27

    Ἔχει δίκιο ὁ συντάκτης τοῦ ἄρθρου,ὅντως μιά ἀνακαίνιση τήν χρειάζονται οἱ παλιόγαυροι. Στήν τροπαιοθήκη,γιά ἄλλα δέκα χρόνια ἀκόμη καί μετά βλέπουμε...
    Κι ἔπειτα,τό μόνο πού 'χει νά ζηλέψει ὁ Βαγγέλας ἀπό τήν ''Ἁγιά Σοφιά'',θά 'ναι ὅτι στό ''Ναό'' θά 'χει περισσότερα καντήλια.
    Κατά τά ἄλλα,μπαίνοντας ὁ προεδρόγαυρος θά προσκυνᾶ,βγαίνοντας θά τόν προσκυνοῦν...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος 14/11/2013 13:52:54

      Το σημαντικο οτι το γηπεδο της ΑΕΚ, θα εχει ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα που θα θελαμε ΟΛΟΙ εμεις, που μας αφορα αμεσα. Τα υπολοιπα ειναι κουβεντα να γινεται, την όποια βαριεμαι να ξανακανω...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μικρασιάτης 14/11/2013 18:48:36

        Φίλε Μικρασιάτη,τήν ἴδια κουβέντα ἐγῶ βαριέμαι χειρότερα ἀπό σένα νά τήν ξανακάνω,γι' αὐτό τό ρίχνω στήν πλάκα.
        Ἀπλά,γιατί ἴσως ἀκόμη νά μήν τό ἔχεις καταλάβει,τό γήπεδο τῆς ΑΕΚ μακάρι νά εἶναι τό καλύτερο πού ὑπάρχει,στολίδι καί κέρδος γιά τό ἑλληνικό ποδόσφαιρο θά εἶναι,τήν ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ νά ἀφήσετε ἤσυχη μόνο.

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ Κυθήριος 15/11/2013 02:58:41

          @ Κ/ Χαιρομαι που εχεις τοσο μεγαλη ευαισθησια για την Αγια Σοφια. Ειλικρινα. Αλλα μην ανησυχεις: το ονομα το όποιο θα ανεφερεται σε καθημερινη βαση στη χρηση του σταδιου αυτου, θα ειναι αυτο του χορηγου που θα επιλεγει (οπως εχουν κανει διαφορες ομαδες πχ η Αρσεναλ με το > Εμιρεητς κλτ, προφανως με πολυ μεγαλυτερα ωφελη απ αυτα που θα εχει η ΑΕΚ) και βαση αυτου θα γινει γνωστο στο ευρυ κοινο. Οποτε σε ενα ντερμπυ πχ τον ΠΑΟΚ, θα γραφουν οτι θα παιχτει πχ στο Aegean-Arena (ή όποια άλλη εταιρεια εχει επιλεγει). Το Αγια Σοφια ειναι το (ας το πουμε αδοκιμα) ''ιστορικο'' ονομα που θα εχει το γηπεδο, συνδεντας το γηπεδο με τις ριζες του συλλογου. Και η Ρεαλ τωρα που θα κανει ανακατασκευη του γηπεδου της, το γηπεδο της θα παρει το ονομα του χορηγου, κι ετσι θα αποκαλειται απ τα μιντια. Αλλα στα καρδια των οπαδων της, θα ειναι παντα το Σαντιαγκο Μπερναμπεου. Δεν συγκρινω συλλογους, απλα προσπαθω να πω περιπου πως λειτουργει μια τετοια διαδικασια. Οποτε εισαι ησυχος οτι το ονομα ''Αγια Σοφια'' , δεν θα φθαρει απ τη καθημερινη φθορα -αναφορα των μιντια, ή των οπαδων. Ελπιζω εν μερη να σε καλυψα.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Μικρασιάτης 15/11/2013 07:23:57

            Ok,δέν τό εἶχα σκεφτεῖ ἔτσι!

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 14/11/2013 13:04:03

    Ωραίος ΚΥΘ´ΗΡΙΟΣ έτσι αλλα δέκα χρόνια πρωταθλήματα ακόμη κ´ βλέπουμε χαχαχα!!!!!

    • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ Διηνεκης 14/11/2013 14:50:51

      +10000000000000000000

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Διηνεκης 14/11/2013 15:14:13

      Μηπως καλυτερα να εγραφες : χο-χο-χο ?? Οπαδε των φιλων της Σταζι, και των επιχειρηματιων που εκαναν μπιζνες με την Ανατολικη Γερμανια, που εδιναν τη φανελα της ομαδας σου με το Νο-10 στο κυριο Χριστοφορακο, που επαιρναν απευθειας αναθεσεις εκατονταδων Εκατομμυριων απ το Σημιτισταν, που ηταν διπλα -διπλα στις μεγαλες νικες με το Τσουκατο...κτλ κτλ.
      Επισης, αν θες μπορω να σου θυμισω ποια ''οικογενεια'' εσωσε την ομαδα σου απ τη χρεοκοπια-διαλυση και την εδωσε δωρο στον ''χοχοχο' μαζι με πολλες αλλες αβαντες. Πηγαινε λοιπον να ευχαριστησεις αυτη την ''οικογενεια'' (που ολοι τους ειναι και φανατικοι οπαδοι της ομαδας σου), κι ασε τα χαχαχα!

      (δεν αφηνετε ανθρωπο να ...αγιασει. αστε ρε σεις τα θεματα της ΑΕΚ. Μια το τοσο θα γραφτει κατι. Μην ασχολειστε, στη football league παιζει. Ο ΠΑΟΚ, ο ΠΑΟ, ΠΑΣ, η Τριπολη, ο Ατρομητος ειναι οι επομενες ομαδες στη βαθμολογια. Εκει ριξτε το ενδιαφερον σας.
      Αστε εμας να παιζουμε με το Αιγαλεω , τον ΑΟ Περιστεριου, τον Αγιο Νικολαο, τον Ηροδοτο, τον Ηλυσιακο, το Παναξιακο κτλ. ΟΚ ειμαστε ).

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/11/2013 17:26:17

    Μικρασιάτη πόσο σωστά τα λες!!
    Δυστυχώς ο ....θρύλος είναι συνώνυμος με την εμπάθεια την κακοήθεια και την διαπλοκή!
    Για θυμηθείτε πόσοι παράγοντες του Ολυμπιακού υπήρξαν υπόδικοι και πόσα λεφτά κατά καιρούς εκμαίευσε από το Ελληνικό Κράτος!
    Αλλά και πόσες φορές θα μπορούσε να "πέσει" από την Α εθνική και τη γλύτωσε με διάφορους τρόπους.
    Αυτά βέβαια ακούγονται σαν Κινέζικα από τους νεαρούς οπαδούς, αλλά και από τους φανατικούς του ...θρύλου.
    Αλλά αυτό που είναι εξοργιστικό, είναι το ασίγαστο μίσος, όχι μόνο των φανατικών οπαδών αλλά και του επίσημου Ολυμπιακού, σε κάθε προσπάθεια ανανήψεως και βελτιώσεως, οποιασδήποτε ομάδας η οποία θα μπορούσε να την απειλήσει στο μέλλον.

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/11/2013 18:14:06

    Ενώ σήμερα το ποδόσφαιρο τείνει να ελκύει ως παράγοντες ανθρώπους αμφιβόλου ηθικής, που συνήθως κοιτάνε να επωφεληθούνε οι ίδιοι, κάποτε, όταν ήταν να χτιστεί το προηγούμενο γήπεδο της ΑΕΚ, ένας άνθρωπος έβαλε ενέχυρο το ίδιο του το σπίτι, προκειμένου να βρεθούν τα χρήματα. Αυτό, το γνωρίζω από τον πατέρα μου, που ήταν φίλος με τον μακαρίτη. Κι όμως, αργότερα, στο γήπεδο δώσανε το όνομα άλλου προέδρου.

    Τώρα που πρόκειται να χτιστεί το καινούργιο γήπεδο, ήταν ευκαιρία να γίνει το σωστό, και να ονομαστεί «Λουκάς Μπάρλος», τιμής ένεκεν.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΚΜ 14/11/2013 18:50:45

      ΟΡΙΣΤΕ μιά πολύ σωστή καί ψύχραιμη πρόταση!!!
      Μπράβο ΚΜ!

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/11/2013 19:25:52

    Πράγματι ο Λ. Μπάρλος ήταν μια μεγάλη μορφή για την ΑΕΚ!
    Επειδή όμως το όνομα "Αγιά Σοφιά", είναι "πιασάρικο"(λυπάμαι για αυτή τη λέξη),
    θα πρέπει το όνομα Μπάρλος να έχει πρωτεύουσα θέση στο νέο Γύπεδο, ίσως να δοθεί το όνομα σε αίθουσες , δραστηριότητες ή σε άλλο τι!!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΝΤΙΝΟΣ 15/11/2013 02:41:26

      Με το που θα περναει καποιος τις Θυρες εισοδου του σταδιου, θα αντιλαμβανεται με πιο τροπο εχει τιμηθει ο Λ. Μπαρλος.