05/09/2011 12:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νεκρός σε σύγκρουση οπαδών του ΟΦΗ και του Ηροδότου

Τραγικό τέλος βρήκε ένας 21χρονος στο Ηράκλειο της Κρήτης, έπειτα από άγριες συμπλοκές που έγιναν τα ξημερώματα της Δευτέρας (5/9) μεταξύ οπαδών του ΟΦΗ και του Ηροδότου, Σύμφωνα με την Αστυνομική Διεύθυνση Ηρακλείου, 30 άτομα συμμετείχαν στις συμπλοκές  στις 3:40 κοντά στο Παγκρήτιο Στάδιο, ενώ οι πληροφορίες αναφέρουν πως είχαν δώσει ραντεβού για να λύσουν τις διαφορές τους, κατά το "πρότυπο" των αιωνίων στο Λεκανοπέδιο.  Από τις συμπλοκές ένας 21χρονος από τα Μάλια τραυματίστηκε θανάσιμα με μαχαίρι, ενώ δύο ακόμα άτομα μεταφέρθηκαν σε σοβαρή κατάσταση στο «Βενιζέλειο» νοσοκομείο με σοβαρά τραύματα. Η αστυνομία που έσπευσε στην περιοχή προχώρησε σε αρκετές συλλήψεις. Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για οπαδούς του ΟΦΗ και του Ηρόδοτου, οι οποίοι έχουν χρόνια αντιπαλότητα με αναφορά στην καταγωγή, καθώς οι κάτοικοι της Νέας Αλικαρνασσού είναι πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία και ποτέ δεν έγιναν απολύτως αποδεκτοί από τους «γηγενείς» κατοίκους του Ηρακλείου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 05/09/2011 12:33:13

    Κάφροι ηλιθιοι χαπακωμενοι. όλα τα λυσανε μονο τα προβλήματα του ΟΦΗ και του Ηροδοτου τους μαραναν. Βούρλα.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/09/2011 12:41:05

    Αυτά, για όσους "ρομαντικούς" πιστέψανε ότι επρόκειτο ποτέ να εξυγιανθεί το καρκίνωμα του ελληνικού ποδοσφαίρου επειδή μπήκανε στη στενή 3-4 άτομα για τα στημένα...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Αυριανιστής 05/09/2011 14:13:50

      Ας μην μπερδευόμαστε.
      Αυτού του είδους η βία δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σχέση με τα στημένα παιχνίδια.Ας μη ξεχνάμε ότι η βία δεν κάνει "διακρίσεις".
      Ανεγκέφαλοι υπάρχουν αρκετοί,ο αγωνιστικός χώρος είναι λεπτομέρεια.

  3. rty avatar
    rty 05/09/2011 12:58:05

    Η Ελευθεροτυπία λεει οτι ηταν εκεί και οπαδοί του Παναθηναικού, οπότε δεν ήταν και τόσο τοπικος "εμφύλιος" οπως λεει το άρθρο:

    http://www.enet.gr/?i=news.el.a8lhtismos&id=307157

  4. Κρής avatar
    Κρής 05/09/2011 13:12:24

    Δεν ηταν κοντρα οπαδων ΟΦΗ και Ηροδοτου, αλλα κοντρα οπαδων του ΟΦΗ και του Παναθηναικου, απλα καποιοι φιλαθλοι του Παναθηναικου υποστυριζουν ταυτοχρονα και τον Ηροδοτο. Επισης το παιδι που σκοτωθηκε ειναι οπαδος του Παναθηναικου:

    http://www.theplayer.gr/index.php?ID=aWjs2vUcoDL3ElgZ&Rec_ID=78988

    ΝΤΡΟΠΗ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ...

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/09/2011 14:29:20

    Η αποβλάκωση του λαού σε όλο της το μεγαλείο. Δεν είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν ούτε μιση ώρα να κατέβουν σε μια διαδήλωση, δεν κάνουν τον κόπο να γνωρίσουν τίποτε άλλο εκτός απο τα ποδοσφαιρικά και χαραμίζουν τη ζωή τους συμμετέχοντας σε "ραντεβού θανάτου".

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ εναςάσχετος 05/09/2011 18:34:10

      Τα είπες όλα

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 05/09/2011 15:18:50

    21 χρονών... πόσα χιλιόμετρα ταξίδι πάνω στο αγαπημένο του αμάξι ή μηχανή έχασε, πόσες νύχτες έρωτα με την αγαπημένη του, πόσα ηλιοβασιλέματα... πόσα παιδιά δε θα βγάλουν το πρώτο τους κλάμα επειδή θα ήταν ο πατέρας τους, πόσες ευχές δεν θα δώσει και δεν θα πάρει από φίλους και αγαπημένους... για 11 σωβρακοφανέλες... Άξιζε ρε παλλήκαρε?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TopGunZ 05/09/2011 15:59:17

      Άψογος!!!
      +100000000!!!!

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 05/09/2011 15:42:06

    Τι δουλειά έχει ρε φίλε ποιας ομάδας οπαδός ήταν; Τι πιο φυσικό ειδικά στο Ηράκλειο αφού είναι παντού φίλαθλοι του Παναθηναικού.
    Την μητέρα του την σκέφτηκε κανείς; Τιμωρία σε έσχατο βαθμό ακόμα και ισόβια μόνο έτσι θα σωθούν άλλα παιδιά. Το ποδόσφαιρο το χαλάνε οι παράγοντες που θέλουν τις ομάδες τους πάντα να νικάνε και τα βρώμικα παπαγαλάκια τους.
    Αλλα τι περιμένεις σε μια χώρα που τους λέει ο Μαντέλης, ρε μάγκες πήρα 200000 € για προεκλογική χορηγία και του ζητάνε συγγνώμη που τον ταλαιπώρησαν. Άχρηστοι είναι που θέλουν μόνο την καρέκλα τους.

  8. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 05/09/2011 16:10:08

    Δεν βλεπετε τις αδικιες που γινονται.!!!!
    Στελνουν τον ΗΡΑΚΛΗ στη β΄κατηγορια.!!!!!
    Ενω αφηνουν τους στημενους συλλογους ΟΣΦΠ-ΠΑΟ-ΠΑΟΚ κ.τ.λ. στην α΄.!!!!!
    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΛΑΚΙΣΕΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΜΕ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ ΑΝΑΠΟΔΑ.!!!!!
    Ο αγωνας τωρα ξεκηνησε.!!!!!

  9. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 05/09/2011 18:21:20

    Πρέπει κάποτε να ξεφύγουμε από τη λογική κολομβιανού κράτους των βαλκανίων.
    Πρέπει κάποτε να μπουν κανόνες και να εφαρμοσθούν, να ξαναγίνουμε άνθρωποι, να αλλάξει όλη η κουλτούρα μας να επιστρέψουμε στον παπαδιαμαντικό λυρισμό, στην άγια ομορφιά της αθωότητας, να ξαναγίνουμε δημιουργικοί άνθρωποι.
    Πολύ λυπήθηκα και γι αυτό το παιδί, αλλά και κάθε άλλο που χάθηκε για αυτές τις άρρωστες καταστάσεις.
    Μακάρι Ο Θεός να δίνει δύναμη και κουράγιο στην οικογένεια του παιδιού αυτού.
    ΚΡΙΜΑ...

  10. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 06/09/2011 01:18:32

    θα έπρεπε να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με αυτά τα φαινόμενα και όχι να γράφετε απόψεις για κάφρους και ηλίθιους . Γιατί ; πως ; τι προηγήθηκε ;
    όταν δολοφονούν ένα νέο παιδί πρέπει να ασχολούμαστε σοβαρά με τα αίτια. Αν απλά αφορίζουμε την κατάσταση θα την ξαναβρούμε μπροστά μας γιατί απλά δεν έχουμε λύσει το πρόβλημα.
    Αν κάποιος πιστεύει σε μια ομάδα (ή σύνδεσμο) και δίνει την ζωή του για τους φίλους του είναι γιατί θέλει να προστατεύσει τν αξιοπρέπειά του όπως ο καθένας την αντιλαμβάνεται.
    Αντίστοιχα κάποιος δρα για μια ιδεολογία (κομουνιστές) ή θρησκεία (μουτζαχεντιν) ή αρχηγό οπαδοί Καντάφι). Και μην πείτε ότι είναι ανόμοια μεγέθη γιατί κάποτε στην Κρήτη σκοτώθηκαν για το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ.
    Μην γενικεύετε , μην αφορίζετε. θεραπεία είναι η πρόληψη και όχι η καταστολή.
    πολλοί λέγανε για τους χούλιγκαν των γηπέδων να φύγουνε από εκεί και να πάνε κάπου μόνοι τους να βγάλουν τα μάτια τους. Είναι η πολοστή φορά που συμβαίνει αυτό και ενοχλούμαστε επειδή υπάρχουν νεκροί.
    Ευθύνες δεν έχουν μόνο οι σύνδεσμοι και οι παράγοντες του ποδοσφαίρου αλλά οι δημοσιογράφοι , οι εφημερίδες , οι δικαστές και η πολιτεία και κυρίως η κοινωνία (από την οποία πηγάζουν και την οποία υπηρετούν οι θεσμοί).
    Δεχόμαστε και επικροτούμε εδώ και χρόνια την σαπίλα του ποδοσφαίρου , τις στημένες διαιτησίες , τα κάλπικα πρωταθλήματα του Ολυμπιακού , την μαφία , τους στημένους υποβιβασμούς αλλά κυρίως σαν κοινωνία ανεχόμαστε την αδικία , το μέσο , το φακελάκι , τη ανομία σε όλα τα επίπεδα.
    το ποδόσφαιρο είναι καθρέφτης της κοινωνίας. Τα παιδιά αυτά δεν έχουν σε τι να πιστέψουν αφού όλα είναι ψευτικα και πίστεψαν σε μια ομάδα- σύνδεσμο.
    Το δυστύχημα είναι ότι αυτό το πλήρωσαν με τη ζωή τους.
    το να τους χαρακτηρίσουμε όλους βλάκες είναι εύκολο και βολικό.
    τόσα χρόνα επιλέγουμε τα εύκολα και τα βολικά . Φτάνει πια........
    Έχουμε σήμερα ένα δολοφονημένο νέο άνθρωπο.
    ο θεός ας αναπαύσει την ψυχή του , ας δώσει κουράγιο στους συγγενείς του και μετάνοια στο δολοφόνο του.