#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/09/2010 13:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «μικροί» καραδοκούν



Το υπερεθνικόν πρωτάθλημα του Champions League συνεχίζεται σήμερα, καθώς διεξάγεται η δευτέρα αγωνιστική.

Άγιαξ-Μίλαν το  παιχνίδι με την ελευθέρα τηλοψία, η Οσέρ παίζει με τη Ρεάλ του Μουρίνιο, η Βασιλεία με τους Βαυαρούς, οι Παρτιζάνοι υποδέχονται την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, λιγότερο γνωστή ως Άρσεναλ.

Η Τσέλσι υποδέχεται τους Γάλλους της Μαρσέιγ και οι Ρωμαίοι την Κλουζ.

Τα πιο αντιτουριστικά ματς της ημέρας είναι το Σπαρτάκ Μόσχας-Ζίλινα και το Μπράγκα-Σαχτάρ.

Οι θεωρητικά ισχυροί φουλάρουν για να τελειώνουν με την μπουγάδα της πρόκρισης μια ώρα αρχύτερα, οι μικροί καραδοκούν για τις εκπλήξεις και για να διατυμπανίσουν την παρουσία τους.

Και στοίχημα θα παίξουμε σήμερα. Πολύ Χ μέσα του δείχνει να έχει το Άγιαξ-Μίλαν και στο Βασιλεία-Μπάγερν Μονάχου θα πάμε κόντρα στο φαβορί, καθώς οι Βαυαροί δεν είναι στα καλά τους και χωρίς τα Ρ (Ρόμπεν, Ριμπερί) δείχνουν ευάλωτοι.

Βασιλεία-Μπάγερν Μονάχου  1 απόδοση 3.50

Άγιαξ-Μίλαν          Χ απόδοση  3.20

Δυάδα στο 11.20

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 28/09/2010 14:19:02

    Εν τω μεταξύ τιμωρήθηκε από την ΟΥΕΦΑ ο "τυπάρας" Γιώργος Καραγκούνης επειδή έκανε την ανάγκη του μέσα στη φυσούνα του Καμπ Νου στο πρόσφατο αγώνα με την Μπαρτσελόνα.!
    Το περιστατικό αποκάλυψε η εφημερίδα El Mundo Deportivo αποδεικνύοντας ότι ο Μέσσι δημιουργεί γενικότερα προβλήματα ακράτειας στους αντιπάλους του.
    Με αφορμή το γεγονός αυτό, μεγάλη εταιρεία εφοδιασμού αθλητικών ειδών, θα αντικαταστήσει το ειδικό "σπασουάρ" στο παντελονάκι των παιχτών με απορροφητικές πάνες, διακοσμημέμες με τα χρώματα του συλλόγου, οι οποίες δεν προκαλούν ερεθισμούς!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/09/2010 14:32:26

      Δεν είναι ο Καραγκούνης. Αυτοί που βγήκαν ως αλλαγή είναι οι ύποπτοι: Κατσουράνης, Γκοβού και Λέτο. Διαλέξτε...τώρα αν σας πω ότι θεωρώ τον Αργεντίνο ως τον πιθανότερο "δράστη" θα με κατηγορήσετε για μεροληψία?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 28/09/2010 14:37:26

        Είδες άμα έχεις άμεση ενημέρωση!

        Ακόμα και στη φυσούσα του ΚάμπΝόου είναι παρόντα τα Αντινέα!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 28/09/2010 14:40:15

        Αν και χωλαίνουμε στη φωτό. Είναι δική μου, περυσινή. Φέτος έχω πιο μακρύ μαλλί

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 28/09/2010 14:43:15

        Το δάχτυλο μάκρυνε καθόλου;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 28/09/2010 14:46:42

        όχι μου το κόψανε γιατί το παράκανα με τη χειρονομία

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 28/09/2010 14:49:02

        Μη σε κόψουν τίποτα άλλο και τρέχουμε...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 28/09/2010 14:54:06

        Θα γίνω ένας ευτυχής ευνούχος και θα με ενδιαφέρει μόνο το στοίχημα. Για τους ευνούχους και το ρόλο τους στο Βυζάντιο σε παραπέμπω στον γνωστό ιστοριοδίφη Φαίλτωρα. Αλλιώς στα λέει ο Κώστας πρώτο χέρι

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 28/09/2010 14:56:44

        Όταν γέρασε ο Σωκράτης (ένας είναι ο Σωκράτης) τον ρώτησε ένας πιτσιρικάς αν στενοχωριέται που δεν του κάνει πλέον κούκου. Και ο μεγάλος απάντησε, μόνο τώρα που δεν μου κάνει κούκου είμαι πραγματικά ευτυχισμένος.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/09/2010 14:53:14

      Δηλαδής αδίκησα τον "τυπάρα"? Εκφράζω την ειλικρινή μου μεταμέλεια. Ως αυτοτιμωρία θα διαβάσω σήμερα τον Αλχημιστή!
      Ο Λέτος είναι ολίγον μουρλός. Ας περιμένουμε την ανάλυση ούρων. Ελπίζω μόνο να μην έχουμε ατυχήματα με μοτοσικλέτες και τέτοια...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/09/2010 14:54:59

        Μην τιμωρείς τόσο σκληρά τον εαυτό σου. Απλά γράψε 100 φορές: Ο Νίνης είναι καλύτερος του Μέσσι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/09/2010 14:59:01

        Ο Νίνης είναι καλύτερος του Μέσσι
        Ο Νίνης είναι καλύτερος του Μέσσι
        Ο Νίνης είναι καλύτερος του Μέσσι
        Ο Νίνης είναι καλύτερος του Μέσσι
        Ο Νίνης είναι καλύτερος του Μέσ..
        Ο Νίνης είναι καλύτερος του......
        Ο Νίνης είναι καλύτερ............
        Ο Νίν............................

        (Ακούγονται κεραυνοί).

        ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

  2. ZARKO avatar
    ZARKO 28/09/2010 23:27:19

    Δάκτυλος της ΝΔ το κατούρημα που έριξε ο Καραγκούνης, με σκοπό τον εξευτελισμό της χώρας μας στο εξωτερικό την ώρα που Τζέφρυ επιχειρεί να διασώσει το γόητρο της Ελλάδας.
    Πάντως σοβαρά τώρα είναι δυνατόν ρε γίδι Καραγκούνη;
    Στο σπίτι σου δλδ κατουράς στο χωλ και όχι στο μπάνιο;

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 28/09/2010 23:44:25

    Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

    Στην αρχαία Ελλάδα η γυμναστική θεωρείτο απαραίτητο μέρος της αγωγής όλων των αγοριών, ενώ στη Σπάρτη και των κοριτσιών. Τα αγόρια και οι άνδρες αλείφονταν με λάδι και γυμνάζονταν και αθλούνταν γυμνοί. Εννοείται ότι οι γυναίκες απαγορευόταν να παρακολουθούν τους αγώνες για αυτόν το λόγο. Γενικά, όλοι οι άνδρες, είτε στις παλαίστρες και τα γυμνάσια, είτε στους τοπικούς και πανελληνίους αγώνες, αθλούνταν γυμνοί.

    Οι νέοι γυμνάζονταν γυμνοί και αλειμμένοι με λαδί και άμμο. Δεν είναι τυχαία αυτά. Άλλωστε, η σύγχρονη ιατρική έχει διαπιστώσει ότι το λαδί εμπεριέχει την βιταμίνη Ε που έχει αναζωογονητικά στοιχεία για το δέρμα και σήμερα χρησιμοποιείται σε καλλυντικά και σαμπουάν, ενώ παλιότερα πολλές γυναίκες στην Ελλάδα, χωρίς να ξέρουν για την βιταμίνη Ε, έπλεναν τα μαλλιά τους με ελαιόλαδο, για να διατηρήσουν τη ζωντάνια τους.

    Σε ό, τι αφορά την άμμο, είναι γνωστές οι ευεργετικές επιδράσεις στο δέρμα και η ψυχική χαλάρωση που προσφέρουν τα αμμόλουτρα. Άλλωστε, πέρα από τα δημόσια ή ιδιωτικά λουτρά, δεκάδες άνθρωποι κάνουν αμμόλουτρα σε περιοχές όπως στη Μαύρη Θάλασσα. Επίσης, σχετικά με τα αρώματα που αλείφονταν οι αρχαίοι Έλληνες, είναι γνωστό ότι τα αιθέρια έλαια δημιουργούν ψυχική ευεξία και καταπολεμούν κάποιες ασθένειες και το άγχος (βλ. λεβάντα). Σήμερα υπάρχει και ο παραϊατρικός κλάδος της αρωματοθεραπείας την οποία εφαρμόζουν οι μασέρ. Άρα δεν γινόταν τίποτα τυχαία στην αρχαία Ελλάδα.

    Οι Έλληνες ήταν ο πρώτος λαός που επινόησε τις ``αθλοπαιδιές΄΄ και τις ανήγαγαν σε αγωνίσματα στα οποία οι παίκτες συναγωνίζοντο. Ακόμα και η λέξη ``αθλέω΄΄ - ``αθλώ΄΄ στην αρχαία Ελλάδα σήμαινε είμαι αθλητής / αγωνίζομαι. Η νίκη προσέφερε τεραστία τιμή στον αθλητή και την πόλη του, όμως δεν ήταν αυτοσκοπός και μέσον απόκτησης κολοσσιαίων ποσών όπως γίνεται σήμερα. Στη μινωική εποχή (2800 -1100 π.Χ.) οι Κρήτες τέρπονταν με αθλήματα όπως τα ταυροκαθάψια, τις ακροβασίες, την πυγμαχία, την πάλη και την σφαίρα.

    Στα ταυροκαθάψια οι Κρήτες, την ώρα που τους ορμούσε ο ταύρος, τον άρπαζαν από τα κέρατα και βοηθούμενοι από την έκταση του κεφαλιού του ταύρου προς τα πίσω, πηδούσαν κάνοντας στροφή στον αέρα και κατέληγαν όρθιοι πίσω του! Μάλιστα, υπήρχε και ανδρείκελο που ερέθιζε τον ταύρο και το οποίο ονομαζόταν ``ταυροκαθάπτης΄΄. Στο άθλημα αυτό λάμβαναν μέρος και γυναίκες!

    Η τούμπα στον αέρα, λοιπόν, έγινε αιώνες πριν τους Κινέζους και Ιάπωνες καρατέκα. Στο σημείο αυτό αναφέρεται ότι ο πολιτισμός που λάτρεψε και θεοποίησε την φύση δεν ήταν οι Κινέζοι, αλλά οι Κρήτες και ο σεβασμός τους προς την φύση φαίνεται ξεκάθαρα από τα έργα τέχνης και την αρχιτεκτονική τους. Οι Κρήτες ποτέ δεν σκότωναν τους ταύρους και τα ταυροκαθάψια δεν μπορούν να παρομοιαστούν με το απίστευτης αγριότητας θέαμα των ταυρομαχιών που χαρακτηρίζουν τον πολιτισμό της Ισπανίας που άλλωστε ως χώρα ποτέ δεν ήταν πραγματικά δημοκρατική (ακόμα και σήμερα έχει βασιλιά).

    Επιστρέφοντας στην Ελλάδα, μετά την μυκηναϊκή εποχή δημιουργήθηκαν οι πανελλήνιοι αγώνες που ήταν τα ``Ολύμπια΄΄ στην Ολυμπία, τα ``Πύθια΄΄ στους Δελφούς, τα ``Ίσθμια΄΄ στον Ισθμό της Κορίνθου και τα ``Νέμεα΄΄ στη Νεμέα (από τον 3ο αιώνα π.Χ. ετελούντο στο Άργος). Στους αγώνες οι αθλητές κρίνονταν από επιτροπή κριτών, τους περίφημους ελλανοδίκες. Τα Πύθια ονομάστηκαν έτσι προς τιμήν του θεού Απόλλωνα που σκότωσε τον Πύθωνα που τρομοκρατούσε τους κατοίκους των Δελφών. Τα Πύθια ετελούντο κάθε 4 έτη. Ήταν εορτή προς τιμήν του θεού Απόλλωνα στους Δελφούς και περιλάμβαναν κατά σειρά: ιεροτελεστίες, μουσικούς αγώνες, γυμνικούς αγώνες ανδρών και παίδων και ιππικούς αγώνες. Έπαθλο των νικητών ήταν ένα δάφνινο στεφάνι (η δάφνη ήταν το ιερό δένδρο του Απόλλωνα).

    Τα Νέμεα ξεκίνησαν το 1251 π.Χ. και έκτοτε ετελούντο κάθε 2 έτη (τον Ιούλιο, στο τέλος του 1ου και 3ου έτους κάθε Ολυμπιάδος) προς τιμήν του θεού Δια. Τα Νέμεα ήταν ταφικοί αγώνες προς τιμήν των ``Επτά επί Θήβας΄΄. Αυτοί ήταν οι 6 Πελοποννήσιοι βασιλείς που εκστράτευσαν μαζί με τον Πολυνείκη εναντίον του αδελφού του Ετεοκλή στην Θήβα. Για αυτόν το λόγο οι ελλανοδίκες (επιτροπή κριτών) φορούσαν πένθιμο ένδυμα. Οι αθλητές κρίνονταν από 10 ελλανοδίκες και έπαθλο τους ήταν ένα στεφάνι από αγριοσέληνο.

    Τα Ίσθμια καθιερώθηκαν το 581 π.Χ (άρχισαν, όμως, νωρίτερα) και ετελούντο κάθε 2 έτη (στα τέλη Απριλίου, στο τέλος του 2ου και 4ου έτους κάθε Ολυμπιάδος) προς τιμήν του θεού Ποσειδώνα. Γι’ αυτό η περιοχή του Ισθμού είναι γνωστή και ως Ποσειδωνία. Στα Ίσθμια επινοήθηκε κάτι εκπληκτικό. Για τους δρομείς υπήρχε μια επισκόπηση αφετηρίας που αποτελείτο από 16 εισόδους και με σκοινιά τοποθετημένα σε τριγωνικό λιθόστρωτο γινόταν δίκαιη εκκίνηση των δρομέων!!! Σήμερα στους αγώνες δρόμου δεν υπάρχει ανάλογο σύστημα και οι αγώνες μπορεί να σταματήσουν αμέσως μετά την εκκίνησή τους, ακόμα και 3 φορές!

    Τα Ίσθμια γίνονταν στο αθλητικό κέντρο κοντά στο ιερό του Ποσειδώνα. Περιλάμβαναν ρητορικούς, ζωγραφικούς, μουσικούς, γυμνικούς και ιππικούς αγώνες. Επίσης περιλάμβαναν αρματοδρομίες, πένταθλον, πάλη, παγκράτιον, καθώς και αγώνες μεταξύ πλοίων!!! Σε όλους τους αγώνες οι νικητές δέχονταν μεγάλες τιμές από την πόλη τους και τα ονόματά τους παρέμεναν στην αιωνιότητα. Ο ποιητής Πίνδαρος αναφέρεται στον ισθμιονίκη Λέανδρο που τον στεφάνωσαν με στεφάνι μυρτιάς.

    ~ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ - Kατηγορία Κουλτούρα και Κοινωνία

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ η Dimi 28/09/2010 23:54:53

      "Στο άθλημα αυτό λάμβαναν μέρος και γυναίκες!"

      Μα φυσικά...ποιος άλλος θα εκνεύριζε τον ταύρο;;;

      ...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ tsilivithras 28/09/2010 23:57:47

        tsilivithras Σωστή παρατήρηση..

    • μικρός οδυσσέας avatar