#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2011 11:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μια ιδέα να στηρίξουμε όλοι

Δημιουργία πίστας Φόρμουλα 1 στους δρόμους πέριξ του λιμανιού προωθεί ο δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας.




Διαβάζουμε ότι ο δήμαρχος του καλλικράτειου δήμου Κερατσινίου - Δραπετσώνας Λουκάς Τζάνης, υιοθετώντας ιδέα του αρχιτέκτονα Θανάση Παπαθεοδώρου προωθεί τη δημιουργία πίστας Formula1, η οποία θα εκτείνεται κατά 70% στο υπάρχον οδικό δίκτυο της περιοχής, ενώ το υπόλοιπο 30% πρόβλέπεται να κατασκευαστεί.

 

Βασικό επιχείρημα του δημάρχου είναι η αξιοποίηση της έκτασης του εργοστασίου Λιπασμάτων, το οποίο ανήκει στην Εθνική Τράπεζα και παραμένει εγκαταλειμμένο για πάνω από δέκα χρόνια.

 

«Θεωρούμε ότι η πρόταση του κυρίου Παπαθεοδώρου είναι η καλύτερη δυνατή γιατί συνδυάζει την οικονομική ανάπτυξη με την αναβάθμιση μιας ιδιαίτερα υποβαθμισμένης περιοχής. Δημιιουργεί 3500 θέσεις εργασίας , ενώ συμβάλλει και στην περιβαλλοντική αναβάθμιση της περιοχής, καθώς προβλέπονται 250 στρέμματα πρασίνου», ισχυρίστηκε ο δήμαρχος κατά την παρουσίαση των σχεδίων του εγχειρήματος, που έγινε πάνω στο πλοίο των Μινωϊκών Γραμμών «Κνωσσός Παλάς».

 

Όπως είναι γνωστό για την δημιουργία πίστας, Formula 1 στην Ελλάδα έχουν υπάρξει κατά καιρούς διάφορα μεγαλεπήβολα σχέδια που έμειναν όμως όλα στα χαρτιά. Για τρεις  λόγους κυρίως:

 

1. Την αδιαφορία και ασχετοσύνη του κράτους

 

2.  Την κυριαρχία στο σπορ του μηχανοκίνητου αθλητισμού διάφορων χαζοχαρούμενων ψευτοπλούσιων λελέδων της καλής κοινωνίας που νομίζουν πως το να τρέχεις στους αγώνες είναι κάτι σαν ελληνική ταινία της δεκαετίας του 60 με τον Τζανετάκο και τον Μπάρκουλη να ανεβαίνουν με τις "πάντες" (τάχα)  την Πάρνηθα

 

3. Τον ρόλο ορισμένων περιοδικών και δημοσιογράφων που αυτοδιορίσθηκαν Βούδες της ελληνικής αυτοκίνησης.

 

Όμως ο πρίγκηπας Ρενιέ του Μονακό δεν είναι βλάκας που οργανώνει τόσο χρόνια το ομώνυμο Grand Prix μέσα στους δρόμους της πόλης του.

Θέαμα, τουρίστες, συνάλλαγμα, προβολή της χώρας !!!


ΣΧΟΛΙΑ

  1. armagedon avatar
    armagedon 16/07/2011 12:13:43

    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΡΔΗ.

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 16/07/2011 12:32:17

    Βα-Βα-Βουμ!!!
    Κε. Δήμαχε το ΜΟΝΑΚΟ είναι κυρίαρχο, έστω και Πριγκιπάτο, ενώ εμάς εδώ αν δεν το έχετε μάθει μας ξεπούλησαν οι σοσιαΛηστές!
    Οριζόντια και κάθετα!
    Πολύ καλή η ιδέα σας και πιστεύω η Κομαντατούρ να δείξει το αρμόζων ενδιαφέρον!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Σταύρος 16/07/2011 21:02:01

      Στο Μονακό ο αγώνας που βλέπουμε στις τηλεοράσεις είναι το κορυφαίο αγωνιστικό γεγονός. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι ενδιάμεσοι αγώνες, όχι κατ ανάγκη φόρμουλα ένα, που υποστηρίζουν το κορυφαίο αυτό γεγονός.
      Απαιτείται σοβαρότητα κατά την οργάνωση και δεν πρέπει να είναι μόνο ένας αγώνας το χρόνο αλλά σχεδόν ένας το μήνα με κορυφαίο τον αγώνα της φόρμουλα ένα.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ anonymous 16/07/2011 23:37:45

        Στο κυρίαρχο Μονακό, ναι όλα αυτά!
        Η Ελλάδα, είναι κυρίαρχο κράτος αυτή την στιγμή;;;

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/07/2011 12:34:40

    Σιγά μην κάνουμε στην Ελλάδα αγώνες Formula1.
    Τι είμαστε;
    Τουρκία;
    Εμείς δώσαμε τα φώτα στην οικουμένη ...και αλλάζουμε τα φώτα στους Έλληνες.

    ΥΓ

    πέρα από την πλάκα, η πρόταση είναι πολύ καλή , το θέμα δε συζητιέται εδώ και 30 χρόνια στη χώρα με την πίστα να χωροθετείται όπου βγαίνει ο εκάστοτε αρμόδιος Υπουργός.

    Προσωπικά πλέον ελπίζω να μην γίνει, θα φτιάξουμε ένα οργανισμό, ινστιτούτο, ΑΕ, με Πρόεδρο και ΔΣ και η πίστα θα στοιχίσει όσο οι Ολυμπιακοί σε συνεδριάσεις, μελέτες, αμοιβές και εγκαίνια.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/07/2011 13:00:49

    Να δω το Κερατσίνι Μονακό, και τον Ζάχο Χατζηφωτίου δήμαρχό του!!!!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ Strange Attractor 16/07/2011 13:09:44

      To Μονακο ο Ωνασης το ανεδειξε και πηγε ολο το τζετ σετ εκει, πριν απο αυτον ξεπεσμενο ηταν.
      Η επομενη κινηση του ηταν να τους φερει ολους στην Ελλαδα στο νησι της Λευκαδας αλλα δεν προλαβε δυστυχως.
      Υπαρχουν Ελληνες ακομα και σημερα στο εξωτερικο που θα μπορουσαν να βοηθησουν την Ελλαδα αλλα δεν τους αφηνουν οι εδω και η νοοτροπια των σημερινων Ελληνων.

  5. katalytikos avatar
    katalytikos 16/07/2011 14:21:19

    Υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα.
    Πρέπει πρώτα η Δραπετσώνα να γίνει Μονακό!

  6. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 16/07/2011 14:34:07

    Και ο Ρενιέ πέθανε κύριοι, Αλβέρτος πλέον ;)

    Πάντως έχουν ακουστεί διάφορα για το θέμα με πιο πρόσφατο για την Πάτρα. Τώρα μας προέκυψε Κερατσίνι. Οψόμεθα.

  7. The Saint avatar
    The Saint 16/07/2011 14:35:59

    Φαντάζομαι το σκηνικο των τουριστών που θα έρχονται εδώ να δούν τον αγώνα, και έξω απ'την πίστα να έχουν δίπλα τους το γυφτο με το ντάτσουν και τη ντουντούκα, να πουλάει (ημιτασιόν) κασκώλ της Ferrari....
    Που πάτε ρε ανύποπτοι....

  8. fantomas avatar
    fantomas 16/07/2011 14:40:45

    Ο Δήμαρχος ας βάλει κανένα φωτοβολταϊκό σε κανένα σχολειό για να γλυτώσει κανένα λογαριασμό ρεύματος και μετά βάζει μπροστά όλα τα άλλα μεγαλεπήβολα σχέδια του.

  9. Σ.Β. avatar
    Σ.Β. 16/07/2011 14:49:49

    Προφανώς ο Δήμαρχος ΔΕΝ έχει μιλήσει ..αρκετά με τα "μπουμπούκια" τής
    ΕΛΠΑ. Όταν το κάνει θα πάει κι αυτός στη γωνιά του, όπως πήγαν πολλοί άλλοι.
    Αφήστε στην άκρη το πονεμένο θέμα "Πίστα-πίστες στην Ελλάδα"..

    Κοιτάξτε - πιέστε να απαλλαχθεί η Ν.Δ. από τα βαρίδια ! Αυτό προέχει..

  10. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 16/07/2011 17:04:55

    Λόγια λόγια και πάλι λόγια. Ιδίως μετά την εγκατάλειψη της ιδέας της μετατροπής του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού σε πίστα. Ελπίζω αυτή τη φορά να γίνει κάτι και φυσικά στηρίζω τέτοιες ιδέες που μέλλουν απλά να γίνουν πράξη...

  11. estariad avatar
    estariad 16/07/2011 18:47:52

    Κύριοι, να μήν διαφεύγει της προσοχής σας οτι πρόεδρος στην ΕΛΠΑ που μέχρι τώρα έχει την "εποπτεία" στους αγώνες, είναι σύζυγος της κυρίας που οργάνωσε τους αγώνες των special olympiks και πατέρας του νεαρού που η μητέρα του τον πλήρωσε με πολές χιλιάδες ευρώ για να κάνει κάποιες εργασίες μηχανογραφικές, λές και δέν υπήρχαν άλλοι με περισσότερη πείρα και ίσως λιγώτερα χρήματα.Δέν θα αφήσουν λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι να προοδεύσει το άθλημα, άν δέν είναι μέσα για να φάνε. Είναι πολλά τα λεφτά..........

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ estariad 16/07/2011 21:05:41

      ..μετά απο διαφανή διαγωνισμό φαντάζομαι.

  12. rally monkey avatar
    rally monkey 16/07/2011 21:03:51

    πολύ ωραια όλα αυτά αλλά.. ορισμενα (ευλογα) ερωτηματα..απο που θα βρεθουν οι ποροι για να ολοκληρωθεί η πιστα, ποιοί στηριζουν/(συν)επενδύουν στο εγχείρημα .. άντε και το χτισες, θα'ρθούν ? .. και θα υπάρχει αύριο η Φορμουλα 1 (παίζει και αυτο..)

  13. juliet avatar
    juliet 16/07/2011 21:29:48

    Θα στείνουνε αγώνες Δραπετσώνα-Αγιά Βαρβάρα.Θα είναι υπο την αιγίδα του ΥΠ.ΠΟΛ .

  14. ΜΠ avatar
    ΜΠ 17/07/2011 00:51:02

    ΣΟΥΠΕΡ !!! :)

  15. xriteo avatar
    xriteo 17/07/2011 01:03:57

    Eγω που εχω κονε τον Μπεο,εχω ελπιδες να κονομησω;;;;;

  16. juliet avatar
    juliet 17/07/2011 08:18:19

    έχεις....έχεις ,μεγάλη υπόθεση την σήμερον ημέρα τα κονε!!!!!!!!!!

  17. george avatar
    george 17/07/2011 14:21:33

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΧΥΣΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΡΧΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΚΟΛΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ. αφου δεν παραγουμε τιποτα μονο προχωρημενες και ριζοσπαστικες ιδεες μπορει να μας βοηθησουν.
    και μια απαντηση στον fantoma το ενα δεν αναιρει το αλλο